EILAND. stede Jan Koop 63 j., man van K. Kuij deburen. Levenl. aangeg. Kinderen van F. Boi v. d. Helm te Siddeburen en H. Wollir Tammeling te Slochteren. ZUIDBROEK, 1—14 Oet. Geboren: Jan, z. v. Sijtse Bergsma Bos; Harm, z. v. Derk Bosscher en Hille hof Roelf, z. v. Engbert Blaauw en J Graaf. Ondertrouwd Harm op de Dijk 53 j Vos 37 j. Roelof Iiuizing 24 j. en Anna Sj NOORDBROEK, 4—10 Oct. Geboren Willemke, d. v. Onno We Hilje Vos. ZUIDLAREN, 1—30 Sept. 189' Geboren: Harm, z. v. Roelf Hammi nechien Smeenge te Zuidlaren Harm Staats en Trientje Nijdam te Midlaren. Overleden: Gerrit Brands, oud 4 v Hilbrand Brands en Hinderika Kooiker lingsoord. Gemeenteraad van Noordbi Zitling van Donderdag 13 Oct. 18' 's namiddags 5i uur. Aanwezig aile leden, behalve de heer Na opening der vergadering worden der vorige vergadering voorgelezen en v.< De voorz. stelt aan de orde het lsl agenda: Begrooting voor 1891. De uitgaven worden post voor post en tevens gelegenheid gegeven tôt besf Het blijkt dat, de post veenarbeider tôt 260 is gerezenwaardoor ect uitgaven als tijdelijke hulp enz. enz. vervallen, zoodat de zaak per slot op t komt. De heer Hamster: Wie krijg voor nachtwacht? Voorz. De Oude Glas en enkele arl 't opzicht houden op Oude- en Nieuwja nachten die zaak is nog altoos bij 't o De post onderwijs beloopt 677E echter met 100 kan worden verminde het voorstel van hh. Wethouders, on menten van de onderwijzeressen te ve de vorige vergadering is verworpen. Onder de inkomsten schittert nog al vergunning met 300. Voorz.: Er is nog ontvangen eene den heer Commissaris der Koningin en i Heeren als leden van het bestuur van miefonds, dat thans met het beurzenfo gesmolten, met verzoek om een bij (Ira; de gemeente, voor een jaarlijksche f 10 of een bijdrage van 60 in een Burgemeester eener gemeente lid. Ho heeren daarover? De heer Zuidhoff Willen we zulki bespreken in eene volgende vergadering, we inmiddels eens inzage nemen van e Voorz.: Het is eigenlijk een Stud we hebben dezelfde zaak reeds vakei gadering gehad. Het fonds bestaat a De heer O. Huisman Het zal wej opgang nemen in de gemeenten. Voorz.: Tôt heden niet. Er zijn gemeesters die er lid van zijn. Na nog eenige deliberatie wordt he eene bijdrage met algemeene stemnc hand gewezen. Het 3e punt wordt behandeld met gesl Voorz. We hebben nu: onderwijzc handwerken in onze Zuiderschool. Hamster: Voor we tôt aanvulling e bestaande vacature overgaan, zou ik weten hoe groot het getal leerlingen van pl.m. 75 en dan was er op iedere onderwijzeres; ik acht zulks voldoen daarbij misschien meer gevraagd wor het lager onderwijs? Het getal leer als nu ongeveer 90 te bedragen. Voorz. We vervullen alleen eene i Hamster Het kon met een mind Voorz. Dat moet de Raad weten. Boelema Als de wet het niet i vraagt, zou ik er voor zijn om de vai eerst te vervullen. Voorz. Burgemeester en Wethoui voorzien in de vacature. Zuidhoff Twintig leerlingen acht voor eene onderwijzeres; zal het onder zijn ik acht die 4e jaarwedde nuttig N.l. suppletoir kohier v. d. hoofdel. Hamster Goed en wel Zuidhoff, m al geld. Voorz. Het is nu eenmaal bij 1 vastgesteld dat er 4 moeten zijn we k niet anders. Boelema Toch zeker wel met toest den Raad. Voorz. Ook dan nog niet we hi uitvoering te geven aan een Raadsbes Raad later daaromtrent andere beslu dat is iets anders. Hamster Nu als 't niet mag dan gepraat; ik blijf echter bij mijn gevo het best met 3 af kunnen; met slec lingen kunnen ze wel wat omspelen meer onder beslag hebben dan is 't gj Voorz. Er zijn pl.m. 90 leerlingen besluiten om bij eventueele latere va weer aan te vullen dat gaat wel; ik si tôt benoeming over te gaan. Hamster We moeten toch zeker e licitanten kennen. Voorz. Het zijn de dames Zijlstra, Hevenga van het betrokken schoolh< we advies ingewonnen, waar o.a. uit b der