B1H H S B L A FI), BTJS6EELIJKE 8TAKD. jj|h)Aan de Tweede Kamer der Mijne Ileeren Er zullen weinig Nederlanders wijls met verzoekschriften tôt ondergeteekende. Tôt nu toe hadden mijne rj Uwe aandacht. te vestigen op de van Staatsbeleid thans word ik j belangen genoodzaakl, mij wedet Dagelijks ontvang ik bezoeke werklieden, die mijne hulp komt roij om bijstand, liefst om werk zij zijn werkeloos. Enkele van hen zijn mij pers< brave en oppassende menschen vernam ik dit, na inlichtingen c wonnen te hebben. Daar liet r mogelijk is, aile te helpen, die acht ik het mijn plicht als Ne dezen toestand in kennis te stell Honderden oppassende mannei werken, en gaarne werk en w werk bekomen. De meeste va en vaders van huisgezinnen. buiten liunne sehuld met hunne.. er, gebrek, misschien zelfs honge Mogen dergelijke toestanden bli Gij vraagt een middel er tegei Ik kan er U geen met een p; geven. Het vraagstuk is zeer eischt dringend oplossing. Maar ik 't U aangeven, wat zou dat ooit naar mij geluisterd, als ik U Het doel van dit verzoekschriit ander, dan uw aandacht te ves. schrikkelijken toestand. Gij die om de belangen van aile Nedei tigen, zult moeten beraadslagen mogelijk verbetering kan worden zeg: zoo spoedig mogelijk, om," de winter staat voor de deur. ellende zullen stellig vermeerder snel beraadslagen en spoedig L deze benarde onstandigheden h dat gij dit kunt. Gij zult zeggen, dat ik met r| ongelegen kom dat gij bezig zijt lingsdebatten, en dat tal van poli ,'ljd in beslag nemen. 't Is ailes t zwaarst is, moet 't zwaarst wegi mijn request ongelegen, geloof mi komt den werkeloozen nog veel ToevaJlige omstandigheden zijn willicht beter omtrenl deze toes ben dan de meeste uwer. Ziende, onmogelijk is alleen, of met behul] kenden, ook maar gedeeltelijk in zien, gevoel ik mij verplicht, d{ uwe handen te stellen, met het ee ze spoedig te behandelen en tôt brengen." E e n i d e m Bij de groote t Wageningen door de marktcommis: was een Veluwsch boertje zoo geluk in zijn bezit te hebben, waarop ee: vallon. In zijn dorpje had hij reec vrienden geraadpleegd, wat 'hij h geen hunner was knapper dan hij het voorwerp niet. Het boertje neemt echter een kl den stok in de hand aanvaardt 1 Wageningen, om zijn prijs in ontvj Hij komt bij den caféhouder, ten prijzen kunnen worden afgehaald nummer. Deze zoekt en vindt einde voorwerp landbouwtouw, dat hij winnaar, tegen afgifte van het lot, i Een hevig protest van de zijde de »Dat heb ik niet geloot. Een toui achtend lachje komt op 's mans ge »Jawel is het stellig antwoord, verbiddelijk klinkt het weder: »D geloot." Na eenig dispuut verliest de caféh duld. De lijst en het nummer worde en het blijkt, dat achter het gelukki, drukt staat: Een idem. Het boertje lacht triomfantelijk er druk »Ik heb een idem geloot e hebben" Niet dan na veel moeite wordt dâ luwer overtuigd, dat aeen idem" 1 het daar boven gedrukte »een landb Zoo zijn er veel. Deknecht: Miini werklieden." De volksmenner Werklieden? binnenkomen." «Terwijl mijnheer aan 'teten is?" (Op strengen toon) «Kent ge mij met? Nooit arbeiders, het volk la Laat binnenkomen 't volk (Een aantal werklieden met bleek< aangezichten en havelooze plunjes koj Eerste werkman «Burger, wij 1 gezonden. Men heelt ons gezegd, da professor in werkstakingen zijt van de h< die er het meest van begrijpt, van werki 't handigst, begrijpt u En nu J om raad vragen." «Heel goed! Ga zitten." (Een gla kend) «Ik luister." 9Wij hebben vast besloten 't wer Wat denkt u daarvan?" 