r f f I t ri I 'i I i I -, 1 f. BURGERLIJKE STAND. Naar de snippermand verwezen. ÔFFÏCIEELE PUBLIC ATIËN. INSCHRIJVINC BIUBS Y AN AMSTERDAM. M h h P"' waarna het weder rustig werd. Een persoon werd gearresteerd. De Rijksveldwachter v. d. Broek te Vinkega (Fr.) hoorde dezer dagen het hulpgeroep van een vierjarig kind, dat in een diepen veerplas lag. Terstond snelde hij te hulp. De moeder van het kind was hem voor. Zij sprong te water, doch verkeerde ook spoedig in gevaar. Met moeite wist v. d. Broek nu eerst de moeder te redden en daarna werd het kind op het droge gebracht, doch het was geheel bewusteloos. Door doelmatige behan- deling wist v. d. B. ook het vierjarig meisje weer bij te krijgen. Op een der werkzolders van de corsettenfabriek van de firrna de Waal Co. te Amsterdam, bij een stikmachine, bôvond zich sedert eenigen en juist voor het laatst, een j on g meisje, genaamd Sara van Ommen, oud 14 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder ziek te bed lag, begaf zich, in gesprek met een ander meisje, te dicht met hare loshangende haren bij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met schedel en al van het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de vreeselijke pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behielrt hare tegenwoordigheid van geest. Ze liep naar een duinwaterkraan en bevochtigde het verwonde lich- aamsdeel, daalde de trap af, maar kon het met verder brengen en viel in zwijm. Inmiddels was door de opzichteres van de zaal de directrice ge- waarschuwd, en werd het ongelukkige meisje door de politie naar het gasthuis gebracht. Op de Yecht, nabij Oud-Leusden, is de schippers- knecht J. Makkinga, van Ommen, door het zeil overboord geworpen. Te Hoeven (N.-Br.) werden drie bekende zout- smokkelaars door twee ambtenaren in een boschje nabij Bosschenhoofd aangetrofïen, ieder met ruim 80 Kg. zout. Het bleek dat dit zout bestemd was voor slechts drie landbouwers. Ailes werd verbeurd verklaard. Vooral nu het slachttijd is, is de smokkelary grooter dan ooit. De landbouwers gebruiken bijna geen ander zout, daar het hun voor 4 cent per lialf kilogram wordt thuis gebracht. Men verzoekt ons onderstaand request op te nemen. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewoners van de gemeenten Oost- en Weststellingwerf (Friesland) dat naar het plan van hervorming van het be- lastingstelsel, voor zoover dit thans is aangenomen en overigens verwacht kan worder, belast zou- den zijn de grootere vermogens in onroerend goed. de grootere vermogens in roerend goed, het inkomen van den grond, het inkomen door arbeid gekregen, dat elk inkomen van bezit in ■portefeuille vrij- dom van belasting zal genieten; dat voor dezen vrijdom geen aannemelyke reden bestaat, doch integendeel mag worden aangenomen, dat de staatsorganisatie en hare praestatiën even- zeer aan het roerend vermogen ten goede komen als aan het grondbezit en daarcm beide bestand- deelen van het Nationaal vermogen behooren bij te dragen, wanneer zoowel van de inkomsten als van het kapitaal bedragen noodzakelijk worden geacht. Dat de reden, waarom in eene vroegere période alleen het inkomen van den grond werd getroffen, grootendeels gezocht moet worden in de afdoende omstandigheid, dat toen de bodem nagenoeg het eenig, althans het hoofdbestanddeel was van het vermogen; dat die spéciale belasting oorspronkelijk bovendien werd gecompenseerd door spéciale rechten, die zijn vervalien, toen het roerend bezit gaandeweg zijne tegenwoordige beteekenis verkreeg dat de tegenwoordige maatschappelijke verhou- dingen alzoo medebrengen, dat de oude belasting op het inkomen van den grond, worde hervormd lot eene belasting op het inkomen, uit elk bezit verkregen; Redenen, waarom zij verzoeken, dat, mocht bij een volgend wetsontwerp de Regeering de