m iii*i vok** Publieke Verkoop. Eene Behuizing Zonder gedruisch J. S. SMID Ez., Engelsche Smoorcokes een Herheig met Vergunning, Sappemeer. Gebr. DRIES. In vowrraail UIT DE HAND TE KOOP Dadelijk gevraagd §lijdi|;e lll^en, in aile grootten en nieuwste modellen yoorradig. VOLKSBLAD van Oost-Goorecht en Omstreken van Zondag «10 October 1892, No. 87. Aanstaanden Woensdag den 2 Novemher, Te koop Dadelijk gevraagd TE KOOP BINNENLAND. BIIRQERLIJKE STAND, IDVGBTElITlfiN. hopen onze geliefde ouders JAN BLAAUW en KNELSKE DIJK. hnnne 25-jartge ecbtvereeniging te herdenken. Overschild, Oct. 1892. Hunne kinderen. Y Bevallen van een DOCHTER A. SLUISBontkes. Siddeburen, 27 Oct. 1892. Y Heden overleed zeer onverwachts mijn innig geliefde echtgenoot en der kinderen zorgdragende vader PIETER J. VELDMAN, in den ouderdom van 69 jaar en 6 maanden. Wittewierum, 26 Oct. 1892. Mede namens kinderen en behuwdkinderen S. B. VELDHUIS, Wed. P. J. Veldman. J. PIGGARDT, notaris te Hoogezand, zal, ten ver- zoeke van HILBRAND BAKEMA, op Maandag den 38en Noveiuber 1803, 'savonds 6 uur, te Martenshoek ten huize van den logementh. B. POPPENS, publiek verkoopen waarin zeer beklanten WIN- KEL en HERBERG, met ver- gnnningsrecht, met drie afzonderlijk verhuurd wordende WONINGEN, ERF en TUIN, groot 4 A., 25 c.A., vrije grondstaande en gelegen op den flori- sansten stand bij het verlaat te Martenshoek. Te AANVAARDEN op le Met 1893. N.B. Het geheel is thans verhuurd voor 262.60. per jaar. werken mijne eerste kwaliteit hoogarmige N A AI- HACIIIStES. Door directe betrekking met de FABRIEK, worden ze tegen zeer voordeelige prijzen, doch alléén netto A contant geleverd. Sappemeer. Onze prima Engelsche SMOORCOKES worden franco aan huis bezorgd. Onder aanbeveling. Gebr. POPPENS, Martenshoek. en dagelijks te bekomen GRONDNOTENKOEKEN, uit de Nederlandsche Oliefabriek te Delft, bij G. G. SMITH, Sappemeer. 70 H.L. POOTAARDAPPELEN (Richters) bij H. KRUIZE, Kropswolde. een HUI8staande aan de Stationsstraat te Sappemeer. Te bevragen bij den eigenaar en be- woner JOHs. WIND. op een florisant dorp. Franco brieven aan 't BUREAU van dit blad, letters B B. eene MEIDHUISHOUDSTER, van middelbaren leef- tijd, met de MELKERIJ bekend, door B. WICHERTS te Scharmer. een SCHOENMAKERSKNEGHT, zijn werk ver- staande, door J. STIEKEMA, Martenshoek. TE KOOP en de BEER is niet meer ter dekking bij H. T. DOORNBOS te Slochteren. een bij nitstek beat TWENTER PAARD, en een WERKPAARD, bij G. HARTMAN, landbouwer, Lageland. Door Burgemeester en Wethouders van Sappe meer, had Donderdag j.l. de herbesteding plaats van het maken van eenige zinkputten met riolen. Inschrijvers J. Meijer, Kleinemeer, voor zinkput met riool aan den Burgerc.weg 22.10 en aan de Stationsstraat 49.50 (totaal som van 4 ex. van elk, 286.40); N. Doornbos te Sappemeer, aan den Burgerc.weg 20.80 en aan de Stationsstraat 51.40 (totaal som 288.80); S. Mandema te Sappemeer aan den Burgerc.weg 24 en aan de Stationsstraat 52 (totaal som 304); G. W. Beenker te Sappemeer, aan den Burgerc.weg 28.80 en aan de Stationsstraat 64 (totaal som 371.20). Sappemeer, 28 Oct. In de vacature, den 5 Sept, ontstaan, door het op verzoek verleend eervol ontslag aan den heer E. Scheffer als leeraar in de Fransche- en Engelsche taal, aan de R. H. Burgerschool alhier, is tijdelijk benoemd de heer Van Breukelen, leeraar in de Fransche taal aan de R. H. Burgerschool te Warfum. Ten overstaan van notaris Spruijt te Sappemeer, werd Donderdag j.l. in 't Bontehuis aldaar, verkocht Het Schoonerschip »Adriatic," groot 15880/ioo tonnen, met inventaris. Kooper: Johs. Strenger, rustend zeekapitein te Farmsum, voor 2325. Bij besluit van den heer commissaris der koningin van den 28sten dezer maand, is aan J. Snelleman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van veldwachter der gemeente Slochteren en zulks met