B M lit Doctor DE WAAR pj P V Groningen, Heerestraat, hoek kl Pels inwendlge ziekteri UIT GRUNO. BINNENLAND. Sw r zijde aan de werkeloosheid kan gekomen. Na 't ontvangen van dit, ant président en seeretaris van de se naar den burgemeester, ora ZEA dat het antwoord hem al heel s doeh dit bracht geen veranderin^ De maréchaussées patrouilleeren en rijkspolitie nog steeds bij de daar trokken zich hoopjes volk t< roepende en nu en dan socialisti gende, die echter al heel spoec chaussées met de blanke sabel dreven. Een tweetal personen maakte het staal en dropen zoo spoedig spreekt van zelf, dat ook hier tal i de beweging gadeslaan, al is he er druipnat bij moeten lalen reg Naar wij vernemen heeft er 1 verschillende burgemeesters uit gemeenten, den officier van jus' procureur-generaal bij het gere warden een conferentie plaats ge huize te Groningen. In afwachting van de komst volgens gerucht, over verschillend worden verdeeld, kwam hier hec trein van halfacht, onder bevel luitenant Donker, een detachemi sterk 2 sergeanten, 4 korporaals die gehuisvest zijn in het gyn hoogere burgerschool. Op dit oogenblik ruim 1 rustig in de plaats. Oostwold, 14 December. Ma voegden zich ongeveer een twint den heer Mensinga, wethouder werk. Hun werd gezegd wij vergadering, dan zullen wij omstreeks zeven uur, vertrokken 15 20 man in de richting naa: listische liederen zingende. De Midwolda aan en zoo trokken ze terug naar Oostwold, altijd zin behuizing van den kastelein Sr streeks 9 uur en een 300 mai) ze nu weer naar Midwolda. Vi school, dat is de scheiding van werd hait gehouden, een kleine der leden volgde, daarna werd e hoera geroepen, twee schoten ge ieder weer huiswaarts. Dinsdagmorgen negen uur w streeks 30 man midden in het d gemeenschappelijk naar den Ij vroegen om werk. Hun werd g zouden krijgen, doch moesten w dagavond. Ieder keerde nu wee des avonds tusschen vijf zes u een man of vijftien plus wat opi socialistische liederen zingende, had. Dienzelfden avond, omstrei het lawaai weer een aanvang, zc velen verstoord werd. Er werdi schoten gelost. Woensdag zou de afdeeling bond van Midwolda een bezoel te Finsterwolde. Om vier uur er in Oostwold wel 150 man o kwamen ze ook van Midwolda oponthoud trokken ze samen Onze politie was versterkt doc maar, zoo vragen wij, wat zull oploop doen. Zooals uit een bericht uit is het ook daar evenals te Midv dat het ook te Finsterwolde nie mag men wel afleiden uit het fi avond nog laat, hulp werd gev rechaussées te Winschoten. Tv terstond op weg, maar vondei "Wel hoort men nu, dat er b glazen zijn ingeslagen en dat gelost, maar voor 't overige toch n Inmiddels is overal de politie wold bevinden zich op 't momei en 6 rijksveldwachters, te Finstel sées en 6 rijksveldwachters, te 8 en te Winschoten eveneens 8 Te Diever is een huis, waariïi ongeveer 10 koeien en 2 paard ingezet op de som van /I zesenzeventig gulden.) Uit St. Anna-Parochie wordt van 14 dezer gemeld: Gisteravond heerschte hier een levendigheid. Het collège van zitting gehouden in het armhuj doordien een nieuw lid in de za ingeleid. Van buiten schijnt men dat hierby hei een en ander we zamerhand was eene menigte v< mengesehoold, en toen de voc werden ze onmiddellijk omringd de kazerne der maréchaussée g bij hem zekere beweerde toesta constateerd, waartoe echter ge« gevonden. Voor twee anderen. Parochie thuis behooren, werd i der politie voor hunne veiligheid door het kalm optreden van dei de zaak verder met een sisser Men is benieuwd, welke gevoM menigte zal hebben. In elk g< der armvoogden zulk eene te gerneente als deze er niet oj Woensdagnacht omstreeks 4 i kende oorzaak een hevige brc 1 is den 2den DONDERDAG van, elke i: Jan. a.s.) te CONSUI/TEEREW, te S HOTEL STRUVÉ, van ÎO5 mur. MimnekeliolmGroningente het ZIEMENHEIg,. is te spreken voor des DINSDAGN van 10—1 en 7- overige werkdagen van 121 en 7 het voorstel van B. en W. wel iederen dag ook des Zaterdags van morgens 9 tôt 's middags 4 uur, dat zijn salaris toch niet voldoend geacht kan worden om daarvan met zijne vrouw en kind, dat hem nu reeds aan geneeskundige hulp een extra uitgave van 60 heeft gekost, fatsoenlijk te kunnen leven. Redenen waarom hij bescheiden de vrijheid neemt, zich tôt uw Edel Achtbaren te wenden met het eerbiedig verzoek hem eene billijke verhooging van salaris toe te kennen. 