besten- diging voorstellen, zij het dan ook in eenigszins ver- belerden vorrn, van de belasting op het inkomen uitsluitend van den grond, dan zoodanig ontwerp niet aan te nemen, doch zoo mogelijk het daarheen te leiden, dat, zoo noodig door toepassing van Uw recht van initiatief, het inkomen, uit elk bezit ver kregen, worde verplicht tôt eene bijdrage, die ma- tig kan zijn, wanneer naar recht en rede het ge- heele Nationale inkomen daarbij zal zijn betrokken. Elsloo, 16 December 1892. Boyl (Was get.) J. T. VOGHTELOO. W. J. KASTELEYN. S. J. WEMER. F. H. RUSSCHEN. J. W. VAN RIESEN. H. J. VAN ZANDEN. HOOGEZAND, 15—22 Dec. 1892. Geboren Roelof, z. v. Roelf van Delden en van Annechien Moesker; Allegonda Harmina, d. v. Pie- ter Landman en van Maria .lansen Geert, z. v. Harm Oosting en van Roellje Klein Bart.eldina, d. v. Barteld Bos en van Hinderkien Leuning. Ondertrouwd Hendrik van: Komen en Hillechien Burema; Pieter Bontekoe en Jantje Oomkes. Overleden Thalina Huizinga, oud 54 jaren, ehevrouw van Harm Jonker. SLOCHTEREN, 14—20 Dec. 1892. Geboren: Alberdina, d. v. K. Hamming en A. v. d. Laan te Kolham: Harm, z. v. S. Smit te Hélium; Marchien, d. v. K. Veldhuis en B. Bouma te Harkstede Koop Geert, z. v. E. Doornbos en K. Mulder te Slochteren; Janna, d. v. E v. d. Woude en J. Arends te Scharmer Jantje, d. v. H. Doornbos en T. Wigbold.us te Hélium Albert, z. v. 0. Oosterhuis en S. Dorgeloos te Slochteren; Berend, z. v. M. Hollander en M. Puister te Hélium Fokko, z. v. J. Hazelhof en A. Kslk te Kolham. Ondertrouwd: Menne Cock 24 j. van Slochteren en Harmke van Dijken 21 j. van Schildwolde. GetrouwdTonnis Hofkamp. 24 j. van Zwolle en Hinderika Klein 23 j. van Kolham. Overleden Abelina Gezina Meijer, 7 d., d. v. A. Meijer en G. M. G. Maagd te Kolham Willem Vos, 18 j., ongeh., z. v. J. Vos en M. v. d. Laan te Kolham. INGEZONDEN. Het jongste raadsverslag der gemeente Slochteren kan weer' ieders belangstelling wekken. Van aile oorden des lands waren protestadressen gekomen in zake de handelingen van het dagelijksch bestuur dier gemeente bij de laatste benoeming van hoofd der school te Hélium. Maar even 51 van zulke adressen werden op voorstel van den burgemeester naar de snipper mand verwezen en men besloot, er niet de minste notitie van te nemen. Geen der adresseerende onderwijzers zal ooit iets anders verwacht hebben. Het valt moeilijk, om anderen tôt erkenning van hunne dwalingen te brengen. Bat succès stelde men zich allermmst voor. Maar wat men zich wel voorstelde, is volkomen bereikt. Het monslerprolest heeft vele oogen in den lande opengemaakt. Dat was voldoende. B. en W. van Slochteren hadden officiëel geïn- formeerd naar radicale of socialistische neigingen bij de voorgedragenen voor hoofd der school te Hélium. Daar waren ambtenaren op de secretarie s die niet wisten, wat ze er aan hadden, toen ze de vragen van Slochteren ter beantwoording ontvmgen. Want zoo iets was hun nog nooit overkomen. »Vroeger werd er naar practische bekwaamheid en ontwikkeling gevraagd" zoo zei me een diei beambten »en dan antwoordden wij weliswaar onvolledig, maar toch zoo goed we konden. Nu gaat men te werk en vraagt ons iets, waarop we onvolledig moeten antwoordenomdat wij met trachten het persoonlijk leven der onderwijzers te leeren kennen, maar alleen hun werk in de school. En velen in den lande stonden met hen verbaasd bij die vragen. Ze riepen oppositie in t leven en levendige discussie. In en buiten de school weer- klonk de afkeuring. Slechts enkelen vonden niets vreemds in de handelwijze van Slochteren. Maar zouden ze 't wellicht nooit hebben gedaan. t Is het ei van Golumbus, in negatieven zin. Doch moties van afkeuring waren 't gevolg van al die discussi.es. Geen blad misschien in heel Nederland, die zoo'n motie niet in zijne kolommen heeft gehad. Slechts 