t 1. BÏÏITENLAND. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. I I 1 Tr ii 1K en G. Hulzebos te Noordlaren Gatliaiina t 61 j., vr. v. H. Berends te Onnen; Jan G. Buirma en J. Mannes te Helpman berts, 58 j., m. v. Grietje BuringateOj mechien Santés, 62 j., vr. v. G. Berends te I Tebbe Hindriks, 35 j., ni. v. W. Abbiir Levenl. aangeg. kind v. h. manl. gesl. vj en J. van Dalen te Onnen. Ingeschreven ingevolge art. 60 B. V| van Belkum, 23 j., overl. aan boord v. d in de baai van Santos, z. v. J. van Be C. Smaal (overleden) te Noordlaren. Raadsverslag Sappeiue< (Vervolg.) De heer Bakker Dat heb ik niet j Dat Neen, ik heb het De heer Nauta de couranten gezien, De heer Berg: Dan is de waarborgso lager geworden. De heer Bakker Het laatste pun onvoorziene uitgaven. Daar dit fonds kend zal zijn voor den schoolbouw te zou de commissie graag weten, hoe B wilden doen. Voorzitter: Door eene geldleenmg anders kan het niet. De heer Nauta: Dan blijft er van niet over. .j Voorzitter In de laatste jaren zij groote uitgaven. De heer Bakker De commissie br gelijksch Bestuur den dank toe voor inlichtingen. De inkomsten en uitgi begrooting over het jaar 1893 sluiten drag van f 38295,59b De commissie stelt voor de ontvanjj gaven door den raad goed te keura die van 't Burgerlijk Armbestuur, weï en uitgaven sluiten met een bedrag -, Het voorstel van goedkeuring wordt' met algemeene stemmen. De heer Nauta: Gaarne had ik, d: gercompagnie verlichting aangebrachj is daar treurig gesteld bij donker we» bij regenachtige tijden. Voorzitter: Ik ben er wel voor slraatje gelegd wordt, maar om de v» direkt verder uit te breiden, dat is g heid. Daarover mag men zich nog bedenken. De heer Nauta: Vele familles t pagnie hebben betrekkingen te Sapp moeten ze met bezoeken maar het lichte maan is. Voorzitter: Als straks de verbindi dam in orde zal zijn, dan geloof ik, dat 3 noodzakelijk wordt. De heer Nauta: Nu, die zal een wel tôt stand komen. 3. Brief van den heer S. M. S. M De voorzitter leest dezen brief voof volgt Groningen 22 Sept. De rech schoten heeft aan Warnders zijnen t stelden eisch ontzegd. Voorzitter: Later kregen we het 't vonnis, hetwelk de voorzitter even< Den 13 October ontvingen we de bij welke Warnders cassatie aangete den Hoogen Raad, wegens het geva Winschoten. Daarbij wordt de voor: tegenwoordiger der gemeente opgerc 4*Nov. a.s. te verschijnen. Dithebb aan den heer Modderman gestuurd, woord heeft, dat we een raadsbesluil men en laten goedkeuren om de Hoogen Raad te verdedigen. Gaarni Modderman dat goedgekeurd raadsbe 1 Nov. a.s. Heeft iemand er ook b dat de zaak zoo verder voortgezet w De heer Smid: Ik vind, dat he billijk is. Men zegt, dat hij het wei verd heeft, maar om daar nu de gel in te houden is onbillijk. Bij de r verschil van gevoelen, vooral te Zuid anders. Voorzitter: Dat is niet zoo, daar tuigenverhoor. Was er een bepaald b dan vrij zeker ten gunste van ons. De heer Smid: Ik zou wel will een accoord met Warnders te gaar is vergenoeg het beste. De heer Edzes: Ik denk er ev Smid. Voorzitter Het Dagelijksch Bestrn Warnders toen gevraagd of hij geen den weg had, waarop hij antwoorddi Ik zeide daarop, dat hij dan geen gei De heer Edzes: Er komt hem tf toe, en hij krijgt er nu niets mee. De heer Smid: Aangenomen dat goed afgeleverd is, mag men hem d' heele som inhouden? Dat kan toch Voorzitter Dat is de zaak nu i hebben we vroeger al gesproken. L maar of we het pleidooi zullen voereri De heer Bakker: Wist Warnders dat hij een accoord met den Raad k De heer Berg: Het is hem vaak zegd geworden, hier te komen. Mij» het niet moesten zitten laten. Voorzitter De Raad moet het wi De heer Mulder Wat plan had de 1 De heer Smid Met Warnders te accoord te treffen. Voorzitter Daar is volstrekt g' toe. Den 4e November ben ik gedi. De heer Mulder Ik vind het j zaak zoo is. Als de heer Smid een v zaak op eene gemakkelijke manier; zou ik er sterk voor zijn. Het kon voor, dat nu het beste is, de zaak laten. De heer Smid: We moeten pie? neerleggen. Er is nu geen midder Voorzitter Als de raad de zaak zou ik in gemoede den raad willen leden, om maar geen procès weer altijd maar betalen. kwaad met eenen militair, die zoo liederlijk dron- ken was, dat men hem meer slepen moest dan dragen. Grof en plomp gebouwd liet hij zijn log lichaam maar bungelen en hangen en verkoos geenen voet te verzetten. 