VGor i DWAALLICHTEN 51e Jaargang WOENSDAG 20 APRIL 1921 Brukker-ïïitgever T. K. KBEMEE FEUILLETON, wordt t. HOOGEZAND, KI.l-Wlnd.WMr, Krop.wold., W..t.rtro.k, Foxhdl, SAPPEMEER, SLOGHTERENSMMmn, H.lluid, MMhnM., Kolta, F.xtaM Sotarmr Hark8ted8i U^iand. OversehlSdTEN BSÎER, MG9R0DMK, NOOROBROEKZIMDEROEK, MUNTENDAM, ZUfDLAREM, MO0BDLAREM, HAREM «ni RECHT Dit BLAD versckgnt iederen WOENSDAG en ZATERDAG. ASONNEMENT8PRIJ8 per drie maanden 60 cent bij voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v,h. BORGESIUS ZOON. 8APPEMEBK. Tel. 413. ADYERTENT1ËN van 1—5 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. 8 Inzending van advertenties Dinsdagssniddaga en Vrrida«- middaga voor 12 uur. Groningen, Tel?772. Adver.cntfën betreiTemle HtuidJ nn .N^y-ccck? is yoop de staà Groningen alleen gereehtigd het algemeen Advertentieburean van D. WDSTENBORG» Mtranekeholm 8, Voor Advertentiê'n en Réclamés buiten de provineie Groningen is alleen gereehtigd het Advertentieburean «HOLLANDIA" 's Gravenhage, Te!. H 7614. Vergadering van den Raad der geineente SAPPEMEER, op Vrijdag 15 April 1921, 's avonds half zeven. Aanwezig 11 ledeu. Afwezig de heer de Koe en één vacature. De heer de Kce komt later ter vergadering. Voorzitter de burgemeester. Aan de orde 1. Beëediging van het nieuw benoemd raadslid H. Verver. De heer Verver legt de vereischte eeden af, waarna hij den voor hem bestemden zetel inneemt. 2. Notulen. Worden gelezen en on- veranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken, a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeenterekening. Voor kennisgeving aangenomen. 6 e. Missives van de heeren K. Dijk- buis, H. W. Geling, H. Verver, A. B. Remkes en D. Edzes, dat zij hua ver- schillende benoemingen niet of wel aan- nemen. Voor kennisgeving aangenomen. f-g. Missives van Ged. Staten, be- treffende de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Wethouders. Ged. Staten stellen een algemeene regeling van de tractementen van burge- meesters, secretarissen en wethouders in deze provineie voor. Van eene algemeene salarisregeling van de gemeente-ontvan- gers zien zij vooralsnog af in verbend met de overneming door het Rijk van do gemeentelijke belastinginning. Voorgesteld wordt voor de gemeente Sappemeer een salaria voor den burge meester van 4500, voor den secretaris van f 4100 en voor ieder der wethouders van 400. De salarissen zullen gerekend worden in te zijn gegaan 1 Januari 1921 en worden genoten zonder korting voor pen- sioenec. Voor dienstwoningen moet 15 van het salaria bet&aid worden. In handen gesteld van B. en W. ter âne van advies. h. Verslag van de g6zondheidscom- missie. Ter visie. Idem van de ambachtsschool te Veendam. Ter visie. j. ProcBSverbaal van k.vSopneming Inkomsten f 829963 22 Uitgaven 822004 345 In kas f 7958.875 Voor kennisgeving aangenomen. 4. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid G. Kok. Do geloofsbrieven worden onderzocht door eene commissie, bestaande uit de heeren Doornbos, van Delden en Remkes, en in orde bevonden. Aan Ged. Staten zal worden geadviseerd tôt toelating van den heer Kok als raadslid te besluiten. 