BIM M E K L A M D. man en G. Maaijes, Garmerw. Pieter, z. Bolhuis en J. Noorda, Garmerw.; Gerrit, z Rollema en G. Buunenga, Garmerw.; Jan, Beukema en H. Gooijert, Ten Post; Aaltji T. Dijkstra en A. Faber, Wittewierum; E v. H. Kwant en T. Scheltens, Garmerw. rika, d. v. J. Post en G. Post, Ten Post Jo z. v. W. Dreise en H. Kremer. Ondertrouwd A. Bouwman, 23 j., T. en K. Frankruijter, 22 j., Garmerw. J. Ge 24 j., Garmerw. en G. Blauw, 25 j Te J. Waijer, 22 j., Noorddijk en S. Slagte. S.t Annen; 0. Oosterhuis, 23 j., Wollersu Dorgeloos, 23 j., Slochteren. Getrouwd L. Kort, 26 j., Garmerw. Huttinga, 21 j., Slochteren; J. Dijkema, 25 merw. en A. Elleerie, 19 j., St. Annen J. D 24 j., Ten Boer en G. Hiemstra, 18 j., St. J. Peihak, 30 j., Ten Post en W. Dijkhuizi Ten Post; D. Doornbos, 21 j, St. Anner) Boonstra, 19 j., Sint Annen. Overleden: H. Boerma, 52 j., echtg. Honderd, Ten Post; J. F. Storm, 71 j., e A H, Groenhofl; W. E. Brakema, 3 j., j Brakema en T. Postma, Thesinge; T. Wo m., d. v. K. Woltjer en J. Dijk, Wolters F. Hartmann, 91 j echtg. v. J. R. Jans; nings, 65 j., echtg. v. W. Hoving. ANLOO, 1—30 Nov. Geboren Eltje, d. v. J. Heersping en G tema; Roelof, z. v. J. Dekens en R. Bakk cobje, d. v. A. van Rein en H. Jipping; J; J. Udding en G. Mennega; Berendtje, d. v dekker; Lammechien, d. v. A. Darwinke Fransens Albert, z. v. J. Mol en G. Smit z. v. A. Lanting en J. Essing. Getrouwd Jacob Geerts, 28 j. en Janti mens, 25 j. Overleden: Freerk de Jonge, echtg. van Rienberg, 63 j. en 1 mnd. Hendrik E echtg. van Ghristina Mennega, 64 j. en 6 Harmtje Bakker, 17 d.; Alberfje Bakker, Berendtje Leidekker, 5 d. Jakob Homan, 3 mnd. Aaltje Oostebring, wed. van Jakob 62 j. en 5 mnd. Levenl. aangeg. kind van 't vrouwelijk Jantje Leidekker. Gemeenteraad van Noordbroel Zitting van Dinsdag 6 Dec. 1892, des r dags ten 6 ure. Voorzitter de heer Dijkstra, Burgemeeslei Aanwezig de h.h. J. Eendhuizen, T. L. Bc 0. Huisman, Eppo Engels, J. E. Zuidhofï. Afwezig de heeren F. E. Hamster en Delden. De voorz opent de vergadering waarna der vorige bijeenkomst door den secretaris j voorgelezen, die onveranderd worden goedgé De lijst der werkzaamheden is als volgt 1. Adres van de schooleommissie over v ging der onderwijzersjaarwedden. 2. Onderwijzeres in de nutlige handwer! de school te Stootshorn. 3. Adres van J. Ketelaar e.a. over verbe van den Dwarsweg en de Langelaan. 4. Benoeming van een lid in het Bur| Armbestuur (aftredend lid de heer S. T. ten 5. Nieuwjaarsuitdeeling. 6. Ingekomen stukken. Voorz. Laten we bedoeld adres van de s commissie eens hooren voorlezen. Uit het adres blijkt dat de leden der commissie eenige verhooging wenschelijk waarvoor zij hoofdzakelijk als redenen opgev 1. Dat de kans om gedurig van person moeten verwisselen daardoor kleiner wordt 2. Dat in vele omliggende plaatsen het s hooger is dan te Noordbroek. 3. Dat het behoud van goed onderwijzend soneel wat in deze gemeente aanwezig is ze aan te raden. Voorzitter Wie van de heeren verlangt 't v naar aanleiding van 't gehoord adres Boelema Slaat die voorgestelde verhoogin onze 3 onderwijzeressen en op onderwijzer Engels Zeker, die komen hier in aamer Voorz. Op een onzer laatste vergaderi is deze zaak ook reeds aanhangig geweest, kunnen, meen ik, wel tôt stemming overgaan Voor de heeren Engels en Zuidhoff. Tegen de heeren Boelema, Eendhuizen Huisman. Zoodat de voorgestelde verhooging is verwoi Voorz.: Nu hebben we het 2epuntderage Onderwijzeres in de nuttige handwerken in school te Stootshorn. Er is ons bereids gebh dat mej. A. Zijlstra 150 en mej. Moesker j geeischt hebben voor de waarneming dier bet king, terwijl er daar in de buurt der school meisje is van zekeren Tuin die het bepaald kleiner salaris zal willen waarnemen. Boelema Dat meisje van Tuin wil 't wel minder doen, denkelijk voor 37.50 wat hie: 't dorp ook betaald wordt. Voorz. In de eerste plaats is de vraag o! iemand benoemd zal worden. Huisman Zou het ook verstandig zijn om ieder geval tijdelijk iemand te