No. 98. WOENSDAG 7 December 1892. 22a Jaargang. AAN DE SPEELBANK. VAN BORGESItm ZOON, SAPFEMEEB. Inzending van Âdvertentiën en Ingezonden Stukken des Dinsdags- en Vrydagsavonds vôôr zes nur bij de ïïitgevers. Overzicht yan 27 Nov. tôt 4 Dec. 1892. UIT GrRUNO, FEUILLETON. Voor de Gemeenten HOOGEZANDSAPFEMEEESLOCHTEREN MOOBD BBOEK, ZUXDBBOEK, SU1DLAREM, HAREN eux. Dit BLAD verschhnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden as ccute, franco per post 4tt cents. Enkele nommers 5 cents. U 1 T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN: Van 15 regels 35 cents, iedere regel meer 1« cents. Groote letters worden naar pîaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein een» voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsisg gratis. DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANGEVANGEN DEN 1 OCTOBER 1892. (TIJD VAN GREENWICH.) BUITENLAND. De Panama-zaak heeft het ministerie in Frank- rijk, dat zijn levensduur nog slechts bij enkele maanden kon tellen, ten val gebraeht. De eom- missie van onderzoek, door de kamer uit haar midden benoemd, kon niet de noodige gegevens verzamelen om de gepleegde omkooperijen aan het licht te brengen, zij heeft daartoe geen macht genoeg, hare taak is eigenlijk die der rechterlijke macht, die kan bevelen, zij heeft slechts te verzoe- ken. Verschillende personen erkenden dat hun geldelijke aanbiedingen gedaan waren om hunne stem te koopen, doch wilden alleen aan de justitie de namen noemen van hen, die het aanbod deden. Maar toch moet zij om zich in het oog van geheel Frankrijk niet bespottelijk te maken aan haar op- dracht voldoen, en kwam daarom bij de kamer telkens uitbreiding van macht vragen. Geen won- der dat het ministerie, wilde het een conflict met de rechterlijke macht vermijden, aan die eischen paal en perk moest stellen. Maar de kamerleden onder verdenking van zoo groote knoeierijen, trach- ten voor zoover zij onschuldig zijn de meest mo- gelijke openbaarheid aan de zaak te geven, om zich voor hunne kiezers te rechtvaardigen. Zoo kwam de commissie o.a. aan de kamer ver- lof vragen om het lijk van den bankier Reinach, onder eenigzins verdachte omstandigheden overleden, op te graven en te onderzoeken. Reinach was bij de speculatie in Panama-waarden sterk betrokken, en naar het gerucht wil, bevindt zich in de kist zelfs geen lijk maar heeft de bankier zich met het geld uit de voeten gemaakt om daarvan elders, onder een anderen naam, goede sier te maken. De minister van justitie sprak die geruchten ten stel- ligste tegen, en betwistte de kamer het recht de opgraving te bevelen, een recht alleen toekomende aan de rechterlijke macht bij vermoeden van mis- daad. Maar de kamer besliste anders. De voor- zitter der commissie van enquête had het voorstel als zoo dringend noodzakelijk voorgesteld, dat de kamer tusschen het ministerie en haar moest kiezen. De rechterzijde en de uiterste linkerzijde, gesteund door de boulangisten, die de geheele zaak aan den loop gebraeht hadden, brachten door het voorstel aan te nemen, het zoo fel bestreden kabinet den genadeslag toe, en lokten opnieuw een ministe- riëele crisis uit. Verschillende correspondenties uit Frankrijk stellen den toestand der republiek in de gegeven omstandigheden als zeer noodlottig voor hadden de royalisten een geschikten kandidaat voor den troon, dan was zeker nu de tijd gunstig om aan het ruim twintigjarig bestaan der republiek een einde te maken, want het fransche volk walgt van de kuiperijen in Parijs, dat