5. Benoeming leden Gemeentelijke Commissie voor de lichamelijke opvoeding. B. en W. stellen met het oog op het verkrjjgen van eene a-'nmerkelijk hooge suhsidie aan het Rijk en ter bevorderirtg van het onderwija in openluchtspelen voor een commissie te benoemen, die sich met de behartiging van do sport in 't algemeen op het nieuwe sportterrein in het uitbreidingsplan sal belasten. Zij stellen voor het getaî leden dier commissie te bepalen op negen en de werkkring vast te leggen in eene door den Razd nader vast te stellen verordening. Voorgedragen worden als leden der commissie a. voor vertegenwoordiger van het bestuur of den raad der gomoente de heeren D. L. de Koe en D. J. Jippes b. voor een schoolarts de heeren dr. J. Beukema en dr. F. Meihuizen c. voor een gymnastiekleeraar de heer H. G. de Ven d. voor een of meer vertegenwooi'digers van den Ned. Voetbalbond of andere ver- eonigingen de heeren E. Raspe, B. H. Zwart, leden van de Voetbalvereeniging Sappemeer en de heeren F. H. Roukes en K. Freij, leden van H. S. C. e. voor een vertegenwoordiger van het Openbaar Onderwija de heeren G. de Langen en H. M. Noor; f. voor een vertegenwoordiger van het Bijzonder Onderwija de heeren R, v. d. Wal en C. B. Sipmau g. voor een vertegenwoordiger van het Gymnasiaal- of Middelbaar Onderwija de heer ten Bruggencate, directeur der R. H. B. S. h. als 9e lid de heer A. Kamps. De raad gaat met het voorstel accoord en benoemt tôt leden van de commissie de heeren D. L. de Koe, dr. J. Beukema, H. G. de Ven, B, H. Zwart, F. H. Roukes, G. de Langen, R. v. d. Wal, ten Brug gencate en A. Kamps. 6. Benoeming van een lid in de schat- tiugscommi3sie wegens bedanken van den heer K. Dijkhuis. Voorgedragen worden de heeren Hk. Jager en J. Oidenziel. Benoemd wordt de heer J. Oidenziel met 9 stemm9D. Op den heer Jager werden twee stemmon uitgebracht. Eén stem was blanco. 7. Verzoek van de Woningstichting om toekenning- van een voorschot voor den bouw van woningen in den Winkel- hoek. Het ligt in de bedoeling van de stichting over te gaan tôt het bouwen van 2 dubbele woningen overeenkomstig het type van te Zuidbroek gebouwde woningen en van 3 4 dubbele woningen overeenkomstig het type van de in 1920 hier gebouwde blokwoningen, al naar gelang de behoefte bestaat. B. en W. stellen voor a. een voorschot te verleenen ten bedrsge van de bouwkosten van de wo ningen voorneemd b. een voorschot voor aankoop van grond berekend naar f 100 per M2 c. aan de stichting te verkoopen zooveel grond gelegen san den Winkelhoek, als w'* De luiaard gebruikt evenveel tjjd voor het nietsdoen als de viytfge voor den arbeid. door GEORGE HORN. (Nadruk verboden.) 32.) Voor haar oogen namen ze de gestalten aan van menschelijke wezens, die schenen haar te lokken in hun midden. Daar ginds was immers rust voor immer. O, wat heerlijk, vergeten te zijn, opgenomen in een Niets. Zij keek naar boven koorts- achtig werkte haar fantasie. Kijk, die fonkeiende ster, was dat nÎ6t de ster, die ze steeds met harststocht sanschouwd bad Jupiter, Ja Jupiter. Die scheen tusschen ai die denkere dreigende wolken door. Zij beacheen in 't water een don- kere, vrouwelijke gestalte, in een langen mante!, daar dreef ze naar den oever, vanwa&r een bcot kwam aanroeiea met mannen erin, die lange stokken bg zich hadden met haken, Ruwe woorden werden geuit bij het ophalen van den drenkeîinge de kleereu werden haar van 't lijf ge- scheurd, zij fceleedigden een jong meisje, dat nooit anders dan rein was geweest in haar leven. Zij hoorde 't gerucht van haar dood van moud tôt mond gaan, beuevens allerlei opmerkingen erby. Als men eens de beweegreden vormoedde van haar dood haar liefde tôt Ericn, wanneer deze dan na haar dood haar verwijten moest waarom doet Regina mij dat aan, mij, die reeds zoo veel Ieed hier in de wereld. Neen geen levende ziel zou ooit vermoeden, wat er in haar geleefd h&d en Erich vooral niet. Zij wilde voor hem ailes doen 't beste wat zij doon kon zichzelf