'I Sappt Ondergeteekende S. BRUST, SABgoraTafelkleedenl KOENEMAN's Koffie-, Thi I. S. DE B I En IMKE HU1SMAN. B. OLTHOF. RIJWIELEN, M. J. IDMMELEN. Noorderstraat, Sappemeer. No. 57. I Prachî Ailes p No. 57. I BON. nienwe zoowel aïs gebraikte. Prachtige keuze goedkoope winkel, ZEER Ëmaille Artikeler Wasckakers, Was< goteu Ëmaille K< kelen te noernen, Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Mieuws, n. w. a. Gemengd Nieuws. r -r - Vergadering Tan den raad der gemeente ZUIDBROEK, j i Dame ITm rasskt bekend, dat zjj haai Ipw®? zaak heeft overgedrager «an den heer B. OI.TKOF. Zj bstuigt haar geachte clientèle danl voor het vertrouwen haar zooveh jaren geschonken en beveelt baal opvoiger ten zeerste aan. Verwijzende naar boven staande adveitentie beveell ondergeteekende zich beleefd bij het geschte publiek van Siddeburen et Omstreken aan, zullende zorg dragée voor eene nette bediening. SIDDEBUREN, Mei '21. Kruideniert- en Gruttert waren, Ver f waren, Lahken en Vernitten, en 8CUILDWOLDE. Speciaal adret voor Vahleett en VerniMtelen, altmede aile Onderdeelen voorradig. Telefoon 48©. Steeds versch lu voorraad v. Nelle'a Koffie in B versehillende merken. Tsktak'a Koffie no, 1 en 2. Broekema's Koffie no. 1 en 2. Prima losse Koffie B5 et. pond. Zeer goede Koffie 42 et. pond. Van Nelle'a Thee. Wgehels' Thee. Tiktak's Thee. Kahrels' Thee. Broekema's Thee. Prima losse Thee per ons 14 cent. Witte Suiker 36 cent pond. Waxine Nacht- en Theelichten. Spiritus per 8 m. fi. 26 et. Verkade's Paneermeel 35 cent. Zelfrjjzend Bakmeel 371/j et. Verkade's Ontbgtkoeken 25, 50 en 75 cent. Verkade's zakjes Beschuiten 20 et. Zakjf>s Beschuiten Crebss 20 et. Bettellingen corden aan huit beaorgd. met het koienkloppen geen cent verdiend, wel hebben ze hun linbaam uit elkaar geslagen, h6t hoofd en do handen vol builen en naast een karig loon voor de gemeenschap niets. Het geklopte basait is even goedkoop vcrkrijgbaar, als dat de gemeente het laat kloppen, en in aan- merking genomen het vervoer, misschien goedkooper. flet is dus het meest on- practische werk dat men denken kan. Nu de werklooaheid zal aanhouden moet er naar meer productief werk worden gezooht en dat is wel te vinden in het verharden der wegen, bij den trekweg bg 't diep, te Siddeburen, Tjuchem en Schar- mer. De bedoeling is om eene commissie van 3 personen te benoemen die de zaak ter hand zal nemen en het Dag. Bestuur te vereoeken zich tôt den Minister te wenden om steun voor dezen arbeid. De heer de Haan Door den heer Uittien is een betoog gehouden als zou de keienklopperg te beschouwen zgn als volkomen uit den booze. Nu, het is mg ook niet sympathiek, ook den voorzitter niet. Het is evenwel gemakkelgk om te schelden op arbeid van dien tijd, toen er wat gedaan moest worden om werk te verschaffen. Er moeten andere middelen zgn, zegt de heer Uittien en noemt ver harden van den trekweg, die arbeid is meer produktief dan keienkloppen. Ik zal mij er niet tegen verzetten, doch weet men of de regeenng bereid is deze zaak te steunen. Op 't oogenblik is het geheel nutteloos omdat de eigenaar gezegd heeft zich in de eerste 14 dagen niet te kunnen verklaren, terwgl men de medewerking van den eigenaar moet hebben. We weten ook niet hoe de gemeente Ten Boer er over denkt, hoe de Provincie. Verder spreekt de heer de Haan over het onder- houd van dien weg, wat nog al vrij wat zal kosten, bruggebouw