ingang van den lsten December a.s. Schildwolde, 28 Oct. '92. Hoewel dezen zomer de oudste drie ingezetenen van ons dorp kort na elkander het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld, zijn ons nog twee oudjes gespaard ge- bleven, twee oudjes, die beiden reeds den 90jarigen ouderdom overschreden hebben. De Wed. Bos, de jongste van beide, vierde voor eenige dagen haar 90sten verjaardag. En dat het oude moedertje nog kras is blijkt hieruit, dat zij op en na dien laatsten verjaardag nog bezig was boonestaken uit den tuin dien zij tôt nog toe altijd zelve bepoot en beplant heeft te maken. We hopen van harte, dat het beiden oudjes nog lang gegeven moge zijn de oudste inwoners van ons dorp te blijven. De eerste openlijke nutsvergadering van het dep. Duurswold van leden met hunne dames zal den 2 Nov. a.s. gehouden worden op het Hoogehuis te Slochteren. Als spreker zal dien avond optreden de heer Ds. Offerhaus van Westeremden. Daar zijn Eerw. hier geen onbekende is en door het voordragen van schoone en boeiende novellen altijd zeer in den smaak viel, twijfelen we ook ditmaal niet of de nutsleden zullen ook nu weer een hoogst aangenamen avond doorbrengen. Vrijdag zijn voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geëxamineerd 11 eandidaten, waarvan 4 werden afgewezen. Toegelaten o.a. de heer B. de Groot te Haren. Uit Harlingen meldt men d.d. 27 October De gezagvoerder van een duitsch scheepje, die vroeger te Makkum eene kloppartij had meêgemaakt en deswege bij vertrek tôt veertien dagen gevangenis werd veroordeeld, zekere Terfehn liep hier binnen met zijn vaartuig de Anna. Zoolang hij aan boord bleef, kon de politie geen beslag op zijn persoon leggen, daar hij dan op duitsch gebied was, en hij werd dan ook gewaarschuwd om niet aan land te komen. Gereed liggende tôt vertrek, maar vrij wat beschonken, vergat hij dezen goeden raad, en werd ingerekend om te Leeuwarden zijne schuld hij de justitie te kwijten, terwijl zijn schip veertien dagen vacantie houdt. In de veenkoloniën van Groningen gingen dezer dagen een koopman en een landbouwer de volgende weddenschap aan: de koopman zou 30 voor 50 kilo aardappelen betalen, mits deze niet meer dan 100 stuks in getal waren en binnen 8 dagen ge leverd werden. Voldeed de boer hieraan niet, dan zou de koopman 60 ontvangen. Reeds den vol- genden dag verscheen de boer met 100 aardappel- tjes welke samen 55f kilo wogen en stak lachend de 30 op Nooit zijn de fabrieksaard- appelen zôô duur verkocht! (N. v. d. D.) Op de Woensdag te Veendam gehouden veiling van Groninger compost en ier zijn verkocht 71 vraehten compost voor 4962.50, hoogste prijs 70, laagste prijs 67 13 vraehten ier voor 523, hoogste prijs 40.25, laagste prijs 40. Eene eigenaardige kwestie zal den 3 Nov. a.s. voor de Arrondissements-Rechtbank, te Assen, worden behandeld. Een jager schoot op zijn veld te Kloosterveen een patrijs. Het dier bezat nog de kracht om een eind verder te vliegen en viel neer op een veld van een ander. Diens zoon greep de patrijs en weigerde die aan den jager af te geven. De jager heeft zich deswege bij de justitie beklaagd en daaruit is eene vervolging wegens diefstal ont staan. De firma F. B. van Ditmar te Utrecht, zal, te begin- nen met Januari e.k., een nieuw weekblad uitge- ven, De Wielersport genaamd, hetwelk kosteloos aan aile wielrijders, hotelhouders en sportbeoefe- naars zal worden gezonden, zoomede aan allen, die belang in de Nederlandsche sport stellen. De veeljarige ondervinding van genoemde tirma op sportgebied is een waarborg, dat aan deze uit- gave de noodige zorg zal worden besteed. Reeds van verschillende zijden mochten de uit- gevers de toezegging tôt medewerking ontvangen. Door de uitgevers is een Gouden Médaillé be- schikbaar gesteld voor het beste antwoord, hetwelk zij op de vraag: Wat is Wielersport zullen ontvangen. De