't Was den beiden agenten dan ook onmogelijk, om hem van de plaats te krijgen tôt hij midden in eene plas neersmakte en zijne sjako ver van zich af door den modder wierp. Ge- lukkig kwam nog een drietal agenten ter hulp en met behulp van het bekende kettinkje, dat hem handig om de pois werd geslagen, was hij spoedig gedwee en belandde in 't bureau. Dat het voor zoo iemand te slechter afloopt, daar hij ook in de kazerne voor uitblijven, dronkenschap en bedui- melden uniform ter verantwoording wordt geroepen zal ieder licht vermoeden. Als zulke straf nu maar eens leiden mocht tôt heterschap en ook an- deren tôt afschrik diende. Doch een schandaal is het ook, dat de gewone milicien, van welken stand of afkomst hij zij, uit aile nette kringen wordt geweerd en door geenen caféhouder in zijne loca- liteit wordt geduld zoodat er voor hem niets over- blijft dan kroeg en kelder, en daar spelen al te vaak ruwheid en liederlijkheid de hoofdrol. 't Is waar, het militair Tehuis voorziet ten deele in de behoefte aan een net verbhjf en lectuur en ont- spanning; doch voor wie 's Zondagsavonds wel eens met zyn meisje uit wil gaan, staat als mili tair geen ander tehuis open, dan waar beiden liever niet moesten gaan. Daarom was het maar eens goed, dat gisterenavond eene eerste volksvoorstelling werd gegeven, die tegen nietige entreé den Zon- dagvierders de gelegenheid geeft voor aangename en nuttige ontspanning. Doch er dient rekening mee gehouden te worden, dat vele dienstboden verplicht zijn om tien uur, uiterlijk half elf «binnen" te zijn en dus de voorstellingen op tijd moeten eindigen. Ik weet nog niet, of dit gisteren avond het geval is geweest; doch het stuk en de vele pauzen in aanmerking genomen, leek mij de kans niet groot. En dat schrikt meerderen af, dan men vermoedt. Wel weet ik, dat de heer Van Lier van plan is, bij welslagen meerdere voorstellingen te geven op Zondag en meer goede oude bekenden nog eens voor 't voetlicht te brengen. Nu kan men ongelijk denken over de waarde dier oude drama's maar het blijft ontegenzeggelijk waar: Ze pakken het groote publiek, dat gaarne in den schouwburg den zakdoek hanteert. Mogen ze hier en daar ook lijden aan overdrijving en onnatuur, zoo hebben ze toch nooit den zedebedervenden invloed, dien vele der nieuwerwetsche fransche stukken, waarop zelfs het Nederlandsch Tooneel ons te gast doet gaan, voor menigeen kunnen en zullen hebben. Bij Solzer en Chrétienni heb ik mij deze week gëergerd. Ieder weet, dat die beide artisten met hun gezel- schap célébriteiten hier twee avonden achtereen in de groote zaal der Harmonie hunne voorstellingen hebben gegeven. Nu hebben we om Solzer's wille gaarne gezien, dat hij hier niet met leege handen vandaan is gegaan. De man heeft nu eenmaal heerlijke gaven voor voordracht en mimiek, welke laatste hij evenwel dikwijls schandelijk misbruikt Doch dat brengt het «Spectacle concert" mee. En de man is erg lijdende geweest; zoodat hij zelfs fînantieel in groote moeilijkheden verkeerde; en er op initiatief van Louis Bouwmeester en anderen in Amsterdam eene liefdadigheidssoirée voor hem is gegeven. Doch overigens kan ik het slecht opkrij- gen, dat juist de Groningers, die anders gaarne hoog opgeven van hunne liefde voor echte, ware