en bijdragen van belanghebbenden. De heer Freije zegt, dat de heer de Haan bergen van bezwaren naar voren brengt, doch hier is slechts sprake van eene commissie van voorbereiding van 3 per sonen voor werkverruiming. De heer Kuper wil reeds morgen direkt werk versohaffeD. De heer de Haan zegt, dat getracht wordt met een landbouwer te Schildwolde met het woelen van grond werk te krijgen Na vele discussion nog wordt besloten eene commissie van 3 personen te be noemen en daarvoor worden aangewezen de heeren Bastiaans, Boven en Frejje. Benoemd tôt lid der Commissie toezicht lager onderwgs wegens bedanken van P. Goldhoorn de heer P. Luursema Jr. te Tjuchem. Aangewezen als stemlokaal te Harkstede een lokaal der bgzondere school aldaar. Over het voorstel Knollema en Kuper om nog een Tehuis voor dakloozen te bouwen te Siddeburen hebben drukke besprekingen plaats. Een voorstel van B. en W. was er niet. Er worden voor stellen gedaan, om het bestaande dak loozengebouw te Kolham te vergrooten, te Siddeburen een nieuw te bouwen, woonschepen koopen enz., welke voor- stellen weder bestreden worden, totdat ten slotte het punt verdaagd wordt. Het schrgven van h.h. Ged. Staien inzake herziening jaarwedden van de wethouders, burgemeester, secretaris en ontvanger vindt bg B. en W. geen gunstig onthaal. Het collège adviseert, dat de jaarwedden voldoende zijn. De raad gaat hiermede geheel accoord Een gemeenschappelijke regeling met Hoogezand werd vastgesteld inzake de stoomwals enz. Bg de rondvragen komt opnieuw in besprekiDg de werkloosheid. Algemeen is men er voor om bij de landbouwers ernstig aan te dringen om werk te geven aan de arbeiders en besloten aan B. en W. op te dragen in dezen eene circulaire te richten aan aile landbouworganisaties Sluiting. van Vtydag 6 Mei, des avonds 7 uur. Bij de opening is de heer Knottnerus nog afwezig. Later midden in een spannende discussie stapt deze echter binnen. Op den secretarisstoel zit de heer Meihuizen, in kwaliteit van loco. 1. Notulen. De voorz. deelt mede, dat de secretaris vertrokken is, nog voor de notulen gereed waren. Diens aanteeke- ningen zijn er echter nog wel, doch daar kan een ander zoo maar niet uit wijs worden. Vandaar dat spreker voorstelt het veralag van een plaatselijk blad te raadplegen, te trachten met behulp daar- van wgs te worden uit de aanteekeningen en dan een verslag te maken, hetwelk den raad zal worden voorg6steld. Daarna kan zoo mogelijk tôt vaststelliug worden overgegaan. Dit voorstel wordt aan- genomen. 2. Schriftelijk voorstel van den heer Schanaema, om wegens verboden leve ring van een waachmachine het raads îid J. C. Suzenaar te schorsen. De voorz- zegt, nadat het voorstel is gelezen, dat deze kwestie reeds eenige malen ter tafel is geweest. In dit verband is het niet noodig de geachiedenis welke aan dit voorstel vast zit, nog eens weer op te h&len. Spreker wil echter namens B. en W. enkèle medeelingen doen welke beschouwd kunnen worden als eenig licht in deze zaak. In het no. van 19 Maart 1921 van het administratief orgaan „De Gemeentestem" komt de redactioneele meening voor, dat een levering aan het Burgerl. Armbestuur waarvan de rekening niet iseenstuk van de gemeenterekening, niet is een levering onmiddellgk of middeligk aan de gemeente gedaan. Dat is echter geen bindende in terpretatie maar een „meening", zg het dan ook een meening van een zeer des- kundige. De