UIT GRUNO. BTJE0EELIJKE STM Naar de snippermand verwezei BISSEKLAKD. llulde aan den yemeenter. van Slochteren. OFFXCIEELE PÏÏBLICATIËN, waarna het weder rustig werd. Een persq^ gearresteerd. De Rijksveldwachter v. d. Broek te Vinl hoorde dezer dagen het hulpgeroep van eei kind, dat in een diepen veerplas lag. snekle hij te hulp. De moeder van het hem voor. Zij sprong te water, doch ook spoedig in gevaar. Met moeite w Broek nu eerst de moeder te redden werd het kind op het droge gebracht, was geheel bewusteloos. Door doelmatij deling wist v. d. B. ook het vierjarig me bij te krijgen. Op een der werkzolders van de corset van de firrna de Waal 8c Go. te Amste een stikmachine, bevond zich sedert eei en juist voor het laatst, een jong meisjej Sara van Ommen, oud 14 jaar. Dit m- vader op zee is en wier moeder ziek ti begaf zich, in gesprek met een ander dicht met hare loshangende haren bij ee Zij werd bij de haren gegrepen en in n geen tijd was haar het haar met schede het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de pijnen van het scalpeeren doorstaan moe hare tegenwoordigheid van geest. Ze lie duinwaterkraan en bevochtigde het verv aamsdeel, daalde de trap af, maar ko verder brengen en viel in zwijm. Inn door de opzichteres van de zaal de dir waarschuwd, en werd het ongelukkige i de politie naar het gasthuis gebracht. Op de Vecht, nabij Oud-Leusden, is de knecht J. Makkinga, van Ommen, do overboord geworpen. Te Hoeven (N.-Br.) werden drie bek smokkelaars door twee ambtenaren in e nabij Bosschenhoofd aangetroffen, ieder 80 Kg. zout. Het bleek dat dit zout be voor slechts drie landbouwers. Ailes weij verklaard. Vooral nu het slachttijd is, is de s grooter dan ooit. De landbouwers gebr seen ander zout, daar het hun voor half kilogram wordt thuis gebracht. Men verzoekt ons onderstaand request oj Aan de Tweede Kamer der Staten Gei Geven met verschuldigden eeibied ondergeteekenden, allen bewoners van de Oost- en W eststellingwerf dat naar het plan van hervormmg v lastingstelsel, voor zoover dit thans^ is a;, en overigens verwacht kan worden, h den zijn de grootere vermogens in onroerend de grootere vermogens in roerend g<j het inkomen van den grond, het inkomen door arbeid gekregen, dat elk inkomen van bezit in portef. dom van belasting zal genieten; dat voor dezen vrijdom geen aannern* bestaat, doch integendeel mag worden aa dat de staatsorganisatie en hare praest zeer aan het roerend vermogen ten go als aan het grondbezit en daarom beio deelen van het Nationaal vermogen behj dragen, wanneer zoowel van de inkomL het kapitaal bedragen noodzakelijk worj Dat de reden, waarom in eene vroegi alleen het inkomen van den grond werc grootendeels gezocht moet worden in d omstandigheid, dat toen de bodem naj eenig, althans het hoofdbestanddeel w vermogen; dat die spéciale belasting oorspronkehjk werd gecompenseerd door spéciale rech vervallen, toen het roerend bezit gaand tegenwoordige beteekenis verkreeg; dat de tegenwoordige maatschappelij dingen alzoo medebrengen, dat de oud op het inkomen van den grond, word< tôt eene belasting op het inkomen, u\ verkregen Redenen, waarom zij verzoeken, dat, een volger.d wetsontwerp de Regeering diging voorstellen, zij het dan ook in een beterden vorm, van de belasting op h< uitsluitend van den grond, dan zoodarj niet aan te nemen, doch zoo mogelijk h te leiden, dat, zoo noodig door toepassir, recht van initiatief, het inkomen, uit et kregen, worde verplicht tôt eene hijdraj tig kan zijn, wanneer naar recht en rq heele Nationale inkomen daarbij zal zijn Elsloo, December 1892. Bovl (Was get.) J. T. VOGHTI W. J. KASTE S. J. WEMER F. H. RUSSGI J. W. VAN R H. J. VAN ZA HOOGEZAND, 15—22 Dec. 181 Geboren Roelof, z. v. Roelf van Delc Annechien Moesker; Allegonda Harmina ter Landman en van Maria .lansen G