leeren lassen. rlrma JAN RUD1N6 G. RDDING HMM AlsGfj Wortelbofir's Kruiden ïïortelboer's Pillen E. RDDING te m Fa. Jan Ruding M B. RUDING Gz, Éj ZELFBINDERS drnge es bereideVarfwarsa. Bipelii Bijwiellak etiz. Fa, G. TEUBEN, Jicslia Maria Warteibser m Witte Cinfectie. Butterfly'» DASSEN KLEINE DASJES, Handel in allé soorten Lakken en Vernissen, te Oude PekeSa jj pf Yoetbal. Plaatseiyk Hieuws, Yan den liak op den tak, Burgerlyke Stand. Officieele Fublicatiën, H006EZAND MARTENSHOEK A 85, Martenslaoek. fllej H. KLÛOSTERHUiS, cf 1 2 - MARTENSHOEK. *- P§ Ji§ v - SigÉt HOOGEZAND. lIPll Éifeé SAPPEMEER. JAPONSTOFFEN. Z1JDEN STOFFEN, VOILE STOFFEN, MOUSELINES en COSTUUMLINNEN. SOeds fcet nieuwste. WB PBED1KBEBBTEK. Enorme feeuase I5jn g«»ed. aile soorten TEERPRODUCTEN, Ontvangen een groote keuze Dag- en Nachthemden, Panlalons, Tailles, Rokken enz. Prima Witte Rok ken met borduursel, nu /2 95, Dames Hom- den f I.671/2. Ailes van de goedkoopsle tôt de fijnste soorten. Enorme kouze K L E E D J E S. Prachtige keuze Bor- duursels Foae Wol- len en Katoenen Da meskousen, 00k in kinderm&tsn. Prima soorten Haar- linten. Zie étalagé. Dames Handwerken SAPPEMEER. oagesteld zijt, neem dan 's morgens 's middags en des avonds een weinig van de van ouds beroemds, genees krachtiga en ge zijt spoedig weer hersteld. Beter en goedkoopsr huismidde'en beïtaan er niet. Duizenden hebben er reeds baat dcor gevonden en zij zullen oclr U kelpen. Da Wortelboer's Kruiden en Wortelboer's Pillen verdryven gai, siijm, koortsigheid, masg- en faoofdpijn, wekken den eetlust op, bevorderen de spijsvertering, regelen den stcelgang, zuiversn het bloed, maag en ingewanden, enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent per dooa, drie doozen f 1.70. Ov^ral verkrijgbaar of direct van Zending geschiedt franco na ord- vangst van het bedrag. - ;V te danken, dat de fabriek behouden bleef, want de brand in de WeBtzijde begonncn werd door den sterken Oostenwind voort- durend in de richting der fabriek gedreven. Telkens laaiden de vlammen weer op en Zaterdsgnacht om 12 uur moest raen die nog door het water bedwingen. Zondagmiddag is een groot gedeelte van de mooie bosschen bij Rolde dcor brand vernield. Aangekomen in den uitersten hoek der jonge dennen van wijlen dr. Somer, vernielde het vuur een gedeelte hiervan, sloeg over naar de hooge dennen van de familie Ottens, waarvan 00k een gedeelte verloren ging, om ten slotte een deel van de z.g. damberen (Jenever-bessen) van den heer Dumbar te Ilattem aan te tasten en te vernielen. Met vereende krachten werd verder onheil voorkomen. Men meidt uit Almelo Omstreeks vier uur is Mssndag een hevi- ge brand uitgebroken in den stal behooren- de bij het R. K. gesticht „De Goede Herder", aan den grintweg van Almelo naar Vriezenveen buiten de bebouwde kom. Een lek aan den schoorsteen was de oorzaak van den brand, die tôt het groote stalgebouw beperkt bleef. Het hooi op den zolder werd mede een prooi der vlammeD. De levende have werd gered. Verzekering dekt de scbade. Te Hengelo is Zondagmorgen de vrouw van den heer Lutje Schipholt van de motorfiets gevallen met het hoofd op een steen. Na eenige oogenblikken over- leed zjj. De motor, bestuurd door haar schoonbroeder, had een zeer matigen gang. Stakende arbaiders bij den wegen- aanieg in de gemeente Weststellingwerf dit werk werd verschsft om werklooze arbeiders in staat te stellen een