interpretaties zijn niet eens luidend, want in 1867 besliste de Kroon dat een raadslid te Purmerend, dat aldoor aan het, den raad rekenplichtig9 Gast- en Provinciehuis leverde, terecht vervallen werd verklaard van zijn ambt. Doch in 1907 besloten Ged. Staten van Zwelie, naar aanleiding van een soortge- Igke kwestie te Kampen, dat de toen door een raadslid plaats gehad hebbende levering van karnemelk geen aanleiding tôt vervallenverklaring opleverde. Eu in 1915 besloten Ged. Staten van Noord-Holland evenzoo in een kwestie waarbg het weer liep over het leveren van iets door een raadslid aan het Gast- en Provinciehuis te Purmerend. Men heeft dus twee precies tegenover elkaar staande beslissingen in precies dezelfde zaken. De vonnissen hebben elkaar echter met een pauze van 47 jaren opgevolgd. En in dien tijd zgn de opvattingen veranderd blijkbaar. Onder deze omstandigheden meenen B. en W. dat allereerst de vraag mocht er geleverd worden? dient beantwoord. Is men het er over eens dat het wel mag, dan heeft de andere vraag is er inderdaad geleverd geen beteekenis meer. Hat collège zelf is van oordeel dat het voorstel—Schanaema voor kennisgeving moet worden aangenomen. (De heer Knottnerus stapt binnen). De heer Mulder vindt het zeer eigen- aardig dat het oordeel van de hoogere collèges zooveel kan uiteenloopen. De Voorz. geeft dat toe. Maar vergeten mag niet worden dat ze onderscheidenlgk zijn van de jaren 1867, 1907 en 1915. Nu vraag ik kan de Raad er mee accoord gaan, dat het voorstel voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Schanaema Als dit mag, dan mag ik toch ook kruidenierswaren leveren aan het Armhuis. En op deze wgze kan men het in de wet over „middelijke leveringen" bepaalde, wel schrappen. Ik ben het dan ook met den voorzitter oneens. De Voorz. U is het met mg niet eens en niet oneens. Ik heb geen per- soonlgke meening gegeven. AUeen hebben B. en W. de wetsinterpretaties en het oordeel van de Gemeentestem medegedeeld en gezegd: kan nu de jongste oordeel- vellingen een anderen geest ademen dan de beslissing van 1867 het nog wel veel nut hebben, dat schorsing wordt overwogen De heer Knottnerus Er is niets dubieus. Panman heeft mij verzekerd, dat hg persoonlgk De Voorz. Laat ik u even tôt de orde mogen roepen. We hebben het nu niet over de vraag of er al dan niet door een raadslid geleverd is, maar over deze: zou het in dat geval een verboden leve ring zgn? De heer Knottnerus O zoo De heer Mulder Zou het, nu de uitspraken niet gelijk zijn, niet beter wezen het voorstel niet voor kennisgeving aan te nemen, doch het oordeel van Ged. Staten te vragen De heer Suzenaar Ik wil me over het voorstel niet boos maken en mij bepalen tôt deze eene verklaring ik heb niet geleverd In stemming komt thans het voorstel B. en W. om het voorstel—Schansema voor kennisgeving aan te nemen. Dat voorstel wordt aangenomen met 32 stemmen. Voor: Knottnerus, mej.Krui- zinga en Tuin. Tegen Mulder en Schan sema. Het lid Suzenaar stemt natuurlijk niet mee. NABETRACHTING. De heer Schansema We zijn nu dus zoover dat een lid van den Raad ook leveren mag aan het Burg. Armbestuur. De heer Knottnerus: Nee 1 De heer Schansema Ja De Voorz. Men kan het probeeren. Er is alleen besloten dat in dit geval geen verboden levering is gezien. Ieder raadslid kan voor zich het oordeel van Ged. Staten inroepen. Maar een beslissing behoeven raad en