AAN DE SPEELBANK. No. 101. ZGHBÂG 18 December 1892. 22@ Jaargaug. IIIT GRUNO VAN BQltOlgïïïg mQ®t SAPPEMEEB ïnsending Tan âdvertentiën en Ingesonden Stnkken des Dinsdags- m Vr^dag-saTonds vôôr zm nnr bjf de ïïitgeverg. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. BUITENLAND, FEUILLETON. Voor de Qemeenten KQOGE35AM)SAFPSMSEK8LOCHTEREN HOORDBROEK, 2UIBBB01K, IUIDLAK3H» HAREK sns. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per dria maanden 85 «exï.ts, franco per post 45 centM. Enkele nommera 5 ««Tiis- PRIJS der ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 35 ceati, iadere regel meer 10 eent*. Groote letters wcrd«n naar plaatf- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein een« voor 3-maaJ plaatsing besteid, is de dsrde pla&tsiag gratit. DIENSTREGELINQ OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANGEVANQEN DËN 1 OCTOBER 1892. (TIJD VAN GREENWIGH.) WEEKEiLENDEB. Zondag 18 December. Maandag 19. Dins- dag 20. Woensdag 21. Donderdag 22. Vrijdag 23. Zaterdag 24. Nieuwe maan, Maandag 19 Dec. -o»o- Zoo is dan eindelijk toch een nieuwe commissa- ris der Koningin benoemd om straks bij 't vertrek van den heer Jhr. Van Panhuys als zoodanig op te treden. Tal van geruchten deden de laatste dagen nog de ronde, en 't oordeel van velen was, dat de gouverneur van Drente, de heer Mr. Van Swinde- ren, de aangewezen opvolger zoude wezen. Doch de feiten hebben dat vermoeden geheel gelogen- straft: de heer Mr. C. G. Geertsema, zoon van den afgetreden gouverneur van Overijsel en tôt nog toe lid der Provinciale Staten, is benoemd en daarmee is aan aile gissingen een einde gekomen. En die keuze mag eene gelukkige geacht worden, daar de nieuwe Commissaris als geboren Groninger geheel bekend is met »Stad en Lande" en als Lid der Staten met de provinciale aangelegenheden geheel vertrouwd is geraakt. Het gerucht wil, dat de nieuwe gouverneur in zijne eigene woning aan den Heeresingel mag blijven wonen, tôt het nieuwe gouvernementshuis gereed zal zijn gekornen, terwijl het tegenwoordige gebouw in de Oude Boteringe- straat tôt postkantoor zou worden ingericht. Dit laatste ware stellig eene groote aanwinst; daar thans het postkantoor haast wegduikt in het smalle Puststraatje en de vreemdeling moeite heeft het te ontdekken. Jammer echter blijft het, dat er zoovele duizenden zijn besteed om daar in dat smalle straatje een postkantoor ingericht te krijgen welke thans bij eventueele verplaatsing voor een goed deel waardeloos zouden zijn gemaakf. Ook wil het er nog niet bij ons in, dat de plaats voor het nieuw gouvernementshuis aan een der singels bijzonder geschikt moet geacht worden; doch dat ligt hem stellig aan de moeilijkheid om in het cen- trum der stad een geschikt terrein te krijgen. Een storm is er losgebroken in den boezem der Ned. Herv. kerk, nu door de meerderheid der kerk- voogdij is besloten, om het fraai geboomte op het Nieuwe Kerkhof te sloopen en op dat kerkhof allen grond te verkoopen voor bouwterrein. Vooreerst heugt het den oudsten ingezetenen nog, dat op dat kerkhof geregeld werd begraven, en acht men het grof wandalisme, om die stille rustplaats thans reeds aan hare bestemming te onttrekken. En wij moeten ook bekennen, dat dit van weinig eerbied getuigt voor de afgestorvenen. Geen straten en straatru- moer op een kerkhof. Daarnevens bezit. Groningen bitter weinig plantsoen binnen de stad. De ver- derfelijke invloed van het gas op den bodem heeft veroorzaakt, dat van al de boomen aan de Visch- rnarkt en aan den Heereweg slechts weinigen gaaf zijn overgebleven. En onder onze boomen waren