1 n4 De kleine Prelect. 51e Jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1921 No. 33 Brukker-Uitgever T. K KR&WEB.. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. wordt yelezen te HQ0SEZÂND, Klel-Windeweer, KropswoSds, Westerbraek, Fexhof, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, SlddaburanHeifam, Sshlldwoida, Kclhara Faxham, Scharmer, Harkstede, Lageland, OvarschildTEN BGER, NOOROOUK, NOORDBRQEK, ZUEDBRGEK, MUNTENDAM, ZUIOLARER, HOOROLAREN, HAREN anz 2-) OOST-GOORECHT Officieel Qrgaan voor HQOGEZAND, SAPPEMEER en SLRCHTEREN. Dit BLAD veraehijnt iederen WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPivIJ8 per drie msanden 60 cent bij voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. y .h. BORGESIUS ZOON. SAPPEMEER. Tel. 418. ÀDVEETENTIËN van 1—5 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Yrijdags- middags voor 12 uur. Voor het plaatson van Advertentiën betreffende Handel en Nyverheid is voor de stad Groningen alleen gerechtigd het algemeen Advertentieburean van H. WESTENBORG, Munnekeholm 8, Gr° Voor^dvertentlën en Reclames h mit en de provincie Groningen is alleen gerechtigd bel Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. C!emeeffiiera»d te Znldbroek. Ver g. tan Vrijdag 22 April. Afwezig is de heer Knoltnerus. Onge- veer 25 personen wonen de zitting bij. 1. Ingekomen stukken a. Enkele onbeiangrijke missives en dankbetuigingen worden voor kennisge- ving aangenomen. b. Verzoeken van de vereenigingen voor geheoionthouding om gebruik te mogen maken van het gemeenteplantsoen voor een meeting. Dese worden inge- wiiligd. Per keer moet de gemeente/25 worden betaald. c. Een verzoek om als lid toe te treden tôt de opgerichte provinciale afdeeling van de Ver. van Nederl. gemeenten. Besloten wordt toe te treden. 2. Aanvrage subsidie Volkszangbond. Verzocht wordt mede te werken tôt het houden van een nationaien zangdag op 7 Juli a.s. en voor een plaatselyke commissie f 25 disponibel te stellen. Na eenig débat, waaruit blijkt dat de leden van den Raad meer een schoolfeest op prjjs stellen, wordt besloten het adres om advies te stellen in handen van de hoofden van scholen. 3. Jaarwedden bui'gemeester en secre- taris. Ged. Staten hebben een nieuwe regeling ontworpen, wasrbij deze sala- rissen voor Zuidbroek op f 3000 voor ieder worden bepaald. De voorz. deelt mode dat de prov. ambtenarenbond een andere regeling wil, waardoor deze saiarissen maximaal op 3500 worden geateld. De Regeering wil echter uiet dat hooger gegaan wordt. B. en W. stellen in meerderheid voor de regeling van Ged. Staten te aanvaarden, doch op voorwaarde dat het Ryk meer in die saiarissen bijdraagt. De minderheid (gevormd door weth. Tuin) is tegen elke verhooging en bij dien wethouder sluit zich aan de heer Mulder, die zegt, dat de financieele toestand van de gemeente de verhoogingen niet gedoogt. De malaise prikkelt tôt de uiterste zuinigbeid. Drijven Ged. Staten hun wil door, dan maken ze misbruik van hun macbt, De heer Sehansema siuit zich daarbij aan. Particulieren willen de arbeiders- loonen verlagen. Moeten deze dan worden opgevoerd De heer Tuin is ook tegen verhooging, terwijl de heer Mulder er nog op wijst, dat de burgemeester zoo vaak met de zuinigheidsleuzen van den Comm. der Koningin zwaait. De voorzitter stemt met de oppositie in. Doch Ged. Staten zullen loch hun gang gaan. Daarom is het beter zich bij hun regeling neer te leggen, mits het Rijk meer helpt. Aile ambtenaren zijn ver- hoogd en de onderwyzera hebben 'n f 4400 salarie. Zonder stemming wordt een motie- Muider aangenomen, waardoor de Raad uitspreekt dat het geid voor de voorge- stelde verhoogingen niet te vinden is. De voorz. stelt voor de wethouders- verhoogingen van f 200 op f 250 maar goed te keuren. 