i DWAALLICHTEN 51e Jaargang ZATERBAG 26 MAART 1921 No, 21 Brukker-ïïit&ever K. KREME1 Van week tôt week. Ûfflcieele Publicatiën. FEUILLETON. wordt oelezen te HOQeEZAKD, Klel-WIndaweer, Kropswolde, Wesiorbroek, Faxtef, MPPEMEER, 810CMTEREPS, SlddsiimHallu®, SehSIdwaidaKota Fonhass, Sobannar, Harkatede, Lagsland, Ovsrseblld, TE» BCîER, NU9RD09J3C, MOORDBMC, 2UIDBR0EK, WUNTENDAM, Z5itDLARE»s S1O0RRLAREM, HAREM «m Dit BLAD versehijnt iederen WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 60 cent by voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. 8APPEMEEB. Tel. 418. ADYEKTENTIËN van I5 regala 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzsnding van adverteatios Dinsdagsmiddags on Vrydags- middags voor 12 uur. Voor het plaatsen vtui AdverteBtiën betreffende Hande! en Nyverheid Ss voor de stad Groningen alleen geiecMigrd Groningen, Tel. 772. se Voor Advertentlën en Réclamés hwtcn de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureaii „HOLLANDIA" het algemeen Àdvertentiebarean van H. WEST1NRORG, Munnekeholm 8, 's Gravenhage, Tel. H 7614. EESNTE BL AD. WEEKKALENDER. Zondag 27 Maart. Masndag 28. Dinsdag 29. Woensdag 30. Don- dsrdag 81. Vrijdag 1 April. Zater- dag 2. Zonsopgang, Zaterdag 2 April te 5.34, onder te 6 33. Laatate kwartier, Donderdag 31 Maart. Een nieuwe lente, een nieuw geluid „Nun musz zich ailes wenden" schalt het lied van „Frûhlings Erwachen". En vroolijke oogen staren op de bloesem- knoppen om het zwellen en het hotten waar te nemen. En ach hoe groot is dan de teleurstelling als het ontluiken der knoppen uilblijft en het blijkt, dat de levenssappen hebben opgehouden te stroo- men om groeikracht aan te brengen en de schoonheid te streelen. Als immer, vertoont dan de levend lykende, maar dood zijnde knop het zelfde beeld. Die- zelfde teleurstelling viel dezer dagen op te merken bij velen, die kennis namen van de Blegerorgsîaisatieplttnnen" van minister Pop. Men oordeele. In zyn redevoering van 14 December van 't vorige jaar verklaarde de minister aan de leden der Tweede Kamer, een jaarlyksche liehting van 18.000 man sterk genoeg te achten voor het oorlogsleger, dat ruim 120.000 man kernleger en 80.000 man reserve-troepen zou telien. Vandaar ook zyn voorstel om voor 1921, als voor- loopige maatregel, alvast tôt deze contin- gentvermindering over te gaan. In die- zelfde rede wees de minister er verder op, dat Bde door de regeering voor 1921 voorgestelde maatregel past in het kader der wet, welke zij denkt in te dienen." Dienovereenkomstig werd besloten, ondanks de critiek van anti-revolutionaire en christelyk-historiache zijde. Eenerzijds met blyde hoop, anderzijda met beklemd (gemoed werd de komende dienstpliohtwet tegemoet gozien. Zy is nu gekomen. En Zij vertoont het tegenover- gesteld beeld van wat men had verwacht. Het blijkt, dat minister Pop zyn oorspron- kelijke plannen tôt contingentverminde- ring heeft laten varen. Volgens de toe- liehting tôt het tijdelyk ontwerp zou de jaarlyksche liehting 12.000 man zyn, plus 2000 man zeemilitie en voorts „zooveel noodig" voorgeoefende reservetroepen. Volgens de nu ingediende nieuwe militiewet blyft de jaarlyksche liehting 23,000 man, plus 2600 man van vorige lichtingen. Dus jaarlijks 25.000 man. De memorie van toelichting becyfort dan de mobilisatie-sterkte op S73.000 man (kerntroepen 251,000, reservetroepen 122.000) We zullen afwachten wat onthaal dit nieuwe ontwerp in de Kamer zal krijgen. Wijzen we op nog een enkel punt. De ontworpen wet verschilt van de bestaande o.a. door de ruime gelegenheid, welke geboden zal worden om door vrjj- wiiligo oefening den dienatplicht buiten of grootendeels buiten het leger (de kszerne) to vervullen. Zij, die