UIT GRURCX BINNENLAND. op te richten fonds eene jaarlijksche bijdi de gemeentekas besehikbaar te stellen. De voorzitter deelt raede, nadat de sui hun geheel ter kennis van den Raad zijn g; dat op de begrooting een post is uitgei Beurzenfonds de Hoogeschool te Groningen voor de commissie te berichten dat de Raa is deze bijdrage a. h. nieuw op te richti uit te keeren. Hoewel de heer Vroom te kennen geett zicli daarmee niet kan vereenigen, word goedgevonden het voorstel v. d. voorzittei nemen. 4. Missive van hh. Ged. Staten, houd( paling der plaats te hebben verkiezing var der Staten in de plaats van der heer K. I in het hoofd-kiesdistrict Hoogezand, op Vi 23 Nov. a.s. en de herstemming, zoo di mocht zijn op Woensdag 7 December d. Aangenomen tôt informatie. Op voorstel van den voorzitter worden q H. Brink en J. E. Wilphorst met den i benoemd tôt stemopnemers. De overij plaatsvervangend. 5. Adres van Mej. C. 0. Schônfeld, 1 verzoek om haar met ingang vandenlstei 1893 eervol ontslag te willen verleenen betrekking van onderwijzeres a. d. 0. te Haren. Wordt besloten bedoeld eervo te verleenen en sollicitanten op te roepe zelfde jaarwedde. 6. Missive van den heer P. Noordholl ningen, als rentmeester van het gesticht vreden" met toezending; ter kennismal afschrift van eenige bepalingen door d« van genoemd gesticht gemaakt, om hel daarvan voor de toekomst te verzekeren. -j adres tôt informatie aan te nemen en de i te berichten onder mededeeling dat de R; gemeente zijnen dank betuigt voor de w< ïieid in dezen den Raad betoond. 7. Schrijven van den Burgemeester der j Zuidlaren, houdende mededeeling om he beramen, verandering en verbetering te 1 de verzending van brieven enz. Door de koming der tram ZuidlarenGroningen belangrijke verbetering mogelijk geword brievenvervoer zal alsdan 2 keer per daj plaats hebben. Met het oog tevens dat meente daarvan kan profiteeren, wordt in ging gegeven om ook onzerzijds bij de 1 poging aan te wenden om de tôt standk bevorderen. Ook de winterdienst, welki Nov. a. s. wordt ingesteld, biedt voldoej genheid daarvoor aan. Hoewel de voorzitter van oordeel is di meente daarbij weinig belang heeft, merk Vissering op, dat' juist de gemeente Hare zeer veel belang heeft. ZEd. haalt eenige aan, welke den Raad aanleiding geven 1 te ondersteunen. De heer Quintus achl wenschelijk om de bestelling te Helpma meerderen, daar ook aldaar de bestellin wenschen overlaat. ZEd. acht het van bi ook dit in het adres worde opgenomen. zitter zal aan een en ander gevolg geve Burgemeester van Zuidlaren het gevoelen Raad mededeelen. 8. Adres van den heer A.- M. Prins te G terugkomende op zijne aanvraag om conc eene tramverbinding en de exploitatie da Haren naar Paterswolde, met inzending tev a. Memorie van toelichting nopens het voor den aanleg dier trambaan. b. PI teekeningen der te maken lijn, de noodig< enz., opgemaakt door den deskundige, den Wind, directeur der locaalspoorweg Si Roodeschool. Door den voorzitter worden de discussies de teekeningen worden den leden voorgele van inzage wordt genomen en het voor daarvan onderling besproken. De heer Vroom is van oordeel dat brugje over de molensloot of tochtsloot doende sterk zal zijn, en is tevens geh het verleenen der concessie, indien de lijn zi gelegd ten zuiden van het vaartje te Hare te leggen ten noorden v. h. vaartje v weinig bezwaar geacht. Ook de heer Quintus deelt het gevoelei heer Vroom. Nadat vele besprekingen daarop voigd op voorstel van den voorzitter besloten ei missie te benoemen uit den Raad om een in nadere overweging te nemen en zich het plan op de hoogte te stellen, teneint dagen daarna met den heer Prins eene c te houden. Tôt leden der commissie wei gewezen de heeren M. Brink, M. G. Vrot J. Quintus, welke zich de benoeming laten we 9. Adres van B. Nijdam te Hoornsehe zoekende, bij eventueele tôt standkoming i lijn HarenPaterswolde, vergoeding toe t voor de daarbij door hem te lijden schade. wordt tôt informatie aangenomen, om behandeling te nemen. 