't WTelk doende W. TUINIER. Siddeburen, 9 Dec. 1892. Voorzitter: Wie wil het woord over dit adres? R. G. Mulder: In verband, hetgeen de andere ambtenaar als salaris ontvangt, zou ik er wel voor zijn om hem verhooging toe te kennen. Biaauw: Is 250 zijn geheel tractement? zijn er geene émolument en. Voorzitter Geene andere dan 10, welke hem toegestaan wordt voor koffie. Biaauw Ik dacht dat er nog emolumenten bijkwamen. Die post, welke er uitgetrokken is voor het aan- leggen en bijhouden van de registers van den Burgerlijken Stand, groot 300, is die dan hee- lemaal noodig? Voorzitter: Ja zeker, voor zegels De Seeretaris: In andere gemeenten wordt er nog wel iets uitgetrokken voor het aanleggen en bijhouden van de kiezerslijsten, maar daarvoor is hier nog nooit iets uitgetrokken. Biaauw: Ik dacht, dat daar wel wat van over- schoot, dat er, net als bij de kasleleins wel, een pot van gemaakt werd, en dan gedeeld werd. Voorzitter: Emolumenten zijn er niet. Alting: Als er niets geene bijverdiensten zijn, is het geene belooning voor Tuinier, die hier de heele dagen wezen moet. De commissaris heeft er reeds op gewezen, dat het personeel uitgebreid moest worden. Billijker wijze komt Tuinier dus verhooging toe. Biaauw Zeker, en Tuinier is nu ook getrouwd. Eelssema: Dat is zijn zaak, daar heeft de ge rneente niets mede te maken. Voorzitter: Is er ook iemand, die een voorstel wenscht te doen, hoeveel verhooging we Tuinier zullen toekennen? Biaauw: Waar is hij mede tevreden? Voorzitter In 't adres staat van eene billijke verhooging. R. G. Mulder: Welk voorstel hebben B. en W. daaromtrent Voorzitter Wij waren van oordeel, dat de op- klimming niet al te bar moest zijn, en hem eene verhooging toe te kennen van 50, dus de jaar- wedde te brengen op 300. Broekema: Wat heeft de andere beambte ter Secretarie Voorzitter: 400. Broekema Dan is niets onbillijk. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 6. Adres ingezetenen te Overschild over den grintweg te Grauwendijk. Geven te kennen, de bewoners van het Oostelijk gedeelte van Overschild, dat de grintweg van af het tolhuis van Hemmel, tôt aan brug no. 9 in een treurigen toestand verkeert, als gevolg van eene te korte bekeiïng, redenen waarom zij aan den Raad verzoeken, hierin verbetering te willen brengen. Geteekend: Boerema, Smit, D. Staal, Kuiper, D. Knol en O. van Sloten. Voorzitter: In de vorige vergadering hêeft Broekema er reeds op gewezen, en is aan het Dagel. Bestuur opgedragen, daarin te voorzien. Ik stel voor, dit aan de adressanten te berichten, en gevolg te geven aan hunne wenschen. Aldus besloten. 7. Voorstel van 't lid Biaauw om uitbreiding vah de leden van 't Burgerlijk Arrnbestuur. (Aangehou- den voorstel van de vorige vergadering.) Voorzitter Is het lid Biaauw bereid zijn voorstel nader toe te lichten. Biaauw Ja. In ieder dorp zag ik gaarne, dat er twee leden van 't Arrnbestuur aangesteld wer den, die dan om de 14 dagen eene vergadering hielden. De beide leden in ieder dorp konden dan een onderzoek instellen naar den toestand der ar- men in hunne omgeving. De ondervinding in Slochteren leert mijdat er veel gebeurt, hetwelk niet in de haak is. Dat gebeurt natuur- lijk door onkunde, want onze voorzitter, kan wegens zijne drukke bezigheden niet overal