Ged. Staten pas te nemen, als zich er een geval voordoet. Nu is slechts over het onderhavige geval beslist. De heer Tuin is het nu met 3chansema eens. Die kan nu ook probeeren aan het armhuis te leveren. En wordt het aan- gevochten dan moet de raad ook dat voor kennisgeving aannemen. III. Secretarie-voorzieningen. Wij dienen dit punt toetelichten. Wat er in de vorige vergadering over de omstandigheden ter secretarie is gezegd, herinnere zich de lieve lezer. De vergadering had des Vrgdags plaats. Des Maandags stond het in de krant (niet in onze krant). De heer Verver, afge- treden secretaris las dat zjjn opvolger had verklaard er is achterstand ter secretarie, doch niet slechts van het laatste jaar. Welke verklaring door den burgemeester werd aangevuld met het weinig fraaie compliment van de laatste 38 jaar Dat was den heer V., die zoo hartelgk had afscheid genomen, zelfs onder aan- haling van Shakespeer of Vondel, te machtig. De man atoof op en viel in de vergadering van Burgemeester en Wet houders. De nieuwe en de oude hebben elkaar daar den mantel uitgeveegd en elkaar wederkeerig tekortkomingen ver- weten. In de gang werd het „debat" voortgezet. Beide heeren raakten van streek en voor beiden was dit slapht. Hoe het dien avond met den heer V. is afgeloopen weten we niet. Maar de heer Fiedderus was ;,op", kreeg van B. en W. een week verlof, reisde naar zijn verloofde te Dokkum. En vanavond was er een brief waarin de heer Fiedderus ver- zocht hem zoo spoedig mogelijk eervol ontslag to verleenen als gemeentesecre- taris en als ambt. van den Burg. Stand, omdat naar de heer Fl. schrgft „het hem niet mogelijk is, zijn betrekking langer waar te nemen." De voorz. stelde namens B. en W. voor den heer Fiedderus eervol ontslag te ver leenen. De heer Mulder zegt dat hg geen aan leiding heeft er tegen te zijn. Maar het heeft hem toch bedroefd dat een jonge man van 26 jaar naar aanleiding van de velerlei heibel die hier is, geknakt weg- gaat, Hg heeft gewsrkt wat hij kon. Daarom wil spr. vooratellen den heer Fl. te verzoeken op zgn ontslagaauvrage terug te komen. De heer Schansema kan zich met dat idee wel vereenigen. De heer Tuin (tôt den burgemeester) U doet namens B. en W. een voorstel. Maar het verzoek is niet eens in de ver gadering van B. en W. geweest. Het voorstel-Mulder om den heer Fied derus te verzoeken op zijn ontslag-aan- vrage in te trekken wordt aangenomen met 3—2 stemmen. Voor Mulder, Schansema en Tuin tegen Suzenaar en mej. Kruizinga. Blanco Knottnerus. De voorz. Als de heer Fiedderus op dit verzoek niet ingaat, moeten er toch voorzieningen worden getroffeD. De heer Mulder Ik geloof dat het 't beste is, dat B. en W. worden gemach- tigd in dit geval sollicitanten op te roepen. De voorz. De leden weten dat de heer ter Bruggen, ambt. ter secretarie te Steenwgk, destijds als no. 1 door B. en W. aanbevolen bij loting is afgevallen. Mocht de heer Fiedderus niet terug willen dan beveel ik aan om tijd en geld te besparen en maar direct den heer ten Bruggen te benoemen. De heer Knottnerus Die is toch al elders benoemd. De voorz. Nee Tenzg in Steenwgk zelf. Ik heb toen Fiedderus ontslag vroeg onmiddellgk getelegrafeerd of hg mij kon ontvangen voor een bespre- king. Het antwoord luidde „zeer gaarne." En het is e^n bgzondere goede kracht. We kunnen daz«n gevoegelijk bij enkele candidaatatelling benoemen. De heer Knottnerus Zullen