h Be/angr Goedkoopcre Mai Een partij RE -Qebreide Goe "IpFf™ Verder bieden wij geheel extra aan Gemengd Niemws. îngezonden Stukken. Vau den hak op den tak Het prikje. Ofûcieele Fubiicatiën. Oproeping ter Inlgving. L- «-J IHÊEP.LM F,'J i i is in 't algemeen de wensch van 't put J aangemoedigd door het groote suco j ondervinden, zoo zelfs, dat de drukte meermalen overstelpend waa, hebben ei i prijzen zoo laag stellen, dat de prijs nu j meer behoeft te zgn in het koopen van cnique modellen, be8t gosd, voor f 2 i achorten voor f 2.98. Schortebonté donkere dessina. Gebl. Katoena voor 2 Madapolama Katoena voor Tailles, Rokk enz. voor 46 et. Fijne zware wilte F extra beste al voor 29 et. Verder zuiver wollen blauw Chevioi breed Cheviot f 1.95 en extra voordei garen, dubbel breod in blauw en zwai extra fijne in 't blauw voor f 3.85. vanaf 42 et. Blouse FUnelletjes voor roode.Flanellen met zwarte atipjes en at Boezel 98 et. Voor ta zeer goedko aïs Katoenen Damsakouaen 68 en 68 cf., W \f 1 14 en f 130, Damee Tailles, B i Verder Wollen Mans Kouaen 2.50 en I I Broekeu enz. enz. ala prima Veeren- en Kapokbedstellen, B 75 et., 10/4 breed Bedderuit 75 et., prime bonten 36 et. Geheel extra aanhieding G 68 et. en een beslist beste zware Grasl voor et. en buitengewoon goedkoop Dekens, zwaar en fijne dessina, licht, bla geel enz. voor f 14 85 zijn aan de zak stikte Dekena. Verder Vitrages vanaf 29 et. Gro< Manaboezeroens maar meer f 1.68 en don 1.46. Voorta Wollen Garons tegen de h G. HEHS 'a Gravenhage zal worden gehouden. Aan- melding moet geschieden voor 15 Juni a.S. lùj het Hoofdbeatuur der Posterijen en Telegrafie, 6e afdeeliDg D. te 'a Gra venhage. Nadere inlichtingen o.a. betrefïende vrijstelling van het examen wegens het bezit van diploma'a zijn te bekomen bij den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. In 1921 worden 5 plaatsen ala sur- numerair der posterijen en telegrafie be- achikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor mannelijke candidaten, die in het bezit ayn van het einddiploma van Hoogere Burgerachool met vgfjarige cur sus of Gymnaaium, dan wel van een daar- mede gelgkgestelde inrichting van onder- wgs. Een examen wordt van hen niet geôischt, zij worden aan de hand van de op de bedoelde eindexamens beh&alde punten voor plaatsing gerangschikt, Aanmelding behoort te geschieden bij hst Hoofdbeatuur der Posterijen en Telegrafie te 'a Graven hage voor 1 Juli 1921. IuiichLingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het Poat- en Telegraaf- kantoor te dezer plaatse. Veiling gehouden 23 Mei. Komk. I f 12.80-/ 13 90 100 stuks. II bak I i> II Bloemkool I II» Spitakool Kropala Radija Rabarber Peen r Spinazie Aardbeien Tomaten I II Stek 10.00 -„ 11 10 8 80—. 10 20 12 20 10 60 28 00—32 00 13.00-, 2300 8 2.10 1.20-, 4.30-, 7.00-, 1.85-, 0 61-, 0 60-, 0 49 0.90-,, 5 1.80 8 30 16.- 4 90 krop. boa. W KG. 0 97 pond. 0.62 n 2.50 per kist. Hoogezand. Ten overstaan van den heer notaris O. Possel alhier werd Maandag j.l. in 't hôtel ,van Bieasum", ten verzoeke van den heer H. van Biessum c.s., publiek verkocht 4 88.20 H.A. land in de Weaterbroekateï Noordermade, op de zoogeD. Zandhoogte, voor 8915 aan de Kosterie der Ned. Herv. Gem. te Wes- terbroek. Aan de universiteit te Groningen is op atellingen bevorderd tôt doctor in de rechtawetenachap de heer R. vau Rogen alhier. In de pas gehouden vergadering bealoot de aporteommiasie, dat het voor- genomen muziekooncours niet zal door- gaan. Er hadden zich na herhaalde op- roeping slechts zea corpssn aangemeld, waarb§ twee onder voorwaarden, die niet voor inwilliging vatbaar waren. Beter staat het met de sportwedstrgden op 11 en 12 Juni. Dç deelname ia zeer vol- doende, zoodat de feesten een succès beloven te worden. 