J. L. ROBERTUS, Garst, Win| Âanbeveling. L m Roijen. ,.ll oog-czanil I. A. t. ROIJiN, De kiesvereeniging,, SAPPEMEER" Tooneelvoorstelling Opgeluisterd door MUZIEK. Zangkoor „0RPHEUS." Concert, Tooneelvoorstelling Kropswolde en Wolfsbarge. kHARMOJVIE," OPENLIJKE VOORSTELLING CONCERT te Siddeburen, MANNENKWARTET ..PEPITA' KUNSTMESTSTOFFEN en LANDBOIH BUBGERLIJKE STAMD. OFFICIEELE PUBLICATIËN. Drenkelingen. Kiesvereemging- „Y RIE NI) E N K II IN G," op Donderdag den 1 en Zaterdag den 3 Dec. 1892, in t logement „DE GEBROl\SDE LEEUW „H00GM0EDtooneelspel. „TOONEELSTUDIËN", blijspel. „DAAR IS MIJNHEER", blijspel. HOMAN te Noordbroek, 1. De Bruid van Vreeland. 2. De Leugenaarster. op Dinsdag 13 December a,s., in t logement ,.De witte Linden van T. L. KIJ1PER. De Kiesvereeniging OP TE VOEREN STUKKEN op Zaterdag 3 December a.s., Na afloop BAL op Zaterdag den 3 December e.k. „DE UITSPANNING" te Engelbert, Zuidhorn: In dit hoofdkiesdisi werden voor de verkiezing van Staten 806 stemmen uitgebracht onwaarde. De volgende heerer achter hun naam geplaatste aant: Siccama te de Waarden 357, jh Swinderen te Groningen 218, G. 148, J. H. Schutter te Oldekerk te de Waarden 30, K. P. Ferin 13, G. A. Talens te Niehove 8 te Oldehove 6. Er moet dus eene herstemm tusschen den heer J. E. Siccam^ heer jhr. mr. 0. Q. van Swind onair. Appingedam Uitgebracht 14l onwaarde 26, volstrekte meerderl gende heeren bekwamen het ach plaatste aantal stemmen Wiert 473, Tonkes 137, van Hoorn 11' Er moet eene herstemming p schen de heeren Wiertsema, anl Bakker, liberaal. De heer L. R. Jorissen, burgeij taris der gemeente Haren heeft slag aangevraagd. In genoemde j Z.E.achtb. veertig jaar werkzaam." Haren, 24 Nov. De zaken van Zuidlaren marcheeren goed, wat i de vermeerdering van wagens, is. De verdeeling van de lijn il zal zonder twijfel aan het person derlijk zijn. Komen er zoo nu ei gen, dan mag men ook hopen c vervoer tôt aan de Groote Mari want het uit- en instappen bij de eind buiten de stad, is een bez eenigszins kan, moet verholpen wj het in sommige opzichten aanbe het vertrek van den laatsten traj (8.10) later te stellen. Zaterdagmorgen begaf de arbeic menthouder Capelle te Oldenzaal i op ongeveer 20 minuten afstand v In den middag verwachtte men 1 daar hij te 5 uur nog niet was te: men zoeken en vond den vermiste, plaatsen aan het hoofd gewond, il toestand, op het land liggen. De stateerde, dat hij door een schot j in levensgevaar verkeerde. Door het gerecht uit Almeloo zijn t verhoor genomen, die in de nabijh des onheils gejaagd hebben. Ond keurig ingesteld onderzoek is het lukken de daders te ontdekken. I Zondag nog niet tôt bewustzijn ge Leeuwarden, 24 Nov. Heden gerechtshof alleen de zaak van den geschorst commissaris van politie t< handeld. Er waren geen getuigen président Terpstra releveerde aile 1 heer rapporteur Greebe las het getuij Na een lang requisitoir eischte de a Yan Panhuijs drie maanden gevanj Vervolgens kwam de heer mr. vocaat te Groningen, aan het wooi Te Reden is een bijna driejai zekere F. V., al spelende, met e hand, gevallen, met het ongelukkig grifi'el door het oog in de hersem dood bijna onmiddellijk volgde. Voortaan zijn de postboden, in i geene postinrichting is gevestigd, v pakketten, welke bij hen aan huis worden aangeboden, aan te nem< eerstvolgende gelegenheid kosteloos door hem te bezoeken postinrichting In het dorp Bovenknijpe (Fr.), w boeren wonen en veeteelt de hoc bestaan is, is gebrek aan boter, in overvloed is. Aile boeren lever, boterfabriek, zoodat de boeren zel die fabrieken moeten koopen tegen 8 De burgerij moet ook van die tegen dien prijs, terwijl de boerenl dorpen 65 cts. per pond kost. Te Willemsoord (Fr.), heeft een ja in plaats van een haas, eene koe Bastiaans