i dwaallichten 51e Jaargang ZATËRDAG 9 APRIL 1921 No. 28 Brukker-ïïitge^er T. E. EBEMER Van week tôt week. F IL L T 0 S. wordt geteen te HQOSEZAND, KSeS-Winâaweer, Kropswofde, Westerbrask, Fexhol, 8APPEMEER, SLûOHTEBEiî, Siddabursa, Haltam, SehlîdwuSds, Kelhass Fsxham, Ssharnser, Harkstade, Lagsîand, OvsrsehSid, TE» BOER, «OGRODUK W00R0BB8EK, ZUIOBROEK^UNTENQÂM, ZUIDLARËN, M00RDIARE8, HAREi sas Dit BLAD verschijnt iederen WOENSDAG «n ZATERDAG. Â.BOMNEMENTSP.RIJ8 per drie maanden 60 cent by voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESITJS ZOON. 8APPEMEEB. Tel. 41S. ADVERTENTIËN van I-5 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Vrijdttgs- middags voor 12 uur. Voor het plsatsen van Âdyertentiê'n betrelfoade Haadel en Nyverheid is voor de stad Greningen alleen gereehtfgd Groningen, Tel. 772. Voor Àdvertentiën en Réclamés hteiten de pTovincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureau «H0LLANDIA" het algemeen Advertentiebureau van H, "WESTENBOBG, Mimnekeholm 8, 's Gravonlmge, Tel. H 7614. S. Officieel Orgaan GOORECHT EEBST b ii a n. WEBKKALENDBR. Zondag 10 April. Masndag 11. Dinsdag 12, Woensdag 13, Don- derdag 14. Vrijdag 15. Zaterdag 16. Zonsopgang 16 April te 5.3, onder te 6 57. Eerste kwartier, Vrijdag 15 April. Langzamerhand wordt de ontstemœing over het de vorige week door ons gewraakte abaenttïsme grooter. Afgezien van de voordeelen, die voor enkele partijen ds&r- door ontsia&n, zal toch algemeen gevoeld worden, dat het vele afwezig-zyn van onze kamerieden moet verdwijnen. Nog onlangs zijn weer de bittere vruchten van dit ouvel geplukt. In de Tweede Kamerzitting van Dinsdag j.l. deed de heer Albarda een vruehtelcoze poging om het Djambi-ontwerp voorshands van de agenda af te voeren. Hij meende, dat een zoo belangrijk weisontwerp, waarbij de belangen van Insulinde zoo nauw betrokken waren, niet door de Kamer mocht worden besproken, voordat de Volksraad daarover adviea had uitgebracht. Een voorstel tôt uitstel van behandeling, hetgeen aaa minister De Graaff een ver- zoek impliceerde om alsnog den Volksraad te hooren, werd verworpen met 43 tegen 26 stemmen. Met de sociaal-democraten, de vryzinnig- democraten en de communisten kéeft ook de christen-democraat A. P. Staalman voor de afvoering van de agenda gestemd. Overigens atemde de gansche rechterzijde daartegen, evenals de aanwezige neutralen en vrije liberalen. Van de zes unie- liberalen woonde niet één deze stemming byNu heeft onlangs Dr. Lely een schrijven aan de Kamer gericht, dat hij in Barcelona is en daarom tijdelijk de vei'gaderingen der Kamer niet kan bij- wonen en Mr. van Doorn, nu reeds over- ledon, wss ernstig ziek. Maar ook de heeren Otto en De Kanter ontbraken en ook de heeren JRink en De Murait, die wel de presentielijst hadden geteekend, doch zich niet de moeite getroost hadden te blijven. Eerst later na de stemming kwam de heer Rink weer binnen. De „N. R. Crt." teekent bij deze stem ming aan en hierop doelden wij toen wij schreven, dat de ontstemming over het absentéisme van Kamerieden meer alge meen wordt: „Wij vinden het absenteïsme van onze Kamerieden bij een geenszins onbeîang- rijke regeiing van werkzaamheden kortweg ergerlijk. En als de heeren, straka gc- metamorphoseerd als vrijheidabonders, aan deze afkourenswaardige maniereu ver- kleefd blijven, voorspellen wij in 1922 een droeve nederlaag. Wij zelf zouden dat betreuren, maar aan wie de scbuld Het geval staat niet op zichzelf bij de stemming over het wetsontwerp inzake den tabaksaccijns liet de opkomst onder de vrijzinnigen ook veel te wenschen. Niet alleen de unie-liberalen zondigen echter geeft het te denken, dat hun leider (straks leider van den Vrijheidsbond) zoo dikwijls bij belangrijke stemmingen ont- breekt. Zelfs zoo dit somwijlen aan over- wegingen van tactisehen aard toe te schrijven valt, blijft het geval bedenkelijk; een leider een leider voor&i moet den moed zijner overtuiging hebben." We zullen afwachten wat de heeren hiorvsn terug hebben. 