er weinigen mooier dan de schoone rij kastanjes rondom de Nieuwe Kerk en de statige iepen langs den rand van het oude marktplein. Die leverden daar eene kostelijke oase te midden van onze boom- looze straten en deden de kerk op het voordeeligst uitkomen. Nu zal de kerk weggestopt worden achter rijen huizen, die het staatrumoer hrengen tôt aan de deuren des tempels. En dat ailes uit pure geldmakerij en om een handvol zilverlingen. Ja, men hoort zelfs mompelen, dat er ernstige stem- rnen opgaan, om ook evenzoo te gaan handelen met de terreinen van de A- en zelfs van de Martinikerk. Terwijl er ailes op wordt aangelegd om onze schoone stad staag meer te verlraaien en steeds aantrek- kelijker te maken voor inwoner en vreemdeling, zou men hier die weinige plekjes, die door hun geboomte en plantsoen de eentonigheid der straten breken en door hun verkwikkend groen wat lom- mer en afwisseling schenken aan de kale straten en pleinen, juist gaan opruimen. Inderdaad, 't ware onverantwoordelijk. En daarom hopen wij, dat aile macht zich met ernst en met kracht moge verzet- ten tegen de kortzichtigheid en bekrompenheid der genoemde meerderheid opdat niet het weinige en onmisbare groen en de geliefkoosde vrije en bslom- merde plekjes reddeloos verloreu gaan, tôt schade van de sehoonheid der stad en tôt ergernis van allen. Zoo het ook moge zijn, zooals Prof Van Rhijn, die het voor de kerkvoogden opneemt, be- weert, dat de kerkelijke administratie met hare fundsen niet rond kon komen, dan had vroeger maar gezorgd moeten wezen, dat niet zoovelen ver- plicht waren uit de kerk te treden en dus ook aan die kerk voortaan den steun te onthouden. Zondag was het de avond van het Sinterklaasfeest onzer werkliedenvereeniging, en de drie zalen van het café de Beurs waren overvol met kinderen en ouders en belangstellenden. Dat feest, met zooveel zorg voorbereid en geregeld, heeft eenen goeden naam in de stad, al moet men ook erkennen, dat het beter ware met het oog op de kleinen, om het programma wat in te krimpen en eerder te eindigen. Middemacht is te laat voor de kin deren, en de forsche tegenstelling van de heete zaallucht met de scherpe buitenlucht voor velen al te nadeelig. Want daar worden soms zelfs de zui- gelingen meegebracht ik zag er althans, die het zuigfleschje hadden medegebracht en dit gedurig verwarmden bij de kachel. Ook hoorde men af en toe eenen spreker onderbreken door 't geschrei van eene dier kleinen en 't was dus maar goed' dat men honderd dingen bij de hand had om de kleinen zoet te houden Eerst werd er koek rond- gedeeld, daarna chocolade, daarna Sinterklaasgoed en eindelijk kleeren en kleine versnaperingen, ailes in ruimen overvloed. De kleinen zongen liedjes, die met goede zorg waren ingestudeerd muziek, het spel van twee komieken en toespraken der vrouwencommissie wisselden elkander gedurig af; zoodat ieder een prêt had van belang en de zaal menigmaal daverde van het luidruchtig applaudis sement. Voor de leden en vooral voor de vrouwen is de voorbereiding en regeling van dit feest een werk van groote moeite en opoffering; doch het loon is ook groot en de herinnering zoet. Met de gewone Kerstbedeeling van al de kinderen der armenscholen, die een minimum van school- verzuim hebben, staat het niet zoo gunstig. Al thans ik verneem, dat de ingekomen giften elk jaar minder bedragen en het dit jaar wel zoo slecht is gesteld, dat men haast verplicht zal zijn, om den kring van begiftigden wat nauwer te trek- ken en velen uit te sluiten. Dit is zeer te bejam- meren; maar al de versnippering van kracht en het staag