9Wat ik er van denk? Watdrom volkomen gelijk, duizendmaal gelijk beider, die niet staakt, is geen arbeide Eerste werkman (zegevierend tôt zi den) «Nu De anderen »Bravo!" Tweede werkman: «Dus volhouden?! De volksmenner (voortgaande met eten niet kwalijk (met vollen mond) Ferrr houden. Weest er van verzekerd, da die jelui thans brengt, Jater worden een heerlijken oogst de toekoms De arbeiders (vol geestdrift): »Dank u wel! Eerste werkman: «Je ziet dus, kind maar Een ander: Wij zullen sterven van 't noodig is, maar nooit toegeven!" De volksmenner (een heerlijke koude p snijdend)»Dat is het er is geen st gewonden, en de lichamen van hen, i vallen, banen den weg voor wrekers (hi citroen op de patrijs om den Jekkeren verhoogen) Moedig dus maar (hij vleugel). De dag zal komen, waarop d, ring van hen, die gestorven zijn van ho de groote zaak des volks, herleven zal i eering van toekomstige geslachten. Uit het Vliegend Blad van Amsterdaip Bijkspastgpaarbank. Aan het postkantoor Hoogezand en de i ressorteerende hulpkantoren, werd gedi maand November ingelegd 572.55- ter 341.21. Het laatste, door dat kantoor uitgegeve draagt het nummer 257. wat uit, om de klanten te lokken. Zoo hadden ook aile manufacluur- en modewinkels als bij af- spraak »opruiming van mantels". Doch de een gaat voor, en de ander moet wel volgen, om in de nering te blijven. En ailes doet dienst als Sinter- klaas surprise; de schoen- en de parapluwinkel, zoomede als de meubel- en kleedingmagezijnen bieden hunne waren als de meest passende sur prises aan. Dat de winkels van Miele en Co. in Metalwaaren, van Brugmans en Hoyng en van der Veen en Aarts en Feldbrugge en Wortelboer de kroon spanden met hunne kostbare schatten ligt voor de hand. Doch ook de bankelbakkers- en speelgoedwinkels, de modemagezijnen en sigaren- winkels hadden op de netste wijze hunne waren geëtaleerd; terwijl bloemen en beelden de opene ruimten vulden; doch buiten was het sneeuw, en de straten waren onbegaanbaar en het grootste deel der koopers bleef te huis, 't Is waar, de goede Sinl houdt enkel van zoete kinders; maar dat er dien avond hier en daar bittere traantjes van teleur- stelling zijn gevloten, och, hij zal het gebillijkt en van harte gaarne vergeven hebben. Misschien echter dcen we 't morgen of overmorgen nog eens dunnetjes over, als 't weder ons ten minste niet heelemaal in den steek laat. Doch weder of geen weder, malaise of geen malaise, de meerdere uitleg en aanbouw van de stad gaat maar geregeld zijnen gang. Waar vroeger de groote spinfabriek stond, die thans al bijna geheel is afgebroken, wordt een nieuwe straat aangelegd, evenzoo aan den Singel- weg buiten de vroegere Kranepoort. Jammer echter is het, zoo daarmee aardige plekjes verloren gaan of van het weinige boomgewas, dat onze stad telt, moet worden opgeruimd. Het besluit van II.H. Kerkvoogden, om het Nieuwe Kerkhof voor bouw- terrein te verkoopen, kunnen we in dat opzicht dan ook kwalijk toejuichen. Want daarmede ver- vallen die statige iepen en de schoone rij kastanjcs die als eene oase waren in onze naakte straten en voor de kinderen der buurt eene der weinige plekjes, waar ze ongehinderd en vrij hunne spelen konden uitoefenen. Voor 't overige zal die buurt door den bouw een geheel ander aanzien verkrij- gen, daar ook de marktdrukte geheel is verdwenen met de opening der nieuwe veemarkt. Doch om dat prachtig geboomte en de vrije opene ruimte blijft het ons spijten. Nu ik toch van kinderspel spreek, stip ik dankbaar even aan, dat hier juist de Sinterklaas met gouden myter en rooden tabbert op zijne schimmel passeert, met den zwarten dienst- knecht achter zich, om een bezoek te brengen aan het kinderziekenhuis. Gelukkig, dat hij die kleinen niet vergeet, gelukkig ook, dat wij onder onze studenten, zoovelen hebben, die in dezen den plicht van weldoen kennen en gaarne sneeuw en regen trotseeren, om getuigen te zijn van de uitgelaten prêt der arme kindertjes. Wat de avond genoegens der afgeloopen week betreft, wij hadden vooreerst den wedstrijd tusschen de twee groote kampvechters op het biljart, tusschen Bierling en Terpstra in het Café de Unie, waar 1al van aanwezigen den moeilijken kamp volgden. Dan