10. De voorzitter verzoekt machtiging overschrijving van eenige posten op de b( waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt De heer Vroom hoopt dat gelet zal op zijne opmerking in eene der voi gaderingen gedaan, betrefïende de grinth langs den Onnerweg. De voorzitter zal daarin voorzien ook h van meerdere maatregelen tegen de zie het reinigen van bewoonde huizen en meer zij acht ZEd. hoogst noodzakelijk. bij het armhuis voldoet ook verre nie! eischen van reinheid. De heer W. Hoenderken acht het noc kleine herstelling aan te brengen aan deuren van de school te Noordlaren. Niemand verder het woord verlangenc de vergadering gesloten. VERGADERING der Landbouw Ve Borgercompagnie, Tripscompagnii nemeer, gehouden Donderdag j. herberg de »Jagt" te Kleinemeei Tegenwoordig 27 leden. De Voorzitter opent de verg., waarna c taris de notulen der vorige verg. voorlees goedgekeurd werden. Als leden werder steld en met algem. stemmen aangenome] ren Hendrik Vos te Borgercompagnie en Bakker te Sappemeer. Daarna bracht de i een zeer uitvoerig jaarverslag 1891/92 uit o.a. gewezen werd op den toenemenden bl vereeniging, welker ledental thans bestaa men had reden tôt tevredenheid, terwijl j bouwbedrijf meerdere opgewektheid zich j getuigen de gehouden proefvelden van a varieteiten, de groote vorderingen die de c heeft gemaakt, bewijs daarvan de kolossali van kainit, chili, lijnkoeken, gras-klaveri verbetering van 't hoefbeslag, gehouden st: rammenkeuring enz. Spreker eindigt met de laat ons onvermoeid voortgaan. De leden seerdenbij deze woorden en de voorzitter br een woord van dank toe voor zijn zaakrij Hierna werden de heeren E. G. Mulder e ker verzocht de boeken van den pennin huur op tôt 105, terwijl er vroeger reeds/125 voor gegeven is. Wat de standplaats betreft, men kan den persoon die het pacht ook nog altijd be- danken. De heer Marring: Ik zeg dit nu ook niet, om aan den tegenwoordigen pachter den toi boom weer te doen, maar 'k wou het maar even in 't midden brengen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen. Ingekomen van heeren Ged. Staten eene missieve dato 28 Oct. in antwoord op eene missieve van 't gemeentebestuur, dato 24 October, waarbij kennis gegeven wordt van de ontvangst van een afschrift van de algemeene politieverordening. Voor kennisgeving aangenomen. De heer de Gock vraagt den voorzitter of er nog afschriften zijn. Voorzitter: Ieder lid heeft een afschrift ont- vangen. De heer de Gock: Jawel, maar er zijn veran- deringen aangebracht. Ingekomen eene missieve van heeren Ged. Staten dato 27 October, houdende terugzending exemplaar betreffende eene betaling uit de kas der onvoor- ziene uitgaven van 25 voor het schoolfeest te Kropswolde. Voor kennisgeving. Voorzitter Als laatste punt onder de ingekomen stukken bevindt zich het voorstel van den heer Vos tôt wijziging van de verordeningen op den hoofde- delijken omslag. Voor er evenwel eene commissie benoemd wordt, wensch ik wel eens te vernemen ot de vergadering het noodzakelijk acht, dat er eene herziening plaats heeft. Acht de vergadering eene herziening niet noodig, dan behoeft er natuurlijk ook geene com missie benoemd te worden. De heer de Gock: Ik acht herziening op de verordeningen van den hoofdelijken omslag wel noodig, maar juist niet zoo als de heer Vos wil. De voorzitter Als de meerderheid van den Raad er voor is, dan kan herziening gebeuren. De heer de Gock betoogt nu verder in een uit voerig schrijven, hetgeen ZEd. voorleest, van her ziening van den H. 0. De maatstaf bij de tegenwoordige progressie deugt niet, het vermenig- vuldigingscijfer wordt verkeerd toegepast. Neernt men b.v. een inkomen van '1000 en 1100, dan moet aan 1000 toe voor beide ailes gelijk zijn, doch van de overige 100 moet een ander verm. getal zijn. Dan kreeg men geene sehokken. De heer Oldenziel: Ik geloof ook, dat eene betere opklimming eene goede zaak is, die 't meest heeft, moet ook het meest betalen. De heer Boerma: Ik geloof, dat we in 't ver- volg ons zelf de glazen zullen inslaan. Door het vermenigvuldigingscijfer al hooger en hooger te