bij het in dienst treden aan eiaohen van geoefend- heid voldoen, welke in het algemoen overesnkomen met hetgaen in vier maan den oefening in het leger kan worden bereikt, hebben, zoo zy voor dienat bij de reservetroepen in aanmerking komen (on daarvoor worden zy, voorzoover zij niet voor k&deropleiding in aanmerking komen, in de eerste plaats bestemd) nog slechts de voor die catégorie aangegeven vervolgoefeningen te volbrengen. Zoodra het aantal voorgeoefenden het voor de reservetroepen benoodigde overtreft, zullen de voorgeoefenden ook voor de kern troepen worden bestemd hun eerste oefentyd wordt dan met vier maanden bekort. Mocht onverhoopt het contingent voor de reservetroepen niet geheel door voor geoefenden worden gevuld, dan hebben zij, die buiten het leger een zekere mate van geoefendheid hebben vorworven, voor plaatsing by die troepen voorrang boven degenen, die niet hebben voorgeoefend. Hierin kunnen aldus genoegdoening vinden zy, die hoewel gebleken is, dat zij ijverig geoefend hebben niet geheel hebben kunnen voldoen aan aile eischen in plaats van 6 maanden of langer eerste-oefentijd krijgen zy slechts een viermaandschen eerste-oefentijd in het leger. Indien van de gelegenheid van vrij- willig te oefenen ten voile gebruik wordt gemaakt, zal hot mogelyk worden, dat voor de reservetroepen geen eerste- oefening behoeft te worden gehouden en dat voor de kerntroepen met een vier maanden kortere eerste oefening kan worden volstaan. Wij hebben gemeend op dit punt even bijzonder de aandacht te moeten vestigen omdat van de gelegenheid tôt vooroefening reeds veel is en nog wordt gebruik gemaakt. We zullen het ontwerp-wet thans niât verder gaan analyseeren, maar de be- sprekingen in de Tweede Kamer af wachten. Een ander nu reeds tôt wet verheven ontwerp vraagt onze aandacht. Het tabaksacoijnsontwerp. Het is met elka belasting zoo ongeveer 't zelfde. Er is iota vôôr en er is iets tegen. De minister zegt, dat hij geld noodig heeft en hij meent met nieuwe helastingvoorstellen te moeten komen. Voorstellen, die volgens hem mseten worden aangonomen. Indirecte bolas- tingen sei hij in de Kamer zijn onvermijdelijk. Een heffing ineens D&ar komt niets van. Vermogeasaauwasbe- lasting We zijn niet rijker maar armer gewordon als we de waarde van het geld in aanmerking nemen. Bezuiniging op oorlog en marine Hij voali er niet voor en de minister van Defeusie we zagen het hiervoor ook niet. Dan maar een tabaksbelasting Een hoog invoerrecht oordeelde hy niet wenschelijk, omdat dan de handel gsvaar zou loopen en de groote tabaksmarkt te Amsterdam in 't engereede zou raken. Daarom een binnenlandsche accyns. De minister is van oordeel, dat iemand, die voor 60 cent tabak koopt, best 6 cent aan belasting kan bybetalsn. En dit is moeilijk te weerspreken, al is 't voorstel niet sympathiek en zal de belasting nooit populair worden. Dit kôn ze in Neder- land nooit zyn. Wij zyn een volk-van- smokers. Het is niet mijn bedoeling het zonder meer voor de Tabaksbelasting op te nemen, ook niet om te zeggen, dat ze zoo, zonder meer, moest worden aan- vaard, maar ik betaal liever een paar cent meer voor eon ons tabak, dan 't biljet voor de Eyksiukomstenbelssting of voor den Hoofdelyken omslag te zien verhoogd. Een pijp tabak of een sigaar of sigaret is een genotmiddel en in 't gebruik daarvan kan ik me temperen, maar als de fiscus mrj een verhoogd belastingbiljet thuis stuurt is het bolalen. Tegen- woordig soma in ôén termijn. En daar- voor huiver ik. Wie geen tabaksbelaating wil betalen, rooke niet En wie voor zijn rookgenot niet meer wil betalen dan thans, die rooke iets rninder en hij blijft met deze post van uitgaven op dezeîfde hoogte. S. Yaststelling