Tricot-On der goederen. I lis ter. !1 Beproefd 'tbeste in gebruik. BINNENLAND. y 4 I m I m waardoor zijn linkerhand verbrij den heer dr. Mees aldaar wer verleend, waarna hij ter verderf het academisch ziekenhuis te Groi gebracht. In de dinsdagavond te Veendarx bestuursvergadering van den Vee: waren aile leden, behalve de he wijk aanwezig. Ingekomen was o. a. een missj J. E. Scholten te Groningen, beti koop van aardappels op zetmeelge dering kon zieh niet vereenigen ingesloten tabel, daar de bepaalde verschillende gehalten aan zetme< Ook werd mededeeling gedaan, te richten centraal proefveld ge< tal aandeelen is genomen, zoodat, van dit grootsche en schoone plan Het aanbod van hen heer J.1 gratis 1 H A. grond wil afstaan te een proefveld, werd aangenomen. lingen zullen inteekeningslijsten 2.50 voor de exploitatie-koste proefveld verzonden worden. De d met het toezicht op dit proefvelij heeren Star Nauta, Woldring, Vel Boer. De heer Velthuis, die aïs seeretî bestuur had bedankt, werd herkoz ris verhoogd van 25 tôt 50. taris werd verkozen de heer J. Me Buinen. Door de commissie, welke naar geweest, teneinde de Kanalisatien oogenschouw te nemen, werd hi van die Kanalisatie betoogd. Het voorstel van den heer Wolc worden van den Coôperatie-Bond tôt de volgende vergadering. Ten slotte werd nog van gedai over den tegenwoordigen verkoop i en de slechte en late afscheping. j deze handelwijze van heeren fabri terwijl het meest werd geklaagd Scholten. De wenschelijkheid werl om bij contract te verkoopen, daai onhoudhaar is. Door een der aa medegedeeld, dat in Scharmer-Hark dene landbouwers, die hunne aarda] per H.L. hebben verkocht, nu slech vangen, daar zij geld noodig hebbe ger hunne aardappels kunnen berge verontwaardiging dan ook zeer groo Niets meer aan de orde zijnde, v gadering door den Voorzitter geslote Op de Woensdag te Veendarn ge| van Groninger compost en ier zijn vrachten compost voor 4536.75, 70; laagste prijs 67; 29 vrai 910, hoogste prijs 31.75; laags De kiesvereeniging »Eendracht" te m hare vergadering van 17 Nov. tôt 1 de Prov. Staten den heer Mr. T. Sappemeer. Bij deze keuze werd gevestigd op de houding van de kies bij de vorige verkiezing, toen de kar gemeente Haren tôt lid van dat colh kozen. Zonder iets tegen de andere hebben, meenden vele leden de keuze Bakker te moeten aanbevelen. Hoe bijgeloovig sommigen nog zijn, volgende: Een boertje op de Korte A van een burger uit Veendam een ka paar jaren muizen had gevangen gever beweerde, dat men ons poesje wennen, verklaarde de vrouw, dat ze< een middeltje wist. Nu, poesje ver Veensloot, maar was na een dag of zijn oud kosthuis. Ons Veenslooter mot poesje al gauw en ging op weg naa waar ze het diertje dan ook vond. mogelijk," zei ze, »dat het beestje is w ik heb het, toen ik het kreeg, in den s kijken, versche boter onder de pooten g toen op den dorschvloer laten loopen ootje heeft altijd gezegd, dat men dar kan wennen." 't Is waar gebeurd in November 1892. Donderdag was voor de Arrondissent bank te Winschoten als beklaagde geda hannes V., oud 57 jaren van beroep houl te Hoogezand, die echter niet was verse is gedagvaard wegens verduistering, na laatste 5 jaren ook reeds wegens diefsta oordeeling van 8 maanden gevangenisstrai ondergaan. De heer Frits Faber Beukei fabrikant, had beklaagde in 't begin va werk verschaft op de fabriek te Hoo aangezien hij niet zonder gereedschappei ken, had de heer Beukema hem een br gegeven aan een winkelier om te halen zaag, fîguurzaag, een blokzaag, een du eenige kleine beitels. Deze goederen we nu in bruikleen afgestaan, onder bedin die voorwerpen des avonds aan een van soneel moest teruggeven. Het geval wil dat de bekl. die voorwerpen verkocht en daarvoor ontvangen, ten eigen bate aanw Zoo had hij bij Mozes Mendel een blokj een beitel voor 46 cent, bij Jan Moesker zaag en twee kleine beitels voor 22 cer Eltje Stuut