overwinnen. Ja, dat wilde ze, met inspanning van al haar krachten. Zij stampte met den voet op den grond. Toen verliet ze die nare plaats zij was niet meer de Regina van voorheen. Zij moest behooren tôt de menschen in het noorden, die geen warm bloed in de aderen schenen te hebben zôé waudelde zjj door de straten, ailes leek haar anders, leek haar nieuw. Dat was nu een week geleden. En wat nu „Wat doet u vro6g de oude buurman van boven. „Ik had aangetikt, beste vriendin, maar daar er geen antwoord kwam en de deur openging, ben ik maar binnen gekomen. Wat is u druk Wil u op reis gaan „Ja ik pak mijn boelije bij elkaar morgeu ga ik weg of misschien van avond ueg, sooaîs me 't beat uitkoml. Ik kcb een groot verdriet gehad, beste vriend en véél ondervonden. Doch niets meer erover, ik zei u dat in vertrouwen. Vroeger zou men in een klooster gssn, tegonwoordig zondert ruen zich met zijn verdriet niet meer af, we stsan in de wereld en moeten erdoor. U heeft al weer acht-en-veertig uur lang over mij in zorg gezeten, zegt u en u was bang, dat me iets was overkomen, ik zal u opheldering geven. 'k Zat op een avond in een café en Isa daar toevallig in een krant een mooi advertenti9, waarin een gymnasliek- ieerares werd govraagd op een MeiE- jesschool. 'k Een erheen gereisd en heb gesolliciteerd, ik kreeg de bétrekking en zal dus 't verdere van mijn leven me wjjden aan de gymnastiek. „Werk hier zij noodig beefc, berekend naar f 100 per M2. Do heer Jippss licht het voorstel nader ioe. Men wil thans behalve éénkamer- woningen ook eenige woningen bouwen die twee kamers bevatten. Hjj becijfert, nadat de heer de Koe nadere inlichtingen gevraagd heeft, dat de 2-k#merwoningen naar aile waarscfeijnlijkheid hoogstens 5000 zullen kosten tegen 4000 de eeDkamerwoningen. Van het bouwen van eigcnlijke blokwoningen, zooals aan- vankelijk het plan is geweest, heeft de stichting afgezien. De heer Wildervanck wil nog iets zeggen. Hjj zou willen dat de stichting van achteren begon te bouwen, zoedat het voorste deel van het terroin ter be- schikking van de gemeente blijft. Hij acht dit in 't belang van de gemeente, omdat deze beter aan particulieren het voorste dan het achterste deel kan ver koopen. De heer Jippes licht toe dat het in de bedoeling van de stichting ligt om voéraan de 2 kamerwoningen te bouwen en aeh- teraan de éénkamerwoningan. Dit is dus niât zooals de heer Wildervanck wil. Deze betoogt nogmaals de wenschelijk- heid dat van achteren af begonnen wordt met bouwen. Met terrein, gelegen tusschen woningen van de stichting, begint de gemeente niet veel. De stichting moet het geheele terrein maar kcopen, zegt de heer W. zij zal het toch wel voor woningen noodig hebben. De heer do Koe vraagt of de prijs van f 100 per M2, gedacht is voor het geheele terrein, hetgeen bevestigend wordt beant- woordt. De heer de Koe gaat hierop verder met te zeggen dat volgens den heer Wildervanck en ook volgens den heer Jippes de stichting het geheele terrein wel noodig zal hebben. Op grond hiervan zou hij het wenschelijk vinden de stichting geheel vrg te laten in de keus waar begonnen zal worden te bouwen. De heer van Delden dringt er op aan dat minstens 12 woningen worden ge- bouwd en niet dubieus wordt gelaten of er 10 dan wel 12 woningen zullen komen. We zullen in deze woningmisère zeker wel 12 woningen noodig hebben. De heer Jippes staat als voorzitter der stichting op 't standpunt dat niet meer woningen moeten worden gebouwd dan thans werkelijk noodig zgn. Voor 't oogen- blik zjjn er voor 10 woningen huurders en komen er niet meer bij dan moeten we het bg 10 woningen laten. Er wordt nog eenigen tijd over de zaak gesproken, waarna het voorstel-Wilder vanck om van achteren te beginnen met bouwen in stemming komt. Dit voorstel wordt vorworpon en blijft de stichting volgens het oordeel van den raad vrij om de plaats te bepalen waar woningen zullen komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in zgn geheel door den raad aangenomen. 