daggeld te verdientm hebben een raadslid ge- molesteerd. De politie is versterkt en de burgemeester heeft in drie aangelegen dorpen samenscholingen van meer dan twee personen verboden. In het Z 0. van Noord-Brsbant heb ben Zaterdag en Zondag groote boseh- en heidebranden gewoed o.a. nabij de gemeenten Liempde, Oerle, Wintelre, Waahé, Aalst en Someren. De brand nabij Liempde omvat eene groote uitgesirektbeid, en duurt nog voort. Kleinere branden nabij Zeelst, Vongelre en Stratum werden in hun voortgang gestuit. Onlangs beraamden een santal ge vangenen in het militaire gevangenkamp te Sherman in Ohio in de Vereenigde Btaten een plan om te ontvluchten. Deze poging werd echter intijds verydeld en allen werden op een dieet van water en brood gezet. Het pian op zichzelf was slim genoeg in eikander gezet en wanneer er geen „Fatty", een dikke man onder ben ge- weest ware, zou het 00k zeker gelukt zijn. Evenwel, Fatty was er nu eenmaal en bjj was ODgelukkigerwys juist even breed als het gat, dat de gevangenis met de vrije buitenwereld verbond, zoodat het gevolg was, dat bij halverwege de opening, waardoor hij wilde ontvluchten, bleef steken en toen niât meer vôôr of achter- uit kon. Men had het plan zoo opgemaakt dat er naar menschelijke berekening niets in den weg kon komen. De scbildwacht was omgekocht. IIij zou wel zorgen van de geheele ontsnapping niets te merken. Op de tweede verdieping was een uit- bouwlje, waarvan de ramen en de deuren stevig getralied waren. De gevangenen hadden echter het zink, dat op den vloer rondom de kachel lag, weggenomen, de kachelpijp eruit gehaald en zoo zou men 's nacbts uit de keuken, die daaronder was gelegen, door het ongetralied venster kunnen ontsnappen, waarna zij onder de draadversperring, die het kamp omgaf, een gat zouden graven. Er werd geloot om dengene te bepalen, die het eerst door het gat zou gaan. Welis, bjjgenaamd Fatty" werd door het aangewezen en in de opwinding van het oogenblik had niemand er erg in, dat „Fatly" met zjjn taile van 49 duim niet door dat gat zou kunnen kruipen. Zijn beenen leverden geen bezwaar op. M&ar toen kwam bij onwrikbaer vast te zitten. Al de smeekbeden en verwen- schingen van zjjn kameraden hielpen niet, hjj bleef vastzitten. Pcgingen om hem voor of achteruit te bewegen waren zoo hevig, dat „Fatty" meende te moeten protesteeren, doch door deze protesten werden de andere gevangenen nog wan- hopiger en hun trekken m duwen werd hoe langer hoe ruwer. Ten slotte verloor Fatly bij deze mis- handeling zijn goed humeur en begon terug te slaan en zoc'n spectake] te maken, dat de schildwacht, een officier van de wacht ziende naderen, niet langer zijn rug naar dit eigenaardig tafereel durfde draaien, doch uit louter zenuwachtigheid maar alarm ging blazen. Een timmerman herft „Fatty" tenslotte uit z^'n hachelijke positie verlost. De uitslagen van j.l. Zondag zijn: Kampioenschap van Nederland Deventer Go Ahead—Be Quick 4 1. Amsterdam: Ajax—N. A. C 1 2. Noordeiijke le klasse Groningen G. V. V.