kunst, zoo dol wegloopen met zulk plat kermisge- not. Daar zat er toch Zaterdag een publiek, dat gemakkelijk den geheelen Nieuwen Schouwburg van onder tôt boven zou vullen, en dat amuseert zich daar met den afschuwelijken slangenmensch en verdere bizarre dingen. Niet, dat er niets goeds onder zou loopen en ik geen woord van lof over zou hebben voor de ongeëvenaarde éénheid en net- heid bij de stoutste gymnastische toeren of voor den humor in enkele der voordrachten van Solzer en Chrétienni; doch het geheel is laag bij den grond en plat. En wordt er soms iets werkelijk goeds in den Schouwburg gegeven, dan schitteren velen van deze bezoekers door hunne afwezigheid. Ja, ik zag er tal van bejaarde dames, die den hee- len avond volop schik schenen te hebben in deze kermistroep en noode om 't late uur vôôr het laatste stuk gingen scheiden. Zulke wansmaak schenkt noodwendig ergernis, al kan men er weinig of niets tegen doen. Toch geloof ik, dat de to- taalindruk van de voorstellingen den meesten is tegengevallen en zij zich wel een klein beetje be- kocht en teleurgesteld zullen achten. Heden avond treedt de familie Culp op in de Societeit van Hand- werkslieden en wij twijtelen niet, of de zaal van het concerthuis zal te klein blijken voor aile belang- stellenden. En daar die familie zoo'n soort «Aller- weltsang" vormt, en flinke opgewekte muziek en keurige humoristische voordrachten (soms, 't is waar, ook iet wat plat?) en flinke tooneeluitvoe- ringen bij afwisseling weet te geven, is het succès bij voorbaat verzekerd. Van de soirées en feesten, die ons in deze maand nog wachten, zal ik eerst liever zwijgen, daar ik alleen voor de opsomming reeds over geene voldoende ruimte zou kunnen beschikken. Want het seizoen belooft vrij wat, en af en toe zal er nog wel heel wat aan 't winterprogramma worden toegevoegd. Te West-Winstead (Gonnecticut) is een hooge stellage met banken, waarop 600 kinderen zaten, die een zangrepetitie hielden voor het daar te vie- ren Columbusfeest, ingestort. Driehonderd kinderen vielen van een aanzienlijke hoogte en velen braken ledematen of werden op andere wijze ernstig ge- wond, maar geen werd gedood. De woede tegen den timmerman, die de stellage bouwde en aan wiens onachtzaamheid het ongeluk geweten wordt, is groot. Bij Burgsteinfurt is onlangs bloedig gevochten tusschen een houtvester van den Vorst van Bent- heim Steinfurt en twee welgestelde landbouwers uit die streek, die hij op stroopen betrapte. De beide mannen verzetten zich met messen en bijlen tegen hunne gevangenneming. De houtvester velde den een neer door een schot in het onderlijf en legde ook op den tweeden aan, toen de gewonde voor 7790. Begrooting 6639. Gegund aan den laagsten inschrijver. Ten overstaan van Notaris Spruijt te Sappemeer werd Maandag j.l. in het beneden Verlaatshuis te Veendam, ten verzoeke de erven van den heer H. J. Smit te Sappemeer, verkocht Eene behuizing met erf en tuin groot 6 A. 10 G. staande en gelegen te Veendam. Kooper: Derk Drent, gevolmachtigde voor den heer H. Smit te Sappemeer, voor 630. Naar wij vernemen zal de nieuw gebouwde school voor M. U. L. 0. te Hoogezand, (hoofd de heer P. IJkema), a.s. Zaterdag in gebruik genomen wor den. Op de zaal van den Heer Roelfsema aldaar zal dit feit feestelijk herdacht worden. Naar we vernemen is de Heer H. J. Eilander, postbode van 'tZuidlaarder Station naar Noordlaren, benoemd tôt Brievengaarder te Windesheim. Haren, 24 October 1892. Ten huize van den kastelein R. Abels ahier zal e.k. Donderdag de eerste vergadering van het plaatselijk Nut plaats hebben. Als spreker zal de heer Louis Bâhler, doctoran- dus in de théologie optreden. We hopen dat ten minste aile leden getrouw zullen opkomen voor niet leden bestaat introductie. De tram stelt nu velen in de gelegenheid van dezen avond