sollicitanten de acte heeft voor m werken, n.l. Mej. A. Zijlstra. Ook de opziener legt zich neer bij Mej. Zijlstra. ze een dochter is van het hoofd. der s zij is nu eenmaal in 't bezit der acte. O. Huisman: Zijn er nog meer solli de genoemde drie. Voorz. Er zijn nog drie andere s n.l. vrouw Kraster, vrouw Pot en Grie Hamster Het was ook wel zoo moi geweest, wanneer ook die sollicitanten o gestaan hadden, het zijn evengoed soll de 3 eerstgenoemden men had dan v er van gehad. O. Huisman We worden het nu gewaar als bij overrompeling. Netjes behandeling dezer zaak in geen geval. Na nog eenige deliberatiën wordt to overgegaan. Benoemd wordt met drie stemmen terwijl er twee stemmen waren uitg Mej. Moesker en een stem in blanco was Voorz. Onder de ingekomen stukken Verzoek van vrouw Bos, om ontslag al zeres in de nuttige handwerken in de Z Met eenparige stemmen wordt dat oi verleend. Voorz. Zooals we gehoord hebbe Hamster en Boelema dat. er in de 2 voor onderwijs in de handwerken over kracht aanwezig is, heeft een der heer voorstel desbetreffende, om bij mannelijk Rondweg verklaarde de woordvoerder dat alleen volkomen nationale zelfstandigheid in staat. was om Ierland te bevredigen Wie met Engeland hand in hand wilde gaan werd, onder luide toejuichingen der duizenden bij duizenden aan het graf verzameld, als een landverrader gebrandmerkt. In de opwinding der Parnellistische leiders ligt een groot gevaar voor Gladstone's streven naar bevrediging, ofschoon zoowel de minister voor Ier land als de nieuwe onderkoning ailes doen om de gemoederen te winnen. De laatste weigerde zelfs een adres in ontvangst te nemen van de kamer van koophandel te Dublin, omdat daarin met het oog op de handelsbelangen een ongeschonden ver- eeniging met Engeland werd aangeprezen. De minister voor Ierland zal in persoon het noorden en westen van het eiland bezoeken, ten einde den ongunstigen toestand door eigen aanschouwen le leeren kennen. De landhouwende bevolking bouwt op de komst des ministers groote verwachtingen- BINNENLAND. De 2e kamer hield Woensdag een zeer korte zitting. De voorzitter had de leden bijeengeroepen ten einde van hen machtiging te vragen, namens de kamer, gelukwenschen en betuiging van hulde en verknochtheid aan te bieden, bij gelegenheid van het 50jarig huwelijksfeest van prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen. Onder toejuiching der kamer wer d die machtiging verleend Na afloop van aile feestelijkheden komt deze feli- citalie in Weimar wel eenigszins als mosterd na den maaltijd. Naar gemeld wordt is het ontwerp op de be- drijfsbelasting van den raad van state bij het mi- nisterie van financiën terug ontvangen. De indiening zal zich zeker niet lang laten wachten, daar de regeering ook dit ontwerp in Mei '93 als wet denkt in te voeren. De gisteren gehouden markt te Zuidlaren werd begunstigd door buitengewoon schoon weder en een druk bezoek het aantal rijtuigen was als ge woonlijk- zeer talrijk. Ook de tram heeft veel volk vervoerd, meer volk dan volgens den regel in de coupés zitten kan. Zoo hadden b.v. in een rijtuig eerste klasse van de tram van 7 uur 10 personen plaats genomen, terwijl er slechts plaats is voor zes. De bedrijvigheid was in overeenstem- ming met het volk, daar ieder er voor zijn plei- zier kon wandelen. De straatweg was best en de markt over 't algemeen zeer goed te begaan. Kra- men en tenten waren er in overvloed. Nog altijd blijkt de Zuidlaarder najaarsmarkt zeer in den smaak te vallen bij 't publiek en dat zeker niet ten onrechte. Op de terugreis pleisterden velen in 't hôtel Struvé te Sappemeer, waar als gewoonlijk een muziekcorps aanwezig was, dat de feestvierenden in een zeer genoeglijke stemming hield. Als ge woonlijk liep ailes in de beste orde af. Slochteren, 16 Oct. 1892. Zondagavond om- streeks 7j uur, geraakte