22e Jaargang. VAN BORGESIUS ZOON, SAPPEMEEB. Advertentiër. bd. Ingezonden Stukken des Dinsdaga- en VqjdaggaTondB vôèr ses nm bij de ïïitgevera. Overzichl van 11 lot h Bot. 1&92. Voor do Gemeenten HOOGEZAFD, SAPPEMEEB-, SLOCHTEREN MOORDBBOEK, HJIDBBOEK, 1TJIDLABEE, HABEN en». Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cent*, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U I T G A V E PRIJS der ADYERTENTIËN Van 1-5 regels 85 cents, isdere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats» ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eena voor 3-maal piaatsing besield, is de dard# plaatsing gratis. BUITENLAND. De verhouding tusschen de enquête commissie en de fransche regeering heeft weder een wijziging ondergaan. Naast haar treedt thans de regeering en ook de justitie op om het noodige licht te doen schijnen in de Panama zwendelarijen. Op bevel van den minister van justitie (inmiddels is in het nieuwe kabinet weder een andere titularis voor dit département opgetreden) werden de directeuren dier maatschappij in hechtenis genomen. De aan- klacht luidt »wegens omkoop van ambtenaren." Onder hen bevindt zich Charles de Lesseps, de zoon van den beroemden Ferdinand de Lesseps; enkelen hadden zich bijtijds door de vlucht aan het gerechtelijk onderzoek onttrokken. Tevens werd huiszoeking gedaan aan de kantoren der zuider-spoorwegmaatschappij en bij de bankiers die bij de zwendelarijen waren betrokken voornamelijk bij Cornélius Herz, een gelukzoeker, met een aller- zonderlingsten levensloop. Van afkomst is hij een duitsche lsraeliet die tôt 1870 te Parijs als knecht in een apotheek dienst deed. Gedurende den oorlog toen ieder die maar eenigszins met de geneeskunde bekend was, bij de ambulance werd ingedeeld, trok ook Herz mede op. Later vestigde hij zich in Amerika als doctor, toen het met de praktijk echter niet vlotten wilde werd hij schouwburgdi- recteur, en ging failliet met een te kort van een paar millioen dollars. Naar Frankrijk teruggekeerd begon hij zich te mengen in allerlei speculatiën, die hem vooral onder het ministerschap van Bou langer goed gelukten. Hij werd een invloedrijk man en wie van het ministerie van oorlog iets ge daan wilde krijgen moest zich tôt Herz wenden. De gelukzoeker Boulanger bracht Herz in eer en aanzien, in ruil voor de millioenen die deze voor het boulangisme ten offer bracht. De opgraving van het lijk van den bankier de Reinach heeft zekerheid verschaft, dat de geruchten die in omloop waren als zou deze zich uit de voeten hebben gemaakt, onwaar zijn. De Reinach heeft na zijn kapitaal verloren te hebben, zich door vergif van het leven beroofd. Door de enquête commissie is Donderdag in de kamer nogmaals een poging gewaagd het geheele onderzoek in handen te krijgen. Met een meerdei heid van slechts zes stemmen die van de mi- nisters zelven werd besloten het gerechtelijk onderzoek naast dat der commissie zijn vrijenloop te laten. Intusschen neemt ten platten lande in Frankrijk de weerzin tegen het geknoei in Parijs gaandeweg toe. Men begint meer en meer in te zien dat de republiek meer nog dan het koning- en kei zerschap de deur openzet voor zwendelarijen, die de rust in het binnenland en het aanzien naar buiten ernstig bedreigen. In Duitschland is de antisemiet, Ahlwardt tôt lid van den rijksdag gekozen. Deze Ahlwardt is een veel besproken persoon in Duitschland. In een brochure door hem uitgegeven, getiteld: «Juden- flinten" (Joden-geweren) trok hij hevig te velde tegen de israëlitische firma Lôwe, die groote leve- ranties had voor het leger. Hij beschuldigde deze firma onbruikbare geweren geleverd te hebben, die echter werden goedgekeurd omdat de com missie die ze moest beoordeelen, de handen werden gestopt. Een gerechtelijk onderzoek heeft echter aan het licht gebracht dat Ahlwardt loogen den laster alleen verspreidde om de Joden te benadeelen. In Duitschland, het schijnt van het oosten over te waaien, vormt zich lang zamerhand een sterke partij, die de Joden te lijf wil, en naijverig op het succès dat zij gewoonlijk bij hun ondernemingen hebben, hen wil verdrijven. Die partij gelukte het Ahlwardt in den rijksdag te brengen. Tegen