aanwezig zijn. En hoe ze dan behandeld worden hier, bij afwezigheid van den voorzitter, dat kunnen zij zelf het best getuigen, die hier komen vragen. We hebben hier bijv. een geval met de wed. G. Tuizinga. Dat mensch heeft eene woning van 't Arrnbestuur, maar die woning, die treurig is, staat een eind achteruit, aan een zeer modderige laan. Velen zijn er, die dat mensch nu wel wat werk - zaamheden willen gunnen maar ze zien er tegen aan, om de laan langs te gaan. Door bemiddeling van koopman Sam, kunnen de menschen daar de boodschappen laten. Evenwel kan de wed. Tui zinga nu eene woning bij den weg krijgen, n.l. eene kamer van de wed. Hagenouw, en deze wo ning moet nog 5 goedkooper wezen, dan die, waar ze nu in woont. Nu wordt er gezegd, dat de voorzitter tegen haar gezegd had, toen zij om de woning van de wed. Hagenouw vroeg, je moet daar in blijven, anders naar 't werkhuis. Ook wordt er gezegd, dat J. Veentjer, in welker kamer de wed. Tuizinga nu woont, geld aan den voorzitter moet betalen, en dat de vrouw van Veentjer zich aldus moet uitgelaten hebben »nu kunnen we den Burgemeester rnooi met de huur betalen." Voorzitter: Ik geef Biaauw de verzekering, dat ik geen cent te vorderen heb van Veentjer. 't Is een pertinente leugen, hetgeen men daar zegt. Wij hebben in 't Arrnbestuur afwijzend op het verzoek van de wed. Tuizinga beschikt, om redenen, die ik niet gepast acht, in eene openbare vergadering mede te deelen. Beter is het, die straks' in eene besloten vergadering te zeggen. Wil Biaauw de reden evenwel weten, dan Biaauw Och neen. Voorzitter: Er zijn besliste redenen, om die vrouw die kamer niet te laten betrekken. De huur bij J. Veentjer is tegenwoordig 25, terwijl Veen tjer haar 3 HL. aardappels moet geven, en een volgend jaar 5 HL. Het verschil is dus weggeno- men. Als ze nu aan den weg woonde, het is waar, ware misschien beter, maar hoevaak gebeurt het niet, dat eene arbeidsvrouw een eind van den weg afwoont. En het is ook maar slechts 5 6 minuten. Er bestaan nu eenmaal besliste redenen haar die kamer niet te laten betrekken, die ik straks zal mededeelen, maar ik herhaal, wil Biaauw het nu weten, dan zal ik het zeggen. Biaauw: Neen; die vrouw van Tuizinga, heeft gezegd, dat het geene woning was, daar moest ze verkleumen. Voorzitter We dwalen zoo van het onderwerp af, zij heeft zelf de wensch gekoesterd om die woning van Veentjer te betrekken. Zij vroeg er om, en toen heb ik het in 't Arrnbestuur voorge- j steld, waarna we de woning van Veentjer gehuurd hebben. Er wordt tegenwoordig zooveel geteut, en mij zooveel naar 't hoofd geslingerd, ik stoor mij er niet meer aan. Biaauw: Als ik er op antwoorden mag, dan doe ik nu juist dit voorstel, om te trachten, dat dergelijke dingen in 't vervolg niet meer voorkomen. Door onkunde gebeuren ze vaak. Voorzitter: Dan' beschuldigt Biaauw mij toch, dat ik mijn plicht niet gedaan heb, want ik woon hier zoo dicht bij, dat ik er wel met op de hoogte kon wezen. Broekema Volgens mijn idee is het Burgerlijk Arrnbestuur ver genoeg uitgebreid. Volgens een vroeger besluit kan ieder armlastige zich tôt een der leden wenden, welke het dan weer aan 't Bur gerlijk Arrnbestuur moet mededeelen. Ik ben tegen verdere uitbreiding, want hoe uitgebreider, hoe minder men tôt een besluit kan geraken. Biaauw: Hoe meer het uitgebreid werd, hoe beter kon er een goed onderzoek gedaan worden. Laatst was er ook nog een adres, maar toen werd mij voor de voeten geworpen, dat behoort bij het Arrnbestuur thuis. Dat men zich bij de leden van den Raad kon vervoegen, daar wist ik niets van. Voorzitter: Dat was die zaak van de leverantie. Biaauw Bij ons in 't Westeind waren er som- migen, die wat kregen, waaraan de gemeente nu eigenlijk niet verplicht was, wat te geven. De voor zitter woont hier in 't Oosteind