geschoten. Het dier me worden. De kantonrechter te 's Hertogenh colporteur van sVoorwaarts" die wegens het venten van genoemd verbod des burgemeesters en tegen Openb. Min. 5 6 dagen principale geëischt, ontslagen van aile rechtsi kantonrechter grondde zich daarbi 219 en 253 strafvordering. Het 0. M. verklaarde onmiddellij teekenen. Een dievenbende welke velen c de roovers die volgens de kroniekei van Ravenstein, onder aanvoering v cobus van der Slossen, in lang i een gedeelte van Noord-Brabant en veilig maakten doet sinds eenige zich spreken in het land van Maas-e in de dorpen Leeuwen en Wamel. in korten tijd op vier plaatsen k werd op twee verschillende plaatsen de weide geslacht, een kaas bij een vreemd, 38 aan geld gekaapt en proetd inbraak te plegen. Tôt dus' geen van deze diefstallen de dader den. Men zegt, dat de bende gewa de politie, bestaande uit een rijksi twee gemeente-veldwachters, niet s HAUiDELAiB IN Levert onder conîrttle van lu station: THOMASPHOSPHAAT Ml! NIET, SUPERPIIOSPHATEN enz. Pp* Uiterst billijke prijzen e TIN GEN op aanvraag. Belast zich tevens met de levering v.' gunstig heieende en onovertrofife Ital. LEGHORS van de Belg.-Ital. Maati Yerviers. PRIJ80PGAAF op ai van ons Groningers, vooral na het schandalig en overdreven verslag in »de Amsterdammer." Wij hopen maar, dat spoedig weer al het gedane on- gedaan kan gemaakt worden en het aan weerszijden aan den noodigen tact niet ontbreke om voor later dergelijke opstootjes voor goed te vermijden. Ook over het procès te Leeuwarden tegenover onzen commissaris en hoofdinspecteur van politie wordt natuurlijk druk gesproken. De eisch is tegen beiden drie maanden gevangenisslraf velen echter ver- moeden, dat bij gebrek aan voldoend bewijs vrij- spraak zal moeten volgen. Vrij zeker zal echter dan de zaak nog eens voor den Hoogen Raad dienst doen tenminste, men zou het zoo denken. Doch hoe eer ook aan die zaak een eind komt, hoe beter. Inmiddels is ook zonder commissaris en hoofdinspecteur de politiezaak zijnen gewonen gang gegaan, wat wel pleit voor den goeden geest onzer rustige bevolking. Donderdag echter hadden wij tusschen beide markten eene formeele vecht- partij. Eenige jongelieden, die elkander daar ont- moetten, kregen geschil; twee er van werden handgemeen en takelden elkander zoodanig toe, dat de een direct door den chirurgijn verbonden moest worden en door de politie tegen beiden pro- cesverbaal is opgemaakt. Voor 't overige zien we in den regel de politie niet anders handelend op- treden dan in 't keeren van straatschandaal, het in- rekenen van dronkenlappen en het bekeuren van een of ander boerinnetje, die hier verkeerde ot te lichte boter aan den man tracht te brengen. Met die straatschandalen heeft zij evenwel de handen meer dan vol. Want vooral-onze jongens verbas- teren meer en meer en hunne onbezonnenheid en bandeloosheid nemen met elken dag of liever met elken avond toe. Gelijk dat ook ten uwent in niet geringe mate het geval is. Het deurtjebellen, na- schreeuwen, deuren openwerpen, schandalizeei en van ramen en vensterbanken, ruwe uitvallen tegen voorbijgangers, vooral tegenover meisjes wordt ge- stadig erger, en 't wordt meer dan tijd, dat daaraan met aile kracht paal en perk worde gesteld. Hoofd- zaak ligt in de slappe huiselijke opvoeding en de niet-gewenning aan stipte gehoorzaamheid en tucht. Vrijheid is de leus onzer dagen en ook de jeugd wil al te vroeg vrij zijn en slaat dan tôt bande loosheid over, die allen tôt last en tôt ergernis is. En de ouders kunnen wel onwetendheid voorwen- den omtrent het gedrag hunner knapen bij de straat doch zij behoeven daarvan volstrekt niet onkundig te blijven en dienden ze eigenlijk af en toe op al hunne wegen te volgen. Want bij het streven naar vrijheid, schuilt er buitendien groote verweekelijking en slapte in de huiselijke opvoe ding. Die zich stellig te eeniger tijd wreken zal en waarvan dan de schande op het hoofd der eigene ouders neerkomt. Laat ze nu de gesprekken al eens volgen, die de jongens onderling op straat voeren, en de gedragingen tegenover het wande- lend publiek. 