broeinest van on- gerechtigheden. De président der republiek is er nog niet in geslaagd een nieuw kabinet saam te stellen. De voorzitter der commissie van onderzoek, de heer Brisson, heeft voor het mandaat bedankt, ook anderen slaagden niet in hunne pogingen. De gemeenteraad van Parijs, die in ailes een woord wil medespreken, bemoeide zich ook al met deze zaak, door plechtiglijk den wensch uit te spreken, dat de zwaarste straffen mogen worden toegepast op lieden, die door de kiezers belast met de functiën der wetgevende macht, met hun man daat een snooden handel hebben gedreven. In den duitschen rijksdag is de behandeling der begrooting, zoo aanmerkelijk verzwaard door de verhoogde legeruitgaven, in eerste lezing afge- loopen. De rijkskanselier Von Caprivi stelde bij de verdediging der nieuwe legerwet in het licht dat de tweejarige diensttijd die zal ingevoerd wor den, de gehuwde lieden zeer ten bate zou komen, en rekende het zich als een verdienste toe dat hij van het plan om een belasting van de tabak te heffen deed afzien. Door de liberalen en de sociaal-democraten wer- den de legerontwerpen natuurlijk bestreden. De conservatieven en het centrum, de clericalen, lieten zich nog niet beslist uit, zoodat het lot van de ontwer- pen na de eerste lezing nog ailes behalve zeker is. Te Brussel wordt thans een conferenlie ge- houden van afgevaardigden van bijna aile beschaafde staten der wereld, om van gedachten te wisselen over de betaalmiddelen. In de laatste jaren is door de enorme daling van den zilverprijs, dit metaal niet meer geschikt als internationaal betaalmiddel. Wanneer men met zilvergeld in het buitenland wil betalen verliest men 25 30 procent. Vandaar dat het goudgeld verdwijnt, en het goud een bui- tengewoon hoogen koers bereikt als eenig ruilmid- del. De conferentie heeft tôt nu toe weinig uit- gericht. Afdoende middelen om het zilver in prijs te doen stijgen zijn niet aangegeven. Rothschild stelde voor dat van staatswege hoeveelheden zilver zouden worden aangekocht, maar dit kunstmiddel heeft te veel bez waren om algemeene toepassing te vinden. Toch zal men vroeg of laat middelen moeten beramen om voor het internationaal ver- keer geschikte ruilmiddelen te vinden. BINNENLAND. De indische begrooting is door de 2e kamer af- gehandeld. De minister van koloniën kreeg in hoofd- zaak wat hij vroeg, alleen een spoorweg die een particulière lijn afbreuk zou doen werd afgestemd, de meerderheid meende dat Indië juist door het particulier initiatief kon vooruitgebracht worden. Het ontwerp tôt vaststelling der grondbelasting in verband met de vermogensbelasting werd aan- genomen. Een voorstel om de geheele grondbe lasting af te schaffen, en het bezit van grond even- als elk ander onderdeel van het vermogen te belasten, vond geen ondersteuning. Een vermindering van 6 door den minister voorgesteld tôt 5 werd verworpen. Aangenomen werd een amendement om in af- wachting van nadere regeling, aan de gemeenten het recht te geven zooveel opeenten te heffen, dat deze een bedrag opleveren zoo hoog als nu de gemeenten trekken. Dinsdag is de staatsbegrooting aan de orde. Besneeuwde boomen en daken en een Sinterklaas met besneeuwden tabbert lijken op een plaatje wel aardig en maken met hunne mollige en glinsterende lijnen een betooverend effect; doch in de werke- lijkheid bevalt een Sinterklaasavond ons toch maar beter zonder sneeuw. Dezen keer is er althans bitter weinig van de prêt terecht gekomen 't was ailes wind en regen en sneeuw, krek een