en E. Mulder heel op Kolham, dat is een heel eind van elkaar. Het is onkunde dus, dat er zulke zaken voorvallen, zoo als ik gezegd heb. Voorzitter: De leden van den Raad kunnen er immers over geraadpleegd worden. Biaauw: Daar zullen de andere nieuwe leden toch ook wel niets van weten. In dit opzicht ben ik toch zeker niet de eenige onkundige. fDe heer Biaauw ziet de nieuwe leden aan), terwijl de heer Alting het woord vraagt, en mededeelt, dat bij de laatst gehouden stemming, de heer Kortholt, lid van 't Arrnbestuur, bij de stemming aanwezig, gezegd had, hier zijn nu de raadsleden bij elkaar, hoe oordeel je over deze en dergelijke zaken. Hij vroeg ons oordeel dus. De heer Mulder Of het bekend was, zal ik niet zeggen, maar T. L. Kuiper heeft mij vaak genoeg gevraagd hoe het met deze of die huishouding was, waarna ik mijn verslag gaf. Ik ben daarom tegen verdere uitbreiding, Voorzitter: Bij zoo'n groote uitbreiding zal het ook bezwaar opleveren in 't armhuis te vergaderen, dan moesten wij hier in 't gemeentehuis. Maar wie zou zich er toe willen laten leenen, om hier om de 14 dagen le komen. Westers: Ik kan mij wel met Biaauw vereeni- gen, om beter onderzoek, want dergelijke dingen worden nooit te goed onderzocht. Maar ik denk, dat het te omslachtig zal worden. Men kan zieb bij ieder lid van den Raad vervoegen, en dan is het ook goed. Biaauw Het moet juist goed worden onderzocht. De zittende armen, zooals men zegt, die zijn er het slechts aan toe. Zij, die er maar om durven uitgaan, dat is nog niet zoo erg, die zijn brutaler, en eischen het. En ik denk, dat er wel personen te vinden zijn, die zooveel menschenliefde bezitten, dat zij zich aan de zaak willen wijden. Voorzitter: Maar niet om de 14 dagen verga deren. Biaauw Dat behoeft ook niet bepaald, dat kan wel veranderd worden. Hierna wordt het voorstel van Biaauw in rond- vraag gebracht en verworpen met algemeene stem men op 1 na. Alleen de voorsteller voor. 8. Ingekomen stukken. Ingekomen Groningen dato 18 November, houdende terugzending van de rekening en hare bescheiden over het jaar 1891, met mededeeling, dat ailes in orde is bevonden en goedgekeurd zonder eenige op- of aanmerking. b. Mededeeling van het aantal kinderen, dat. in de gemeente het herhalingsonderwijs bezoekt en c. Mededeeling van ontvangst van een exemplaar van het verslag van het instituut van doofstommen te Groningen. Terwijl er nu niets meer mede te deelen of voor te stellen was, wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaar. in eene met gesloten deuren, ter behandeling van eenige reclames hoofdelijken omslag, hondenbelasting en schoolgelden. o«o 't "Was deze week eene week van branden, zoo als we dat in langen tijd niet hebben beleefd. Ge- woonlijk blijft het bij een schoorsteenbrandje, dat gemakkelijk bedwongen kan worden en meèsttijds al gebluscht is, voor de brandspuit in werkingge- steld wordt. In deze week hadden we echter twee uitslaande branden, waar bij uitzondering ook de groote stoomspuit bij te pas kwam. Doch laat ik op de rij af de treurige feiten aanstippen. Daar woonde in de Tuinstraat op een kamertje een oud vrouwtje geheel alleen, dat af en toe, als er een extra duitje te beleggen viel, zich nog wel eens bezondigde aan den drank. Zoo had ze nu ook weer een graantje gepikt en was boven de warme stoof in slaap gevallen. Doch harekleeren hadden vuur gevat, en zonder dat zij het merkte, sloeg de vlam er uit, en toen ze ontwaakte, ont- zegden de oude, stramme leden, ook verlamd nog door den ellendigen drank, haar den dienst. De buren echter hadden al eene poos getwijfeld, of er geen brandlucht in hunne kamer drong, en bij onderzoek zagen zij de kamer van 't oudje vol rook: ze braken de deur open en hoorden haar kermen te midden der vlammen. Fluks werden de vlammen gedoofd