de arbeidersbehuizing.van H. Patje, mede bewoond door diens broeder G. Pat.je. timmerman aldaar, staande aan den Slochterweg nabij Slochteren, door een onbekende oorzaak in brand. Naar men gist is de brand ontstaan in de schuur. Men zegt dat ailes verzekerd is. De be huizing is bijna tôt den grond toe afgebrand. Schildwolde, 16 Oct. '92. Met de lange herfst- avonden beginnen en dat is bijna algemeen gewoonlijk ook de Rederijkers weer te herleven Het reciteercollege »Elk wat Wils" alhier, dat eenige flinke werkende leden moest verliezen, werd ook weer verblijd door het toetreden van eenige nieuwe leden, waaronder twee dames. Een paar prachtige stukken zijn in studie genomen en we twijfelen niet of »Elk wat Wils" zal ook nu weer zijn ouden roem handhaven en de tweede kerst- avond zal voor menig Schildwolder een avond van aangename uitspanning zijn. De gemeenteraad van Veendam besloot de jaar- markt te laten doorgaan. Winschoten, 15 Oct. De varkenskoopman R. de W. van Nieuwepekela, die alhier in preventieve hechtenis was gesteld, als verdacht van diefstal van een horloge te Zuidbroek en van aardappelen te Oudepekela, is hedenavond weder op vrije voeten gesteld. De rechtbank schijnt dus geen termen te hebben gevonden hem deswege te vervolgen. Onder de personen, Vrijdag j.l. voor de Arron dissements-Rechtbank te Winschoten gedagvaard bevond zich Detert G., oud 26 jaren, schuitevoer- dersknecht te Nieuweschans, gedagvaard wegens beleediging enz. In den nacht van den 30sten op den 31sten Augustus bevond de rijksveldwach- ter brig.-tit. P. A. ter Horst, zich te Martenshoek op surveillance, omdat hem bekend was gemaakt dat eenige schuitevaardersknechts een 4-taï in een rijtuig gezeten sludenten uit Groningen den voor- bijgang versperden door de paarden bij de teugels te grijpen, welk laatste vooral door bekl. werd uit- gevoerd. Nadat Ter Horst hem met geweld had verwijderd, was hij begonnen te schelden als 'k Heb scheit aan de politieagenten, smeerlappen ben jelui, een agent meer of minder, maakt niks uit." Daarna had hij een mes geslepen en toen Ter Horst hem vroeg, wat hij daarmede wenschte uit te voeren, had bekl. gezegd »Ik zal je daarmede g. vden kop afsnijden." Uit de verkla- ring van Ter Horst volgt, dat beklaagde erg be- schonken was. De beklaagde beweert, getrac- teerd te zijn door de studenten en een beste bor- rel daardoor gekregen te hebben en toen nu de studenten zijn kameraad door een stoel gedrukt hadden, en een der studenten zijn schipper een slag in 't gezicht had gegeven, was hij ter zijner verdediging toegeloopen, maar toen hadden de stu denten zijn goed verscheurd. Dat hij een mes gehad heeft, weet hij zich niet te herinneren. De heer officier van justifie, daarlatende wat ge- beurd is te Martenshoek met de studenten als hier niets afdoende, acht wettig en overtuigend bewezen de feiten bekl. ten laste gelegd. ZEA. wijst er op, dat bekl een zeer lastig persoon is en nauwelijks uit de gevangenis was ontslagen, toen hij het nu behandelde feit pleegde. Ten slotte requireerde ZEA. zijn veroordeeling lot drie maanden gevan- genisstraf. Bij den kegelwedstrijd, de vorige week in 't Wapen van Zuid-Holland van den heer Vos te Groningen gehouden, werden overwinnaars op den eersten dag de heeren: A. J. Gatz, A. Borgeld, Naher, Brouwer, Sluiter, Feldbrugge, Nanninga, Oetzes en Smit van Groningen, en Krijthe van Bedum, en op den tweeden dag de heeren Nanninga, H. Becker, K. Bennema, H. Swarte, D. D. Sluiter, Wenniger, Paulie, Folmer, Bartels en Brugmans. Op den eersten dag was het hoogste aantal punten, dat werd geworpen, 36 en op den tweeden dag 39, telkens met 5 balskaarten. In hunne vergadering van Vrijdag hebben heeren gedeputeerde staten dezer provincie den heer K. E. ësman te Groningen, lid der provinciale staten, belast met