we den heer Verver niet vragen tijdelgk als secretaris te fungeeren De voorz. Ik kan dat voorstel niet steunen. De heer Knottnerus 't Is wel waar, had deze den heer Fiedderus beter ge- steund, dan was ailes beter gegaan. Maar wie de schuld treft weet ik nog niet. De voorz. Juist Wie de schuld treft weet ik ook nog niet. En voor dat we het weten moeten we er niet mee be- ginnen. De heer Knottnerus: Maar wat is er nu tegen dat Verver tijdelgk waarneemt? De voorz Dat is het juist. We moeten weten wie de schuld treft. Een van beide is schuldig De heer Knottnerus of meerderen De voorz. Fiedderus zeide tôt Verver het is uw schuld. En Verver zeide tôt Fiedderus het is uw schuld 1 De heer Knottnerus En als Fiedderus niet terug komt De voorz Dan kunnen we nog zien. De heer Mulder Heeft de oude secre taris het secretariaat al aan zijn opvolger overgedragen De Voorz. Dat is nu niet aan de orde. Als ik er op inga, komen we niet klaar. Bg de rond vraag zal ik u daarop ant- woorden. De heer Mulder Ik vind het verkeerd dat in het openbaar gezegd is wat u hebt gedaan. Dit komt in de krant. Hoe kan de heer Fiedderus op zgn besluit terug- komen als er reeds een nieuwe is gevraagd. U had het in besloten vergadering kunnen mededeelen. Dit vind ik erg. De Voorz. Ik vind het niets erg. De heer Schansema De wet verbiedt één persoon voor het secretarisambt voor te dragen. De Voorz. Staat er niet, zoo mogelgk twee personen. Van belang is dat trouwens niet. Want we nemen den heer ten Bruggen als no. 1, een stroefibitz, een strooman, b.v. den heer Meihuizen aanbevelen. Nadat de kwaliteiten van den heer ten Bruggen eu die van den heer Fiedderus, de laatste beschermd door den heer Schansema, nog eenige oogenblikken tegen elkaar zijn uitgewogen, worden B. en W gemachtigd, in den geest van wat de Voorz. adviseerde te handelen. IV. Comptabiliteit. De post „reiskosten voor de leden des bestuurs" blijkt op 50 dat is te laag geraamd. B. en W. willen ver hooging. Die verhooging komt er door, nadat de voorz. na vragen van de heeren Mulder en Knottnerus prompt heeft opgebiecht wat uit dezen post zooal bestreden moet worden en ZijnEdel Achtbare heeft ver klaard dat enkele dienstreizen door hem uit eigen zak zgn betaald. V. Restitutiën hoofd. omslag. Gezien de beslissingen van Ged. Staten worden B. en W. gemachtigd in totaal f 2485.33 te restitueeren. VI. Dolle honden. De heer Gommissaris der Koningin acht direct af te kondigen scherpere bepalingen tegen het gevaar voor hondsdolheid noodig. En adviseert om bij spoed-verordening te besluiten dat honden die, zij het ook gemuilkorfd, los in de gemeente rondloo pen, kunnen worden doodgeschoten. De heer Knottnerus heeft van het voorgelezen concept blgkbaar niets be- grepen. Deze althans stelt de onnoozele vraag „of er nu geen hond meer onder een kar mag loopen." En even later merkt deze op dat er in de concept- verordening niet van een muilkorf wordt gesproken. De Voorz. merkt op dat de honden krachtens een bestaande verordening reeds gemuilkorfd moeten zgn. De heer Knottnerus gaat door met vragen: „kan een gemuilkorfde hond niet bgten Het publiek lacht. De Voorz. antwoordt Wat kan ons dat schelen. De Commissaris acht dit concept gewenscht en laten we het nu toch doen. Het concept wordt goedgekeurd. VII. Rondvraag. De heer Mulder herhaalt Heeft de overdracht van het gemeente secretariaat reeds plaats gehad De