Kiezerslyst. Burgemeester en Wethouders der ge- meente Hoogezand brengen ter openbare kennis dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1921—1922, van den 23sten Maart tôt en met don 21sten April a.s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afsehrift en stemdistrictsgewyze in uittreksal ver- krjjgbaar wordt gesteld. Tôt en met den 15en April a.s. is een ieder bavoegd bij het gemoentebestuur verbetering van bovengenoemde kiezers- lyst te vragen, op grond dat bij zelf of eon ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlyk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Hoogezand, 22 Maart 1921. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand I. A. YAN ROIJEN. De Secretaris G. ZWIERS. De Burgemeester en Wethouders van Hoogezand doen te weten, dat door den Rsad dier gemeente in zijne vergadering van 14 December 1920 is vasigestold de volgende verordening VERORDENING tôt wyziging der verordening op de heffing van de hondenbelasting in de ge» meente Hoogezand. De Ra&d der gemeente Hoogezand Overwegende, dat het wenschelijk is de verordening op de heffing van de hondenbelasting in deze gemeente te wijzigen B e s 1 u i t I. Behoudens goodkeuring van Hare Majesteit de Koningin de verordening op de heffing van de hondenbelasting in de gemeente Hoogezand, vastgesteld den 21 December 1905, te rekenen met ingang van 1 Januari 1921 te wijzigen als volgt Artikel 3. De eerste zinsnede met het vermelde onder sub a en b in te trekken en daar- voor te lezen 1. Voor honden, uitaluitend gehouden ten dienste van den landbouw, van eenig bedrijf van nijverheid, alsmede ter be- waking van gebouwen of erven, waar- onder worden verstaan, die het gebouw of erf, tôt welks bewaking zy dienen, nisnmer verlaten, bedraagt de belasting 1.50 per jaar voor elken hond. 2. Voor niet onder lid 1 vallende honden bedraagt de belasting, indien de belastingpïichtige naar de laatst van kracht zijnde kohieren is aangeslagen in de plaalselijke belasting naar hot gtachat inkomen van minder dan f 1000.— f 2 per hond, van f 1000.en meer, doch minder dan 2000.f 3 per hond, van 2000.en meer, doch minder dan 3000.f 4 per hond. van f 3000.— on meer, doch minder dan 4000.f 6 per hond. van f 4000en meer, doch minder dan 5000— f 10 per hond. van 5000— en meer, f 15 per hond. 3. Bij gebreke van een aanslag wordt het inkomen door den Rsad geschat. 4. Blijkt aan den Rsad, dat een be lastingpïichtige eon hooger inkomen heeft of had, dan w&arnasr hij in het betrokkon dienstjaar is of was aangeslagen, dan is hij bevoegd, navordering toe te passen, doch niet langer dan 2 jaren na het eindigen van het belastingjaar. II. De verordening op de invordering van gemelde heffing, vastgesteld by Raads- besluit van 21 December 1905, b(j voort- during toepasselyk te verklaren. Aldus vastgesteld te Hoogezand ter openbare Raadsvergadering van 14 De cember 1920, nader gewijzigd 80 December 1920. De Secretaris De Burgemeester (get.) G. Zwiers. (get.) I. A van Roijen. En dat dese verordening by Koniuklijk besluit van 22 Februari 1921, no. 45, is goedgekeurd, onder aanhaling der voor- schriften, waarnaar de invordering van de bij bovengenoemde verordening bepaalde belasting zal geschieden, welke voorschrif- ten in de vergadering van den Raad dezer gemeente van den 21 December 1905 zyn vastgesteld. En is hier van afkondiging geschied waar het behoort, den 23 Maart 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, G. ZWIERS. 