't Zou menige moeder eene blos op de kaken jagen. En hier doen vele jongens nog erger. Niet alleen, dat zij de winkels maar vrij- moedig bestormen, om de sinterklaastafel te zien, neen, honderd armen en handen en argusoogen zijn er noodig om hun de handen van de uitge- stalde waren af te doen houden. 't Is een sclirik om te hooren, wat menig koopman of winkelier daarvan weet te vertellen. Zoo liep er deze week weer zoo'n vagebond te slenteren in de Poelestraat. Al turende naar de uitgestalde waren in de winkels der verschillende koek- en banketbakkers, had hij zijn begeerig oog laten vallen op eene flesch met chocoladewerken. En zoo gauw zag hij de kans niet gunstig, of hij sloop den winkel binnen en kaapte den buit weg. De winkelier, de haastige voetstappen van den wegvluchtenden vagebond hoorende, snelde hem na op de straat en schreeuw- de uit aile macht tegen de voorbijgangers, om den jongen te houden. Gelukkig had een agent, die hem uit den winkel had zien komen, hem reeds te pakken. De flesch werd hem ontnomen, en bij het verhoor aan het politiebureau, dat de jongen had te ondergaan, bleek al spoedig, dat de jeug- dige deugniet al eerder om zulke boevenstreken was opgepakt en gestraft. En als men de geschie- denis van zulken jongen kon naslaan, dan zou men op de eerste bladzijde weer lezen: gémis aan hui selijke opvoeding of slechte voorbeelden of onver- schillige ouders of opzettelijke verwildering bij gé mis aan aile toezicht, enz. enz. Inmiddels zou een kijkje langs de straten en de rijkverlichte uitstal- lingen de moeite loonen. Ieder zet zijn beste beentje voor 't eene is nog weer mooier dan het andere. Ik zie dan ook geen kans om alsvroeger in een kort bestek de schoonste étalagés en uit- stallingen op te sommen: de lijst wordt met elk jaar uitgebreider, grooter en ruimer. Doch wie bepaaldelijk de aandacht op zijnen winkel wil ves- tigen, die kan in uw blad dat tegelijk nieuws- en advertentieblad is, daarvan op andere wijze wel doen blijken, terwijl ik van het schoonste en merk- waardigste nog wel een en ander in een volgend schrijven kan aanstippen. Maar dat de kleinen moeite hebben, om bij al het fraais en kostbaars, dat nu overal reeds ligt uitgestald, de keuze uit te stellen tôt den eigelijken feestdag, ligt voor de hand. Enkele sigarenhandelaars hebben het goede besluit genomen, des zondags om acht uur hunne winkels te sluiten. Moge dat voorbeeld spoedig door anderen gevolgd worden. Voor de winkelbedienden die altoos in 't gareel moeten en toch ook hun hart als ieder ander op de Zondagavond-genietingen zetten, is dit een heele uitkomst. Evenwel moet nu ook de maatregel algemeen worden, en 't publiek moet zich schikken om tijdig zijne inkoopen te doen. Wat vaak meer moeite in heeft, dan men van eene welgeordende maatschappij verwachten mocht. Wat de feesten en partijen betreft, zoo zou ik u thans moeten vertellen van de uitvoering van het Nederlandsche Tooneel in den propvollen Schouwburg, van de prachtige soirée van het Kwaitet voor Kamermuziek, waar vooral de heer Rogmans als tenorzanger weer zulke schoone lau- weren heeft behaald, en van den feestavond der Typografen-vereeniging Gruno in het concert- huis, waar de gulle en opgewekte prêt van het jaarfeest onder spel en zang, muziek en dans tôt in den morgen voortduurde. Doch voor dat ailes ontbreekt mij de ruimte. Liever stip ik nog even aan, dat Solzer en Ghrétienni