Harm Oosting en van Roeltje Klein; Ba v. Barteld Bos en van Hinderkien Leuni Ondertrouwd Hendrik van' Komen en Burema; Piet.er Bontekoe en Jantje Oorr Overleden Thalina Huizinga, oud ehevrouw van Harm Jonker. SLOCHTEREN, 14—20 Dec. 181 Geboren: Alberdina, d. v. K. Harnm v. d. Laan te Kolham; Harm, z. v. i Hélium; Marchien, d. v. K. Veldhuis en te Harkstede; Koop Geert, z. v. E. Do K. Mulder te Slochteren Janna, d. v Woude en J. Arends te Scharmer; Jantj Doornbos en T. Wigboldus te Hélium v. 0. Oosterhuis en S. Dorgeloos te SI Berend, z. v. M. Hollander en M. Puister t Fokko, z. v. J. Hazelhoi en A. Kalk te I, Ondertrouwd Menne Cock 24 j. van 1 en Harmke van Dijken 21 j. van Schiidv Getrouwd: Tonnis Hofkamp. 24 j. vi en Hinderika Klein 23 j. van Kolham. Overleden Abelina Gezina Meijer, 7 A. Meijer en G. M. G. Maagd te Kolham Vos, 18 j., ongeh., z. v. J. Vos en M. v. te Kolham. INGEZOKDES. Het jongste raadsverslag der gemeente S kan weer ieders belangstelling wekken. oorden des lands waren protestadressen in zake de handelingen van het dagelijksch dier gemeente bij de laatste benoeming va der school te Hélium. Maar even 51 van zulke adressen wer voor hen zullen doen. Er zijn namelijk bij de jongste legeroeteningen een aantal bommen in den grond geraakt en de boeren willen zich niet blootstelîen aan het gevaar, dat die bij het ploegen ontploffen. De kinderen van de zondagschool te Hoogezand vierden op den tweeden kerstdag hun kerstfeest. Wegéns de vacature had de heer D. Buurma, theol. cand. aan de Universiteit te Groningen zich met de leiding daarvan belast en hij volbiacht zijn taak op zeer verdienstelijke wijze. Zijne toespraak aan het begin en het einde, waarbij hij vooral liet uitkomen dat het kerstfeest protesteert tegen den haat en dat eene betere maatschappij de vrucht zal zijn van betere menschen, alsook de kerstver- telling voor de kinderen, maakten diepen indruk. Een en ander werd afgewisseld door het gezang der kinderen. De dames onderwijzeressenbijgestaan door andere belangstellenden, hadden er voor gezorgd, dat de leerlingen een prijsje konden ontvangen. Drie kerstboomen prijkten met honderde lichtjes. Het geheel maakte een verkwikkenden indruk. Zondag j.l. gaf het tooneelg'ezelschap «Amicitia" in het café van den heer B. Poppens eene openlijke voorstelling. Opgevoerd werd: 1. Door moeder geholpen, 2. Naar het gemaskerde bal, 3. Daar is oom Hoewel de opkomst van het publiek zich in 't. begin van den avond zeer slecht liet aanzien, werd het lokaal nog laat goed bezet. De rollen waren flink ingestudeerd en dat de stukken bij het publiek in den smaak vielen, be- wees het herhaald applaus. Door den voorzitter werd aan allen een wooid van dank toegebracht, in 't bizonder aan den heer B. Poppens voor zijne flinke en billijke bediening. Dat dit gezelschap eens spoedig weder een voor stelling moge geven, en dan voor eene voile zaal, is veler wensch. Het reciteercollege »Oefening kweekt kunst gat Zondag j.l. op de zaal van 't hôtel Roelfsema te Hoogezand voor een vrij talrijk publiek eene uit voering. De naam, dien dit gezelschap zich reeds heeft verworven, maakt verdere vermelding over- bodig. De bediening van den heer Roelfsema was uitmuntend. Bloemendaal is voor Slochteren waarlijk geen onbekende meer. Wanneer hij optreedt, dan is de zaal altijd gevuld. En vooral nu was dit het geval j.l. Zaterdagavond bij den logementhouder N. Nanning alhier. Niemand der talrijke aanwe- zigen heeft zich beklaagd, maar allen betuigden na iedere voordracht, na elke komieke scène, na ailes wat het gezelschap gaf met een daverend applaus hunne volmaakte goedkeuring. Na afloop werd er nog niet aan scheiden gedacht. Een geanimeerd bal volgde. De heer Burgemeester verzocht nog om een paar stukken, die ook met uitbundig succès het vorig jaar