52 zijn er naar den raad van Slochteren opgezonden. Dat opzenden eigenlijk was onnoodig, ofschoon niet kwaad. Hoofdzaak was, dat andere gemeenten Slochteren's voorbeeld niet licht zouden volgen. Daarvoor moest de openbare meening gewonnen worden. En dat is geschied. Veel succès hebben de protesteerenden zeker gehad ze hadden het reeds, als slechts ééne gemeente zich van zulke handelingen terughouden liet. Om Slochteren zelf te overtuigen, protesteerde men niet. Wel wat sgiftig" maar toch sprekend, was b.v. de motie Meeden-Westerlee, waar men besloot, geen adres te zenden, omdat het wasschen van een Moriaan geen 25 centen waard was. Het standpunt van MeedenWesterlee is niet het ware standpunt, maar die motie zegt ons duidelijk, welke verwachtingen men koesterde. Het absoluut goede standpunt namen Groningen en vele andere afdee- lingen in, die wel moties aannamen, maar alleen besloten, ze in de locale bladen te plaatsen. De openbare meening behoefde slechts gewonnen te worden. Slochteren verbetert zich er weimg door. Men zou er zelfs in staat kunnen zijn, bij eene volgende gelegenheid, nog eens het zelfde te herhalen. Zoo is nu eenmaal haast ieder mensch, dat hij juist datgene niet graag doet, waarop krachtig aange- drongen wordt en dat eene verbetering is van vroegere handelingen. Daarin staan de raadsleden van Slochteren werkelijk niet alleen. Maar van dat krachtig aandringen neemt men intusschen wel notitie. Het neemt een plaats in ons hart in. We volgen wel is waar ons eigen hoofd, maar als het straks door die anderen met meer gemerkt wordt en ieder doet, zooals men het van ons wilde, dan gaan ook wij ons îangzaam retireeren en handelen in de lijn van het gepaste. Het monsterprotest heeft veel succès gehad. Veel buiten Slochteren en dat was de hoofdzaak maar ook daar binnen zal men er te eeniger tijd openlijk notitie van nemeD, even openlijk als men er nu schijnbaar geene aandacht aan wijdt. De onderwijzers in ons land zijn sterk vereemgd. Die vereeniging geeft hun macht. En daarom zullen ze voortgaan, zoolang hunne billijke wenschen niet vervuld zijn: met streven naar succès; ook daar, waar naar den schijn geen succès verkregen wordt. En individueele vrijheid is een bilhjke wensch van die onderwijzers. Het adres van de afdeeling Slochteren van den B. v. N. 0. zelve was goed geargument eerd. De neutraliteit der school is een waarborg de politieke gezindheid maakt den goeden onderwijzer niet; het grondwettig recht zegt aan ieder de bediening van openbare ambten toe. Ik weet niet, of het dagelijksch bestuur die ar gumenten overwogen heeft. Het adviseerde tôt een voorstel, maar gaf geene gronden daarvoor op. En de raad vroeg er niet naar. Maar, zouden die argumenten, de moeite van 't overwegen niet waard zijn Wat zou er iemand ter wereld kun nen inleggen tegen de neutraliteit en het grond wettig recht? Ik weet het niet, maar ik zou zelfs zeggen, dat de benoeming van hoofd der school te Hélium aan de koningin ter vernietiging zou kunnen worden voorgelegd, als strijdig met de grondwet. De on derwijzers zullen nu zwijgen. Een eerste stap hebben ze gedaan. En die was goed. Want hun succès was niet onbelangrijk. Maar later zullen ze met strijden voortgaan, tôt ze volkomen overwonnen hebben. Ik moet nog een slotwoord zeggen. Ik heb met geen »giflige pijlen willen schieten" door dit arti- kel. In een eerlijken strijd heb ik slechts een hartig woordje willen zeggen. Niet om Slochteren te kwetsen. Dat helpt niet. Maar om voor ons dierbaar onderwijs eene kleine hulpe te zijn in zijn spartelen naar hooger. Want dat onder wijs moet inderdaad naar hooger. -Staatszorg zal mettertijd noodig zijn, op welke wijze dat dan ook geschiede. Dat was inderdaad goed van den heer Alting gezien. Maar zoolang het rijk niet tusschen- beide get reden is, ligt