en 't suffe vrouwtje, met brandwonden overdekt, naar 't hospitaal overge- bracht. Een verschrikkelijk lijden was haar lot 't welk dezer dagen eindigde met den dood. In de Veulsgang, die uitloopt op de Rademarkt en waar ge deur aan deur telt van al die kleine woningen, die voor 't meerendeel nog door meer dan een gezin worden bewoond, brak ook onver- wacht brand uit. In een oogenblik sloegen de vlammen het dak der kleine woning uit, en nog was de brandspuit niet ter plaatse. Wat toch was het geval? Door een valseh gerucht wasdebrand- wacht gëalarmeerd naar de Nieuwe Sint Jansstraat, en toen ze daar kwam, bleek er geen brand te zijn en van den onverlaat, die haar de vergeefsche reis liet doen, was geen spoor te ontdekken. In dien tusschentijd werd de brand in de Veulsgang naar de hoofdwacht geseind; doch men moest natuurlijk wachten, tôt de brandspuit terug was. Onmiddel lijk werd nu de richting naar genoemde gang ge- nomen; doch te laat. Het vuur had zich reeds te veel verspreid; zoodat zelfs niets gered kon worden van de inboedels der vier gezinnen, die dit gebouw bewoonden. Ja, al spoedig verspreidde zich de tijding, dat een oud vrouwtje, 't welk boven verblij f hield, niet gered had kunnen worden en stellig reeds in de vlammen was omgekomen. Gelijk later helaas ook het geval bleek te zijn. De brand- wacht bepaalde zich thans tôt het bewaren der belendende gebouwen, waarin zij uitstekend slaagde. Doch het brandende perceel brandde geheel uit; zoodat er niets dan een puinhoop restte. Bij de treurige ramp, die de arme vrouw was overkomen voegde zich nog de ellende der vier gezinnen' welke plotseling door den brand van ailes ware^ beroofd en niets dan lijf en leven hadden kunnen bergen. Een beroep op de weldadigheid van Gro- nirigens ingezetenen, om in den eersten nood te willen voorzien, bleef niet zonder gevolg en tal van giften kwamen reeds in, ofschoon er nog veel meer noodig is. Ook de gemengde rederijkerskamer Talma gaf dadelijk voor de ongelukkigen eene liefdadigheidssoirée op de concertzaal van den heer Vos, welke naar ik verneem een gunstig succès heeft gehad. Vrijdag middag verspreidde zich plotseling het gerucht, dat de groote vellenbloterij van de firma Lammerts buiten de voormalige Steentilpoort in den brand stond. Toen ik op het terrein kwam, was het dak reeds ingestort en sloegen de vlam men hoog boven de puinhoopen uit. Door onbe- kende oorzaak was de brand op de drogerij ontstaan en had daar dadelijk volop voedsel gevonden in al die droge huiden. Aan het stuiten van den brand viel dan ook heel niet te denken, te minder daar de geheele binnenbouw uit hout beslond. In een oogwenk had zich het vuur over al de drie ver- diepingen verspreid, en of de stoomspuit en de andere spuiten ook al hun best deden, wat te ge- makkelijker viel daar het perceel van aile kanten door water omringd is, er viel niets te redden dan de behuizing, die onmiddellijk aan de bloterij is verbonden. De wind was gunstig en de naaste perceelen waren ver genoeg weg zoodat de brand- wacht hare kracht op één punt kon concentreeren, en 't mag tôt hare eer gezegd, dat een blik op de puinhoopen ons overtuigt, met hoeveel beleid ze is opgetreden en het vuur heeft bedwongen, toen er in stapels van huiden en wol en houtwerk nog voedsel genoeg was om uren lang de knetterende vlammen te onderhouden. De eigenaar was af- wezig en voor zaken naar Leeuwarden. Een telegram, naar hem afgezonden, bereikte hem niet meer, daar hij toen al op de terugreis was en een uur later op het terrein aankwam, waar hij da delijk met aile kalmte een en ander regelde en met de brandweer ailes overlegde. Honderden menschen verdrongen zich om den brand en ver- scheidenen hebben door het gedrang of een roeke- loozen sprong er een koud bad bij opgeloopen in eene der slooten