't Is een gering bedrag en de wethouders hebben veel te doen. Op voorstel van den heer Tuin wordt de motie ook op deze aangelegenheid van toepassiDg gesteld. Blanco de heer Suzenaar. 4. Aftrek noodz. lavensonderhoud. Op voorstel van den voorz. wordt be sloten den Insp. der dir. belsstingen te berichten dat de aftrek f 800 zal .zyn. De heer Mulder wil de geheele veror- dening herzien en de heer Sehansema wil de aftrek voor gezinshoofden en alleenwonenden ongelijk hebben. Voorloopig bepaalt de Raad zich tôt de kwestie van den aftrek. 5. U. L, O. schoo! en plantsoen. Nadat de vergadering eenige oogen- blikken in comité-generaal is voortgezet geweest, stelt de voorz. namens B. en W. voor: a. het advies van den onderwijs- inspecteur te vragen over de omzetting (zoo goedkoop mogeiijk) van de school- Kunzel; en b. om voor een eventueei te stichten rijkskweekschool het gemeente- plantsoen gratis af te staan. 6. Onderhoud Burgemeesters-woning. Naar aanleiding dezer oude kwestie hebben Ged. Staten twee dingen opge- merkt lo. moet de post op de begrooting toereikend zijn voor het onderhoud van de ambtswoning van den burgemeester en 2o. mag de Burgemeester niet eigen- machtig het onderhoud verzorgen. B. en W. willen nu den post met f 206 verhoogen, omdat de Burgemeester dit bedrag meer heeft uitgegeven dan de raming was. Met 3—2 stemmen wordt dit voorstel echter verworpen. 7. Ambtenaar Burg. Stand. In een vorige vergadering werd besloten de heor Verver eervol ontslag aïs ambt. van den Burg. Stand te verleenen. Deze heeft het niet gevraagd, daardocr moeten Ged. Staten het goedkeuren. Dat collège wil liever zien dat do heer Verver wordt uitgenoodigd zijn ontslag te nemen. De heer Suzenaar zegt niet begrepen te hebben dat de heer V. het ontslag niet gevraagd heeft. Spr. wil het raads- besluit intrekken. Mej. KruizingaHoven heeft het ook niet begrepen, iets wat de heeren Sehan sema en Tuin betwijfelen. Er worden heel wat woorden aan dit vraagstuk besteed, waarna de heer Mulder verzekert, dat hij beu is van zulk gekwezel. Met 3—2 stemmen wordt het vorige raadsbesiuit ingetrokken. Tegen: Mulder en Sehansema. 8. Verbetering weg naar de halte. Besloten wordt hiervoor 50 rykssteun aan te vragen. 9. Presentiegeld leden der Comm. van Toezicht L. O. Besloten wordt per lid en per verga dering 1 uit te betalen. 10. Comptabiliteit. De secretaris doet lecture van een zeer groot aantal concept-besluiten van comp- tabeien aard. 't Schynt deels noodig omdat men door de ongesteldheid van diens voorganger, tevens ontvanger, ten achteren was. De heer Mulder zegt dat er geen touw aan is vast te knoopen. Na heel wat hokus pokus worden de concepten goedgekeurd en berust de raad er in dat het onderhoud van de Burge- meesterswoning van f 100 op 300 wordt gebracht. 11. Straatverlichting. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten voor f 240 twee electrische lampen in de Oude Laan aan te brengen. 12. Secretarievoorzieningen. Daar ter secretaris registratuur wordt ingevoerd en het archief onder handen moet worden geuomen en de secretaris de handen meer dan vol heeft, is een tijdelijke kracht opgeroepeu, doch zonder gevolg. Vandaar dat B. en W. voorstellen het werk door de tegenwoordige ambtenaren in overuren te laten verrichten. De heer Sehansema zal er in berusten, doch is tegen overwerk in het algemeen. De heer Mulder plaagt den Burgemeester dat deze wel eens een handje kan helpen. Spr. veroorlooft zich zelfs de vrijheid om te veronderstellen dat hy als burgemeester meer zou uitrichten dan de heer Sael, die antwoordt dat hy voor geen 4000 wil helpen. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen. 13. Verkiezingsmateriaai. Daar de in- ventaris voor de stembureaux niet corn- pleet is zal een en ander worden byge- kocht. 14. Rapport talhoutjes en draadpaaltjes. Naar aanleiding van de vroeger ter vergadering geuite klacht dat de heer Knottnerus, die als voorzitter van de werkverschaffing de leiding had van den verkoop, zich zelf te veel talhoutjes heeft verkocht (ni. 10.000) en anderen daardoor îîieta konden krijgen, alsook omdat ver- moed werd dat deze ze te goedkoop heeft kunnen opsiaan, is er een commissie van onderzoek aan het werk geweest, die de geuite klacht onderschryft. Het Arm bestuur liet den heer Kn. te veel de vrije hand en deze maakte van het te veel vertrouwen misbruik. De heer Kn. heeft ook het bezorgloon niet betaald en de gemeente nadeel be- rokkend; de prijs der draadpaaltjes was 10 et. Dat is echter 15 et. te weinig. Voorgesteld wordt deswege den heer Kn. te sommeeren 9000 talhoutjes terug te bezorgen en f 67.20 terug te betalen. Op dit oogenblik heeft de gemeente eigenlijk een schade van 249.70. De heer Sehansema vindt de houding van het armbestuur onverantwoordelijk slap en wil aile leden ontslaan. De heer Suzenaar wil het punt aau- honden tôt de heer Knottnerus aanwezig kan zijn, iets wat de Voorzitter onnoodig acht, daar deze toch door de Commissie is gehoord en niet aïs raadslid doch als armbestuurder is aangevallen. De heer Sehansema zegt Ik geloof dat Knottnerus er zoo mooi af komt. 't Is een buitenkansje dat zijn zwager vandasg juist begraven is. Mej. Kruizinga zegt dat men nu drukte maakt over de talhoutjes, doch geen herrie maakte toen in 1918 allerlei heeren als Verver en Meihuizen van die goedkoope, beste bagger op den zolder kregen. Om spreekster mag Knottnerus ze nu wel verbranden. Nadat conform het advies der commissie is besloten, vraagt de heer Sehansema of die ook nog niet de kwestie van die 12.50 van Mej. Suzenaar kan onder- zoeken; ook wil spr. dat de kwestie van de waschmachine weer ter tafel komt, want Suzenaar heeft deze wel dc-gelijk in strijd met de bepalingen der Gemeente- wet aan de gemeente geleverd. Over deze kwestie schelden de heeren Suzenaar en Sehansema elkaar de huid vol. De eerste roept: schusk en leuge- naar. En de andere verwijt den wet houder dat deze zich door zijn vrouw wat laat wijsmaken. De heer Tuin doet mededeelingen om aan te toonen dat de Burgemeester destijds ook meende dat de wethouder had geleverd, doch de Voorzitter weerspreekt dit. Daarna zegt Sehansema dat juffrouw Suzenaar hem de machine zelf heeft aaugeboden. Deze verklaring brengt den wethouder nog meer aan de kook en deze roept met luider stem als ik mijn kop volgde, sloeg ik je voor je smoel. De Voorzitter laat de heeren nog even razen, doch als deze van kwaad tôt erger vervallen, vait de hamer, ten teeken van sluiting. Het publiek heeft schik in de herrie en gaat huis toe Bij een handelsdrukkerij in de Hartenstraat te Amsterdam kwam dezer dagen een onbekend persoon een groote bestelling drukwerk opgeven voor een zangwedstrijd in Velsen. De man bestelde 12000 programmai, eenige duizenden toegangskaarten, leden- kaarten, sorties, enz. Het was een order van ongeveer 300 f 