Wederom ONTVANGEN, PARAPLUIES J. WESTER. HOOGEZAND. „BIJE BINNENLAND. eene extra groote sorteering BtJRGERLIJKE STAND. De Damescommissie, HANDELSBERICHTËi" het geleverde kaïniet ingevorderd J overgegaan tôt het behandelen van i komen stukken, n.l. Algemeene vc programma voor de tentoonstelling v gedierte, enz. in de maand Juni 18 te Winschoten en eene prijslijst van appelvariëteiten van den heer Veenhi meer. Een en ander werd voor ker genomen. De vraagbus bevalte een brietji schrijver ervan zijne afkeuring te over de onbillijke handelingen van missionair voor den heer Scholten. missionair moet, volgens het briefje z om zijne mede-ambtenaren voor and in een slecht daglicht te stellen om landbouwers te bewegen de aardapj: verkoopen en zeer goed eene drei durven aannemen tegenover diegen aan hem verkoopen. Alhoewel deze was en men ook zeer goed vermoi gold, werd toch veel over die zaak algemeen erkend dat het briefje bevatte; verschillende aanmerkinge zijnen opzichte gemaakt en als voorbe dat een landbouwer in eene week c aardappels had afgeleverd, waarvan eenigen tijd had moet en wachten, (1 nog niet vol was, terwijl andere kl dergegoede landbouwers, niettegenst den aandrang, waarvan hij zich t< Jantje van Leiden weet aftemaken, verkochte niet kunnen kwijt raken. men overtuigd dat dergelijke handelin plaats vonden en dat het hoog tijd vj een einde gemaakt wordt, hetgeen zi gaat door doodeenvoudig niet aan hei welk voorstel algemeenen bijval vond. een der leden of hiervan ook publici gegeven, werd met aandrang bevestigt Nadat nog de heer Heebels als i voorgesteld en toegelaten, werd do meester rekening en verantwoordi zijne gehoudene administratie over jaar, waaruit bleek dat zich ailes in d vond met een batig slot van 30.1 ging men over tôt de benoeming bestuur, waarbij de penningmeeste; niet verder in aanmerking wenscht tevens bedankte als lid der vereenii Uit de gehoudene stemming bleel zitter en secretaris wederom wari A. Gernaat en J. Nijboer, terwijl tôt werd verkozen, de heer E. Reinde: van dank werd bij monde van den heer R. Reinders toegesproken voo administratie. Door een der leden werd de V het de moeite niet waard was gemeen koeken aan te koopen. Daar ecl 't voren hadden gekocht, bleek de te wezen. Eindelijk werd nog gewezen op als meststof en werd een partij vai opgegeven om voor gemeenschap aan te koopen. Niets meer aan de orde zijnde, dering gesloten. VERGADERING van het H het waterschap Duurswo den 5 November 1892, te 10 uur, in hetHoogehi Tegenwoordig de heeren H. de T. K. Geertsema, R. Wicherts, J H. Broekema. Afwezig de heer J. F. Jansen. 1. De voorzitter opent de verg de notulen der vorige vergadering en goedgekeurd. 2. De voorzitter deelt mede j F. Jansen bericht te hebben ontvi wegens familieaangelegenheden de heden niet kan bijwonen. Voor k genomen. 3. Ingekomen stukken. a. Missive van den heer Gomi ningin van den 5 Oct. j.l. No. 2 dende verzoek te willen berichten gedane opgaaf van bestuursleden is gekomen. De voorzitter deelt mede, dat bij missive van den 11 Oct. j.l. no. Voor kennisgeving aangenomen. b. Missive van Heeren Gedeput den 28 Oct. j.l. no. 31, 2e afd. h van de ontvangst eener quitantie 3647 groot 275.35 wegens koste der zeewaterkeerende dijken over nisgeving aangenomen. c. Missive van Heeren Gedeput den 28 Oct. j.l., no. 77, le afd., 1 dat