51e Jaargaug WOENSDAG 11 MEI 1921 No. 87 Drukker-Uitgever T. K. KREMER în te H006EZAND. Klai-W)nrisw««p KrnniWBllia riaam.»».-. wordi gaîe?9t, ta HOOGEZAND, Klel-Wtndsweer, Kropswclde, Westerbroek, Foxhol SAPPEMEER SLOPHTFrfm «iriHah un Harketede, Lageland, Oversehlld, TEN BOER, NOORDD3JK, NOORDBRQEKZUIDBROEKMUNTENDAM, ZUIDLAREN, miààï^L ™„„n'e"Mti'" Dio8d*&SD"dd*B" Vrijd.,,. «roningen, Tel.P772. AdTer,e,1,i™ Iwtruireiide Handel «n Niiverlieid le voor de stad «poulngen alleen gepeclitlgd het algemeen Advoplenlloliuponu pan 11 WESTENBOKU «uanekah I a 0F -"»» «"'M- S8™"*d h„ Adpeptentleliiireaii .WLL1WU. «Paveakage, Î6, 76,1. Vergadering van den Raad der gemeente HOOGEZAND, Icieel Qrgaai voor KOOfiEZAND, SAPPEMEER en SLOCHTEREN. Dit BLAD versehgnt iederen WOEN8DAG en ZATERDAG. ABONNEMENT8PKIJ8 per drie maanden 60 cent bij voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. SiPPEMEEB. Tel. 418. op Vrijdag 6 Mei 1921, 's nam. 6 uur. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heer Clobus, wegens ongesteldheid, en één vacature. Voorzitter de Burgemeester. Aan de orde 1. Notulen. Worden gelezen en on- veranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Beschikkingen van Gedeputeerde Staten inzake goedkeuring 1. tôt het aaDgaan eener tijdelijke kasgeldleening ad 150.000. 2. tôt wijziging van het règlement voor het Burgerljjk Armbestuur. Voor kennisgeviug aangenomen. b. Jaarveralagen van de commissiën tôt wering van schoolverzuim te Kiel Windeweer en Foxhol over 1920. Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag van de Ambachtsschool te Voendam over 1920. Voor kennisgeving aangenomen. d. Adrea van den Opperrabgn te Groningen, w&arbg hij zich beklaagt over de opzegging der verpleging van Sara Mozes in het Apeldoornache Bosch, met de bedoeling de patiente wegena de hooge verplegingskoaten in het Burgerlgk arm huis te Hoogezand op te nemen. Geateld in handen van B. en W. ter afdoening. e. Veralag over 1920 van de Mg. tôt aanleg en exploitatie van laagspannings netten te Groningen. Voor kenniageving aangenomen. f. Dankbetuiging van H. Huttinga en vrouw, voor hunne herbenoeming tôt Directeur en vrouw van het Burgerlijk armhuis en verhooging van salaria. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemd raadslid J. Kremer. De voorzitter wgat wethouder Reindera en de leden Lambers en van der Werff aan om de geloofabrieven met den secre taris na te gaan. Na onderzoek rapporteert de heer Reindera dat de atukken in orde zijn, waarop besloten wordt Ged. Staten te adviseeren tôt toetreding van den heer Kremer als lid te besluiten. 4. Benoeming onderwjjzer aan de o. 1. achool te Hoogezand, hoofd de heer Klasens. De voordracht besta&t uit de heeren 1. H. de Lange te Norg 2. P. Sennema te Aduard 3. H, G. de Boer te Stavoren. Benoemd wordt de heer de Lange met 11 atemmen, op den heer de Boer Werd 1 stem uitgebracht. 5. Alsvoren aan de o. I. achool te Weaterbroek, waarvoor worden voorge- dragen 1. H. G. de Boer te Stavoren 2. P. Sennema te Aduard 3. H. J. Lier te Hoogersmilde. Benoemd wordt de heer de Boer met algemeene atemmen. 6. Alsvoren aan de o. 1. achool te Kiel- Windeweer, waarvoor worden voorge- dragen 1. P. Sennema te Aduard 2. H. J. Lier te Smilde. Benoemd wordt de heer Sennema met algemeene atemmen. 7. Aanbieding verslag met rekening en verantwoording van de Avondvaktee kenachool te Hoogezand over 1920. De ontvangaten en uitgaven wgzen een totaal van f 4795.97 aan. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Aanbieding rekening en verant woording van de naai-, brei- en bewaar- Bchool te Foxhol over 1920. De ontvangaten hebben bedragen f 1118 80, de uitgaven f 1117.67, zoodat er een batig aaldo is van f 0.63. Voor kenniageving aangenomen. 9. Aanbieding veralag Volkshuiavesting idgevolge art. 52 der Woningwet over 1920 Voor kenniageving aangenomen. 10. Aanbieding gemeenteveralag over 1920. Voor kenniageving aangenomen. Het verslag blçjft intusschen voorloopig ter visie liggen. 11. Vooratel van B. en W. tôt het vragen van vrijatelling voor het vak lichamelijke oefening op de gemeente scholen. B. en W. stellen voor voorloopig voor de jaren 1921 en 1922 vrijatelling te vragen, aangezien de noodige localiteiten en terreinen voor het geven van onder- richt in de lichamelgke oefeningen ont- breken. Wel zal onderricht worden gegeven in de vrije en ordeoefeningen. De heer Hofïman vraagt hoe het staat met het in te richten gymnaatieklokaaî in de oude mulo-school. De voorzitter zegt dat spoedig deze zsak in den raad behandeld zal worden. Conform het vooratel van B. en W. wordt hierna bealoten. 12. Wijziging gemeentebigrooting 1920 Verschillende wijzigingen worden aan gebracht. r 13. Betaling uit den poat voor onvoor ziene uitgaven over 1920. Tôt betaling van twee poaten, groot in totaal f 470.30, uit „onvoorzien" wordt besloten. 14. Splitsing van het in beklemming uitgegeven bouwterrein aan den heer H. J. Bodewea, gelegen te Foxhol. Splitsing wordt gevraagd om een nieuwe woning met rijkssteun te bouwen ten behoeve van G. J. Bodewea, een broer van den heer H. J. Bodewea. Het verzoek om splitsing wordt toege ataan. 15. Verzoek van R. Radema te Foxhol om een bouwperceel van het gemeenteland aldaar, bij wgze van pacht. Adressant vraagt een perceel ter grootte van 600 M2., met een frontbreedte van 20 en een diepte van 30 Meter, zwettende achter aan het perceel van den heer Boekhoudt, ter eene zjjde aan den heer van Rhee en aan de voorzgde aan den grintweg. Er komt, volgena den voorz., eene goede woning op den grond te ataan zoodat er aile aanleiding ia het verzoek in te willigen en den grond tegen een prijs van f 3 per are af te staan. Conform besloten. 16. Wijziging heffiugsverordening hoof- delijken omslag. B. en W. stellen voor, in verband met de voorgenomen inning door het Rijk van de gemeentelijke belasting vanaf 1 Mei 1922 een aanalag op te leggen over 16 maanden en wel van 1 Januari 1921— 1 Mei 1922. Bovendien komen zij met een vooratel om het reeds dikwijls geuite bezwaar van te laat verschgnen van het kohier van den H. O. te ondervangen. Zij doen daartoe het vooratel een voor- loopige aanalag op te leggen naar een voorloopig geschat inkomen en met in- achtneming van een voorloopig te bepalen vermenigvuldigingacijfer, tôt hoogstona sli van het bedrag van den defiaitiaven aanalag van het vorig jaar. Wenacht de Raad een limiet van 50 dan bestaat daartegen bij B. en W. geen bezwaar. De verordening dient aladan in boven staanden zin gewgzigd te worden. Door deze wijzigingen in de verordening zal het sluiten van kasgeldleeningen wel uiet meer behoeven plaats te hebben. Conform het vooratel van B. en W. wordt besloten. De heer Buurma gaf nog te kennen dat het veratandig zal zijn niet boven 50 °/a van den aanalag van het vorig jaar te gaan. 17. Ontwerp regeling tôt gemeenaehap- pelijke exploitatie van een stoomwegwals met Slochteren. De heer Streuper atelt voor de regeling eerst voor één jaar, bij wijze van proef vast te stellen. Hij krijgt ten antwoord dat dit ook de bedoeling is. De heer Botke meent dat Slochteren aanvankelijk méér zou bijdragen dan Hoogezand i. v. met zijn méér uitgebreid wegennet. De heer Reindera zegt dat het wegennet van Slochteren niet veel uitgebreider is daarentegen zijn de wegen in de gemeente Hoogezand drukker. In verband hiermede is overeengekomen dat ieder evenveel in de kosten zal bijdragen. De raad hecht hierna zijne goedkeuring aan het ontwerp. 