—Alcides 2—1. Assen Achilles—W. V. V. 3—1. Overzicht: Voetbal is en blijft het spel der wissel- valligheden. Men zie slecbts bovenstaande uitslagen, de uitslagen zjjn juist andersom dan algemeen verwacht werd. Om te beginnen met Go Ahead~Be Quick. Na de zware nederlaag der Deventers togen Ajax, bad de grootste rest der Noordelingen, zoo niet eene overwinning, dan toch minstens een gelijk spel verwacht. Geheel zeker was men hiervan niet en ofschoon deze Be Quick- nederlaag niet verwacht werd, te verklaren is ze wel eenigszins. Immers in den wedstrijd Be QuickN. A. C. bemarkten we reeds, dat Be Quick, wat speikwsliteit betreft, bij verledon jaar vergeleken er hard op achtoruit gegaan is. Het elftal dat verleden jaar één geheol was, ram- melde in dezen wedstrijd (B, Q.N. A. C.) herhasldelijk en volgens de borichten is het in Deventer met Be Quick heelemaal homelss geweest. We zouden een en ander nog san een cff-day krnnen wijten, ware het niet, dat in den wedstrijd tegen Altona (Goede Vrijdag) 00k reeds bleek, dat Be Q uick niet meer het fnuikende samenspel speelde dat haar het vorige seizoen zoo onweerstaanbaar deed zijn. We vreezen dan 00k dat de withemden dit jaar landskampioen af worden. Het Bredasche N. A. C. dat de vorige Zondag tegeu Be Quick oofortuinlijk ver loor, wist zoowaar Ajax op eigen bodem te slaan, eene prestatie die wel weinigen verwacht zullen hebbent' Voor de Noordeiijke eerste klasse wer den twee wedstrijden gespeeld, waarvan de wedstrijd G. V. V.—Alcides van zeer groot belang was, immers als G. V. V. deze wedstrijd verloor, was H. S. C. vrij zeker „binnen". Echter G. V. V. verloor niet, ze wist de Meppçlers met 2—1 te slaan Het ziét er voor de H. S. C.ers dan 00k niet bizonder rooskleurig uit. Als G. V. V. in de twee nog resteerende wedstrijden slechts éénmaal weet gelijk te spelen blijit ze eerste klasser en dégra- deert H. S. C. Gelukkig voor de H. S. C.ers z(jn deze twee wedstrijden van G. V. V. niet van de gemakkelijkste, ze moet n.l. nog naar W. V. V. en Velocitas. Theoretisch staan de H. S. C. kansen dus nog het best, maar Fortuna beslist zoo vaak bij voetbal nietwaar De andere noordeiijke eerste klasse ontmoeting bracht een onverwachte W. V. V.-nederlaag, waardoor Velocitas een klein kansje op de 2e plaats behoud. Slochteren. Woensdagnamiddag ge- raakte het paard van den landbouwer Chr. B. aibier, gespannen voor een wipkar, op bol. De wipkar sloeg tegen een boom, met het ongelukkig gevolg, dat B. op den grond viel en de wipkar over hem heen giug. Zwaar gekneusd werd b(j in de nasstbijzijnde woning gedragen. Door den geneeskundige werd ribbebreuk geconsta- teerd. Het paard werd spoedig opgevangen, terwijl de wipkar nog al wat gehavend was. Overschild. In de 0. L. School had Woensdag de eerste ouderenvergadering plaats. Tôt leden van de oudercommissie werden verkozen de beeren J. Bosscber, J. R. Wolijer, D. Knol, D. Nieborg en A. Kuil. De commissie verkoos tôt voor- zitter de heer J. Bosscher en tôt secretaris de heer J. R. Woltjer. Hooqezand. „H. S. C." Onder zeld- zaam groote belangstelling heeft „H. S. C." haar tweede groote feest gevierd. Groot was het aantal feestvierenden, groot was 00k het aantal die door bunne belangelooze medewerking toonden, met onze „kraaien" te sympathiseeren en gezien dat ailes, kon het niet anders of 00k dit tweede feest moest slagen. En het is gesiaagd. Niet dat het vertoonde nu geheel „smettenvrij" was, neen, maar dit was zeker 00k allermicst de bedoeling. Hoofdzaak was „een gezeliige feestavond" met wat propaganda en tengevolge daarvan een versterking van den band die „H. S. C."