hun collège geen bezwaren opzending van het concept-tarief, lieffing van rechten voor het gebr en lossteiger aan H. M. de Konir gentes. Voor kennisgeving aanger 4. Wordt op voorstel des voorz tôt de behandeling van het conc heffen van een recht voor het laad- en lossteiger nabij de brug gelegen over het Afwateringskaii en besloten van een binnenschip en van een zeeschip per stere 2/1 Het concept-tarief wordt hierna taris voorgelezen en met algemeer gesteld en wordt besloten gemeld t aan H. M. de Koningin-weduwe verzoek concessie te willen verleen, van een recht voor het gebruik va en lossteiger. 5. Adres van G. Post e. a. van j.l., houdende dat zij vernomen lit Hoofdbestuur in overweging is het h I IN De ondergeteekende, abr CENTEK (franco per Met oorspronkelijk^ Naam: hem; omdat ik mij nog altoos niet kan begrijpen, hoe daarvoor belangstellende toeschouwers zijn te vinden, die daar om de vijf minuten een paard in goeden draf zien afrijden. Daarbij zal 't voor de sulkyrijders een koud genot geweest zijn, dat niet ieder in de kleeren blijft hangen. Een derrijders wien bij de Punt de sulky brak en die daardoor zeer onzacht op den straatweg terecht kwam, heeft bovendien de pap leelijk moeten koelen en is ernstig bezeerd tehuis gekomen. De winnaars deden den t.ocht in ruim zeven kwartier; dat is per kwartier een uur afstand. En of zulke snelle rit over een afstand van zeven uren gaans nu heelemaal niets van dierenmishandeling weg heeft, dat wil er bij mij niet in. Ik zou er elk paard te lief voor hebben. Met de hardrijderijen te paard of per sulky zal het nu dezen herfst zeker gedaan zijn. Trouwens het had thans ook al kunnen sneeuw- stormen en vriezen, en als er nu dan ook weer eene hardrijderij wordt uitgeschreven, verwachten wij die eerst van de IJsvereenigingen. In de afge- loopen week heb ik twee lezingen bijgewoond: de eerste van Prof. Dr. Jan ten Brink en de tweede van Dr. Ali Cohen. Prof. Ten Brink sprak op het Nut, en de groote zaal was voôr een goed deel met toeschouwers, vooral dames gevuld. 01 die allen de lezing hebben begrepen, lijkt mij zeer twijfelachtig toe. Veel zal wel over de hoofden heen gegaan zijn, en ook, die de lezing begrepen, werden door het gémis aan samenhang niet geheel gepakt en geboeid. Alleen waar de spreker eene vrije schets gaf, b.v. van Vondel in den Lombard wat trouwens niet in verband stond met zijn on- derwerp, daar genoten allen ten voile van zijne groote gaven. Overigens moet het mij van het hart, dat wanneer Italiaansche en Fransche aan- halingen en verzen en vreemde benamingen ons een idée moeten geven van iemands belezenheid en kunde, wij die van den heer Ten Brink over- weldigend groot moeten noemen. Doch daarmee is het goed recht van het gebruik van al die vreemde aanhalingen voor een nutspubliek nog vol- strekt niet bewezen. De heer Dr. Ali Cohen sprak meer in besloten kring op eene vergadering van onderwijzers en had tôt onderwerp gekozen de bacillen. Onder een zeer sterk vergrootglas toonde hij ons de miltvuur- en daarna de cholerabacillen, twee geheel onderscheiden vormen. Eerst toonde hij aan de macht van het kleine in de natuur, en hoe de heer der schepping toch voor de vereende kracht van het kleine soms moest bukken en bezwijken. Want de bacil is miniem klein: bij meting of benadering spreekt men van duizendste millimeters. Op