aangroeiend getal vereenigingen moest er noodwendig toe leiden. IJs en weder dienende, zal hier in 't begin van Januari de groote wedstrijd worden gehouden om het meesterschap van Nederland. In verschillende afdeelingen zal dan worden gereden voor amateurs, voor beroepsrijders en ook voor jeugdige krachten ter aanmoediging altoos, wanneer het ijs dan op de plasser. te Paterswolde eene vereischte dikte zal hebben. En op dit oogenblik lijkt het niet bijzon der gunstig, al is het misschien maar het best, dat eerst de sneeuw geheel wegdooit en de broze en oneffene korst eerst uit de wateren verdwijne. De ijsbaan zal dezen winter verlicht, worden met eene andere soort verlichting: lantarens met vloeihaar gas, welke door de directie hiervoor uit Berlijn zijn ontboden, en ieder is benieuwd, hoe die nieuwe proef zal afloopen. In elk geval zal zij veel goed- kooper zijn dan het electrisch licht, dat elken avond licht eenige honderden kost. Daar liep een schipper, argeloos of niet, die door twee vrouwen van verdacht allooi, echte nachtvlinders, werd aan- gesproken en mede naar hare woning getroond. Daar werden hem handigjes de zakken gelicht voor een bedrag van veertig gulden, en toen hij ze miste, toog hij naar de politie, die als echte speur- honden al gauw twee der muntbiljetten in de woning en de twee anderen onder de sneeuw vôôr de wo ning terugvonden en procesverbaal opmaakten van hunne bevinding. De schipper kon voorloopig gaan met de wijze vermaning, om zich liever niet weer in de kou te wagen doch straks kan hij als ge- tuige terugkeeren, wat in dit geval ook al geen bijzonder genot voor hem zal zijn. De bemanning van het Engelsche stoomschip Greystoke is op treurige wijs om het leven geko men. Het schip zonk bij den mond van de Elbe, en de 23 mannen aan hoord gingen in de booten, om te trachten de Holsteinsche kust te bereiken. Dit gelukte hun echter niet en zij kwamen allen van koude en honger om het leven. Op de kade te Boulogne geraakten onlangs twee Engelschen handgemeen, naar aanleiding van een twist over het leenen van geld, en de een, de tee- kenaar Brockman, sloeg den ander, Degachée ge- naamd, zoo hevig met zijn stok, dat de man aan de gevolgen is overleden. Een groenteboertje op Hammersmith had onlangs een aardig avontuur. Hij zat op zijn kar, welke beladen was met fruit en groente en door een ezel werd getrokken. Misschien was de man een beetje uit zijn humeur; hij sloeg ten minste zijn grauwtje meer dan volstrekt noodig was. Juist op het oogen blik, dat hij het heest zeer hard sloeg, kwam een lief rijtuigje aanrijden, waarin twee jonge dames zaten. Een der jonge dames beval den koetsier hait te houden en richtte zich toen tôt den groen- teboer, dien zij verbood den ezel te mishan- delen. Toen het boertje niet naar reden wilde luisteren, beval zij den koetsier het boertje zijn stok af te nemen. De koetsier deed dit, maar nu werd de groenteboer brutaal en wendde zich tôt de jonge dame met de vraag hoe zij heette, daar hij haar dan zou aanklagen. De jonge dame gaf onmiddellijk haar naam en adres; maar groot was de ontsteltenis van den armen groenteboer, toen hij bemerkte, dat hij met een der engelsche priri- sessen te doen had. Hij vroeg om vergiflenis en bekende, dat hij zijn grauwtje werkelijk te hard had behandeld. Toen de koetsier hem zijn stok terug gaf brak hij dien onmiddellijk voor de oogen der prinses in stukken. De prinses vergaf den man ten slotte lachend zijn onhebbelijk gedrag en reed weg met een: «Goeden dag." Een verschrikkelyken dood heeft Jesse Sykes, een oude landbouwer, drie mijlen van