een handzaag en drie kleine be f 1 verkocht, welke laatste de goederej dellijk weer overdeed aan Hendrik van d die van bekl. reeds een duimstok had geki 35 et. De heer officier van justitie is van dat ailes, wat bekl. bij dagvaarding was gelegd, wettig en overtuigend is bewezen. I op de reeds door bekl. ondergane strafïei reert spr. de veroordeeling van Johannes V. verduistering, tôt een gevangenisstraf maanden. Uitspraak in deze zaak Vrijdag 25 No Alweder een bewijs, dat katten het g, tijd zonder voedsel kunnen uithouden leggen van een vloer in eene in aanbouv woning te Wouw (N.Br.) was eene jonge gemerkt daaronder geslopen, met het na gevolg, dat zij geheel ingesloten werd. 1 eigenaar nu een paar dagen geleden zijne betrok, hoorde hij van onder den vloer een durend gemiauw. Een deurdorpel moest uitgebroken, om poes uit hare gevangenis lossen. Het bleek toen, dat zij negentien zonder eten of drinken daarin had doorgej Il j J I Hoewel zij in den beginne eenigszins zwij Hep zij spoedig weer dartelend rond, blijkbai heugd met hare herkregen vrijheid. Tegenwoordig worden door den spoortrein lijn MeppelLeeuwarden telkens hazen oven De oorzaak hier van is deze. De landenjen onder water; de hazen legeren zich nu teg droogliggende lijn. Komt de trein aan, dan vl zij verschrikt uit hun leger op, somtijds naai kant van den trein en dan raken zij er o Veien hebben reeds op deze wijze den dooi vonden. ommekeer in te weeg brengen. In de afgeloopen week werden weer geopend een prachtige kinder- speelgoedwinkel in den Garoliewegeen dépôt van eau de Cologne en parfumerieën en eene groote confiseurszaak in de Oude Ebbingestraat, en zoo gaat het nu week aan week. Valt er ook een enkele eens weer uit, toch neemt een ander direct weer eene nieuwe proef in denzelfden winkel, o hii misschien kans heeft van beter slagen. Ik zeg dit natuurlijk niet om aan onze fraaie winkels eenigen afbreuk te doen, het is maar een particu lièreindruk, dien ik als zoodanig mededeel. Donderdag vergaderde onze bloeiende IJsvereeni- sms in de bovenzaal der Harmonie o.a om haar winterprogramma op te maken. En dat beloo nog ai iets Door den Nederlandschen Schaatsrij- dersbond is allereerst besloten in zijne algemeene vergadering te Deventer, dat het ryden om het meesterschap in Nederland aan Groningen is voor- behouden. Verder zullen wij hier by voldoend ys achtereenvolgens krijgen eene rijderij van mannen, eene dit o van mannen en vrouwen, eene van de lecten en een schitterend avondfeest met verhehte banen, muziek, enz. Doch bij elke rijdenj mogen de deelnemers van verre zich gewaarschuwd achten, dat het bestuur stipt de hand heeft belootd te zullen houden aan de onlangs bekend gemaakte voor- schriften van den bond, om aile fraude en omkooping tegen te gaan en de rijders, die 't met de laatste riUen op een accoordje gooien, beslist uit te sluiten. Wat ook billijk is; want een wedstrijd moet wed- striid blijven en ten einde toe worden uitgestreden. Mits het een wedstrijd ten goede zij. Niet eene, zooals er gisteren avond in de Harmonie tijdens de muziekuit voering werd afgestreden. Want men kan de grootste meegaandheid en inschikkelijkheid toonen tegenover onze studenten, en daar hebben ze in ons Gruno werkelijk niet over te klagen maar eene lafheid als het bederven van eene mu ziekuitvoering in de Harmonie moet îeders veront waardiging gaande maken. En dat daar politie moet geroepen worden, om de orde in zulke zaal en zulk gezelschap te handhaven, is een feit zoo ergerlijk, dat ieder zich er ten zeerste over moet schamen. Als er iets is, dat blijk moet geven van eene zoogenaamde «ontgroenmg dan dient het toch allereerst dit te wezen, dat men zich m een tat- soenlijk gezelschap ook fatsoenlijk weet te gedragen Wij zullen het dan ook toejuichen, wanneer door de Directie de meest afdoende maatregelen worden genomen om dergelijke tumulten voor het vervolg