bedoeling van de uitschrijvers dezer Prijs- vraag is,een beknopt zakelijk antwoord, liefst in enkele regels, te ontvangen, terwijl bij de loewij- zing van den prijs vooral zal gelet worden op oor- spronkelijkheid en geestige vinding. Antwoorden onder pseudoniem vôôr 1 Dec. te zenden aan de uitgevers van het weekblad »De Wielersport', te Utrecht, terwijl in no. 1 van het blad de bekroonde inzending, zoomede eenige der beste gekeurde antwoorden, zullen worden opge- nomen. Aile Nederlandsche Wielrijders zonder onder- scheid, kunnen aan deze Prijsvraag deelnemen. De Rechtbank te Alkmaar veroordeelde Dinsdag H. J. Hoenson en J. F. G. A. Wolckenhouwer, te Amsterdam, wegens het maken van valsche munt en het uitgeven daarvan, den eerste tôt 5 jaar en den tweede tôt 4 jaar gevangenisstraf. Een vreemde geschiedenis. Een familie op de De Wittekade te Amsterdam heeft dezer dagen een slag getroffen, die haar in diepen rouw dom- pelde. Een zoon des huizes was bediende op een kan- toor te Apeldoorn. Voor omstreeks drie weken werd hem door zijn patroon vier honderd gulden ter hand gesteld, om daarmede een betaling te gaan doen. De jongman keerde niet terug en daar men ge- loofde, dat hij er met het geld van door was, werd de politie met het geval in kennis gesteld. Verleden week werd hij in de nabijheid van Apeldoorn in een sloot dood gevonden. Op het lijk werd niets van waarde gevonden. Blijkbaar heeft men hier met een misdaad te doen. Misschien is de knaap onder moordenaars- handen, na hem eerst van het geld te hebben be- roofd. bezweken. Een vrouwtje moest zich Maandag voor het kan- tongerecht te Tilburg verantwoorden, omdat zij zonder vergunning sterken drank had verkocht. Bij het verhoor bleek, dat het procesverbaal was opgemaakt door een jachtopziener, die met twee personen haar bierhuis had bezocht en aan wie, op herhaald aandringen, eenige glaasjes »klare" waren geschonken uit het fleschje van den echtgenoot der beklaagde meer had zij niet in huis. Uit dankbaarheid werd zij gecalangeerd door den rijksveldwachter, die echter een geduchte répri mandé opliep van den kantonrechter om zijn mis- plaatsten ijver, daar enkel tengevolge van zijn for- ceeren de vrouw had getapt. Tegen de arme sukkel echter moest een eisch van 35 boete worden gesteld. Te Bergen-op-Zoom is door de van Antwerpen komende stoomtram nabij de stad een op den weg spelend meisje van 4 jaren overreden en oogenblik- kelijk gedood. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd door eigen onvoorzichtigheid, daar het kind een der wagens schijnt te hebben vastgegrepen en toen moet gevallen zijn. De tram, welke op de plaats van het ongeluk van eene helling komt, reed zeer langzaam, zoodat aan roekeloosheid van het tram- personeel niet mag worden gedacht. Wegens diefstal in de gevangenis werd Maandag door de Rechtbank te Maastricht iemand tôt 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagde had vroeger eene maand gevangenisstraf ondergaan en gedurende zijn straftijd koffieboonen uitgezocht, waarvan hij zich een gedeelte had toegeëigend, het welk bij zijn vertrek uit de gevangenis bij hem werd gevonden. De Middernachtszending heeft te Amsterdam een bureau van inliehtingen geopend op de Heeren- gracht no. 192. Ouders in de provincie, wier doch- ter een dienst gevonden heeft te Amsterdam, kun nen aan dat kantoor inliehtingen inwinnen, of hun kind veilig naar den dienst kan gaan. HOOGEZAND, 20—27 Oct. 1892. Geboren: Marchien, d. v. Harm Gankema en Trijntje Tilman; Wolter, z. v. Jan Buter en Riekeltje de Vries; Elsiena, d. v. Jakob Albert Daniels en Grietje Klein; Trijntje, d. v. Harm Benthem en Janna Antina Schierbeek. Ondertrouwd: Rudolphus Harmannus Johannes Juliens en Gezina Leeuw; Jan Prins en Willemtje Hilvering Harmannus Bullinga en Margaretha Bodewes Abraham Smittenberg en Trientje de Jong. Overleden