in Januari nog eens weer terugkeeren met hun gezelschap en dat we in die maand ook weer een nationalen wedstrijd op het geliefkoosd biljart krijgen evenals het vorige jaar. Of we tegen dien tijd ook al een nieuwen Commissaris der Koningin zullen hebben, lijkt mij zeer twijfelachtig. Aan liefhebbers voor zulke be- trekking zal 't anders zeer zeker niet ontbreken! VERNLAG Tau de Tergadering van den Raad der Geui. Haren, op Donderdag 34 Nov. 1803, v.m. 11 nnr. Aanwezig zijn aile leden. De Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Het stemmen naar volgorde der presentielijst wordt door het lot aangewezen te zullen beginnen bij den heer P. Vorenkamp. Mededeeling wordt gedaan van: 4. een schrijven van den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, houdende bericht op het schrijven van den Raad dezer Gemeente, betreffende het postvervoer met de tram Groningen Zuidlaren. In genoemd adres wordt te kennen gegeven dat de bestaande postdienst naar Haren en Noordlaren geacht wordt, op alleszins voldoende wijze in de behoeften van het postverkeer op die plaatsen te voorzien en er daarom geene aanleiding wordt ge- vonden om voor het vervoer van de post van den tramdienst tusschen Groningen en Zuidlaren ge- bruik te maken. Aangenomen tôt informatie. b. Benoeming eener onderwijzeres aan de school te Haren, tengevolge de benoeming van Mej. C. 0. Schônfeld in gelijke betrekking te Groningen. Ingekomen zes adressen n.l. van de dames A. de Boer te Midwolde; A R. Born te Elst; K. W. Fokkens te Groningen; S. Hemmes te Eelde; A. E. van der Plaats te Nieuwleusen en A. M. Trap te Annerveensche kanaal. De voordracht opgemaakt door B. en W. in over- leg met den Arrondissements-Schoolopziener, na ingewonnen advies v. h. Hoofd der school alhier is als volgt no. 1 Mej. A. M. Trap 2e A. E. van der Plaats en 3e A. R. Born. De heer Vroom deelt den Raad nog mede dat ZEd eene aanbeveling heeit ontvangen van den heer Penterman te Rotterdam, vroeger hoofd der school te Annerveenschkanaal, over Mej. Trap. Door den Heer Vroom wordt genoemd schrijven den Raad ter kennis gebracht. De stemming had ten uitslag dat Mej. Trap werd benoemd. c. Ingekomen een schrijven van den heer A. Nieuwenhuis le onderwijzer a.d. school alhier d.d. 14 November j.l. te kennen gevende, dat hij, ten gevolge zijner benoeming te Neede, eervol ontslag wenscht te ontvangen uit zijne betrekking en zulks met ingang van 1 Januari 1893. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het verzocht ontslag eervol te verleenen en het ter kennis van den belanghebbende te brengen. d. Advies der Commissie tôt onderzoek der aan vraag om concessie voor het leggen van een tram- weg HarenPaterswolde van den heer A. M. Prins te Groningen, benevens den uitslag der comparilie van de commissie en den Burgemeester met den heer Prins. Nadat door den Voorzitter een en ander breed- voerig wordt besproken en het voor en tegen den Raad wordt medegedeeld, wordt op voorstel van den voorzitter goedgevonden den heer Prins met een en ander in kennis te stellen. e. Benoeming van Schouwheeren te Haren. Aan den Raad werden voorgedragen de heeren L Bolhuis, H. Bolhuis en R. Koops. Met algemeene stemmen werden gemelde heeren benoemd. f. Missive van den heer Vérificateur van het Kadaster te Groningen, houdende mededeelingen betreffende vernieuwing van kadastrale plans tôt het archief dezer Gemeente behoorende. Bedoeld adres wordt aangenomen tôt Informatie, terwijl de Raad zich vereenigt de uitvoering van dat werk aan adressant op te dragen onder de in bedoeld adres gestelde voorwaarden. g. Verslag der commissie belast met het onder zoek der afwatering, verzameling van mest en afval enz. in het dorp Haren. Nadat genoemd verslag den Raad in zijn