-leden en „H. S. C."aanhangers samenbind. En zocals boven reeds gezegd hierin is de feestcommissie o.i. ten voile gesiaagd. En thans het feest. Om acht uur is de zaal tjokvoi. De heer van der Avort opent met een korte, pittige toespraak, heet allen hartelijk welkom en hoopt, dat het een gezeliige plezierige avond mag worden. Met gloed wordt hierop het clublied ingezet, door leden H. S. C. en publiek. Punt 3 van de agenda cen éénacter „Schoenen" wordt door mej. Groeneveld en den heer Kamps mooi weergegeven. Daarna een zeer mooie voordracht van den heer Kamps. „Eleonore en Theobald", een opéra in 2 bedrijven, brengt de lacb- spieren geducht in beweging. De uitvoe- renden hadden aile eer van hun werk. Leden van de Gymn. Vereen. „H.— S." vergasten ons met aardige vrije- en orde- oefeningen en brugturnen. Jammer dat het dubbel Mannen-kwartet door ziekte van een der leden niet kon optred6n. Een 4 tal dames met een 4 tal heeren voerden daarna ODder leiding van den heer Gorens, op magnefieke wijze een ouderwetsche Boerendans uit. Na de pauze ging de nieuwe Revue „Wil je 't eens zien niet van Henri ter Hall, maar van onze bekende Jo Les- terhuis, die tevens voor „Director" speelde. Regie van den heer Kamps. Het heele spul draait natuurlijk om de voetbalsport en wat mooi 00k. 't Neusje van den zalm wa3 wel de scène in den scheer- wiokel van Scheeres Een kcap stulsje werk, vriend Maarten Een nieuwe vin- ding was 00k het H. S. C. orgel met het duo Freij Groeneveld, wel bekend. Zeer aardig werden de groote gebeurtenissen langs het lijntje gememoreerd. Tôt slot was de Revue, een aardige propaganda door een 9tal musikaie jonge dames voor het H. S. C.-orgaan. Het slotwoord was aan den heer van der Avort, die allen dank zei voor hunne medewerking. Onnocdig te zeggen, dat de animo voor het bal enorm was. De heer Gorens zal zeker zelden zoo'n moeilijke avond gehad hebben als dezen doch bij kweet zich op de bekende wijze van zjjn taak, dus uitatekend. Ten slotte een woord van hulde aan de feestcommissie voor de manier waarop ailes was geregeld. Wij twijfelen niet of niettegenstaande de dreigende wolken die er boven het kraaiennest samentrek- ken, zal H. S. C. krachtiger voorwaarts gaan, gesteund als zjj zich zuiien gevoelen, door de sympathie, het medeleven in hun streven van honderdtn HoogezandSap- pemeersters. Om een eind te maken aan het misverstand, dat bij sommigen heerseht, als zou de tweede cabaret-uitvoering gelijk zijn aan de eerste, kunnen wij mededeelen, dat wij uit goede bron vernomen hebben, dat de uitvoering geheel andere nummers zal bevatten dan de vovige en dat er ons, zoo mogelijk, nog meer genoegen wacht dan toen. Ook kunnen wij nog mededeelen, dat op veelvuldig verzoek zal worden opge- voerd de boerendans, die den vorigen Zaterdag op het H. B. C.-feest een zoo groot succès mocht behalen. Als opvolger van den heer N. Spiek- man, die bedankt heeft aïs lid van den Raad, komt in aanmerking de heer J. Kremer. Foxhol, Bij een vechtpartij alhier viel een der vechtenden over een kookpot, waardoor zijn onderbeen geheel werd versplinterd. Sappemeer. Veiling van Maandag. Spinazie f 0.130.25 p. K.G. Peen f 9.30-/ 1100. Kropsla 7.20—f 10.50. Radijs 0 90— f 1.25 per kist. Raapstelen f 0.75—/ 2 55 per kist. Komkommers I f 41.5050 80 p. 100. II f 25.20-f 27.60 p. 100. Stek f l.lb—f 2.35 per kist. Winschoten. Uit het jaarverslag van de Provinciale Groninger Propaganda- Commissie van de Ned. Ver. tôt afsch. van Alcoholh. Dranken blijkt, dat het aantal afdeelingen in deze provincie is gestegen tôt 32. Er werden