maken, zal het licht kunnen gebeuren, dat onze kapitalisten zich verwijderen. Mevrouw Beukema en Hooites toch hebben we nu nog, maar door steeds te verhoogen zouden zulken wel eens naar eene andere gemeente kunnen gaan, als we voort gaan de heffing steeds hooger te maken. De heer Smit: In het voorstel van den heer Vos is veel goeds. Ik geloof, dat het billijk is van 't grootste kapitaal de hoogste progressie te nemen. Het voorstel van Vos kwam mij niet zoo onaanne- melijk voor. De heer de Gock stemt den heer Boerma toe, dat het zou kunnen gebeuren, dat de grooté kapi talisten weggingen. De heer Vos: Ik weet wel, dat dit een groot bezwaar is, omdat in andere gemeenten zoo'n hooge progressie ook niet is. Maar in Wildervank toch wordt bij een inkomen van 400 evenals hier 1.95 geheven, terwijl men hier van een inkomen van 20000 heft 1170, tegen 326 in Wildervank. Daar is de progressie dus sterker doorgevoerd. De heer Meihuizen gelooft, dat de sehokken, waarop door den heer de Cock gewezen is, moei- lijk weg te nemen zijn. De heer de Gock antwoordt hierop, dat het zeer wel kan. De voorzitter brengt nu het voorstel in rondvraag, of het wenschelijk is, dat de verordeningen op de heffing van den H. 0. worden herzien. Voor de her ziening verklaarden zich de heeren Marring, Smit, Oldenziel, Kruizinga, de Cock en Vos, tegen de heeren: Meihuizen, Boerma, Homveld en van Cal- cer, zoodat de herziening met 6 tegen 4 stemmen aangenomen is. De voorzitter wijst hierna de h.h. de Gock, Boerma en Vos aan om leden van de commissie te willen uitmaken. De heer Boerma bedankt, evenals de heeren Homveld en Kruizinga. De heer Smit Het komt mij voor, dat indien de Raad vergaderd is en er leden voor eene com missie benoemd worden, men zich niet terugtrek- ken mag. Het is de plicht van ieder. Ieder toch stemt volgens eed en geweten. Men mag dus niet bedanken als men benoemd wordt tôt lid eener commissie. De Voorzitter sluit de openbare raadsvergadering. VERSLAG van de vergadering der landbouw- vereeniging HarkstedeScharmer op Za- terdag den 5 November 1892. Bij de opening der vergadering waren 32 leden aanwezig, 4 leden kwamen later de boeten werden in ontvangst genomen, de notulen gelezen en goed gekeurd. Ingekomen: a. Verslag van de 32ste (buiten- gewone) vergadering van het hoofdbestuur van den veenkolonialen landbouwbond. b. Circulaire over den verkoop van aardappels op zetmeelgehalte. c. Naam en prijslijst van nieuwe aardappelsoorten van G. Veenhuizen, boomkweeker te Sappemeer. d. Algemeene voorwaarden en programma voor de tentoonstelling te Winschoten in Juni 1893 bij, gelegenheid van het 46e Nederl. landhuishoudkundig congres aldaar. e. Invullingslijst tôt inzending voor die gelegen heid. Aile stukken zijn voor kennisgeving aange nomen. Agenda. 1. Leesbibliotheek. Der directie over de leesbibliotheek was gebleken, dat soms ver- schillende personen bij de verwisseling der boeken hetzelfde werk verlangen, dat ook niet te voorko- men is, maar zij wil voortaan daarvan aanteekening houden om zoo bij volgende verwisseling aan de aanvraag te kunnen voldoen. 2. Stemmen. Dit vordert vaak veel tijd, die ons zoo belangrijk is; daarom zocht de inleider hierin verandering door het benoemen van com- missies, of stemmen over andere zaken, aan 't be- stuur der vereeniging op te dragen. Maar de be- stuursleden vonden daarin groot bezwaar en aan leiding tôt ontevredenheid zij willen echter die taak vervullen, wanneer die stemming geene zwa- righeden doet vermoeden; de inleider kon zich daarmede vereenigen. 3. Zondagsrust. De opgever van dit punt was niet bekend. Een der aanwezige leden stelde dui- delijk in het licht, wat men hierdoor dient te ver- staan, hoe de Zondagsrust steeds meer en meer, vooral in Engeland en Amerika en ook in ons land wordt bevorderd, hoe men dat kan overdrijven, maar vooral wat ieder onzer kan en verplicht is tôt bevordering van Zondagsrust te doen en dat alras de concurrentie er geen nadeel meer aan zal toebrengen, de Zondagsrust moet leiden tôt Zondag- heiliging. 