8. Vaststelling kohier van schoolgelden op aarde" zoo klonk het in mijn bin nenste „en kijk naar boven." „Ik heb aan u veel te danken, mijn goede vriend. U heeft me véél geleerd van de dingen daar boven en ook dat de wet des lsvens in de sterren staat beschreveu. Ook deze wet dat ailes wat schijnbaar verward en onregtlmatig is, toch streeft naar de harmonie van de Eeuwighsid en dat aile schuld siechts een bekrachtiging is van de eeuwige wet." Warbusch wist niet, wat hij zeggen moest tegen haar, die zoo plotseling van hem zou weggaan, maar het schreien stond hem nader dan het lachen. „En nu zal ik voortaan weer héél alleen zijn. Wie zal me dan begrijpen En wat zal mijuheer Von Rachting er wel van zeggen „Hoe komt u daar zoo bij vroeg ze verschrikt. »Ik heb hem ailes gezegd van die achtduizend gulden, opdat u dat weet." „En u had mij uw woord gegeven, mijnheer Warbusch „Toch kon ik dat niet houden, Mijn- hoer Von Rechting heeft gezegd, dat ik u maar eens vragen moet, waarom u heelemaal niet komt. Hij wil u zijn innigen dank betuigen voor hetgeen u voor hem gedaan hebt en dan verder met u de zaak bespreken. Vanavond zal hij u komen halen om met hem mee naar huis te gaan." Regina echter gicg op reis, nog véér het avond werd. Véér het vertrek schreef ze een briefje aan Erich, kort, afgemeten; vormelijk bijna koel. Hierin verzocht zij hem niet te vragen naar de oorzsak van haar vertrek en ook niet booa te zijn, omdat ze geen afecheid had genomen. Wat die andere kwestie betreft, dat is een geschenk voor Lidie van haar peet- tante. „U weet", schreef ze „hoezeer ik dat liefheb, maar u weet niet, dat ik rgk over het 4s kwartaal 1920. Vastgesteld op een bedrag vsn/177.59, Rondvraag. De heer v. Delden vraagt inlichtingen orntrent de belooningen van onderwgze reasen in de handwerken. De Voorzitter zegt dat juist en request hieromtrent is ingekomen en dat de zaak nader onderzocht zal worden. De heer v. Delden is hiermede tevreden. De heer Meijer brengt een klacht van een onderwijzeres naar voren d&t zij twee- maal om haar geld naar don ontvacger moest loopen. Ook dit zal onderzocht worden. De heer Wildervanck zou gaarns ver nemen hoe het staat mat den stand der werkzaamheden van de commissie inzake de kermis-zaak. De heer B&kker geeft verslsg van het geen de commissie met het oog op de kermis meent te moeten voorstellen. De Commissie dan heeft zich in ver- binding gesteld met da Vereeniging voor Voiksvermaken. Deze heeft een pro- grama v&u de feesten opgemaakt, waar- mede de Commissie zich zeer wel kan vereonigen. De feesten zullen plaats hebben op denzelfden tijd van het jaar als voorheen kermis werd gevierd. Des Donderdags wordt begonnen met rondgang met muziek, daarna keuring van bekroonda en onbokroonde tuigpaarden, volksspelsn en 's avonds prgsuitdeeling. Des Vrijdags schoolfeesten en's avonds fakkeloptocht en zangconcours. Das Zaterdags gymusstiekfaesten, 's av. gondelvaart. Des Zondags voetbaiwedstrijden met na afloop vuurwerk. Gedurende de feeste- lijkheden aile dagen muziekuitvoeringen. De commissie heeft gevraagd een ge- deelte van het terrein vrij