benoemen, daar dan later naar omstandigheden konden bande als er eens eene onderwijzeres in die school noemd werd. Voorz. Huisman wil dus de behandeling dagen. Huisman: Neen dat niet maar tijdelijk benoem Voorz. In ieder geval moeten we den school ziener kennen bij zoo'n tijdelijke benoeming. Huisman Dat we iemand benoemen met ai gaat evenmin buiten den schoolopziener. Zuidhoff Zal er nu eerst uitgemaakt word ot er eene benoeming zal plaats hebben? Voorz. Zeker, en daardoor zou 't voorstel Hu man kunnen vervallen. Zuidhoff Overplaatsing van een onzer onde wijzeressen naar Stootshorn zal ook verzocht moeti worden. Boelema Oosterhoff verplaatsen naar 't dor zou best kunnen gaan, maar of de man te Stoot horn gemist kan worden, ik geloof van neen, hj ziet er niet naar uit op 't veen dat we daar mi eenig goed gevolg een hulponderwijzeres kunne gebruiken. Huisman Aan Timmers school is het volstrei niet te bespeuren dat de kinderen daar onhande) baarder zijn dan b.v. in Zijlstra's school. Engels We zouden voor eene eventueele over plaatsing redenen moeten opgeven. Huisman Redenen hebben we genoeg. Ooster hoff wil graag in 't dorp wonen om verschillendi redenen en de man verdient 't ook wel, daarbi komt dat we hier onderwijzeressen-personeel il overvloed hebben, en hoe gemakkelijk kwamen w< dan met het handwerksonderwijs in 't reine bi Timmers school. Voorz. Dat Oosterhoff graag naar 't dorp is waar. Boelema Het is een groote schare die van hei onderricht in de nuttige handwerken gebruik maken te Stootshorn, ik geloof wel van 30 37. Eendhuizen Er is dus voor 't handwerkson derwijs wel goede leerkracht noodig, halve maat- dat we nu voor den tijd van 3of5 jaar benoemen, dat de benoemde zich bijv. eens terugtrok. De heer de Gock: De tijd van drie jaar is te te kort, dan was het beter voor den tijd van 6 jaren. De heer Vos: De heer de Vries, die nu op No. 1 der voordracht staat heeft nu eene betrekking, waaraan 1000 verbonden is. Omdat dit evenwel eene betrekking was van langer duur, solliciteerde hij hier. Maar als er nu een termijn van 3 of 5 jaar gesteld wordt, vrees ik, dat hij zich zal terug- trekken. De heer Boerma: Ik zou er toch voor zijn, hem niet voor levenslang te benoemen. De heer Meihuizen: Daarom heb ik ook een termijn gesteld van 3 of 5 jaar. De heer Vos: Mijns inziens zou het beter zijn de benoeming uit te stellen en dan eerst aan de sollicitanten te vragen, of zij op deze conditie blij- ven solliciteeren. Voorzitter: Dat behoeft niet, zij kunnen immers voor de benoeming bedanken, wanneer zij er geen genoegen rnee nemen De heer Vos: Trok de benoemde zich nu terug, dan was het toch niet mooi, omdat deze conditie nu gesteld wordt. We moeten eerst aile bepa- lingen stellen, en dan de sollicitanten oproepen. Voorzitter Het voorstel van den heer Meihuizen is de benoeming te doen voor den tijd van 5 jaar. De heer van Galcar Hetgeen de heer Voszegt, daar is veel van aan. Ik zou wel willen voorstellen, om daarom een tijkvak te nemen van 6 jaar. De heer Smit: Mij komt het voor, dat als we een voor den tijd van 5 of 6 jaar benoemen, het evengoed is er geen te benoemen, want, niemand zal zoo op die voorwaarden ingaan. Niemand zal zich er toe willen leenen. Beter is tiet daarom een tijdvak te nemen van 15 jaar. De heer Marring Hetgeen de heer Smit zegt, komt mij zeer doelmatig voor, ik zou er voor zijn. Hierna wordt het voorstel Meihuizen, om een veearts te benoemen voor den tijd van 5 jaar in siemming gebracht en verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Calcar, Homveld, Marring, Smit, Groenewold, de Gock en Vos. Voor stemden de heeren Meihuizen, Olden- ziel, Boerma, Wolthuis en v/d. Goot. De heer Oldenziel De veearts is immers ook vrij, hij kan weggaan wanneer hij wil. Er was dus niets tegen, om den termijn op 5 jaar te stellen. De heer Vos; In den regel begint toch eerst de praktijk, als hij er eenigen tijd werkzaam ge weest is. De tijd van 5 jaar is daarom, dunkt me, niet lang genoeg. De heer Meihuizen Als