ook aan 32 gemeentebssturen een adres gezonden, waarin verzocht werd aan Hare Msjesteit de Koningen te willen voorstellen, toe- pasaing te willen geven aan art. 4 alinéa 2 der Drankwet, waarin gelegenheid wordt gegeven het aantal vergunningen te ver- lagon. Door 12 gemeentebesturen werd een besluit in gunstigen zin genomen. Op de Provinciale meeting, gehouden op Zondag 4 Juli in het Stadsbosch te Winschoten, waren 72 organisatie's ver- tegenwoordigd en werden de plm. 900 bezoekers toegesproken door H. *de Boer van Lseuwarden en Ds. M. van Leeuwen van Winschoten. Te Alteveer en Veelerveen werden afdeelingen opgericht met respectievelijk 27 en 30 leden. Hoewel van enkele der grootste afdeelingen het Iedental achter- uitging, in hoofdzaak door zoodanig gebrek aan kasgeld, dat huish. verg. en openbare propaganda er door beperkt moesten worden, is toch het iedental gestegen tôt ruim 1300. Het finantieel verslag sloot met een bedrag van f 915.66 en een tekort van 66,41. Geef m U kw adres en ik deel U mede, hoe U voor slechts f 15 opgeleid wordt voor Politieagent, Kommies of Be- waarder. P. BOER, Nieuw-Amsterdam. (Nadruk verboden). De maand April wordt al sinds de grijze cudheid ingeluid met grappenma- kerijen. d' Eerste dag van de groene April. Scheert men de gek met wie men wil, aldus een oud volksdichter. Dat is nidt alieen in ons land zoo waar decouranten gewoon zijn om werk te maken van min of meer insiaande April-grappen, maar in Engeland, Frankrijk en Duilschland is het gekscheren op den eersten Aprildag al even zeer een oud volksgebruik geworden. Niemand weet waar het van daan komt. Er zijn ailerlei verklaringen gegeven, de een si meer dan de ander een April- grap op zich zelf. Maar de volgende mythe, welke het gebruik tôt de Noorsche godenleer terugbrengt is toch wel de moeite van het navertellen waard. Een Noorsche reus Thiassi had een knappe dochter, die Skathi heette. Toen Thiassi in een gevecht met de goden, de Asen, gedood werd besloot Skathi haar vader te wreken. In diens wapenrusticg toog zij naar Asgatd, waar de Asen woonden en daagde ieder uit die lust in vechten had. Maar de goden verkozen dat niet. Een hunner, Balder, riep Skathi toe we weten wel wat je wilt, je zoekt een man. Welnu je moogt er een uit- zoeken, maar van niemand mag je meer dan de beenen zien. De Asen omhulden hun hoofden en Skathi koos dadelijk een paar flinke beenen, uitroepend Dat is Balder, hij zal mijn man z(jn. Maar tôt haar teleurstelling was het niet de schoone Balder, maar de sombere regengod Njord. Als godin der vooijaarsstormen werd Schathi voor- taan giëerd en de Gormaansche volken hebben de grap met Skathi jaarlijks her- d&cht met het uithalen van Aprilgrappen. Als het niet waar is, het is toch goed verzonneD. Aan hetgeen de Franscheu een Aprilvisch noernen herinnerde op 1 April een Inricht in de Bossche Courant, meldende dat hengelaars in de Maas een reuzenvisch hadden ont- dekt, die bij tusschenpoozen boven het watervlak uit sprong. Het vischje moest ten minste 250 pond zwaar zijn, maar gevangen werd het niet evenmin als ooit de beruchte zeeslang, welke door zoovelen zeevaarders is gezien, ooit gevangen werd, Wij komen op een ander terrein. dat van h6t rechtswezen Schrik niet, het geldt geen moord of doodslsg, geen bru- taie inbraak of iets dergeiijks uit een rechtbank strafzitting. Het is maar een eenvoudig Bstraatschenderijlje" dat