4. Verlichting bruggen. De inleider wees op het groot gevaar vooral bij feestelijke gelegenheden, bij donker maan, voor rijtuigen bij de bruggen over het Damsterdiep en Eemskanaal bij Ruischer- brug, welk gevaar nog zeer vergroot wordt als de voile booten daar zooveel passagiers moeten uitlaten, welk gevaar vooral duidelijk is gebleken op den avond van de laatste feestviering van den 28 Au- gustus. Er is daarom besloten om een verzoek te richten aan de Gèdeputeerde Staten, om bij fees telijke gelegenheden, bij donker maan, daar ter plaatse verlichting aan te brengen, ter voorkoming van ongelukken, die zoo licht kunnen voorkomen. In de pauze werden boeken verwisseld en daarna nieuwe vraagpunten opgegeven. 5. Aardappelleveren. Algemeen is er een grieve tegen de onregelmatige aflevering; er zijn nog die in September verkocht zijn en ook nog voorkoopers, die op levering wachten, maar er zijn ook veel later verkochte al afgeseheept. Er wordt betere, billijker regelmaat in aflevering verlangd, meer naar volgorde van verkoop, daartoe zal eene commissie bij den heer Scholten dit trachten le verkrijgen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Laudbouw-vereeniging „Tripsconipag- nie en Mnntendam." Vergadering van Woensdag 2 Nov. Aanwezig 30 leden. Na de opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De agenda bevatte: a. Coôperatieve aankoop van Lijnkoeken. Van dit veevoeder werden staande de vergade ring 42800 kilo besteld. Besloten de bestellingslijst tôt den 7 dezer ter inzage te leggen. Tôt leden der commissie, belast met den aankoop enz. wer den gekozen J. Veerkamp, D. Flik en M. Doewes, welke hunne benoeming bereidwillig aannamen. b. Aanschaffmg der Landbouwcourant. c. Plaatsing eener Vraagbus. Aangenomen. d. Voorstellen en Mededeelingen. De heer J. Slim stelde voor een gezamelijken aankoop van kalk, van welke stof 61 H.L. werd besteld. De heer Veerkamp proponeerde om een Afge vaardigde te zenden naar eene vergadering, welke den 7 Nov. a.s. gehouden zal worden bij R. te Velde te Kielwindeweer door eene commissie uit verschil lende landbouw-vereenigingen, aan welke is opge- dragen het voorloopig onderzoek naar het al of niet mogelijke der oprichting eener coôperatieve aard- appelmeelfabriek. De meerderheid besloot een af- gevaardigde te zenden en werd als zoodanig aan- gewezen de heer R. Meijer. De heer R. Smit stelde voor den heer K. de Vrieze v. Wildervanksterdallen uittenoodigen, om eene lezing voor de Vereeniging te komen houden, welk voorstel eenig débat uitlokte. Sommige spre- kers meenden, dat men de denkbeelden van den heer de Vrieze, speciaal wat het gebruik van kunst- rnest betreft, het best zou kunnen opmaken uit een door hem geschreven werkje, uitgeg. bij den boekhandelaar J. G. Schuur te Veendam. Bij de stemming over 't voorstel Smit, bleek dat 15 der aanwezige leden er voor en 15 er tegen waren, zoodat het volgens 't règlement was verworpen. Hierna werd de verg. gesloten. Eene zeldzaamheid mag het heeten, dat wij thans in November de deuren en vensters af en toe nog openhouden en alleen door de veelvuldige regens weerhouden worden, om onze gewone wandelingen naar buiten voort te zetten. 't Is of de natuur ons een beetje vergoeding wil schenken voor de vrees, welke de choiera dezen nazomer alom heeft ver- spreid. "Maar houdt ook de winter zich nog rustig, toch duiden aile kenteekenen aan, dat het seizoen des oogstes heeft uitgediend. Allermeest de wer- keloosheid, die ondanks het geheel »open" weder met den dag toeneemt. Dat viel evenwel ook niet anders te verwachten. Want de handel is slap en de reden, dat tal van havens en inzonderheid die te Hamburg nu al maanden lang voor den handel gesloten zijn geweest, verergert de slapte zeer. Ook komen hier als in aile centra geregeld meer gezinnen uit de omliggende gemeenten zich vesti- gen inhoop op meerder werk en brood, en die maken de soep voor onze werkliedem weer zooveel dunner en de vraag om arbeid zooveel grooter. In elk geval staat het te denken, dat elken winter in steeds toenemende