te kunnen profiteeren, daar de laatste om kwart voor 11 van hier naar Groningen ver- trekt en de opening van 't Nut reeds te 7 uur ge- geschiedt. Bij kon. besluit van 29 Sept. j.l. (Stbl 228) is het maximum van het aantal notarissen, die voor elk arrondissement kunnen worden aangesteld, be paald. In 13 arrondissementen wordt het getal vermeer derd. Het aantal notarissen in het arrondissement Gro ningen kan worden gebracht van 32 op 33, Win schoten van 19 op 21, Assen van 22 op 26, Leeu- warden en Heerenveen blijven onveranderd. Er kunnen dus in het geheel 77 notarissen meer dan thans worden aangesteld, waaruit natuurlijk zegt het Hbl. niet volgt, dat de regeering ook verplicht is er zoovelen meer te benoemen. Naar men verneemt is het oudkamerlid mr. D. de Ruiter Zijlker, plotseling aan eene beroerte te Winschoten overleden. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Win schoten had zich in de zitting van Vrijdag j.l. te verantwoorden Hendrik R., oud 22 jaren, van be- roep arbeider, wonende te Foxhol, wegens vemieling. Toen op den 4den September des middags te 2 uur, de beklaagde de woning van de winkelier- sche Harmanna Smit, wed. H. Bodewes te Hoo gezand, passeerde, nam hij een klomp en wierp deze door een der ruiten, terwijl hij daarna bij den buurman van de weduwe, den winkelier A. Nieboer, door middel van een steen ook een glas- ruit ingooide. De wed. Bodewes waren de kosten weer vergoed geworden. De beklaagde voert ter zijner verontschuldiging aan, dat hij «smoorloos dronken" was geweest en zich niet weet te her- inneren, wat door hem op den 4den September was uitgehaald. De heer officier van justitie op- merkende, dat ZEA gemeend had niet te moeten voldoen aan een verzoek van bekl. vader om de zaak niet te vervolgen, requireert de veroordeeling van bekl. R. tôt betaling eener geldboete van 5 of 3 dagen hechtenis. De schipper M. van Koningsveld, uit Franeker, met het schip Nooit Gedacht van Steenwijkerdiep komende, werd, toen hij het Tjeukemeer overstak, voorbijgevaren door het schip van Jelke v. Brug, uit Koudum, hetwelk bemand was door drie van diens zoons. Door de daardoor veroorzaakte deining en golfslag kreeg v. K. zeer veel water in zijn schip, dat te zwaar geladen was, en begon het te zinken. De schipper riep v. B's toe «Buurman, help ons er af wij kunnen het niet langer klaren wij; zinken." Ook zijn vrouw en knecht riepen om hulp, doch de anderen voeren door en riepen v. K. toe Je moet je zelf maar redden." Dat deed de man ook hij bond zijne vrouw een touw om haar midden en heesch haar in den masl. 'tSchip was intusschen reeds ge- zonken en de man stond tôt aan de borst in het water. «Nadat zijn vrouw in veiligheid was, klom v. K. mede in den mast. De knecht had reeds hetzelfde gedaan. Ruim een uur lang bleef het drietal in dien benarden toestand. De lading en losse goederen, sa- men ter waarde van wel 200, spoelden weg. «De brugwachter Koopmans scheen 't eerst het ongeval te bemerken. Hij waarschuwde den schipper Jelke van Brug. Onmiddellijk maakte die zijn vaar tuig zeilklaar en verloste de hulpbehoevenden, «Door van K. is tegen gebr. v. B. een aanklacht ingediend, wegens het weigeren om hulp te verleenen. lia maar neiaien. "r uc De heer Mulder Ik betreur he* dat" man, met inspanning van zijn laatste krachten, op zoover komt, om zoo'n kleinigheid. Voorzitter: Het is Warnders g met de declaratie te komen, maar ders niet naloopen, ik ben geen kwa> hem. Dan moet er een ander burgem ik doe het niet. De heer Bakker: Ik betreur zoo'n kleinigheid de zaak zoo'n bel? ben er toch voor, dat de zaak nu wîçjf omdat indertijd Warnders had kun; Voorzitter Hoe kan de raad er Vroeger heeft men al besloten te pr nu nog wel ten gunste van ons uitgew De heer Smid Toen was ik nog gee.f den Raad. Voorzitter: Ik spreek niet