waren voorgedragen. Volgaarne werd daaraan voldaan en opnieuw met hetzelfde gevolg. We hopen den heer Bloemendaal met zijn ge zelschap spoedig weer te zien. Hoogezand, 24 Dec. 4892. Heden liep met gunstig gevolg te water van de werf der flrma E. J. Smit 8c Zoon te Westerbroek, een schip van buitengewonen vorm en constructie voor rekening van de Syndicat des Sociétés de Remerquage te Antwerpen. Het schip is 24 M. lang, 8 M. breed en 3 M. hol en heeft twee dekken één van ijzer en één van hout. Rond om het schip zijn twee zware berghouten aangebracht van 25 X 30 c M. terwijl voorop een kraanbalk is aangebracht sterk genoeg om 50000 K.G. te lichten bij een zesvou- dige zekerheid. Een ankerlier voorop zal bewogen worden door 2 stoomlieren, die evenals de 3 cen- trifugaal pompen gevoed zullen worden door een stoomketel van 450 M3, verw. oppervlak. Het schip werd gebouwd onder speciaal toezicht van den heer Lauwers, scheepsbouwkundig-ingenieur te Antwerpen en zal dienst doen om gezonken vaar- luigen te lichten en gestrande schepen te lossen Te Overschild circuleert thans eene lijst tôt het verkrijgen van gelden voor het leggen van een grintweg naar het Eemskanaal en, zoo mogelijk, van daar verder doorloopende tôt aan den stadsweg bij Garrelsweer. Met dat oogmerk is de inteeke- ningslijst in twee rubrieken verdeeld. De eene vermeldt de gelden, welke de inteekenaren willen storten tôt het bekomen van een grintweg naar 't Eemskanaal de andere die, welke zij voornemens zijn af te zonderen, indien de weg eene verbinding tôt stand brengt tusschen Overschild en den stadsweg bij Garrelsweer. Jaren zijn er voorbijgegaan, dat het alleen maar bleef bij het betoogen van het hoognoodige van een verharden weg doch tôt het présenteeren van eene inteekeningslijst kwam het nooit. Nu het zoover is, willen wij hopen, dat het particulier initiatief, gesteund door subsidie's van de gemeentebesturen van Loppersum, Slochteren en Ten Boer, krachtig genoeg moge zijn, om deze inderdaad belangrijke zaak tôt een goed einde te brengen. Ten overstaan van den heer H. Zeven, notaris te Wildervank, werd den 24sten dezer, ten verzoeke der erven den heer P. J. M. Boer en vrouw, publiek verkocht I. Eene boerenbehuizing met schuur, losse schuur, erf, tuin en opstrekkende plaats groen- en bouwland, staande en gelegen aan het Middenste Yallaat op nummer nul te Wildervank, samen groot 47 h. 74 a. 40 c., in perceelen. II. Eene hoeveelheid groen-en bouw land, gelegen aan het Westerdiep aldaar, op no. 3, groot 2 h. 44 a. 60 c. III. Eene hoeveelheid groen- en bouwland, gelegen als voren op no. 6, groot 2 h. 49 a. 60 c. IV. Eene hoeveelheid land, gelegen aan de Molenwijk te Veendam, groot 2 h. 52 a. 70 c. in perceelen. V. Twee zitplaat- sen in de Herv. kerk te Wildervank. VI. Drie graven op de begraafplaats aldaar. Perc. I niet gegund. Perc. II, kooper J. L. Vos te Borgercompagnie voor 3225. Perc. III, koo per E. F. Slim aldaar voor 4400. Perc. IV, lste ged. 98 en 90 a. tuingrond, niet gegund, 2de ged. 3 kampen land, groot 4.53.80 h., koopers R. en D. Veenhuizen te Wilderv.Dallen voor 2000. Perc. V, kooper R. W. Panman te Wildervank voor 350. Perc. VI verkocht voor f 70. Kielwindeweer, 22 Dec. Heden vergaderde ten huize van den heer Te Velde het voorloopig be- stuur der Vereeniging voor het oprichten eener aardappelmeelfabriek op coôperatieven grondslag. Er werd besloten uitnoodigingen tôt deelneming aan verschillende landbouwers te zenden en begin Februari 4893 eene algemeene vergadering te houden in 't hôtel «Roelfsema" te Hoogezand. Ten overstaan van den heer R. Bruins te Sloch teren, werd Zaterdag 24 December 4892, te Schar mer in het collecferthuis, ten verzoeke der erven van den heer B. Wicherts en echtgenoote, verkocht 4. Eene boerenbehuizing en schuur met erf, tuin en landerijen, te Scharmer, groot 40 H., 62 A., 50 C. Een opstrek eigen land aldaar, groot 4 H., 43 A., 70 G. 3. Een perceel hooiland aldaar bij de JE, groot 4 H., 63 A., 40 C. 4. Een dito perceel aldaar, groot 4 H., 44 A., 30 C. 5. De eigendom van 49 A., 40 G. behuisden grond, te Groningen gelegen voor eene jaarlijks op 4 Mei te betalen huur van 2.50. Koopers van perc. 4 ,en 2 de heer J. Wicherts en echtgenoote H. de Vries te Scharmer, met over- name, voor 42436. Kooper van perc. 3 en 4 de heer ds. A. W. Tresling te N.