mate van de armenzorg zal worden gevraagd. Meer en meer wordt de post voor armenzorg dan ook de steen des aanstoots in onze jaarlijksche gemeente-begrooting. En hoe men ook tracht te bezuinigen, toch zetten de uitgaven zich geregeld uit, terwijl de inkomsten niet in ge- lijke mate rijkelijker toevloeien. Wat ik u den vorigen keer schreef, is sedert bewaarheid: onze commissaris der Koningin gaat van ons heen. En ik noem dit feit in verband met onzen hoofdelijken omslag, omdat allereerst die omslag het weer zal moeten ontgelden. Daar gingen in de laatste jaren reeds eenige van onze eerste kapitalisten van ons heen, die het door hunne bijdrage voor zoovelen goedmaakten thans staat ook de commissaris op vertrek, die hier tôt de allerhoogst-aangeslagenen behoorde. Een eigenaardig toeval zou het mogen heeten, dat de opvolger in gelijke mate zou moeten bijdragen in onze gemeente-fînaneiën, een toeval, waarop we heel niet durven hopen, en zoo zal de som voor een goed doel weer over de andere in- woners omgeslagen moeten worden en de percen- tage verhoogd. Wat jammer is. Want wie in ruimle heeft, voelt het niet, of hij eenige honder- den extra offert, ook al ziet hij er vaak niet min- der tegen op, dan hij, die niet veel heeft en 't van zijne verdiensten moet bezuinigen. Als opvolger van den Commissaris wordt genoemd de heer Laman Trip uit Den Haag; terwijl ook enkele andere na- men worden genoemd. Doch de tijd zal heel spoe- dig leeren, wie tôt deze eerepost zal worden ge- roepen. Intusschen is het verlies voor ons groot. Allereerst wijs ik er op, hoe de commissaris den jongsten zomer bij het bezoek der Koninginnen de eer der provincie hoog heeft weten te houden en de Koninginnen onuitputtelijk waren in den lof over de gastvrijheid en de nette ontvangst te dezer stede. Doch ook in ander opzicht was de man steeds getrouw op zijne post. Waar een gemeente bestuur te kortzichtig of te nalatig was in de be- hartiging van de belangen der gemeentenaren, daar trad hij krachtig op en deecl zijne wenschen gelden; terwijl hij in den regel voor elke billijke klacht een open oor en gereede medewerking verleende. Wij hopen nu maar, dat de eventueele opvolger in menig opzicht zijne voetatappen moge drukken en zich hier spoedig zoo goed te huis gevoelen, dat hij 't niet spoedig weer elders ga zoeken. Want als straks een (jeter gouvernementsgebouw zal zijn verrezen, dan is ook die rechtmatige klacht van de baan. Doch ik moet u van de Tyrolers vertellen, die hier deze week in de concertzaal van Vos twee avonden achtereen zijn opgetreden, en die hier slechts een tamelijlc bezoek hebben gehad. Doch het ligt voor de hand, dat wij hier bij zoo- véél en zoo verscheiden genot licht verwend raken en dan moet er noodwendig af en toe wat van de lijst geschrapt. De Tyrolers dan vormen een net groepje, dat hier een goeden indruk achterliet. 's Avonds bevoren zag men ze allen bij de mu- ziekuitvoering in de Harmonie; terwijl ze des voor- middags in open rijtuigen de stad rondreden. Hun zang getuigt riiet van schoolsche vorming de stem men zijn niet gepolijst. Wie met een stemvorkje en een critisch oor gewapend de uitvoering volgt, die doet beter te huis le blijven en tijdig ter kooi te gaan. Want zuiverheid en voordracht laten soms nog al te wenschen over. Doch de Tyroler zingt, omdat en zooals zijn gemoed hem dat opgeeft. Zijn schoon en zonnig land met zijne hooge en schoone bergen en valleien' wekt in hem een opgeruimden zin, en hij uit dien in zijn natuurlijken, friss'chen zang. En daar ligt altoos iets eigenaardig bekoor- lijks in dien zang, iets naiëfs en aantrekkelijks, waarvoor men veel leert vergoelijken en billijken. Vooral zoo daar die schoone echt nationale liederen worden gezongen, die altoos en overal succès heb ben. En deze Tyrolers hebben nog al een rijk programma meegebracht en zijn braaf scheutig met het geven van extra nummers, die dikwijls het meest nog in den smaak vielen. Eene forsche ait, met een stem geluid als een schutterskapitein, leidt veelal de liederen in of neemt