te laten voor on- en minvermogenden, waarop wel zal worden ingegaan. Toen de vereeniging met een dergelijk voorstel kwam was de heer Bakker per- sooniijk direct voor de zaak te vinden. Hij stemt volledig met het opgestelde programma in en ook de andere heeren van de raadscommis&ie verkeeren in het- zelfde geval. De commissie komt thans niet met een definitief voorstel omdat zg eerst den Raad wil laten beslissen of de feesten al- dan niet drankvrij zullen zgn. Hierna zal de heer Bakker voor zich zelf bepalen of hij véér of tegen de feeatelijkheden z»l stemmen. De heer Verver doet zich kennen sis een tegenstander van de kermis. Hij staat dsar als anti-revolutionnair princi pieel tegenover en vindt dat, nu de kermis eenmaal is afgeschaft, we niet meer een kermis moeten invosren. De heer Meijer wil geen stoomcarousels en danstenten op de feesten. Deze trekken veel geld uit de geineente. Deze groote dingen wil de heer Meijer van de feesten weren. Overigens is hij voor feesten als voorgesteld wel te vinden. De heer Bakker is het wel eenigssiris gfnoeg was om een aandenken aan mijn kleiae lieveling acht6r te laten." Die brief kwam op hetzelfde oogenblik, dat 't kindermeisje thuis kwam met Lidie. 't Meisje vertelde, dat ze op de wandeling plotseling geroepen werd door juffrouw Regina, die in een rijtuig zat. Deze had haar verzocht Lidie even in 't rijtuig te zetten, toen had juffrouw Regina het meisje aan het hart gedrukt en steeds weer aangekeken, „zoo héél diep". Toen 't rijtuig wrgreed had Lidie de armpjes uitgestrekt en geroepen BIna Iua J uffrouw Regina had bitter geschreid „Je hebt verdriet, Erich", zei Doris een dag of acht later tôt baar man. ,Er is ieis ia je, dat je hindert, je kwelt. Ik weet het en ik lijd met jou." BDoïis, ik strijd nog steeds met mezelf en kan lot geen besluit komen. Ik kàn dat procès tegen Lid.eman niet voeren, 't gaat boven mijn kracht, 't strijdt zéé tegen rngn gevoel, dat ik den minister wel mijn ontslag zal moeten vragen. „Ban zal hrj je wel een andere bé trekking geven Erich 't liefat giug ik met jou near een klein plaatsjs, waar we leven kunnen, zooals we willen, ik wil me wel allerlei ontberiDgen getroosten." „Dat dat hoeft niet meer Doris. Ik heb met mijoheer Warbusch zaken gedaan. Ons huis en eigendom heb ik vandaag verkocht aan den ouden fabrikaut Lichtner, die hier wil komen wonen, 'k heb er véél geld voor gekregen, maar ,t ergste is, ik zou toch niet graag een betrekking verliezen, die me zoo aan 't hart ligt, en ik weet zeker, dat ik nog wel zeer véél goeds zou kunnen doen Erich zou niet langer in tweestrijd bljjven. Op zekeren avond kwam Rudolf bij hem, nu in 't costuum van Ieedaan- zegger en meldde den dood van den ge wezen président. Deze had zich in de met den heer Meijer eens. Eehter moet er geld wezen voor de Vereeniging voor Vçiksvermaken, wil zij uit kunnen en juist met het oog hierop zal zij de batc-n van een stoomearouael enz. wel niet kunnen missen. De heer van Delden juicht het plan van de Vereeniging toe. Echter moeten we wel zeggicgschap hebben om te be slissen wat voor spullen er zulien komen. De Voorzitter brengt naar voren dat we thans eerst dienen te beslissen ofwe de feesten zullen houden. De heer de Koe vindt het thans geen tijd cm weder een kermis in te voeren. De kermis acht spreker een schade voor de neriçgdoenden. Na afloop van de kermis is de koopkracht van velen ver- minderd tengevolge van het onzinnig uitgeven van geld in de kermistgd. Nu wil men de kermis zich laten bedruipen door het toewijzen van dure