J, L, ROBERTUS, Garst, Winschoten, „UJKSGBAVm GISELA," raSTIESTSTOFm eii LAIBOMADEN. BALTIMORE. GYERTOCHT. BEÏÏBS YAK AMSTERDAM. QFFICXEELK PUBLICATIËK. VRIJWILLIGERS voor de Nationale Militie. KÛRTSTE en GOEDKOOPSTE het geleverde kaïniet ingevorderd en vervolgens overgegaan tôt het behandelen van een paar mge- komen stukken, n.l. Algemeene voorwaarden en nroeramma voor de tentoonstelhng van vee, pluitn- gedferte, enz. in de maand Juni 1893; te houden te Winschoten en eene prijshjst van meuwe aard- appelvariëteiten van den heer Veenhuizen te Sappe- meer. Een en ander werd voor kenmsgeving aan- De vraagbus bevatte een brietjewaann de schrijver ervan zijne afkeuring te kennen geeft over de onbillijke handelingen van zekeren com- missionair voor den heer Seholten. Bedoeh e com missionair moet, volgens het briefje zich n1®1 om zijne mede-ambtenaren voor andere fabnkanten in een slecht daglicht te stellen om zoodoende de landbouwers te bewegen de aardappels aan bem te verkoopen en zeer goed eene dreigende houdmg durven aannemen tegenover diegenen, welke met aan hem verkoopen. Alhoewel deze zeer persoonlyk was en men ook zeer goed vermoedde, wien het gold, werd toch veel over die zaak gesproken en algemeen erkend dal het briefje veel waarheid bevatte; verschillende aanmerkingen werden ten zijnen opzichte gemaakt en als voorbeeld aangeliaald dat een landbouwer in eene week drie schepen vol aardappels had afgeleverd, waarvan de laatste nog eenigen tijd had moeten wachten, daar de tweede nog niet vol was, terwijl andere kleinere en min- dergegoede landbouwers, niettegenstaande herhaal- den aandrang, waarvan hij zich telkens met een Jantje van Leiden weet af te maken, hunne vroeger verkochte niet kunnen kwijt raken. Algemeen was men overtuigd dat dergelijke handelingen meermalen plaats vonden en dat het hoog tijd werd dat hieraan een einde gemaakt wordt, hetgeen zeer gemakkelijk gaat door doodeenvoudig niet aan hem te verkoopen, welk voorstel algemeenen bijval vond. Op de vraag van een der leden of hiervan ook publiciteit zou worden cegeven, werd met aandrang bevestigend géant woord Nadat nog de heer Heebels als meuw lid werd voorgesteld en toegelaten, werd door de penning- meester rekening en verantwoording gedaan van zijne gehoudene administratie over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat zich ailes in de beste orde be- vond met een batig slot van 30.934 et. Hierna ging men over tôt de benoemmg van een meuw bestuur, waarbij de penningmeester, R. Reinders, niet verder in aanmerking wenschte te komen en tevens bedankte als lid der vereeniging. Uit de gehoudene stemming bleek dat tôt voor- zitter en secretaris wederom waren herbenoemd A Gernaat en J. Nijboer, terwijl tôt penningmeester werd verkozen, de heer E. Reinders. Een woord van dank werd bij monde van den voorzitter, den heer R. Reinders toegesproken voor zijne accurate administratie. Door een der leden werd de vraag gedaan ol het de moeite niet waard was gemeenschappelijk lyn- koeken aan te koopen. Daar echter al velen in 't voren hadden gekocht, bleek de opgave te klein te wezen. Eindelijk werd nog gewezen op het nut der kalk als meststof en werd een partij van 165 hektoliter opgegeven om voor gemeenschappelijk rekening aan te koopen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de verga dering gesloten. af het vroeger Meedhuizermeer tôt het Schildmeer te hergraven of verbeteren. Zij erkennen de loffelijke gewoonte van het Hoofdbestuur om de huishouding van het water- schap zoo zuinig mogelijk in te richten, doch zijn van meening dat de goedkoopste manier van wer- ken niet altijd de voordeeligste îs. Zij geven daarom het Hoofdbestuur m overwe- gine vôor een besluit tôt graving wordt genomen, eerst nauwkeurig na te gaan, wat vergang er m het water is bij stroommg met hoog boezemwater op verschillende plaatsen in het kanaalpand van de sluis tôt aan het Schildmeer. Zij twijtelen niet of het Hoofdbestuur zal dan tôt de overtuiging komen, dat het waterschap weinig zal gebaat worden bij eene kleine verwij ding van het kanaal over Tjuchem