weer, om geene kat buiten de deur te jagen. En 't is anders zoo'n heerlijk feest. Dag aan dag le mogen staren op die blijde kindergezichtjes, die zoovéél hopen en verwachten van den goeden Sint; 's avonds met de verrukte kleinen rond te dwalen langs straten en winkels en te deelen in hunne naïve en drukke prêt; met hen mee te dartelen en te schateren, als de Sint vooraf al eens om een hoekje komt gluren en strooiavond houdt in de gezellige huis- kamer wie zou er niet hunkeren naar zulke prêt 't Is waar, de rechte aard en strekking van het feest zijn zoetjes aan wat verbasterd en allengs is het kinderfeest ook een feest voor de groote men- schen ge worden, die zich niet meer als vroeger volgens traditioneel gebruik laten »afzouten", maar met de jaren de eischen steeds hooger blijven stellen en ieder jaar weer hopen op nieuwe ver- rassingen en nieuwe surprises. Doch ook voor die groote menschen heeft een huiselijk kinderfeest als dit zijne goede zijde. Het leven is druk. Met koortsige gejaagdheid rent en holt ieder naar zijn doel en gunt zich nauw eenige rust. Ook waar men genoegens najaagt, openbaart zich dezelfde onrust; zoodat hij, die durft wij zen op de billijke rechten van hart en gemoed, in den regel belet krijgt: de wereld heeft het te druk en is »niet te spreken." Zaken gaan voor ailes met zaken staan wij op en zaken vervolgen ons op het bed. Daar- nevens komt de wereld ons bestormen met dui- zenden nooden, met malaises en slapten, met sociale ellenden en kieswetten en zwendel. Altoos hebben wij het hoofd vol met al die drukten 't leven één en al nevel, hoofd en hart één en al rimpel. En dan is zoo'n a vond van kalm en huiselijk genot, waarin men opgaat in de kinderen en in het wel- doen van anderen, eene dringende behoefte en een zegen voor allen. Wees blijde met de blijden, en maak blijde, wie gebogen gaan onder druk en kruis, dat is het, wat die avond allen predikt. Lief de tôt den naaste," de psalm des harten, en weldoen aller leus. En juist de gevallen sneeuw herinnert er ons te sterker weer aan, dat voor zoovelen de tijd des bogstes voor dit jaar voorbij is. Die oogst is trouwens dikwijls schraal geweest zoodat er wemig bespaard kon worden voor den kwaden dag. Daar om te meer zegenen we het Sinterklaasfeest, dat het gemoedsleven wakker roept en het gemeenschaps- leven met nieuwe kracht doet ontwaken. Doch, zooals ik zei, het is voor 't meerendeel in 't water gevallen. En dat hadden onze neringdoenden niet verdiend voor al de moeite en opoffering, die ze zich hadden getroost, om ons eene rijke keuze uit al het nieuwste en fraaiste aan te bieden. Prachtig waren de uitstallingen, en als we uit al dat moois het beste moesten kiezen, zouden we er bepaald verlegen onder raken. De beide nieuwe winkels in de Ebbingestraat hadden wel het meeste bekijks. Op den dag der opening werden in de filiaal van eau de cologne en verdere reukwerken proefflacons aan de koopsters uitgereikt en geparfumeerde waai- ertjes en almanakjes. Ondanks den regen liep het toen storm op den winkel zelfs kwamen er enkele dames per rijtuig, om ook een proeffleschje op te halen. Doch hoe schoon de winkel is, en hoe prachtig de uitgestalde waren: het proeffleschje viel den meesten zeker vrij erg tegen en was al bijzonder microscopisch uitgevallen. Doch reclame denkt al Novelle uit het Duitsch A. G. v. §UTTNER. (6 »Dat is ook weer een mooi exemplaar van een edelman," dacht Waltersberg. Hij schelde zijn bediende, tôt wien hij bij het binnentreden zeide »Als deze