400. Eenige dagen later zou de man târugkomen en een aantal advertenties meebrengen voor het tekstboekje. De firma vond dat haar met deze order wel wat al te veel vertrouwen was ge- geven. Hij had de geheele uitvoering aan haar overgelaten en prysopgaaf vroeg hij niet. Iemand ging daarom den volgenden dag naar Velsen om een onderzoek in te stellen. Spoedig bleek dat het geheele verhaal was verzonnen en er te Velsen geen zangwedstrijd wordt gehouden. Een gemengde zangvereeniging „Excelsior" te Velsen, die het concours zou uitschrijven, bestaat te Velsen niet. Het eere-comité was gefingeerd. Evenzoa bestonen de namen van de vereenigingen, die aan het con cours couden deelnemen, o.a. uit Amster dam Watergraafsmeer, Hendrik-Ido-Am- bacht, Haarlem, enz. daar niet. Men denkt aan een Iijder aan muziek- hallucinaties. Gelukkig is de drukkers- firma er niet ingevlogen, maar een waar- schuwiug kan noodig zijn. De man had nog meer bestellingen in het hoofd, o.a. bij een mineraalwaterfabriek in Amster dam. (N. v. d. D.) Op de voorjaarsveemarkt te Alkmaar heeft zich verleden week een bijzonder geval van bedrog voorgedaan, dat veel verontwaardiging heeft teweeg gebracht. Een veehandelaar kocht op de markt van een veehouder uit de Beemster een koe, welke oogenschijnlijk veel melk zou geven, ook voigens verklaring van den verkooper. Toen later echter de koe gemolken werd, bleek, dat de groote uier siechts drie liter melk bevatte. De rest was lucht, welke daarin was gepompt met het ken- nelijk doel, om de koe voor eon hoogeren prijs te kunnen verkoopen. De koopman heeft daarop den boer thuis opgezocht en zijn geld teruggeëischt, op grond dat hij opzettelijk was bedrogen. Nadat een en ander den boer op minder vriendelyke wijze was verwelen, betaalde hij de koop- som weer terug, waarna hy zelf de uitge- molken koe weer terug kon halen. De veekooplieden hebben nu naar aanleiding van dit geval in de plaatselijke bladen een waarschuwing doen plaatsen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het gebouw „Odeon" te Deventer, waarin de bureelen van het „Deventer Dagblad" gevestigd zijn. Waarschijnlijk is men door middel van een valschen sieutel binnengedrongen. De dieven hebben het gebouw verlaten door de deur van de styp-afdeeling aan de achterzijde, welk9 werd opengebroken, en in een steegje uitkomt. In het kantoor, «an de straatzijde gelegen, werden de tw6e brandkasten van oud fabrikaat opengereten. Een bedrag van ongeveer f 1000 aan baakpapier en specie werd meegenomen. Het vermoeden bestaat dat daders met de plaatselijke gesteldheid goed bekend geweest zyn. Blijkbaar zijn zy niet on- kundig geweest van het feit, dat juist Zaterdag, waarop steeds de weekabonne- menten worden afgerekend, eenig geld in kas is. De politie te Amsterdam heeft Vrijd&gavond een 26 jarig bedelend Neder- lsndsch zeeman aangehouden, die zich had uitgegeven voor een verminkt Duitsch vlieg-offieier en op die wijze had getraoht geld los te krijgen. SHSSSI Als de menschen beleedigingen evenzoo vergaten uls weldaden, a zou er minder vijandschap in de wereld zyn. Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) „Nu, nu, madame Labiache", sprak Clairette, terwijl ze met zekeren trots op den jongen man neerzag, die al weer druk met zijn gedicht bezig was, „hy is nu toch eenmaal eeu dichter en de diehters, dat weet men immers, moeten eerst een slechten tijd doorbrengen, tôt de gouden pen hun vruchten brengt." „De gouden pen", riep de oude onwiliig, „tot heden braeht ze nauweiijks koperen stuiverstukken." „Het komt, het komt wel" sprak Clairette geheimzinnig, „we zyn immers eens in de rue Tournon bij de giootste waarzegster, madame Lenornand geweest, die ook den keizer zijn kroon vcorspelde, toen hy nog eenvoudig generaal Bonaparte was twee francs heeft het gekost, dat ze Charles de toekomst uit de lijnen van de hand voorepelde,'' „Die twee francs had je ook wel beter kunnen besteden", mompelde het oudje. wEn" voer Ciairette yverig voort, „toen heeft ze, nadat ze lang Charles hand bestudeerd had, gezegd, dat mijn goede Charles vorstecgunst in zijn hand had en dat hem eens nog een groot geluk wachtte. Verstaat u wel, madame een groot geluk." De oude trok met de schoudars en sprak „Ja, ja, maar daar koop je niets voor, en ik moet myn huur hebben. En bo- vendien" sprak ze boosaardig, „moet u hem ook nog verdedigen, terwijl hij verzen schrijft, waarin hij Paulina en divine op eikaar laat rymen. Als ik in uw plaats was, zou ik toch waarlijk mijn verloofde verbieden, op een vreemde Pauline, van wie niemand weet, wie het is, gedichten te maken." „Ah sprak Clairette verstoord, „ah, myn vriend Charles, je maakt gedichten op vreemde dames Dat paat niet, dat is verdacht", voegde ze er by, een wan- trouwenden blik op het papier werpend, „daarin heeft madame Labiache gelyk en „Je vergeet, Clairette", antwoordde Charles, die daar juist het laatate couplet afgemaakt had, en nu met tevreden gelaat het hoofd weer oprichtte, „je vergeet, dat Hare Keizerlijke Hoogheid, de prinses Borghese, Pauline heet en dat heden „Dat het heden haar verjaardag is", viel Clairette levendig in „mijn arme Charles", voer ze vleiend voort, a*>ijna had ik je onrecht gedaan." „Charles", sprak ze, tôt madame Labiache gewend, a heeft een verwant, die kamenier is bij haar Keizerlijke Hoogheid prinses Pauline Borghese, de geliefde zuster van Zijne Majesteit den keizer ze heeft hem be- loofd, dat ze hem behulpzaam wil zijn, een gedicht op de Prinses op haar ver jaardag aan haar te overhandigen en heden, madame is het die dsg, den 22sten April En daarom ben ik gekomen, om het hem te herinneren, want ik weet, dat hy een droomer is en vreesde, dat hij het vergeten zou. Neen, neen, lieve Charles, op die Pauline ben ik niet y ver- zuchtig, op haar mag je gerust divine rijmen, zooveel je wilt. Maar als het ook een andere was Ze dreigde l&chend met den vinger. „Ik heb het niet vergeten" zei Charles trots, „het gedicht is gereed en ik meen, dat de verzen wél een keizerlyke prinses waardig zijn het is er nu nog om te doen ze over te schryven, en daarvoor is ailes gereed." Hy opende zijn mapje en nam er een vel papier met gouden rand uit. „Hoe hy om ailes denkt", riep Clairet te uit, toen se dit zag, ,,o, ziet u wel, moeder Labiache, u doet hem onrecht. Ditmaal heeft hij voor de toekomst ge- zorgd, de Prinses heeft wel de macht, den armen Charles haar gunst te verlee nen." aDe gunst der vorsten is de zon der diehters," sprak Charles pathetisch, „onder welker stralen de bloemen der poëzie zich ontiuiken en de lauweren van den roem ontspruiten. Horatius was niet Horatius, en Corneille niet Corneille ge- worden, als ze niet de gunst van Augus- tus en den grooten Lodewijk genoten hadden wat was Tasso geworden zonder Leonore von Este Madame Labiache stuitte deze woorden- vloed, terwijl ze norsch opmerkte „Nu, mynheer Dubois, dezen keer heb ik er niets tegen, dat u uv? dichtkunst aanwendt om de keizerlijke PrinSes een compliment te maken was ik in haar plaats, ik weet wel, dat ik me er niet veel van zou aantrekken, maar