rondom het perceel. Voor de vijfentwintig vaste knechten zal de ramp groot zijn, juist tegen den winter, daarom is het te hopen, dat de werkgever zooveel mogelijk ze aan het werk houde. In elk geval is er voorshands werk genoeg voor hen met de opruiming van den chaos, die wel eenige weken zal moeten duren "Want men wist te beweren, dat er voor honderd- duizend gulden huiden in de bloterij waren opge- stapeld. Nu begreep ik wel, dat misschien de stagnatie in den handel tengevolge van de choiera tôt opeenhooping van dit artikel kon leiden; doch de som leek mij zoo fabelachtig, dat ik gisteren nog eens op het terrein ben gaan zien, waar nu slechts enkele nieuwsgierigen zich bewogen. Doch ailes wat men er ziet is huid en wol, en bergen van verkoold of half verkoolde huiden liggen op den bodem verspreid; zoodat ieder wel erfeennen moet, dat er voor eene kapitale som was opgesfa- peld. Te hopen is het, dat spoedig ontruimmg en herbouw tôt spoedige hervatting der werkzaam- heden zal kunnen leiden. Nog was de geheele stad vervuld van het nieuws van dien kolossalen brand, of weer werd de brand weer opgeroepen voor een binnenbrand in de Fol- kingestraat bij den schapenslager Van Gelder. Over de oorzaak van dien brand loopen de geruchten uiteen. De een beweert, dat de vrouw slapende voorover op de tafel lag en bij 't ontwaken met het hoofd tegen de hanglamp sloeg, die nu van boven viel en den brand veroorzaakte doch in 't Nieuws van den Dag vond ik vermeld, dat de bewoner in een huiselijken twist tegen de lamp sloeg en haar zôô deed vallen. Doch het geval lag er, en het duurde ook maar kort,, of de vlam sloeg deuren en vensters uit en maakte aile redding van have en goed onmogelijk. En daar de woning in een der dichtsbevolkle buurten der stad ligt en naast een gang, waarin verschillende huisgezinnen woonachtig zijn, had de brandweer handen vol werk om de belendende gebouwen tegen de woedende vlammen te beschutten. Ja de in 't nauw gebrachte bewoners der gang hadden zelfs geen tijd en ge- legenheid om langs het brandend perceel in de straat te ontvluchten, maar zijn in de angst van 't oogenblik allen over eene muur geklauterd en zoo op de Nieuwstad beland, vanwaar zij nu angstig het verder verloop van den brand stonden af te wachten. Gelukkig waren de brandweermannen flink op hunne post, en al is ook de woning geheel uitgebrand en hebben ook de belendende perceelen zeer veel waterschade bekomen, toch bleef de brand beperkt tôt dit eene gebouw en een uur later waren de vlammen voor goed gebluscht. Moge de rust, die de brandweer na zooveel inspanning wel heeft verdiend, eene langdurige zijn. Aangaande laatstgenoemden brand vergat ik nog op te merken, dat in de woning eene kast verbrandde, waarin wat goud en zilver en een paar honderd gulden in contanten. Na ijverig zoeken heeft men echter Zondagmiddag een erg beduimeld bankbiljet van honderd gulden, 24 rijksdaalders en een klompje samengesmolten goud en zilver teruggevonden. Door onze politie is Zondagavond een jongen ge- pakt, die in de Astraat een koek uit den winkel had weggekaapt. En in het Noorderplantsoen viel een voerman van eenen zandwagen; zoodat de zwaarbeladen wagen over zijn lichaam ging en hij vreeselijk gekneusd en gewond naar het hospitaal werd vervoerd. De Remonstrantsche gemeente, die het vorig jaar een net gasthuis oprichtte voor ouden en behoeftigen, heeft thans het plan opgevat, ook de weezenver- pleging ter hand te nemen en daarvoor een vol doend fonds bijeen te krijgeîi. Dit juichen wij natuurlijk zeer toe, al blijft het ons rouwen, dat indertijd de afscheiding van de Hervormde kerk noodzakelijk is gemaakt. En de kerk, die toen zooveleri van zich vervreemde en aïs 't ware uit- stiet, zit thans in zak en assche en weet haast niet waar het de gelden vandaan