te voorkomen. Met dien wensch stappen wij liever af van eene zaak, die helaas eene stad als de onze aile oneer aandoet. Ook op de goochelpartij of liever het «brillante kinderfeest" van Prof. Bolten (waar halen ze dien graad toch weg?) in de Harmonie gmg het erg woelig toe en moest de voorstelling halverwege gestaakt worden. Doch de reden lag nog al tamelijk voor de hand. De goochelaar n.l. had zeker zelf niet gedacht, dat zijne liandige reclame zoovelen naar de voorstelling had getroond. Daarom had hij de bovenzaal gehuurd, waar voor aile kinderen en belangstellenden geene plaats was. Velen moesten terug en ten overvloede konden de verstatzittenden niets zien van al de verriehte toeren. 't Gevolg was, dat allen op stoelen en tafeltjes klauterden en luide hunne aanmerkingen lieten hooren. In overieg met eenige aanwezigen werd nu de voorstelling gestaakt allen kregen de entréekaarten terug en nu zal Woensdag eene tweede voorstelling plaats hebben in de groote zaal, waar plaats is voor vele honderden. Verder hebben wij in deze week onze eerste Chrysanthemum-tentoonstelling gehad. Zoo blijven we toch ook aan de heerschende mode meedoen. Want de Chrysanthemum is eene modebloem en tal van ondernemende jonge bloemisten zijn druk in de weer, om in het hartje van Amerika telkens nieuwe variëteiten van deze bloem op te spot en en aan de markt te brengen. En dat is het mooiste van de bloem, dat ze -zich in allerlei variëteiten laat kweeken. Overigens ken ik er wel, die veel mooier zijn. Doch 't gaat er tôt op zekere hoogte mee als met oud porselein, dat men om den wille der mode ook mooi moet vinden; doch waarvan bij nuchtere beschouwing vorm en teekening eerder wanstaltig dan fraai moeten genoemd worden. Er waren hier schoone exemplaren ingezonden en t bleek, dat bij de bekroning Appingedam mooi in de meerderheid was. De tentoonstelhng heeft overigens niet aan de verwachting beantwoord. Slechts eenige honderden hebben haar bezocht, wat lang niet evenredig is aan de moeite en zorg en opoffering, door de commissie aan die tentoon stelhng besteed. Toch zal zeer zeker bij latere gelegenheid eene tweede tentoonstelhng volgen in hoop op beter en meerder succès. De Tyroler zangers hebben in de Harmonie nog twee matinées gegeven, die tamelijk waren bezocht. En heb ik bij die gelegenheid ook enkele nieuwe nummers gehoord, die wel in den smaak schenen te vallen, zoo blijf ik bij mijne eerste opinie, dat ze heel wel een gezelschap eenen avond genoeglijk kunnen bezig houden, maar dat ze bij vroegere gezelschappen uit Tyrol ten achterstaan. Het blijk. trouwens ook wel uit de verslagen hunner concertée, dat niet allen even voldaan en dankbaar zijn. Eene prachtige soirée heb ik Vrijdag avond bijge- woond ten bate van het Remonsti anten gasthuis- en ondersteuningsfonds. Het was een concert op rijen en toch was de groote zaal bijna geheel bezet. Slechts vier artisten traden dien avond op; doch ze hebben zich luisterrijk van hunne taak gekweten. Mej. Reddingius ging met het leeuwen- deel van het succès slrijken. Ja, als men eens bedaard ging overwegen, wat en hoe de zang moet zijn: helder en liefelijk, zuiver en rein, zonder ophef of bravoure, aangrijpend en schoon, dan zou men haar zang het ideaal nabij wanen. 't Was eenvoudig en toch overweldigend aangrijpend en schoon. Ook de solovioliste uit Leiden, ook de heer V met zijn schoon barytongeluid, maar vooral ook de heer Kunst met zijn erkend mees terschap op de piano, hebben allen op 't krachtigst meegewerkt tôt het heerlijk succès van dien schoonen avond. Dat het optreden eener dame-violiste na tuurlijk ook velen aantrok tôt de soirée, lag geheel voor de hand, en haar eenvoudig en waardig op treden beantwoordde dan ook ten voile aan de verwachting, die men van haar spel koesterde. Fabricant JAÎfISEÎi TILAN1JS. Eenigste verkooper voor Hoogez.