I V Verkoop te Sapp Verhuiing te Earmeiw izing m vërhùrTn GEMEENTELj Kassierskant Landbouwveieeniging te Siddeburen. Groninger Bodega (Wijnslijterij) <1. IJSUBOEIN HEERENBEHUI E' SPAARBANK 0UURS1 Het Effecten- e SPAARBANK DUURSWOLD. ST. NICOLAAS. Mr. N. BLEEKER, N. A. WICHER! m den geheelen dag BINHENLANB, Radicale partij. Advocaat en Procureur, G. DIK E.zn. i I i T3 A .1 Gedempte Zuîderdiep S 16, G \v? 1 il Boeldag te Kalt ten verzoeke en ten huize van déni op Vrijdag 81 October a.s.i 2 uur, van: DES 6EHEELE als: eikenh. GHIFFONNI 6 TAFELS, w.o. 1 UFFT] en 1 raah. RONDE TA 2 SPIEGELS, 1 KOLOft HAARD- en 1 KOOKKACHELF HALFKAST KLOK, fraaie klankv stel besl BEDDEGOED, 3 TINNEN TEN, KOPER-, BLIK-, GLAS- en, EMMERS, TOBBEN, LINNENRIKj 3 maand crediet, doch 't B POSTEN van t 1,50 of minder T. Ad Notaris SPRUIJT zal, op Vrijë ber 1898, des avonds 7 uurj STRUVÉ, ten verzoeke van de w« van den heer H. J. SMiT, publiekl 1. De sterk gebonwde net onderboudei met mooten T1 groot 25 A. 58 c.A. te Sappemeer aa straat. 2. De SCHUU diend hebbende voor looierij, staai den tuin, op afbraak. 3. De TUPFSGHUUR, staandfi tuin, eveneens op afbraak. 4. Het perceel BOUWTERREL veer '11 aren 81 G.liggende aan d te Sappemeer, ten noorden van v( huizing. 5. Het perceel BOUWTERREU veer 11 aren 80 C.liggende tusk gaande en het volgende perceel. 6. Het perceel BOUWTERREL 11 aren 80 G., liggende ten noc voorgaande perceel. 7. Het perceel BOUWTERREIN veer 15 aren 26 C.liggende te de Slochterstraat. 8. Het perceel BOUWTERREIh veer 15 aren 26 G.liggende tus: gaande en het volgende perceel. 9. Het perceel BOUWTERRE1 15 aren 27 C.liggende ten noorde:- gaande perceel. 10. Eene BEHUIZING wa, NINGEN, een met Tergnnnings, en GRONDgroot ongeveer 8 aren te Achterdiep op den hoek van de 11. Het perceel BOUWTERREL veer 8 aren 80 centiarenliggende ten oosten van het perceel sub 10. 12. De kleinste van de beide SGHL op perceel elf, op afbraak. (Het aan den huurder J. ATEN en is koop niet begrepen. 13. De grootste SCHUURstaand De IIF,ERE\HK111 ZIO zichtigen op morgen en V beide dagen van des vdrirni 18 nur. V Mr. G. BAART DE LA F AID Veendam, zal op Zaterdag den 1J a.s., des middags te één unr; van Mevrouw de Wed. Mr. M. VAN op gewone boeldagsconditiën, publî Aile aanwezige EIHE5T-, BECKEK- en POI aanwezig op het land, geleç aan het Westerdiep te Ve dam, benevens het daar wezige 2e BOSCH JE. boschje wordt gepresenteerd in 3 pe Samenkomst op de laan. Donderdag den 37sten O* des namiddags 3 uur, zal, ten huize telein J. VAN DER MOLEN te Gar, verzoeke van de Gebrs. EVENHUIS tijd van jaren, publiek word E Mi IV Mi en 401 hectare BOIJW- en I gunstig gelegen te Garmerwolde, t« het Eemskanaal. M. WIERTSEMA, notaris te VAN HET bij de SCHOOL te Foxhol, voor d. oui te hooien en te weitten. De INSCHRIJVINGEN, bij geslol worden Tbdr 35 October 1893 tl TEHUIZE ingewacht, alwaar de VOOI ter image liggen. De Burgemeester van I I. A. VAN ROLL. te Schildwolde. ZITTING van DIR If o e n s d a g 2( M892's namiddags L. J. REINDERS, B< is voortaan des DINSD Onlangs schonk o zonderling spel van het toe- val de eehtgenoote van den fabrikant aan haar man een dochter op den eigen dag, dat de keizerin een prinsesje ter wereld bracht. Een dienstbode te Keulen kreeg van haar mijnheer de opdracht een biljet van duizend Mark te wisselen. Zij deed