's Middags worden demonatratie» op het sportterrein ge houden. Zaterdagsmiddag o.a. door den heer De Ven. "gymnastiekleeraar R. H. B. 8. en R. D. N. 8. met plm. 25'.. ieerlingen. 'a Avonda worden concerten gegeven in het hôtel „Faber" of in den tuin. Van bijzonder belang ia het nierbij, dat het zoo gunatig bekende Philharmonisch Orkeat van Wilheimshaven, een der beste van Duitschland, gedurende beide dagen het muzikale gedeelte van het programma zal verzorgen. De voïige week arriveerde te Otei- dum een klein visschersscheepje. De drie inzittenden verlieten de boot, welke zij onbeheerd achterlieten. Het scheepje werd ala strandgoed aangegeven. Waar de zaak verdacht waa trokken politie en kommie- zen er op af en 't mocht hun gelukken de 3 personen, 2 Polen en 1 Tsecho- Slowaak, bij het station te Nieuwolda aan te houden. Ze zijn naar Winschoten overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld, in afwachting van hetgeen met hen zal gebeuren. Het visschersscheepje, dat het 3-tal aan den. overkant geatolen had, is weer in 't bezit van de rechtmatige eigenaara. Te Nieuwe Schans is in een aloot in doeken gewikkeld gevonden het ljjkje van een pasgeboren kindje. Te Borger ia Woenadag de land- bouwer Geert van Wijk in een modder- sloot gevallen en levenloos eruit opge- haald. De rechtbank te Aaaen veroordeelde iemaud te Norg, thans gedetineerd, wegens doodalag od den landbouwer J. Lammerts te Zegen, tôt drie jaar gevangeniastral. De cafèhoudor Van Ballegooy van café Waalhaven aan den Heyschedijk onder Pernis loste Zondagmiddag, terwijl hfl onder den invloed van sterken drank verkeerde, na een wocrdenwisseling twee revolverschoten op zgn vrouw, de 34jarige M. Kremers. Het eene achot trof onder het hart, het andere rechts in den buik. Na korten tgd is de vrouw bezweken. Het lgk werd voor onderzoek naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotter dam vervoerd. De dader, die eerst met zijn revolver naar den zolder van zijn huia vluchtte en ieder bedreigde, werd later gearresteerd. Waarschgnlijk door middel van een valschen sleutel heeft men zich tjjdens afwezigheid van den directeur der Land- kolonie van het Leger des Heils, gelegen onder Lunteren, toegang verachaft tôt diena villa, waarvan de bovenverdieping totaal ia Ieeggeplunderd. Aan bedden, matraasen, dekens, vorken, lepeia enz. is atsllig voor een waarde van f 800 gestolen. Het gestolene is vermoedelgk per handkar vervoerd. De gemeenteveldwachter Vieeming te Angerlo hield voor een paar dagen een Duitsch ongmensch aan, die een prachtigen tweejarigen Belgischen hengst vervoerde. Desgevraagd kon de geleider geen herkomst bewijzen, waarna hij in arrest werd gesteld. De vangat bleek goed te zijn, daar het dier afkomatig waa van diefjtal en behoorde aan C. v. Drevelt te Etten. De Duitscher is naar Arnhem overgebracht. Voor het gerechtshof te Leeuwarden is Donderdag o.a. behandeld de zaak tegen J. L, 68 jaar, koopvrouw te Groningen, beschuldigd van op 14 Mei 1920 te Hark atede, Slochteren, eon portemonnaie met pl.m. f 270 toebehoorende Annechien Kloosterhuis, weduwe Poppe Mulder, te hebben weggenomen. Zij werd daarvoor door de rechtbank te Groningen veroor- deeld tôt 3 maanden gevangenisatraf. Het appél in deze zaak kwan nu voor beklaagde ontkende. De advocaat generaal requireerde beves- tiging. De