—Sappemeer J. WESTER. Hoogezand. MONSTERS en geïllustreerde PRIJSCOURANT op aanvrage verkrijgbaar. ming mal worden geliouden heden Woens dag van 9d uur. Wij lierinneren de kiezers voor leden van de Provinciale Stateu dat de steiu- Het concert, Maandag j.l. gegeven door de zang- vereeniging sEuphonia" had een betrekkelijk klein publiek getrokken. En dat was jammer, want, zoo ooit, dan toonden nu de leden, dat ze onder leiding van den heer C. Dopper van Groningen, flink gestudeerd hadden. De uitvoering der ver schillende stukken slaagde uitnemend. Wel vond het een meer toejuiching dan het ander, wel zouden wij de voorkeur geven aan het dameskoor boven het gemengde koor, maar aile medewerkers, ook zij die twee stukken instrumentale muziek uitvoerden, toonden dat het er om te doen was ditmaal eene schoone uitvoering te geven. Dat doel is bereikt. Het woord van dank aan Euphonia gebracht in den persoon van haren directeur vond aller instemming. Wij hopen, dat het verzoek van den voorzitter van Euphonia om door meerdere krachten de vereeni- ging te steunen evenwel instemming gevonden heeft. Eene opmerking slechts. Was het programma niet wat groot en zoo de avond voor directeur en leden niet te vermoeiend? Het was al zeer laat voor het concert geeindigd was. Zondag j.l. bezocht de chef-veldwachter Reichen- bach van Veendam de gemeente Sappemeer, ten einde een onderzoek in te stellen naar een schaap, dat dien morgen door zekeren H. R. te Kleinemeer ter verkoop werd aangeboden aan een paar slagers te Veendam. Een dezerwelken de zaak verdacht voorkwamwaarschuwde de politiewelke al zeer spoedig ontdekte dat het dier in eigendom behoorde aan den heer S. Smith te Kleinemeer en ontvreemd was uit het land van den heer A. Edzes aldaar. Naar wij vernemen mist de heer van Zanten te Kleinemeer sedert eenige dagen een best schaap. Maandag j.l. is van de werf van den scheeps- bouwmeester Coops te Hoogezand met goed gevolg te water gelaten een tjalkschip, genaamd »Klasina", groot 75 tonnenzullende bevaren worden door schipper F. Kamst Dz. van Hoogezand. J.l. Zondagavond pl.m. half tien kregen J. B. te Tripscompagnie en Chr. D. te Windeweer in laatst- genoemde plaats een hevige ruzie, waarbij het mes weder dienst deed. Een der vechtersbazen ontving een ferme snede in de linkerzij en over de linkerhand. De gemeenteveldwacht.er Boelens bracht den gewonde onder heelkundige behandeling van dr. Krull en maakte proces-verbaal van het gebeurde. Ons werd het volgende toegezonden De inzender van het bericht over de laatste bijeenkomst van de leerlingen van den heer Van der Velde te Sloch- teren, was zeker niet goed ingelicht, want niet de heer A. Bleeker reikte de cadeaux uit, zooals hij schrijft, maar de heer E. Zijl te Foxhol, lid der commissie, belast met het aankoopen der cadeaux. Deze commissie bestond, behalve uit den heer E. Zijl, uit de heeren G. de Langen te Sappemeer en O. van Biessum te Hoogezand. De heer S. Visser, vroeger onderwijzer te Sap pemeer, onlangs bevorderd tôt arts, is dezer dagen te Freiburg cum laude gepromoveerd tôt doctor in de medicijnen. De verpachting van de tolontvangst te Trips compagnie en Borgercompagnie, welke Maandag avond door burgemeesfer en wethouders van Mun- tendam zou worden gehouden, is niet doorgegaan, aangezien er geen liefhebbers voor waren komen opdagen. Uit Slochteren schrijft men aan de Prov. Gron. Ct Voor de betrekkingen van gemeente-veldwaéh- ter te Hélium en Foxham hebben zich bij 't ge- meentebestuur van Slochteren meer dan 60 sollici- tanten aangemeld, zoowel uit verschillende andere als uit deze provincie, wat wel als bewijs kan dienen, dat er voor zulke betrekkingen liefhebbers te over zijn. Zij, die daarvoor in aanmerking komen 't spreekt van zelf dat ze radicale noch socialistische neigingen hebben zijn opgeroepen om aan een onderzoek te worden onderworpen. Stilte heerscht hier overigens in deze omgeving, al brengt