de lengte van een Zweed- schen lucifer is in de lengte plaats voor twintig- duizend bacillen, en kon men een bacil vergrooten tôt de grootte van zulken lucifer, dan zou die lucifer in gelijke mate vergroot, een reuzenbalk zijn van meer dan tienmaal de lengte des hoogen Martini- torens. Van de kleinste soort gaan en zevenhon- derd op de dikte van een hoofdhaar geen wonder dus, dat ze zoolang aan aile waarneming zijn ont- snapt en ze pas met de tegenwoordig zooveel ver- beterde microscopen zijn op te sporen en te bestu- deeren. Daarna bestreed hij de meening van zoovelen, dat de bacil tôt de dieren moet gerekend worden en legde breedvoerig uit, dat zij onder de plan ten moeten worden gerangschikt. Verschillende fleschjes, die in eenig vocht duizenden bacillen herbergden, werden hierbij vertoond. Nu volgde de voortplanting en onder welke omstandigheden die het gunstigst plaats had. Een deel van de bacil scheidt zich af en vormt een nieuwe bacil. En die ontwikkeling gaat vliegensvlug. In twintig minuten heeft de bacil den wasdom bereikt, dat zij een nieuw wezen afscheidt, ééncellig als zij zelve is. Rekent men nu uit, wat het resultaat is van die voortplanting; elke 20 minuten van ieder dier twee, van twee vier, van drie zes enz. dan verwondert. het ons niet, dat in een paar uren tijds een geheel water kan worden verontreinigd. Gelukkig staan andere invloeden, vooral de warmtegraad, die vruchtbare voortplanting in den weg; anders zou de heele aarde gauw één bacil wezen. Thans volgde de opsomming van 'tgeen de bacil in de wereld voor kwaads, wat zij voor goeds doet, en daarbij werd duidelijk in het licht gesteld, dat de leer der bacillen pas in de geboorte is en er nog heel wat raadselen ter oplossing overblijven. Met de aller- hoogste waardeering gewaagde spreker van de groote verdiensten van Prof. Koch, die, had hij ook slechts het tiende deel van zijne ontdekkingen ver - richt, toch genoeg zou gedaan hebben, om nooit door de menschheid vergeten te worden. Doch ik mag niet voortgaan met mijne aanstippingen uit deze schoone en rijke lezing; omdat ik niet gauw aan een eind zou komen. Misschien kom ik nog terug op 't geen de spreker vertelde van de hard- leerschheid en zorgelooze onverschilligheid der men- schen, met wie hij in dagen van ziekte en epidemie zooveel in aanraking komt uit hoofde zijner betrek- king. Want diezelfde klacht is nog al van alge meene toepassing en daarom kan er nooit te vaak op gewezen worden. Wat ieder verwachtte is Zaterdagavond gebeurd. Immers ruim 14 dagen geleden waren tal van mannen en vrouwen opgetrokken naar het huis van den heer E. Smit te Hoogezand; ze hadden daar de voor dezen fabrikant meest beleedigende liederen gezongen, er was op straat nu en dan door een gesproken, men had geroepen: hang op, en dat ailes was toegelaten, de politie stond dat ailes aan te kijken, maar liet ailes toe. Natuurlijk moest dat herhaald worden. Zoo'n vrijheid was kostelijk. Zaterdagavond nu verzamelden zich weer velen in de bierhalle te Kleinemeer, want daar zou een protest-vergadering gehouden worden. Pro test wilde men aanteekenen tegen de in 0. G. en G. 0. geplaatste stukken van 80 werklieden in het voordeel van den heer Smit. Wat daar gesproken is, weten wij niet, maar opgewonden waren ver- scheidene, toen zij den tocht zouden aanvaarden naar Hoogezand. Reeds op