tegett'' den raad. Dan had de raad inderiç keerde besluiten genomen, die we df moeten werpen. Er moet recht w_ en vooral moet eene gemeente het De rechters zullen nu uitwijzen de borst van den houtvester aanlegde. Deze sprong op zij en het schot trof hem in den arm, welk lichaamsdeel afgezet zal moeten worden. De gewonde landbouwer is overleden. Onder architectuur van den heer E. Schreuder te Sappemeer, werd Maandag j.l. in 't café Ebling aldaar, ten verzoeke van den heer G. R. Sikkens Jz. aanbesteed het bouwen eener behuizing met schuur, zonder bijlevering van houtmaterialen. Inschrijvers L. Gorter te Sappemeer voor 6520 oh. Buurke te Noordbroek voor 6587; K. Holt- huis te Groningen voor 6961 M. Tijms te Ach- terdiep voor 7137 J. E. Wolrich te Hoogezand voor 7153; R. Dieters te Foxham voor/7347; H. Moorman te Bedum voor 7440 W. Dieters te Groningen voor 7530 J. Schenkel te Meeden Vergadering Tan den Raad der ge meente Hoogezand, op Maandag den 24en October 1802, des nademiddags te 21 uur. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heeren van der Goot, Wolthuis en Kruizinga. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden door den secretaris de notulen der vorige j vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden j goedgekeurd en gearresteerd. Volgt mededeeling van den voorzitter, dat de heeren Kruizinga en van der Goot kennis gegeven hadden, dat ze verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Aan de orde le. Adres om eene kleine bijdrage voor een schoolfeest te Kropswolde. De voorzitter verzoekt den secretaris dit adres te wijlen voorlezen, waaraan wordt voldaan en in welk adres te kennen gegeven wordt, dat adres sante®, leden van de feestcommissie voor de inwij- ding der nieuwe school te Kropswolde aan den raad om eene kleine bijdrage verzoeken, om rede- nen er een 40-tal kinderen zijn, wier ouders niet tôt het feest kunnen bijdragen voor die kinderen nu zal de bijdrage zijn. Het adres is geteekend door Bosma, Krans en anderen. Voorzitter B. en W. stelien voor om tôt dit schoolfeest door den Raad eene bijdrage van 25 te verleenen. De heer Marring Ik zou zeggen, als men voor die 40 kinderen ieder eens één gulden toestond, dan konden ze daar nog weinig spats mede maken. Dat was dan, dunkt me, niet te veel. Ik stel der- halve voor om voor ieder kind één gulden toe te staan. Voorzitter Wij zijn te rade gegaan met het- geen er ook door den raad toegestaan is voor de andere schoolfeesten, dan is dit er juist mede in overeenstemming. De voorzitter deelt daarna mede, hoeveel er •voor de andere schoolfeesten is toegesfaan. De heer Marring Voor 't schoolfeest te Mar- tenshoek is toch 100 subsidie toegestaan. Voorzitter Daar waren ook een 300 kinderen en daarvan waren er zeer velen uit de minge- goede klasse. De heer Meihuizen Als men voor die 40 tal kinderen 25 toestaat, dan is dat toch nog ruim een halve gulden voor ieder kind, en dit is dunkt me genoeg. De heer de Gock Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat zij, die wat meer kunnen betalen, ook wat meer moeten geven. De heer Marring Dat is er ook gedaan. De heer Boerma betoogt nu, dat toen zij vroeger feest gehad hadden het hun ook vrij wat had ge- kost. Daar waren toen een ruim 200 kinderen geweest, zij waren toen door Hoogezand wat afgestooten, maar, alzoo zegt de heer Boerma ik had zelf ook nog liever 25 meer gegeven, dan om toelage te komen vragen. Mij dunkt, zij moes ten hier met 25 wel terdege tevreden zijn. De heer Marring Een kleine bijdrage tôt een schoolfeest komt altijd goed. Ik geloof evenwel, dat wij hier vrij wat meer geld hebben opgeloopen dan jij te Kalkwijk. De heer Boerma stemt dit niet toe. Voorzitter Verlangt iemand der leden nog stem- ming over het voorstel van B. en W. De heer Marring: Ik niet meer. Voorzitter Dan wordt geacht het voorstel te zijn aangenomen. 