Voorz. antwoordt Er heeft nog geen overdracht plaats gehad. Er is door mg reeds eenige malen op aangedrongen. De heer Verver heeft er echter door ziekte niet aan voldaan. Ik zal nog eens vragen of deze binnen afzienbaren tgd de over dracht kan doen. Gaat het niet door, dan stel ik voor den heer Verver van die verplichtiDg te ontslaan en het secretariaat op eigen verantwoordelijkheid te aanvaarden. Zwijgend Stemt de Raad daarin toe. En dan valt de hamer. De lezers van dit blad hebben tegen inlevering van dezen BON aan de KASSA der BIOSCOOP, met bijbetaling van den halven entreeprgs toegang tôt de Vrijdag- avondvoorstelling van de KONIN GIN DER WILDERNIS in de Hoogezandster Bioscoop. M. de E. Gaarne hadden wij een plaatsje in Uw veelgelezen blad voor het volgende 1 Mei is voorbij, voor velen is dit geen bgzondere dag, voor anderen wel. Voor de modem georganiseerde arbeiders heeft deze dag een zeer bgzondere beteekenis. Dan worden demonstraties gehouden enz. Ook de modem georganiseerde arbeiders te Hoogezand en Sappemeer betoogden op 1 Mei. De publikatie voor hetgeen men wenschte te doen, geschiedde op verschil- lende wijze, o.a. .ook door middel van aanplakbiljetten. En nu heeft het ons verbaasd, M. de R. dat in plaatsen als Hoogezand en Sappemeer, liggende niet in Brabant of Limburg maar in Groningen, dat in die plaatsen nog menschen zijn menschen met zeer respektabele principes nog wel die onze aanplakbiljetten niet met rust konden laten. Over onze biljetten heen n.l. waren andere geplakt, uitgaande van een vereeniging van anti-militairisten en een bekendmaking van het zendingsfeest te Slochteren. Wij weten niet wat de bedoeling is geweest. Wilde men propaganda maken voor eigen ideeën of wilde men de deel- name aan onze demonstratie verminderen Is het laatste de bedoeling dan kunnen we constateeren, dat de poging glansrgk mislukt is. We kunnen er natuurlijk niets tegen doen, wanneer men des avonds of 's nachts onze biljetten misbruikt, doch wij zouden de betrokken vereenigingen er wel op willen wgzen, dat op een dergelgke wijze nàg het militairisme wordt bestreden, nèg het bezoek aan een zendingsfeest zal worden vergroot. Hopende dat de betrokkenen in de toekomst eens andere ideeën zullen res- pecteeren en daarna handelen. Met dank voor de plaatsing. Het Mei comité uit de moderne arbeidersbeweging. SLOCHTEREN, 29 April—5 Mei. Geboren Jacoba Elizabeth d. v. J. Boerema en E. Glas Siddeburen Pieter, z. v. A. H. Sander en K. Bouwman Over- schild Sjoerd en Grietje, z. en d. v. R. Sibering en G. Bosgraaf, Foxham. Ondertrouwd .Tan Akkerman 25 j. en Gesiena Bolhuis 22 j. beiden van Harkstede Derk Zuidema 30 j. Wilder- vank en Saartje Zuur 37 j. Slochteren; Jan Woltjer 26 j. Groningen en Jacoba Kuipers 24 j. Schildwolde; Elze Perdon 20 j. en Willemina Vonk 17 j. beiden van Kolham; Pauwel Bakker 22j.Schar- mer en Siena Keizer 18 j. Siddeburen; Aeilke Soholtens 27 j. Woudbloem en Henderika Kostwinder 23 j. Slochteren Hendrik van der Wolde 19 j. Siddeburen en Sieka Zondag 17 j. Wittewierum. Getrouwd Martinus Wollinga 22 j en Derkje Visscher 20 j. bieden van Slochteren Dirk Westerkamp 20 j. en Jantje G. Kamphuis 22 j. beiden van Siddeburen Jakobus Folkersma 31 j,. Schildwolde en Eva Bronsema 34 j. Schar mer Filippus Wiegman 30 j. Slochteren en Kunnechiena Knapper 28 j. Groningen. Sappemeer. Veiling van Maandag. per 100 Eng. kaskomk. le