standplaatsen aan carousels enz. Wil men b.v. een schoolfeest houden, daar zou spreker vlak voor ziju. E'' zijn kinderen op de scholen die nog nooit een schoolfeest hebben meegeiaaakt. Dat vindt hij jsmmer en hij wil er grasg toe medewerken een groot schoolfeest te organiseeren. Een kermis in den zin zooals wg gshad hebben wil spreker echter beslist niet. De heer Meijer voelt veel voor hetgeen de heer de Koe heeft gezegd. Hij her- haalt nog eens dat we die groote spullen beslist niot moet hebben. De heer Jippes houdt een krachtig pleidooi voor de feesten zooals de ver eeniging die wil. Er moet voor elck wat wils zijn. De heer van Delden wil vasthouden aan het programma van de vereeniging; eerst in de iaatste plaats moet over het kermis- gedoe beslist worden. De heer de Koe wil de finantiSn putten uit giften van de ingezetenen, die volgens verschillende heeren zoo veel voor feesten gevoelen. De h9er Meijer wil het woord kermis liever niet meer hooren. Laten wij het feestweek noemen. Om aan geld te komen geeft de heer Meijer in overweging de entree's als lid van Volksverraaksn te stellen op f 1.50 in plaats van 1.— De heer Verver wil deanoods alleen een groot schoolfeest. Aïs de kinderen feest vieren hebben ook de ouders feest. We kunnen ook een groote feesttent bouwen, waarin de ouders 's avonds nog gflzellig bijeen kunnen zijn. De voorzitter geeft in overweging aan de raadscommissie te verzosken met een omlijnd voorstel te komen, waarin ook de finantiëu zijn geregeld. De raad meent dat dit nog te lang zal duren, waarop besloten wordt uit te maken of bij even- tueele feesten er een tapverbod zal zijn. Bij stemming blijken de heeren Remkes, van Delden, Smit, Verver, Bikker, Holt- tlag véér een tapverbod te zijn, de heeren de Koe, Wildervanck, Doornbos, Jippes en Boer tegen een tapverbod. De beer gevangenis van het levc-n beroofd door vergif, dat bij altijd bij zich droeg. Met potlood had hij een lange rij personen gecoteerd, aan wie zgn dood moest bekend gemaakt worden. Hieraan werd voidaan. «De président was steeds beleefd tegen mg" verktaarde Rudolf, „om hem draag ik geen rouw, maar eigenlgk alleen voor mezelf nu gaat me alweer zoo'n beste heer verlaten. Mgnheer Lichtner is dol van plezier en gaat trouwen, dus ik ga vanavond maar weer mijn borfje ophan- gen met Kamers te huur. Als aanbe- yeling kan ik er g6rust bij zetten, dat ieder, die bij mij weggaat een gelukkig ecktgenoot wordt." Waar eens het eenvoudige «Plan&ten- huis" stond werd een prachtig gebouw neergezet door den ouden heer Lichtner. De tweede étage gaf hij aan zgu zoon en zijn jonge vrouw. Zelfs kregen de jon- gelui van papa een rijtuig met twee Echimmels, zoodat mevreuw Von Wan- delt in de wolken was over den loop der dingen. Ook de oude heer Von Wandelt krec-g, nadat hi; gedecoreerd was, een prettig» r gezscht en hij kreeg rust on oen genoegiijk huiselijk leven met zijn vrouw, die thans onder aile omstandigheden goed en zacht was. Toen Regina weg was, had de oude heer Warbusch 't geluk te worden opge nomen bij een oud vriend van hein, die in de stad was komen wonen. Ook dââr liet de oude heer weer zijn toestollen plaatsen om de sterren te kunnen gadeslaan. «Dwaalsterren", zei Doris op een avond, toen ze tevreden in haar nieuwe huis woonde en nsar de sterren keek, «laten ona van nu af aan op de juiste paden houden. We hebben allen ondervonden, dat er op deze planeet en in ons eigen hart geen duurzaam geluk bestaat, of men moet 't zelf bevechteD." - E I N D E. -

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1