de firma Lôwe zijn in de laatste dagen nieuwe beschuldigingen opgeworpen. Bewezen is dat zij met Boulanger heeft onderhandeld over de levering van geweren naar het duitsche systeem aan het fransche leger. Al wat conservatief is in den lande vindt dat natuurlijk een hemeltergend feit. Maar de geavanceerde bladen, onder anderen dat, dat door Eugen Richter wordt geredigeerd, werpt op de zaak een ander licht. Wanneer Krupp, zegt de Freisinnige Zeitung, aan Rusland pantser- torens levert en kanonnen, die tegen den driebond bestemd zijn, mag Lôwe ook wel met Frankrijk handel drijven. Zaken zijn zaken. BINNENLAND. By de verdere behandeling van de begrooting van justitie heeft de minister het pleit gewonnen tôt reorganisatie en traktementsverhooging van de rijksveldwacht. Hoewel velen, en te recht, aan een grootere uitbreiding van het wapen der ma réchaussées als nu het plan is de voorkeur gaven, bleef de minister bij zyn voorstel, zoodat nu deze beide takken van de rykspolitie-dienst naast elkander zullen uitgebreid en verbeterd worden. Bij de behandeling van hoofdstuk V (binnenland- sche zaken) kwamen tal van punten ter sprake. Het ambachtsonderwijs werd uitvoerig besproken, en de minister verzekerde in de eerste helft van -1893 bij een aanvullingsbegrooting gelden te zullen aanvragen tôt krachtige ondersteuning van dit on- derwijs, mits particulieren en gemeenten voorgingen. De minister deelde mede dat het ontwerp op den leerplicht gereed ligt. De heer Heldt bracht den minister hulde voor de kostelooze toelating van leerlingen op de rijks hoogere burgerscholen, maar achtte de eischen daartoe te hoog. De minister was echter niet genegen de voorwaarden te ver- anderen, het was een voorrecht dat zou worden verleend onder voorwaarde dat geen meerder per- soneel noodig was. De heer van Karnebeek wees op voorbeelden van strafrechterlijke vervolging van onderwijzers en drong aan op verwijdering van het niet goed- gezinde personeel. De minister echter achtte den algemeenen geest onder de onderwijzers goed, eerst na een ernstig onderzoek mag tôt verwijde ring van onderwijzers worden besloten. Tusschen de begrootingsdiscussiën werd een wetsontwerp aangenomen waarbij de verplichte invoering van 'het leervak de vrije- en ordeoefenin- gen tôt 1897 wordt verdaagd. Hoofdstuk VI waarbij aanzienlijke sommen wer den aangevraagd voor nieuwe schepen is met kleine wijzigingen goedgekeurd. In behandeling werd genomen de begrooting voor flnanciën. Vergadering van den Raad der ge- meente Slochteren op Donder dag den 15 December 1893, des vooriniddags 91 nnr. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heer Kooi (wethouder.) Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden door den secretaris de notulen voor- gelezen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Volgt mededeeling van den voorzitter, dat de heer Kooi kennis gegeven had niet ter vergadering te kunnen komen, wegens het bijwonen van de begrafenis zijner schoonzuster. Aan de orde: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid van den Raad. De voorzitter deelt mede, dat de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid van den Raad zijn in- gekomen, en verzoekt de heeren Klootsema, Hooites en Blaauw zich met het onderzoek te willen be- lasten, waarna de openbare vergadering een oogen- blik geschorst wordt. Na heropening der vergadering rapporteert de heer Blaauw namens de commissie dat de stukken aile in orde bevonden zijn, en stelt voor hem fot lid van den Raad toe te laten, waartoe vervolgens met algemeene stemmen besloten werd, van welke beslissing kennis zal gegeven worden aan heeren Ged. Staten. 