't la ook de moed der overtuiging geweest, die koning Karl Zwitserland deed verlaten om zijn plaats op den Hongaarschen troon weer in te nemen. Dit reisje is den monarch echter al heel droef afgegaan. Het Hongaarsche parlement heeft hem duidelijk te verstaan gegeven, dat het niets van hem hebben moet. Hij heeft dus het land in beroering gebracht, zonder dat er veel kans van slagen voor hem bestond. Toch kan het Hongaarsche volk hem dankbaar zijn. Door zijn poging om ten behoeve van zijn oudsten zoon, die nu nog minderjarig is, den troon te beklim- men, heeft hij het volk gelegenheid gegeven zich openlijk te verklaren tegen de dynastie der Habsburgers en daardoor de sympathie der entente te verwerven. Nu het volk blijk heeft gegeven de aan- spraak van Karl op den troon niet meer te erkennen, is 't ook niet waarschrjnlijk, dat het land in zijn gekeel iets zal voelen voor het op den troon roepen van zijn oudsten zoon. Inmiddels is Karl, na het mislukken van zijn reis weer naar Zwitserland, naar zijn buiten te Lucern teruggekeerd, en zal hij aan de Zwitsersche regeering moeten beloven, dat hij dergelijke uit- stapjes niet mesr zal maken en haar Om gelukkig te zijn, moet men beginnen met te gelooven aan het geluk. door GEORGE HORN. (Nadruk verboden.) 29.) Lideman bood zoo'n treurigen aanblik van een totaal verwoest menschenleven, dat Erich zich duidelijk Doris angstge- schrei voor den geest moest roepen, om zich niet door medelijden te laton mee- sleepen. «Ik zou niets Iiever wiiien dan 't einde van allâs, indien er niet iets bestond, dat me nog na aan 't hart ligt rnijn recht- vaardiging voor de wereld ,,Uw rechtvaardiging, mijnheer de pré sident «Président herhaalde Lideman, met een bitter lachje. „De roi is uitgespesld Lideman saus phrase Als ik niet wist, dat ironie u vreemd was maar neen, van u kan ik geen spot verwachten u was steeds een man van eer en gevoel Misschien wil u mijn verzoek wel onder- steunen „En dat verzoek is Als ik u 't leven wat vergemakkelrjken kan, zonder dat 't Recht erbij in gedrang komt „Mijn voorloopige invrijhaidstelling wenschte ik. Ik moet eerst op vr jje vooten zijn om mijn onschuld voor de wereld te kunnen bewijzen. Nu, als gevaDgen man, ben ik net een mensch zonder armen. Ik zal me niet onttrekken aan 't Gerecht, mijn goed geweten kan ailes doorstaan. Als er nog een herinnering in u is over- gebleven, aan de uren, die we vriend- schappelijk hebben doorgebracht, dan verzoek ik u, uw invloed te willen aan- wenden om Hij zweeg, zoodra hij Rechting's heftig afwijzend gebaar zag en zag loerend, wat de uitdrukking was van Erich's gelaat. Ik kan u daarop weinig hoop geven, mynheer Lideman." «Waarom weinig hoop, mijnheer Yon Rechting? Uw woord is van zoo grooten invloed «Waarom, vraagt u. Omdat overtui ging, ser en plicht 't me verbieden. Ik was het, die de bewijzen van uw schuld ontdekte, hoe zou ik nu met recht op uw voorstel kunnen icgaan Lideman keek hem met gîazige oogen aan en zijn ondorîip beefde, of hij de koorts had. „ïk mag niets anders doen," ging Rsch- ting voort, «dan wat recht en plicht mij gebieden en met uw «rechtvaardigheid" zal 't wel sîecht staau, Mag ik u eens herinneren aan één man b.v., a&n generaal W. nu u weet 't zelf wel en aan Pechner, dion u verraderlijk hebt omge- kocht. U hebt hem door geld zoover go- kregen, dat die laatste u stukken gaf van den generaal en als u die 's avonds had, copieerde u die 's nachts en den voîgen- den morgen lag ailes weer précisa zoo als 't gelegen had, op de schryft&feî van den generaal. Die Pechner heeft reeds ailes bekend. En er is spraKe van nog véél mser bedrog Verrast keek Lideman op. «Bedrog ook bij vestingplannen, u scheen ook reeds een persoon gevonden te hebben, die deze pîannen moest uit- werken, kerinner u maar eens 'tgesprek verlof zal vragen als hij weer