5 Wie in de dagen, dat hy machtig X is, geene weldaden bewyst, zal, Y Y wanneer zyn macht verdwenen is, Y de hardheid van het noodlot voelen. door GEORGE HORN. (Nadruk verboden,) 26.) Wat ik met 't bloote oog zoo niet zien kan van de menschen hier beneden en al hun handelingen, dat vergeiijk ik boven met de sterren. Ieder mensch, die my interesseert, 't zij in goede, 't zij in 't kwade, geef ik den naam van een hemel- lichaam, 't zij een planeet of een asteroide. En dan sla ik hun wegen gade en de wegen van 't menschdom hier beneden zijn vaak véél ingewikkelder dan die van de sterren boven. Kyk eens, hoe prachtig." Met dien uitroep was de oude man naar het raam geioopen. »Kijk, kyk, kijk toch eens. Dat had ik niet verwacht Daar is nu de situatie Venus was met Jupiter in verbinding ge- treden en nu staan ze verder van van elkander af dan ooit. Gaat u mee met me naar boven Kom, dan zullen we 't ailes duidelyk zien, de lucht is zoo halder BNeen, o neen rny'n homel is donker z<5ô donker", riep de vertwyfelde Regina uit. Zij wilde geen gehoor geven aan zijn uitnoodiging. Onder andere omstandig- heden zou haar weigering zeker den ouden man beleedigd hebben, maar hij was nu in hoogere sferen. Hy had, om in zijn eigeuaardige taal te blijven, een sier laten uitdoovan. De président was door hem gevallen. Die genoegdoening nam hy mee naar zyn kamertje. Regina kende dus aile byzonderheden van 't feest nog niet, maar zrjzeif wist al spoedig 't verband tusschon wat War- busch haar verteld had en haar eigen lot. Immers haar plan was gebouwd op Lide- man en wat die bereiken zou by Doris. En nu waren al haar berekeningen ver- stoord, elke hoop op 't bezii van den geîiefden man was nu voorbij 1 Haar blik ging naar den sterrenhemel. Hoe dikwijls had se de baan van Jupiter govolgd, met de gedachten by Erich en nu was hy immers verder van Venus af dan ooit Maar nu begon 't geweten te spreken. Sterke stammen hebben 't meest van den storm te verduren en nu trok een storm over Regina heen. Steeds weer trachtte zij zich met aile geweld te verzetten tegen die stem daar- binnen, maar 't ging niet. Zy werd zichzelf belder bewust van hetgeen ze ge- dasn had véél verkeerds en Doris ook tôt 't verkeerde aangezet. Dat had zy geda&n I Waarom was God haar voorbijgegasn, toen hij op 't voorhoofd van andere meisjes een stempel drukte, dat zy voor liefde en geluk geschapen waren Waar om moest zy aehtor staan Geen sterke hand beachermde haar, geen stem fiuis- terde haar toe: „Je bent de mijne". Zy had daar vroeger ook weî eens aan ge- dacht, maar nu kwam de diepsto smart over haar zy had immers Erieh, den man, dien ze aanbad, voor goed verloren I Waarom, zoo klaagde zy tegen God, waarom hebt Gy me zôô geschapen, waarom ben ik een vrouw geworden die snakt nasr liefde, beb ik dau geen kart zooals de anderen Zou mijn hart niet met oneindig méér liefde kloppen voor Erich, dan dat van Doris en toch werd zy de uitverkorene zijns harten. Waarom hebt Gy dan 't Zuidelyk bloed in myn adren doen vloeien, terwyî ik van binnen moet verteren Waarom mag ik geen genot smaken, ik, die hier in 't kouda noorden zit, waar ook koude begrippen heerschen over liefde en hartstocht. 't Past immers niet, dat een meisje met haar liefde te koop loopt, zy moet toch gevoel van eigenwaarde bezitten en zede- lrjkheidsgevoel Ach God, waarom moet ik ailes z66 gevoelen en zôô onuitspreke- lijk lyden Ik moet me sciiikken naar U, deemoedig en geduldig I Ja, dat is 't geen ik in mijn vroegste jeugd geleerd heb, dat zijn ook de middelen, om eenzame menschen, die wegkwijnen van verlangen, te trooaten, treurige, akelige middelen, goed voor menschen, die geen bloed be zitten, zulke kunnen er mee tôt rust ge- bracht worden. Ik kan geen Liefde zien van een Schepper, die niets anders geeft dan het Leed. Zôô zat Regina te tcbben on kwam in opstand tagen God. Maar langz&mer- hand trad toch 't oogenblik in, waarop een rustige gedachtengaug weor