2. Adressen protesten van verschillende Bonds van Ned. onderwijzers omtrent handelingen van Burgemeester en Wethouders. De voorzitter deelt mede, dat er 51 adressen ingekomen zijn, en leest daarna de namen van die afdeelingen voor. Hieruit blijkt, dat haast uit aile oorden der lands adressen gezonden zijn. Van de verschillende Bonds heeft de verslaggever de volgende aangeteekend, als: Deventer, Hugowaard, Hengeloo, Huisen, Lem- sterland, Noordwolde, Monnikendam en omstreken, Middelburg, Scheemda, Sehiedam, ten Boer, Vianen, Vlissingen, Winterswijk, Zwolle, Meppel, Utrecht, Slochteren e. m. a., terwijl er 4 adressen ingeko men waren, welke niet op zegel zijn, als Leiden, Zaltbommel. Voorzitter De inhoud van deze adressen is vrijwel gelijk, zoodat het onnoodig is ze aile voor te lezen. Het adres van de afdeeling »Slochteren" van den Bond van Ned. Ond. is als volgt: Aan den Raad der gemeente Slochteren. De afdeeling «Slochteren" van den Bond van Ned. Onderwijzers, overwegende le dat de neutra- liteit der school een waarborg is tegen het verkon- digen van politieke meeningen in de klasse, 2. dat het aan de voor het onderwijzen gevor- derde bekwaamheid niet afdoet van welke politieke gezindheid de onderwijzers zijn; 3. van oordeel, dat het grondwettig recht, aan allen behoudens de vereischte bekwaamheid zonder onderscheid van geloof de bediening van openbare ambten is toegezegd, ook van toepassing moet zijn op politiek terrein; 4. gehoord hebbende, dat bij de benoeming van hoofd der school te Hélium door het Dagelijksch Be- stuur onderzoek is gedaan of de «sollicitanten ook overhellen tôt radicalistische of socialistische denk- beelden" spreekt hare afkeuring uit over deze han delingen van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Slochteren en protesteert tegen de aanranding van de politieke vrijheid der onderwijzers. Slochteren 28 November 1892. Namens de afd. Slochteren van den B. v. G. de. VRIES, secretaris. N. 0. Wordt nog voorgelezen het adres van de afd. «Noordwolde" (Friesland) van den B. v. N. 0. Voorzitter: Zijn de heeren er op gesteld, dat er nog meerdere adressen voorgelezen worden? Hooites Och neen, zij zijn ja allen gelijk. Nogmaals vraagt de voorzitter of de heeren er op gesteld zijn, dat er nog meerdere adressen wor den voorgelezen, doch daar niemand erom vraagt, zegt de voorzitter: Ik stel voor niet de minste notitie van deze adressen te nemen, maar ze in den snippermand te werpen. Is hier ook iemand tegen Daar niemand er zich tegen verklaarde, wordt dit voorstel als aangenpmen beschouwd. 3. Adres afd. Slochteren v. d. Bond v. N. On derwijzers om verhooging van jaarwedde. De voorzitter leest dit adres voor als volgt Aan den Raad der gemeente Slochteren, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afd. «Slochteren" van d. B. v. N. 0., dat zij op- nieuw de vrijheid heeft het volgende onder uwe aandacht te brengen: 1. Dat bij de tegenwoor- dige bezoldiging der onderwijzers het dezen onmo- gelijk is om op den duur in hunnen werkkring een bestaan te vinden, dat het bezit der hoofdacte en dit is toch voor het onderwijs van groot belang noch ook dat van bijakten, zelfs niet langdurige diensttijd bij de huidige traktementsre- geling eenig uitzicht op verhooging geeft, dat bij den tegenwoordigen stand van zaken het den be- zitters der hootdacte wegens de weinige vacante plaatsen en een overgroot getal sollicitanten zoo goed als onmogelijk is eene betrekking als hoofd der school te verwerven, zoodat zij, daar hun de weg tôt bijverdienste is afgesneden, gedwongen zijn zich ook in de toekomst aan fatsoenlijke ar- moede te blijven onderwerpen. Zij vraagt, moet ook een onderwijzer niet in staat gesteld worden eene huishouding te kunnen onderhouden? En zijn zijne diensten niet van dusdanigen aard, dat zij eene behoorlijke bezoldiging rechtvaardigen De afd. «Slochteren" meent deze vragen bevestigend te moeten beantwoorden en heeft mitsdien de vrijheid den Raad beleetd te verzoeken op het voetspoor van sommige andere gemeenten de regeling der onderwijzerstraktementen zoodanig te willen inrich- ten, dat de onderwijzers, zonder door verslappende zorgen van levensonderhoud te worden gedrukt, hunne taak met lust en opgewektheid, die niet bestaan bij een onvoldoende vergoeding als de te- genwoordige, volbrengen kunnen. Slochteren, 30 Nov. 1892. Namens de afd. y>Slochteren G. DE VRIES secretaris. Na voorlezing van dit adres vraagt de voorzitter, wie het woord er over wil. Broekema: Ik kan mij best voorstellen, dat de onderwijzers hunnen toestand graag verbeterd zien maar met het oog op den finantieëlen toestand der gemeente en ook dat de jaarwedden reeds verhoogd zijn, zou ik er