18. Verzoek van Mej. T. Schaaf, on- derwijzeres in de nuttige en fraaie hand- werken aan de muloschool, om salaris- verhooging. B. en W. stellen voor aan Mej. Schaaf eene verhooging van f 50 per jaar te geven. Goedgekeurd. 19. Vaststelling van het kohier van hondenbelasting over 1921. Vaatgeateld op ruim f 1900. De opbrengat van het kohier ia volgena de nieuwe regeling 8 X hoog dan vroeger. 20. Schrjjven van Ged. Staten inzake herziening jaarwedden wethouderB. Ged. Staten wenschen de jaarwedden der wethoudera vaatgeateld te zien op 600 voor ieder. B. en W. staan niet sympathiek tegen- over dit vooratel van Ged. Staten. De heeren wethoudera vinden het tegenwoordig loon hoog genoeg zij wenschen niet meer. De heer Streuper acht eene belooning van f 600 voor de wethoudera niet over- dreven. De tegenwoordige wethoudera zijn kapitaalkrachtig en hebben de beloo ning niet noodig. Er kunnen echter ook wethoudera komen. die niet zoo kapitaal krachtig zijn en daarvoor is eene belooning van 600 voor het werk z. i. niet te hoog. De heer Reindera atelt er een eer in dat hij is gekozen tôt raadslid reap. wet houder. Hij doet met liefde thans zijn werk pro deo voor de gemeente. Wanneer hg er voor betaald zou worden, heeft het baantjs voor hem zijne aantrekkeljjkheid verloren. Hij zou dan meer een ambtenaar zijn die voor hst werk wordt betaald. Caarom zou hij gaarne willen dat geen wijziging in de tractementen der wet houdera werd gebracht. Laat men de aalarisaen verhoogen als er wethoudera komen die het meer noodig hebben. De heer Streuper meent, dat het dàn moeiljjk zal gaan. Dàn zal men tegen dien wethouder allicht zeggen, dat hij het bsanlje om de centen heeft gewild. Hij blflft er dus bij eene verhooging tôt f 600.goed te achten. De heer Buurma meent, dat het werk van een wethouder behalve het baantje van den heer Reindera, die thana veel werk heeft met de werkeloozen thana met f 330.— per jaar is betaald. Het is thans geen lijd om maar met het geld om te gooion. Hij is dus tegsn verhooging. De heer Streuper gelooft niet wat de heer Buurma beweert. Vroeger ia eens gezegd, dat de wethoudera 10 cent per uur verdienen. Is dat dan genosg De heer Botke ia van hetzelfde gevoelen aïs de heer Buurma en is dus tegen ver hooging. Over het algemeen hebben we verlaging van loonen en dalmg van Ievens- standaard. We moeten dus niet met Ged. Staten meegaan. De heer Lambers meent, dat we niet tôt verhooging moeten overgaan nu de wethouders dit zelf niet wenschen. Bg stemmingblijken alleen de socialisten te zijn véér verhooging der saiarissen; de anderen zijn er tegen. Ged. Staten zal dus geantwoord worden, dat geen verhooging der jaarwedden van de wethoudera gewenscht wordt. 