kwal. 1790 komk. n Bloemkool le 2e Meikoningin Radgs Rhabarbar Peen Spinazie Porselein Aardbeien Komk.stek 2e le 2e kwal. 0.90- 2 80-7.50 13-16 3.60-7 0.27-0.36 0 06-0.08 0.95-3.00 11.50-11.80 14 10-15.20 10.50-12.10 30—42 16-30 5-2 1.40 per 100 bos 100 KG, 100 bos, 100 K.G, K.G. atuk. kist. Bij het te Den Haag gehouden vak- examen in den postdienst slaagden o.a. mej. A. M. van der Baan alhier en de heer A. Kliphuis te Hoogezand. Wiisschoten. Vrijdagmiddag had alhier wederom een bespreking plaats van de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemerszgde in het landbouwbedrijf over de loonsovereenkomsten 1921/22 Overeenstemming werd niet verkregen. De hoofdbesturen van de drie landar- beiderabonden, (moderne, chr. en onafhan kelijke) verklaarden zich tenslotte bereid aan hun leden te adviseeren van loons- hooging af te zien, indien het dagelijksch bestuur van den werkgeversbond zgn leden wilde aanraden de bestaande loonen te handhaven. Het werkgeversbestuur verklaarde zich tôt zoo'n advies niet bereid en vond het ook onnoodig. Het bleef bij zijn standpunt dat de loonen voor oogstwerkzaamheden, als zichten en rooien van suikerbieten, moesten worden verlaagd met 15 pet, van aardappelrooien met 20 pet., maar bracht de loonsverlaging van 21/2 et. per uur voor de arb. zonder emolumenten gedurende 8 maanden terug op 4 maand (April, Mei, Juni en Juli). Deze nieuwe aanbieding zal aan een stemming onder de landarbt-iders worden onderworpen. In afwachting van den uitslag zullen de landbouwers tôt Zater dag 14 Mei ook aan de losse arbeiders nog het oude uurloon uitbetalen. Dat zoowel werkgevers als weik- nemers er op bedacht moeten ziju d"»t zg verplicht zijn de brieven die zij van den Raad van Arbeid ontvangen, to béant- woorden, moge biijken uit het feit, dat bij vonnis van het kantongerecht te Win- schoten dd. 3 Mei 1921 te dier zake zijn veroordeeld le A. K. te Tange tôt 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. 2e R. N. te Finsterwolderhamrik tôt f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Ook werd geëischt tegen R. S. te Bel- lingerbeetse wegens het niet-plakken van de vereischte zegels door hem zelf ge durende den tgd dat hij voor eigen reke ning werkzaam was geweest 29 X 0 50 subs. 29 X 1 dag hechtenis. Voor de Rechtbank alhier werden o.m. de volgende zaken behandeld Andréas J., 52 jaar, arbeider te Wil- dervank, heeft te Zuidbroek den 4 April j.l. weggenomen en zich toegeëigend een viertal koperen gewichten ten nadeele van Jan Uildriks. Eisch 1 jaar gev. Hendrik Pl., 51 jaar, venter te Mun- tendam, staat terecht, beschuldigd dat hij zich aldaar in staat van dronkenschap met geweld heeft verzet tegen den gepi.- veldw. H. Hollés, terwijl hij bij die gelegenheid een glasruit vernielde in de woning van T. Rademaker. Eisch 3 maand gev. Jan D., 46 jaar, arbeider te Sappemeer, heeft den 2 April een voetbal, toebehoo- rende aan Douwe Wejjer en anderen, vemield, door er met een mes in te angden. Eisch f 20 b. of 10 d. h. Arent B., 76 jaar, molenaar te Sappe meer, wordt beschuldigd, dat hg aldaar den 17 Maart j 1. twee zakken gemalen rogge, bsstemd voor menschelijk voedsel, zgn knecht heeft doen afleveren aan den bakker B. Hoven, wetende, dat die rogge door bgmenging van eene hoeveelheid gemalen gedroogde aardappelen was ver- valscht. Eisch 3 maanden gev. Naar de N. O. verneemt gaat het vlot met de