het kostbare papiertje zorgvuldig in haar portemonnaie, stak deze in haar zak en begaf zieli op weg om aan haar opdracht te voldoen. Op de markt, waar zij ook even wezen moest, bemerkte zij tôt haar schrik, dat haar portemonnaie met het biljet van 1000 Mark gestolen was. Jammeren en klagen hielp niets. Met een beklemd hart kwam zij bij haar heer terug en vertelde hem het geval. Gelukkig wist deze het nummer van het biljet. Dadelijk werd aan de verschillende bankinstellingen het geval getelefoneerd en het duurde niet lang, of er kwam bericht van een der banken, dat het biljet daar was terug te bekomen. Een man had het ter wisseling aangeboden, doch was, toen hij bemerkte, dat men op zijn komst voorbereid was, onder achterlating van het papiertje, op den loop gegaan. Geheel verkleurd. Te Warosdorf, in Bohemen, kwam dezer dagen een negerkaravaan aan, die heel wat hekijk lokte en onder de nieuwsgierigen, die een kijkje kwamen nemen, bevond zich ook een bewoner van een naburig stadje. De goede man was heel zonderling te moede, toen hij in een der negerdames iemand ohtwaarde, die hem zeer bekend voorkwam. Hoe langer hij de zwarte juffer bekeek, hoe duidelijker het hem werd, dat zij nimmer de vrouw van een Afrikaansch opperhoofd was geweest, maar dat zij zijn wettige vrouw was, die vijfjaar geleden was weggeloopen. Woedend snelde de man de tent der negers binnen en eischte van den aan- voerder van den troep zijne eehtgenoote terug. Het eenig antwoord, dat de arme man kreeg, bestond in een oorverdoovend gehuil en gekrijsch, dat de geheele karavaan, op bevel v. h. opperhoofd, aanhief. Mevrouw wilde er niemendal van weten om tôt haar man terug te keeren en deze riep daarop de hulp der politie in. Toen ten slotte de hooge overheid zich met het geval bemoeide en een onderzoek instelde, was de nagemaakte negerin spoorloos verdwenen. Onlangs is een diligence van Sper Gity, met twaalf passagiers, een twintig rnijlen van Greede (Colorado) aangehouden door een gemaskerden roover. Op bevel defileerden de reizigers als ganzen, de een achter den ander, voorbij den bandiet, hem ter hand stellende wat zij aan waarde bij zich hadden. De postiljon gaf 160 dollars at. Vei volgens stapten de helden gedwee in het rijtuig en reden heen. Een merkwaardig uurwerk is dezer dagen in het Schwarzwald voor een Engelschman vervaardigd. Deze klok toont aan den dalum, het jaargetijde en velerlei bijzonderheden en geeft den tijd aan van negen verschillende plaatsen der wereld. Elken avond te 8 uren komt een man te voorschijn, die de torenklok luidt en een vrome maagd verschijnt in een electrisch verlichte kapel om haar avondgebed te verrichten, terwijl een finit zacht en melodisch het Ave Maria speelt. Op Nieuwjaarsmorgen ver- schijnen hoornblazers, die fanfares laten hooren zoo ook worden Kerstmis, Paschen en Pinksteren op verschillende wijze aangekondigd. Des middags om 12 uren kraait een haan driemaal. Met Mei hoort men den koekkoek slaan en Juni den kwartel; Bij zonsopgang speelt de klok het gewijde lied »de zon verschijnt". terwijl de gulden schijf der zon op de wijzerplaat zichtbaar wordt, en als het voile maan is, klinkt van den klokketoren het lied »Guter Mond, du gehst so stille." Blijkens de Verzekeringsbode is er in Engeland voor tweelingen een afzonderlijke tak van verze- kering ingericht. De »Provident Bounty Association Limited" is de naam van eene in September j.l. tôt stand gekomen maatschappij, die behalve on- gelukken, borgtoeht en verzekering in het algemeen (levensverzekering uitgezonderd), in het bijzonder ook verzekert uitbetalingen in geld aan moeders, aan wie het geluk?te beurt valt levende tweelingen te krijgen. De Maatschappij begint met een kapitaal van 120,000, in een zeker aantal aandeelen van 60 en van 12, ieder, verdeeld. De eerste directeur, de heer Thorpe, is benoemd tôt 1897 en krijgt bij wijze van vergoeding voor zijne diensten een salaris van 7200 's jaars. RAADSVERGADERING te Hoogezand, op Maan- dag den 24 October 1892, des nademiddags te 2i uur. Aan de orde is: 1. Adres om eene kleine bijdrage voor een schoolfeest te Kropswolde 2. Adres afschrijving hoofdel. omslag. 3. Adres van eenige hoofden der scholen om eene betere regeling hunner jaarwedden. 4. Jaarwedde van den gemeenteveearts. 5. Instructie voor den gemeenteveearts. 6. Procesverbaal kasopneming. 7. Yerzoek om eene jaarlijksche bijdrage voor een op te richten Universiteitsfonds. 8. Ingekomen stukken. 9. Wijziging en daarna op nieuw vaststelling van de Algemeene Politieverordening. Martenshoek, den 19 Oct. 1892. Van de wert van Gebr. G. H. Bodewes, scheepsbouwmeesters alhier, werd met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip, genaamd No. 10, groot 320 Last voor rekening van den Heer Kaal Schroers te Duis- burg a. d. Rijn, en werd de kiel gelegd voor een ijzeren Gafïelschooner voor rekening van den Heer John Hawken te Padstown (England.) Martenshoek, 19 October 1892. Op de markt heden alhier gehouden, waren aangevoerd 80 koeien. De handel was eenigszins traag. Nieuwbuinen, 16 Oct. Van werkstaking onder de arbeiders hoort men meermalen, doch werk staking onder de aannemers komt minder voor. Toch is dat hier gisteren voorgevallen. Er zou eene uitbesteding plaats hebben van het bouwen eener boerenbehuizing ten verzoeke van mej. T. Bosscher. De aannemers stelden nu den eisch, dat de uitbe- steedster ze voor hunne moeite eenigszins schadeloos zou stellen. Dit werd echter geweigerd en daarop vertrokken allen, zonder dat een der 9 inschrijvers zijn biljet had ingeleverd. Blijkens mededeeling van den Nederlandschen gezant te Berlijn, is de in- en doorvoer uit Neder- land van gebruikt lijf- en beddegoed, gedragen kleederen (met uitzondering van lijfgoed en klee- deren door reizigers medegebracht), van aile soorten van vodden en lompen, alsmede van versche groenten, fruit, boter en zoogenaamde zachte kaas tôt nader order in geheel Duitschland^ verboden. De invoer van darmen, worst, ham, boter, kaas en andere zuivelproducten uit Nederland in België is aan geenerlei beperking onderworpen. Tôt nadere beschikking is de in- en doorvoer in België van rundvee uit Nederland verboden. De rechtstreeksche doorvoer van bedoeld vee zal slechts kunnen plaats hebben langs den spoorweg in ge- plombeerde wagens en zonder overlading. Het verbod is den 19 October in werking getreden. Op de Woensdag te Veendam gehouden veiling van Groninger compost en ier zijn verkocht: 58 vrachten compost voor 4076 25, hoogste prijs 70.50, laagste prijs 70; 6J vrachten ier voor 260, prijs 40. De steenkolenkooper E. D. te Oudkarspel (N.H.) en zijn knecht J. P. vertrokken Donderdag met een aak naar Alkmaar om steenkolen