hij hier 5 jaar geweest is en dan nog geen practijk genoeg heeft, gaat hij toch weer weg. De heer Marring Ik ben er voor, den veearts te benoemen voor den tijd van 15 jaar. In rondvraag werd nu gebracht het voorstel van den heer van Calcar, n.l. den termijn vast te stellen op 6 jaar, hetgeen met 8 tegen 4 stemmen werd aan- genomen. Tegen stemden de heeren Marring, Smit, Groe newold en Vos. De anderen allen voor. Alsnu volgde er eene stemming over de benoe ming van den veearts, met den uitslag, dat de heer H. J. de Vries benoemd werd met 11 van de 12 stemmen. Eén briefje was in blanco. Voorzitter Ik stel voor om het bepalen van den tijd van indiensttreding over te laten aan B. en W. waartoe wordt besloten. 2. Benoeming van een lid v/h. Burg. Armbe stuur. Onder voorlezing, dat de heer K. Reinders zich niet weer benoembaar stelt, wordt voor de a.s. vacature met 1 Januari 1893 tôt lid van 't Burgerlijk Armbestuur aanbevolen. le. K. S. Buurma, grutter, Martenshôek; 2e. L. Landeweer, Martenshôek, welke voordracht later aangevuld is (8 Dec.) met H. Wolters, Martenshôek. Tôt stemming overgegaan zijnde werd met 11 van de 12 stemmen tôt lid van 't Burgerlijk Arm bestuur benoemd de heer K. S. Buurma. De heer FI. Wolters verkreeg 1 stem. 3. Benoeming van eenen onderwijzer te Kiel- Windeweer. De secretaris leest de voordracht voor, waaruit blijkt, dat er zich voor de betrekking van onder wijzer te Kielwindeweer, in de plaats van den heer K. Klok, slëchts één sollicitant heeft aangemeld, en wel de heer Abel Robertus, onderwijzer te Nieuweschans, en dit na herhaalde oproeping. De sollicitant is in 't bezit van de acte voor vrije- en ordeoefeningen. A. Robertus, die reeds een paar keer in deze gemeente werkzaam geweest is, heeft zich als een flink onderwijzer doen kennen, getuige mede de ingezonden berichten van de hoofden der scholen, de heeren Scharft en Zijl. De heer Vos vraagt om het advies van den schoolopziener, hetgeen door den secretaris voor gelezen wordt. Hierna volgde stemming, waarbij A. Robertus 11 verkreeg, terwijl één briefje in blanco was. Voorzitter: Alzoo is A. Robertus met 11 van de 12 stemmen benoemd, en stel voor den tijd van infunctietreding over te laten aan B. en W., waartoe besloten wordt. 4. Verzoek van de vroedvrouwen om continuatie. In een ingekomen bericht, van de vroedvrouwen van Hoogezand geven zij te kennen, dat zij evenals andere jaren, ook nu weder hare bediening voor de minvermogenden willen doen, mits zij var. iedere verlossing 3 krijgen. De voorzitter stelt voor goedgunstig op het adres te beschikken, hetgeen aangenomen wordt met algemeene stemmen. 5. Gratificatiën politiebeambten. Voorzitter B. en W. stellen aan den Raad voor om evenals andere jaren aan de veldwachters en de rijkspolitie eene gratificatie te verleenen van 25, welk voorstel met algemeene stemmen aan genomen wordt. 6. Ingekomen stukken. Voorzitter: In de eerste plaats hebben we hier het verzoek van de schooleommissie om eervol ontslag. B. en W. stellen voor om aan de school eommissie het gevraagde eervol ontslag te verleenen, met dankbetuiging voor de diensten aan het on- derwijs bewezen. Ingekomen van heeren Ged. Staten, dato 25 November, houdende ontvangst van de verordeningen van de samenscholingen. Ingekomen van heeren Ged. Staten, dato 25 November, houdende goedkeuring van 7 uit den post onvoorziene uitgaven, betreffende de betaling aan den heer Van der Linden, landmeter, Groningen. Ingekomen van heeren Ged. Staten, dato 2 Dec., houdende bericht van de reclames van den hoofde- lijken omslag van Maria Scholtens en Mevrouw Boon. Ingekomen van R. Staverman te Martenshôek, een bericht, dat hij tôt nu toe op de gemeente- gelden betaald heeft 62, zijnde ongeveer de helft van 't geen hij betalen rnoet. Nu, zegt adressant, heeft hij gehoord, dat de andere helft oninbaar te innen kan worden verklaard, redenen waarom hij aan den Raad verzoekt het nog onbetaalde gedeelte oninbaar te willen verklaren. Voorzitter In eene vorige vergadering is adres. sant met een dergelijk verzoek ter tatel geweest, welk verzoek toen niet is ingewilligd. Misschien zijn de leden niet van meening veranderd, weshalve we voorstellen afwijzend op het verzoek te beschik ken, welk voorstel aangenomen wordt. 