gm A i "dwaallichten 51e Jaargang ZATERDAG 2 APRIL 1921 No26 Brukker-ïïitgever T. K. KR&MER Van week tôt week. FEUILLETON. Gemsiigd Nieuws. '2J wordt gelezen te HQOGEZAHD, Klel-Windeweer, Kropswolae, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEEB, SLOCHTEREN, Slddeburen, Hélium, SohSIdwcIde, Koibam Fexharci, Seharaier, Harkstede, Ufieland, Ovembild, TE» BOER. MG9BDB9JK, NOORSBR0EX. ZUIDBROEK, MUNTENDAM, ZUSDLARE&, ROORRLARER, HAREM ans Dit BLAD verschijnt iederen WOENSDAG eu ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie masnden 60 cent bg voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. SAPPEMEEB. Tel. 418. AD VEKTENTIËN vsn 16 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertentiea Dinadagsmiddags en Vrijdags- middags voor 12 uur. Voor het plaatsen van Advertentiën botretfende Handel en Ntfverlieid is voor de stad Groningen alieen gerechtigd het algemeen Âdvertentiebureau van H. WESTENBORG, Munnekeholm 8, Groningen, Tel. 772. Voor Advertentiën on Réclamés buifen de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. EERSTE BLAD. WEEKKALENDER. Zondag 3 April. Maandag 4. Dinsdag 5. Woensdag 6. Donderdsg 7. Vrijdag 8. Zaterdag 9. Zonsopgang, Zaterdag 9 April te 5.18, onder te 6.45. Nieuwe Maan, Vrijdag 8 April. Op het Paaschcongres der S. D. A. P. ia geklaagd over het absenteïame van kamerleden. Zeer terecht. Deze grief moest eens naar voren worden gebracht, omdat het volk van zijn vertegenwoor- digers in de Kamer mag en moet kunnen verwachten, dat zij de belangen van het Nederlandache volk zullen voorataan^ altijd en overai, waar zrj dreigen in 't gedrang te koinen. Wg hebben er leden, die zich zelden vertoonen en dezen mogen in de verga- dering hunner kieakringen wel eens ter spraka worden gebracht. Het congres der S. D. A. P. deed daarom good het gaval-Oudegeest ter tafel te brengen. Deze heer heeft zeer drukke werkzaam- heden, is daarbg voor zgu partij een zeer gewild en bekend arbeidersvertegen- woordiger, maar zijn gestalte wordt niet dikwijls in de Kamer gezian. Is hij er nog eens, dan blijft hij niet gedurende de heele zitting, maar verdwijnt halver- wege zonder af te wachten of er belang- rijke beslisaingen te nemen zijn zooals b.v. onlangs bg de stemming over den tabakeaccijns. Het ontwerp ging er 42 tegen 32 dôôr. En maken we uit het verslag der bewuste kamerzitting onze berekening, dan blgkt, dat aanname van het ontwerp had kunnen worden voor- komen. „Rechts" telt in de Kamer 52 leden. De heeren Staalman en v. d. Laar stemden tegen, waarmee het al 50 om 50 zou hebben gestaan. Bovendien stemden nog vier leden van rechts tegen, n.l. de heeren Arts, Van Rijzewijk, Snoeck Henkemans en Bakker. A!s dus de Kamer voltallig opgekomen was, zou de wet zijn verworpen met 46 tegen 54 stommea. Rechts meende den minister niet te mogen tegenwerken, hoe onsympathiek haar het ontwerp ook was. En de andere zijde stemde tegen, omdat de wet onsympathiek, nooit populair kan worden. Stemde tegen met terzijde-zetting van den persoon van den minister. Uit dit ailes blijkt, dat de meerderheid van het volk de door don minister be- noodigde peuningen uit andere bronnen wilde zien geput. Maar door het absen téisme van vele Kamerleden werd het ontwerp toch aangenomon en zal ook die meerderheid van ons volk, tegen wil en dank, de accijus van 10 pet. op tabak en sigaren en 15 pet. op sigaretten (ailes van den klejnhandelprijs) moeten aecep- teeren. Misschien dat de thans voorgestelde grondwetsherziening het euvel van het absentéisme van Kamerleden zal tegen- gaan. Het honorarium van onze volks- vertegenwoordigers, de hoogedelgestrenge heeren, is niet toereikend om er alleen van te leven. Wanrom dan ook ongeveer aile heeren het kamerlidmaatschap als een bijbaantje gingen beschouwen en de betrekking, die zij bij hun verkiezing reeds bekleedden, behielden. De min of meer drukke werkzaamheden al naar gelang van den aard dier betrek