te halen. Toen zij dien avond laat nog niet thuis waren, werd dit aan tegenwind toegeschreven, wijl zij ailes moesten trekken. Vrijdagmorgen echter is de aak met steenkolen gezonken gevonden en de beide opva- renden waren verdronken. E. D. laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Geheel 's Graveland is, zegt het D. v. N., ver- vuld van de inhechlenisneming van den burge meester, den heer v. Pellecom, een man van 73 jaar. Reeds sedert eenige dagen schijnt hij het gevaar, dat hem dreigde, te hebben voorzien en hield hij zich bedlegerig. Zondagochtend vroeg kwam de officier van Justitie, die hem na advies van den dokter, dat van P. niet ziek was, naar Amsterdam liet vervoeren. Het moet nu gebleken zijn, dat de burgemeester in zijn kwaliteit van penningmeester van meer dan éèn polder, gedurende een dertigtal jaren, zich gelden heeft toegeëigend o.a. van Sticht Ankeveen tôt een bedrag van 30,000. De verslagenheid over dit geval is algemeen, terwijl de weinige ingeno- menheid van de 's Gravelandsche burgers met hun burgemeester er niet toe bijdraagt, hen zachter te stemmen in hun oordeel. Er is een »Ontwerp-reglement voor den Radi- calen Bond" in druk verschenen, uitgaande van »De commissie", de h.h. C. V. Gerritsen, Amsterdam, Voorzitter Z. van den Bergh, Delft J. Boer Hz., Utrecht F. Kapteijn, Hoorn P. Nolting, Amster dam Th. de Rot, B otterdam L. Sampon, Gronin- gen W. F. Stoel, Alkmaar B. L. Tijdens, Nieuw- Beerta; W. P. Zeilmaker, Schrans—Leeuwarden, en Ch. R. Kouveld, Amsterdam, Secretaris. Het ontwerp-reglement zegt omtrent hetd o e 1 De bond stelt zich ten doel het eendrachtig op- t reden in Nederland te bevorderen van allen, die eene herziening in ons Staatswezen in deinocrati- schen geest op de volgende grondslagen zijn toe- gedaan I. Gelijkstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten II, Bestrijding van de sociale afhankelijkheid en verhooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en mindervermogenden, door a. afschaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen; b. invoering van wetten, die 10. met eerbiediging van het beginsel van het persoonlijk bezit, de uit dat bezit voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken, eene meer gelijkmatige verdeeling van het maat- sehappelijk inkomen in de hand werken 2o. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel moge- lyk tegengaan. Ter uitvoering van dit een en ander zou het vol gende P r o g r a m moeten strekken I. Algemeen kiesrecht, mede ter voorbereiding van algemeen stemrecht. 11. Een kiesstelsel, dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. III. Afschaffing der Eerste Kamer. IV. Een regeling van het arbeidscontract, ten einde a. te voorkomen overmatigen of onvoldoend be- taalden loonarbeid door personen van beiderlei kunne b. te verhinderen elken arbeid van kinderen, welke schadelijk is voor hun lichamelijke of gees- telijke ontwikkeling c. te waken voor gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen d. te voorkomen dat arbeiders, wier arbeids- kracht door ouderdom, ziekte of ongeval is ver- minderd of te loor gegaan, afhankelijk worden van openbare, kerkelijke of particulière liefdadigheid e. te zorgen, dat de rechten der arbeiders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaarborgd. V. Dadelijke voldoening door de