De kleine Prelect. 51e Jaargang ZATERDAG 30 APRIL 1921 No. 34 Drukker-ïïitgever T. K. KREMER FEUILLETON. Van week tôt week. wordt gelezfln t. HOOGEZANDKl.l-Wlndew.er, Kropew.lde, WMt.rbro.k, Foxh.l, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, Sldd.o.ren, H.lln, Sohlldwold.K.ih» F.x.w SoharBor HarkX.de, Lageland, Overs.lRld, TEN BOER, NOORDOUK, NOOROBBOEK. ZUIDBROEK, WUNTENDAM, ZUIDLAREN, NOORDLAREN, HAREN Tan d. .<«1 Groniagen ger«h.igd het Xgem... Adv.rt.a«.ba,e.„ yon H. WESTEHBORG, M„„Mkeh»tm 8, Voor Advertentien en Reclames bviten de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureau „HOLTANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. Âan onze Abonné's en Adverteerders. Een Contract met de Hoogezandster Bioscoop. OOST-GOORECHT Offioieel Opn voor HOOGEZAND, SAPPEMEEB en SLOCHTEREN. AB0NNEMENT8PRIJS per drie maanden 60 cent by voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. y.h. BORGESIUS ZOON. SAPPEMEEB. Tel. 413. ADVERTENT1ËN van 1—6 regeia 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Vrijdars- middags voor 12 uur. EERSTE BLAD. WEEKKALENDER. Zondag 1 Mei. Maandag 2. Dins- dag 3. Woensdag 4. Donderdag 5. Vrijdag 6. Zaterdag 7. ZonsopgaDg, Zaterdag 7 Mei te 4,20, onder te 7.33. Nieuwe Maan Zaterdag 7 Mei. Jaar-, paardenen beestenmarkten. Woensdag 4 Mei, Slochteren j. Ons streven is steeds het santal abonné's uit te breiden, alhoewel dit direct geen voordeel oplevert voor de exploitatie van een krant. Immers de kosten van papier en arbeidsloonen zijn aanmerkelijk booger dan het abonnementsgeld. Indirect komt het evenwel wel ten goede, want hoe grooter het aantal abonné's, hoe grooter de reclamekracht der advertenties is. H.H. adverteerders hebben er dus het grootste belang bij, dat het blad waarin geadverteerd wordt, in ruime mate wordt verspreid. Daarom bieden wij onze abon né's allerlei voordeelen, b.v. het eens per maand gratis plaatsen van een advertentie. Wat wij onze lezers nu evenwel bieden, zal waarschijnlijk nog door geen enkele krant zijn gedaan. Door een contract met de directie der Hoogezandster Bioscoop zijwwe in staat onze lezers gedurende de vertooning van de serie- film „I)e Koningin der Wildernisop Maan- dagavond tegen betaling van de halve entree toegang te verschaffen tôt de bioscoop. Daarvoor wordt wekelijks een bon in het Zaterdagnummer afgedrukt. Bij in- levering van deze bon aan de kassa van de bioscoop ontvangt mes een kaartje tegen betaling van den halven toegangsprijs, voor aile rangen. De waarde van de bon is dus de halve entreeprijs. We kozen juist de zesweeksche serie- film „De Koningin der Wildernis", omdat deze film geschikt is voor elk publiek. Momenteel loopt dit werk met veel succès in het nieuwe „Victoria-theater" te Am sterdam, en ondanks het zomerweer mocht de directie van dit theater met zijn 2000 plaatsen zich verheugen in uitverkochte zalen. De seriefilm is wat spel, sensatie en fotografie betreft, wel de hoogststaande. Prachtige natuurtafereelen, de eigenaar- dige zeden en gewoonten van de verschil- lende volksstammen, maar vooral de strijd tegen de wilde dieren en andere gevaren der woeste streken maken deze film tôt een spannend en aangenaam verhaal. We laten hier onder volgen wat „The Kinematograph Weekly", het meest voor- aanstaande en onpartijdige Engelsche bi- :AIs men ongeiyk heeft, verdedigt men zich doorgaans Iuider dan wanneer men in zyn recht Is. Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) 3.) Hij plaatste zich aan zijn primitieve schrijftafel en schreef de verzen over, terwijl hij elk vers, te voren nog eens weer luid overlas. Een scherpe critiek zou in deze verzen, waarin hij 's keizers zuster de genius van den vrede noemde en haar aanriep om Frankrijk, door haar broeder zoo rijk met lauwerkransen ge- kroond, de zegeningen van den vrede te brengen, weinig gevonden hebben, dat aan Horatius, Corneille en Tasso herin- nerde. Mijnheer Dubois echter schenen ze uitstekend, en zijn droeve trekken waren geheel en al opgeklaard, toen bij zyn gedicht overgeschreven had. Hij zette op de vrijgelaten eerste