2. Adres afschrijving hoofdelijken omslag. Ingekomen een adres dato 13 Sept, van den heer C. H. Klinkenberg te Kropswolde, dat deze den 25 Sept, van Kropswolde afscheid denkt te nemen, en alzoo voor het laatste kwartaal afschrijving van den hoofdelijken omslag verzoekt. Voorzitter Kunnen de heeren er zich mede vereenigen, dat de afschrijving wordt toegestaan De heer Marring Hij was in October nog hier, zoodat ik voorstel om hem voor 2 md. maar af schrijving te verleenen. Dit voorstel wordt aangenomen. Ingekomen verder een adres van Rudolf Staver- man, waarin adressant te kennen geeft dat hij we gens verkeerde speculaties enz. groote geldelijke verliezen heeft geleden en den Raad alzoo verzoekt hem kwijtschelding te willen verleenen van den hoofdelijken omslag. De voorzitter stelt voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat zooals de secretaris ook reeds gezegd had, de tijd van reclame voorbij was. De heer Boerma Ik dacht dat hij ook nog over bedeeling gesproken had. (Gelach.) Het voorstel om afwijzend op het verzoek te be schikken wordt aangenomen. 3. Adres van eenige hoofden der scholen om eene betere regeling hunner jaarwedden. Het adres wordt door den secretaris voorgelezen en bevat het verzoek aan den Raad om de jaar wedden van de hoofden der scholen beter te regelen. De voorzitter B. en W. stelien voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat de toestand der gemeentezaken niet toelaten over meerdere uitgaven te beschikken. De heer de Cock Ik heb hier nog een briefje van meester Karsten, zou ik dat eens mogen voor lezen Voorzitter Welzeker. De heer de Gock Maar het is eigenlijk aan mij gericht. De heer Smit stelt nu voor dit liever in eene besloten vergadering te behandelen, waartoe men besluit. De heer Vos De tegenwoordige bezoldiging kan mijne goedkeuring ook niet wegdragen. Nu wil ik niet voorstellen om al de hoofden der scholen te verhoogen in jaarwedde en alzoo de verhouding der jaarwedden tusschen hoofden der scholen en onderwijzers nog grooter te maken, maar de jaar wedden konden toch wel beter geregeld worden. Dan behoefden de hoofden der scholen ook niets meer te trekken van het leveren der leermiddelen, de gemeente kon ze leveren. Ook geven sommigen apart rekenles, hetgeen mijns inziens niet goed werkt. Door minder rekenlessen op school te nemen zijn sommige ouders verplicht hunne kinderen les te laten nemen. De voorzitter antwoordt hierop, dat het leveren der leermiddelen anders zeer lastig wordt. Het is altijd zoo 't gebruik en in vele andere gemeen- ten ook. De heer Meihuizen Tôt dusver zijn van 't geven van privaatles bij de schoolcommissie nog geene klachten ingekomen. Het is eene zware beschul diging van den heer Vos tegenover de hoofden der scholen. We zouden dan het geven van privaatles geheel moeten verbieden. De heer Vos: Het geven van privaatles aan kinderen, die nog ter school gaan, acht ik ook ge heel verkeerd, aan ouderen is het zeer goed. Ik heb ouders gehoord, die zeiden wij zenden de kinderen maar niet weer naar school, zij leeren er toch geen rekenen. En 't rekenen is al met van 't voornaamste. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken werd aangenomen. 