de contrôle van de gaarders van pro vinciale watertollen. Door deze benoeming zal dus eene vacature ontstaan in het collège der staten voor het kiesdistrict Appingedam. Het kiesdistrict Hoogezand zal eveneens een nieuwen vertegen- woordiger moeten kiezen wegens het bedanken van den heer K. Reinders te Martenshoek. Anloo, 13 Oct. De gemeentelijke tolhekken zijn heden verpacht en brachten goede sommen op. Dat te Gasteren werd gegund aan Jb. Wes- terhof te Zeijen voor 534 en dat te Spijkerboor aan den tegenwoordigen paehter Huisman voor 464 of 99 gulden meer dan de drie voorgaande jaren. Deze laatste verhooging komt vooral van de aardappeienleverantie te Spijkerboor. Men schrijft uit Roswinkel aan de Emmer Gourant: Een schoorsteenveger was in een dorp aan onze oostelijke grenzen den geheelen dag druk werkzaam geweest, doch de dag werd hem te kort en daarom verzocht hij aan den boer, waar hij werkzaam was geweest, den nacht te blijven. Dit verzoek werd hem bereidwillig toegestaan, doch hij moest op den zolder slapen. Gaarne nam de man dit aanbod aan, daar hem toegevoegd werd, dat hij niet bang be- hoefde te zijn voor honger, omdat in de nabijheid van zijn slaapplaats een flinke hoeveelheid spek en vleesch geborgen was. De goede man legde zich rustig neer en na weinige minuten was hij ingeslapen. In het diepste van den nacht werd hij verschrikt wakker, daar hij in zijn nabijheid voetstappen hoort, terwijl er zacht gepraat werd. Hij houdt zich echter doodstil, doch door de duisternis heen zag hij drie groote kerels kort bij zich, die bezig waren het vleesch en spek te zoeken. Daar de duisternis hen hinderde, konden de dieven naar hun zin niet goed terecht, waarom zij trachtten lucifers aan te steken. Toen hun dit niet gelukken wilde sprak een der dieven: «Ik wou, dat de duivel in eigen persoon kwam om ons hier bij te lichten." Onmiddellijk werd aan zijn wensch voldaan. De schoorsteen veger rees zachtjes overeind, plaatst zich naast de dieven en steekt een lucifer aan. Op hetzelfde oogenblik worden de dieven den zwarten man ge waar, dien zij, zonder iets anders te denken, voor Beëlzebul of iemand zijner afgezanten hielden. Bui- ten zich zelven van schrik namen zij hais over kop de vlucht, hetgeen maar aan twee mocht gelukken. Den derde sloeg de schrik zoozeer om het hart, dat hij van boven naar beneden stortte en op den grond met gekneusde ledematen bleef liggen. Hij was echter niet zoo verwond, of hij was nog in staat zijne kameraden aan den duivel bekend te maken. De vrouw van den landbouwer J. F. te Garijp wilde Zaterdag de nieuwe dorschmachine, die door haar man voor eenige dagen was aangeschaft, voor de leuze eens in beweging brengen. De proefne- ming kwam haar echter duur te staan. De rech- terhand werd door de machine gegrepen met het ongelukkig gevolg, dat vier vingers totaal verbrij- zeld werden. Heelkundige hulp stond spoedig ten dienste, maar de verwonding was van dien aard, dat amputatie van de hand noodzakelijk werd ge- acht, welke amputatie dan ook te Leeuwarden werd verricht. Zondag hadden eenige socialisten uit Zutphen, gereden in een meubelwagen, bespannen met twee paarden, een propaganda-tocht naar Dieren onder- nomen, en deelden aldaar onder het zingen van socia- listische liederen, De Voorwaarts uit. Toen zij echter des avonds huiswaarts keerden ontstond er een vechtpartij, met het treurig gevolg, dat zekere P., uit Zutphen, eene vrij ernstige snede over den linkerarm kreeg en zoodoende veel bloed verloor. Nadat door Dr. Van Balgoijen de Jong. te Dieren, de eerste hulp was verleend, is hij des nachts naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. De politie heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld. Zaterdag behandelde de arrondissements-rechtbank te Rotterdam de zaak tegen A. W. Ockeloen, die