-Schans, met overname, voor 2160. Kooper van perc. 5 de heer B. Velthuis te Schar mer, voor 25. Woltersum, 27 Dec. '92. Niettegenstaande dit jaar nog niet geheel ten einde is, schrijft men ons vandaar, dat het aantal overledenen alhier tôt dusver slechts 8 personen bedraagt en wel 4 kinderen en ouderen. Geboren daarentegen zijn er 27 kin deren en wel 40 van het mannelijk en 47 van 't vrouwelijk geslacht. In geen jaren is het sterftecijfer zôô klein en dat der geboorte zôô groot geweest als in dit bijna verloopen jaar. Valtermond, 23 Dec. Dat de schandalen, die m den tegenwoordigen tijd hier en daar plaats hebben, aanstekelijk werken, bleek hier gisteren- avond in erge mate. Reeds in den vooravond tus schen zeven en acht uur trok een joelende bende langs den mond, hier en daar zonder eenige oor- zaak of de minste aanleiding de glazen verbrijze- lende. De beurtschipper J. Huisman van Termunterzijl, die te Nieuwolda overnachtte, bemerkte tôt. zijn schrik dat er water in 't schip liep. In aller ijl wekte hij zijn zoon en zijn knecht, om zooveel pakgoederen te redden als mogelijk was. Bij het onderzoek hoe het water in 't schip drong bleek, dat er twee gaten waren mgeboord. De politie stelt een streng onderzoek in. Te Lethe, bij Bellingwolde, zijn bij den Heer S. Meijer eenige glasruiten verbrijzeld. Ook is een alleenstaand schuurtje opengebroken en de daarin geborgen koetswagen geheel vernield. De politie doet onderzoek. Stadskanaal (Wildervank), 23 Dec. Wordt thans op vele plaatsen een lans gebroken voor kindervoeding, in onze woonplaats is deze nuttige zaak reeds eenige jaren met goed gevolg werk- zaam. Algemeen is de bedoelde kindervoeding hier bekend onder den naam: «Soepkokerij voor behoeflige schoolkinderen." Na afloop van den mor- genschooltijd wordt aan de arme kinderen warm eten verstrekt. Vele leerlingen namen verl. jaar deel aan deze maaltijden en 'twas een waar ge- not om te zien, hoe die arme hongerige kleinen zich te goed deden aan de warme spijze. Om ook in dezen winter met milde handen den honger der kleinen te stillen, heeft de commissie een be- roep gedaan op de weldadigheid onzer meerge- goede ingezetenen. Er zijn lijsten gepresenteerd, waarop reeds vrij wat geteekend is. Moge het voorbeeld van S. navolging vinden. Te Winschoten is gevankelijk binnengebracht de 22-jarige dienstbode Aaltje A., beschuldigd van opzettelijke brandstichting in de woning van de Gebr. Hesse. te Terwalslage. Eenige voeren hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Zij heeft haar midaad reeds bekend. Lemmer, 22 Dec. Hedenmiddag vond alhier een treurig ongeval plaats ten huize van den heer R. van Veen. Het dochtertje van een buurman, de courant willende bezorgen, vond het huis open de heer v. V. was afwezig en ontdekte verder, dat de regenbak open was en een stoel en 'n paar muilen daarvoor stonden. Zij waarschuwde daarop haren vader, die weldra tôt de treurige ontdekking kwam, dat de dienstbode in den bak was gevallen en nog slechts eenige teekenen van leven gaf. Met behulp van anderen naar boven gehaald, konden de beide inmiddels aangekomen geneesheeren slechts den dood constateeren. Diever, 25 Dec. Te Waspe is ten nadeele van de gezusters J. een schaap ontvreemd op een bij- zonder brutale wijze. 