eens wil reizen. Gemeld wordt, maar wij moeten dit onder grcot voorbehoud accepteeren, dat keizer Karl van de Hongaarsche regeering nog drie concessies verkreeg: lo. vol jaargeld van 10 millioen Hon gaarsche kronen 2o. verklaring, dat hij als wettig keizer van Hongarije blijft bevestigd en thans verzocht is hat land te verlaton wegens politieke toestanden en 3o. dat hem onmiddellijk aan groote som wordt overhandigd. Te meer iijkt dit bericht onwaarschgn- lijk nu de kleiue Entente heeft blijk gegeven niet tevreden te zijn met louter beloften en ook niet door dit verzst van het Hongaarsche volk tegen de Habsburg- Bche dynastie, is gerust gesteld, doch van de Hongaarsche regeering waarborgen zal eischen, dat de Habsburgsche monarchie in Hongarije niet zal worden hersteld. Wat zegt dit echter voor de toekomst, gesteld dat de regeering van Boedapest onder den drang der Entente, thans toe- geeft Nu we toch in het builenland zjjn, willen we ook nog een biik slaan op het gebeuren in het Engelsche mijnbedrijf. De strijd, die thans door de Engelsche mijnwerkers, straks misschien gesteuad door de zeelieden en het spoorwegper- soneel, werd aangebondea, is van bijzon- dere beteekenis. Mocht het inderdaad tôt deze uitbreidicg komen, dan zal heel het Britsche rijk daardoor op de meest pijnlijke wijze worden getroffen in zijn welvaartsbronnen. Maar ook zonder dat dit dreigend gevaar werkelijkhoid wordt, heeft het uitgebroken conflict recht op bijzondere belangstelling. Dezer dagen hoorde ik iemand de opmer- king maken, dat het conflict uitdrukte de noodzakelijkheid van het scheppen van nieuwe verhoudingen tusschen het bedrag van het loon en de koopkracht er van. De kwestie werd dus gesteld zoo niet wat loon wordt er verdiend, maar wat is er voor het verdiende geld te krijgen Nu is er voor deze opmsrking wel eenigen grond, als wij nagaan ho a het conflict in het mijnbedrijf is ontstaan. De Engelsche regeering, die zich had belast met do contrôle op sporen en mijnei), had twae kolenprijzen vastgesteld. Di9 voor binnenlandsch verbruik was weinig hooger dan de kostprijs op die voor den in den tuin met dion joagen ingénieur den naam behoef ik u zeker niet te zeg- gen «Lichtner," siste de aangekiaagde. «U heeft ailes goed afgeluisterd, mijnheer Von Rechting Erich mat hem met trotsche blikken. «Neem me niet kwalijk, mijnheer Von Rechting. Ik ben bitter, omdat ik zoo ongelukkig ben, maar als Lichtner zweert tegen mi], dan doet hij een meineed." «Heb geen zorg Lichtner zal gesn meineed afleggen wat ik u zei was een zuiver-privste aangelegenheid. Ik heb mededeelingen van hemzelf. Overigens, mijnheer Lideman, heb ik nog hèél andare dingen van u cntdekt ik was op reis naar 't buitenland Een kreet van verrassing ontsnapte Lideman, toen boog hij het hoofd. Hij gaf zich, sehijubsar gevangen. «Voor enkele maanden geleden nog, was ik uw huisvriend en nu daagt u mij voor de rechtbank. Ik zal natuurlijk veroordeeld wordsn, zooals ieder, dia zich bemoeit met de nationale grensversper- ringen. Hier word ik dan gebrandmerkt..... terwijl ik aan de ândere zijde, over de gréas, misschien een eereburger was. I)at zijn zoo verschiileude standpunten, uit nationaal oogpunt gezien. Een prachtisch man zou zeggen Wat heeft hij dan gedaan Hij heeft inter nationale ruilbandel gedrevsn een zaak als iedere andere. U zult me, hoop ik, begrijpen en ik zal ook wel in een beter licht komen te staan, als ik u zeg, wat mijn arm'hart heeft geleden. Ik verging van hartstocht voor een vrouw. Wat moet ik nu nog verder zeggen, mijn oenig doel was groote geldsommen te be- zitten, opdat ik haar zou kunnen lokken de oude geschiedenis van den gouden re- gen der Danaë ik hoopte door uiter- lgke dingen tenslotte macht te krggen buitenlacdschun afzet werd een aanmer- kelijke winat gemaakt zelfs was 4 pSt. per ton geen zeldzaamheid. Een deel van de winst ontvingen de mijneigenaron, een ander deel vloeide