Newdorf, Indiana, ondergaan. Hij ging dezer dagen zijne var- kens voeden. De man leed aan toevallen en onge- twijfeld heeft hij weer een aanval gekregen, want toen men hem tegen den avondmaaltijd ging zoe- ken, vond men zijn lijk, half opgegeten door de varkens. Te Odessa is een schatrijk rentenier, Liwschuetz genaamd, door dieven in zijn woning vermoord na een heldhaftigen tegenstand. Zijn huis is geheel geplunderd de boosdoeners, die spoorloos verdwe- nen zijn, hebben ailes wat waarde had meegenomen. Novelle uit het Duitsch DOOR A. G. v. SUTTÎfER. 9) Waltersberg schudde ontkennend het hoofd. »Met welk recht zou ik kunnen optreden Men zou mij eenvoudig afwijzen. Eén ding kan ik nog beproeven aan een van mijn rechtsgeleerde vrienden het geheele geval vertellen en hem verzoeken voorloopig reeds maatregelen te nemen, zoodat mevrouw von Blansko den weg gebaand vindt. Ook zou ik misschien de hulp van den consul kunnen in- roepen." Hij liep een paar maal nadenkend de kamer op en neer enj hervatte toen: »Wel, ik geloof dat het niet kwaad zou zijn, indien ik dezer dagen eens naar Genua ging om er over te spreken. Ik zal nog tôt overmorgen wachten; misschien is mevrouw von Blansko dan wat beter zoo niet, dan neem ik de zaak zelf in handen." »Hoe kan ik u danken?"riep jufïrouw Sibel met geweld haar ontroering bedwingend. »Ik herhaal wat ik vroeger reeds gezegd heb gij zijt onze goede genius! Wacht in geen geval langer dan overmorgen elke dag uitstel kan gevaar brengen." »Daarom verzoek ik u ook het mij terstond te laten weten als mevrouw von Blansko zich wel genoeg bevindt mij te kunnen ontvangen." Nadat zijn bezoekster vertrokken was, dacht Waltersberg nog lang er over na of wellicht nog niet een beter middel te vinden zou zijn den ge- wetenloozen man het spelen te beletten, maar hij zag geen anderen uitweg. Een oogenblik kwam de vraag bij hem op of hij ook naar den directeur der speelbank zou gaan om hem den geheelen toestand mede te deelen en het verzoek tôt hem te richten den dolzinnigen speler den verderen toegang tôt zijn zalen te weigeren Maar hij ver- wierp die gedachte terstond hij wist immers bij voorbaat, dat zulk een stap vruchteloos zou zijn. Te Monte-Carlo gevoelt men zich niet geroepen den zederechter te spelen, anders zou men van de honderd bezoekers er negen-en negentig buiten moeten sluiten. Immers juist de dwazen, die zich zelf te gronde richten, geven aan de bank de grootste winst. Plotseling kwam hij op den inval zich persoonlijk te overtuigen of Blansko ook heden weder aan de speeltafel zou zijn. Hij zag het spoorboekje na, keek op zijn horloge het was nog juist tijd. Enkele oogenblikken later zat. hij in den trein naar Monte-Carlo. Hier aangekomen, begaf hij zich met koortsachtigen haast naar de speelbank. Het casino was juist geopend. Waltersberg besloot in den gang te wachten, tôt de stroom van menschen zich in de zalen verspreid zou hebben, daar hij een beter overzicht kreeg, wanneer de menigte zich aan de speeltafels verdeeld had. Eindelijk volgde hij ook en liep zoekende de verschillende zalen door en echter zonder den heer von Blansko te ontdekken. Deze was er dus nog niet en daar Waltersberg volstrekt niet in een stemming was om in het spel belang te stellen, ging hij weer heen. Bij den ingang bleef hij nog een oogenblik staan om de nieuwe bezoekers, die nog steeds in grooten getale opkwamennauwkeurig op te nemen maar de heer von Blansko bevond zich niet onder hen. Hij haalde verlicht adem. Zou de man wel licht tôt inkeer zijn gekomen? In elk geval was langer wachten noodeloos. Langzaam keerde