alleen. Zij zijn zoo vrij, als hunne meening te kennen te geven, dat als het kanaalpand Schildmeer-Meed- huizermeer verwijd zal worden, de bodemsbreedte minstens achttien Meter moet worden, terwijl ze het doelmatig rekenen, in het Meedhuizermeer het kanaal zooveel te verbreeden als dit zonder ver- legging der dijken kan geschieden. Er bestaat bij hen verder geen twytel, of die verbreeding zal moeten worden voortgezet, al zij het dan niet in dezelfde mate als in het vorige pand tôt ongeveer de steenfabnek van den heer Rottinghuis met afsnijding van den scherpen hoek tegenover den watermolen van het waterschap Geefsweer. VERGADERING van het Hoofdbestuur van het waterschap Duurswold, op Zaterdag -- nb :JJ den 5 November 1892, des voormiddags te 10 uur, in het Hoogehuis te Slochteren. Tegenwoordig de heeren H. de Haan, voorzitter, T. K. Geertsema, R. Wicherts, J. Rumpff en E. H. Broekema. Afwezig de heer J. F. Jansen. 1. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. De voorzitter deelt mede van den heer J. F. iansen bericht te hebben ontvangen dat Z.Ed. wegens familieaangelegenheden de vergadering van heden niet kan bijwonen. Voor kennisgeving aan- genomen. 3. Ingekomen stukken. a. Missive van den heer Commissaris der Ko- ningin van den 5 Oct. j.l. No. 25, 3e afd., hou- dende verzoek te willen berichten of in de daarby gedane opgaaf van bestuursleden ook verandering is gekomen. De voorzitter deelt mede, dat aan dat verzoek bij missive van den 11 Oct. j.l. no. 2921 is voldaan. Voor kennisgeving aangenomen. b. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten van den 28 Oct. j.l. no. 31, 2e afd. houdende bericht van de ontvangst eener quitantie van storting no. 3647 groot 275.35 wegens kosten van onderhoud der zeewaterkeerende dijken over 1892. Voor ken nisgeving aangenomen. c. Missive van Heeren Gedeputeerde otaten van den 28 Oct. j.l., no. 77, le afd., houdende bericht dat hun collège geen bezwaren heeft tegen de opzending van het concept-tarief, betrekkelijk de heffing van rechten voor het gebruik van den laad- en lossteiger aan H. M. de Koningin-weduwe-Re- gentes. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Wordt op voorstel des voorzitters overgegaan tôt de behandeling van het concept-tarief tôt het heffen van een recht voor het gebruik van den laad- en lossteiger nabij de brug in den stadsweg oelegen over het Afwateringskanaal te Farmsum en besloten van een binnenschip per stere 1 cent en van een zeeschip per stere 2/3 cent te heffen. Het concept-tarief wordt hierna door den secre taris voorgelezen en met algemeene stemmen vast- gesteld en wordt besloten gemeld tarief in te zenden aan H. M. de Koningin-weduwe Regentes, met verzoek concessie te willen verleenen, tôt het heffen van een recht voor het gebruik van gemelden laad- en lossteiger. 5. Adres van G. Post e. a. van den 3 November j.l., houdende dat zij vernomen hebben dat bij het Hoofdbestuur in overweging is het kanaalpand van (Was get.) G. POST. s J. SCHOONBEEK. D. BAKKER. F. BROUWER. H. J. KEIJER. Nadat gemeld adres is gelezen, stelt de voorzitter voor de behandeling daarvan te verdagen tôt eene volgende vergadering. Waartoe met algemeene stemmen werd besloten. 6 De voorzitter deelt mede, dat de opzichter van 't waterschap twee begrootingen heeft înge- leverd, betrekkelijk het verwijden van het afwate ringskanaal van af het Schildmeer tôt het vroegere Meedhuizermeer en wel: a. Verwijding van 4 meter aan de zuidzijde, en b. Verwijding van 2 meter aan weerszijden en stelt voor de vergadering voor een half uur te schorsen, om in dien tijd den opzichter boven te roepen, om inlichtingen te geven. Waartoe wordt be^°teberopening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat de heeren inzage van de begrootingen hebben genomen en gebleken is dat beide verwij- dingen ieder ruim een halve ton moeten kosten en daar adressanten van het adres, dat verdaagd is, verzoeken dat de verwijding van het afwaterings kanaal ook geschied door het voormalig Meedhui zermeer, zou ZEd. er wel voor zijn, dat dat ook wordt verwijd, zijnde eene