7. Bonthuisterbrug. De voorzitter deelt mede, dat er een bericht ingekomen is van Sappemeer, waarin bericht wordt, dat de Raad genegen is aan het oordeel van Ged. Staten te onderwerpen hoeveel iedere gemeente betalen moet in de kosten voor het daarstellen van eene nieuwe brug, terwijl iedere gemeente de helft betalen zal in de kosten van onderhoud en bediening. B. en W. meenen aan den Raad te moeten ad- viseeren niet op dit voorstel te kunnen ingaan, maar stellen voor aan den Raad der gemeente Sappemeer te berichten niet meer te willen bij- dragen in de kosten van aanleg, onderhoud en be diening dan het 2/s deel, terwijl de gemeente Sap pemeer dan 3/5 voor hare rekening moet nemen. De heer de Gock spreekt er over de raming der kosten er bij te voegen. De heer Smit: Flet komt mij voor, dat, zal deze brug opgeruimd worden en er een nieuwe tôt stand worden gebracht, wat zeer noodig is, moeten we nu juist niet op eenige kleinere of grooter kosten zien, maar het voorstel van B. en W. aannemen. Laat het nu eens 5000 meer kosten, dan wordt het 2000 voor Hoogezand en 3000 voor Sappemeer. Ik ben er voor het voorstel van B. en W. aan te nemen, onder bijvoeging dat Sappemeer zich voor 1 Februari verklaren moet. De heer de Cock: Dan moet ik toch zeggen dat ik mij er zoo niet aan onderwerpen durt, te meer nog, daar er sprake geweest is, dat het Bon- tehuis ook omver moesf. De heer Meihuizen Ik ben het met den heer de Gock eens, en zou er ook voor zijn, dat de kosten zooveel mogelijk vooraf beraamd werden. De heer Vos Reeds van 't begin af aan, heeft er kwestie bestaan, hoeveel iedere gemeente in de kosten moest betalen. Nu heeft Sappemeer aan genomen om de kosten van het daarstellen der brug voor iedere gemeente aan 't oordeel van heeren Ged. Staten te onderwerpen. Mijns inziens moest die brug noodig opgeruimd worden. Het spoedigste nu zou zijn, de kosten van onderhoud en bediening voor iedere gemeente ook aan 't oordeel van heeren Ged. Staten te onderwerpen. Voorzitter: Omdat zij nu ons voorstel zoo uit elkaar gescheurd hebben, komen we met een nieuw voorstel voor den dag. De heer Vos: Het eenigste middel is om het aan 't oordeel van heeren Ged. Staten te onder werpen. De heer de Gock: Wij kunnen het ook zoo aanbieden, en het is de vraag of Ged. Staten het willen aannemen. De heer Marring: Wij moeten het zoo aan den Raad van Sappemeer aanbieden, als B. en W. voorstellen, en niet anders. De heer Meihuizen: Met bijvoeging van de raming der kosten. Voorzitter: Maar het komt immers nog eerst in den Raad terug, die aile uitgaven moet goed keuren. De heer Smit: Aile mogelijke uitgaven moeten door den Raad worden goedgekeurd. Voorzitter Zeker, het komt altijd in den Raad terug. Is er ook iemand tegen, dat het voorstel van B. en W. aangenomen wordt, met bijvoeging van nadere goedkeuring van bestek en begrooting. Daar niemand er zich tegen verklaarde, werd het voorstel aangenomen. De heer Marring vraagt het woord en zegt, dat verscheidene ouders geklaagd hebben, dat de mees- ter in 't middaguur de schoollokalen sloot, en de arme kinderen buiten moesten omloopen. Dat is eene harde maatregel, dat is barbaars. Meester Scharft kan toch wel goed toezicht houden. Voorzitter: Daar is reeds in voorzien. Hierna sluiting der vergadering. Ten overstaan van deurwaarder Agterbos te Hoogezand, werd maandag j.l. bij den logement houder Poppens te Martenshôek verkocht Het bevaren overdekt Tjalkschip, genaamd de »Morgen- ster," groot 95 tonnen met inventaris. Kooper: de heer B. Niestern te Martenshôek, voor 500. Maandagmorgen, pl.m. 9 uur, ontstond er brand in de behuizing, bewoond wordende door Uildriks te Kolham aan de Bovenstreek het perceel behoort aan Veenhoven te Slochteren en moet niet verze- kerd