hebben we alweer Solzer en Chrétienni gehad met hunne artisten, waaronder de beide sterkste mannen der wereld, die ijzeren ketens verbraken alsof het geen werk en moeite kostte. Doch met het bezoek viel het erg tegen. Men krijgt ook hier toch zoetjes aan zijne bekomst van die spektakels, die zoo dikwijls den goeden smaak en de goede vormen in 't aangezicht slaan. Verder kwamen hier de Rotterdammer tooneelisten, die een schit- terend succès hadden met hun allerprettigst blijspel. En het heeft zijne bijzondere verdienste, in trieste herfstdagen als de tegenwoordige, de lever eens flink te doen schudden en allen ernst en stroefheid voor een enkel avondje te laten afleggen. Nog hadden we de voorstelling van den goochelaar Prof. Bolfen in het concerthuis, welke ik ook niet heb bijgewoond. Een goochelavond in den winter is mij voldoende. De heer Wijngaard, calligraaf alhier, vertoonde mij een prachtig kunstwerk van zijne vaardige hand, waarvan ik de bestemming nog niet mag verklap- pen. Maar wat ik wèl mag, is den man warm aan te bevelen, die reeds zoo menig blijk heeft ge- geven, dat hij een meester is in zijn vak. Ook vertoonde mij de firma van Ramondt aan de Groote markt zijne prachfige colleetie schilderijen, (peinture Bogaerts), waarop ik nader terug kom; maar die eene zeer geschikte keuze aanbieden voor prachtige cadeaux bij feesten en jubileums. Of de afstandsrit per vélocipède van Harender- molen naar Assen vice versa is doorgegaan, weet ik niet. Maar om de rijders hoop ik 't ook niet; want zulk tochtje in eene sneeuwvlaag lijkt me niet zoo'n bijzonder genot. Zeker tôt veler genoegen kunnen wij mededeelen, dat we binnenkort een tooneelvoorstelling te wachten hebben van het gezelschap van de heeren A. van Lier te Amsterdam in 't hôtel Struve te Sappemeer. Het spel van het vroeger alhier opgevoerde stuk »Oom Brâsig", staat ons nog levendig voor den geest en zal er wel veel toe bijdragen om een voile zaal te ver wachten. Het reciteercollege «Vriendenkring," gevestigd te Scharmer—Harkstede, hield den 1 December j.l. te Scharmer, in 't logement »de gebronsde Leeuw" de gewone jaarlijksche voorstelling. Opgevoerd werden: 1. Hoogmoed, 2. Tooneelstttdiën, 3. Daar is Mijnheer. Al was het weder ook zeer ongunstig, toch was er een talrijk publiek opgekomen en daaronder merkte men op eene oude, levenslustige moeder met haar dochter, kleindochter en achter- kleindochter. De stukken liepen aile flink van stapel men kan in waarheid zeggen, dat aile leden hunne parlijen begrepen; het bleek dat (onder bekwame îeiding) allen eene ernstige studie van de zaak hadden gemaakt; welverdiend was het woord van hulde hun aan het slot gebracht. Opgeluisterd door goede muziek en bij eene flinke bediening hebben aile aanwezigen naar wensch genoten en riepen «Vriendenkring" het welgemeend tôt «weer- ziens" toe Ten overstaan van notaris Piccardt te Hoogezand werd Zaterdag j.l. in het tolhuis te Foxham ten verzoeke van Jacob Scholte en kinderen verkocht: Eene behuizing met beklemming groot 33 A. 80 c.A. te Westerbroek, doende tôt vaste huur 15. Kooper de heer L. F. Nevels en echtgenoote voor 760. Ten overstaan van notaris Spruyt te Sappemeer werd Dinsdag j.l. in 't hôtel Roelfsema te Hooge zand ten verzoeke van den Heer J. M. de Muinck Keizer aldaar te koop gepresenteerd Eene Hee- renbehuizing met tuin, groot 16 A. 60 G. Hoogste bieder de heer L. Alons van Hoogezand, voor 4450. Niet gegund. Ten overstaan van den heer R. Bruins te Sloch- teren, werd Vrijdag 2 December 1892, ten huize van den kastelein Nanning aldaar, ten verzoeke der weduwe en erven van H. J. Tammeling, verkocht Eene behuizing en schuur, met beklemming van erf, tuin en land, te zamen groot 1 H. 32 A. 40 G le Slochteren, doende 'sjaars op 1 Nov. tôt vaste huur 12, afkoopbaar naar 4 volgens de con- stitutie. Koopers Harm