's Morgens vond men op vrij grooten afstand van het huis de huid en den kop van het beest. De dief of dieven hebben dus het schaap bedaard geslacht en gevild, de ingewanden in de sloot geworpen en het vleesch meêgenomen. Bij de groote uitgestrektheid van het gehucht is het voor onze inderdaad zeer ijverige politie onmo- gelijk dergelijke wandaden te voorkomen. Èen onzer nachtwachten was door ziekte zijner vrouw genoodzaakt zijne wachten te verzuimen. Bereidwillig namen nu eenige boeren zijne taak op zich en stapten in aile weer en wind het dorp des nachts door. We kunnen niet nalaten, van dezen heerlijken trek van menschlievendheid melding te maken. In 't bijzonder verdient die goede buur allen lof, die, hoewel erg kreupel, zoodat hij uiterst moei- lijk gaat, niet aarzelde ook zijn aandeel te verrich- ten van den liefdedienst. Leeuwarden, 27 December 4892. Wegens on- geregeldheden te Dokkum en Franeker zijn naar beide plaatsen heden van hier vertrokken een dé tachement infanterie, sterk 40 man, onder bevel van een officier. De Rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. P. uitgever; F. K. en H. de V., tabakskervers; F. L. metselaar; R. L. verver; D P. omlooper, en II. v. d. B., boekbinder, allen te Sneek, die terecht hebben gestaan wegens deelneming aan eene samenscholing in den avond van 48 Sept., j.l., bij gelegenheid dat de beide eerstgenoemden van eene te 's Gravenhage gehou- den en door hen bijgewoonde vergadering van den Soc. dem. Bond te Sneek waren teruggekeerd, en aan het station aldaar werden opgewacht door eene groote volksmenigte, welke niet dan na herhaalde sommatie en met geweld door de politie is uit- eengedreven. De eisch van het 0. M. was tegen ieder der beklaagden 3 weken gevangenisstraf. De Rechtbank heeft de schuld der beklaagden onvoldoende bewezen bevonden en hen allen vrij- gesproken. Wij lezen in het nieuwe Schoolblad van Vrijdag 23 dezer: De gemeenteraad van Slochteren heeft bij eene oproeping van sollicitanten naar de betrekking van h. d. s. te Hélium gevraagd «Gevoelt de sollicitant ook iets voor radicale of sociale denkbeelden Dit heeft het H. B. aanleiding gegeven aan de afd. voor te stellen protestmoties op te zenden aan genoemd gemeentebestuur. Het doet het daarbij voorkomen, alsof het nu voorgoed gedaan is met de politieke vrijheid der onderwijzers. Waren dan tôt nu toe de onderwijzers politiek vrij De afd. Wolvega heeft gemeend, dat het ge meentebestuur van Slochteren lot dat onderzoek het voile recht had. Immers, zoo goed het infor- meeren mag naar de geschiktheid van den sollici tant als onderwijzer, zoo goed mag het ook in- lichtingen inwinnen emtrent de politieke inzichten, wanneer het meent, dat deze van invloed zijn op het onderwijs. Overal elders geschiedt hetzelfde als te Slochteren, doch in weinige gemeenten in het publiek. Daarom heeft de afd. «Wolvega" dan ook de volgende molie aangenomen De afd. «Wolvega" brengt hulde aan het Ge meentebestuur van Slochteren, dat in het openbaar doet, wat bijna overal elders in 't geniep gebeurt." A. WOUDSMA, Voorz. J. v. d. VEEN, Secr. Het bovenstaande komt als ingezonden stuk voor m «De Bode" van 46 Dec. Het is een feit zooals daarin wordt aangenomen, dat men op vele plaatsen nader inlichtingen vraagt, ook over zaken van per- soonlijken aard, en dat men die inlichtingen in vertrouwelijk schrijven vraagt. Dit is volkomen natuurlijk; ook waar getuigschriften worden over- gelegd weet men, dat deze alleen dikwijls maar zeer weinig gewicht in de schaal kunnen leggen. De uitdrukking «in 't geniep" is dan ook o. i. hier misplaatst en te onparlementair om gebruikt le worden, zelfs als er iets verkeerd was in het vragen van inlichtingen in vertrouwelijke brieven, wat evenwel het geval niet is. Ieder paardenlief hebber heeft tegenwoordig den mond vol van den