king, belette hun meermaien, de Kamer- zittingen bij te wonen. Wat, als er be- langrijke beslissingen aan de orde zijn, een euvel is, dat in sommige gevallen kan worden gekwalificeerd aïs een onvergeef- lijke fout. In de voorgestelde grondwetswgziging wordt voorgesteld (art. 89) de schadeloos- stelling van de leden der Tweede Kamer te bepalen op f 5000 's jaars (thans f 3000). Het wordt redelijk geacht, nu het Kamerlidmaatschap meer en meer den mensch in beslag neemt, de moge- lijkheid te openen, ook aan de nagelaten betrekkingen pensioen te verzekeren. Daarom wordt voorgesteld aan art. 89 als vierde Iid toe te voegen „Aan de weduwen en weezen van Kamerleden of geW6zen Kamerleden kan pensioen worden verleend volgens regels door de wet te stellen". Verder wordt voorgesteld om aan aftredende leden der Tweede Kamer een pensioen te geven van 150 's jaars (thans f 100 's jaars) voor eîk jaar ge durende hetwelk zg zoo voor als na de totstandkoming dezer bepaling lid der Kamer waren, tôt esn maximum van f 3000 (thans f 2000). Men ziet, dat er naar gestreefd wordt het Kamerlidmaatschap zoo volkomen en ongedwongen mogelijk te maken. Worden t Wie wetenschap vergaart en haar X niet weet aan te wenden, is als X - de man die het veld beploegt, T J maar het niet bezaait. a door GEORGE HORN. (Nadruk verboden.) 27.) Om u verder een bewgs te geven, hoe tevreden ik over u ben, deel ik u mede, dat u, ook met goedkeuring van den mi nister van Justifie, benoemd is tôt Amb- tenaar bij het Openbaar Ministerie." „Excellentie „De val van Lideman zal voor u 't eerste optreden zijn als zoodanig in 't publiek." Er ontstond een pauze. Toen de mi nister de kap van de lamp wat omhoog aloeg teneinde beter te kunnen zien, wat de uitwerking zjjner verrassing was bij den assessor, bemerkte hij in de trekken van Von Rechting iets van diep gepijns. Wel, beste Rechting, heeft u in 't geheel niets te antwoorden daarop „Ik ben Uwe Excellentie oneindig dank- baar, zoo'n hooge betrekking 't is ailes, wat ik maar wenschen kon, maar „Ma»r voegde de minister op den- zelfden toon er aan toe. „Ik heb met den président op vertrou- welijken voet gestaan en ik zou wel wen- Bchen, Excellentie, dat me dat optreden in 't publiek tegenover Lideman bespaard bleef," Wel, u kent hem dus persoonlijk en wie zou dan beter in staat zijn het slechte van dien man te beoordeelen dan u Hier hebt u nu juist een prachtige gele- geheid om uw objectiviteit te toonen. Een vertegenwoordiger van het openbaar Recht moet, waar andere menschen hart- kloppingen hebben, juist pal staan en 't wetboek van strafrecht gereed houden. Ik ksn uit mgn praktijk een ambfenaar bij het Openbaar Ministerie, die in teedere oogenblikken tôt zijn vrouw zei „Ach, kon ik jou toch ook eens aanklagen Bij deze schertsende woorden kon Erich een innerlijke ontroering niet tegenhouden. Hij moest denkeu aan Doris en misschien aan allerlei verwikkelingen, waarin hij zich nog moest begoven en dat vergalde hem het ware genoegen over zgn benoe ming. Bij het sfscheid varklaarde de minister neg, dat Rechting er op rekenen moest, binnen enkele dagon in zijn nieuwe functie over te gaan. ELFDE HOOFDSTUK. Den dag na dit onderhoud was Rechting reeds ijverig aan den arbeid. Dien mor- gen had hij zijn vrouw zgn bevordering medegedeeld, maar de bezwaren, eraan verbonden, die hem als lcod drukten op zijn ziel, verzweeg hij. Doris was stil en in zichzelf gekeerd, maar niet onvrien. delijk. Zij gaf zich de grootste mceite om niet te laten zien, wat haar inwendig hioderde. Toen ze hoorde van Erich's benoemiDg scheen ze zéér verheugd, omdat ze wel wist, dat een dierbare wensch van haar man thans vervult was. Verder echter bleven de beide echtgenooten zwij- gen tegenover elkaar. Het woord, dat geaproken had moeten worden, bleef onuit- gesproken, ieder verlangde van de ander, dat die ermee begiunen zou en allebei zagen ze er zoo vreeselijk tegen op. deze voorstellen