in den avond van Kermis-Zaterdag in het koffîehuis Voorwaarts" den politieagent Reitze van den Berg heeft doodgeschoten. Vijftien getuigen werden in deze zaak gehoord, en de beklaagde ontkende ook niet de misdaad bedreven te hebben, ofschoon hij, in strijd met drie vroegere verklaringen voor den rechter-commissaris, het thans trachtte te doen voorkomen, dat hij niet geschoten zou hebben met het doel om te treffen. De substituut-officier van justifie, Mr. Enderleih, die het ten laste gelegde volkomen bewezen achtte en op het afschuwelijke en laaghartige van de daad wees, eischte een gevangenisstraf van 15 jaar. Mr. P. J. Troelstra, advocaat te Leeuwarden, die voor den beklaagde aïs verdediger optrad, riep de clementie der rechtbank in voor dezen armen mis- vormde, die, een natuurlijk kind zijnde, van zijne geboorte af aan altijd met tegenspoed had te kam- pen gehad en daardoor steeds meer en meer wrok had leeren koesteren tegen de maatschappij, welke hem in allen deele zoo smadelijk bejegend had. De rechtzaak welke, èn wegens het afschuwelijke van de misdaad zelve èn omdat beklaagde een so- cialist was en Mr. P. J. Troelstra opzettelijk uit Leeuwarden was overgekomen om diens verdediging op zich te nemen, groote belangstelling gewekt had, nam geheel den ochtend en middag in beslag. Door de geestelijkheid te Elst (N. B.), zoowel Roomsch-Katholieke als Protestantscheis eene waarschuwing van den kansel tôt de gemeente gericht tegen het lezen van een aldaar verspreid socialistisch weekblad. GORRESPONDENTIE. Uit Gruno in ons volgend no. Red. ONBEKENDE BRIEVEN verzonden in de 2de helf't der maand September door het Postkantoor Hoogezand, aan: Mej. T. VENNEMA Ezinge, NANNING Nieuwepekela. Door het Hulpkantoor Slochteren, aan S. SMIT Chicago. Postkantoor Sappemer. Brieven geadresseerd aan onbekenden, in de 2e helft van de maand September 1892, aan H. G. VENEKAMP Chicago. VERGADERING der landbouwvereeniging «SlochterenKolham", bij den loge- menthouder Hartenhof Vroombosch Spreker de heer De Vrieze, landbouw- onderwijzer te Wildervanksterdallen. De voorzitter, G. de Vries, opende de vergadering, het welkom toeroepende aan den spreker van den avond en de belangstellenden en verleende daarna het woord aan den heer De Vrieze, die o.a. het volgende sprak Ik groet u allen, mijne heeren en betuig u mijnen dank om als spreker in uw midden op te treden. De Franschen zeggen «les idées marchent, dat beduidt zooveel als «de ideeën gaan vooruit. Voor men het dan ook merkt zijne onze denkbeelden een lieel eind vooruitgesneld. In de laatste jaren is dit b.v. het geval geweest met de bemesting en vooral met den kunstmest. Als men mij eens voor een jaar of drie gezegd had, dat ik over 3 jaar hier op de landbouwvereeniging als spreker zou optreden met een punt als: «mest en bemesting", ik zou het niet hebben willen geloven. Over het algemeen houdt men niet van nieuwig- heden, en het is ook maar goed ook, dat men op ailes niet zoo direct invliegt, want wie weet, hoe ongelukkig dat soms kon wezen. Beter is het, dat het nieuwe eerst te worstelen heeft, dan kan het van aile kanten goed worden bekeken. De menschen moeten leven, daartoe moeten ze eten hebben. Dat eten krijgen ze van de moeder Aarde, die alleen dan eene goede moeder voor ons kan blijven, als we haar weergeven, wat we haar ontnemen. Daarom moet de grond bemest worden. Het is een allereerste voorwaarde van eene goede beschaving om aan den grond eene voldoende be mesting te geven, dat het ruimschoots produkten kan opleveren. Om de belangrijkheid der zaak wenscht spreker de aandacht der hoorders te bepalen tôt den kunst mest. In den kunstmest komen aile plantenvoedende stoffen voor, welke ook in den natuurmest aange- truffen worden. Vroeger wist men ook wel, dat die stoffen er in voorkwamen, maar toen was