de protestregen aan ons gemeentebe- stuur zoo om en bij de dertig protesten uit aile streken van ons land arriveerden nog al eenige variatie in de gesprekken. Ondanks de al gemeene kalmte is er toch ook nog werking. Velen houden zich bezig met den tijd, die komen zal, nu we weer aan den vooravond van de verkiezingen staan (gemeenteraad en prov. staten). De verkie zingen van vorige jaren en hier bedoelen wij hoofdzakelijk die van den gemeenteraad, prikke- len telkens weer de verbeelding en vormen bij gebrek aan andere stof, het onderwerp der rede- neeringen. Verandering wenschen wel velen, en zoover zijn zij wel broeders in 't zelfde geloof. Hoe evenwel die verandering, die natuurlijk verbetering moet brengen, in zijn werk moet gaan, daarover is men 't gewoonlijk niet eens. Sommigen willen deze, anderen die candidaten deze waardeeren ca- paciteiten, gene aanbidden god Mammon enz. Zoo werkt en redeneert ieder in zijn kring, omdat de mensch behoefte heeft aan werken en aan praten, al is 't ook alleen om zich bezig te houden. De democratische strooming, die zich bijna overal doet gevoelen en beschouwd mag worden als een gezonde vrucht der volksontwikkeling, die krachtige strooming begint zich ook hier meer en meer te openbaren. En dat die strooming, dat streven naar meer volksinvloed op het bestuur niet weg te cij- veren noch tegen te houden is, maar dat men er wel degelijk rekening meê dient te houden, is meer dan eens bij onze gemeenteraadsverkiezingen ge- bleken. 'tSchijnt, neen 't blijkt, dat het »Vox populi, Vox Dei" meer en meer gehuldigd wordt. De door de coôperatieve vereeniging «Blijham Wedde" aangekochte lijnkoeken van de wed. E. Hekman te Blijham, bleken, na een onderzoek door het rijksproefstation te Groningen aan het gega- randeerde ruimschoots te voldoen, zelfs het aantal percenten vet was twee hooger dan noodig was; wel een bewijs dat deze koeken geslagen aan de fabriek van den heer J. Hekman te Zuidbroek, den toets van een ondérzoek met goed gevolg kunnen doorstaan. Van de werf der Gebrs. Bodewes, te Lobit, is met goed gevolg te water gelaten een ijzeren sleep- kaan, groot 23,000 ctn. Daarna is de kiel gelegd voor een zeilaak, groot 6000 ctn., beide voor Duitsche rekening. Zaterdagmorgen ongeveer 8 uur, had Lauw Tim- mer, werkzaam aan den locaal-spoorweg Sauwert- Roodeschool bij eerstgenoemde plaats, onder het vervoeren van materiaal, het ongeluk van een wagen te vallen, terwijl bovendien een der stukken jjzer hem achterna rolde, dat hij op zich kreeg. Door een en ander bekwam de man belangrijke verwondingen, doch voor men te hulp kon komen moest hij nog een groo ten schrik doorstaan, doordien een zand- trein, bestaande uit 5 wagens, welke juist langs de plaats van het onheil kwam, over hem heen ging. Gelukkig was hij tusschen de rails gevallen, zoodat hij geene kwetsuren meer kreeg. Timmer, gehuwd en te Usquert woonachtig, is direct ter verpleging naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver- voerd, waar hij echter een paar uren later overleed. Hoe dikwijls er ook reeds op gewezen is, dat het onvoorzichtig omgaan met vuurwapens treurige gevolgen kan hebben, toch hoort men nog voor en na hiervan. Nu was dit weer het geval te Vrie- scheloo, gemeente Bellingwolde, waar de daglooner Jan Hidding een geladen geweer wilde ophangen, maar dit zoo onhandig deed, dat het schot afging en de man de lading in zijn rechter arm kreeg. Na door den heer dr. Ritzema voorloopig te zijn verbonden, is hij ter verdere verpleging naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Met den extra-tram van Groningen naar Zuidla- ren heeft Zondagnacht, ongeveer 12 uur, bij Noord- laren een ernstig ongeval plaats gehad. Daar had ni. bij de kromming van den weg de boerenar- beider Harm Laan van Midlaren een rustplaats gezocht, zeker niet denkende op zijn bed van keien te worden gestoord. Half in de