Izak van Galker, 60 j., eheman van Maria Moesker. SLOCHTEREN, 19 Oct—25 Oct. 1892. Geboren Adolf, z. v. T. Wildeman en P. Len- ting te Slochteren; Jantje, d. v. H. Battjes en Z. Jansema te Siddeburen Frans, z. v. J. de Groot en W. Wagenaar te Kolham. Ondertrouwd: Frans Rumpff 28 j. en Engeliena Bakker 23 j. beide van Siddeburen. Overleden Trientje Tjapkes Werkman 83 j. vrouw van E. H. Bos te Siddeburen. Levenl. aang. kind van F. Oosterop en A. Bode wes te Kolham. ZUIDBROEK, 20—27 October 1892. Getrouwd: Harm op de Dijk, 53 j. en Tietje Vos, 37 j., beide van Zuidbroek. NOORDBROEK, 18—24 October 1892. Geboren: Harmannus Gerhard, z. v. Geert Hids- kes en Gepke Schreuder; Maria, d. v. Geert Dod- dema en Antje van der Laan. Levenloos aangegeven Een z. v. Kornelis Snitjer en Alberdina Broekema. Raadsvergaderiug te Zuidbroek, op Donderdag 27 October 1892. Afwezig de heer Lantinga. Na opening der vergadering en voorlezing en goedkeuring der notulen wordt voorgelezen eene missive van eene te Groningen gevormde commissie, tôt oprichting van een Universiteitsfonds aldaar, houdende verzoek, dat fonds met eene jaarlijksche bijdrage te willen steunen T De voorzitter stelt voor bij de behandeling der begrooting daarvoor een post van 10 uit te trekken, waartoe wordt besloten. Aan de orde is verder: 1. Voorstel B. en W. tôt wijziging jaarwedden onderwijzeressen De voorzitter deelt mede, dat voor de vacante betrekking van onderwijzeres alhier zich slechts 2 sollicitanten hebben aangemeld en het B. en W. gebleken is, dat eene herhaalde oproeping geen baat zal hebben, waarom zij voorstellen, de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres te brengen op 525. De heer Terpstra zou wel willen weten, of de bedoeling is dit tractement op die som te bepalen na tweejarigen diensttijd. De voorzitter antwoordt ontkennend. Hij gelooft, dat dit niet zal helpen. De beide sollicitanten, die zich voor de vacante betrekking hebben aangemeld, hebben reeds tweejarigen diensttijd. Het schijnt dat de vooruitzichten op andere plaatsen beter zijn. Ten minste spreker ziet er geen kans toe, om meer sollicitanten op de vastgestelde jaarwedde te bekomen, en eene voordracht van twee sollicitanten inzenden is in strijd met de wet. De heer Hekman zegt, dat men algemeen ziet, dat de hulponderwijzers 500 hebben enkele gemeenten uitgezonderd, terwijl de onderwijze ressen bovendien nog handwerksonderwijs hebben te onderwijzen, waarom spreker verpneent, dat alleen uit dat oogpunt de onderwijzeressen een 25 's jaars meer toekomt en nu er geen genoeg aantal sollicitanten komen, is het noodzakelijk. De heer Burema oordeelt, dat wel het geval kon wezen, dat, wanneer men de jaarwedde bepaald had op 500. zonder tweejarigen diensttijd, er meer sollicitanten gekomen waren. De heer Hekman stemt toe, dat de mogelijkheid bestond, dat er alsdan meer sollicitanten kwamen, maar 't is onzeker, daar in aile gemeenten de trac- tementen worden verhoogd. Al kregen wij ook iemand voor 500.zou die toch spoedig weer vertrekken en door die gedurige verwisseling van personeel lijdt het onderwijs. En is de belooning goed, hebben ze ook meer lust voor het werk. De voorzitter brengt hierop het voorstel van B. en W., om de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten te brengen op 525.in stemming, 't welk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 2. Gemeentebegrooting 1893. Daar niemand der Heeren in 't algemeen het woord verlangt over de begrooting, stelt de voor zitter voor hoofdstuk voor hoofdstuk artikelsgewijze te behandelen, waartoe wordt besloten. Allereerst de uitgaven. Bij hoofdstuk 1 afd. III gekomen, stelt (de voorzitter voor de posten kosten van ver- kiezingen, waarvoor 75 is uitgetrokken te ver- minderen met 40 en te brengen op 35 en den post verteringskosten der commissien onder hoofd stuk VHI