21. Schrgven van Ged. Staten tôt herziening jaarwedden Burgemeester en Stcretaria met na^er ingekomen achrijven van d8 afd. Groningen van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. Ged. Staten stellen voor de jaarwedden van burgemeester en secretaris te bepalen op f 5000.voor den burgemeester en f 4000.voor den secretaria. B. en W. adviseeren in ongunstigen zin. De heer Pieters atelt een motie voor van den volgenden inhoud „De Raad der gemeente Hoogezand, in vergadering op heden 6 Mei 1921 bijeen besprekende een achrijven van Ged. Staten nopens herziening jaarwedden wethouder, alsmede een schrijven van dat collège inhoudende regeling herziening jaarwedden Burgemeester en Secretaris bekend met het uitdrukkelijk verlangen der heide eerstgenoemde functionarissen om hunne saiarissen niet te verhoogen gelet op a, de gestadige vermindering der uitgaven voor levensonderhoud b. verlaging der loonen in 't algemeen c. de slechte staat waarin onze ge meente financiën dreigen te geraken, eenerzijds aïs gevolg van het uitdrogon der belastingbronnen wegens de groote malaise waarin industrie, landbouw en handel momenteel verkoert, anderzijda tengevolge van de enorme uitgaven welke de werkloosheid, die wegens stilstand van vele bedrijven onruatbarend groote af- metingen aanneemt, vragen dat salaria verhooging onder de huidige omstandigheden niet geoorloofd is, besluit op de voorgestelde herziening der jaar wedden ongunstig te adviseeren en deze motie ter kennis te brengen van Ged. Staten dezer Provincie en gaat over tôt de orde van den dag. De heer Reindera gaat volkomen met de motie accoord. 't Is wel gewenscht, dat Ged. Staten duidelijk wordt gemaakt, dat thacs in de allerlaatate plaats ver hooging gemotiveerd is. De heer Buurma wil nog eyen opmerken, dat de heer Burgemeester zelf de ver hooging niet wenacht. De heer Hoffman is tegen verhooging, doch ook tegen de motie. Daarin staat dat de loonen in 't algemeen worden verlaagd in verband met de daling van den levensstandaard en dat nu ia niet juist. Er zijn wel loonen, die gedaald zijn, doch dit ia niet in algemeenen zin het geval en ook niet uitsluitend tenge volge van de daling van de pryzen der levenamiddelen. De heer Botke motiveert nader de juiste formuleering van de motie. De heer v. d. Werf is vôôr de motie en zou graag met het oog op het effect ervan hebben, dat deze met algemeene atemmen werd aangenomen. Hij atelt eene kleine rôdactie-wgziging voor en hoopt, dat de sociaal-democraten deze thans kunnen aanvaarden. De heer Hoffman moet nochtana be zwaar tegen de motie maken. De heer Buurma gaat accoord met de door den heer v. d. Werf voorgestelde redactiewijziging, doch meent deze 07e- rigens te moeten handhaven. De heer de Groot ia tegen de motie ala aociaal-democraat, omdat hij, indien hjj er \66i- stemde, feitelijk véér verlaging van loonen zou zijn. Ôok staat in de motie, dat de loonen der wethoudera niet moeten worden verhoogd en dit willen de socialisten jui'st wèl. De Voorzitter wil de heele motie, nu verschillende leden er tegen zgn, liever in den zak houden. Laten we met algemeene atemmen aannemen, dat we tegen verhooging der saiarissen zijn en dit met klem aan Ged. Staten berichten. De heer Wedeven is vôôr een motie; 't spreekt aterker. Bealoten wordt op aanraden van den heer Reindera Ged. Staten met aandrang te adviseeren niet tôt verhooging der aalarisaen over te gaan en daarbfj een verslag van de gevoerde besprekingen over deze kwestie te voegen. 22. Hondsdolheid. De Voorzitter leest een schrjjven van Ged. Staten voor, waarin te kennen wordt gegeven, dat het in 't algemeen belang noodig is, dat voor de gemeente eene verordening afgekondigd wordt, dat aile honden aan de ketting moeten worden gelegd. Hoewel eenstemmig eene dergelijke regeling wordt betreurd, wordt de nood- zakelijkheid er toch van ingezien en besloten in den geest van Ged. Staten te handelen. Rondvraag. Vôôr de vergadering gesloten werd deelden B. en W. nog mede, dat zij een onderzoek hebben ingesteld aangaande de klacht van den heer