voor wezen afwijzend op het verzoek ter beschikken. Alting Ik stel my voor, dat die het woord vraagt en er niet mede instemt, gevaar loopt op- nieuw gehekeld te worden, men geeft zich op een gevaarlijk terrein. Maar de onderwijzers hebben in den laatsten tijd reeds zoovele giftige pijlen af- gestoken, dat het op een meer of minder niet aankomt. Zij hebben allen aan een klokje getrok- ken, maar ze weten niet waar het hangt. Wat die adressen betreft, die voor kennisgeving aange nomen zijn, ik ben het volkomen eens met het Dagelijksch Bestuur. Wanneer er iemand is, die een persoon in dienst neemt, dan heeft hij gelijk, dat hij eerst onderzoek doet, of hij in beginselen met hem overeenkomt. De onderwijzer nu is geen gewoon dienstbare, men kan hem niet afzetten en ook niet in traktement verlagen. Ik zou de onder wijzers aanraden, wanneer zij met giftige pijlen schoten, zich eerst eens goed op de hoogte te stellen, wat zij deden. Ik ben een voorstander van 't onderwijs; hier in de gemeente zijn 11 scholen met 33 onderwijzers en onderwijzeressen. Nu mochten er nog 2 of 3 scholen bijgebouwd worden, wanneer het onderwijs goed zou zijn, want niet aile kinderen kunnen nu zoo gemakkelijk bij de scholen komen Maar dit ailes stuit af op den finantieëlen toestand der gemeente. Er zijn zoo weinig ingezetenen in onze gemeente met een groot kapitaal. Dat ze aanvragen, kan ik billijken, maar ze moeten niet rekenen, dat het al goud is, wat men krijgt. Laatst was er een onderwijzer, die op een betrekking solliciteerde van 600. Hij wou er wel gaarne heen, maar toen hij ailes onder- zocht, moest hij in de maand 27 30 kostgeld geven. Toen ik hem vroeg, hoe het er mee stond, zeide hij, ik ga er net zoo lief niet meer heen. Wat mij het meest evenwel verwondert, is dat de hooge regeering zoolang met het onderwijs om- sukkelt, zij maakt de wetten en laat de gemeenten er maar mede zitten. Het onderwijs wordt nooit goed gezond, zoolang de staat het niet tôt zich trekt. Het zal zoolang eene lijdensgeschiedenis blijven, want de handen van de gemeentebesturen zijn gebonden. Al waren aile leden ook voor de verhooging, dan nog zou het afstuiten op de fi- nantieële draagkracht der gemeente. Ik ben er voor afwijzend op het verzoek te beschikken Voorzitter: Ik ben het met Broekema en Alting eens. Alting zegt, dat die adressen voor kennis geving aangenomen zijn, dat is nu niet zoo, want ik heb voorgesteld, niet de minste notitie van deze adressen te nemen, hetgeen is aangenomen. Ik geloof ook, dat we de traktementen niet moeten verhoogen, tenzij in de hoogste noodzakelijkheid. Men kan niet teruggaan, en ik kan nu niet inzien, dat hunne positie in vergelijking met anderen, zoo treurig is. Eelssema: Met Venhuis, die vroeger onderwijzer bij ons was, hadden we eens het geval, dat een zoon van een lid van den Raad die tegen verhoo ging was, hem vroeg of hij wel van zijn traktement kon bestaan. Venhuis antwoordde daarop, ja, ik kan er wel van bestaan, maar had ik meer, dan ging er ook meer langs. Nu behoeft men hen toch niet meer te geven, om meer te kunnen op- maken. Hierna gaat het voorstel van Broekema, om af wijzend op het voorstel te beschikken in rondvraag, en wordt aangenomen met algemeene stemmen. 4. Vacature onderzwijzeres Slochteren. Voorzitter Zooals de heeren weten, is aan Mej Johanna Frank met 1 Januari a.s. ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. lagere school te Slochteren. Nu is er eene oproeping in de courant geplaatst met vaststelling van een termijn op eene jaarwedde van f 475. Op die oproeping heeft zich geene enkele sollicitante aangemeld. Daarna is er eene herhaalde oproeping geplaatst, en nog hebben zich geene sollicitanten aangemeld. Hoe nu te handelen. De vacature treedt met 1 Januari in, er moet dus in worden voorzien. Zou er bezwaar bestaan de tractementen der onderwijzeressen met 25 te verhoogen. De meerdere diensten die de onder wijzeressen verrichten worden vergoed met 25, dat is wel wat gering. Vroeger was de minste bezoldiging voor het onderwijs in de handwerken 45. Als de Raad nu kon goedvinden, dat we de tractementen der onderwijzeressen met 25 verhoogden, dan zou het misschien gaan. Broekema Zou met eene verhooging van 25 de zaak genezen wezen 25 genieten ze nu voor de handwerken, maar als met 25 verhooging zich nog eens geene sollicitanten opdeden, dan za- ten we er nog mee. In enkele gemeenten hebben de onderwijzeressen 75 tôt 100 verhooging. Als we nu de jaarwedden der onderwijzeressen ge lijk stelden met die der onderwijzers, en dan/50 gaven voor 't onderwijs in de handwerken. 