overheid aan de sub IV gestelde eischen, wanneer zij zelve direct of indirect als werkgeefster optreedt. VI. Vervanging en beperking der armenzorg, door verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom, werkeloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoenden onderstand van hulpbehoevenden, zoo dikwijls die niet of niet voldoende wordt verstrekt door de kerkelijke en particulière liefdadigheid. Ontheffing der gemeenten van overmatigen en ongelijken druk der armenzorg. VIL Maatregelen van overheidswege voor betere huisvesting der niet- of minvermogenden. Scherper toezicht tegen vervalsching van levens- middelen. Opheffing van het Staatsbelang bij een krachtige bestrijding van drank- en opiummisbruik. VIII. Invoering van leerplicht. Oprichting en instandhouding van openbare lagere scholen en herhalingsscholen en verschaffing van ambachts- en landbouwonderwijs door den Staat, overal waar dat noodig is. Kosteloos onderwijs voor onvermogenden. Proportioneele schoolgeldheffing van afschaffing van de indeeling der scholen naar het schoolgeld bij aile openbare inrichtingen van onderwijs. Dienstbaarmaking van de lagere school door den Staat ook aan de lichamelijke ontwikkeling der kinderen. IX. Belasting naar draagkracht. Daartoe is in de voornaamste plaats noodig invoering van een progressieve rijks-inkomsten- belasting, waarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit het inkomen voortvloeit afschaffing der accijnzen op levensbehoeften invoering van progressie in de successie-be- lasting. X. Algemeene oefenplicht, met beperking der uitgaven voor leger en vloot tôt het overmijdelijke. XI. Volledige scheiding van Kerk en Staat. XII. Eenvoudige en goedkoope rechtspleging. Administratieve rechtspraak. XIII. Ongeschonden handhaving der vrijheid van vereeniging en vergadering. XIV. Wettelijke regeling van het landbouwcre- diet. opheffing van het heerlijk jachtrecht verbe- tering der rechtsverhouding tusschen eigenaar en gebruiker van het land; herziening der wetgeving op den grondeigendom en op het notariaat. XV. Ontwikkeling van zelfbestuur en volledige toepassing van het stelsel van vrijen arbeid in Ne- derlandsch Indië. Scheiding der financiën van het moederland en de koloniën. VERGADERING van den Raad der gemeente Sappemeer, op Donderdag den 20 October 1892, des voormiddags te 10 uur. Aanwezig aile leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had werden de notulen der vorige vergadering voorge- lezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging van het nieuw benoemd Raadslid. Mededeeling van den voorzitter dat er van heeren Ged. Staten eene missive is ingekomen, waarin te kennen gegeven wordt, dat er tegen de toelating van den heer P. G. van Galcar als lid van den Raad geene bezwaren bestaan. Voorzitter: Alzoo kan de heer Van Galcar be- ëedigd worden, (tôt den heer Van Galcar) legt U den eed af of de belofte De heer Van Calcar Ik moet den eed afteggen, ik ben niet gedoopt. Alsnu neemt de voorzitter den heer Van Calcar den volgens artikel 83 der grondwet bedoelden eed van zuivering af (verklaring en belofte) en den eed bedoeld bij artikel 39 der gemeentewet. Voorz. Ik feliciteer U met de benoeming tôt lid van den Raad en hoop, dat uwe krachten mogen medewerken tôt bloei en welvaart en vooral tôt ontwikkeling onzer gemeente, en dat