zijn. Zondagmorgen is de eerste tocht per schaats gedaan van Veendam naar Borgercompagnie. De ondernemer Jb. Schônfeld Wichers ontving van den kastelein Van Dijken het gebruikelijk geschenk, een metworst. In zake de bekende procédure over het Acht- voetspad te Hoogezand is het door de gemeente Groningen ingestelde beroep in cassalie van het indertijd door ons opgenomen arrest van het ge- reehtshof te Leeuwarden door den hoogen raad verworpen. Door de arrondissements-rechtbank le Winscho- ten is, ter vervulling van de vacature van kanton- rechter ahlaar, opgemaakt de volgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling mr. A. J. Carsten, kan- tonrechter te Zuidbroek mr. A. Potma, idem te Bergum, en mr. J. W. Schepers, griffîer bij het kantongerecht te Winschoten. Zaterdagmorgen had te Garsthuizen een treurig ongeval plaats. Eene dochter van den kuiper J. Birza, water willende putten uit eene zoogenaamde rolput, had het ongeluk voorover daarin te storten en jammerlijk te verdrinken. Kiel-Windeweer. Onze landbouwvereeniging hield den 7 Dec. haar laatste vergadering in 1892. Tegenwoordig 27 leden en een bij introductie. Na opening door den voorzitter, voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. De agenda bepaalde zich slechts tôt verkiezing van 2 bestuursleden der spaarbank. De heeren Hk, Oldenziel en M. Oldenziel, die als zoodanig moesten aftreden werden met 22 en 21 stemmen herkozen en lieten zich de herbenoeming welge- vallen. Daarna werd een half uur pauze gehouden om de gelden voor de geleverde kainiet in ontvangst te nemen en na afloop werd de vraagbus geopend. Deze bevatte een vraag, of het niet goed zoude zijn aan de firma W. A. Scholten te Groningen te verzoeken, dat de wissels voor de aan ZEA. gele verde aardappels wat spoediger werden afgegeven. Werd besloten daartoe een verzoek in te dienen. Daar hiermede de agenda was afgeloopen, werd de gelegenheid aangeboden tôt het doen van vragen of voorstellen, waarop de heer L. Vos het woord verzocht en mededeelde, dat hij als lid der commissie tôt het stichten van een aardappelmeelfabriek had bedankt, terwijl hij de reden daarvoor nader toe- jichtte. Daarna hield de secretaris een toespraak tôt de aanwezige leden naar aanleiding van de laatste vergadering, die gehouden werd in 1892, een blik werpende op den haast afgeloopen en op het begin van een nieuwen jaarkring. Hierop werd de vergadering gesloten. Schildwolde, 10 December' 1892. Van wege het Nutsdepartement Duurswold, had gisteren avond het café Wijchgelsheim alhier eene volkslezing plaats. Als spreker trad op de WelEerw. heer R. H. Drijber, predikant te Leeuwarden. Na in zijne inleiding er op gewezen te hebben, wat er reeds vroeger voor het volk was gedaan door het oprichten van verschillende weldadigheidsinstellingen van doofstommeninstituten, van diakonie-, gast-, wees- en ziekenhuizen, de zorg voor algemeene ontwikkeling door verbeterd volksonderwijs enz. en het streven en de handelingen der sociaal-demo- craten bestreden te hebben, gaf de spreker eene levensbeschrijving van Arnold Toynbee, die den 23 Aug. 1852 te Wimbledon geboren, op mannelijken leeftijd, vooral in de beruchte buurt Whitechapel te Londen, waar hij woonde, de levenswijs der werklieden volgde, aan hun bijeenkomsten deelnam, al pratende over verschillende dingen zich met hen onderhield en wiens ideaal het was om allen, rijken en armen, werkgevers en werklieden te vereenigen. Daarna maakte spreker zijn auditorium bekend met de heerlijke vruchten, welke het Toynbee-werk in Engeland had voortgebracht om er vervolgens op te wijzen, dat ook hier anders gewerkt moet worden, dan tôt nu toe is geschied, zal men tôt andere en wel betere toestanden geraken. Maar niet, zoo vervolgde spreker, gelijk de sociaal-democraten wil len, ruw den historischen band verbreken en op eens een volmaakten staat verlangen, niet zoo als deze het volk opruien en oproermakers en moor- denaars verheerlijken, maar er moet iets edelers dan veel en steeds