lengte van ongeveer 1350 meter en stelt voor den opzichter op te dragen daarvan eene begrooting van kosten op te maken en in de maand Januari eene vergadering te houden met de leden van de onderdeelsbesturen, om een besluit te nemen. De heer Rumpff. Dat gedeelte door het voor- malige Meedhuizermeer is noodig dat het verwijd wordt. Voorzitter. Kunnen de leden zich hiermede ver- eenigen? Allen voor. 7. De voorzitter zegt, daar de opzichter met net opmaken der begrootingen nog al zeer veelmoeite heeft gehad, stel ik namens gecommitteerden voor, hem daarvoor eene gratificalie van 100 toe te kennen. Waartoe wordt besloten. 8. Ten slotte vraagt de voorzitter den opzichter, of hij de grond vervoerd door Hijbels wel juist heeft berekend, waarop de opzichter antwoordt, dat door Hijbels 112.5 stere waterschapsgrond is vervoerd en dit door hem is berekend naar 45 cent de stere, makende alzoo eene som van 50.b2 doch dat dit foutief is, aangezien het per scheepston wordt verkocht en alzoo naar 65 cent moet woi den berekend en Hijbels in plaats van 50.626 73.12 moet betalen. De voorzitter stelt voor den opzichter op te dragen bovengenoemd bedrag 73.12° van Hijbels te innen. Waartoe wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. ter goeder naam en faam staande meerderjarige inwoners dezer gemeente, die de vereischte verkla- ring omtrent den burgelijken staat en het gedrag van den persoon, die als vrijwilliger verlangtopte treden, kunnen afleggen en het op te maken ge- tuigschrift onderteekenen. De vrijwilligers voor de militie moeten zyn onge- huwd of kinderloos weduwnaar en ingezetenen van het rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang en op den lsten lanuari van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19de jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar met hebben volbracht. Zij, die in het bezit zijn van de hier- onder sub 2o vermelde stukken, kunnen tôt en met hun 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie wor den toegelaten. Zij worden, voor zoever zij daartoe geschikt be- vonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingehjfd bij het korps hunner keuze. Behalve het bovenbedoelde getuigschnft zullen zij moeten overleggen: lo. het bewijs, dat zij aan de plichten der mi litie, voor zoover die te vervullen waren, hebben voldaan; 2o. indien zij als militair of op slands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgege- ven door den kommandant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend 3o. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd. Die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente m welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen heeft. De vrijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting, te dragen door de gemeente, voor welke zij optreden. Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, den 2 November 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, der gemeente Sappemeer, L A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris, De Wethouder, W AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. der gemeente Slochteren, der gemeente Zmdbroek, J. H. KOLK. S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris. De Secretaris, HAARMAN. VERVER. PREDIKBEURTEN OP HEDEN ZONDAG. Herv. Gem. Sappemeer de Jong. Atscheid. Hoogezand, voorm.: Ri:kens_ Kropswoldenam. J Middelbertvoorm.: Roon Westerboeknam. Thesinge voormiddag: Schuiringa. Ten Post namiddag Kolhain voormiddag Van Kleffens. Schildwolde namiddag: Overschild: Stuivinga. Doopsgez. Gem. Sappemeer Binnerts. Noordbroek Ten Bruggencate Luth. Gem. Sappemeer Dreesman. Evangelisatie Zuidbroek. Zondagmorgen half 10 ure en des avonds ten 6 ure prediking door den Heer fV. Fransen, Evang. Zondagsscîiool ten 2 ure. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Wirdum, 6 Nov. Heden kwamen de stemge- reclitigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente bijeen, ter verkiezing van twee kerkeraadsleden. Herkozen werd de aftredende ouderling, de heer .T. W. de Boer terwijl tôt diaken werd benoemd de heer 11. Steenhuis Geertsema. Beide heeren lieten zich de benoeming welgevallen. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden toegelaten de heeren G. B. Dussel te Appingedam. G. Ennes te Niekerk, M. H. Memardi te Loppersum, A. Fokkinga te Groningen ri. Borema te Borgweg, gem. Slochteren, J. J. Bmjer te Slochteren, H. Groustra te Schildwolde, E. Zijl te Foxhol, A. Emmens te Nieuwolda, J. P. Koppele te Kiel-Windeweer, K. Nieuwzwaag te Woldendorp. Benoemd tôt onderwijzer met hootdacte en fransch aan de school te Neede (Gelderland)de heer A. Nieuwenhuisle onderwijzer te Haren. HOOFDEIilJKE OMSJLAG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sap- pemeer brengen in voldoening aan het bepaalde bij art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102) tôt herziening van de artt. 264, 265 en 266 der wet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) regelende de samenstelling, inrichting en be- voegdheid der gemeentebesturen, bij deze ter openbare kennis, dat het Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente over 1892, t welk op den 4den dezer door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd, in afschrift vanaf heden gedurende vijf maanden op de .Secre- tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Sappemeer, den 11 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: T. VENEMA Az. De Wethouder: J. H. NIJHUIS. Zij, die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, worden bij deze opgeroe- pen om zich in de maand November, opeenwerk- dag' des voormiddags van 9 tôt 12 uur, te veryoe- gen ter gemeente-Secretarie, vergezeld van twee De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, en Zuidbroek. Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten opzichte der te verkrijgen toestemming tôt het aan gaan van een huwelijk van milicien-verlofgan- gers te lande, met intrekking van de bestaande bepalingen hieromtrent, door Z.E, den heer Minis- ter van Oorlog het navolgende als meuw voorschntt is uitgevaardigd De Kommandeerende Officieren der korpsen en inrichtingen van het leger zijn bevoegd, om, met inaehtneming van het hierna voorgeschrevene, de toestemming tôt het aangaan van een huwelyk, namens den Minister van Oorlog, schriitehjk te verleenen aan iederen tôt het korps onder hun bevel of de inrichting onder hun beheer behoo- rende verlofgangers der militie te land, die zijn eerst e dienstjaar heeft volbracht, gerekend van den dag zijner inlijving. Het verzoek, strekkende tôt het erlangen van bedoelde toestemming, moet worden ingediend per request, waarbij aan de bepalingen der wet op het recht van zegel is voldaan, althans indien de mili cien zijn vierde dienstjaar nog niet heeft volbracht. Is hij zijn vijfde dienstjaar ingetreden, dan kan de aanvrage ook op ongezegeld papier geschieden. In het schriftelijk bewijs van gezegde toestem ming moet er uitdrukkelijk aan herinnerd worden, dat de verlofganger der militie door zijn huwelijk in geen geval wordt ontheven van het volbrengen der verplichtingen, welke hij krachtens de militie- wet heeft te vervullen, zoodat hij uit dien hoofde ook niet zal kunnen worden vrijgesteld van de opkomst in werkelijken dienst, waartoe hij wordt opgeroepen, onverschillig voor welk der navolgende gevallen die opkomst moet plaats hebben a. bijwoning van herhalingsoefeningen b. wegens overtreding van de voorschriften der militiewet. c. tôt samenstelling van het blijvend gedeelte der militie; d. in geval van oorlog of andere buitengewone omstandigheden bedoeld bij art. 184 der grond wet. Aan den verlofganger der militie, die zijn eerste dienstjaar heeft volbracht, doch zijn vijfde dienst jaar nog niet is ingetreden, mag in gewone tijden bedoeld schriftelijk bewijs worden uitgereikt, indien hij vooraf de schuld,welke hij ten laste van het kleeding- en reparatiefonds mocht hebben, heeft aangezuiverd. Is een voor eigen nummer of in vervanging van zijnen broeder opgetreden loteling, of een zonder loting ingelijfde hiertoe onvermogend, dan kan hem dat bewijs niettemin worden verleend, mits van zijn onvermogen tôt die aanzuivering