uwe benoe ming voor de gemeente vruchten moge dragen. Hierna neemt de heer Van Calcar zijn zetel in. 2. Vaststelling begrooting 1893. Voorz.: Heeft de commissie het rapport*klaar? De heer Bakker: De commissie heeft de be grooting nagezien, en zou voor zij een voorstel dienaangaande deed, graag van het Dagelijksch Bestuur eenige inlichtingen erlangen, n.l. 1. Hoofd stuk 2, afdeeling 4, artikel 1 over de hondenbe- lasting. Het is der commissie ter oore gekomen, dat er in deze gemeente honden zijn, waarvan geene belasting wordt betaald. Nu had de commissie graag, dat de politie er wat nauwkeuriger aantee- kening van hield en er wat beter op toezag, om de belasting op de honden zoo min mogelijk te ontduiken. Voorz. Deze post bracht ook te min op. Wij hebben evenwel de politie, die zaak betretfende, eens goed onder handen gehad, daar de politie in deze zaak zeer zwak gehandeld heeft. Het gevolg ervan is geweest, dat de belasting op de honden nu van 180 geklommen is tôt 260. En nog zijn er enkelen, die niet betalen, bijv. van vele hondekarren. Maar van die menschen is de be lasting ook moeilijk te krijgen. De heer Bakker Dan hebben we de opbrengst der schoolgelden, dat is 200. De heer Boswijk Mij dunkt, dat dit veel te laag is. Voorz. Het règlement laât het niet toe, om meer te heffen. Het algemeen beginsel in 't land is om het schoolgeld vrij te geven. Het onderwijs dient vrij te wezen, en nu zijn we zoover gegaan als we konden. Den lageren stand en ook den mid- denstand wil men meer en meer van de belasting ontheffen, dat ziet de regeering ook wel in. De heer Boswijk stemt toe, dat de lagere klassen ontheven moeten worden Voorzitter: Als men de oninbare posten voor de personeele belasting eens nagaat, dan was die vroeger ongeveer 25 en is nu geklommen tôt 390. De heer Berg: Op somrnige plaatsen beginnen ze de schoolgelden ook reeds progressief te heffen. De heer Bakker Op de begrooting komt voor Rijkssubsidie tôt bestrijding van de jaarwedden der onderwijzers 30. Gaarne zag de commissie om trent dezen post eenige toelichtingen. Voorzitter Deze post dagteekent nog steeds van vroeger, toen het onderwijs nog niet veel was. Het Rijk geeft nog steeds de subsidie, welken post we niet laten vallen. Boswijk: Maar staat dit dan niet in verband met de andere subsidie. Voorzitter: Ja, dat doet het wel. Ze trekken het er nu weer af. De heer Berg en anderen: Dan helpt het ook niet veel. Na eenige discussie hierover nog, vervolgt de heer Bakker Bij de uitgaven is een post uitge- trokken voor het aanleggen en bijhouden van de registers van den Burgerlijken Stand, groot 200. Der commissie kwam deze post zeer hoog voor, waarom zij het Dagel. Bestuur dan ook om inlich tingen verzoekl. Voorzitter Wij hebben nu het voorstel om dezen post van 200 tôt op 250 te verhoogen, n.l. voor 1 jaar. Het aanleggen en bijhouden van die registers kost zeer veel geld, vooral het aanleggen van suppletoire registers. Nu komt er nog bij, dat er het a.s. jaar nieuwe tienjarige tafels moeten worden opgemaakt van geboorten, huwelijken en sterftegevallen. Deze moeten aile alphabetisch worden ingeschreven. Dat ailes kost nog al wat. De heer Bakker Kost dat drukken dan zooveel Voorzitter Dat drukken kost nu juist niet zoo veel, maar het moet ook ailes op zegel gebracht worden. De heer Boswijk: Zijn de verschillende