het Kleinemeersterpad klonken revolverschoten. Brullend, schreeuwend, gierend gingen de mannen en vrouwen voorwaarts, hier en daar met steenen werpende naar de ramen van enkele ingezetenen, dan weer een revolver- schot lossende, tôt dat zij eindelijk kwamen voor het huis, waarop het nu gemunt was. Daar waren politie en justitie om het huis en de bewoners te beschermen, maar de woeste menigte bekom merde zich daarom niet. Gedurende geruimen tijd werd het huis gebombardeerd glazen ingeworpen, het dak werd beschoten, in een woord er werd vrij wat verwoesting aangebracht. Merkwaardig was hierbij, dat één persoon steeds in beweging was, nu en dan riep niet gooien, terwijl juist dan de aanval op het huis het grootst was. Op den on- ingewijde maakte dit den indruk, alsof de afspraak was: zoo dikwijls er geroepen wordt: niet gooien, moet de aanval het hevigst zijn. Een andere troep was inmiddels opgetrokken naar Martenshoek, om zich te wreken op de behuizing, bewoond door den werkman Spiekman. Eindelijk keerde ieder terug. Maar aan het verwoesten kwam nog geen einde. Nog meer glazen werden ingegooid en stuk ge- schoten, zooals o.a. bij het hôtel »de Unie" en bij den heer Ter Borgh. Het is een wonder, dat er ons genoegen te kunnen melden dat aan ons vertoond diploma door Frederik geen persoonlijke ongelukken gebeurd zijn. Ook nu hebben de autoriteiten niets gedaan en niets kunnen doen. Hoewel het bij de wet ver- boden is vuurwapens te dragen, schijnt deze wet voor velen niet te bestaan, want er waren velen, die in het bezit van revolvers waren. Als de ma- nifestanten daaruit nu de gevolgtrekking maken, dat ze voile vrijheid hebben te doen, zooals zij Zaterdag gedaan hebben, dan staat ons zeker eerlang weer zulk een demonstratie te wachten. Maar neen, wij gelooven niet, dat de meerderheid der werklieden kan goedkeuren wat er Zaterdag ge beurd is. Maar mochten er zijn die belust zijn op dergelijke schandalen, dan hopen wij, dat de auto riteiten zullen zorgen dat de ingezetenen dezer gemeenten behoorlijk beschermd worden. Belanghebbenden worden herinnerd, dat de ver- kiezing voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoogezand, ter aanvulling der plaatsen, die openvallen door aftreding van de heeren J. K. de Gock en K. Reinders, (wit briefje), alsmede tengevolge het overlijden van den heer Corn, van Calcar, (groen briefje), zal worden ge houden op Vrijdag den 18 November 1892, des avonds van 6 tôt 7 uur, ten Gemeentehuize te Hoogezand. Het doet blijkens Félix alhier met zeer goed gevolg aan den Rijkscursus in hoefbeslag dit jaar te Winschoten onder leiding van de heeren J. J. Verdenius, Veearts en R. Zijl hoefsmid gehouden is deelgenomen. Het boek »Een lekkere Schotel, nieuw Keuken- boek," door Vrouwe C. L. J. M. Thorbecke, geb. Van Cats Barones de Raet (Purmerend, J. Muusses), zal men ons wel willen veroorloven alleen aan te kondigen. Het mogelijk goede er van is eene zaak van de practijk, en die ondervonden we nog niet. Eene schrijfster van een keukenboek zou eigenlijk hare toekomstige beoordeelaars eenige dagen lang proefjesMaar de onmogelijkheid er van springt in het oog. Ontleenen wij nu alvast, tot- dat de ondervinding uitspraak zal gedaan hebben, uit het beminnelijk-bescheiden voorwoord deze ka- rakteristiek van de uitgaaf Het koken, bakken en braden vond ik wel niet