die voor- name dames hebben haar eigenaardige ideeën. Maar wat u daar spreekt van bloemen en lauweren, dat heeft u mis, want geen mensch he3ft daarvan kunnen leven. Laat die domheden weg, maar aïs de Prinses u een genade wil bewijzen en ze naar uw wensahen vraagt, denk er dan aan, hoe u zich in de toekomst met juffrouw Clairette en wat anders nog komen kan, aïs u eenmaal msn en vrouw zijn zult kunnen onderhouden." Clairette wendde zich bîozend af, doch zei „ditmaal heeft moeder Labiache volkomen gelijk, en als de Prinses wer- keïijk uw gedicht aardig vindt, dan moet je wat van haar vrageD, wat ons beiden kan helpen." „Een aanstelling ergens op een bureau", viei madame Labiache in, „dat is voor zoo'n voorname dame gemakkslyk ge- noeg u schrijft een goede hand en heeft wat geleerd een enkel woord van de Prinses en u verkrijgt een plaats van 600 tôt 600 francs, het kunnen er ook duizend zyn, en dan is u geborgen, u kan Claurette trouwen en mag dan na kantoortyd, al u nog iijd en iust heeft, zooveei verzen maken als u wilt." „Arme poëzie", sprak Charles zuchteud, „arme pcëzie, hoe diep zijt ge gezonken van de heilige hoogten van den Parnassus. Wsar zyn ze gebleven, de tyden, dat de diehters aan de voeten der vorstinnen knielde, om zich door haar handen den onverwelkbaren lauwerkrans op de slapen te laten drukken. Thans, d th&ns, moet de dichter tôt loon zrjner poëtische gaven om een stuk brood bedelen." „En een stuk vleesch daarby een goed stuk vleesch, mijnheer Dubois," riep madame Labiache, „want een mensch heeft nu eenmaal een maag, die ook haar rechten laat gelden en zijn kamerhuur moet men ook betalen mijn kamer is niet voor bloemen en lauwerkransen te verkrijgen ik ben een arme vrouw en heb reeds langer gewacht dan menigeen in mijn plaats het gedaan had," „Ja, ja, madame Labiache heeft gelijk, viel Clairette in, „'t is wel treurig, Charles, dat de wereide zoo is, maar dat kunnen we nu eenmaal niet veranderon. Beloof mij, dat je de Prinses om een aanstelling zult vragen." De jongeman draalde en keek met droevigen bîik naar zijn gedichten. „Beloof het, mynheer Dubois", riep madame, „en houdt uw belofte, of ge zijt de iiefde van Clairette niet waard." „Goed, nu goed dan, ik beloof het" antwoordde Dubois zuchtend. Je hand, je belooft het by onze Iiefde riep Clairette. „By onze iiefde." „Moge God nu geven, dat ailes goed gaat", sprak madame Labiache, „ik wensch u aile geluk, mynheer Dubois, maar ver geet het niet, den eerstén der volgende maand moet de kamerhuur betaald zyn, of wij kunnen niet langer samenblij ven." En met een boos gelaat, dat de jongen man do overtuiging zou schenken, dat haar ultimatum onherroepelrjk was, verliet zjj het vertrek, de deur hard dichtslaand. „Ik moet ook weer aan 't werk", zei Clairette, terwijl ze Charles hartelijk omheisde „va»rwel Charly, denk om den tijd tegen het middaguur moet ge daar zijn, heeft uw nicht gezegd en dan raap al je moed byeen, denk aan mij en aan onze toekomst het geluk hangt dik- wijls aan een enkel oogenblik, en komt niet weer, aie men verzuimde op tyd toe te pakken." Ze drukte haar frissche lippen op zyn mond en snelde heen. Treurig zag hy haar na. „Ze heeft gelyk", zuchtte hy, „en dat ze gelyk heeft is de vloek van onzen tijd, waarin voor de poëzie geen plaats meer is. Doch ik moet geen minuut meer verliezen die goede Clairette, ik ben het haar wel verplicht aan haar toekomst te denken en 't is ook pcëzie, de Iiefde een tehuis te bereiden." (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1