daarmede te verhoogen, waardoor die post wordt gebracht op 70. Conform besloten. Bij hoofdstuk VI gekomen, zegt de voorzitter, dat het Burgerlijk Armbestuur een voorschot heeft aangevraagd van 2400, doordat de uitgaven begroot zijn op 2900 en de ontvangsten op 500. B. en W. hebben echter gemeend, deze som met 200 te kunnen verlagen, daar de keienrekeningen van het vorige jaar ad 375.24 en 527.69 dit jaar niet weer voorkomen, en er ook geen schade- post weer geleden wordt op keien kloppen, waarom zij op de begrooting maar 2200 hebben uitge trokken. Goedgekeurd. Bjj hoofdstuk VHI stelt de voorzitter voor 15 uit te trekken voor het op te richten Universiteits fonds te Groningen. De heer Hekman acht het beter die som vooreerst te bepalen op 10, dan kan men die som later altijd verhoogen. De voorzitter antwoordt, dat zijne bedoeling ook een doffen angstkreet, als van een stervende. Ik zag den portier links het struikgewas ingaan, ik volgde zijn spoor rauwe kreten weerklonken vlak in mijn nabijheid met woeste vaart drong ik door de dichte struiken tôt ik de plek bereikte, waar ik een drietal mannen op leven en dood zag worstelen. Met een enkelen blik overzag ik den toestand, greep met krachtige hand den als gevangene ge- kleeden man aan, van wien de portier vruchteloos trachtte zich meester te maken. Hij sloeg als een waanzinnige om zich heen, beet naar ons, maar toen het ons eindelijk gelukt was hem op den grond te werpen, riep hij plotseling uit »Doe met mij, wat je wilt, ik heb hem vermoord, maar niet met voordacht. Ik wilde alleen wat brood stelen, voorzichtig en toch zoo haastig mogelijk deelde ik hem de gelukkige tijding mede, dat hij onschuldig was. Zijn vreugde te beschrijven, gaat boven de macht mijner pen hij gevoelde zich als een dren- keling, die op het oogenblik van wegzinken nog gered wordt. Nadat de eerste roes van blijdschap voorbij was, wendden wij onzen aandacht aan onzen gevangene, van wien wij tôt onze grootste verbazing een be- kentenis vernamen, die voorgoed den geheimzinni- gen sluier ophief, welke, ook ondanks de onschufdig verklaring van mijn vriend, nog over den moord bleef rusten. Het toeval, dat Hans op zoo noodlottige wijze op den rand van het graf had gebracht, dat van hem in eigen oogen een moordenaar hadgemaakt, bracht hij hem met de ijzeren stang zulk een he- vigen slag op het hoofd toe, dat de getroffene leven loos neerzonk. Hij was daarop naar het bosch teruggesneld niet alleen een dief, maar ook een moordenaar! Rusteloos had hij door het bosch gedoold, gemar- teld door den honger en door wroeging over zijn misdaad, waarvan hij de bloedige sporen met zich droeg. Het was bij het reinigen van zijn met bloed bevlekt buis, dat Hans hem had overrornpeld. De ontknooping volgde nu spoedig. Wij brachten den gevangene terstond naar villa Kl ose, waar hij voor den rechter een volledige bekentenis aflegde. Materne was volstrekt niet verbaasd over onze ontdekking van den moordenaar. Het geheimzinnig gepleegd, verzachtende omstandigheden werden ge- pleit, werd tôt levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Hulda en Hans werden een gelukkig paar. De zuster van den vermoorde verkocht de villa, waaraan zulke afgrijzelijke herinneringen verbonden waren. Hans Brauner heeft nooit opgehouden mij zijn dankbaarheid te toonen, dat ik hem in de moei- lijkste oogenblikken van zijn leven naar mijn beste krachten heb hijgestaan. De dagen, die wij tezamen hebben doorgebracht, toen wij beiden aan die vreeselijke dwaling geloofden, zullen gedurende ons geheele leven voor ons onvergetelijk blijven. EINDE. BEHOORENDE BIJ HET Stationstraat. TJE ItOOf <wlt lit A A tm It Regenmantels en Wintermantels JL/UUl liWI V Iliy cou ncua gai iicui te vuigeu. -rd -j van gcutrui t/cmnscirj WttEirunuei Iiy Zyn QaaG 113(1

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 5