geheel is medegedeeld wordt het tôt informatie aange nomen. h. Schrijven van den heer S. P. Bolhuis, vroeger te Euvelgunne, thans te Groningen houdende ver- zoek om ontheffing van den Hoofdelijken omslag, wegens vertrek uit deze gemeente. Wordt besloten na gedaan onderzoek gunstig op het adres te adviseeren. i. De verpachting van het vaarlje te Haren zal in de eerstvolgende vergadering worden besproken. k. Adres van den heer S. Lohman, notaris te Haren, houdende verzoek de noodige maatregelen te nemen, om de mesthoop voor ZEd. huis zoo spoedig mogelijk te ontruimen. Adres van J. Breeman te Onnen, verzoekende de mestvaalt te mogen behouden, terplaatse waar die zich thans bevindt, behoudens over te brengen be- schuttingen in het daarstellen eener zinkput tôt het verzamelen der ier. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten beide adressen tôt de volgende vergadering aan te houden, opdat nader onderzoek kan worden in gesteld. i. Verhuring of verkoop der aan de gemeente toebehoorende wouingen te Helpman. Na eenige besprekingen komt het den Raad wen schelijk voor een onderzoek in te stellen naar de kosten van herstellen dier gebouwen. Met den verkoop wil de Raad vooreerst wachten. De heeren 0. J. Quintus, P. Vorenkamp en J Wilphorst nemen op zich een en ander met den timmerman Timmer nader te overleggen om daar- over in de volgende vergadering rapport uit te bren gen. In de openbare vergadering verder niets meer le behandelen zijnde, wordt deze gesloten om over te gaan in Comité-Generaal. MUNTENDAM, 21—28 Nov. 1892. Gehuwd Abraham Baptist van Muntendam en Reina Smid van Zuidbroek. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Jan Keizer en Hillechien Keiser. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, brengen bij deze ter algemeene kennis de navol- gende meest gepaste middelen, welke tôt redding en herstelling van schijnbaar doode drenkelingen kunnen worden in het werk gesteld, zooals die zijn opgegeven door de «Maatschappij tôt redding van drenkelingen" wordende hun tevens, voor zoo- veel noodig, herinnerd, dat het aan ieder, die een drenkeling in het water vindt, niet alleen geoor- loofd, maar dat hij zefs in zoodanig geval verplicht is hem, al mocht hij ook zonder eenige beweging of teeken van leven bevonden worden, terstond uit het water te trekken en met allen spoed in de naastbijgelegen woning te brengen. Hogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, den 24 November 1892.. Burgemeesters en Wethouders voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris: De Wethouder: W. AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. J. H. KOLK. De Secretaris: HAARMAN. S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris VERVER. stauders niet belemraerd, no eh verhinderd worde. Bij deze overbrenging moet men he t lichaam voorziclitig dragen, het hoofd vooral ophouden eu aile knellingen aan den hais terstond losmaken, terwijl in ieder geval de hulp van een i aastbijwonend dokter of chirurgijn worde ingeroepen. bDe drenkeling behoort vervolgens ten spoedigste van de natte kleeren ontdaan, het lichaam droog afgeveegd, en, na verwisaeling met droge en verwarmde onderkleeren, of naakt in wollen dekens gewonden, op een rustbank, tafel, bank, kist of stoeleo, indien het een bejaarde, of zoo het een kind is, op den schoot van een der omstanders, in een zooveel mo gelijk ruim vertrek, voor een matig en niet rookend vuur ge- plaatst worden. In vriezend weer zorge men echter den dren keling niet te schielijk nabij het vuur te leggen c) In den zomer kan men den d enkeling, bij een matige warmte, op het veld en bij zeer heet weêr in de schaduw behandelen. dMen onderzoeke. of de mond, neusgaten en keel ook met modder bezet zijn, in welk geval