zegels hierin dan ook begrepen? Voorzitter Kunnen de heeren er zich aile mee vereenigen, dat deze post van 200 op 250 wordt gebracht? De heer Bakker Met het oog op het opmaken van de lOjarige tafels vooral, kan ik mij er wel mede vereenigen, dat deze post verhoogd wordt. Voorzitter Er is zeer veel werk mee, de klerken krijgen er ook eene vergoeding voor, want het gaat ook niet zoo gemakkelijk om die namen aile alpha betisch op te schrijven. Aangenomen wordt nu dezen post met 50 te verhoogen. De heer Bakker Voor 't onderhoud der wegen is eene post uitgetrokken van 1500. Deze post kwam der commissie vrij hoog voor. Gaarne zou ze hierop inlichtingen ontvangen. Voorzitter: Deze post is nu met 500 verlaagd Vroeger was hij altijd 2000. De voetstraten zijn nu tamelijk goed in orde, evenwel eischen ze steeds onderhoud. De weg naar Slochteren evenzoo, ter wijl op den weg naar Noordbroek telken jare giint aangebracht moet worden. Ik weet niet, of we de verschillende uitgaven met 1500 kunnen bè- strijden, maar we willen het eens probeeren. De brugwachter zal daarvan nog worden beloond met 365 's jaars, terwijl de afdraaiers der klappen 50, 20 en 10 12 ontvangen. Als we er dus mede uitkomen, zullen we blijde zijn. De tegenwoordige wegarbeider is een zeer arbeidzaam man, die flink werk levert, dat doet dus nog al veel af. Hij heeft ook gezegd, dat hij het leggen van 't voetpad wel kon doen, en dan kunnen we het hem gerust toevertrouwen. De heer Nauta vraagt nog, of hij dat ailes wel doen mag zonder patent, waarop de voorzitter ant- woordt, dat het voor de gemeente gaat en de wet aan eenwerkende personen in zulke gevallen vrij- stelling van patent verleent. De heer Bakker Voor de kosten van verlichting is eene som uitgetrokken van 1000. Betreffen- de dezen post wil de commissie wijzen op het slechte licht, dat de lantaarns, waarin petroleum gebrand wordt, geven. Daarover worden zeer vele klachten geuit. VoorzitterMij zijn die klachten ook ter oore gekomen. Het licht van die petroleumlampen moet soms zeer slecht zijn. De heer Boswijk zegt, dat laatst de lantaarns voor te Borgercompagnie veel te vroeg uit waren. Voorzitter: Ik wou, dat mij er maar dadelijk bericht van gegeven werd, met een briefje bijv., dan konden wij het dadelijk nagaan. Eenige leden zeggen nog, dat er geene olie ge- noeg in de lampen gedaan wordt, waarop de voor zitter nog antwoordt och ja, ik weet wel waar het hem in zit. De heer Bakker: Voor de kosten van de plaat- selijk schoolcommissie is eene post uitgetrokken van 40. Het Ion de-goedkeuring van de commissie niet wegdragen, dat de schoolcommissie bestaat alleen uit B. en W. Gaarne zag ze, dat het Da gelijksch Bestuur pogingen in 't werk stelde, dat er eene andere commissie werd benoemd. Ook worden de scholen niet vaak genoeg bezocht. Voorzitter: Vroeger hebben we er ook nog an dere leden als leden der plaatselijke schoolcommissie bij die van B. en W. gehad. Die leden hebben evenwel weder bedankt. Wij bezoeken de scholen ook vaak genoeg; 2 keer in 't jaar, dat is goed. De heer Bakker Wat was dan toch de reden, dat ze toen bedankt hebben. Voorzitter: Verschil van gevoelen. De heer Bakker: Ik geloof, dat het veel te weinig is, om slechts 2 keer in 't jaar de scholen te bezoeken. Voorzitter: De wetgever heeft het zoo bepaald, minstens 2 keer staat er in de wet. De heer