de solo's en refe- reinen voor hare rekening. Allerprachtigst was hare voordracht, waar zij in aile moeilijke levens- oinstandigheden en levensverrassingen harer schùtz- heilig aanroept met dat komisch referein «Heiliger Sébastian!" Het jodeln heeft men echter vaak mooier gehoord en de stoïcijnsche kalmte van den bariton en de sopraan-solisten zijn niet in over- eenstemming met de jolige guitigheid van den kunstvollen leider, die zijne cyther zoo keurig be- speelt, als men zelden hoort. Over 't geheel was de totaalindruk gunstig, en vooral te platten lande zullen ze groot succès hebben, niet het minst met hunnen rijken schat van frissche nationale liederen. Jammer voor hen mag het heeten, dat ook alweer een andere zangersgroep, de Hongaarsche Kapelle, in aantocht is en ook al eene tournée door de pro vincie wenscht te houden. En die hebben voor een tweetal jaren hier nog al gunstige herinneringen achtergelaten. Hoe daar echter voor al die zangers en medewerkers een voldoend bestaan plus nog het noodige appeltje voor den stillen zomertijd op kan overschieten, is mij en velen een volslagen raadsel. De tweede uitvoering van het Kinderzangkoor in de Harmonie moet weer even groot succès hebben gehad als de eerste. De ouders der kinderen waren thans ook genoodigd; zoodat de zaal geheel gevuld was. De kleinen werden getrakteerd, en dat was wel verdiend. Hoe groot de som zal zijn, die aan het fonds voor het kinderziekenhuis werd afge- dragen, durf ik niet vermoeden; daar de uitgaven voor zulke concerten in den regel niet meevallen. Toch hoop ik, dat het een meevallertje mag worden; omdat dit fonds wel behoefte heeft aan ondersteu- ning, nu er in de provincie alweer zoo bitter weinig voor deze zaak van zoo algemeen belang is getee- kend. In zulke zaken schijnt men altoos een voor- wendseltje bij de hand te hebben, om de hand op den zak te houden. En als de stad evenzoo dacht en weerde de arme patiëntjes van buiten, dan zou men er mooi verlegen mee zitten. Docb zoolang egoïsme de eerste viool in de wereld blijft spelen en men bij voorkeur de werkwoorden hebben en houden in aile tijden en wijzen blijft vervoegen, zoolang komt er ook de noodige samenwerking niet De kiesvereeniging »Sappemeer" vergaderde Maan- dagavond in het hôtel Struvé. Het eerst werd aan de orde gesteld: de herziening van het règlement. Het concept-reglement werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. De grootste verandering daarin gebracht is, dat voortaan aile leden eene contributie betalen van 0.50, terwijl de vereeniging ook donateurs aanneemt, die zonder recht te hebben tôt stemmen, aan de kasjaarlijks minstens 50 et., bijdragen. Op de candidatenlijst voor de vacature in het district Hoogezandkwamen voor de namen van Mr. T. S. Bakker, E. Maathuis en Mr. A. J. Carsten. De heer Maathuis bedankte voor eene eventueele candidatuur. Met overgroote meerderheid van stem men werd tôt candidaat geproclameerd Mr. T. S. Bakker. Bij de rondvraag naar voorstellen, vestigde een der leden de aandacht op den toestand in de school van den onderwijzer Haccou. Daar bevonden zich 43 leerlingen, die in twee klassen verdeeld waren. Één onderwijzer kan daar het werk niet af. Een ander lid herinnerde dat reeds vele ouders van leerlingen zich geadresseerd hadden aan den Raad, teneinde verbetering in dien toestand te verkrijgen. Maar het had niets gebaat. De burgemeester zegt nu wel: waarom laat men zooveel leerlingen toe, maar wie heeft ze toegelaten? de burgemeester met de wethouders, althans deze hadden te beslissen, als uitmakende de commissie van toezicht. Een ander gewaagde nog van een bezoek bij den bur gemeester, waarbij gebleken was, dat, voor zoover van hem afhangt, geen verbetering te wachten is. Onze kinderen worden de dupe van den slechten toestand. Als bewijs hiervoor werd ook nog gemeld, dat de leerboeken voor de kinderen in die school nog niet aanwezig waren, hoewel de cursus 1 Sept, begonnen is. Men hoopte dan ook dat de aanwezige leden van den Raad, van welke een verklaarde, dat de