moet halen om in het onderhoud van gebouwen en eerediensten te voor zien. Vandaar de kwestie van de slooping van het Nieuwe kerkhof, die zooveler verontwaardiging heeft gewekt, en die nog wel heel wat water troebel kan maken, eer het tôt de volledige uitvoering komt. Voor allen, die het goed meenen met de schoonheid der stad, is het te hopen, dat de kerk geen fiât krijge op haar pogen en dit fraaie kerk- plein gespaard blijvel Wij maken onze lezers attent op de aankondiging van de heeren Van Holk Ter Kuile te Delft, welke fîrma bekend staat door haar Algiersche en Kaapsche Wijnen en Spaansche Cognac. De heer Douwes, directeur van het mannenkoor HoogezandSappemeer, heeft voor die betrekking bedankt, wegens voortdurende ongesteldheid. Ten overstaan van Notaris Piccardt te Hoogezand, werd Vrijdag j.l., ten huize van den kastelein Sap te Kielwindeweer, verkocht voor de erven I. S. 01- denhove Een behuizing en schuur met tuin, groot 42 A. 50 c A. Kooper J. Smit en vrouw aldaar voor 2255 en, ten verzoeke van de erven G. P' Hopman Eene behuizing met erf en tuin, greot 5 A. 70 c.A. Koopers R. Oldenziel en vrouw mede aldaar voor 505. Zaterdagavond 1.1. hield de sociëteit »Vriendschap" hare jaarlijksche feestelijke vergadering bij den heer B. Poppens te Martenshoek. De président der sociëteit opende de vergadering met een zeer gepaste toespraak, waarin hij o.a. zeide Wij beleven tegenwoordig ernstige tijden, de een wil dit en de andere wil dat, doch wij houden vol het goede voor allen te willen en zullen de vaan der »Vriendschap" hoog houden; waarna het woord aan het reciteercollege »Spandaw" werd ge- geven. Door dit gezelschap is ten tooneele ge- voerd »De blinde en zijn geneesheer" en »De dochter van den barbier." Evenals vroegere jaren had sSpandaw" ook nu weder met de opvoering hunner stukken veel succès, daar het uitgebreide voorstuk met de daarin voorkomende moeielijke rollen uitmuntend door Spandaw's leden en door de vier jonge dames is uitgevoerd, welke uitmun- tende opvoering ook van het nastukje gezegd kan worden. De rolverdeeling had niet beter kunnen zijn en allen waren zeer vast in hunne rollen. Na afloop van 't programma gaf sSpandaw" nog eenige aardige zangcoupletten ten beste, die onder leiding van hun ijverige président ook aanschouwelijk wer den voorgesteld en tôt aller genoegen zijn uitge voerd. Van sSpandaw" is ons bekend dat zij veel kunnen geven, omdat zij veel weten. Met een woord van lof en dank aan sSpandaw" c.a., besloot de président der sociëteit deze 21ste feestelijke vergadering. Zuidlaren, 15 Dec. Bij de heden alhier gehou den publieke verpachting der tolboomen op de Groeve (weg Zuidlaren Hoogezand) en op de stationstraat werden pachters Johs. Priesthof op de Groeve voor 429 en op den stationsweg Zuidla ren Vries L. Beens voor 260, ailes per jaar en voor drie achtereenvolgende jaren. Ten overstaan van den heer M. de Boer, notaris te Nieuwepekela, werd den 14 dezer, ten verzoeke van de wed. en erven E. Bouman aldaar, publiek te koop gepresenteerd Eene boerenbehuizing, met erf, tuin en de daarbij behoorende plaats uitmun- tende groen- en bouwland, aldaar, groot 12 h. 63 a. 87 c. Kooper S. Heukers, landbouwer te Kropswolde, voor 17000. Ten overstaan van den Notaris Deel te Slochte ren werd op Donderdag den 15 December publiek geveild: Het Logement sde Witte Linden" met 1.55.30 h. eigen erf, tuin en landerijen staande en gelegen te Siddeburen, waarop bij samenvoeging is geboden de som van 9410 -(- 500 voor overname. Niet gegund. En op Vrijdag den 16 December ten huize van K. Kuipers te Ruischerbrug ten verzoeke van de Wed. en Erven K. J. Niestijl te Harkstede Eene boerenbehuizinge en schuur met 6.80.60 h. groen en bouwland te Harkstede en 2.20.70 h. weiland aldaar. Koopster Mej. A. W. Bouwman wed. K. J. Niestijl voor 9500 -f- 140 voor overname. 