door den kantonrechter te Arnhem is berecht. Maar een straatschenderij van niet alle- daagschen vorm. Het sch(jnt heel wat voeten in den aard te hebben gehad voor de zaak rjjp was voor de behandeling ter terechtzitting, want op een Zondagnacht in September 1920 heeft het delict plaats gehad en veertien dagen geleden pas kwamen de beklaagden voor. Ziehier het geval. Een paar kerels uit donker Arn hem, wonende in de beruchte Langstraat ontmoetten ca een jenever-fuif in de nabjj gelegen Oeverstraat twee vrouwen, va^ wie er een dronken was. Een der manDen liep op de vrouwen toe en omhelsde de beschonkene, Zij bleek op die vriende- lijkheid niet gesteld ta zijn en verzette zich zoo goed en zoo kwaad een dronken vrouw tôt verzet in staat is. Het gevolg was een worsteling, de vlucht van de vriendin, die een vailig heenkomen zoekt en bovendien de komst van eenige rieuwsgierige vrienden uit de Langstraat. Toen is in het nachtelijk uur het erger- lijke feit gebeurd dat de vrouw van al haar kleeren werd beroofd en door de dronken bende is meegezeuld Daar de Langstraat. Daar heeft men haar op een (jscowagen gesjord, haar naar een pomp gereden en vijf emmers water over haar uitgegoten. Deze opfrissching had ten gevolge dat de vrouw volkomen nuchter werd, van zich af ging slaan en op een gegeven oogenblik wist te ontkomen aan het gezelschap. Zij wipte een openstaande woningdeur in de buurt binnen en was nu veilig. Twee van de belhamsls hebben voor den kantonrechter terecht gestaan en hebben 15— boete of 15 dagen hechtenis gekregen. De als getuige ge- hoorde vrouw, het slachtoffer van deze nachtelijke épisode uit het leven in de Langstraat, bleek zelf de zaak niet zoo hoog op te nemen als een gewoon buiten- staander wel zou denken. Zij d6ed zelfs een goed weordje voor haar belagers men was vroolijk geweest. ieder van het gezelschap had wat te veel gedronken en dan gebeuren er dingen, die anders niet zouden plaats hebben. Vermoedelgk heeft de houding welke de hoofdgetuige aannam er niet weinig toe bijgedragen dat deze zaak als straatschenderij is opgevat en niet voor een hooger collège in anderen en ernstiger vorm is berecht. Als tegenhanger van deze rechtzaak een andere, niet van het Arnhemsche kantongerecht, maar een waarover de rechtbank te Berlijn binnenkort zal hebben fe beslisaen. De overeenkomst met de vorige zaak is alleen dat het beide zeer zonderliDge zaken zijn. Da Berlijasche zaak nu is er een waarin Hypnose een roi vervult. Een Hamburgsche jonge- dochter, 24 jaar oud, wees beschikkend over een kspitaal van 2 millioen Mark ook bij den tegenwoordigen valutastand een aardig bedrag maakte in Novem- ber 1920 kennis met een ingénieur van de marine. De familie van het meisje wist niets van die kennismaking af, want z(j schreef er nooit over. Er was te Eamburg dan ook eenige verbazing toen men plotaeling bericht kreeg van het huwelijk van het meisje en den bewusten ingénieur. Het paar ging dadelijk op reis en keerde pas onlangs terug. Een 00m uit Hamburg, die de roi van vader voor het meisje had waargenomen, ging zijn nicht eens opzoeken. Hij ontmoette haar toevallig op straat en had toen dadelijk reden verbaasd te zjjn over haar vreemde houding. Zij gaf vage antwoorden, was gehaast en vertelde naar haar ban- kier te moeten voor een transactie met haar vermogen, Oom wist zoo lang te praten dat z\j niet naar den bankier ging maar