men deze deelen behoort schoon te maken om daarna door middel eener afgepunte messchede in den mond, of beter in een der r eusgaten gebracht, onder toehonding der andere openingen lucht in de longen te blazen en de ademhaling te bevorderen. e) Men stelle terstond gematigde wrijvingen in het werk, hetzij met droge of in brandewijn (met gewoon of amoniaezout vermengd) natgemaakte wollen doeken deze wrijvingen moeten aanhoudend over het geheele lichaam, maar vooral aan borst en buik, rug en liais en langs de binnenzijde van armen, dijen en beenen geschieden, terwijl men de verwekte warmte door warme doeken in de gewrichten van oksel, liezen en knieën aangelegd kan onderhouden. f) Inmiddels blazo men bij verpoozing tabaksrook in het fondament, hetzij door eeu gewone pijp, met eene op den kop aangevoegde afgepnnte messchede of door de pijp of mesBchede alleen, of wel door een daartoe vervaardigde tabaks-klisteerpijp, nadat men alvorens den endeldarm, indien deze met drekstof gevuld mocht zijn, met een vinger, een lepelsteel of spatel behoorlijk en voorzichtig geledigd, of wel daartoe een klisteer met water, olie en zout of een aftseksel van tahak gezet hebbe. g) De warmte in het lichaam des drenkelings weder opge- wekt en de polsslag hersteld zijnde, maar niet eerder, kan men een aderlatiug in het werk stellen, welke niet op eenmaal te ruim behoort te zijn, maar liever, indien het noodig is, her- haald moet worden; de verschijnselen, die de aderlatli.g nood- zakelijk maken, zijn groote volbloedigheid en opzetting van de vaten van het hoofd, slaapzueht of benauwdheid. K) Wanneer men beweging in de keel of bewijs van slik- king bespeurt, doch niet eerder, kan een weinig brande wijn in den mond gegoten, zoo ook bij eenig bewijs van adem haling vlugge geest van ammoniaezout of eenig ander prikke- lend middel onder den neus gehouden worden, of wel eenige droppeU in een pijpekop of op een messchede gedaan, door de neusgaten ingeblazen of met een schrijfveder door den mond in de keel gebracht tôt prikkeling Zoo de lijder alsdan eenig vocht naar zich neemt kan men aile tien minuten een lepel vol toedienen van een mengsel bestaande uit zes of acht grein braakwijnsteen (tartarus emiticus), in een klein bierglas vol schoon water opgelost eu zoodra walging volgt, een aftreksel van roomsche camillebloemen, bij herhaling, tôt hij braakt. i) Men moet met het aanwenden dezer middelen niet schielijk ophouden, aangezien de ervaring geleerd heeft, dat het bewijs van leven somwijlen niet eerder dan na drie nren tijds bespeurd wordt k) Wanneer aile moeite tôt hiertoe vruchteloos zijn mocht plaatse men den drenkeling in een verwarmd bed, koestere hem met de natuurlijke warmte van een naakt naastbijliggend per- soon of eenige warmte, doch niet zeer heet gevulde waterkannen, in wollen lappen gewonden of iets dergelijks, vooral zorg dra- gende, dat men nens en mond niet bedekke, vooral echter, zoo eene lating gedaan ware, zij meu bedacht, om het laatgat wel te bezorgen. I) Verdere redmiddelen, meestal op dieren en in enkele ge vallen op menschen beproefd en aan kundige en ervaren redders niet onbekend, heeft de maatschappij niet raadzaam geoordeeld bij deze bekendmaking te voegen, omdat zij in onbedreven handen niet dan tôt nadeel van ongelukkige drenkelingen zou- den strekken." Voor het overige verzoeken de bestuurders dezer maatschappij, dat, zoo iemand een drenkeling gered heeft, en goed mocht vinden geen premie te vor- deren, zij echter van al het voorgevallene, tôt de redding betrekkelijk, mogen onderricht worden, om daarvan gebruik te maken in hunne gedenk- schriften. Insgelijks wordt ieder, die een verstikte of ver- verhangene, of anderszins schijnbaren doode bij het leven gebracht heeft, verzocht, hun