blad- zijde in sierlijk echrift het adres »Aan Haar Keizerlijke HoogheidPrinses Borghese, regeerend vorstin, van Gua- s'alla, zuster des Keizers", want aile ver- wanten van den grooten César voerden den officieelen titel „zuster en broeder des Keizers", en juist deze titel was het, die hen in de oogen der toenmalige wereld den meest te benijden rang ver* Daarna maakte hij toilet en de keus oscoop vakblad schrijft, De Koningin der Wildernisis een sterke en gezonde avonturen roman, waar- van de attractie nog ten zeerste wordt verhoogd door de omgeving waarin hij zich afspeeld. Het verhaal is vol adem- looze spanning, het is een „Model" hoe avonturenfilms behooren te worden ver- vaardigd. „Sansaties" komen er in over- vloed in voor en deze worden speciaal intéressant door het feit, dat ze meestal worden veroorzaakt door wilde dieren. Er komen in voor alligators, leeuwen, tijgers, luipaarden, olifanten, enz., terwijl ook reeds in de eerste tafreelen het mo derne vliegtoestel niet is vergeten. Van ensceneering is het beeld schitte- rend zoowel wat betreft de grootsche tropisehe landschappen, als de nederzet- tingen der verschiîlende inlaudsche be- woners en het inwendige van hun hutten, tôt zelfs de vreemdsoortige woningen der „Pompoenbewoners" tusschen de toppen der boomen. Onder de verschiîlende sensaties zijn reddingen per vliegmachine, de hulp van een merkwaardig dansenden olifant, de verwoestingen die een dolle olifant aan- richt, en het vangen met een lasso van een tijger midden in zijn sprong naar een weerloos meisje. Ongetwijfeld is „De Koningin der Wil dernis" een seriefilm die enorme trekkracht bezit voor ieder soort van theater, en alJe episoden er van, vol van sterke en snelle handeling zullen gretig worden gevolgd door duizenden bioscoopbezoekers, zoowel oude als jonge. Werkelijk slechts zeer zelden hebben we een „8chlager-serie" gezien, die zoo onmiddellijk en zoo sterk de aandacht van het publiek wint en vasthoudt als deze, en of het nii de held en de heldin zyn die de waagstukken volbrengen (en vele ervan zijn inderdaad zeer bijzondere waag stukken) of dat de medespelenden ex- bokskampioen op zijn beurt de haren der toeschouwers te berge doet rijzen, de be- langstelliDg in het beeld verflauwt geen enkel oogenblik. Het is een van die seriefilms, waarvan de volgende épisodes vol ongeduld worden afgewacht door de bezoekers van het theater, waar hij vertoond wordt en de eenige teleurstelling, die hen het beeld kan brengen is het einde van iedere épisode, dat hen mededeelt, dat ze nog een week hebben te wachten op het vervolg van de apimende avonturen. Het geheele verhaal is bijzonder sterk en krachtig en slechts een der scenes uit een der eerste deelen willen we even aanstippen. De scene waarin een leeuw een man najaagt en overvalt is een der meest merkwsardige feiten, die we ooit voor de film hebben zien afspelen. De directie der Hoogezandster Bioscoop heeft voor de bezoekers van deze serie film, dus ook voor onze abonné's, tevens een verrassing. Aan degene die na afioop van deze viel hem waarlijk niet moeilijk, want hij had slechts één costuum, dat zoo juist niet nieuw meer was. Misschien was dit juist een gunstige omstandigheid want in een galahofkleed had hij zich allicht stijf en onbeholpen gedragen, terwijl hij zich in zijn eenvoudig tenue meer onge- dwongen gedroeg. Toen hij daarna zijn gsdicht ik den zak gestoken had, trad hij de keuken binnen, gaf madame Lablache, die hem, nog iet- wat norsch, veel geluk wenschte, den sleutel, terwijl zy hem aanmaande, de aanstelling niet te vergeten, al was het dan ook aan een tabaksbureau. Beklemd stapte hij voorwaarts, minder doordat hy een der eerste Prinsessen van de wereld ontmoeten zou, dan wel door het feit, dat hij haar een zoo materiëel verzoek zou moeten doen, als zy zijn huldebetuiging genadig aannam. Rijtuig op rijtuig reed naar het paleis van de prinses Pauline Bonaparte, die als weduwe van generaal Leclerc met vorst Camillo Borghese gehuwd was en van haar keizerlijke broeder het vorsten- dom Guastalla ais souvereine bezitticg had ontvangen. Ze regeerde