meer gedaan worden om betere toestanden in het leven te roepen. Door onze daden moet het volk zien en ondervinden, dat wij het betere willen, opdat allen een meer menschwaardig bestaan op aarde vinden en daartoe is het noodig, dat verschillende standen tôt elkaar worden gebracht. De persoonlijke bemoeiingen van de meer ontwikkelden op de minder ontwik- kelden kan daarop een grooten invloed uitoefenen. De verbetering der verstandelijke, zedelijke en stof- felijke vermogens moet men trachten te bevorderen de afstand en verwijdering tusschen armen en rij ken, werklieden en werkgevers, zooals die nog al te veel plaats heeft, moet verdwijnen. In deze environs vooral kunnen predikanten, onderwijzers, geneeskundigen en niet het minst de landbouwers, maar tevens ook de huisvrouwen daartoe veel, zeer veel bijdragen, wat door voorbeelden werd aange- toond. Met kracht en klem werd daarom dan ook door spreker het Toynbee-werk alhier aanbevolen en daarvoor nuttige wenken en vingerwijzigingen gegeven. Met onverdeelde aandacht werd deze boeiende (met gloed en vuur) (uit voile overtuiging) op zeer bevattelijke wijze uitgesproken rede aan- gehoord en daverend applaus kionk aan 't eind er van door de zaal. Nadat door de heeren A Borggreve, Dr. M. J. Adriani, Tj. Huisman en F Fockens eene bijdrage was geleverd, welke heeren respectievelijk »Als 't graf," »Reis van bootsman Klabberdos en sergeant-schrijver Hazenhoi om eene erfenis te halen »Dood van Klaassens" (fragment uit den 3den zang van Hollandsche Natie) en «Mijne leidsvrouw" voordroegen, beklom de heer Drijber nogmaals den eatheder om nog iets ten beste te geven en wel: »De kracht der deugd," »Jan On- verschillig" en Varia." Na een zeer gepast woord van hartelijken dank aan den spreker voor de uitgesproken zoo van een geest van liefde en vrede ademende rede, sloot de voorzitter de heer Dr. Adriani hierop de vergadering. Voor wij dit verslag eindigen willen wij ook als onzen wensch te kennen geven, dat deze leerzame rede niet voor een doovemansoor zal uitgesproken zijn, maar dat ieder in zijnen stand en kring en vooral de zoo ruim met aardsche goederen geze genden het hunne er toe zullen bijdragen om het vaak zoo treurig lot van den werkman of den min gegoede te helpen verbeteren, niet met voorspie geling van schoone illusie's, prachtige idealen of door" liefklinkende woorden, maar door werkelijk- heid, door daden. Dan zal deze vergadering van het nut inderdaad nut en deze zoo van een geest van liefde en vrede ademende rede werkelijk liefde en vrede voortbrengen. Liefde, waarachtige liefde voor zijne natuurgenooten en daardoor vrede tus schen werkgevers en werklieden geluk in zoo menig ongelukkig huisgezin; voedsel in zoo menig hongerige maag; kleeding en deksel voor zoo vele verkleumde ledematen; gloed en warmte in zoo menig schamele hut en dankbare harten bij zoovele buiten hunne schuld verarmde broeders en zusters Dat worde zoo, vooral nu, nu de aarde met haar lijkkleed is getooid de strenge winter zijn intocht heeft geblazen en daardoor bij velen de verdiensten die den gepasseerden zomer reeds zoo gering zijn geweest, zijn opgehouden. Schildwolde, 12 Dec. 1892. Een lief aanvallig p.m. driejarig knaapje van den landbouwer S. Boer alhier, was voor een paar dagen druk aan 't spelen. Door een ongelukkig toeval kwam het zoodanig te vallen met het mondje ergens tegen aan, dat zijn beide rijen tandjes door zijn tongetje heendrongen zoodat een deel daar van bij kans werd afgesneden Op raad van den docter ging men dadelijk naar Groningen, waar het ondei behandeling kwam van Dr. Ranneft. 