hij naar het station terug. Onderweg kwam hij voorbij den winkel van een juwelier en toen hij foevallig een blik door het winkelraam wierp, ontdekte hij voor de toonhank, tôt zijn grootste verbazing, Hannie's stiefvader, die ijverig met den winkelier scheen te onderhandelen, terwijl deze uit een doosje verscheidene kleinoodiën nam en ze een voor een nauwkeurig onderzocht. Zoover was het dus reeds gekomen! De ellen- deling verkocht hier de sieradiën zijner vrouw om aan zijn blinden hartstocht te kunnen toegeven! Walterberg's eerste gedachte was den winkel binnen te stormen en daar den laaghartigen schurk tôt verantwoording te roepen. Hijj bedacht zich echter, en wachtte aan de overzijde der straat in een zijgang het oogenblik af, dat de heer von Blansko weder vertrekken zou. Na een kwartier zag hij hem den winkel verlaten en zich haastig voortspoeden in de richting van de noodlottige speelbank. Waltersberg begaf zich nu terstond naar den goudsmid, tôt wien hij op gejaagden toon zeide: »Ik verzoek u vriendelijk mij te zeggen of die vreemdeling zoo straks sieradiën aan u heeft ver kocht De goudsmid zag zijn bezoeker verbaasd aan en antwoordde onverschillig »Ik wist niet, dat u »Ik stel u er niet het minste belang in te weten wie die persson is, maar ik zou gaarne die sieradiën weer willen inlossen." «Inlossen? Het is waar, dat zoo straks mij iemand eenige artikelen heeft aangeboden, niet echter als pand, maar te koop. Ik heb ze gekocht, hoewel de man hooge eischen stelde." ),Dat is mij hetzelfde, ik koop ze u weer af." Bij die woorden veranderde de goudsmid terstond van houding. Hij begreep, dat hij met een rijken kooper te doen had en was nu de voorkomend- heid in persoon. »Heel gaarne. Indien het u schikt, kunt u ze dadelijk zien hier zijn ze." De goudsmid verstond uitstekend de kunst een voordeeligen koop te sluiten en daar het Walters berg tegen de borst stuitte lang te bieden, kocht hij voor een veel hooger bedrag, dan de heer von Blansko had ontvangen, de sieradiën weder in. Een gevoel van hevige verbittering maakte zich van hem meester, toen hij een der médaillons toe- vallig opende en in een paar lachende kinderge- zichtjes zag; in het een herkende hij Hannie, het andere stelde zonder twijfel haar overleden zuster voor. En dat der moeder zoo dierbaar aandenken had die ellendeling verkocht! Haastig pakte hij ailes in en verliet den winkel. Hij begreep, dat het hoog tijd was maatregelen te nemen tôt redding van het ongelukkig gezin, en hij besloot reeds den volgenden dag naar Genua te vertrekken. IV. Waltersberg keerde na een afwezigheid van ver scheidene dagen uit Genua terug. Zijn bemoeiingen hadden althans eenig gevolg gehad. Men had hem beloofd de noodzakelijke maatregelen met allen spoed te nemen, zoodra mevrouw von Blansko zelf den eersten stap in deze zaak deed. Bovendien had de met hem bevriende consul op zich genomen den plichtvergeten echtgenoot een brief te schrijven met een ernstige waarschuwing. Vol vertrouwen keerde Waltersberg naar Mentone terug. Hij begaf zich terstond naar zijn hôtel om zich te verkleeden en daarna persoonlijk met me vrouw von Blansko de zaak te bespreken. Een hait uur later was hij reeds op weg naar het een- voudige huisje, dat de familie uit een zuinigheids- maatregel bewoonde; sedert de laaghartige speler al het beschikbare geld had gebruikt om zijn gevaar- lijken hartstocht bot te vieren Haastig liep hij de kade langs, sloeg een zijstraat in en kwam vandaar in de nabijheid van de kerk waar hij voorbij moest. Weer zag hij een begra- fenisstoet naderen. Waltersberg bleef