Burgemeester in den Raad gezegd had, met het hoofd der school te zullen spreken, het hunne zouden doen om aan den rechtmatigen wensch van vele ouders te voldoen. Verder kwam nog ter sprake de barak voor besmettelijke ziekten. In de vergadering van den Raad had de voorzitter wel gezegd dat de armen- doctor er zeer mede in den schik was, maar juist het tegenovergestelde was waar. Hij had gezegd komt hier choiera, dan zijn we doodverlegen. De burgemeester zou toen gezegd hebben: laat dan een bestek opmaken voor een verbeterden barak. Dit was gebeurd, maar van de geheele verbetering is toch niets gekomen. Natuurlijk dat deze zaken van algemeen belang besproken werden, zonder dat er conclusiën geno men werden. De voorzitter meende dan ook, bij het sluiten der vergadering, dat de leden, die deze zaken ter sprake hadden gebracht, tevreden zouden zijn, wanneer het gesprokene zooveel mo gelijk publiek gemaakt werd. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op een geldleening, waarvan een prospectus aan ons bureau ter inzage ligt. Het is de premieleening ten laste van het Muséum van Oudheden voor de provincie en de stad Groningen, groot 100,000, in aandeelen elk groot 50. De inschrijving op deze leening, waarvan reeds de helft ondershands is geplaatst, is thans bij aile kassiers opengesteld en komt ons voor op degelijke grondslagen te be- rusten en voor de deelnemers niet onbelangrijke voordeelen aan te bieden. Immers meer dan de helft van het gevraagde kapitaal zal in de Nederl. Bank in soliede stukken tôt onderpand worden ge- deponeerd, terwijl bovendien uit de inkomsten der stichting eene ruime jaarlijksche bijdrage tôt richtige nakoming der verplichtingen zal worden verstrekt. En die inkomsten zijn daartoe voldoende; de mu- seum-commissie kan beschikken over ruime jaar lijksche subsidies van de provincie Groningen, de gemeente Groningen, onderscheidene andere ge meenten, tal van genootschappen en partieulieren. Bovendien beschikt zij over de renten van een vast fonds, maakt eene flinke bate uit entrées en zal in het vervolg een inkomst kunnen trekken uit het verhuren der bovenzalen van het door haar te stichten gebouw. Wordt deze leening volteekend, vraaraan wij niet twijfelen, dan zal Groningen zich weldra mogen verheugen in het bezit van een ge bouw, waaraan reeds lang hier ter stede behoefte heeft. bestaan, een brandvrij gebouw, welker be- nedenverdiepingen de schatten van geschiedenis en kunst der provincie Groningen kunnen bevatten, en welker bovenverdieping de tentoonstellingen van wege Pictura en andere genootschappen zal kunnen herbergen. En als een bewijs, dat hier ter stede behoefte aan zulk een gebouw bestaat, kunnen wij volgens ons verstrekte inlichtingen mededeelen, dat het Muséum van Oudheden in zijn voorloopig tehuis in de Zuidersingelstraat voortdurend bezoekers trekt zoodat sedert de opening in Februari reeds onge- veer 10,000 menschen aldaar een bezoek hebben afgelegd. Ziet men het boek van bezoekers in, dan zal men daaronder honderden vreemdelingen, waaronder tal van buitenlanders, aantreffen. En dit gebouw bevat op lange na niet ailes, wat reeds in het bezit der museum-commissie is; honderden voorwerpen, waaronder van te grooten omvang voor het tegenwoordige gebouw, wachten op plaat sing. Dat er hier ter stede behoefte bestaat aan een kunstzaal voor eene tentoonstelling, de bezoe kers van Pictura zullen het terstond volmondig toestemmen. Wij hopen dan ook, dat velen zich opgewekt zullen gevoelen aandeelen in de uitge- schreven leening te nemen, welke naast gelegenheid tôt bevordering eener goede zaak een ruime kans tôt het behalen van geldelijke voordeelen aanbiedt. Hoogezand, 7 Nov. 1892. Affoop verpachting van tollen enz., als: Tolboom en woning nabij 't armhuis te Hoogezand: L. Berkhof, voor 450 Tolboom en woning in de bogt naar Kiel-Windeweer H. Dijkstra 475 Doorvaartsgelden van de draaibrug te Kiel-Windeweer: L. de Graaf, 210 Tolboom, ten noorden van den Spoorweg te Kropswolde H. Nieboer, 175 Tolboom, ten zuiden van den Spoorweg