van der Werf over den te hoogen prij3 van den electriachen stroom. Zij hebben terzake een onderhoud gehad met den heer Viervant Tukker, die mededeelde dat verlaging vermoedelijk binnen afzienbaren tijd is te wachten. Er ia een achterstand in de exploitatie- rekening alléén voor Hoogezand pl.m. 5000, die eerst moet worden ingahaald. Indien deze achterstand niet had bestaan, waren de prg'zen reeda verlaagd. De heer Streuper vraagt clementie voor sommige oude menschen, o.a. te Weater broek, die eene afname Van stroom ten bedrage van ruim f 30 moesten garan- deeren en bjjlange na dit niet verbruikt hebben. De heer Lambers aluit zich volkomen bij het gezegde van den heer Streuper aan. De haer van der Werf dringt bij B. en W. aan zooveel mogelijk op verlaging te bljjven aansturen. Nadat de heer Reindera nog het woord heeft gevoerd, wordt besloten dat B. en W. de zaak nog een3 zullen bezien. De voorzitter doet mededeeling van een bericht van den Pensioenraad, waarbij te kennen wordt gegeven dat het toegekend penaioen aan vrouw Mager bekend uit de armhuiskwestie wordt gehandhaafd. Wethouder Reindera wenacht nogmaals hjj dsed dit ook reeds in de zitting van B. en W. te constateeren dat hjj niet begrijpt hoe de Pensioenraad zoo iets kan bealuiten. Hij is er voor om aan dezen Raad te vragen welke motieven er toe geleid hebben om het penaioen te geven. Iliertoe wordt bealoten. De heer Streuper wil het hebben over werkeloozen boven 65 en beneden 18 jaar. De Commiaaia voor Steun, ^Verkver- echaffiag en Vborlichting meent hiervoor niets te moeten doen. Hij acht dit niet billijk, vooral "hiet als de minderjarige jongena koatwinners zijn. De heer Reindera meent dat deze jongena zich tôt het B. A. om ondersteu ning moeten wenden. De heer Wedeven voelt veel voor het- geen de heer Streuper aanvoert. Na korte discuasie zullen de bedoelde categorifin in overweging worden gegeven zich tôt het B. A. om steun te wenden. Even wordt thana nog de verbetering van het voet- en rijpad aan de zuidkant van het Winachoterdiep besproken. Het eind van de bespreking is dat de betrokken commiasie met een voorstel bij den Raad zal komen. Hierna aluiting. te brengen op zijn aalaris. Geateld in handen van B. en W. om ad vies. Ingekomen een adrea van de Damater Auto Maatschappg berichtende, dat zg een personen autodienat wenacht te orga- niseeren van Appingedam over de ge meente Slochteren naar Groningen via ScharmerHarkstede en daarvoor een aubaidie jaarlijks verzoekt van 1000 tôt wederopzeggings toe. Geateld in handen van B. en W. om advies. Ingekomen een adrea van Doornbos en Klooaterhuia, auto-verhuurdera te Schar mer om daarop niet in te gaan. Gevoegd bij het vorig adrea. Iugekomen de rekening van het Burg. Armbestuur over 1920. Inkomsten f 28884.681/2 Uitgaven 28693 421/2 Vergadering van den Raad der gemeente SLOCHTEREN, gehouden Vrijdag 6 Mei 1921, nam. 3 uur. Aile leden aanwezig. Voorzitter de heer Burgemeester. De notulen worden gelezen en onver- anderd goedgekeurd. Ingekomen een schrgven van den heer van Haeaelt, benoemd onderwijzer te Siddeburen, berichtende, dat hij met 1 Juli in functie treedt. Ingekomen een adrea van de afd. Veen- dam van den Ned. Bond van werklieden om invoering van den 8-nrendag of 45- urigen werkwerk bij de in dienst der gemeente zijnde werklieden. Geateld in handen van B. en W. om advies. Ingekomen een adrea van H. Kreger, veldwachter te Scharmer, verzoekende het door hem als bode van het water- schap genoten loon niet in mindering Saldo f 141.26 De rekening wordt in handen gesteld