in de schatkist, die daardoor een slordige lô1^ millioen pSt. rijker werd. Tegen '1 eind van 't vorig jaar liepen echter de kolenprijsen terug. Mode als gevolg van de enorme hoeveolheden, die Duitschland als schade- vergoeding kwam leveren. De Engelsche regeering, die inzag, dat het verkeerd zou loopen, deelde voor kort mee de regee- ringscontrôle niet meer noodig te oor- deelen, en 't trok zich einde Maart geheel terug. De winat van 16'/2 millioen pSt. was intusschen al weer verdwenen, maar voor verdere varliezen btaef de regeering gevrijwsard. Een ander gevolg van deze prijsverlaging, was c-en terugloopen van de loonen, die toen de enorme winsten waren gemaakt, zeer hoog waren opge- voerd. 't Spreekt dat de arbeiders hier- mee geen genoogen nemen en met voorstellen kwamen, behelzenda een uniforme regeiing voor 't heele land, de sfcichting van een fonds uit de gszamelijke winsten en de bepaling, dat wat verdiend werd boven een vaste wiastbasis, voor 9/l0 den arbeiders en voor 1/10 den rnijn- eigenaren zou te goade komen. Overeenstemming werd niet verkregen en het conflict brak uit. 1 April j.l. werd de staking geproclameerd. Nu is het in dit conflict en in zoovele andere coDflicten de vraag wat is de verhouding tusschen de loonsverlagingen en de stijgende koopkracht van het geld? Die verhouding is moeilijk te bepalen en met dezen stand van zaken dient ernstig rekening te worden gshouden, om zoo mogelijk den normalen gang van zaken te behoudeu. Daarvoor is siudie vereischt en geboden. Yergadering van den Raad der gemeente HOOGEZAND, op Dinsdag 5 April 1921, 's avonds 6 uitr- Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Botke, de Groot, Eanjes en één vacature. Voorzitter wethouder Buurma. Aan de orde 1. Notulen. Worden gelezen en on- veranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Beschikking van Gad. Staten, inzake goedkeuring 1. van het kohier van schoolgelden over die vrouw. Dat is de verklaring Was dat de naam van zijn eigen vrouw, die Erich daar in bedekte termen boorde noemen Hij kreeg een koude rilliug over zijn rug en bleef in nadenken ver- zonken. Lideman beschouwde hem en dacht, dat Erich medalgden zou krijgen. «Neem een stuk papier mijnheer Von Rechting en schrijf er een paar woorden op aan den rechter, b.v. zoo Trek de schuldbekentenis tegen de président in, ik heb een gansch ander idee gekregen van de verschiileude verhoudingen." Klaar en de heele geschiedenis sit in den doofpot." «Ik ben u exprès niet in de rede ge- vallen, om een nauwkeurig beeld te krrj- gen van uw slecht innerlijk, van uw lasg karakter. Als mij iets berouwt, dan is het, dat ik ooit met u op vriendechappe- Igksn voet gestaan heb. Niets meer dsarvan. Denkt u, dat de man, aan wien u haast 't geluk en de oer ontuornen had, ook) een schurk is Al was u zelfs een familielid van mij en ik zou uw leven kunnen redden dan deed ik 't Diet, zulk een leven «Dus ik moet vernieîigd worden" riep Lideman. „U zult gerechtigbeid ondervinden." Daarop îachte de gevangene hoonend. «Opdat u niet te zeer verrast wordt, mijnheer Von Rechting, most ik u nog op één ding opmei'kzaam maken." Iets boosaardigs lag in de oogen van Lideman. «Bij de boeken die u natuurlijk gaat inzien vindt u 't journaal en 't grootbosk, waarin een post staat geboekt een tamelijk groote som die" hier nain zijn stem een langzaam tempo aan «die besteed is voor de cadeaux aan me vrouw Von Rechting, de vrouw van den tegen- woordigen ambtenaar van het Openbaar Miniaterie een persent van présidant Lideman in aile eer en deugd zooals over het 4e kwartaal 1920 tôt een bedrag van f 1142.95. 2. suppl. kohier van den hoofd. omslag over 1920 tôt een bedrag van /31707.14. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1920. Voor kennisgeving aangenomen. b. fcichrjjven van Gedeputeerde Staten, geleidends de bij Koninklijk Besluit goed- gekeurde verordening tôt heffing eener progressieve hondenbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. c. 18e jaarverslag van het Schoolfonds voor schipperekinderen over 1920. Ter inzage. d. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den Gsmeente-ont- vanger over het le kwartaal 1921. De ontvangsten bedragen f 1212481.101/2 De uitgaveu 1211547.59 Kassaldo 933.51i/2 Voor kennisgeving aangenomen. e. Verslag van de Gezondheidscom- missie te Hoogezand c.a, over 1920. Ter visie. f. Schrijven van den heer N. Spiekman, waarbij hij ontslag neemt als Iid van den Raad. De Voorzitter zegt, dat het hem spijt dat de heer Spiekman tôt dit besluit is gekomer. Eergisteren heeft hij nog ge- tracht den heer S. te bewegen op zijn besluit terug te komen, doch tevergeefs. Spiekman was iemand, die reeds ettelijke jaren aïs raadslid de gemeente naar zijn beste wsten heeft gedieud. Hij was een van die kalme, stosre werkers, die weinig op den voorgrond trad en weinig sprak. 't Was een mau waarmsde men altijd vriendschappelijk kon omga&n, die altijd de goede toon bewaarde. Spreker meent de tolk van de leden van den raad te zijn, indien hij den heer S. dank brengt voor hetgesn hij dsed in 't belang van de gemeente. (Applaus), De heer Wedeven wil de woorden van den Voorzitter onderstreepen. Als politiek tegenstander van den heer Spiekman wil hij zeggen, dat deze een g06d raadslid was, die den naam «Spiekman" eer heeft aangedaan. Hij wenschte hém verder ailes goeds toe. 3. Wijziging van het Règlement van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. deelen in hun toelichting op de wijzigingen mede, dat door Ged. Staten in opdracht van den Minister van Binnen- Iandsche Zaken is gevraagd te wiiien bevorderen dat in het règlement van het B. A. meer uitvoerige bepaliugen worden opgenomen omirent de wijze van ver- zorging, enz. van uitbestede personen. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en art. 34 overeenkomstig den wensch van den Minister aan te vullen. Zij stellen tevens voor van deze gelegen heid gebruik te maken om de bekende batorkwestie in de door den Raad ge- wenschte riehtiug op te lossen door deze zaak vsst te leggen in het règlement. Men is dan in één keer van deze zaak af. Artikel 26 kan alsdau worden aan- dit heet." Een pauze. Lideman had de uitwer* king zijner woorden wel goed berekend. Rechting had zijn oogen gesîoten alleen een doodelijke bleekheid verried, wat er in hem omging. «Geboekt herhaalde Lideman. - 't Staat zwart op wit, gewoonlijk boekt een zakenman zulke dingen niet, maar bij aanzienlijke bedragen 'k weet trou- wens niet, hoe ik daar zoo bij kwam, misschien had ik wei een voorgevoel van een mogelijke situatie als deze. In't kort, ik gaf mijn boekhouder de opdracht. Maar u hoeft er niets kwaads bij te den ken. Uw vrouw ia boven aile verdenking verhoven, maar u zal de zaé;k wel niet zoo aangensam zrjD, dat kan ik me leven- dig voorstellen daarom waarschuwde ik u nog ovea uit ouds vriendschap Lsngen tijd bleef Ericb bewegingloos zitten en liet in zijn gedachten ailes nog eens passeeren maar elke duidelijke ge- dachte ging te lopr in een chaos van schuld, aankl&cht en jammer. Een ge- schenk van dien schurk do naam zijaor vrouw in de boeken zwart op wil ailes bloolgesteld aan de oogen van de wereld door de menschen Yeroordeeld en geschandvleki Toen hy opstoad, be- merkte hij, d >,t hij alleen was. Hij sloeg beide handen voor het gezicht. Doris Doris Daar vloog hem plotseling iets door 't br< in, dat hem téér deed tôt in 't diepst van zijn ziel. Zou zoo'n gewetenloos mensch zu!k een som uitgeven, indien hij er niets voor ontvangen had Waar om juist deed hy Doris, onschuld zoo uitkomen O God, groote God Als op e6n rots had hij gebouwd op Doris. Een engel kon in zijn gedachten niet reiner zijn dan zijn vrouw in haar levens- wandel, eer, deugd en plicht. Geen arg- waan, geen twijfel had ooit zyn ziel be-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1