te Kropswolde G. Sluiter, 63 Grasgewas, aan diversen 91,75 Terwijl de tolboom en woning te Lula onderhands is verpacht aan K. Blom 110 Te zamen 1574.75 Zaterdag arriveerden de heer Officier van Justitie, RechtercommissarisSubstituut Griffier en twee Doctoren uit Winschoten te Hoogezand, inzake de lijk- schouwing van den arbeider H. Pruis te Martenshoek. Op last van den Burgemeester was het lijk naar ■de barak getransporteerd. Verscheidene getuigen en ook de weduwe hebben een streng verhoor ondergaan ten gemeentehuize te Hoogezand, 't geen tôt laat in den avond heeft geduurd. Het resultaat van een en ander is tôt heden onbekend. Door de heeren E. Sluis, cand.-arts, geboren te Hoogezand en L. S. Meijer, cand.-arts, geboren te Mensingeweer, is Maandag met goed gevolg het eerste gedeelte van het arts-examen afgelegd. Het schoolfeest, Zaterdag j.l. te Kropswolde ge houden, is uitmuntend van stapel geloopen. De loealiteiten waarin feest gevierd werd, waren veel te klein om het talrijk belangstellend opgekomen publiek te bevatten, die allen gaarne getuigen wilden zijn hoe de kinderen prêt maakten. De toegediende versnaperingen lieten zich goed sma- ken, terwijl eenige muzikanten aanwezig waren om de vroolijke stemminng nog teverhoogen. Woensdag j.l. werd van de werf van den scheeps- bouwmeester J. Berg Jz. te Sappemeer, met goed gevolg te water gelaten, een tjalkschip, groot 95 tonnen (nog zonder bestemming.) Zaterdag avond j.l. zoo schrijft menuitZuid- broek hadden wij het genoegen ten huize van den logementhouder Buining alhier, eene uitvoering bij te wonen van het mannenkwartet Pépita" te Hoogezand. Was onze verwachting hoog gespan- nen afgaande op het succès, dat «Pépita" op tal van andere plaatsen mocht te beurt vallen die verwachting werd zelfs nog overtroffen. Die jonge mannen beschikken over krachtige, welluiden- de stemmen, die onder de verdienstelijke leiding van den directeur, den heer Smedes, samensmelten tôt de schoonste harmonie. Even zuiver als schoon was die zang, daarbij de opvatting en de keuze der stukken zeer goed. Het eerste gedeelte van 't programma droeg een ernstig karakter het twee de was van opgewekten aard, terwijl het laatste gedeelte geheel komisch was. Een paar nummers werden gebiseerd »Aan het Noorden" (Noordsche volkswijze) en »Die schône Susanne aus Babylon" (van Bellmann). »Wijn en liefde", door den heer Smedes gecomponeerd, beviel mede bovenal. Een talrijk publiekwaaronder ook van omliggende plaatsen, was opgekomen, om van het kunstgenot te profiteeren, en allen waren ten zeerste voldaan De feestvreugde werd nog verhoogd door de goe de muziek des heeren Maagdenburg en de nette bediening van den heer Buining. De woorden van hulde, aan «Pépita" en den directeur gebracht na afloop der uitvoering, waren zeer zeker welverdiend, en wij voegen daarbij nog den wensch »zum wiedersehn!'. Uit Slochteren schrijft men ons: Naar men verzekert zal het zanggezelschap «Thalia" alhier op een der Kerstdagen op het Hoogehuis eene uitvoering geven. Dit gezelschap toch, dat wegens zijne goede krachten in ons dorp en omgeving zeer goed aan- geschreven staat, en nu reeds weder vele nieuwe nummers ingestudeerd heeft, zal ons dan opnieuw een zeer genoegelijken avond verschaffen. Ook zullen de leden dien avond nog een paar aardige tooneelstukjes opvoeren. We twijfelen dan ook nietof genoemd gezelschap zal voor een talrijk publiek optreden. De prijs der fabrieksaardappelen te Veendam is weder met 5 cent per hectoliter verlaagd. Men ziet nog grooter daling der prijzen tegemoet. De opbrengst is dit jaar groot, terwijl nog pl.m 1/5 on verkocht is. Door den heer A. Lups te Terhaar, gem Vlacht- wedde, zijn koolrapen verbouwd, die door elkaar genomen eene zwaarte hebben van twaalf oude ponden. Om een denkbeeld te geven van den omvang der knollen, deelt men mede dat er niet meer dan vier stuks *van op een halve hectoliter gaan. De bodem schijnt daar dus uitermate geschikt voor den verbouw dier vruchten. OOO—

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2