zoo lastig, maar het afpassen en afmeten volgens recepten Zeer moeielijk. Ik moest er te veel bij nadenken, om het meerendeel der keukenrecepten te kunnen begrijpen. Uit gemakzucht ben ik toen begonnen, eenige keukenboeken te bestudeeren, heb sommige daarin voorkomende recepten aange- teekend en heb volgens mijn tongetje in sommige er van een verandering gemaakt zoodoende was ik voortaan van het geestdoodend zift.en van keu kenrecepten ontslagen en in 't bezit van een ge~ makkelijk hulpmiddel om te kunnen koken, bakken en braden. Volgens advertentie in deze courant bij de uitgevers dezes te bekomen. J.l. Zaterdag had de aanbesteding plaats van onderhoudsmaterialen, voor de waterwerken en gebouwen van de gem. Groningen, te Kielwindeweer, Anner- en Eexterveenschekanaal, Wildervank, Stads- kanaal, Pekela en Terapel, gedurende het jaar 1893. Hierop was ingeschreven als volgt le en 2e perceel: hout steen ijzer G. H. Steentjes, Wilderv. 1\ pet. 1\ pet. 1\ pet. J. M. Meihuizen, H. Schreuder, Av.-kanaal, J. R. Verveld, K.-Windew. 3e perceel: Landweer en Somer J. Benus, Stadskanaal S. J. Smid, 4e perceel Landw. en Somer, St.kan. W. Timmerman, T.Apel, S. J. Smid, St.kanaal, J. Benus, Stadskanaal, 5e perceel: W. J. G. Pott, Pekela, K. Hofstede, S. J. Smid, St.kanaal, C. Beumee, Pekela, H. L. de Wijk, Pekela, Ailes beneden tarief, 1 4 1 pet. 1 pet. 41 pet. pet. 131 pet. 10 pet. 91 jpet. 4Vio pet. 5 pet. 8 pet. pet. 1 pet. 3 3 20 16 5 16 16 5 16 10 20 pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pet. pcl. behalve waar het t.eeken is geplaats en dat gelijk tarief wil zeggen. Onder architectuur van den heer L. Alons te Hoogezand, werd Vrijdag 11 Nov., ten verzoeke van Mevrouw de wedw. R. Hooites aldaar, ten huize van den kastelein Oosting te Kolham, aanbesteed: 1. het graven van eene wijk, lang pl.m. 307 meter 2. het hergraven vari eene wijk, lang pl.m. 825 meter; 3. het met veldkeien bestraten eener oppervlakte, groot 800 vierkante meters. Inge schreven: le perceel A. Beuker te Sappemeer 4800, A. Tamminga te Slochteren 3855 2e perceel S. Blaauw te Slochteren 1570, L. Venema te Zuidlaren 1350; 3e perceel K. van Timmeren te Kolham 1850. Slochteren, 13 November 1892. Heden middag had er vanwege de Afdeeling «Slochteren van den Bond voor Algemeen Kiesrecht en de bewoners van Kolham eene gecombineerde vergadering plaats bij den logementhouder G. Hartenhof te Vroombosch. Met 27 stemmen werd op deze vergadering de heer K. Tepper van Kolham tôt lid van den raad geproclameerd voor de aanstaande verkiezing, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer R. E. Mulder te Kolham. Voor de vacante betrekkingen van gemeenle- veldwachter te Hélium en Foxham hebben zich j.l. Zaterdag ten gemeentehuize te Slochteren een ruim 60tal sollicitanten vervoegd. Wel een bewijs dus, dat men naar een betrek- king met een vast tractement nog al happig is in deze dagen. Op zijn daartoe strekkend verzoek, is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend aan den heer K. A. Lantinga Azn., als gemeente-architect te Winschoten. De heer mr. N. J. Wilkens, advocaat en pro cureur te Veendam, zal zich als zoodanig vestigen te Winschoten. Naar wij vernemen, moet de onbezoldigde rijks- veldwachter A. Koster te Noordbroek, als zoodanig zijn ontslag hebben verkregen. Delfzijl, 10 Nov. In het hôtel «De