Spakman en vrouw Rijna Meijer, te Slochteren, voor 965 en j Maandag 5 December 1892, te Schildwolde, ten huize van den kastelein Vos, ten verzoeke der erven van wijlen de echtelieden R. Jager en E. Holthuis: Eene behuizing en schuur, met beklemming van erf, tuin en grond, te zamen groot 28 A. 50 G., onmiddellijk aan Schildwolde, doende 'sjaars op 1 Mei tôt vaste huur 11. Kooper Jurjen Geerts Jager te Opwierde, voor 670. Ten overstaan van Mr. G. Baart de la Faille, notaris te Veendam, werd den 2den dezer, ten verzoeke van den heer M. J. Boer, voor den tijd van 3 jaren, publiek verhuurd Eene boerenbehuizing c.a. en eene hoeveelheid land, gelegen te Veendam, groot 17 h. 24 a. 30 c. Iluurder de heer L. Reinders, per jaar voor 1375. Haren, 4 Dec. Het gezelschap Tonegido alhier gaf op den avond van Zaterdag 3 Dec. eene voor stelling ten huize van den heer R. Abels. De beide tooneelstukken, die werden opgevoerd 't Was maar een loods en Papa gaf permissie vol- deden uitermate aan het talrijk opgekomen publiek, dat met belangstelling het spel volgde en het niet aan toejuiching liet ontbreken. Niet minder vol- daan was men over de beide tableaux vivants, voorstellende de drie schrikgodinnen en Nederlands koningin, beschermd door de Nederlandsche maagd, feeën en onderdanen. De leden van het. gezel schap en de dames, die bereidwillig hare hulp hadden verleend, verdienen een woord van lof voor de vele moeite, die ze zich hebben getroost en de uitmuntende wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Door de afd. «LeekRoden" van den B. v. N. 0. werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »De afd. »LeekRoden" van den B. v. N. 0. venomen hebbende, dat bij de jongste vacature voor hoofd eener school te Hélium door het ge- rr eentebestuur van Slochteren onderzoek is gedaan, of de sollicitanten tôt radicale of socialistische gevoe- lens overhellen, protesteert ten sterkste tegen deze handelwijze van 't, gemeentebesluur van Slochteren, als zijnde een aanranding van de politieke vrijheid der onderwijzers." De heer Doornbosch, burgemeester der gemeente Baflo, bekend polemieker, o.a. in den laatsten fijd legen den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft gemeend, voor eene uitnoodiging om met een der hoofdbestuurders van dien Bond in open- baar débat te treden te moeten bedanken. De heer Doornbosch wenschte noch met den Bond noch met zijne vergaderingen verder iets te maken te hebben, totdat ze gezuiverd waren van afdee- lingen en leden die zich aan hem van hunne slechte zijde hadden vertoond. Men verzekert, dat thans opgave van die afdeelingen en leden verzocht zal worden. Vrijdag j.l. had te Groningen plaats de aanbe- steding van het doen van herslellingen en ver- nieuwingen aan de gebouwen der Rijks Hoogere Burgerschool te Sappemeer gedurende de jaren 1893 en 1894. Raming 1391. Ingesehreven door: K. H. Holthuis te Groningen voor 1599, S. Mandema te Sappemeer voor 1455, M. Tijms te Sappemeer voor 1354, H. Vos te Sappemeer voor 1345 en door J. E. Wolrich te Hoogezand voor 1290. Uit Leeuwarden schrijft men aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen, heeft men in den laatsten tijd in het postkantoor alhier en in belendende gebou wen veel last van mieren, die, naar men wil, door een vat met krenten, afkomstig uit Egypte en be- stemd voor den broodbakker S., zijn ingevoerd. De mieren houden zich voor een groot deel in de schoorsteenen op. Op het postkantoor zijn reeds zoovele desinfectiemiddelen gebruikt, dat een me- dicus aan den directeur, die boven het kantoor woont, eene verklaring heeft gegeven, dat de wo- ning door de lucht daarvan onbewoonbaar is. Deze verklaring is naar de bevoegde macht opgezonden, terwijl, zijn wij wel ingelicht, de directeur met zijn gezin intrek in het hôtel de Doelen heeft genomen. Annerveen, 1 Dec. J.l. Maandagavond hield de landbouwvereeniging »Annerveen" hare gewone maandelijksche vergadering. Aanwezig waren 16 leden. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had ge- opend, las de secretaris de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd werden gearresteerd. Aan de orde 1 betaling slakkenmeel. Het bestuur deelde den uitslag mede van 't onderzoek aan 's Rijks Proefstation te Groningen, waaruit bleek, dat het thomasphosphaat, geleverd door den heer En- sing te Borgercompagnie, bevatte 15 pCt, phosphor en 87.6 pCt fijnheid gegarandeerd was 16pCt. en 75 pCt., waarop de verschillende afnemers hunne verschuldigde gelden aan 't bestuur ter hand stel- den Daarop volgde: 3. betaling van het trieuren. Hierna ging men over tôt punt 3 Benoeming eener commissie tôt nazien der rekening van den penningmeester. Na twee vrije stemmingen wer den bij herstemming gekozen de h.h. H. Hiddingh Jz. en F. Meijer, die de benoeming aannamen. De vraagbus bevatte de volgende vraag: Wie wilmee samenwerken ter wering van schapen uit de lan- den ten Wesfen der Oostermoersche vaart, in den wintertijd? De aanwezige eigenaren waren van oordeel, dat het best zou zijn eene advertentie te plaatsen in een blad, dat veel in Annen werd ge lezen, omdat men van die schapenhouders 't meeste hinder had. Aldus besloten. Daar niemand meer iets had voor te stellen of mede te deelen, sloot de voorzitter de vergadering. VERG. der landb.vereeniging Borgerc. Tripsc. en Kleinemeer, gehouden Vrijdag j.l., in de herberg »de Jagt" te Kleinemeer. Tegenwoordig 28 leden en 2 introducés. Bij afwezigheid van den voorzitter, werd de verg. door den vice-voorzitter, den heer T. Edzes, geopend en geleid; de notulen der vorige verg., na gelezen te zijn, werden goedgekeurd. Ingekomen de handelingen van het genootschap van nijverheid in de prov. Groningen '91/92 welke in handen werden gesteld van den heer E. Mulder, ter fine van rapport verder werden rondgedeeld, de handelingen der 23ste buitengewone vergadering van het hoofdbestuur van den Veenk. landb.bond. voor nolificatie aangenomen. Mede was ingekomen onderstaande missive. M.! De commissie, ter vergadering van belangstellen- den, gehouden den 10 October bij Roelfsema te Hoogezand, belast met het onderzoek op welke manier het best een aardappelmeelfabriek, met zoo mogelijk cooperatief karakter kan worden opgericht, komt het voor, dat een dergelijke fabriek gevoegelijk op de volgende wijze kan tôt stand komen en in werking worden gebracht. De oprichting zal worden uitgevoerd van gelden, gestort voor aandeelen 500 le nemen uitsluitend door aardappelen verbouwende landbouwers. Ieder deelnemer mag slechts een beperkt, nader vast te stellen gelai aandeelen in bezit hebben. Ieder deelnemer is verplicht om de aardappelen die hij verbouwt en welke bestemd zijn voor de productie van meel, aan deze fabriek te leveren. Ieder deelnemer is bij het nemen van besluiten gerechtigd tôt het uitbrengen van slechts één stem, onverschillig of hij een of meer aandeelen in zijn bezit heeft. Van de voor de aandeelen gestorte gelden wordt vier procent rente betaald. De winst wordt verdeeld in evenredigheid van de hoeveelheid der door iederen deelnemer gele- verde aardappels. Landbouwers die genegen zijn om op dezen grondslag ongeveer, deel te nemen aan de onder- werpelijke zaak, worden verzocht hiervan voor den 8 December e.k., kennis te geven aan een der ondergeteekenden, opdal daarna op een te beleggen vergadering van belangstellenden, de zaak nader kan worden geregeld, eventueel statuten te ont- werpen. R. K. GROENEWOLD, Kalkwijk. R. MEIJER, Tripscompagnie. J. NIJBOER, Wolfsbarge. E. MULDEB, Sappemeer. D. KUIPERS, Borgercompagnie. B. TER BORG, Borgercompagnie. Hierover had eenige discussie plaats en de leden er attent op gemaakt, dat zij, die aandeelen ver- langden, zich