a.mgenomen, dan mag zeer zeker worden geëischt van onze voIksvertegenwoordigers,dat zij zich geheel aan hun taak als volksvertogenwoordiger zullen gaan wijden en mee zullen werken het ge wraakte absenteïame te doen verdwijnen. Want werkelijk, dit moet en mag niet gevonden worden. Zeer belangrijke vraag- stukken komen tegenwoordig aan de orde. Onze minister van financiën heeft verlet om geld heeft den laatsten tijd veel moeten voteeren en komt maar met be- lasting voorstellen. Nu weer een nieuw. De waardever- meerderingabelasting. Een ontwerp, dat eon element bevat, dat het populair zou kunnen maken bij hen, die er niet aan behoeven mee te betalen, maar voor de betrokkenen als onredelijk en onbilljjk doorgaat, zoo zeifs, dat ik dezer dagen een oproep aan de iandbouwers las om voorloopig geen land of huizen te koopen in ieder geval er rekening mee te houden, dat nog een extra belasting voor de deur staat. Ingediend is n.l. een wetsontwerp be- treffende de heffing eener belasting wegens waardevermeerdering van onroerende goederen ten bohoeve van de gemeenten. Het rijk zal de heffing dezer belasting 25 ten honderd van de waardevermeer dering op zich nemen, zonder voor zijn bemoeiïngen in dezen eenige ver- goeding te vorderen. De regeering heeft gemeend de waarde vermeerdering van onroerende goederen binnen het rijk gelegen of gevastigd, langa twesërlsi weg te moeten heffen, n.l. lo. ter gelegenheid van elken e'gen- domsovergang eener onroerende zaak derhalve zonder te onderscjbeiden wia haar verkrijgt of van wien zij wordt verkregen 2o. periodiek te voorzien van rechts- personen of daarmede gelijk te stellen commanditaire vennootschappen op aan- deelen na afloop van elk tienjarig tijdvak. Ik onthoud mij van eenig oordeel over dit belastingvoorstel. Ongetwijfeld zullen er gebreken aan kleven. Zooveel mis schien wel, dat het moet worden terug- genomen, De persstemmen, die ik over het ontwerp las, doen vermoeden, dat de minister een zware pluk zal hebben aan de verdediging van dit voorstel. Een der voornaamste grieven is wel, dat in geen gevai het huidige oogenblik geschikt is, om deze belasting in te voeren. Wjj moeten niet vergeten, dat de nor male gang van zaken nog niet algemeen is teruggekeerd. En al zou het denkbaeld van den minister ons nog zoo eympathiek zijn, met deze factoren dient ernstig reke ning te worden gehouden. De schomme- lende prijzen, de belemmeringen van den handel, zullen eveneens van invloed zijn. Al deze zaken mogen wel ernstig onder oogen worden gezien. Ontwerpen als de waardevermeerderingsbelasting, moeten dan ook wel degelijk onderzocht worden. Daarvoor is studie vereischt en die zal tijd vragen van onze Kamerleden. Van- daar dat een verhooging van hun hono rarium ons niet onsympathiek kan zijn. Het algemeen belang zal er door worden geb*at. S. Yergadering van den Raad der gemeente NOORDBROEK, op Dinsdag 29 Maart 1921, 's nam. 7!/a uur. Allen tegenwoordig. Voorzitter de Bur- gemeester. Het rs&dslid, de hser S. van der Veen, bij raadsbesluit van 10 Maart j.I. toege- latsn, legt de voorgeschreven beloften af. Tôt wethouder wordt benoemd de heer N. S. Huis man (6 stemmen), de heer Doornboa verkreeg 1 stem. De heer Huisman verklaart dosgevraagd de benoe- ming aan te nemen. Ingekomen stukken a. bericht van de heeren R. 8. Scbor- tinghuis, Jac. Boerema, P. Maijer, W. P. Stratiugh en Eng. Engels Ezn., dat zij hunne benoeming tôt lid van de school- commissie aannemen, alsmede van den heer R. W. Sijpkens, houdende aanneming zijner benoeming tôt lid van de commissie tôt wering van schoolverzuim. b. resoluties Ged. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tôt onderhandsche verhuring van een sirook grond, van eene woning, tôt af- en over- schrijving op de begrooting voor 1920 en tôt wijziging der begrooting voor 1920. Aan de stichting Départementale Wo- ningbouw Noordbroek wordt voor den bouw van 2 dubbele arbeiderswoningen het aangevraagd bouwvoorschot toegskend, zoomede een bijdrage van f 177.50 ten behoeve van de exploitatiekosten dier woningen. Het bouwvoorschot ad 43400 aan de otiebting toegekend bij raadsbesluit van 6 April 1920 voor den bouw van 8 arbeiderswoningen wordt verhoogd met f 384 75. Tôt waarnemend eecretaris wordt be noemd de heer B. Prins, ontvanger dezer gemeente. Aan mej. A. Sijpkens wordt overeen- komstig haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Noor- derechool met ingang van den dag door Des te ijveriger werkte Erich aan den hem opgedragen arbeid. Z6ô gebeurde het, dat, om ailes in de kleinste bijzon- derheden te weten, hij de hulp moest in- rcepen van den ouden boekhouder War- busch. Daarom giug Erich hem opzoeken in zijn woning, op een tijd, dat de oude niet meer op zijn kantoor bezig was. Misschien was Erich dat bezoek wel aan- genaam, omdat hij dan tevens de gelegen heid zou hebben Regina even te bezoeken, want hij had haar, na zjjn reis nog niet weer gezien en zg had ook heelemaal niets van zich laten hooren. Hg klopte aan haar kamerdeur die scheen gesloten en er kwam ook geen geluid uit de kamer. Warbusch daarentegen was thuis. Erich verzocht hem zjjn boeken te mogen inzien wellicht zou daaruit kunnen blij- ken, hoe groot de sommen wel waren, die Lideman ontving van den naburigen Staat, voor zijn gegeven inlichtingen. „U begrijpt, mijnheer Warbusch, dat ik die boeken van de Bankvereeoiging ambtelijk wensch in te zien en graag spoedig, opdst er geen tijd verloren ga. 't Doel van mijn komst is u dat te ver- zoeken." nAls Warbusch met zijn vingers op zgn knitën zat te trommelen. was dat aliijd een teeken, dat hij in verlegenheid zat. Hij deed zuiks nu en vroeg op lang- zamen toon -Ambtelijk, mijnheer Yon Rechting Ja, u zult dezen avond mijn benoeming in de krant zien, als Ambtenaar bij het Openbasr Ministerie." Warbusch was verraat, er was tevens iets in zijn houding, dat Erich niet kon verklaren. De oude zocht uitvluchten en en zei tegen zijn bezoeker, dat hij zoo verrast was en verheugd over het feit, dat een man die benoeming had gekregen, wien deze van God en rechtswege toe- kwam. Yerder kon Rechting niets krggen uit den ouden heer. Toen hij afscheid nam vroeg hij naar Regina en zei, dat haar deur op slot zat. „Ik heb al wel tienmaal aaDgeklopt, met hetzelfde resultaat als u mijnheer Vonmijnheer de ambtenaar." Daarop vertelde Warbusch, dat hij en de kostjuffrouw ook, juffrouw Regiua eergisteravond voor het laatst hadden gezien. Heelemaal in een zwarten mantel gehuld, met een kap over 't hoofd was ze 'savonds nog laat uitgegaan, iets wat nimmer haar gewoonte was en ongewoon hadden haar woorden „Goeden avond" de kostjuffrouw in de ooren gekîonken. Warbusch was bang, dat haar een onge- luk overkomen was. Rechting daarente gen schudde 't hoofd „U kent toch uw vriendin wel ze heeft zoo haar eigen- aardigheden. Ik zeg u, zs komt even onverwacht weer ta voorschijn, als ze, verd wenen is en zal u dan ailes ophelderen." „Mockt 't zôô gebeuren, al,3 u denkt, mijnheer Von Rechting Ik moet u echter eerlijk bekennen, dat ik een namelooze angst in mij omdraag. Dat komt ervan, aïs eon oude ezel zoo als ik, zich nog zôôveel bekommort om een jong meisje, als u eens wist, hoe ik mijzelf er vaak over erger. Gelukkig is slechts hij gelukkig en vrij die zijn hart niet geeft aan een ander menschelijk wezen. Ik heb er altoos tegen opgezien een vrouw te nemen en nu zit ik te piekeren over juffrouw Regina. Geld voor een huishouding heb ik wel opgespaard och, och en nu is al acht en veertig uren juffrouw Regina weg Toen Rechting heen giug, lierinnerde hij den ouden man nog eens aan de boeken. Even luistsrde bij ook naar Re- gica's deur, maar ailes bleef stil. „U zult zien, u zult zien", riep War busch hem nog na, boven aan de trap. De oude man was zéér terughoudend Burgemeester en Wethouders te bepalen. Nadat een concept-besluit tôt af- en