hier weer mocht komen, ben ik niet te spreken, hoor!" »Het anders zoo aangenaam en opwekkend ver- blijf in Mentone had voor Waltersberg grootendeels zijn aantrekkelijkheid verloren. Het liefsl zou hij zijn koffer gepakt hebben om naar een andere plaats te vertrekken, maar daar kwam zijn trots ook tegen op: hij wilde voor dien huichelaar het veld niet ruimen. Wanneer de man bovendien zoo voortging, zou hij zelf spoedig van het tooneel verdwijnen; nog een paar dergelijke verliezen en de heer von Blansko zal weldra voor de speelbank reisgeld moeten vragen, om naar zijn vaderland te kunnen terugkeeren. En het arme jonge meisje Bij de gedachte aan Hannie maakte zich zulk een woede tegen haar vader van hem meester, dat hij het nog betreurde, hem ongehinderd te hebben laten vertrekken. Hij nam hoed en stok en begaf zich naar buiten, om in de vrije natuur zijn drift te laten bekoelen. In den laatsten tijd had hij het strand vermeden, om niemand van de familie Blansko tegen te komen en ook nu sloeg hij een zijweg in, in de richting van een olijfbosch, waardoor men bij een eenzaam gelegen bergkloof kwam. De weg was smal en ongebaand het onkruid tierde hier welig. Zijn gedachten waren nog geheel vervuld van het juist doorleefde tooneel, toen een zachte stem hem plotseling uit zijn gepeins wekte. Zonder op te zien, herkende hij terstond de spreekster. Hannie von Blansko stond voor hem. »Gij hier?" zeide hij op een toon, die barsch klonk. ïHoe komt gij hier en dat nog wel alleen Het jonge meisje zag hem met verbaasden blik aan; zulk een onvriendelijken toon was zij van hem niet gewend. »Ik zoek de eenzaamheid om aan mijn gedachten den vrijen loop te kunnen laten," zeide zij verlegen. »Zoo? Ik had hetzelfde plan; wij storen elkaar dus wederkeerig." Zijn stem was wel vriendelijker geworden, maar toch troffen die woorden Hannie als een donderslag. Haar ontmoeting kwam hem ongelegen haar bijzijn hinderde hem?" Een smartelijke trek kwam om haar mond; ze zeide met toonlooze stem »Het toeval alleen is de schuld," en ging daarop hem haastig voorbij. Waltersberg was ernstig boos op zich zelf. »Wat ben ik weer hard en onbillijk geweest mompelde hij, waarom het arme kind te laten ontgelden, dat haar vader mij mijn stemming heeft bedorven?" Langzaam liep hij voort na eenige oogenblikken bleef hij echter staan en zag besluiteloos achterom. Zou hij haar volgen en met een paar vriendelijke woorden zijn onheusche bejegening weer goed maken? Maar waarom? De verhouding, waarin hij nu tôt haar vader stond, had eens voor al elken omgang tusschen haar en hem onmogelijk gemaakt ja, misschien was die man zijn hulp komen in- roepen met voorkennis zijner familie, wellicht op raad van juffrouw Sibbell Was dat het geval, dan zouden ook de dames niet gunstig jegenshem gestemd zijn Hoe het zij, het was beter de zaken te laten zooals ze waren en aile verdere betrekking met die familie te vermijden. Indien hij echter meende op zijn eenzame wan- deling zijn gemoedsrust terug te vinden, vergiste hij zich ten eenenmale; telkens kwam de herinne- ring bij hem op aan zijn onvriendelijke bejeging en zag hij de pijnlijke uitdrukking op Hannie's lief gelaat weer voor zijn geest. Wat wilde het toeval toch eigenlijk van hem? Waarom drong het zich bij hem op, dan in de gedaante van juffrouw Sibbel, dan in die van den heer von Blansko èn eindelijk in den persoon van het jonge meisje zelf. De badplaats was klein genoeg om een herhaalde ontmoeting waarschijnlijk te maken, maar er waren toch nog