4. Jaarwedde van den gemeenteveearts. Voorzitter: Op de begrooting is voor den post, jaarwedde van eenen gemeenteveearts, eene som uitgetrokken van 400. B. en W. stelien nu evenwel voor om aan den te benoemen veearts eene belooning toe te staan van 200 en eene woning, n.l. die waar 't hoofd der school te Mar- tenshoek van Timmeren heeft gewoond. De heer Marring: Mij dunkt, dat het salaris wel wat al te klein is. Voorzitter Ja, maar hij heeft er direct dan ook eene vrije woning bij. Dat zou, dunkt mij, ook al gauw een 200 worden, als hij die moest huren. Ook hadden wij dan dadelijk eene bestem- ming voor dat huis. Wanneer wij het verkoopen zal het, dunkt mij, toch niet genoeg opbrengen. De heer de Gock dunkt ook, dat 200 wel wat laag is, vooral daar men verwachten kan, dat de te benoemen veearts ook een man zal zijn, die zijn stand heeft op te houden. De heer Boerma Dat komt me met die woning wel geschikt voor, maar is er eene schuur of een bijschuurtje bij, waar ruimte zal wezen om eene koe of een paard te behandelen, want het kan wel eens gebeuren dat dit voorviel. De voorzitter antwoordt er op, dat achter de woning een schuurtje staat, daar voor wel dienstig. Vroeger was dat eene bergplaats, o.a. voor turf. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 5. Instructie van den gemeenteveearts. Voorzitter B. en W. hebben de eer een concept adres aan den Raad aan te bieden, hetwelk hij voorstelt te doen voorlezen. Nadat hieraan voldaan is, vraagt de voorzitter of er ook op- of aanmer- kingen zijn. De heer Meihuizen: Ik heb niet opgemerkt, dat in het concept sprake is over het toezicht in de varkensslachterijen. Graag had ik, dat er bij ingezet werd, dat daar ook goed toezicht op werd uitgeoefend, omdat dat nogal van belang is. De heer Marring: Ik zou zeggen, dat dit er bij inbegrepen was, omdat er sprake is van 't vleesch voor de consumptie in 't algemeen. De heer Meihuizen: Maar er is alleen sprake van toezicht op het slachten van vee, en nu was het, dunkt me, veel duidelijker, dat er bij inge schreven werd ook toezicht te houden op het var- kensvleesch. De heer Oldenziel zegt: bij iederen keer als er geslacht wordt, behoeft er toch geen toezicht te worden gehouden. De heer Meihuizen Neen, alleen wat ter verkoop wordt aangeboden. 't Is maar om het publiek goed en zuiver vleesch te leveren. Nadat er nog gesproken wordt, dat die veearts wel wat te doen heeft, en dat de instructie naar de meening van den heer Meihuizen zal worden veranderd, wordt zij door den Raad vastgesteld. 6. Procesverbaal kasopneming. Mededeeling dat op den 28 September 1892 boeken en kas zijn nagezien, betrefïende het derde kwartaal, en dat ailes in de beste orde is bevonden. (Nolifîcatie.) 7. Verzoek om eene jaarlijksche bijdrage voor een op te richlen Universiteitsfonds. Voorzitter: Bij den Raad zijn de statuten in gekomen van een op te richten universiteitsfonds. Zooals men weten zal misschien, zal het beurzenfonds samengesmolten worden tôt een universiteitsfonds, dat ten doel heeft, mingegoede jongelieden, ook van de lessen der Hoogeschool te kunnen laten gebruik maken. Daarom, en ook tôt bloei van de universiteit medestelien B. en W. voor eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van 15. De statuten waren reeds door den secretaris voorgelezen. De heer De Cock verklaart zich er tegen 15 subsidie te geven, niet als het alleen was om min gegoede jongelieden tôt de académie op te leiden, maar om al het andere, dat er ook mede zal ge beuren. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, in te gaan met Januari 1893. Tegen stemden de heeren Vos, De Gock en Homveld. 8. Ingezonden stukken. Mededeeling, dat er een bericht is ingekomen van de veldwachters, houdende dankbetuiging voor hunne verhooging van jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling, dat er een bericht is ingekomen van den heer Smit, beambte ter secretarie, hou dende dankbetuiging voor zijne verhooging van jaarwedde. (Notificatie.) Ingekomen een bericht van Mej. Doornbos hou dende dankbetuiging voor hare benoeming als on- derwijzeres te Kiel-Windeweer en aanneming dier benoeming en een later bericht, waarbij te kennen gegeven wordt, dat zij niet voor 1 Dec. in functie kan treden. Ingekomen een bericht van Mej. I. Vorenkamp, houdende dankbetuiging voor het opnieuw in haar gesteld vertrouwen en een later bericht dat zij met 23 Nov. de betrekking zal aanvaarden. Beide ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. 