betaling der assurantiepen- ningen van 't verbrande op de venen. Van een der betrokken personen hoorden wg, dat f 55 per stobbe uitgekeerd wordt en 5 verscheeploon. Het schijnt, dat met deze prijzen de veenboeren aboluut geen schade te boeken hebben, daar de prgzen op de open markt lager genoteerd zijn. Een kindje van J. L. te Harpel Vlacht- wedde wist een keteltje, met heete koffie, te bereiken en toen te drinken, door aan de tuit te zuigen. De arme kleine is aan de gevolgen overleden. Ingeroepen ge- neeskundige hulp mocht niet meer baten. De gemeenteraad van Valburg heeft besloten in beroep te gaan tegen de be slissing van Ged. Staten. De goedkeuring aan de Gemeentebegrooting was ont- houden op grond, dat de Raad geen betere bezoldiging aan de politie wenschte te geven. De gemeenteraad van Valburg heeft besloten na langdurige discussie opnieuw een oproep voor gemeente-geneesheeren te doen. Men mag gevoegelijk aannemen, dat het aantal sollicitanten enorm zal zijn, als men weet, dat de beide daar reeds woonachtige doktoren voor de eer hebben bedankt, omdat de Raad geen betere bezoldiging wenschte te geven. De gemeente Valburg is sinds jaar en dag verstoken van vrouwelijke verlos- kundige hulp, omdatze te lage be zoldiging voor een vroedvrouw aanbiedt. De dienstbode van de familie Hoog- straten te Zeist is met een brandend gasstel in aanraking gekomen, waardoor in eenige oogenblikken haar kleeren vlam vatten. De ongelukkige werd in ernstigen toestand naar de ziekeninrichting vervoerd, Men vreest voor haar leven. Te Millingen is Zondag afgebrand een groota loods van de scheepswerf Bodewes. De oorzaak is onbekend. Ailes was verzekerd. Het hof van appèl te Toucluse krjjgt een dezer dagen een rechtsquaestie te beoordeelen over een erfenis van 3 millioen frs. Belanghebbenden zijn de koning van Spanje en Mme Sacaze. Een drukker te Pargs, een zekere> Sapene, heeft bij testament zgn zuster Mme Sacaze onterfd, ten bate van Alfonsus XIII. Mme Sacaze bestrijdt de geldigheid van het testament door aan te toonen althans dit wordt door haar gepoogd dat de erflater gek was toen hij zgn testament maakte. Hoewel deze zich meermalen eenigszins vreernd gedroeg, door te pas en teonpas ,,Vive le roi 1" te roepen en eens zelfs te paard een magazijn binnenreed, roe- pende BC'est nous qui sommes les chevaliers", vond de rechtbank in eersten aanleg liierin geen reden om hem ont- bloot van gezond verstand te verklaren en concludeerde tôt geldigheid van het testament. In Chicago heeft een christelgkd vereeniging van jonge vrouwen een cur sus georganiseerd om kennis te versprei- den over de kunst om den man thuis te houden. Dat schgnt in Amerika heel moeilijk te zijn. Als eerste punt op het programma wordt aanbevolen afwis- seling brengen in het menu, onmiddelgk gevolgd door den niet minder goeden raad om te zorgen voor een goed sluitend huishoudboekje. In de derde plaats wor den behandeld kleeding en manieren. In de vierde plaats komt pas de kunst om te convers8eren. Hoewel de cursus natuurlgk nimmer dezelfde resultaten zal opleveren aïs de raadgevingen van een goede en verstan- dige moeder aan haar dochter, zullen toch misschien, wie weet hoeveel mannen het ten zeerste betreuren dat zij geboren ziju in den tgd dat het collège voor getrouwde vrouwen en z\j die dat worden willen", nog niet bestond.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2