hem volgde. Langzamerhand kwam het nichtje wat tôt zichzelf. Het bleek den oom dat zy niet eens wist wat haar man was en wat hij uitvoerde. En al pratende verklaardo nicht ten slotte dat zij zulk een afkeer van haar huwelijk had, dat z(j niet naar huis wilde terug- keeren, maar haar oom naar Hamburg volgde. Hoe zij tôt haar huwelyk gekomen is, daarvan kan zij nog geen afdoende opheidering geven. Het bleek evenwel, dat de ingénieur, die pas voor het meisje belangstelling toonde, toen hij van haar fortuin had gehoord, haar onder hypnose er toe heeft gebracht om hem te trouwon. De moeilijkheid voor den rechter is nu de beslissing over de ontbinding van het huwelijk. De nieuwe Pruisische wet ■houdt inderdaad rekening met hypnose als dwangmiddel, maar zij is nog niet in werking getreden en de oude wet heeft geen bepalingen, welke in dit geval toe- gepast zouden kunnen worden. Men ziet, een waarschuwing voor huw- bare meisjes om goed uit de oogeu te kijken is nog altijd yan pas en een mijdsn van mann6n met hypnotischen blik aan- bevelenswaardig. Zorg dat ge weet wat voor vleesch ge in den kuip hebt moet de leus zijn. SAPPEMEER, 1-7 April. Overieden Harmanna Wilmink, 69 j., vrouw van Benediktus Beenes. Gevonden voorwerpen. Een K1NDERARMBANDJE. Inlichtiugen te bekomen ter Gemeente- secretarie en den gem.-veldwachter J. TOXOPEUS te Hoogezand. In de 16e eeuw. Verdiende een nachtw&cht voor zijn waken en r&telen elken nacht 1 ll/2 stuiver de bijzondere wakers, die in de kermis of bij andere drukte 's avonds de gewone wachten moesten bijstaan, kregen daarvoor per avond mede één stuiver; hun kapitein ontving een dubbeltje. Bij den dood van keizer Karel's moeder werd er in de Oude Kerk te Amsterdam een plechtige dienst gehouden. De daarbij bedienende priesters ontvingen elk een dubbeltje, de diaken en de zangers ieder één stuiver. Bij diezelfde gelegenheid werden door een schilder 45 verschillen- de wapenborden geschilderd, waarvoor hij de som 5 gulden ontving. De voorzanger in de Oude Kerk te Amsterdam had een inkomen van 25 per jaar, de torenwachter had er f 20, de hondenslager ook f 20, de koster/50, de organist f 100. In 1558 werd wegens het heerschen der pest te Amsterdam door de Burge- meesters een stadsdokter benoemd vooral voor de pestlijders deze ontving voor zijn gevaarvol werk een jaarljjksche be- looning van 80. Een timmerman verdiende maar enkele stuivers per dag. De korenmeters te Amsterdam kregen voor 't meten van een last koren een dubbeltje. Als het uurwerk op den toren stil stond, werden mannen fiangesteld, die allô halfuren op de klok moesten slaan, opdat de burgerij toch van uur en tijd sou woten zij ontvingen daarvoor één dubbeltje per dag en evenveel voor elken nacht. Pakjesdragers waren met weiDig tevreden voor een duit droegen ze een koffortje van 't eene einde der stad naar 't andere. Nachtlogies vond men voor een stuiver. Echter ailes was toen ook goedkoop. In 1524 kostte een last rogge f 35.50, in 1545 45 en in 1548 slechts 12 en 12 stuiver. Voor 1 mud haver 'betaalde men 6 tôt 12 stuiver. Een ton boter kon men koopen voor 18 tôt 20. Een ham was te koop voor 12 stuiver, een vette gans voor 4 stuiver, een paar dikke ko- nijnen voor 2!