9. Wijziging en daarna opnieuw vaststelling van de algemeene politieverordening. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten zich niet met enkele artikelen der politieverordening, zooals die door den raad was vastgesteld, konden vereenigen, weshalve die artikelen aan den Minister ter vernietiging waren voorgedragen. Deze kon zich met één der artikels niet vereenigen. De voorzitter stelt voor dit artikel te schrappen en na eenige veranderingen door den Raad opnieuw goed te keuren, 't welk wordt aangenomen. Voorzitter Heeft iemand der leden nog iets voor de openbare vergadering? De heer Marring Ik wou wel graag eens weten hoever het gebied strekt van Hoogezand en Krops wolde bij de Smitslaan. Gaarne wilde ik degrens weten, en waar die aanbouw der huizen daar die rommel onder hoorde. De heer Smit De sloot achter de molensloot is de scheiding tusschen de kerkelijke gemeenten Hoogezand en Kropswolde, de scheiding tusschen de stads- en vrije gronden. De heer Marring komt er nog al tegen op, omdat er nog al vaak verschil is ontstaan. ZEd. meent nog wel bewijsstukken te kunnen aanhalen, die anders getuigen. Groenewold deelt mede, dat Bloem hem ge vraagd heeft, of hij het tolhuisje wel weer voor 3 jaar kon huren. Voorzitter Dan moet hij zich maar schriftelijk tôt den raad wenden. De heer Vos vraagt nu het woord en leest voor, dat hij op eene vroegere vergadering reeds voor- gesteld heeft om eene sterkere progressie te nemen in de heffing van den hoofdelijken omslag, maar dat toen later door den voorzitter gezegd is, dat van dezijde van 't Dagelijksch bestuur hierover geene voorstellen zouden inkomen, en dit maar door de voorstellers zelve moest worden gedaan. In den tegenwoordigen omslag is veel onbillijks. Inkomens boven de 15000 genieten eerder wat vrijstelling dan dat de progressie sterker wordt. Dit is ver keerd. Daarom moet hierin verandering worden gebracht. ZEd. stelt daarom voor 3 personen te benoemen, die daarover konden adviseeren in eene volgende vergadering. Voorzitter En aan mij de keuze te laten, wie tôt lid van de commissie zal worden aangewezen. De heer Vos Mij dunkt, dat moesten dan voor- stemmers zijn. De heer Meihuizen Dat zou onbillijk wezen, het moeten voor en tegenstemmers zijn. De heer Vos onlkent dit, daar, zooals ZEd. zegt zijn voorstel eerst in rondvraag moet. Valt het voorstel, dan komt er geheel niets van, wordt het aangenomen, dan zullen toch wel geen andere dan de voorstemmers met goede voorstellen voor den dag kunnen komen. Na eenige discussie stelt de voorzitter voor, dit punt uit te stelien tôt eene volgende vergadering, en er dan een punt van bespreking van te maken. Alzoo besloten. Sluiting der openbare vergadering. In het raadsverslag der gemeente Sappemeer in 't vorig nummer staat, betreffende de aanmerking van de commissie over den post, uitgetrokken voor den B. Stand o. m. op de vraag van den heer Bakker, of het drukken der registers zooveel geld kost. Voorzitter Dat drukken kost nu juist niet zoo veel, maar het moet ook ailes op zegel gebracht worden. Hiervoor leze men: Voorzitter: Dat drukken kost nu juist niet zoo veel, maar de zegels kosten ook geld. DE VERSLAGGEVER. VERGADERING van den Raad der gemeente Zuidbroek op Donderdag den 27 October 1892, des namiddags te 7 uren. Aan de orde is 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. wijziging jaarw. onder- wijzeressen. 3. Gemeentebegrooting 1893. MUNTENDAM, 17—24 Oct. Geboren*. Jan, z. v. Henderikus Brink en Hem- mechien Jager. Ondertrouwd Boudewijn Bloot, oud 24 j. van Amsterdam en Anna Bakker, oud 29 j. van Mun- tendam, laatst te Hilversum. r L? I Mi il f T t Ifl.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2