men met de kunstbemesting niet op de hoogte, en was kunstmest ook veel te duur om door allen met voordeel aangewend te kunnen worden. In de laatste 10 jaren vooral leerde de steeds vooruit- gaande wetenschap ons veel goedkooper stoffen. In de keukenzoutmijnen werden vroeger de bo- venste lagen weggeworpen, omdat die lagen ver- ontreinigd waren met potasch. Door eene kunst- matige bewerking kan die potasch er wel uit worden gehaald, doch nu kwam men op het denkbeeld om die potaschzouten, die men ook wel noemt kalizouten, voor den landbouw aan te wenden, want men wist wel, dat de planten slecht buiten potasch kunnen. De proef werd nu genomen en de uitkomst was bevredigend. Die kalizouten zijn de kaïnit. Ook van de ijzersmelterijen krijgt men eene stof, n.l. het Duitsche ijzererts bezit veel phosphorzuur. Den Engelschman Sidney Gilchrist Thomas uit Battersea gelukte het het phosphorzuur aan 't ijzer te ontnemen. Met kalk bijgevoegd vormt het phosphorzuur de zoogenaamde slakken, die fijngemalen als Thomas- slakkenmeel in den handel worden gebracht. Deze soort kunstmest wordt ook veel gebruikt en is tamelijk goedkoop. Nu is het opmerkelijk, dat, die op zijn land kaïnit en slakkenmeel aanbrengt op 1 na aile stoffen aan den grond teruggeeft, welke er door de planten uitgehaald worden. Laat ons maar eens zien. Aile cultuurplanten bestaan uit 13 grondstoffen le koolstof, 2e water- stof en 3e zuurstof. Aile drie stoffen komen in de lucht voor, zoodat men hiervoor niets behoeft uit te geven. Voor 9/io gedeelte bestaan de planten uit deze drie genoemde stoffen, zoodat het maar goed is, dat ze kosteloos te verkrijgen zijn. Het overig 1/w gedeelte waaruit de planten nog meer bestaan, moet nu in den grond worden aangebracht. Ten vierden bestaat de plant uit kali; geen enkele plant is er of er is kali voor den groei noodig, potasch verbonden met koolzuur. Deze stof nu komt van kaïniet. Ten 5e komt er in de planten voor magnesia, vooral in de vlinderbloemigen. Daar in verreweg de meeste gronden de kalk ontbreekt, en dit er toch in aanwezig moet zijn, moet dit worden aangebracht. Ten 6e en 7e komt er in de planten voor Ohlon en natrium. Dit komt wel niet zoo heel veel in de planten voor, maar toch een weinig. Ohlon en natrium te zamen gevoegd levert ons het keu- kenzout. Ook zit er in aile een weinig zwavel, dat is dus no. 8. De stoffen 1, 2 en 3 krijgen we uit de lucht, dus voor niemendal, en de stoffen 4,'5, 6, 7 en 8 komen aile in kaïnit voor. Nu treft men in de planten nog aan ten 9e phosphor, ten 10e kalk, ten lie ijzer en 12 kiezel. Deze vier stoffen treft men nu in het slakkenmeel aan. Bemest men dus den grond met kaïnit en slak kenmeel, dan brengt men er op 1 na aile stoffen in, die er aanwezig moeten zijn. Die ééne stof, welke er nog niet inkomt, is stikstof. Dit komt voor in Chili. Hieruit volgt dus dat kaïnit, slakkenmeel en chili ailes geven wat de planten behoeven, wat er dus ook voorkomt in goeden stalmest en goede compost. Kaïnit, slakkenmeel en chili te zamen is eene volledige bemesting, en om nu de goede resultaten van kunstmest te zien, moet men volledige be mesting nemen. Velen zijn er, die het eens met kunstmest willen probeeren en zeggen, laat mij eens wat kali over den grond strooien. Zal dit helpen? 