de zorg op den weg der gemeente. De onderwijzers zijn al van de meest verdienstelijke burgers dier gemeente. In bescha- ving en ontwikkeling, dus in stand, want het geld bepaalt geene standen in stand staan ze boven vele gemeenteambtenaren. Ze hebben aanspraak op totale vrijheid. Die kunnen ze allen veikrijgen door eene bezoldiging wat meer in overeenstem- ming met hunne verdiensten. De druk kan voor eene gemeente niet te zwaar zijn. Dat is eene sophisme. Wat men aan 't onderwijs uitgeeft, is louter winst. Men voere den hoofdelijken om- slag naar boven en roepe eene sterkere progressie in t leven. Het kapitaal moet in de eerste plaats tôt de belasting bijdragen. Misschien zou men zelfs den hoofdelijken omslag kunnen opvoeren en toch tegelijk met eene progressie den arme van veel druk ontheffen. Op die manier kan eene gemeente geld voor zijne onderwijzers krijgen. Progressie trouwens is een deel der toekomst. Zonder progressie geen beterschap in staat en maatschappij. Zonder progressie een voortwoekeren van de heillooze socialistische woelingen, die eene schande zijn der menschheid en zonder progressie ook een voortdurende ontevredenheid onder de on derwijzers en daardoor eene treurige verlamming van ons onderwijs. De voorzitter van Slochterens gemeenteraad ver- wees de protesten van Bond en Genootschap naar de snippermand. Hij deed, wat men verwachten kon. Maar, naar die snippermand verwezen, hebben ze nog een stil succès, dat door heel den lande zich gelden laat en aan de kiezers in Slochteren zelf de vingerwijzing geeft, mannen af te vaardigen, die het wel der gemeente zullen blijven behartigen door de grootste weldaad der maatschappij, het onderwijs, te bevorderen. Ook buiten de school zijn de oogen open gegaan. GJ. POSTKANTOOR HOOGEZAND. Bij gelegenheid van de a.s. jaarwisseling wordt voor het publiek de gelegenheid opengesteld, om brieven enz. welke op 1 Januari a.s. in handen van de geadresseerden moeten komen, reeds van den 23 December af ter post te bezorgen. Deze stukken zullen, ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis voorzien zijn. POSTKANTOOR SAPPEMEER. De gelegenheid wordt weder opengesteld, om brieven, nieuwjaarskaarten enz., welke op 1 Janu ari a.s. in handen van den geadresseerde moeten komen reeds nu ter post te bezorgen. Die stuk ken, moeten dan van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis voorzien zijn. De Directeur, P. J. MEERBURG. De Burgemeester der gemeente Hoogezand, brengt ter openbare kennis, dat de verordening houdende verbod van samenscholing van meer dan drieper- sonen des avonds na zeven uur op den openbaren weg, streng zal worden gehandhaafd en dat een ieder in zijn eigen belang gewaarschuwd wordt, niet in strijd te handelen met genoemde verordening. Hoogezand, den 23 December 4892. De Burgemeester voornoemd I. A. VAN ROIJEN. Middelbertvoorm. ds. Leemhuis. Kropswolde, nam. Slochteren, 's avonds 7 uur ds. van den Bij tel. Kolham, voormid. ds. Zuidema. Schildwoldenam. Thesinge, voormid. ds. van den Bijtel. Ten Postnamid. Overschild: ds. Van Kleffens. Kiel-Windeweervoorm.: ds. Iluber. Doopsgez. Gem. Sappemeer ds. Binnerts. Noordbroek ds. Ten Bruggencate. Luth. Gem. Sappemeer ds. Dreesman. Evangelisatie. Schaaphok: Zondagavond 6j uur, Ds. H. Bulder van Ten Post. Donderdag 29 Dec, 's avonds 6 j uur Ds. H Bul der van Ten Post. Zuidbroek: Zondagmorgen half 10 ure en des avonds ten 6 ure Prediking door den Heer W. Fransen. Zondagschool ten 2 ure. o (Tweede Kerstdag.) Herv. Gem. Alleen te Kiel-Windeweer en Westerbroek gods- dienstoefening dus niet te Sappemeer, Hoogezand, Kropswolde en Middelbert, ook niet te Kolham, Schildwolde, Ten Post, Wittewierum, Thesinge en Overschild. Doopsgez. Gem. Sappemeer: geen dienst. Noordbroek-Nieuwscheemda geen dienst. Luth. Gem. Sappemeer: ds. Dreesman. Evangelisatie. Zuidbroek Des morgens half 10 ure Prediking door den Heer W. Fransen Evangelist. Zondagschoolfeest ten 2 ure. De Burgemeester der gemeente Sappemeer Gelet op art. 187 der Gemeentewet en art. 186 van het wetboek van strafrecht; Brengt ter algemeene kennis, dat van af heden tôt nadere aankondiging in deze gemeente verboden is, het bijeen zijn van meer dan vijf personen op den openbaren weg of op opene aan den openbaren weg grenzende terreinen. Wijders wordt bij deze in herinnering gebracht de navolgende bepaling van art. 186 van het wetboek van strafrecht: »jHij die opzettelijk bij gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddellijk verwijdert na Dhet derde door of vanwege liet bevoegd gezag y>gegeven bevel, wordt. als schuldig aan deelne- y>ming aan samenscholing, gestraft met gevange- misstraf van ten hoogste drie maanden of geld- y>boete van ten hoogste zeshonderd gulden. Sappemeer, den 23 December 1892. De Burgemeester voornoemd T. VENEMA Az. LEGGER DER WEGEN. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand en Sappemeer; Gelet op art. 12 van het règlement op het toezicht der wegen in de provincie Groningen; Brengen ter openbare kennis, dat de door hen ontworpen legger van de wegen in deze gemeenten, bedoeld bij art. 1 van voormeld règlement en van de kunstwerken in de provinciale wegen, bij an deren in onderhoud, gedurende eene maand en wel voor Hoogezand van den 27 December 1892 tôt en met den 28 Januari, voor Sappemeer van en met den 26 December 1892 tôt en met den 25 Januari daaraanvolgende in het gemeentehuis ter inzage is nedergelegd en dat bezwaren en aan- merkingen dienaangaande schriftelijk bij den Raad kunnen worden ingebracht, uiterlijk binnen 8 dagen na het einde van den termijn van nederlegging. Hoogezand, den 24 December 1892. Sappemeer, den 23 December 1892. Burgemeesters en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris, De Wethouder, W. AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Sappemeer en Slochteren maken be- kend, dat volgens de bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), betrekkelijk de nationale militie, de aangifte ter inschrijving voor de militie moet geschieden tusschen den 1 en 31 Januari e.k. Tôt die aangifte zijn verplicht aile mannelijke ingezetenen, die in het jaar 1874 geboren en dus op den lsten Januari 1893 hun 19e jaar ingetreden zijn. Echter zal hij, die zich na den 31 Januari, doch voôr den 31 Augustus 1893 ter inschrijving aanmeldt, alsnog worden ingeschreven, maar alsdan, krachlens art. 183 der wet, worden gestraft met eene geldboete van 25.00 toi 100.00. Ten einde die inschrijving geregeld te doen plaats hebben, zal daartoe in het gemeentehuis zitting worden gehouden: te Hoogezand op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag den 4, 5, 6 en 7 Januari 1893, des voordemiddags van 9 tôt 12 en des nademiddags van 3 tôt 6 uur te Sappemeer op Maandag den 2 Januari 1893, van 's voormiddags 10 tôt 's namiddags 2 uur. te Slochteren op aile werkdagen van de maand Januari 1893, des voormiddags van 9 tôt 12 en 'snamiddags van 2 tôt 5 uur, met uitzondering echter van Woensdag den 4en Januari, als wan neer er gelegenheid tôt het doen der aangifte zal zijn des voormiddags van 9 tôt 's nam. 5 uur Zij, die elders geboren zijn, doch in deze gemeente voor de militie worden ingeschreven moeten bij de aangifte ter inschrijving overleggen een extract uit hunne geboorte-akte, dat op aan- vrage, ten dienste der militie, gratis wordt afgegeven aan het bureau van den burgerlijken stand, waar de aangifte van geboorte is geschied. De belanghebbenden worden voorts opmerkzaam gemaakt op de bepalingen van artt. 15, 16, 17, 18 en 20 der gemelde wet. En zal deze worden afgekondigd op Zondag den 25 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris, De Wethouder, W. AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. J. H. KOLK. De Secretaris, HAARMAN. KERK- EN SGHOOLNIEUWS. Op Woensdag den 28sten December wordt ds. Huber verhinderd, catechisaties te Sappemeer te houden. Heden Zondag verkiezing van een directeur, een boekh.