het van Parijs uit door beambten, die meer in dienst van haar broeder dan van haar zelf stonden, ofschoon aile regeeringsde- creten haar stipt voorgelegd en door haar, alhoewel meestal ongelezen, geteekend werden. Zy was de lievelingszuster van Napoléon, met wien zij uiterlijk zoowel als in aard en karakter, het meest over- stemde. Zij begreep al zijn reuzenplannen en had bij een opstand in Rome reeds op jeugdigen leeftijd buitengewone koelbloe- digheid en onbuigzame moed getoond. Was ze een man geweest, dan had ze voor haar broer een groote steun kunnen worden en had ze een zoon gehad, hij ware beslist door den keizer als zyn op- serie-film, het dichtstbij raadt de geheele lengte (in Meters) van deze film, wordt een Abonnement uitgereikt, welke een jaar laDg gratis toegang geeft tôt de bioscoop voor elk programma een keer geldig op de rang waarop hij of zij de zes achtereenvolgende weken heeft plaats genomen. Bij de oplossing, welke per brief moet geschieden, moeten de z e s kaartjes worden ingesloten. De brief moet duidelijk vermelden het getal in cijfers en het juiste adres van de inzenders. Voor elke rang wordt één abonnement disponibel gesteld. yan deze seriefilm waarvan de eerste serie wordt vertoond Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Mei, wordt Zaterdag en Zondag reeds als extra nummer een voorproefje vertoond. De eerste bon wordt afgedrukt iu het nummer van 7 Mei. Degene die zich deze week nog opgeeft als abonné, kan mede van deze buitenge wone gelegenheid profiteeren. De abonne- mentsprijs bedraagd slechts 60 cent per drie maanden. In haar vergadering van Donderdag 21 April heeft de Tweeds Kamer het iniiiatiefvoorstelRutgers c.s., inzake plaatselijke keuze, aangenomen. 't la er in die zitting en ook in die van den dag te voren, nog al heet toege- gaan, maar 't eind van 't lied is geweest, dat het ontwerp is aangenomen met 39 tegen 29 stemmen. Zooals men ziet, was weer een tamelijk groot p^rcentage der leden afwezig. Maar 68 van de 100 waren présent. Dit dient met leedwezen te worden geconstateerd. Vôôr stemden 5 katholieken, 8 anti-revolutionairen, aile aanwezige Chr. historischen, sociaal-demo- craten en communisten, de christen demo- craat A. P. Staalman en de plattelander Braat. Tegen stemden 13 katholieken, 3 anti-revolutionairen en aile aanwezige vrijzinnig-democraten en liberalen. Deze allen, samen vormend een verre van voltallige kamer, hebben een beslissing genomen, een beslissing, die aan drie- vierden van zeker bevolkingscomplex een bepaalde bevoegdheid toekent. Als niet de Eerste Kamer het ontwerp verwerpt (de heer Rutgers zal het ook daar verdedigen) en de miDister gaat er zijn goedkeuring aan hechten, krijgen we naast de periodieke verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad, een nieuw soort stemmiDg, nu eens in deze, dan in die gemeente. volger aangenomen. De genegenheid en het vertrouwen van den keizer in haar waren zoo groot, dat men beweerde, hoe hij het betreurde, dat niet hier, als in het oude Egypte, de broeder de zuster mocht huwen. Dit ailes wist men in het toenmalige Parijs zeer nauwkeurig en was het dan wonder, dat ieder, die door zyn betrekking tôt het hof er het recht toe had, zich beijverde, de geliefde zuster van den wereld heerscjier op haar ge- boortedag te huldigen De fraaiste equipage's volgden elkaar voor het portaal van het paleis in lange rijen en het volk, gewend aan menig luisterrijk schouwspel, stond ook nu weer in dichte rijen op de straat, nu eens zwijgend, dan weer met vriendelijke op- merkingen of sympathie-betuigingen de inzittenden begroetend. Slechts enkelen echter gingen binnen en buiten de verwanten van 't ksizerlijk huis en de hoogste waardigheidsbekleeders werd bijna niemand toegelaten om de Prinses persoonlijk zijn gelukwenschen aan te bieden. De meeBten voeren, nadat ze den in groot gala aan het portaal staanden hofmeester hun namen opge- geven hadden, weer door de onvermoeid wachtende menigte weg, vriendelijk lachend, doch inwendig geraakt over de impertinentie van de Prinses, die het waagde, de strenge