daarvan om- standig bericht te geven, ten einde men door her haalde proeven meer en meer de beste middelen tôt redding van ongelukkigen moge ontdekken en in het werk stellen, waartoe het brengen in de open lucht en besprenkelen met koud water, bene vens de bovengenoemde wrijvingen ter verwarming, en het inblazen van lucht, azijn of vluggen ofam- moniaegeest, tôt prikkeling voordeelige middelen bevonden zijn. ADVERTENTIËN. Getrouwd D. P. DE JONGE en W. LANDEWEER, die tevens, mede namens wederzijdsche familie, BEDANKEN voor de vele BLIJKEN VAN BE LANGSTELLING, voor en bij hun huwelijksvol- trekking ondervonden. OUDE PEKELA, 29 N 1892 Martenshoek, „De eenvoudigste en meest beproefde middelen, die ter her stelling van drenkeliugen worden aangeprezen, bestaan voorna melijk in de volgende: a) Men zorge, indien het mogelijk is, den drenkeling ter stond in een naastbijgelegen huis te brengen, waartoe herber- giers en tappers verplicht zijn hunne huizen te laten gebruiken, en terstond om een wijkmeester te zenden opdat aile ongere- geldheden door dezen geweerd en de rodding door de vele om- Ontijdig bevallen van twee MEISJES, waar van eene reeds overleed, B. SIKKEMASmit. Sappemeer, 25 November 1892. Eenigste kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van juist 76 jaar, onze vader en behuwd-vader DOEDE VAN DER WIJK. Sappemeer, 24 November 1892. G. VEENHUIZEN. J. VEENHUIZEN—v. d Wijk. Kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed, tengevolge eener langdurige, jarenlange sukkeling, mijne geliefde eenige zuster ANNEGHIEN RIJKENS, in den ouderdom van 43 jaar en bijna 10 maanden. Groningen, den 27 Nov. 1892. J. D. RIJKENS. Eenigste kennisgeving. N.B. De begrafenis zal plaats hebben te Sap pemeer op Vrijdag 2 Dec. a.s. en worden diegene, die de overledene de laatste eer willen bewijzen, uitgenoodigd des middags 1 uur, ten huize van den heer R. F. GROENEVELD in 't Bontehuis aanwezig te zijn. Mevrouw de Wed. Ds. MULLER SISSINGH en 'familie BEDANKEN voor de hartelijke BE WIJZEN VAN DEELNEMING, ondervonden bij hun geleden verbes. Groningen, 23 Nov_ >92 ZWOLLE, De Heer en Mevrouw MAATHUISGAAI- KE*MA betuigen hunnen hartelijken DANK voor de BLIJKEN VAN BELANGSTELLING, bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Sappemeer, 30 Nov. 1892. Bij de Herstemming voor LID van de PROV. STATEN wordt door vele KIEZERS van Kiel-Windeweer ten zeerste aanbevolen de heer Geirouwe opkomst bij de stembns wordt mede aanbevolen. blijft haren tJANDIDAAT, den heer 99 bij de aanstaande herstemming ten zeerste aaubevelen. Namens 't Besluur J. R. SMIT, près. T. AGTERBOS Jr., secret. Bij de a s. HERSTEMMING voor een LID der PROVINCIALE STATEN wordt wederom ten sterkste aanbevolen de heer BURGEMEESTER te HOOGEZAND. Namens 't Bestuur, A. GERNAAT, voorz. TE SAPPEMEER» beveelt voor de aanstaamte herstemming voor een LID der PROV. STATEN, haren CAN- DIDAAT, den heer lid van den GEMEENTERAAD te Sappemeer, ten zeerste aan. Namens het Bestuur: C. R. SIKKENSvoorzitter. van de Rederijkergkamer gevestigd te SCIIARMER en HARKSTEDE, te Scharmer. ENTRÉE f 0.49. AANVANG 7 nnr. N.B. De eerste avond hootdzakelijk voor contribueerende leden. afgewisseld door opvoering van BLIJSPELEN (vier om één en IIA KM op vreiersvouten) in 't hôtel QUATRE-BRAS van ENTRÉE f 0.49. AANVANG 7\ nnr. door 't gezelschap in de SCMWOOMj te Tjugchem, PROGRAM: AANVANG 7 nnr. ENTREE f 9,4». DOOR op Zondag den 4 December 1893, ten huize van J. HUIZENGA. 1. Hoast joe moar nait, enz. 3. Een balf uur In doodsangst. AANVANG 7 nnr. ENTRÉE 35 et. GELAGKAMER alsdan gesloten. VAN HET te HOOGEZAND, onder leiding van den heer J. J. SMEDES, AANVANG 's avonds T uur. ENTRÉE 4» et.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2