Beurs" werd gisterenavond door de libérale kiesvereeniging Algemeen Belang" tôt candidaat voor lid van de Provinciale Staten gesteld (vacature Pesman) de heer W. Bakker, te Noorddijk. Op Vrijdag den 2den December 1892, des mid- dags te 12 uur, zal aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Groningen worden aanbesteed Het onderhouden van- en het doen van herstel- lingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rijks hoogere burgerschool te Sappemeer, geduren de de jaren 1893 en 1894. (Raming 1391.) Op Zaterdag den 26sten November 1892, des mor- gens te 10 uur, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan. Bestekken in voorraad bij J. Borgesius, boekhandelaar te Sappemeer. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Winscho ten waren Vrijdag j.l. o.a. gedagvaard: Louwe de Vr., 16 jaar, arbeider te Muntendam en Aaldrik L., 16 jaar, boerenknecht te Tripscom- pagnie, in die gemeente, beschuldigd wegens stroo' perij van appels, zulks op den 2 October j.l. en wel op het erf van den aldaar wonenden landbouwer Freerk Hommes. De eerste beklaagde erkent zulks terwijl no. 2 een ontkennend antwoord geeft. Eisch voor de V. één dag gev. en voor L. vrijspraak. Tegen den afwezig gebleven beklaagde Pieter Fr., 68 jaar, blikslager te Foxhol, gemeente Hoo gezand, wordt wegens het moedwillig inslaan van eenige vensterruiten in de woning van de weduwe Mik aldaar, zulks enkel en alleen omdat hij zijn wil niet konde krijgen, 14 dagen gev. geeischt De drie gedagvaarde getuigen leggen eene ongun stige verklaring van hem af, als zijnde hij iemand van een brutaal karakter, die zich meermalen schul- dig maakt aan misbruik van sterken drank. Het ambt van Çommissaris der Koningin in de provincie Groningen is, naar men ons meldt, den heer Van Roijen, lid der Eerste Kamer, aangeboden De heer S. Berghuis, leeraar in het handteekenen en boetseeren aan de Burgeravondschool te Gro ningen, heeft eervol ontslag aangevraagd. Te 's Hertogenbosch hebben, hoewel de groote sla- gers het vleesch nog steeds op den ouden prijs hou- den, een paar anderen het rundvleesch met been voor 0.30 het halve K.G. verkrijgbaar gesteld. Te Bergen-op-Zoom hebben de slagersden prijs van het rundvleesch met 10 cts. per K.G. verminderd Te Enkhuizen is Zondagavond een visscher aan- gekomen, die, tengevolge van mist en windslilte, gedurende twee dagen en nachten in een bootje zonder levensmiddelen op zee had rondgezwalkt. Men had reeds het ergste gevreesd. In het Hbl. komt de volgende advertentie voor »Bevallen van 2 flinke jongens, de geliefde echt genooten van De Miranda Cardozo" RAADSVERGADERING te Hoogezand, op Vrijdag den 18 November 1892, des nademiddags te 2J uur. Aan de orde is: Aanvulling der Algemeene Politieverordening. Voorstel tôt goedkeuring der tolverpachtin- gen enz. Verslag Bonthuisterbrug. Betaling uit de onvoorziene uitgaven. Verzoek van den onderwijzer K. Klok, om eervol ontslag. Verzoek van de leden van het Plaatselijk schooltoezicht om eervol ontslag. Ingekomen stukken. Reclames hoofdel. omslag. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Onbekende krieven, verzonden in de 2de helft der maand October 1892, door het Postkantoor Hoogezand, aan: D. STIENSTRA, Terzool. door het Hulpkantoor Siddeburen, aan: J. JONKMAN, Delfzijl. Tan de goedkoopste tôt in de lijnste soorten. SAPPEMEER, 1—15 Nov. 1892. Geboren: Roelfina, d. v. Roelf Thoma en Lena Bakker Christiaan, z. v. Gornelis Jan Maathuis en Remina Lucretia Gaaikema Geelina, d. v. Antonius Boerman en Roelfien ten Gâte; Stofïer, z. v. Dirk Palland en Anna de Raad Willemtje, d. v. Lammert Schipper en Aaltje Zigterman; Anna, d. v. Tonnis Veenma en Jantina Roeper Ebeltje, d. v. Christoffer Hesse en Hendriktje Zuurman Noeme, z. v. Roelf Mulder en Grietje Mennes. Ondertrouwd Derk Pik en Annechien v. Diepen. Getrouwd: Harmannus Bullinga en Margaretha Bodewes; Freerk Wolthuis en Stientje Leugs. Overleden Grietje Ottenhof, 74 j., echtgenoote van Roelof Heeres Grietje, d. v. Warnder Westra en Wilhelmina Poelstra; Aaltje de Vries, 67 j., weduwe van Geert Harms Dontje, echtgenoote van Jan Bandsma. Levenloos aangegeven: kind van Willem Tuze Renske van der Woude en kind van Aaldrik en Straatman en Helena Alida Bos. MUNTENDAM, 7—14 Nov. Ondertrouwd: Abraham Baptist, oud 21 j.,van Muntendam en Reina Smit, oud 20 j., van Zuidbroek. Overleden Elsien Doddema oud bijna 2 j., d. v. Elsien Doddema. Levenl. aangeg. een kind van het mannelijk geslacht van Hendrik Brink en Stientje Hut. INGEZONDEIV. HIJX.P VOOR ZLEKEKf EU ZWAKKEN te Hoogezand, zal de vrijheid nemen, binnenkort wederom een beroep te doen op uwe bekende weldadigheid en hoopt door milde bijdragen in staat te worden gesteld, om op nieuw uitvoering aan het U allen bekende doel te kunnen geven. Hoogezand, Nov. 1892. Namens de Damescommissie: Mevrouw SIEMENSDe Waard. MULDERBorgesius. PREDIKBEURTEN OP A.S. ZONDAG. Herv. Gem. Sappemeer, voorm. 10 uur ds. Huber. Hoogezand, nam. 2 uur: ds. Reiners. Kropswolde, voorm. 10 uur: ds. Reiners. Middelbert, nam.: ds. Homan. Westerbroek, voorm. ds. Boon. Wittewierum, voorm. Thesinge, nam.: ds" Keiser" Schildwolde, voorm. Kolham, nam.: J ds. Bange. Overschild ds. Schuttevaer. Zuidlaren, 's voorm. geen dienst. 's avonds 6 uur de heer H. G. Roze- boom, Cand. tôt de H. D. Doopsgez. Gem. Sappemeer ds. Binnerts. Nieuw-Scheemda ds. ten Bruggencate. Luther. Gem. Sappemeer ds. Dreesman. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het Kiescollege der Herv. Gem. te Sappemeer verkoos tôt ouderling den heer E. J. Doornbos en tôt diaken den heer Hooite Smit, in plaats deraf- tredende heeren S. G. Postema en R. Benes. Op de 19de lijst van de 14de Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bij bel komen 0. a. voor: 1. Ten Boer met ged. Garmerwolde, Woltersum en St. Annen met 125. 2. Ten Post met Wittewierum en Lellens 157, 3. Oostwold (Oldambt) met Oostwolderpolder, Midwolda, Finsterwolde en Finsterwolderpolder 236.85. Slochteren, 12 November 1892. De heer G. de Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, ontving gisteren het bericht, dat hij opge- roepen werd voor het practisch examen voor hoofd der school te Mastenbroek. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden Maandag 6 dames geëxamineerd, waarvan 2 werden afgewezen. Toegelaten de dames G. C. G. van Duijl en J. Lieftinck, beide van Groningen K. J. Glason van de Leek en G. Vierkant van Noordbroek. PRIJS van ket GROF ROGGEBROOD, zonder zemelen, IN DE OMMELANDENden 14den November, van 4 kilogram 32 cent. GRONINGEN, 15 November 1892. Tarwe bij minder aanvoer 5 cts. hooger. Inl. Rogge 15 cts. lager. Zwarte Près. 5 cts. lager. Overige Granen zonder verandering. Stuk-Boter 0.951.20. Hoendereieren 0.901.25. Boter. Vereeniging aanvoer 6/4, 57/8, 22/16. lste keur J 46.50 i f 23.50, 24, 24.25. 