't Is te hopen, dat het kleine ventje onder diens behandeling spoedig moge genezen zonder eenig letsel te behouden. Toen voor ongeveer 7 jaren het voormalig hoofd der Openb. lag. school van hier vertrok, werd door H.H. Kerkvoogden der Herv. gemeente, te Schild wolde van de kosterijgelden zooveel afgenomen, dat men in 't vervolg geen kerkelijken omslag, die des- tijds p.m. 450 bedroeg, meer noodig had. Nu evenwel, nu het bouwen der nieuwe pastorie, enz. zooveel geld heeft gekost, zal, te beginnen met 1893, weer een kleine kerkelijke omslag worden geheven, ten bedrage van p.m. 160. Alleen de meerge- goeden onder de leden der Herv. Kerk zullen die gelden opbrengen. De aanslag is bepaald van 1 tôt 12. Zaterdag j.l. waren de onderhoudsplichtigen der Bonthuisterbrug opnieuw weder samengeroepen in 't Bontehuis, ten einde verbetering in den toestand der brug te krijgen, vooral met 't oog dat de ge meente Hoogezand in de verg. van den Raad een som daarvoor had bepaald en achtte men den tijd nu rijp, om voortgang te maken. Te hopen is het dat de Raden van Hoogezand en Sappemeer nu eindelijk eens voor goed de handen in een slaan, opdat die doorn in 't oog van velen verdwijnt. Een twintigtal belangstellenden waren ter vergade ring opgekomen. Bij loting is uitgemaakt dat het binnen kort te geven concert der gezamenlijke leden dermannen- koren te Winschoten en HoogezandSappemeer, zal plaats hebben in 't hôtel Struvé te Sappemeer. Ten overstaan van notaris Deel te Slochteren, ten verzoeke der erven B. P. v. d. Veen en E. Benninga, werd Vrij dag den 9 December ten huize van A. Vos te Schildwolde, verkocht Eene behui zing met beklemming van erf, tuin en grondgroot 14 a. 80 c.a., te Schildwolde, doende jaarlijks tôt vaste huur 5. Koopers zijn geworden Pieter Kornelis Bos en echtgenoote te Schildwolde voor 715 en Zaterdag 10 Dec. ten verzoeke van O. de Vries le Slochteren ten huize van Nanning aldaar eene boerenbehuizing met erf, tuin en lan- derijen, te Slochteren, groot 4.66.70 H.A. Koopers zijn geworden Jacob Slagter en echtgenoote te Hélium voor 4225. Het aandeel door ondeistaande gemeenten in de provincie Groningen te dragen in de lichting der nationale militie van 1893 is als volgt Appingedam 12; Bellingwolde 12; Delfzijl 17; Finsterwolde 10 Haren 9 Hoogezand 27; Lopper- sum 6; Meeden 6; Midwolda 10; Muntendam 12; Nieuwe Pekela 16; Nieuwolda 6; Noordbroek 6; Noorddijk 2; Sappemeer 12; Scheemda 15; Sloch teren 30; Stedum 5; Ten Boer 12; Veendam 28; Wildervank 19; Winschoten 21; 't Zandt 6 Zuid broek 8. Flet door de volgende gemeenten in de provincie Drente in de lichting der nationale militie over 1893 te dragen mililie-contingent is bepaald als volgt: Anlo 8, Rolde 6, Zuidlaren 5, Emmen 40, Odoorn 17, Borger 16, Gasselte 4, Gielen 5. Maandagmiddag vertrokken leden van de rechterlijke macht te Winschoten naar Beerla op het bericht, dat in den afgeloopen nacht groote hoeveelheden van voor de cartonfabrieken bestemde geperst stroo van de opslagplaats verwijderd en hier en daarvoor en in de onmiddellijke nabijheid van landbouwerswo- ningen weder opgestapeld en in brand gestoken zijn. Woltersum, 12 Dec. '92. Naar wij vernemen zal onze Rederijkerskamer »Nut en Genoegen" den tweeden Kerstavond alhier weer een publieke voor- stelling geven. Opgevoerd zal worden: 1. de Bruid daarboven. 2. zes dochters en geen man. Wij twijfelen geenszins of door velen zullen ze met 'n bezoek worden vereerd. De jeugdige vereeniging die ten vorigen jare met veel succès twee voorstellingen gaf zal ook nu zeker weder ailes in 't werk stellen om het publiek een aangenamen avond te verschaffen. Zondagavond te ruim elf uur werd brand onldekt in een perceel in de Veulsgang op de Rademarkt te Groningen. Het perceel bestaat uit vier bene- denwonings en eene bovenwoning. Op de laatste, bewoond door de 82jarige Maike Limbeek, schijnt de brand te zijn ontstaan, die weldra zoo in omvang toenam, dat binnen kort het geheele perceel aan den grond lag. Het huis was verzekerd, de inboedels der vijf huisgezinnen niet. Vrouw Limbeek is in de vlammen omgekomen. Uit Peize schrijft men aan de Ass. Gt. Vrijdagvoormiddag werd de heer Jonker, hoofd der school op de Pol alhier, hevig verschrikt, door- dien hij in de nabijheid een geweerschot hoorde knallen, waarvan de hagelkorrels door de ruiten der school vlogen, met het gevolg, dat een der leerlingen, een meisje van J. Wilkens, aan