van de leden Koning, Riepma, Baatiaans en Kuper tôt nazienïng en advies. Ingekomen een schrgven van G. Land- man en P. J. Knollema, leden van den Raad, vooratellende, dat de raad besluit, dat het gemeentebeetuur de arbeidera aanapoort om lid te worden van een vakorganiaatie aangesloten bij een werk- loozenkaa, met dien veratande, dat zg", die zich niet aansluiten van gemeente- wege geen werk zal worden verachaft. De heer Knollema licht het voorstel toe en zegt, dat een volgend winter de werkloosheid nog even groot zal zijn en aangeapoord moet worden om de arbeidera lid te doen worden van een vakorganiaatie aangesloten bij een werkloozenkas. Aan gezien men eerst 26 week contributie moet hebben betaald om uit een werk loozenkas te kunnen krggen, kan de zaak met wachten. Hij hoopt, dat de raad met het vooratel medegaat, het Rjjk betaalt immers in de werkloozenkaasen bij. In de uitvoerige discusaien die volgen, willen de heeren de Haan, de Boer en Boven wel aanmoediging aan de arbeidera om zich aan te sluiten bij eene vakorga niaatie aangesloten bij een werkloozenkas, doch niet, dat zij, die zich niet aansluiten van gemeentewfge geen werk zal worden verachaft. Met die opgelegde dwang kunnen de aprekera niet medegaan. De heeren Landman en Knollema zeggen, dat de thans aangesloten arbeiderB blgk geven wat te willen doen voor de kwade tijden door hunne bijdrage der contributie, terwijl ook de Miniater heeft gezegd, laat de niet aangesloten verwezen worden naar het Burg. Armbestuur. De heer de Haan Dat ia wel waar, doch ik onderachrijf die meening niet. De heeren Frege en Kuper vinden dat men thana voorrechten geeft aan de niet aangesloten. De heer Jager vindt, dat als er geen pressie op uitgeoefend wordt, de zaak zoo blijft als zij nu ia en aanaluiting in het belang der gemeente is. De heer de Hsan zegt, dat als do niet aaDgeslotenen atraka verwezen worden naar het Burg. Armbestuur door het Rgk in de kosten van het Burg. Armb. niet wordt bijgedragen, doch wel in die der werkverschaffiog. De heer Boven vindt dat men door aanneming van het voorstel het volgend jaar ziekelrjke toestanden krggt. Het voorstel Knollema-Landman wordt aangenomen met 8 atemmen voor en 7 tegen. Voor de heeren Frege, Landman, Hartenhof, Uitlien, Knollema, Kuper, Riepma en Jager. Tegen de heeren Boven, Westers, Koning, de Boer, Baatiaans, Kooi en de Haan. Ingekomen het volgende voorstel van het lid van den Raad Uitlien Namens de S. D. A. P. fractie neemt de heer Uittien de vrjjheid het volgende voorstel bij den raad in te dienen De raad benoome eene commiasie van 3 per- aonen voor werkverruiming. Tôt toelichting wordt gezegd, dat nU de werkloosheid nog langen tijd duurt er andere maatregelen dienen te worden getroffen, Het kloppen van keien dient te worden geataakt en meer productieven arbeid te worden uitgevoerd. Genoemd wordt in de le plaats het verharden van den trekweg langs het Slochterdiep. In verband met de urgentie van het werk- loozenvrasgstuk dient het voorstel direct op de a s. Vrijdag te houden raadszitting te worden behandeld. Do heer Uittien licht het punt uitvoerig toe en zegt dat de beatsande werkloosheid nog langen tgd zai duren en na een korten tgd van drukte zal terugkeeren. Om die werkloosheid te beperken is het noodig om maatregelen te nemen. Ook ia hier wsrkverachaffiug in den vorm van keienklopperg, wat miaachien wel het meest onpractische werk genoemd mag worden, dat er voor dezç arbeidera ia. Voor de gemeenschap hebben de arbeidera

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1