2de keur 1 45 i 22.25, 22.50, 23, 23.25. 3de keur 1 43; i f 19.75, 21, 21.50. 4de keur J 39; i 18, 19.75, 20.75. 5de keur f 37.50; i 17, 19.50. 6de keur i 36.50; i 15, 17. Leeuwarden, 11 November. Veemarkt. 2682 runderen: 50 stieren van 33 tôt 42 cent per K.G. 150 ossen van f 80, tôt 190, 250 vette koeien lste kwal. van 35 tôt 61 cent, 2de kwal. van 37 tôt 48 cent, 3de kwal. van 32 tôt 43 cent per KG., 890 melke koeien van /75 tôt /300, 500 pinken van 36 tôt 120, 42 vette kalveren van 35 tôt 60 cent per KG., 785 graskalveren van 25 tôt tôt 70, 15 nuchteren dito van 4tôt/8; 1565 schapen: 314 vette dito van 35 tôt 45 cent per KG., 65 melke dito van 10 tôt 18, 11861ammeren van 6 tôt 16; 274 varkens: 36 vette dito van 42 tôt 46 cent per KG., 87 magere dito van 20 tôt 35, 116 vette biggen van 25 tôt 70, 35 magere dito van 6 tôt 10, 22 paarden van 15 tôt 65. De handel in hoornvee stadig: overigens prijshoudend. Schiedam 14 Nov. Moutwijn 8.50, Jenever /14.Amst. Proef /15.25, Spoeling-Comm. /1.50. Prijzen van Coupons. Oostenr. in p. 21.021, Dito in Zilver 21.05-, Div. Engelsche per p.St. 11.521, Eng. Russ. p. p.St. 11.921, Portug. p. p.St. Fransche 47.55-, Belg. f 47.55-. Div. Rijksm. 58.80-, Hamb. Russen 1.14-, Russen in Goud R. 1.901, in Z. R. 1.161, Pap. Roebel Poolsche p. Z. R. 1.831, Spaansche in frs. 47.55, Binnenlandsche Piaster 1.94-, Amerik. Goud Dollar 2.46-. Mexikaansche Dollar f -. t aoxT Amsterdam kort 208.30 g. 208.65 p. 12 Nov. Rotterdam kort 208 30 5 208.65 p. ADVERTENTIËN. Getrouwd A. HUISMAN, dir. zuivelfabriek „Lemsterland" en R. POSTMA, die namens wederzijdsche familie BEDAKKEN voor de BELANGSTELLING, Vôôr en bij de vol- trekking van hun huwelijk ondervonden. Oosterzee, 12 N >92 Legemeer, s Bevallen van een MEISJE Z. AEILKEMAMeijer. Siddeburen, (Zanden) 10 November 1892. Eenigste kennisgeving. V Bevallen van een ZOON R. BUREMAScholtens. Hoogersmilde, 13 Nov. '92. y Bevallen van een MEISJE A. E. A. SGHWENKERottinghuis. Hoogezand, 13 Nov. 1892. Geboren NOEME, zoon van ROELF MUL DER en GRIETJE MENNES. Sappemeer, den 14 November 1892. Kennisgeving aan vrienden en bekenden. TARWE. Kilo's. Dikkop 1891 74/4,96 76- 6,05 4,25 4,65 5,05 6,45 5,85 6,25 Buitenl. Nieuwe lui. 78- 80- Dikkop 1892 70-4,15- 72-4,55- 74 - 4,95 - 76 - 5,35 - 78- 5,75 - 80-6.15- ROGGE. Kilo's. 70 f 5,40 fhfiO 66-4,20-4,30 68-4,45-4,55 70 - 4,70 - 4,80 72 - 4,95 - 5,06 74 - 5,15 - 5,25 BOEKWEIT. Kilo's. Nieuwe Zwarte 62 4,45 J 4,60 64 - 4,70 - 4,85 66-4,95 - 5,10 68- 5,20- 6,35 70- 5,45 - 5,60 OLDAMBSTER GARST. Kilo's. 54/2,96/3,20 56 - 8,20 - 3,45 58 - 3,45 - 3,70 60 - 3,70 - 3,95 62 - 3,90 - 4,15 64-4.10-4.35 Winter 1892 HA VER. Kilo's. N.Dikke 1892 40/ 42- 44- 46 - 2,89 - 2,99 48-3,05-8,15 50 - 3,25 - 3,36 62-8,45 - 8,56 N. Probsteier 40- ,1892 42- 44 - 46 - 2,88 - 2,98 48 - 3,04 - 8,14 50 - 3,20 - 3,30 52 - 8,36 - 3,46 Witte Voer 42 - 44- N. Zw. Haver 40 - - 42 - 2,58 - 2,68 44 - 2,74 - 2,84 46 - 2,90 - 3,00 N. Zw. Presid. 44 - 2,64 - 2,84 46 - 2,90 - 3,00 48- 3,06-8,16 50- 3,22-3,82 Paardeb. 80 kilo5,50 /6,00 Duiveboonen ZADEN. Oml. Koolz. Old. ,/6.75/7,50/8.25 t 8.75 Geel Mosterdz. 9, 18.00 BlauwpeulErwten/ f

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2