't Is beter ineens wat meer te geven, anders zouden we ons nog weer belachelijk kunnen maken. Voorzitter: Van dat belachelijk maken, neem ik niet de minste notitie. Ik ben het volko men met Alting eens, ze kunnen zeggen wat ze willen. Maar we hebben ook met de andere onder wijzeressen rekening te houden als te Siddeburen, Hélium, Schildwolde, Slochteren, Borgweg, Lage- land. Overschild staat boven ailes, die heeft nog 700. Het voorstel van B. en W. is om de jaarwedden met 25 te verhoogen. RumpfF: Moet het bepaald eene onderwijzeres wezen? Kunnen we er ook niet een onderwijzer benoemen, en er een bij aanstellen die les in de handwerken geeft. Dan konden de tractementen zoo blijven. Voorzitter: Maar dat is minstens even duur. Weet Rumpff er een, die even goed is. Mej. Kui- pers in Siddeburen is geëxamineerd, maar vroeger hadden we bijv. op Kolham iemand die het radicaal niet bezat, en daar was het onderwijs treurig. In 't Lageland was toen ailes behalve goed. We zul len maar geene namen noemen. Rumpff: Ik wou het doen, omdat we dan de tractementen zoo konden laten. En er zijn toch wel te krijgen, die evengoed les in de handwerken geven, als een geëxamineerde. Voorzitter Over 't geheel geeft iemand, die het radicaal bezit toch wel zoo goed onderwijs als iemand, die dat niet heeft. Broekema: Ik vrees er voor, dat de toestand gelijk blijft, er komen geene sollicitanten, al stellen we de jaarwedde ook op 500. Ik ben niet voor de verhooging, om het op te drijven. Voorzitter: Neen, dat lag ook niet in uw ge- zegde. Maar maakt Rumpff er een bepaald voor stel van? Rumpff: Ja, mij dunkt, dat er wel een te vinden was, die evengoed onderwijs gaf. Ik weet er evenwel geene. Broekema: Ik ben tegen het voorstel Rumpff, omdat iemand, die het radikaal bezit, toch het beste onderwijs geeft. Het voorstel Rumpff gaat in stemming en wordt verworpen. Vôôr stemden Blaauw, Rumpff, Hooites en Eels sema (onduidelijk). De anderen aile tegen. Het voorstel van B. en W., om de tractementen der onderwijzeressen met 25 te verhoogen, en die van 425 te brengen op 450 (zij, die de acte voor nuttige handwerden niet bezitten), en die van 475 op 500 (zij, die de acte wel be zitten) wordt nu in stemming gebracht en aange nomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden: Ten Have, Hooites, Eelssema en Rumpff. Blaauw: Hoe moet het nu met Nieuwjaar met het geven van les in de nuttige handwerken? Kan dan niet tijdelijk in het onderwijs voorzien worden Des winters gaan er de meeste kinderen naar school, en is dus het onderwijs van het grootste belang. Mij dunkt, dat er zeer goed in voorzien kan worden door iemand die evengoed onderwijs geeft, als een geëxamineerde. Voorzitter: Het is heel goed, dat Blaauw erop attendeert, maar we moeten het doen met goed vinden van den arrondissementsschoolopziener. We zullen er evenwel zoo spoedig mogelijk in voorzien. Maar de belooning voor eene tijdelijk te benoe men onderwijzeres zal wel wat hooger moeten zijn dan naar 50 'sjaars. Kunnen de heeren er zich mede vereenigen, dat dit aan 't Dagelijksch Bestuur overgelaten wordt. Aldus besloten. 5. Adres W. Tuinier om verhooging van jaar wedde. Aan den EdelAchtbaren Raad der gem. Slochteren. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, Wilko Tuinier, ambtenaar ter secretarie alhier, dat hij sederl 1885, dus reeds meer dan 7 jaar alhier als ambtenaar ter secretarie werkzaam is, voor zoover hij weet altijd ten genoegen van zijne su- perieuren, dat zijn salaris thans nog maar slechts twee honderd en vyftig gulden en niet geevenre- digd aan dat der onderwijzers is, dat hij toch even als deze in dienst der gemeente werkzaam is en (ILR BLA OOST-GOORECHT EN 0HSTR1KIN. VAN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1