daartoe konden vervoegen bij ons medelid, den heer E. Mulder te Achterdiep. Besloten werd voor rekening der vereeniging een weegtoestel aan te koopen, om aardappels te wegen; dit voorstel bracht de heer Leenders ter tafel en op de vraag door den voorzitter aan ZEd. gericht, waar het toestel geplaatst moest worden, oordeelde ZEd. bij Mej. van Dijk, waarmede allen zich ver- eenigden, terwijl den secretaris is opgedragen met den heer Riepma te Wildervank, als leveraneier van dergelijke machines, in correspondentietefreden, om i e zorgen dat deze voor 1 Aug. a.s. aanwezig is. Op de lijst der lijnkoeken werden nog eenige honderden bijgeteekend en is nu gesloten met een eind-cijfer van 22750. Hierna werd eenige pauze gehouden, waarna achter een vol gens de catheder werd iDgenomen door de heeren G. Veenhuizen en A. G. Mulder; eersfgenoemde besprak nogmaals de opbrengst van tal van soorten zaailing-aardap- pelen, de opbrengst, rijp worden, zetmeelgehalte enz.; de andere spreker deelde zijne bevindingen mede, betreffende, welke kunstmeststoffen hier in de Veenkoloniën het beste rendeeren door zijne gehouden proeven met kainït, zwavelzuur, kali en chloorkalk enz. ZEd. kwam tôt de conclusie dat men na Nieuwjaar geen kainït meer moest gebruiken. Beide sprekers werden met genoegen aangehoord en hun door den voorzitter namens de leden dank toegebracht voor hunne zaakrijke rapporten; nog werd het oogstverslag opgemaakt en daarna de vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering der landbouw vereeniging HarkstedeScharmer op Zater dag den 3 Dec. 1892. Bij de opening der vergadering door den voor zitter waren 30 leden aanwezig. De notulen wer den gelezen en goedgekeurd de boeten in ontvangst genomen. Ingekomen: Eene kennisgeving van den heer J. E. Scholten dat een exemplaar der levensbe- schrijving van wijlen den heer W. A. Scholten voor 50 ct. is te bekomen bij firma Wolters en dat het verlangen van den overledene was opge- volgd. De commissie ter bekoming van betere regeling in de levering der tabrieksaardappels deelde mede: 1. dat de heer Scholten vervolgens de aardappels meer naar den tijd van inkoop wilde ontvangen, tenzij bijzondere omstandigheden wijzi- ging vorderden. 2. niet weer te koopen tegen ver- laagden prijs met de bekende conditie en 3. inge komen schriftelijke klachlen goed te beoordeelen. Bij stemming werd een nieuw lid aangenomen. Het bestuur gaf kennis dat de laatste vergadering in dit jaar zal gehouden worden den 30sten Decemb. Agenda. 1. Nieuwjaarsbedeeling. Er is besloten hiermede te handelen als vorige jaren en zijn de leden voor de inzameling aangewezen. 2. Waterschap Duurswold. In de voorloopige vergadering van 't hoofdbestuur van Duurswold was gezegd: »laat de lui inpolderen." Het bestuur heeft echter niet voor de polders maar voor den waterafvcer te zorgen. De vroegere grieven be- staan nog, ofschoon er dezen zomer beter is afge- stroomd. De geul bij Farmsum en de diepte der kanalen werden nog druk besproken en isbepaald contrôle te houden bij het Schildmeer en de sluis. Gedurende de pauze werden de boeken verwisseld en missives rondgedeeld over een op te richten aardappelmeelfabriek. Na heropening der vergadering deelde de Se cretaris van 't hoofdbestuur van den V. L. B. mede dat de heer A. Mufiler en 't bestuur van den bond een centraal proefveld hadden aangenomen van den heer Scholten voor 400 waarvoor zij zich aansprakelijk stelden, maar nu bij de verschillende landbouwvereenigingen daarvoor, ter bestrijding der kosten, aandeelen 2.50 zoeken te ver- krijgen. 