't Kan zijn, wanneer de grond juist gebrek had aan kali, en van de andere stoffen genoeg. Maar heeft iemand gewonen grond, en probeert hij dan met kali, dan zullen de resultaten niet zoo best zijn. Weer een ander probeeit alleen slak kenmeel, en een derde alleen chili. Wil men resultaten zien, die goed zijn, dan moet men nemen volledige bemesting. Menschen kan men beet- nemen, maar den grond niet, deze geeft weerom wat men hem geeft. Gelukkig is het, dat de kunst mest in de laatste jaren zooveel goedkooper geworden is. Door het aanwenden van den kunstmest wordt de hoeveelheid meststof verdubbeld en zal dus van zeer grooten invloed zijn op den prijs van den natuurmest. Bij zeer velen nog wordt de kunst mest als iets vreemds beschouwd, en dit zal ook komen om de vreemde namen, doch het zal niet lang meer duren of de grondstoffen, slechts 13 in getal, zullen bekend worden bij iedereen. Hierna pauseerde spreker eenige oogenblikken, om na de pauze eenige voorbeelden aan te halen van goede resultaten verkregen door bemesting met kunstmest. Wil men de werking van kunst mest goed nagaan, zegt spreker, dan moet men daarvoor gronden nemen, die op zich zelve geene plantenvoedende stoffen bezitten, d. w. z. gronden, die nooit bemest zijn. In mijne plaats hebben we een half deimt dalgrond, dat telken jare met kunst mest wordt bemest. De vruchten staan goed, en de grond wordt telken jare beter. De heer Walles o.a. te Valtermond had land ontgonnen en dit gemest met volledigen kunstmest, welke hij door herhaaldelijk te eggen, goed door 't land gewerkt. De uitslag was zeer bevredigend, er groeide een prachtig gewas rogge. De buurman van Walles had zijn land bemest met compost en nu waren de vruchten in kunstmest verbouwd beter dan in compost, terwijl de bemesting met kunstmest 100 kostte en die met compost 370. Na het aanhalen van versehillende vb. zegt spr. kunstmest heeft dus recht van bestaan; het is goedkooper dan natuurmest en wordt hiervoor een duchtige concurrent. Bij bemesting met natuurmest moet men ailes aan den grond geven, al komt het ook juist niet te stade, bij kunstmestbemesting kan men soms iets weglaten. Bij sommige gewassen kan b.v. de stikstof wegblijven, omdat die planten er zelf voor zorgen, zooals de vlinderbloemigen, paardeboonen, klaver, erwten enz. De planten hebben aan hare wortels heel kleine knobbeltjes, waarin zij de stik stof vergaren, waarvan een gewas voor een volgend jaar zeer veel voordeel trekt. In 1890 had Fokko Westerkamp een kamp haver, waarin hij klaver gezaaid had, welke tamelijk goed was aangeslagen. De eene helft van dit klaveiland bemestte hij met stalmest voor 60 en de andere helft met kunstmest voor 18, ailes per i H.A., van dit laatste 4 baal kaïnit en 3 baal slakkenmeel, dus geen stikstof. De uitslag was, dat de klaver bemest met kunstmest 3 maal ge- maaid werd, en de klaver met stalmest bemest lang niet zooveel. De reden hiervan zal geweest zijn, dat door de kaïnit veel magnésium aan den grond werd verstrekt, wat klaver vooral noodig had. Met f 18 bemesting was dus meer voordeel behaald, dan met f 60. Van dit jaar is het land omgeploegd een weinig mest er over gekruimeld, voor omstreeks 30 per deimt, naar men zegt, en levert op 200 mud aardappels. Aile korensoorten en knolgewassen verlangen stikstof, maar boonen, klaver. erwfen enz. krijgen het kosteloos. De landbouwer van den tegenwoordigen tijd ziet in, dat hij van de wetenschap partij kan trekken. Vroeger wilde men dit niet. Allen moeten we medewerken tôt de vooruit- gaande wetenschap, daarom er naar gestreefd wat van anderen te leeren valt. Van de Duitschers hebben we geleerd, wat we met kunstmest kunnen uitrichten. Door kunstmest te gebruiken, zal men meer en meer leeren, hoe men het. moet gebruiken. Een warm applaus beloonde spreker bij 't ein- digen zijner rede met zeer vele belangstelling werd spreker tôt het einde toe gevolgd, met zijn inlei- ding, zoo bevattelijk ,voor iedereen. Na de rede van De Vrieze werden er den in- leider eenige vragen gedaan, welke beantwoord werden. Hierna werd er door de leden nog eene gewone vergadering gehouden, waar 2 punten aan de orde waren, n.l. aankoop lijnkoeken en 2e aankoop van eenen dekstier. Tôt een getal van 10000 werd de opgave der lijnkoeken volgoteekend, levering van 1 Nov. tôt 1 Àpril bij de leden aan huis naar behoefte. Het andere