zooveel andere gasten, met wie het toeval hem niet in aanraking bracht en in wier familieaangelegenheden hij niet werd beroepen. Hij wilde voortaan trachten hen zooveel mogelijk te ontwijken hij besloot dit eenzame oord, door Hannie blijkbaar uitgekozen voor haar droomerijen, niet weer te bezoeken de heerlijke natuur van Mentone bood immers eenzame plekjes genoeg, indien hij weder lust gevoelde voor een doelloos rondzwerven. Reeds den volgenden dag gevoelde hij daaraan behoefte; om echter niet toe te geven aan onwel- kome gedachten, nam hij een boek mee. Hij besteeg de heuvels, voorbij de sierlijke villa's, die hait verborgen tusschen palmen en oranjeboomen den bergrug bedekten. Hij steeg echter hooger, waar de natuur woester en de eenzaamheid ze- kerder was. Buiten adem van de inspanning van hetklimmen, bleef hij eindelijk staan, te midden van een dicht woud van olijven en bloeiende struiken, die een heerlijken geur vespreidden. Hij liep daarop weder voort, den blik naar be- neden gericht, toen zijn voet plotseling tegen een klein voorwerp sluitte dat op den grond lag het was een klein ^opschrijf boekje, vermoedelijk door een wandelaar 'verloren. Haastig nam hij het op en opende het om het te doorbladeren. Wanneer hij het immers aan den eigenaar wilde teruggeven, moest hij toch weten waar deze te vinden was. Het boekje was omstreeks half vol geschreven door een nette dameshand. Onder het doorbladeren viel zijn oog op eenige dichtregelen, die zijn aandacht trokken. Het waren uittreksels van gedichten van Gôthe en Schiller koi te en veelzeggende woorden, die tôt het hart spraken. Verder bladerend, zag hij, dat het een soort dagboek was en hoewel hij vreesde onbescheiden te zijn, kon hij toch niet den lust weerstaan er enkele opmerkingen van te lezen. »10 Maart San Per d'Arena. Wij verlieten de coupé om hier een uurtje rust te houden. De heerlijke zoele lucht deed de arme Sophie bepaald goed; zij sprak heel opgewekt en gebruikte haar soep met goeden eetlust, toen echter het sein tôt jnstappen luidde, viel zij, tôt onzen grooten schrik, half bewusteloos weer op haar stoel. Daar vader juist naar de kofïers was gegaan, stonden wij radeloos bijeen, tôt opeens een heer op ons toe- kwam, die Sophie zonder iets te vragen als een kind in zijn armen nam en naar den waggon droeg. Het was een edelmoedige daad zijn vriendelijk gelaat getuigde dan ook voor zijn goed hart." Waltersberg streek met de hand over het voor- hoofd, alsof het hem opeens te warm werd daarop las hij in groote spanning verder: »Ik weet niet of het anderen zoo gaat, maar ik krijg menigeen dadelijk op het eerste gezicht lief. Blijkt het later, dat ze mijn genegenheid verdienen, dan zou ik wel voor hen door het vuur willen gaan. Toen moeder dien heer haar dank betuigde, kwamen haar woorden mij zoo koel voor en gevoelde ik mij verplicht er nog iets bij te voegen. Zou ik hem ooit weerzien De lezer staarde een oogenblik voor zich uit in gedachten verzonken, daarna bladerde hij haastig verder, tôt hij weder door een opmerking werd getrofïen. »17 -Maart. Ik ben den vriendelijken vreemdeling tegengekomen, hij sprak ons aan. Hij vroeg zoo belangstellend naar onze arme zieke en vol deelne- ming legde hij de hand op mijn arm, toen ze hem moesten zeggen, hoe treurig het met mijn lieve zuster gesteld is. Zijn stem klonk zoo hartelijk, zoo welmeenend; ik beken eerlijk, dat ik mij bij zonder tôt hem voel aangetrokken. Ik hoop dat ik hem niet voor het laatst heb ontmoet." »21 Maart. Het was een