3. Verslag proefveld. Gewis bewijzen de proef- velden, dat zij nuttig werken blijkens 't verslag van het bemestings proefveld te Harkstede. Hulp- mest of kunstmest en wel eene volledige kunstbe- mesting verdient alhier tenzeerste aanbeveling; op veldjes van i are was de uitslag aldus: rogge op onbemest land gaf (berekend per H.A.) 13 H.L. van gewicht 64 K.G. op grond met stalmest 42 H.L. van 70 K.G. en met volledige kunstmest 40i H.L. met een gewicht van 68 K.G. Haver op onbemest land 15 H.L. van 34i K.G. gewicht met stalmest 60 H.L. van 42 KG. en met vol ledige kunstmest 68 H.L. met een gewicht van 39 K.G. 4. Veeveredeling. B.eeds meer dan 12 jaar heeft onze vereeniging hiertoe moeite noch kosten ontzien en daarvan goede resultaten ondervonden, zoo sprak de inleider. In de discussie merkte een lid op, dat goede voeding daarbij volstrekt noodig is; het bleek uit het gesprokene dat vleesch en melkvorm goed samen kunnen gaan men zal den ingeslagen weg verder bewandelen. De voorzitter sloot. Landbouwvereenigiiig Tripscompagnie en Muntendam" Vergadering van den 30 November. Aanwezig 20 leden. Na opening der vergadering en de lezing der notulen, was aan de orde punt één der agenda Verslag der commissie, belast met den aankoop van kunstmest. Uit dit verslag bleek, dat het ge- balte van het kaïnit slechts even voldoende en dat van het thomasphosphaat, wat het phosphorzuur betrof, niet was in overeenstemming met de ga rantie, tengevolge waarvan door den leveraneier eene korting werd verleend van 15.1 c. per baal van 100 kilo. Nu volgde verslag over de lijnkoekenlevering. Er waren drie inschrijvingsbiljelten ingekomen, n.l. van de heeren Roelfsema, Talens en Bus. De laatste had het laagst ingesehreven en waarborgde daarbij een hooger eiwitgehalte, dan door de com missie was gevraagd. Aan hem was dan ook de levering gegund. Het verslag van den heer Meijer het 3de puni op de Agenda betreffende 't verhandelde op een comparifie, gehouden fer beraadslaging over de oprichting eener coopérative fabriek, werd niet uifgebracht wegens ziekte en daardoor veroorzaakte afwezigheid van genoemden afgevaardigde. Daar verder, op de vraag van den Voorzitfer, geen der leden iets meer in 't midden had te bren gen, werd de vergadering gesloten. RAADSVERGADERING te Hoogezand, op Zaterdag den 10 December 1892, des nademiddags te 2f uur. Aan de orde is: 1. Benoeming veeails. 2. lid van het Burgeil. Armbesluur. 3. onderwijzer te Kiel-Windeweer. 4. Verzoek van de vroedvrouwen om continuaiie. 5. Gratificatiën polifiebeambten. 6. Ingekomen stukken. 7. Bonthuisterbrug. 8. Reclame hoofdel. omslag. VERGADERING van den Raad der ge meente Zuidbroek op Vrijdag den 9 Dec. 1892, des namiddags te 7 uur. Aan de orde is 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Verzoek van C. M. W. Bos om verhooging van jaarwedde. 3. Verzoek van A H. Smith c.s. om gebruik te mogen maken van een loc. school H. L. om zich te bekw. voor de vrije en ordeoefeningen. 4. Benoeming onderwijzeres. 5. Voorstel B. en W. om dispensalie te verz. voor de inv. van 't onderw. in de vrije en ordeoet. 6. Verzoek van H. Buringh en M. Starke om opruiming van boomen. 7. Verzoek van H. Westerhuis om idem. 8. Befalingen uit den post voor onvoorz. uitgaven. 9. Wijzigingslegger wegen. 10. Suppl. kohier hoofd. omslag. SAPPEMEER, 15 Nov.— Dec. 1892. Geboren: Temmechina, d. v. Geert Eisseler en Telina Engelina Wieman; Lammechie, d. v. Elfjo Mulder en Emmina Hund Geertruida, d. v. Tomas Beerta en "Wubbina Boven; Gatharina Hillegonda en Klaassine Catharine, dochters v. Doetze Jacob Sikkema en Berendina Smit; Sieka, d. v. Klaas Tillema en Roelfien van der Molen; Poppe, z. v. Berent Vrieze en Aaltje Visser; Jan, z. v. Hindrik Willem Ensingh en Aaltje Luning; Jantina, d. v. Kornelis Hamminga en Johanna Klein. Getrouwd Egbert Zuur en Harmke Broekema Derk Pik en Annechien van Diepen. Overleden Anna Klôene, 84 j., wed. v. Albert Lubberfs Nieuwenhuis; Doede van der Wijk, 76 j., weduwn. van Grietje Huizinga Gatharina Hillegonda, 3 d., d. v. Doetze Jacob Sikkema en Berendina Smit; Wilhelmus Kuiper, 80 j., weduwn. van