12.71.80 h. groen- en bouwland. Kooper Hielke Niestijl te Harkstede voor 10302.50 f 270 voor overname. Eene boerenbehuizinge met 14.70.61 h. groen- en bouwland gelegen te Harkstede. Kooper Klaas Nie stijl voor f 14102.50 -(- 435 voor overname. 2.38.48 h. land, moeras, water en riet onder En- gelbert en een perceeltje dijk onder Middelbert. Kooper G. van der Bijl te Engelbert voor 815. Veendam, 20 Dec. 1892. Heden in den vroegen morgen had hier een allertreurigst ongeval plaats. Mej. S. Polak, die des nachts bij een familielid ge- waakt had, is op de terugreis naar huis door de duisternis misleid, in het kanaal verdronken. Heden ochtend is haar lijk opgevischt. Ook een knecht van de drukkerij der Veend. Ct. geraakte, door de duisternis misleid, mede te water, maar werd nog gered. Van wege de hoofdcommissie van het Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest zijn bereids stappen ge daan om het 23ste zendingsfeest te houden op Woens dag den 26 Juli 1893 in het gemeentelijk wandel- bosch te Winschoten. Ten einde den Nederlandschen Schaatsenrijders- Bond zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beant- woorden, acht het Bestuur het wenschelijk dat aile mogelijke bestaande IJsclubs in Nederland bekend worden. De besturen der IJsclubs worden dan ook verzocht, den naam der Club met opgave van naam en woonplaats van één der Bestuursleden, op te geven aan den Heer mr. B. van Eeten, Aert van Nesstraat 143, te Rotterdam, 2de Seeretaris van den Nederlandschen Schaatsenrijders-Bond. Annen, 18 Dec. De landgebruiker R. B. alhier moest gepasseerde week ondervinden, dat de land- bouwers van Annerveen geene schapen dulden in hunne landerijen. De onbezoldigde rijksveldwachter Ph. H. bemerkte een troep van 36 stuks in de landen van den heer B. S. Hz. en maakte daarom tegen bovengenoemden eigenaar procesverbaal op. Heel leuk antwoordde B. »Als ik dat had gewe- ten, dan had ik dezen herfst zooveel schapen niet gekocht'" Sedert Zaterdag j.l. zijn op elk der plaatsen Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek en Noordbroek 15 huzaren uit Deventer gestationeerd, om tegen mogelijke rustverstoringen te waken. Zuidbroek, 19 Dec. Zaterdagnamiddag arriveerde alhier eeh extratrein cavalerie uit Deventer. Hoe- wel zich in deze gemeente nog geen ergerlijke on- geregeldheden hebben voorgedaan, zooals in omlig- gende gemeenten, werden er toch ook voor hier 30 manschappen, waaronder 2 wachtmeesters onder bevel van een tweeden luitenant ontladen, waarvan 15 in deze gemeente hun intrek kregen in 't ge meentehuis. Hun paarden werden gestald bij den hotelhouder Buining, en de officier nam zijn intrek bij den heer Burgemeester, terwijl 14 man onder commando van een wachtmeester oprukten met bestemming naar Noordbroek, waar zij een onder- komen kregen in 't hôtel »Quatre-Bras" van den heer Homan. In beide gemeenten reden des avonds patrouilles door de straat, doch behalve, dat er wat meer volk op de been was dan gewoonlijk, liep ailes rustig af. Eenige socialen, die de cavalerie nariepen en uittartten, werden uit elkaar gejaagd, waarvan enkelen in een sloot moeten zijn terecht gekomen. Gisteren-Zondagavond reden geen pa trouilles uit, doch bleven opgezadeld. Noordbroek, 20 Dec. Naar men met zekerheid verneemt heeft de heer D. Dijkstra, burgemeester dezer gemeente, zijn eervol ontslag uit die betrek king gevraagd. Men brengt dit in verband met de in het Oldambt vrij algemeen heerschende woelin- gen van de sociaal-democraten. De heer Dijkstra nam sedert het jaar 1856 die functïen waar en was thans de oudste titularis in dienstjaren. Finsterwold, 16 Dec. Van middag werd door aanplakking bekend gemaakt, dat samenscholingen i 1 i y

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2