-diaken en 2 diakenen bij de Doopsgez. gem. te Sappemeer c.a. Verhuring der zitplaatsen (zie advertentie.) In de Ger. kerk te Sappemeer zal heden Zon- dagvoormiddag na de godsdienstoefening stemming worden gehouden van kerkeraadsleden. Te Annerv.kanaal is als diaken gekozen de heer G. J. Sloots; te Dwingeloo zijn tôt ouderlingen ge kozen de heeren F. Wesseling en J. Bloemerts, tôt diakenen de heeren J. Mulder Kz. en A. Nijland, tôt collectant de heer G. Dolfing. Delfzijl, 24 December. Acht sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs al- hier. Het zijn de heeren: H. Visser te Roden, H. W. P. Heys te Hilversum, P. Faber te Langezwaag, H. Kroon te Wildervank, K. ter Laan teAppinge- dam, L. Kiers te Westzaan, W. B. Haenen te Beesterzwaag en W. J. Oosterhof te Stootshorn. PREDIKBEURTEN OP IIEDEN ZONDAG eerste Kerstdag.) Herv. Gem. Hoogezand, voorm.: ds. Homan. Sappemeernamid. PBIJ SCO URANT VAN EFFEGTEN, naar de officiëele uitgave van de Vereeniging van den Ëjfectenhandel. STAATSFONDSEN. pCt. jV. K. 22 Dec. 23 Dec. Nederl. Cert. Nat. Schuld 2j dite dito 3 dito Obi. dito 3j Oostenrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. 5 Zilver Jan.-Juii 5 Portugal. Obi. Buitenl. 1853-84 3 Rudand. Obi. gec. 1880 v.G.R. 125 4 bij Rotschild 1889 4 1889-90 Hope Co. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 Leening 4889 3 in goud Leen. 1883 6 Spanje. Perpetueele schuld 1881 4 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 Egypte. Obi. leening 1876 4 Mexico. Subsidie-Bonds6 Brazilie. Obiig. 1889 4 Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 Peru. Certificaten. v. Aand. dito v. Pref. dito Spoorweg-leeningen Nederl. Aand. Centraal-Sp. Italie. Zuid-Itai. Sp. Obi. 3 Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 Poti-Tiflis Obi. 1000 5 Aand. Zuid-West Spw. 5 Amerika. Aand. Central Pac. Spwmij Denver Rio Grande G. v. A. Louisville Nashville C. v. A. Miss. Kansas Tex. C. v. A. N. Y. LakeE. &W. Sp.A. Union Pacif. Hoofdl. C. v. A. Canada Southern G. v. Aand, Premiên-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 Stad Rott. 3 Gemeente Grediet 3 Oostenr. Staatsleeningl860 5 s 18645 Rusland. Staatsleen. 1864 5 Spanje. Stad Madrid 1.868 3 Prijs van het grof Boggenbrood, (zonder zemelen) in de gemeente Slochteren per 4 K.G. 87 cent. GRONINGEN, 23 December 1892. Zwarte Ha ver 5 cts. lageroverige granen zonder verandering. Schiedam, 22 Dec. Moutwijn 8.50, Jenever /14.Amst. Proef/15.25, Spoeling-Gomm./1.30. Prijzen van Coupons. Oostenr. in p. 20.971. Dito in Zilver 21.Div. Engelsche per p.St. 11.521, Eng. Russ. p. p.St. 11.921, Portug. p. p.St. -, Fransche 47.60-, Belg. 47.55-, Div. Rijksm. 58.80-, Hamb. Russen 1.14- Russen in Goud R. 1.901, in Z. R. 1.171, Pap. Roebel Poolsche p. Z. R. 1.831, Spaansche in frs. 47.60, Binnenlandsche. Piaster 1.92-, Amerik. Goud Dollar 2.45-. Mexikaansche Dollar ol n Amsterdam kort 208.35 g. 208.70 p. Antw. n L»ec. Rotterdam; kort 208.35 g. 208.70 p. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. 83^ 83 874 971 97 97 102A loin 101U 811 811 81 80j 801 80 22 ,V 22A 2111 92 911 93^ 92 921 911 931 64A 641 641 981 981 981 601 601 591 821 821 814 981 984 41J 421 421 67A 67 661 341 34 331 101 10A 104 38 371 301 30 55A 551 55 123 A 123 1224 1021 103 103 1031 104 1041 68A 671 674 27H 27| 274 16 16 161 70A 141 14 134 231 371 381 3714 561 58 U31 1131 105A 1051 1031 1031 1031 120 119J 1561 1451 1451 371 381 1 I VOOR DE Nationale Militie.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6