Ca- tharina Margaritha Meuleman. IJfGEZOïDEÏf. M. de R.! Tôt mijn leedwezen noodzaakt het verslag van de laatste raadsverg. te S. mij, u een merkwaar- dig geval van tijdelijk geheugenverlies mede te deelen. Eerst dacht ik de mededeeling te zenden aan een of ander psycholoog, maar de mogelijkheid dat het geval gesimuleerd is houdt mij daarvan terug. De ernstige gevolgen, die zulke gevallen voor de slachtoffers kunnen hebben, maken het m. i. wenschelijk de mededeeling in uw blad als ingezonden stuk op te nemen, omdat het tôt voor- zichtigheid aanspoort. Denkt u er evenzoo over, dan geef ik u daartoe verlof. Tôt staving mijner diagnose heb ik u het volgende korte verhaal te doen. Toen de choiera voor eenige weken een steeds dreigender aanzien nam, vervoegde ik mij op zekeren morgen bij den Heer Burgemeester aan huis om ZEd. te wijzen op de dringende noodza- kelijkheid de barak zoo spoedig mogelijk geschikt te maken voor opneming en verpleging van even- tuëele choleralijders. Zoo vriendelijk mogelijk werd ik ontvangen en verzocht, door Mandema maar een bestek van een vergroote en voor het doel geschikte barak te laten maken. Mandema kon dan om 12 1 uur (het tijdstip waarop ook de wethouders aanwezig zouden zijn) wel in het ge- meentehuis komen, om aan het Dagelijksch Bestuur het bestek te laten zien. Dan kon de verandering direct met de verplaatsing gebeuren. Dankbaar was ik voor de welwillendheid tijdens het heerschen der typhus ondervonden, dankbaar was ik ook nu weer voor het succès van mijn bezoek, waarbij geen getuigen waren. In opgeruimde stemming ging ik naar Mandema, die juist met een paar helpers bezig was de barak af te breken, gaf hem de m. i. noodige aanwijzingen, verzocht hem daar mede in overeenstemming een bestek te maken enz. Dat de Voorzitter van den Raad de mij gedane opdracht vergat, bleek uit de bewering van ZEd. in een der vorige vergaderingen dat ik bet «geheel eenig" was met de barak. Dat het vergeten reeds spoedig na mijn bezoek ten zijnen huize plaats had, bleek uit de volslagen onbekendheid van de wethouders met het feit. Dat het geheugen ZEd. slechts bij tusschenpoozen parten speelde, bleek uit het voorstel van volbouwing van de barak, dat van hem zelf uitging en tevens daaruitdat de Voor zitter direct tôt behandeling van het volgende punt der agenda overging, toen er over Mandema ge- sproken werd. Nu rest mij nog de ernstige zijde van de zaak. Toen ik in het raadsverslag van die getuigen las, werd ik van aandoening wanhopig. 0, mijnh. de rédacteur, denk u een mensch, met wien niemand onder 4 oogen durft spreken. Een vreeselijke toe stand, waarvan ik pas bekomen ben, toen ik uit- gaande, op het gelaat van mijne voorbijgangers geen spoor van vrees ontdekte. Hoogachtend, Uw dw. C. H. SANDERS. Sappemeer, 5 Dec. 1892. VERSLAG van de nieuwjaarscommissie te ScharmerHarkstede over 1892. De collecte bedroeg 130.65 16 brooden -(-1 HL. aardappelen V20 HL. stamboonen 6 dagen werk. Aan 21 gezinnen werd met nieuwjaar uitgereikt 1 brood, I stuk boter, 1 K.G. vet, 3 liter gort, i K.G. koffie, i K.G. cichorei en 1 K.G. kandij wanneer het gezin bestond uit 2 of meer personen. Aan alleen wonenden werd de helft verstrekt. De uitgaven daarvoor bedroegen ruim 30 gulden. Ver der werd 195 (el) katoen verdeeld, zoodanig dat alleen wonenden 10 en anderen 20 (el) daarvan ontvingen. Bovendien werd nog aan een paar oude vrouwen een enkel warm kleedingstuk gegeven. Tôt den 12 Maart werd nog wekelijks uitgedeeld 1 brood, 1 K.G. vet en 2 liter gort, waarna het gecollecteerde was uitgeven. Ingezetenen van Scharmer en Harkstede binnen eenige dagen wenscht de commissie wederomvoor dit doel uwe liefdegaven te ontvangen. Zij hoopt, dat gij haar, evenals vorige jaren, wilt steunen door milde bijdragen. DE COMMISSIE.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2