onwillekeurig staan om den stoet voorbij te laten, toen hij op eens hevig ontstelde. Was het mogelijk? Neen, het was waar! Daar ging de man, wiens laakbaar gedrag hem zooveel moeite veroorzaakt had, als rouwdragende echtgenoot onmiddellijk achter de lijkkist, gevolgd door jufïrouw Sibel, aan wier arm Hannie zich voortsleepte, hleek als een doode, met woesten waanzinnigen blik voor zich uitstarend. Waltersberg meende het eerste oogenblik zijn oogen niet te kunnen gelooven en hij was zoo verschrikt, dat hij pas tôt zich zelf kwam, toen de stoet voorbij was. Zijn eerste gedachte was te volgen, maar hij zag er van af. Hij riep een wagen aan en beval den koetsier naar het kerkhof te rijden. Hier ge komen, zeide hij den man te wachten en begaf hij zich naar de plek, waar juist een nieuw graf was gegraven. (Wordt vervolgd.) I k S II I UI OOST-GÛORECHT EN Van NIEUWE SCH4NS naar HARLINGEN. Vertr. N.-SeKan» *5,52 *7,27 11,15 *2,23 5,10 8,28 Winschoten 6,9 7,47 11,30 2,40 5,24 S,88 Sc'neemda 6.21 7,59 11,48 2,52 5,81 3,46 Znidbroek 8,84 8,11 11,58 3,8 »,4l 8,67 Hoogezand 6,48 8,25 12,2 3,14 5,48 9,6 Kropswolde 6,55 8,32 12,8 8,20 9,11 Aank Gronmjren 7,9 8,48 12,21 8,82 6,6 9,23 Vertr. - 7n3 9,35 1,25 4,44 6,12 9,29 LeeuwarJen 8,43 11,34 2,53 6,7 7,57 10,54 Aank. llarlingen 9,19 12,10 8,29 6,45 8,33 11,80 De met een gemerkic treinen atoppen ann dea Borger- compagnieaterweg (wachtp. 87)tôt het opnemen van reizigers. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemaer. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen 8,22 7,58 12,50 2,51 a I.eenwarden 7,8 11,8 1,86 4,46 Aank. Groningen 8,21 12,24 2,48 6,4 Vertr. *6.00 8,46 *12,38 2,58 *6,12 Kropswolde 6,14 9,12,52 8,7 6,26 HoogezaDd 6.20 9,6 12,58 3,13 6,32 Zuidhroek 5,31 9.15 1,9 3,22 6,43 Sehaemda 6,(8 9,80 1,24 3.37 6,59 Wînackot-n 3 58 9.38 1,32 3,45 7,7 Aank. N.-Sehans 7,9 9.52 1,48 3,59 7,28 De met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- compagnieaterweg (wachtp. 87) tôt het uitlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreiagedeelten van retourbiljetten naar Hoo- gezand-Sappemeer. Sneldienat van Groningen 7,30 naar Amsterdam 5,26 7,52 9,10 10,41 10,55 11,1 11,10 11,25 11.33 11,46 Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Groningen 6,— 7,80 9.8 12,80 8,38 8,15 8,— Haren 8,9 9,12 8,47 8,9 De Punt 6,17 9,20 12,48 8,55 8,17 Vriea-Znidl. 6,26 9,29 4,4 8,26 Assen 6,40 7,58 9,53 1,4 4,22 6,41 8,44 Menpel 7,55 8,52 11,88 2,15 5,43 7,87 10,8 Zwclle 8,42 9,88 12,42 8,7 «.«5 8.38 10,48 Aank. Zntfen 9,80 10,41 1,42 4,17 7,35 9,47 Anihem 10,16 11,27 2,30 5,6 8,19 10,80 'aBoach 1,10 4,17 6,58 10,4 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,85 11,52 1,81 4,53 7,52 10,40 Loppersnm 8,40 1,— 2,36 6,58 8,56 11,44 Appingedam 9,1,19 2,56 6,18 9,18 12,5 Aank. Delfzijl 9,10 1,29 8,6 6,28 9,29 12,14 welke des avonds te 10,36 aldaar retoumeert. Van 's BOSCH naar MEPPELGRONINGEN. Vertr. 'iBoaoh 7,5 10,6 12,52 8,20 Arahem 6,— 9,— 11,40 2,50 5,11 Zntfen 7,8 9,40 12.80 8,37 6,— Zwolle 5,20 8,42 10,85 1,51 5,8 7,22 Meppel 6,10 9,30 11,11 2,86 5,48 8,18 Assen 7.27 10,45 12,— 8,51 7,7 9,29 Vriea-Znidl. 7,45 10,59 4.5 7,21 9,48 De Punt 7,54 11,8 4,14 7,80 9,52 HareD 8,2 11,16 4,22 7,88 10,— Aank. Groningen 8,10 11,25 12,26 4,80 7,46 10,8 Van DELFZIJL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,45 10,80 1,7 4,12 Appingedam 5,51 6,58 10,48 1,18 4,24 Loppersum 6,15 7,26 11,11 1,42 4,48 Aank. Groningen 7,18 8,81 12,18 2,40 5,48 5,88 7,6 7,46 8,45 9,21 10,11 10,86 8,16 8,27 8.51 9,48

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1