étiquette, waar aan de keizer zoozeer hechte, te overtreden. Terwijl het heele hof, de eerste mannen van het leger en de regeering, banevens de diplom&ten zoo in feestelijke processie het paleis voorbij trokken, bevond zij, wie al deze buldebetuigingen gold, zich in even ryk als smaakvol vertrek aan de tuinzijde van het paleis gelegen, waarin slechts dof het straatgedruisch doordrong en dat half salon en boudoir was. De breede glazen deur, waarvan een marme- ren trap naar den grooten tuin voerde, Deze stemming zal ongetwijfeld een zeer heftig karakter dragen en de voorbe- reidende maatregelen, zullen heel wat propaganda-materiaal vragen. Aan den eenen kant zullen staan de vergunn'ng houders, aan de andere zyde, de yverige voorstanders voor de drooglegging van ons land. 't Zal waarschijnlijk geen zeer verheven strijd worden. Daarvoor is hij te per soonlijk. De zaak is nu als volgt Wanneer een vijftiende deel van hen, die op de kiezerslijst voor den gemeente raad staan (dus onze vrouwen ook) er op aandringt, moet een stemming worden gehouden over een plaatselrjk verbod van drankverkoop. Blijken bij die stemmiDg, drie vierden van de opgekomenen, voorstanders van de drooglegging, dan zal een desbetreffend voorstel aan de Kroon worden gedaan, mits deze drie vierden tevens uitmaken de meerderheid van hen, die op de kiezerslijst geplaatst zijn. Dit laatste had de heer Rutgers aan- vankelijk niet iu zijn voorstel opgenomen, maar hij bracht deze bepaling aan, nadat de heer Abr. Staalman een amendement had ingediend om niet te laten beslissen door 8/4 van de opgekomenen, maar van de kiezers. Is de stemming gehouden en blijkt de uitslag ten gunste der plaatselijke keuze, dan is ze nog niet bindend, maar blijft de beslissing aan de Kroon. De regeering is vrij de drooglegging niet goed te keuren, wanneer drie-vierden der stemmers vôôr hebben uitgesproken, maar zij is niet vrij de drooglegging wel goed te keuren, wanneer minder dan drie vierden zich er véér uitspraken. De Kroon kan dus naar eigen oordeel de drooglegging weigereD, wanneer zij meent, dat een gemeente een zoo heterogene stemming hield, dat de uitslag weinig wezenlyke waarde zou hebben. Aan dit initiatief-voorstel ligt voor velen een lcfftdijke bedoeling ten grond- slag. Voor anderen niet. Velen zien er een waardige bestrijding in van het door hen gewraakte alcobolmisbruik. Anderen zien de waarde en de wenschelijkheid van plaatselijke keuze ter bestrijding van het alcoholisme niet in. Merkwaardig was het dan ook, dat van de vier Kamer- leden die als hoofdbestuurders eener drankbestrijdersorganisatie, nog dezer stond open, het lichte, jonge groen van de groote platanen, accazia's kastanje's blonk in den hellen zonneschijn, voor- jaarsbloemen sierden het balkon. Het vertrek van de Prinses, was opgevuld met al die duizend kleine dingen, welke de luim van een vorstelijke dame van geest en smaak, met de onuitputtelyke middelen van de zuster van den wereld- heerscher, rondom zieh vereenigen kan. In de nabyheid van het raam stond een klavier van rozenhout, een mandoline op het Perzisch tapijt en daarnaast een kost- bare harp. Meesterwerken in marmer en brons schilderijen van elke school sierden de met Indische tapijten behangen wanden. Voor het tweede venster een naar onzen tijd te sierlijk schrijfbureau in den haard een klein vuur van welriekend hout, dat het 00g door zijn reflexen aan genaam aandeed, zonder de temperatuur van de luwe lentelucht te verhoogen. Op een van de breede kanapé's uit dien tijd, welke een navolging van de Grieksche rustbedden zouden zijn, zat half terugge- leund in de roodzijden kussens met gouden kwasten, Prinses Paulina de schoonste van het aan schoonheden zoo rijke hof haars broeders. Haar klassiek zuiver gesneden gel&at met de lichtbruine teint der zuidelijke volken had de antieke trekken van haar broeder, betzelfde trotsche, koene, vurige 00g, waarvoor, als het in toorn fiikkerde, de heele wereld sidderde. Ook zooals het bij hem het geval was, kon de prinses in licht, vlug gebarenspel, door ontelbare nuancen haar woorden verklaren en