punt, aankoop van eenen dekstier verwekte zeer veel discussie. De commissie, welke met de regeling der zaken belast was, dient ein- delijk het volgende voorstel in Een der leden zal eene dekstier aankoopen, welke ten genoegen der commissie moet wezen, de stier moet staan in de onmiddellijke nabijheid van Vroombosch, dekgeld 0.70, plus eene kleine toelage uit de kas der vereeniging. Dit voorstel wordt aangenomen als: 26 voor 3 tegen en 8 buiten stemming. Hierna sluiting der vergadering. Des namiddags was er eene keuring van dek- rammen gehouden, waarin de prijs behaald werd door dien van den heer H. ter Veer en de premie door dien van den heer G. Hartenhof. RAADSVERGADERING te Sappemeer op Donderdag den 20 October 1892, 's mor- gens 10 uur. Aan de orde Beëediging van het nieuw benoemd raadslid. Vaststelling begrooting voor 1893. Brief van den heer S. M. S. Modderman. Aanteekening voor cassatie in zake Warnders. Verslag Bonthuisterbrug. Adres van eenige ingezetenen, om nog een on- derwijzer aan de school West te benoemen. Verhuring land zuidzijde Sappemeer. Voorstel tôt definitieve benoeming der gezond- heidscommissie. Procesverbaal van Kasopneming. Suppletoir kohier hoofd. omslag. Reclames hoofd. omslag. Loting voor de Nationale Militie. Lichting 1893. GEMEENTE HOOGEZAND. 1 J. Staal. 2 J. Hoving. 3 W. B. Grol, l.g. 4 J. Pik. 5 J. Domenie, e.z. 6 W. R. Mulder. 7 G. Rave. 8 H. Venema, l.g. 9 P. Schrage, l.g. 10 H. Bosma. 11 G. Benes. 12 J. Bening. 13 A. Kruize, e.z. 14 J. G. Benes. 15 H. Heerlien. 16 E. de Wit. 17 M. Bakker. 18 H. Zwart, t.k. 19 T. Broekema, b.d. 20 K. Klunder. 21 J. Blaauw, l.g 22 J. Siekmans, b.d. 23 R. v. d. Huizen. 24 L. J. Mulder. 25 K. Gankema, e.z. 26 A. Raspe, b.d. 27 A. Eisseler, b.d. 28 E. Kuilema, e.z. 29 E. Ensing, e.z. 30 J. H, Nieland, l.g. 31 A. Pannenburg, b.d. 32 H. Huisman. 33 B. W. van Duinen. 1-g- b.d. b.d. 1-g- b.d. b.d. e.z. !-g- b.d. b.d. 34 B. Jager, 35 R. Bakker. 36 R. Scheltens. 37 J. Reiziger. 38 T. Streurman, l.g. 39 H. L. F. Ruding. 40 W. de Jonge. 41 W. Reinders, e.z. 42 H. J. H. Klapdoor. 43 W. G. Bôdeker, e.z. 44 G. Niewold. 45 B. Ploeger, l.g. 46 H. Braam. 47 M. Oldenziel, e.z. 48 A. J. Brons. 49 J. Post, b.d. 50 G. Berg. 51 B. Groenewold. 52 E. Landeweer, b.d. 53 R. Schrage, 54 R. Klopping, 55 P. F. Heijmel, 56 P. Duursema. 57 J. Blaauw, 58 A. Mulder. 59 H. J. de Groot, b.d 60 J. Bakema. 61 W. W. Meijer. 62 R. Pot. 63 H. Eising. 64 G. Pruis, t.k 65 W. Schuitema, b.d 66 F. Trenning, 67 W. Meijer, 68 P. Wiltens. 69 E. Drenth. 70 J. Meihuizen. 71 D. ten Cate, 72 H. de Wit. 73 I. Levij, 74 J. Pot, 75 D. Tor. 76 H. Israels. 77 G. Arends. 78 R. v. d. Schuur, b.d. 79 I. A. Romkes. l.g. 80 E. Aten. 81 O. Huisman. 82 H. H. Fikkers. 83 J. Hoepman. 84 P. Bieze. 85 T. van Dijken. 86 J. v. Calker, 87 J. Dusink, 88 IJ. IJpé, 89 A. v. Dam, 90 G. Jonker. 91 H. Elshoff, 92 J. Bouma. 93 G. Oostland, 94 H. Heukers, 95 J. H. de Wit. 96 J. Tonkens. 97 H. Brouwer, 98 N. Gibeus. 99 H. J. Kerstholt. 100 G. Smittenberg, e.z 101 J. W. Pietersen. 102 P. Karsten, b.d 103 J. J. Jonker. '-g- e.z. 1-g- e.z. 1-g- b.d. e.z. GEMEENTE SAPPEMEER. 1 G. 2 W 3 J. 4 H. 5 U. 6 H. 7 R. 8 A. 9 G. 10 A. 11 W, 12 H. 13 J. 14 D. 15 H. 16 L. 17 H. Troost, Mandema, Bosscher. de Jonge, v. d. Werf. J. Heikman, ten Broek, v. d. Meulen. Niemeijer. Graafhuis, S. Venema. J. Ronde, Deen, Harssema, Mulder. Wolthuis, Thoma. b.d. e.z. 18 P. Boer, b.d. 19 H. R. Houwen. 20 J. Brink. l.g. 21 W. J. F. Bakker. 22 A. Kemper, b.d. 23 J. Venema. 24 B. N. Beenker, e.z. 25 G. W. Graafhuis, l.g. 26 B. G. Ronde, l.g. 27 H. Kalk. 28 J. Boekhoff, b.d. 29 St. v. Delden. 30 J. Haijenga. 31 P. Geersinga. 32 P. Mensinga. b.d. 33 J. J. H. Oosterwyk. 34 H. Jongman. b.d. e.z. 1-g- e.z. b.d, b.d, b.d. e.z. 1-g.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2