heer Leopold, medeeigenaar van den bekenden harddraver Krylaty te Breda, die hier af en toe de meest verrassende blijken geeft van zijne groote handigheid in paardendressuur. Daar was een paard, dat zich niet wilde laten inspannen en ailes kort en klein sloeg, als men hem voor den wagen dacht te spannen. De heer Leopold liet zich met het paard in den stal opslui ten, bleef daar met hem alleen gedurende een half uur tijds en kwam toen met het dier weer voor den dag. Gewillig zonder eenig verzet liet het dier zich uitspannen: de passagiers stapten in en voort ging het zonder naar iets of iemand om te kijken. Evenzoo had een onzer bekende sports- man een jongen schimmelhengst gekocht doch die in ailes even onhandelbaar bleek te zijn. De heer Leopold werd ontboden, nam het koppige dier met zich in den stal, behandelde het daar en korten tijd later wierp hij de staldeur open en tôt verba- zing van aile omstanders, kwam daar het vroeger zoo weerspannige beest hem dood kalm en gedwee volgen, overal waar hij ging. Zonder teugel of leidsel liet hij het beest een eindweegs achter zich over de straat marcheeren en kwam met hem in den stal terug, waar hij ingespannen werd en als een flink bereden dier zijnen dienst vervulde. Geen wonder, dat de heer Leopold veel vraag kreeg om d'een of anderen deugniet te dresseeren en meestal had hij daarmee een ongewoon succès, Ja, men durfde zelfs paarden aan te koopen, waar een steekje aan los was en de heer Leopold maakte ze dan even terecht en van zessen klaar. Doch er is geen regel zonder uitzondering. En zoo had een der heeren een prachtig beest gekocht voor betrekkelijk weinig geld, omdat hij wel eens «los was geweest". De heer Leopold nam het dier in behandeling en 't succès leek volkomen. Den vol genden dag reed de heer er mee uit; doch hij was nog maar een eindje van zijne woning aan den Westersingel verwijderd, of plotseling kwam de oude natuur weer boven. Het dier sloeg ach- teruit, dat de splinters van den wagen vlogen en het steigerde en sprong, dat de eigenaar niet beter wist te doen dan vlug van den wagen te springen waarbij hij echter het been brak en op eene draagbaar naar zijne woning moest worden ge bracht. Het been is gezet en de toestand gunstig doch daar de breuk niet zuiver was en schilfers been in het vleesch drongen zal de genezing niet vlug gaan, en 't paard zal wel geruimen tijd rust krijgen na dezen gevaarvollen tocht. Eene intéressante aardigheid is hier bedacht om gelden bijeen te krijgen voor hej kinderzieken huis, 't Is allen lezers bekend, dat wijlen de heer Scholten de schenker is van deze grootsche stich ting; doch dat er geen kapitaal aanwezig was voor eene richtige exploitatie. Eene collecte, in de stad en provincîe gehouden, bracht weinig op: vooral de provincie deed zoo goed als niets. Nu heeft het Bestuur kaarten laten drukken, waarop vijfen twintig vierkantjes gedrukt staan. Ieder kan van die kaarten bekomen; terwijl ze daarenboven in aile kringen worden verspreid. Meisjes-en burger- scholen, kransjes enz. beschikken over tal van die kaarten. Heeft men nu een kennis of vriend, een neef of nicht, oom of tante, pa of moe, dan wordt de kaart gepresenteerd met een speld, om eens in eene dier vierkantjes te willen prikken. Voor elke prik betaalt men vijf cents ten bate van het zie kenhuis. «Lafïe aardigheid", zal menigeen zeggen. Doch hij bedenke, dat die doorpnkte ruitjes een- voudig een middel van contrôle zijn voor 't Bestuur om na te gaan het getal der geïnde stuivers; 't naive van 't idee verlokt ieder om 't eens op één of meer prikjes te wagen. Waar het gezonde kind iets vraagt voor 't treurig lot van het zieke natuur- genootje, daar zou men al erg onmeedoogend moe- ten zijn, om dat te weigeren. Zoo wordt er dan dagelijks menig rijksdaaldertje aan het Bestuur