aanvullen, waardoor een onderhoud met haar te behaaglijker werd. Maar ailes wat bij haar broeder hard, onverbiddellijk en dikwijls dreigend was, was bij haar, trots de groote over- eenkomst, met een waas van vrouwelyke zachtheid, afgewisseld door schalksheid overtogen, zoodat zy elk der beroemste dagen een oproep teekenden om overai, waar mogelijk, het hedendaagsche alco holisme ten krachtigste te bestrijden, twee sréor en twee tegen het ontwerp hebben gestemd. Het ontwerp-Rutgers zal, ik zeide het hiervoor reeds, een hevigen strijd ont- ketenen. De voorstanders van plaatselijke keuze zullen natuurlijk een geweldige propaganda voeren om, als ze 15 der kiezers op een lijst hebben en daardoor een stemming over al of niet invoering der plaatselijke keuze, kunnen vragen, meer dan 50 der op de lijsten geplaatste kiezers voor den Gemeenteraad, of drie- vierden van hen die zullen gaan stemmen» voor de plaatselijke keuze te winnen. De tegenstanders van plaatselijke keuze en van hen noem ik slechts de hôtel- en caféhouders, zullen het hunne doen, om de propaganda der drankbestrijders afbreuk te doen en trachten het aantal tegen- stemmera zoo groot mogelijk te doen zyn. Van deze laatste hebben wij den laatsten tijd ook een uitstekend georganiseerde propaganda kunnen constateeren. Valt ten slotle de stemming ten hunnen on- gunste uit, dan zullen zij na deze propa ganda en na verloop van tijd een nieuwe stemming veroorzaken. En ook zij zullen propaganda-materiaal genoeg kunnen vin- den. Wij wijzen slechts op den enormen smokkelhandel, die zal ontstaan. Stel eens, dat in Sappemeer de plaat selijke keuze niet werd ingevoerd en in Noordbroek wel. De ingezetenen daar zouden maar een stap behoeven te doen om zich vol te drinken. En de berichten uit Amarika, dat dan ook drooggelegd is, spreken van een zich immer uitbreidenden clandestienen verkoop. Slechts dit bereikt men met plaatselijke keuze de drank wordt verder van de bavolking gebrackt. Htt drinken voor- komt men echter niet. Edoch De plaatselijke keuze is nog niet ingevoerd, al heeft de Tweede Kamer het ontwerp ook gobdgekeurd- In de Eerste Kamer moet het ook nog een punt van bespreking uitmaken. En keurt ook die het ontwerp goed, dan nog wordt het maar zôô niet automatisch tôt wet ver heven. Het heeft nog heel wat klippen te ontzeilen en 't is beat mogelijk, dat het op een van die strandt. Ook de Raad van State stelt een zeer formeel onderzoek in. En de regeering heeft op eventueele aanmerkingen en be- schoonheden van het keizerlijk hof in de schaduw stelde. Z) hield een vaas van Sôyres-porceleln, met welriekende viooltjes gevuld, in de hand, en beschouwde met belangstelling de verschiîlende médaillons, die er op voorkwamen. Voor haar, op een tabouret, zat de keizerlijke hofschilder Isabey, een man van ongeveer veertig jaren, in donker, met zilver gestikte hofkieedy, een kloek, geestvol, ofschoon niet regelmatig schoon gelaat, dat de trekken van den kunstenaar met die van den hoveling vereenigde. Aan zijn hais pronkte het kommandeura- kruis van het Legioen van Eer. „Inderdaad," sprak de Piiuses, „een koninklnk geschenk deze vaas met het beeld van den keizer omgeven met de portretten van onze geheele familie door Isabey's hand geschilderd." n't Zijn de blosmen, die ik Uwe K. H. bracht", viel Isabey gelant in, „deze bloe» men van den keizer, als eens de leliën van den koning, zullen de wenschen ver* vullen die ik voor u en uw huis koester. Was het nu niet mijn plicht, voor die bloemen een passende vaas te vervaar- digen „En u heeft, als koning der kunst, mij een geschenk gebracht", sprak Paulina, „dat ik, een arme Prinses, niet vergelden kan, en wasrvoor ik steeds uw schulde- naar zal blyven." „Een genadige blik van uw Keizerlijke Hoogkeid", riep Isabey vis duizend maal meer waard dan aile schatten ter wereld." „Die blikken zijn steeds voor u, myn lieve meeater, en opdat u zich deze steeds herinnert, neem dan dit aandenken, dat u ieder oogenblik, aan de vasallen van uw rijk, aan de kleuren van den regen- boog herinnert." (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1