het hoofd verwond werd. Na dadelijk ingesteld onder- zoek bleek, dat een jongen van zekeren K. Kregel tegenover de school met een geladen geweer ge- speeld had en het schot was afgegaan. Men zegt, dat van het gebeurde aangifte bij de politie is ge daan en dat de jongen het geweer naar het politie- bureau heeft gebracht. Naar men verneemt, is door de arrondissements- rechtbank te Leeuwarden de uitgever van de door mr. P. J. Troelstra geredigeerde socialistische Sneeker Courant, H. J. Poutsma te Sneek verklaard te zijn in staat van faillissement. De heer Troelstra is intusschen sinds eenigen tijd bezig met pogingen om eene Maatschappij op te richten voor de uitgave van een nieuw sociaal- democratisch blad, ter vervanging van de Sneeker. Het nieuwe blad zal driemaal per week moeten verschijnen, het bureau gevestigcTzijn te Amsterdam en het directeurschap worden aangeboden aan Poutsma. Te Winschoten hebben een aantal werkloozen zich andermaal tôt den Burgemeester gewend met verzoek om geld of om werk. Zingende trokken zij door de straten en wierpen bij vele ingezetenen o.a. ook bij den Wethouder H. Smit Addens vensterruiten in. Een der baldadigen, zekere A. K., is in hechtenis genomen. De heer H. P. Hemmes is thans door den heer burgemeester der gemeente Groningen ontslagen uit zijne betrekking als hoofdinspecteur bij de politie aldaar. Een werkman van de Exploitatie-Maatschappij, die bezig was met het herstellen van eene brug over de Schipbeek bij Deventer, is door een spoor- trein overreden en kort daarna aan de gevolgen bezweken. In de zitting van Vrijdag j.l. stonden o.a. voor de Arrondissements-Rechtbank te Winschoten te- recht Jacob B., oud 26 jaren, van beroep scheeps- jager, wonende te Groningen, thans in hechtenis. Het was op den 22sten October, dat de rijks- veldwachter brig. tit. P. A. ter Horst van Hoogezand den persoon van Hielko de Gr. moest overbrengen naar de strafgevangenis te Winschoten, toen te Martenshôek zich ook deze B. bevond en zich al spoedig bij Ter Horst vervoegde de gemeente- veldwachter IFarm Hulzebos. Toen men nu samen den openbaren weg te Martenshôek langs ging, vroeg beklaagde den gevangene De Gr. of men hem moest overbrengen naar de gevangenis en toen De Gr. daarop een toestemmend antwoord gaf, riep B. »snijdt ze G vden kop af." Wegens dit opruien tôt het plegen van doodslag moest bekl. zich nu heden verantwoorden. Hij beweert, dat hij wel gezegd had: »Ik sneed mij liever den kop af," maar toen was hij ook reeds op een pas of tien afstand van de veldwachters geweest. De heer officier van justifie, mr. E. A. Smidt, acht het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen. ZEA. wijst er op, dat deze beklaagde zeer ongunstig bekend staat en op dit oogenblik gevangen zit te Groningen. ZEA. re- quireert beklaagdes veroordeeling tôt zes maanden gevangenisstraf. »Och Heere G hoort men onder het publiek zeggen. Zulk een requisitoir had men zeker niet verwacht. Hendrik W., oud 24 jaren, fabrieksarbeider te Sappemeer, had zich te verantwoorden wegens weerspannigheid, mishandeling en beleediging. Deze jongman had zich in den avond van den 23sten October nog al vrij woest aangesteld. Dien dag toch bevond hij zich te Zuidbroek, waar de ge meente-, tevens onbezoldigd rijksveldwachter Frans Kruiger op surveillance was. Deze kreeg het druk met een zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindenden persoon, die hem op zijn herhaalde vragen niet wilde mededeelen hoe zijn naam was. Maar nu bemoeide zich bekl. reeds met de zaak, die den veldwachter o.a. toe- voegde: »Dat gait die nait an snôtneuze" enz., enz., waarom Kruiger zich tôt hem wendde met de waaischuwing, dat hij zich bedaard had te houden. Daar Kruiger nu den naam van den beschonkene niet gewaar kon worden, maakte hij aanstalten om met den persoon in kwestie tôt den burgemeester, als hulpofûcier van justifie te gaan, maar hij had buiten de brutaliteit van den bekl. wi

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2