af- gedragen ten bate van de exploitatie dezer zeer nuttige inrichting. -f De vereeniging voor Volks- vermaken benoemde den ouden heer Suringa, reeds jaren lang de sécrétai is der vereeniging, tôt eerelid van 't besiuur en schonk hem eenen fauteuil. Jammer, dat er maar enkele leden waren opgeko- men, om aan die hulde mee te doen. Zoo waren er ook niet velen opgekomen om de opening van het Kunstnijverheidsmuseum bij te wonen. Doch dat zit hem misschien in de kwesfie, die voorafging. De heer J. B. Jager, van wien de stichting van dit muséum uitging, had zich indertijd afgescheiden van andere heeren, die met hem naar de vervulling van den wensch van zoovelen tôt oprichting van een dergelijk muséum streefden. Dat had veel kwaad bloed gezet, en de heeren zijn thans nog aan 't voorbereiden van de plannen; terwijl de heer Jager zelfstandig tôt uitvoering overging. 't Ligt voor de hand, dat men bij zoo plotselinge uitvoering de eischen niet te hoog mag stellen. Voorwerpen van kunst of artistieke voortbrengselen van de nijverheid, die men er in de eerste plaats zou zoeken, vindt men er in t geheel niet. Wat men er vindt, zijn tal van platen en reproducties van kunstwerken, waaronder inzonderheid de licht- drukreproducties van voorwerpen uit 't Haarlemsch muséum enz. uitmunten, Voor den jeugdigen vak- man, die steun en voorlichting noodig heeft, valt hier dus gemakkelijk een en ander te profîteeren, door werken te kunnen naslaan en tal van afbeel- dingen te kunnen raadplegen en te bestudeeren, die anders niet te zijner beschikking staan. Be- halve de opening van dit muséum, woonden wij heden middag ook de opening der ijsbaan bij, die voorloopig door de kinderen injgebruik is genomen. IJsbaan en grachten krioelden van jeugdige rijders en rijdsters, die volop van het heerlijk winterweder en van de spiegelgladde baan profiteerden. Doch de barometer en de wankele wind dreigen elk oogenblik de blijde hoop der vacantiegasten in duigen te werpen en weer sneeuw te bréngen of regen. Heden avond zal de proef genomen worden met een vijftigtal lantaarns met vloeibaar gas, daarvoor expresselijk uit Berlijn ontboden en die veel goedkooper zijn dan de peperdure electrisclie verlichting der banen. Ook zal a.s. Vrijdag bij goed ijs de eerste rijderij van mannen plaats hebben. Het Kerstfeest voor de kinderen der armenscholen is aanzienlijk ingekrompen. Terwijl vroeger allen, die niet te veel schoolverzuim op hun kerfstok hadden, van de uitdeeling profiteerden, is dit thans tôt de hoogste klassen beperkt geworden. En vele kinderen der armen bereiken die hoogste klasse niet eenmaal; omdat er zoo vroegf mogelijk maar verdiend moet worden. Voor 't o Verige heeft het feest er bij gewonnen, en hebben de kleinen zich inzonderheid geamuseerd met de aile raardigste voor stelling van den goochelaar Bolten in het concert- huis. Heden avond prijken de Kei stboomen in de Remonstrantsche kerk, in het concc rthuis en elders, en de kleinen stroomen er naar toe om te deelen in de Kerstgaven. Aanstaande voorjaar zal de lie dertafel Gruno haar veertigjarig bestaan feestelijk herdenker.. Het plan bestaat alsdan in Juni een driedaagsch zan- gersfeest te houden met concert, matinée, zangers- wedstrijd, rijtoer enz. En wanneer men weet, dat vooral oud-Gruno zich vertakt o$der aile rangen en stand en in de stad en dat velen dîer oud-zangers thans reeds gehoor gegeven hebben aan den oproep van het bestuur der Liedertafel, om aan de groote uitvoering, op het gedenkfeest mee te werken, die zal niet twijfelen aan het welsslagen van dit schit- terend feest. Het bestuur is zoo gelukkig geweest, direct een negental heeren uit de stad bereid te vinden om als feesteommissie het bestuur in de regeling en voorbereiding der feesten ter zijde te staan; terwijl al de mannenkoren in ons land en Oostfriesland reeds zijn uitgenoodigd om aan den wedstrijd deel te nemen. En terwijl de Lieder tafel dit groote feest voorbereidt, zal zij den zesden Januari e.k. haar gewoon concert, geven in de groote zaal der Harmonie terwijl ze zich meteen nog voorbereidt om zelf vôôr de groote feestviering aan eenen zangerswedstrijd in Amsterdam deel te nemen, die daar tegen Mei van het volgend jaar is uit- geschreven. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hoogezand op Donderdag den 29 December 4892, des nademiddags te 2( uur. Aan de orde is: Uitbesteding onderhoudswerken voor 4893. Proces-verbaal kasopneming. Verzoek van den gemeente-opzichter om con- tinuatie. Verzoek van de aannemers Tijms en Berg om kwijtschelding van boeten. Verzoek van de helpsters bij het handwer- ken onderwijs om verhooging van belooning. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4. 2. 3. 4. 5. 6. VERGADERING van den Raad der gemeente Noordbroek, Vrijdag 23 Dec. '92. Allen tegenwoordig. 4. Opening der verg. door den Burgem., voorle- zing en goedk. der notulen. 2. De Burgem. stelt voor, naar aanleiding eener van Hoogerhand ontvangen aanschrijving, eene ver- ordening vast te stellen, waarbij samenscholingen in de gemeente worden verboden. De ontworpen concepl-verordening, luidende als volgt De Raad der gem. Noordbroek Overwegende, dat het ter bewaring der openbare orde wenschelijk is samenscholingen op of bij den openbaren weg tegen te gaan; Heeft besloten te bepalen Art. 4. Het bijeen zijn van meer dan vijf personen op den openbaren weg of op opene aan den open baren weg grenzende terreinen is verboden. Art. 2. Overtreding van dit verbod wordt onverminderd de straffen bij het Wetb. v. strafrecht tegen samen scholing en wederspannigheid bedreigd, gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geld- boete van ten hoogste 25. Wordt onveranderd met algemeene stemmen vastgesteld, terwijl voorts besloten wordt, dat deze verordening dadelijk zal worden afgekondigd en met den dag der afkondiging in werking zal treden. Sluiting. Verbodsbepalingen tegen liet dragen van wapenen. De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand en Sappemeer, herinneren bij dezen met nadruk aan de volgende artikelen der wet van den 9 Mei 4890, (Staatsblad N. 84), houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, luidende als volgt: Artikel 4. Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wet geweren, ka- rabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken, en dier- gelijke voorwerpen. Artikel 2. Overtreding van het verbod in het vorige artikel gesteld wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het wapen, waarmede de overtreding plaats heeft, kan worden verbeurd verklaard. Hoogezand, en Sappemeer, den 27 December 4892. De Burgemeesters voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. WAARSGHUWING. De Burgemeester der gemeente Sappemeer Gelet op art. 407 en art. 204 lett. j. van het algemeen politie-reglement der gemeente. maakt bij dezen bekend, dat het afsteken van vuurwerk en het zoogenaamd Nieuwjaarloopen ten strengsten zijn verboden. Dit laatste zal als bedelarij aangemerkt en gestraft worden. Sappemeer, den 27 December 4892. De Burgemeester voornoemd T. VENEMA Az. De Burgemeester der gemeente Sappemeer; Overwegende, dat bij algemeene kennisgeving van den 23 dezer het bijeen zijn van meer dan vijf personen op den openbaren weg of op opene aan den openbaren weg grenzende terreinen tôt nadere aankondiging is verboden; Noodigt de ingezetenen dringend uit dit verbod streng in acht te nemen ter voorkoming van mo- gelijke onaangenaamheden of ongelukken, velke kunnen voortspruiten uit overtreding van dit vffbod of verzet tegen de politie en de alhier ter land-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2