moeilyk is en ze vroeg zichzelf af, hoe 't toch ge- beuren kon, dat een voorval, dat haar persooniyk niets, hoegenaamd niets aau- ging, haar zôô van streek kon maken. Was dan met de in hechtenisneming van den président ailes voor haar verloren Zou Doris misschien door Erieh op heeterdaad betrapt zijn Toen Erich den laatsten keer by haar op bezoek was ge- weest om zyn hart uit te storten, had aij hem we! merken laten, wat zy voor hem gevoelde en als hy nu eens door Doris was bedrogen, zou fcy dan niet on- willekeurig zyn echreden richten tôt een andere, die hem begreep en met hem meeleefde Maar terstond na deze gedachten, kwam weer de stem van het geweten en voerdo den boventoon. Was niet eik h&rer be- wegingen en gedachten sleeht en ver- koerd geweest, sinds zy rondliep met die wanhepige liefde voor Erich in haar hart Was ze al niet sleoht om Erich vôôr zyn trouwen dien brief te sturen Ja, 't was ôén keten van verkeerdheden ailes wat ze gedaan had. Zy was heuaoh niet beter dan de m&n, die achter slot en grendol zat een dwaslster, evenals hij. De eer van haar karakter was bezoeoteld zy was Erieh's liefde niet meer wsard Geweldig werd ze getroff^n door dit bowustzijn. Onder da diepste deemoed, die er over een vrouw kome-n kan, zonk ze op de knieSu. Haar gedachten giugen terug naar dien avond, waarop ze de woorden had gesproken Ja, ik wil 1" aan 't meer onder de ruischeade boomen, bij een zw&ar bewolkte lucht, die weer- kaatst werd in 't donkere water. Als een mensch daarin verzinkt ééa ge luid dan weer diepe stilte, ateof er niets gebeurd is. Dan is al 't leed wog, opeens. Een paar minuten later vorliet Regina haar woning. T1ENDE HOOFDSTUK. De inhechtenisnsming van Lidsman had onder de gasten ean pauiek veroor- zaakt, die eindigde in een algemeene vlucht. Iedoi'rfeu riep om rijtuigon en koetsiers, diè fer natuurlijk niet waren, daar ze op een later uur waren besteld. Daarom vonden de moeaten 't verkieslyk om den t&melyk langen weg naar de stad maar te voet af te leggen. Doris was dit pynlijk moment beapaard gebleven. Zy wachtte, in huis, op haar man en was geheel in haar mantel ge- huld. Toch vernam ze, wat er voorge- valïen was. Eén der hodienden kwam met een boos gezicht uit de kamer en vertelde haar het nieuwtje. Tegelykertyd kwam Erich naar haar toe, en bood haar zyn arm en zei atleen „'t Is goed. En nu naar huisl" 't Rytuig, dat Erich ook hierheen ge- bracht had, stond nog te wachten. Erich hielp zriu vrouw erin en ging naast haar zitten. Geen woord werd er tusschen h»n beiden gewisseld, maar diepe zuchteu, die Doris borst ontsnapten, ver- telden wel aan Erich, hoe vreeselyk z^j dien avond geleden had. Buiten was niets te zien d»n scfaaduwen van huizen en menschen. 't Zwygen werd pyulyk. BZeg, Erich, wat is er gebeurd vroeg Doris eindoiijk, schuw en benepen. »Da président is gevangen genomen", was het antwoord. Toen was 't weer stil, als tevoren. „Erich, Erich Wat is er, mijn kind I" Wezijnaan- stonds thuis." 't Was Doris, of se uit den wagon moest spriBgen en ta voet loopen, waar de vertwyfeling haar haen zou voeren, maar niet naar huis. Eu toch kwam ze steeds dichter bij hun woning. Ze giagan de deftige huizen reeds voorby, waar tusschen hun bescheiden woning îag. O, had ze haar huis maar nooit verlaten Zij trok de kap van haar mantel over het hoofd. 't Was of de menschen, die met 't prachtige weer nog buiten liepen, haar aanwesen en haar vertelden van Lidemsn, ja, ze schenen haar opgewacht te hebben om haar met de viagers na te wijzen. De wereld moest zich steeds met haar bemoeien, dat was de bekoorlijke jonge vrouw immers niet anders gewoon. (Wordt vervolgd.) GOORECHT

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1