/2 stuiver en een ton haring voor f 3. Voor 21/2 cent kocht men een mand turf. Voor 6 kocht men zich een mooi nieuw pak kleeren. Een paar schoenen kostte 6 stuiver, een hoed 16 stuiver. De mindere man at bij feesten voor 1 dubbeltje. Voor 10 stuiver de persoon had men een rijken maaltijd met vleech, ham, hoenders, konijnen, wyn en hier 't Onderhoud van gevangenen bedroeg per hoofd gemiddeld 1 stuiver per dag. 't Reizen was bijzonder goedkoop. Dit vernemen we uit het reisverhaal van twee afgevaardigden der stad Oudewater naar Brussel. 't Waren deftige lui de burge meester en de pensionaris der stad. Van Oudewater naar Schoonhoven namen ze een rijtuig 6 stuiver van Schoonhoven naar Dordrecht 12 stuiver. VanDord- drecht naar Oudebosch gingen ze met de veerschuit en bet&alden samen 18 stuiver van Oudebosch naar Brussel lietea ze zich rijdeD, samen voor 31 stuiver. Hun rekening bij den kastelein te Ant- vverpen bedroeg in 't geheel 15 stuiver, n.l. 6 stuiver voor een maaltijd (ieder dus 3 stuiver), 2 stuiver voor hier, 5 voor wijn en 2 voor slapen. GRONINGEN, 12 April. Iste soort. 2de soort. Kalf- en melkk. 800—850 700—750 Kalfvaarzen 700—750 575—600 Vroegm. koeien 600—650 525—575 Vare koeien 550—600 475—525 Guste Vaarzen 475—525 375450 Stieren 165—170 et. 160-160 et. p. K.G. Kslver. en pinken f 375450 275—360 Sîachtvee 190—200 «t. 175—180 et. p. K.G. (slachtgewicht). Vette kalversn f 1.60—1.80 145—1.60 p. K.G. slachtgewicht, Melkschapen f 0000 00—00 VVeideschapen 6575 45—60 Vette lammeren 20—28 0000 Vette sehapen 8595 75—80 Loopvarkens 7580 6570 Biggen f 25—35.00 /.400/5.00 de week Vette varkens 134136, 124130 et. Londensche export 116—120. Hoendereieren 1.50—1.60. Eendeneieren 1,80—1.90. Kleinhandelprijs tôt f 1.801.90. Marktberlcht van de Vereeniglng „DE BEBES", Groningen 12 April 1921 Kleefsche Tarwe 100 K G. 0.00-00 00 16.00-19 50 17.00-20.00 B 3 18.00-21.75 3 00.00-00.00 3 14.00-18,00 3 16.00—19.00 3 12.00-15.00 10.00-14 00 Roode Tarwe Witte Tarwe Ini, Rogge Veenboekweit Wintergerst Zomergerst Witte Haver Gele Haver Zw. Haver Blauwp.erwten Rozijne Erwten Groene Erwten Schokker Paardeboonen Wierdeboonen Waalsche Boonen Duiveboonen Koolzaad Karweizaad Geei Mosterzaad Kanariezaad Lijnzaad blauwbloei,, witbloei Blauw Maanzaad 3 12 00-14.00 3 15.00—25.00 3 00.00-00.00 3 3 13.00-16.50 00.00—00.00 3 15.00—16.50 15.00-16 50 15.00-17.00 00.00—00.00 25.00-33.00 3 12.00-23.00 3 10.00—15.00 12.00-14.50 3 12.00-17.00 3 12.00-16.50 3 30.00-38 00 Buitenl. Rogge en Gerst werden als volgt verkocht Rogge per 100 K.G. 19.00—23.25 Voergerst 15.00—15.50 Ronde Mais 16.00—17.00 Flatte Mais 3 1150—12.00 De korting en bybetaling bedraagt per 100 KG. voor: (natuurgew. Tarwe 75 KG. 15 et. p. Ko. Rogge 70 15 3 Boekweit 66 3 15 Inlandsche Gerst 60 15 Aile Haversoorten 46 15 Kanariezaad 70 15 Zondag 17 April. Herv. Gem. Hoogezand, v.m. 10 uur ds. Frank*. Sappemeer, v.m. 10 uur: ds. Wefers Bettink. Kropawolde v.m. 10 uur ds. F. H. Koster. Westerbroek, v.m. 10 uur: ds, Dijkstra. Kolham, v.m. 91/2 uur ds. Snoep van Ten Boer. Hsrkstede-Scharmer, v.m. 9l/2 uur ds. H. W. Bloemhoff. Doop. Tekst Ps. 8 5 Wat is de mensch Onderwerp „De kleine, groote mensch". Noordbroek v.m. 91/2 ds. Stra- tingh. Doopsgez. Gem. Sappemeer, v.m. 10 uur: ds. ten Cate. Ger. Gem. Sappemeer, v.m. 9i/2 uur: Leesdienst. N.m. 51/2 uur: ds. Nomes van Schildwolde. Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv. kerk. Winkelhoek Sappemeer. V.m. 91/2 uur: de heer Meerholz. N.m. 5 uur da. Vrijlandt van Sloch teren.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2