Bakker Ik zou er toch voor zijn, dat er eene aparté commissie werd benoemd. Voorzitter Dat is dan toch geene aanmerking omtrent de begrooting; in eene volgende vergade ring kan daaromtrent wel een voorstel worden ge daan, we willen er wel notitie van nemen. Op de post van 40 wordt toch geene aanmerking ge- maakt. De heer Bakker Wel neen, daarmede kunnen we ons wel vereenigen. Wat verder den post voor schoolbibliotheken be- treft, daarvoor is 50 uitgetrokken. De commis sie zou wel eens gaarne willen weten, in welken toestand die bibliotheken zich bevinden. Voorzitter Dat zal het hoofd der school moeten weten. Die bibliotheken zijn in de oosterschool en in de school te Kleinemeer. Beide scholen krij gen ieder 25 subsidie. Klunder wou het nooit hebben. Nu zal 't hier ook wel komen in de school west. Ik heb nu juist eene aanvraag ontvangen, rnisschien komt het daar wel op voor, ik heb het evenwel nog niet ingezien. De heer Bakker Ook komt er eene post voor van jaarwedde koster 100 voor 1/3 deel 's jaars. Gaarne had de commissie daarover inlichtingen. Voorzitter Dat is voor den meester van Kleine meer. Die moet het 1/3 deel van 'tjaar doen. Daarvoor ontvangt hij eene belooning van 100. Wij meenden toen nog, dat we er 300 voor moesten betalen, doch dit was niet zoo. De heer Bakker Voor het tekort van de min- dere opbrengst voor het telegraafkantoor is eene som gesteld van 400. In 1892 was die waar- borgsom gesteld op 600. Dit viel de commissie nog al op. Gaarne had zij hierover inlichtingen. Voorzitter De heer Bakker had voor een paar dagen in de courant kunnen lezen, dat bij konink- lijke beschikking deze waarborgsom op 400 ge steld is. Het heeft in de courant gestaan. 't Vervolg in 't Bijvoegsel. iïtVEBÏESf I E ]V. Bevallen van een ZOON, A. WOORTMEIJER—Koning. Kieldiep, gem. Hoogezand, 12 Oct. 1892. Heden overleed, na een korfstondige ziekte, zacht en kalm, mijn geliefde eehtgenoote en der kinderen zorgdragende moeder ANEGHIE R. KALK, in den ouderdom van 47 jaar. Sappemeer (Joureswijk), den 14 Oct. 1892. S. MANDEMA en Kinderen. Heden overleed, mijn op een na oudste zoon CORNELIUS WEARDUS, in den ouderdom van 15 jaren. Groningen, 17 Oct. 1892. J. W. M. SISSINGH. Wed. D. van Linge. Heden overleed onze geliefde echtgenoot en vader, de heer A. E. ZEIL1NGA, in den ouderdom van 68 jaar. Sappemeer, 19 Oct. 1892. Uit aller naam: Wedw. A. ZEILINGA—Klein. ZITTING van DIRECTEUREN If o e n s il a g 26 October M892's namiddags 3 tôt 7 uur te Schildwolde. L. J. REINDERS, Boekhouder. ALLEN, die van bovengenoemde vereeniging nog LID wenschen te worden, worden verzocht bijeen te komen op Vrijdag 38 October e.k., 's avonds 7 uur, ten huize van T. L. KUIPER aldaar, ten einde een règlement vast te stellen en een definitief bestuur te verkiezen. Trouwe op- komst wordt Terzocht. HET VOORLOOPIG BESTUUR. Best 8IJÏT fVICOLAASOOE» met en zonder AMANDELEN en tevens beerlijke OFDEWIJVEST. Onder minzame aanbeveling, JOMl. HtlIfV M1/8MMoogexantt. O. Ebbingestraat A i51 te Groningen, is elken WOEIVSMtA.Ct van 91 tôt 1 nur te SPREKEN ten huize van den logementhouder J. BOS te Appingedam. Ondergeteekende zendt 6 fles- sckeu zuiTere COGNAC (inclus emb.) tegen postwissel groot f 7,50. Niet naar genoegen, op mijne kosten terug. Groningen Gnldenstraat K 10.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2