behoorlijk blijke uit eene door den Burgemeester zijner woon- plaats afgegeven verklaring. Aan den verlofganger der militie, die zijn vierde dienstjaar heeft volbracht, moet in gewone tijden meerbedoeld schriftelijk bewijs steeds worden toege- zonden, zoodra door hem of ten zijnen behoeve daartoe aanvrage wordt gedaan en zonder dat hij gehouden zij, daarvoor eenige verdere formaliteit te vervullen. En zal deze worden aangeslagen op de daarvoor aangewezen plaatsen in de gemeente. Hoogezand, Sappemeer, cjen 2 November 1892. Slochteren en Zuidbroek, De Burgemeesters voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. J. H. KOLK. S. TALMA STHEEMAN. PRIJSCOURANT VAN EFFEGTEN naar de officiëele uitgave van de Vereeniging van den Effectenhandel. STAATSFONDSEN. pCt. V. K. 7 Nov. 8 Nov. Nederl. Cert. Nat. Schuld 24 dito dito dito Obi. dito Oostenrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. Zilver Jan.-Juli Portugal. Obi. Buitenl. 1853-84 3 Rusland. Obi. gec. 1880 v.G.R. 125 4 3 34 5 5 804 9544 10144 81A 80| 244 bij Rotschild 1889 1889-90 Hope Go. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 Leening 1889 3 d in goud Leen. 1883 6 Spanje. Perpetueele schuld 1881 4 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 Egypte. Obi. leening 1876 4 Mexico. Subsidie-Bonds 6 Brazilië. Oblig. 1889 4 Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 Peru. Certificaten. v. Aand. dito v. Pref. dito Spoorweg-leeningen. Nederl. Aand. Centraal-Sp. Italië. Zuid-Ital. Sp. Obi. 3 Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 Poti-Tiffis Obi. 1000 5 Aand. Zuid-West Spw. 5 Amerika. Aand. Central Pac. Spwmy Denver Rio Grande C, v. A. Louisville Nashville G. v. A. Miss. Kansas Tex. G. v. A. N. Y. Lake E. W. Sp. A. Union Pacif. Hoofdl. C. v. A. Canada Southern C. v. Aand. Premdën-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 Stad Rott. 3 Gemeente Crediet 3 Oostenr. Staatsleeningl860 5 18645 Rusland. Staatsleen. 1864 5 Spanje. Stad Madrid 1868 3 914 91A 914 91| 634 98 A 59A 814 984 464 664 3544 124 41A 31 554 1214 103A 104 674 29 17 6944 1444 26A 4044 59 1044 1024 1184 157 1394 374 804 954 1014 80A 95 A 10144 8I4 804 24A 2444 924 924 98| 644 98A 594 814 594 814 464 67 464 674 36 124 364 12A 41 554 554 1214 1024 1034 6644 1214 103 674 29 164 69 A 144 264 40| 2844 174 6944 15 27 404 574 112A 1054 118 1044 103 1394 374 374 Prijs van het grof Roggenbrood, (zonder zemelen) in de gemeente Slochteren per 4 K.Q. 30 cent. GRONINGEN, 11 November 1892. Dikke en beide soorten Zwarte Haver 5 cts. lager. Overige granen zonder verandering. Schiedam 10 Nov. Moutwijn f 8.50, Jenever /14.—Amst. Proef /15.25, Spoeling-Gomm. /1.50. Prijzen van Coupons." Oostenr. in p. 21.024, Dito in Zilver f 21.05-, Div. Engelsche per p.St. f 11 524, Eng. Russ. p. p.St. 11.924, Portug. J 1st Fransche 47.55-, Belg. 47.55-. Div Riiksm. 58.80-, Hamb. Russen 1.14-, Russen in Goud R. f 1-904, in Z. R. 1.16-, Pap. Roebel Poolsche p. Z. R. 1.834, Spaansehe in frs. 47.55, Bmnenlandsche Piaster 1.94-, Arnerik. Goud Dollar 2.46-. Mexikaansche Amsterdam kort 208.30 g. 208.65 p. Antw. 9 Nov. Rotterdam kort 208.30 g. 208.65 p. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. ||4 LLIVLllDILJC. I De ondergeteekende, abonné van dit blad, verlangt te ontvangen t'oor V IJ F TI G C E W T E N (franco per post f 0,60) Mtotnan van K. Met oorspronkelijke illustration van Jf I.II N KLEIWMICHEL. Naam: Woonplaats: HAIÏUEIiAAR Df Eevert onder contrôle van liet proet- station: THOMASPHOSPHAAT MEEL, KAÏ NIET, SUPERPHOSPHATEN enz. fjflT Eiterst billijke prijzen en IM.lUl- TINGEN op aanvraag. Belast zich tevens met de levering van de zoo gunstia beteende en onovertroff ene zuivere Ital. LEGHORS van de Belg.-Ital. Maatschappij te Verviers. PRIJSOPGAAF op aanvraag. Men vervoege zich aan de KANTOREN der W. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam en bij de AGENTEN, of bij Inspecteur: J.E.KROES te Groningen. E. ROESIUS Oisterwyk. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. 00 00 0

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6