overschrijvicg op de begrooting voor 1920 is vasrgesteld, sluit de voorzitter de vergadering. Te Ilaulerwijk (Fr.) heeft het Maan- dagmiddag vrij erg geonweerd, vergezeld van hagel. De bliksem sloeg in de boer- derij van J. de Boer. Deze brandde ge heel al. Esn gedeelte van het vee kwam in het vuur om. Ter hoogte van de Papelaan op den Amsterdamschsn straatweg reden Dins- dagmorgen twee auto's in voile vaart tegen elkander, doordat de bestuurders elkander niet konden zien tengevolge van den rook der juist passeerende Gooische stoomfram. Een dame uit Hilversum die zelf stuurde, werd zwaar gewond in een andere auto naar Muiden gebracht en van daar na verbonden te zijn naar Hilversum. Een dame uit de auto uit Amsterdam kreeg eveneens ernstige kwetsuren aan het hoofd. De auto's zaten zoo vast in elkander, dat twee paarden niet in staat waren ze van elkander te verwijderen. Takels en blokken moesten er aan te pas komen. Te Valkenswaard is door de hoofd- besturen der betreffende arbeidersbonden bij de firma Gebr. Bots, sigarenfabrikant, die weigert den indexbijslag te betalen, eens werkstaking aangezegd. Een jong meisje sprong op de brug over de Wetering bij de Ceintuurbaan te Amsterdam van een rijdenden motor- wagen van ïijn 3, hoewel zij was gewaar- schuwd, dat de tram t6r plaatae, door de sterke hslling, altijd snel rgdt. Zij viel en geraakte onder den bgwagen. Een der beenen werd haar verbrijzeld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingsbroken in het gebouw van de afdeeling Militaire Zaken aan de Nieuwe Markt te 's-Gravenhage. De da- ders hebben een geldkistje geforceerd en den inhoud, bestaande uiteen halven cent, medegenomen. Verder wordt nists vermist. Het Britsche s.s. „Racon", hetwelk opruimingswerk verricht, zal zich, naar uit Horsea wordt geseind, wederom naar Loughshinny (Iersche Zee) begeven, om daar voor den vierden zomer aan het weer vlot maken van de BLaurentic" te werken. Dit schip, dat in Januari 1917 bg de kust van Dounegal tôt zinken werd gebracht, bevatte een groote ladiug goud. Etk jaar verkeerde bet wrak in meer vervallen staat, zcodat het zooken naar de lading moeilijker werd. Toch is reeds voor meer dan een half millioen aan goud uit de diepte der zee opgehaald. geweest in zgn medsdeelingen over Lide man. Toen de bezoeker verdwenen was, kwam er groote onrust over hem. Hij was ianerîijk, zôô ontdaan, dat hij deze woorden niet kon inhouden „Nu zal dus de heer Von Rechting, de nieuw bs- noemde Ambtenaar, zelf dat procès voeren. Wat een samenloop van omstandigheden Zal hij ,t werkelgk ten uitvoor brengen, als bij ziet, dat zijn eigen vrouw En de boeken moet hg inzien ja en ik moet er toch ook nog inzetten, wat mgn patroon voor een paar dagen gelcden nog tegen me gezegd heeft." Deze aileenspraak kield de oude boekhouder. In de loop van den dag, had Lideman een onderhoud verzocht met den heer Von Rechting. Onder andere omstandig heden zou Erich, dat geweigsrd hebben, maar nu, in ïijn nieuwe fuactie, ging dat niet. Hoe moeiiijk was voor hem die gang naar de gevangenis Doch hoswel Erich er ontzettend tegen opzag, was hij toch de man niet, om er zich af te maken. De ontmoeting zou plaats hebben in de kamer, die de Ambtenaar voor zichzelf bezat ia het gebouw. Dat was de eerste moeilijke ure, die Erich had in zijn nieuwe betrekking. De man, die bij hem verschijnen zou, was de man, dien hij verafsehuwde mééc dan ooit een ander menoeheîijk wezen. Toen Lideman binnenirad in de zooaven genoomda kamer, was da indruk, dien Erich van hem kreeg, bedroevend. De kalme zekerheid, waarmee de président steeds plocht op te treden, was ten eene- maie van hem geweken. Hij zocht naar woorden kon echter niet spreken. Rechting vroeg hem, wat hij wenschte. „Wensch Ik heb maar éên wensch de dood (Wordt vervolgd.) OOST- GO RECHT Officieel Orgaan voer HQQBEZAKD, SAPPEMEEB MmiMII.IIWIIIIIWMI

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1