boschjes en half op den weg liggende reed de tram over hem heen en werd de man vreeselijk verwond. De heer Hubenet heeft de eerste geneeskundige hulp ver leend, terwijl de ongelukkige hedenmorgen ter verpleging in het academisch ziekenhuis te Gro ningen is opgenomen. Ook de afdeeling Ten Boer van den Bond van Ned. onderwijzers heeft protest aangeteekend tegen de bekende handelwijze van het Gemeentebestuur van Slochteren. Zuidlaren, 21 Nov. Ten overstaan van den heer mr. R. Driessen ter Meulen, notaris te Zuidlaren, werd Zaterdag j.l. voor de erven F. Enting te Zuid- laarderveen verhuurd eene boerenplaats aldaar, bestaande in eene nette behuizing en eenig land, samen groot 16 h., 38 a., 50 c. Huurder werd I de heer A. E. Boerma te Annerv.-kanaal, voor 805 per jaar; van een perceel weideland Zuid broek, groot 3 h., 41 a. en 90 c. werd huurder de heer D. de Boer te Kijl, voor 78.50. In de algemeene vergadering van de leden der IJsvereeniging Groningen werd medegedeeld, dat het ledental van 1485 tôt 1581 geklommen was. Tôt directeur werd gekozen de heer P. de Graaff. De vermoedelijke dader van den te Assen, ten nadeele van J. Nijland, gepleegden diefstal van ruim 270 aan bankpapier en specie is door de politie aldaar in arrest genomen. Het is de 16ja- rige H. Jonkers, wonende te Assen, die voor korten tijd ontslagen werd van een gevangenisstraf van 1 jaar, waartoe hij veroordeeld was wegens diefstal, reeds vroeger door hem gepleegd. Hij heeft voor den rechter-commissaris bekentenis afgelegd en op zijne aanwijzing is het gestolene in een droge sloot teruggevonden er ontbrak nog maar 6 7 gui den aan. Te Wormerveer hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 20 cents per kilo verlaagd; enkelen zelfs met 25 cents. Te Suameer c.a. (Fr.) is.tot gemeenle-geneesheer benoemd Dr. H. Kremer, geneesheer te Bergum. De commissie, (bestaande uit de heeren Gorne- lissen, Domela Nieuwenhuis, Fortuyn, v. Emmenes en Vleigen) indertijd uit de sociaal-democratische partij benoemd om een program voor die partij samen te stellen, heeft thans niet minder dan een viertal ontwerpen aangeboden, aan één van welke het volgend «practisch strijdprogram" is toegevoegd I. Algemeen, direct kies- en stemrecht metge- heime stemming voor allen van beiderlei geslacht, die hun 20e jaar bereikt hebben. Het kiesrecht strekke zich uit over de vertegenwoordiging van rijk, provincie en gemeente, evenals over aile open- bare betrekkingen. De gekozenen treden geregeld af, en zijn ten aile tijde afzetbaar. De vertegen woordiging der minderheden wordt in beginsel aan genomen. Het référendum is verplichtend voor aile wetten. Het volk heeft het recht, zelfwetten voor te stellen. II. Afschaffing van het koningschap en van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. IH. Afschaffing van aile wetten, die de vrouw benadeelen ten opzichte van den man. IV. Afschaffing van aile wetten, die het recht van vereenigen en vergaderen en van die, welke de vrije uiting van gedachten in woord of geschritt belemmeren. V. Kosteloos verplicht onderwijs tôt 14 jaar, met recht op onderstand in voedsel, kleeding, boe- ken, enz. uit de openbare kas. Voortgezet koste loos onderwijs in verband met den productieven arbeid. Kostelooze openstelling van aile inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs onder dezelfde voorwaarden. VI. Scheiding van Kerk en Staat. VH. Kostelooze rechtspleging. Invoering van de jury. Schadeloosstelling aan hen, die onschuldig zijn veroordeeld of gevangen gehouden. VIH. Algemeene weerplicht in plaats van de staande légers. Beslissing van internationale ge- schillen langs scheidsrechtelijken weg. Beslissing over oorlog en vrede door het volk. IX. Eene trapsgewijze inkomsten-belasting voor Staat en gemeente, ter vervanging van aile bestaande belastingen. Eene opklimmende belasting op de erfenissen. Erfenissen in de zijlijn vervallen