wanhopige stemming, die zich van mij meester maakte na dien vreeselijken nacht, waarin de dood ons het laatste sprankje hoop ontnam. Werktuigelijk volgde ik onze goede Sibbel toen ze mij overreedde eens met haar naar het strand te gaan. Mijn nieuwe vriend zat op zijn gewone plaats; zoodra hij ons herkende, trad hij op ons toe. Ik kan aan hem zien hoe diep het hem trof, toen hij mij in rouwgewaad zag. Ik kon hem nauwelijks antwoorden, toen hij mij vriendelijk troostend toesprak weinig zal hij vermoeden, hoe goed mij zijn deelneming deed. O, ik heb daar zoo'n behoefte aan in deze droeviue dagen b (Wordt vervolgd.) 111 Ik S II LUI OOST-GOOREGHT EN OHSTREKEN VAN Van NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN. V.rtr. N.-Sehan» *5,52 *7,27 11,15 *2,28 5,10 8,28 Wimchoten 6,9 7,47 11,80 2,40 5,24 8,88 Seheemda 6.21 7,59 11,48 2,52 5,81 8,46 Znidbroek 6,84 8,11 11,58 8,8 5,41 8,57 Hoogeiand 6,48 8,25 12,2 8,14 5,48 9,6 Kropawolde 6,56 8,82 12,8 8,20 9,11 Aank. Groningen 7,9 8,46 12,21 8,82 6,6 9,23 Vertr. 7,16 9,85 1,25 4,44 6,12 9,29 Leeuwarden 8,48 11,84 2,58 6,7 7,57 10,54 Aank. Harlingen 9,19 12,10 8,29 6,46 8,88 11,80 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- eompagnieeterweg (wachtp. 87), tôt het opnemen yan reiiiger». Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHAN8. Vertr. Harlingen Leeuwarden Aank. Groningen Vertr. Kropawolde Hoogezand Znidbroek Soheemda Winaekoten Aank. N.-Scbana *6.00 6,14 6,20 6,31 6,16 6.58 7,9 6,22 7,58 7,8 11,6 8,21 12,24 8,46 *12,88 9- 9,6 9.15 9,30 9,38 9,52 12,52 12,58 1,9 1,24 1,82 1,48 12,50 1.86 2,48 2.58 3,7 8,13 8,22 3.87 3,45 3.59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,82 6,43 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,41 10,55 11,1 11,10 11,25 11,88 11,48 De met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- compagnieaterweg (wacbtp. 87) tôt het uitlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigera, voorzien van terngreiagedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. SneldienBt van Groningen 7,30 naar Âmaterdam, Van GRONINGEN naar MEPPEL—'a BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Punt 6,17 Vriea-Zuidl. 6,26 7,80 Aaaen Meppel Zwolle Aank. Zntfen Arnbem 'a Boach 6,40 7,55 8,42 9,80 10,41 10,16 11,27 7,58 9,53 8,52 11,88 9,88 12,42 1,42 2,80 9,8 12,80 9,12 9,20 12,48 9,29 1,4 2,15 8,7 4,17 5,9 8,88 8,47 8,55 4,4 4,22 5,43 6,85 7,35 8,19 8,58 10,4 1,10 4,17 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,85 11,52 1,31 4,53 Lopperaum 8,40 1,2,86 5,58 Appingedam 9,1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzyl 9,10 1,29 8,6 6,28 welke dea avonda te 10,86 aldaar retoumeert. 6,15 6,41 7,87 8.38 9,47 10,80 8,- 8,9 8,17 8,26 8,44 10,8 10,48 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Van 'a BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN. Vertr. 'a Boach Arnhem Zntfen Zwolle Aaaen 7,5 10,6 6,— 9,— 11,40 7,8 9,40 12,80 5,20 8,42 10,85 1,51 6,10 9,30 11,11 7.27 10,45 12,— Vriea-Zuidl. 7,45 10,59 De Punt 7,54 11,8 Haren 8,2 11,16 Aank. Groningen 8,10 11,25 12,26 Van DELFZIJL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,45 10,80 1,7 Appingedam 5,51 6,58 10,43 1,18 Lopperaum 6,15 7,26 11,11 1,42 Aank. Groningen 7,18 8,81 12,18 2,40 2,86 8,51 4,5 4,14 4,22 4,80 12,52 2,50 8.87 8 5,48 7,7 7,21 7,80 7.88 7,46 8,20 5.11 7,22 8,18 9,29 9,48 9,52 10,- 10,8 4.12 4,24 4,48 5.48 5,82 7,6 7,46 8,45 9,21 10,11 10,86 8,16 8,27 8.51 9,48 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1