aan de gemeen- schap. X. Afschaffing der staatsschulden. XI. Arbeidsregeling, omvattende: 1. het verbod van kinderarbeid beneden 14jaar; 2. het vaststellen van een werkdag van hoog- stens 6 uur voor jongelieden van 14 tôt 18 jaar (met voortgezet onderwijs); 3. vaststelling van een normalen werktijd van hoogstens 8 uur voor volwassGii mannen en vrouwen, met een minimumarbeidsloon naar de plaatselijke omstandigheden 4. gelijk loon bij gelijken arbeid voor man en vrouw 5. een onafgebroken rusttyd van 3b uur per week voor elken arbeider 6. verbod van nachtwerk voor kinderen en jon gelieden tôt 18 jaar, en voor volwassenen alleen toegelaten in die takken, waar hij vereischt wordt op technische gronden; 7. Waarborgen voor de vrije beschikking der arbeiders over hun loon (verplichte winkelnering, zweetstelsel, enz.) 8. Onderhoud van ouden en gebrekkigen door de gemeenschap; 9. toezicht op de arbeidswetten door mannelijke en vrouwelijke inspecteurs, gekozen door de ar beiders 10. waarborgen van het recht van vereeni gen en vergaderen der arbeiders, tegenover hun patroons II. arbeidsraden met uitvoerende macht ter be- slechting van geschillen tusschen werkgevers en werklieden, gekozen voor de ééne helft door en uit patroons, voor de andere helft door en uit de arbeiders. Van wege het ministerie van binnenlandsche - zaken is bij den burgemeester van Grave het be richt ontvangen, dat 15 personen, die in de vorige week door een dollen hond werden gebeten, voor rekening van het rijk naar de inrichting van prof. Pasteur ter verpleging kunnen worden verzonden. Aan den burgemeester zijn de gelden ter beschikking gesteld, om in de noodzakelijke onkosten te kunnen voorzien. Onder geleide van den secretaris der gemeente, den heer W. Nieuwenhuizen, vertrekken heden de lijders naar Parijs. Vergadering van den Mtaad der ge meente ftoogeeand op Vrijdag den 18 iXov. 1892's na- middags te 2 f uur. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heer Wolthuis. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen der vorige zitting voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. Aan de orde: 1. Aanvulling der algemeene Politieverordeningen. De voorzitter deelt mede, dat, om in 't vervolg de ongeregeldheden te voorkomen, zooals die j.l. Zaterdagavond voorgevallen zijn, en gelet op art. 135 der gemeentewet, B. en W. de eer hebben aan den raad aan te bieden een concept verorde- ning om de samenscholingen in 't vervolg tegen te gaan. De voorzitter leest hierna de concept verordening voor. (Zie publicatie in deze courant). Na voorlezing vraagt de voorzitter, wie het woord over deze verordeningen verlangt. Daar niemand der leden het woord vraagt, stelt de voorzitter voor ze goed te keuren door den Raad en te arresteeren, hetgeen aangenomen wordt. 2. Voorstel tôt goedkeuring der tolverpachtingen. Voorzitter Den 7en November zijn vanwege de gemeente de verschillende tollen verpacht, en ver zoek den secretaris den uitslag dezer verpachtingen te willen voorlezen, waaraan ZEd. voldoet. Tolboom en woning nabij 't Armhuis te Hooge zand: L. Berkhof voor 450. Tolboom en woning in de bocht naar Kiel-Win deweer: H. Dijkstra voor 475. Doorvaartsgelden van de draaibrug te Kiel-Win- deweer: L. de Graaf voor 210. Tolboomten noorden van den spoorweg te Kropswolde: H. Nieboer voor 175. Tolboom, ten zuiden van den spoorweg te Krops wolde: G. Sluiter voor 63. Grasgewas aan diversen voor 91.75. Onderhands verpacht tolboom en woning te Lula aan K. Blom voor 110. Opgebracht in massa dus 1574.75. Voorzitter: B. en W. doen het voorstel deze verpachtingen alzoo goed te keuren. De heer Boerma Is het grasgewas nu ook zoo verpacht, zooals ik laatst er ook al over gesproken heb, dat tegen den 10 Juli de wallen schoongemaaid moeten zijn. Zooals het de vorige jaren was, zitten we er altijd mede, als we de afwateringen willen schoon- maken, en door 't inloopen van 't zand zijn we ook nog genoodzaakt een beetje van de wallen af te nemen. Voorzitter: Al staat het er niet bij, dat de wallen tegen den 10 Juli schoongemaaid moeten zijn, we moeten het nu goedkeuren en kunnen er dus op letten het er bij te schrijven. Aldus besloten. 3. Verslag Bonthuisterbrug. Voorzitter: B. en W. dezer gemeente hebben reeds een paar keer eene comparitie gehad met het Dagelijksch Bestuur der gemeente Sappemeer om over de kwestie Bonthuisterbrug nader met elkaar overeen te komen. Bij de eerste samenkomst heeft de gemeente Hoogezand aan Sappemeer de bepaling gemaakt, dat Sappemeer 3/5 voor hare rekening moest nemen en Hoogezand 75, hetgeen door Sappemeer niet aangenomen is. Verleden Zaterdag zijn B. en W. van Hoogezand opnieuw bij het Dagelijksch Bestuur der gemeente Sappemeer geweest en heeft het Dag. Best, van Hoogezand aan dat van Sappemeer voorgesteld om de quaestie te onderwerpen aan het oordeel van heeren Gedeputeerde Staten, dan konden die uit- maken, hoeveel ieder in de kosten moest betalen. We wilden het aan 't oordeel van Ged. Staten onderwerpen, omdat dit collège een onpartijdig oordeel zou vellen. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente Sappemeer wilde evenwel niet treden in het voorstel door ons gedaan. De heer Groenewold Als B. en W. dit aanbod nu eens aanboden aan den Raad der gemeente Sappemeer, dat was, dunkt me, beter. Voorzitter: Dan zou b.v. de Raad dezer ge meente het moeten aanbieden aan den Raad der gemeente Sappemeer. Maar dit behoeft niet, want de Burgemeester van Sappemeer brengt het vanzelf in den Raad ter kennis. De heer Vos: In eene vroegere missive van Sappemeer is er op gewezen, dat de brug over het Kalkwijksterdiep het onderhoud van de Bonthuis terbrug had verzwaard. Later kwam men hierop terug, en toen bood men aan om de helft van de kosten te nemen. 't Is net eene koopmanszaak. Ik zou er voor zijn het aan den Raad van Sappemeer ten kennis te brengen. De heer Meihuizen: Zij hebben pertinent ver- klaard niet anders te willen, dan de helft te betalen. De heer Smit: Met bespreking komt men niet zoo heel veel verder, het voorstel van B. en W. moet gehandhaafd worden. Sappemeer weet nu, dat Hoogezand wat wil. Wil de Raad van Sappemeer op het voorstel van Hoogezand ingaandan kan hij daartoe den Burgemeester gelasten, het ten uitvoer te brengen. Ik zou er voor zijn de mededeeling van den voorzitter voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 4. Betaling uit de onvoorziene uitgaven. Deze betaling betrof eene som groot 7.22|, als de helft der kosten verschuldigd aan den heer Van der Linden, landmeter te Groningen, voor het opmeten van Land te Kropswolde. De andere helft der kosten was reeds betaald door de erven Mulder. Het voorstel om de som te betalen uit den post der onvoorziene uitgaven werd aangenomen. 5. Verzoek van den onderwijzer K. Klok, om eervol ontslag. In een ingekomen bericht, -dato 3 November, verzoekt de heer K. Klok, onderwijzer te Kiel- Windeweer, eervol ontslag uit zijne betrekking met 1 Januari 1893. Voorzitter: B. en W. stellen voor om aan dit verzoek te voldoen. Aldus besloten. 6. Verzoek van de leden van het plaatselijk schooltoezicht om eervol ontslag. Ingekomen van het plaatselijk schooltoezicht, dato 5 November 1892, een verzoek om ontslag uit zijne betrekking, overwegende, dat zij, wegens vroegere ingekomen missives niet met vrucht werk zaam zijn voor 't onderwijs. Voorzitter: Ik stel voor, dit aan adres aan B. en W. te renvoijeeren ter fine van onderzoek en ad vies. 7. Ingekomen stukken. a. Ingekomen van heeren Ged. Staten dato 4 November houdende goedkeuring van het raads- besluil, betreffende het gratis afstaan van eene woning voor den veearts. b. Ingekomen eene missive van heeren Ged. Staten, dato 11 Nov., houdende goedkeuring van X j J i i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2