verdediger, mr. Weerama, betoogde, dat waar de portemonnaie in kwpstie in ongeschonden staat is terug- gevonden, er geen enkel rechtsbelang valt aan te wijzen, waarom tôt vervolging van deze oude vrouw is overgegaan. Het bewija voor het ten laste gelegde ia bo- vendien niet geleverd, dit bewija kan toch zeker niet geput worden uit de om- standigheid, dat beklaagde den weg ge passeerd ia, waarop de portemonnaie is gevonden. Te minder, waar ook anderen langs dien weg zgn gekomen. Met vertrouwen ziet pleiter in dezen de uitspraak van het hof tegemoet, be klaagde zal moeten worden vrijgesproken. Pinkster-elfatedentocht. De motoren puffsn. Rrrrt. Rrrrt. Rrrrt. Onafgebroken gaat het door. Om half elf, zoowat bg Oldeboorn, ge beurt er een ongeluk. De motor komt, deerlijk gehavend, terecht in een half droge sloot. De berijder, weggeslingerd, blijft liggen op den weg. De motoren puffen. Rrrrt. Rrrrt. Rrrrt. Onafgebroken gaat het door. De veron- gelukte, als mede-tochtgenoot herkenbaar, blijft liggen op den weg. Zâg de eerste hem niet? Zâg de tweede hem niet Zâg de derde hem niet Zâg Eindelijk vindt een voorbijgsnger den man, die er treurig aan toe lijkt. En deze plaatst zich nu voor den eerstvol genden motorrijder, dat is de tiende, de twaalfde, de vijftiende en heft de banden omhoog, zoodat die wel stoppen moet Nu wordt de verongelukte geholpen. Sportgeest Allround sportsmen (L. Ct.) Door het Rijk en de gemeenfe Smallingerland is om aan de werk looze veldarbeiders aldaar werk te kunnen verschaffen aan het Waterschapabe stuur 40% subsidie toegezegd in de kosten van drooglegging van het meer „De Oos- terzanding", ter grootte van ongeveer 8 H. A. De meerderheid der Waterschaps-inge landen heeft zich intusschen tegen dreog making verklaard het Waterschapsbe stuur heeft echter nog wel hoop tôt uit voering van het plan te kunnen overgaan Men meldt uit Altuelo Ten noorden van Vriezenveen bij den Paterswal woedt een hevige veenbrand Twee, groote turfhopen staan in brand Het vuur slaat naar de turf der gemeente over. Het gevaar voor uitbreiding is zeer groot. De Centrale Werkgevers Risico Bank heeft zich, naar het bureau V.D. meldt, bereid verklaard gratifiuatie te geven aan het spoorwegpersoneel voor het uitvinden van goede veiligheids inrichtingen en in meer uitgebreiden zin voor het voorkomen van ongevallen in den zin der Ongevallenwet, alsmede voor het beperken der gevolgen van zulke ongevallen, hetzij dit geschiedt door een zeer bijzondere daad of werkzaamheid, of wel door doeltrefïende leiding of door doeltrefîend bericht. Twee mannen te Brentford, die terechtstonden, omdat zij een zekeren William Gurney hadden mishandeld hebben zich voor de rechtbank met succès op de ,ongeschreven wet" beroepen. Zij waren naar Gurney's woning gegaan hadden hem op zijn gelaat geslagen en met een zweep afgeranseld. Ter hunner verdediging brachten zij in dat hun doohters zich er bg hen over beklaagd hadden, herhaaldelgk door Gur ney te zjjn lastig gevallen, die oneerbare bedoelingen met haar had. De beklaagden bekenden voorta, dat zij den man mis handeld hadden, doch zij dachten, dat hg het volkomen verdiend had. Gurney ont kende de meisjes te hebben lastig ge vallen, doch hij gaf toe, een van haar gekust te hebben. De rechtbank waa van oordeel, dat er hier sprake waa van een strafbaar feit, doch zg nam de omstan digheden in aanmerking, en ontsloeg de beklaagden van rechtsvervolgiDg. Gurney kreeg een boete van 5 pond omdat hij een der meisjes tegen haar wil had gekuat. Een juffrouw werd dezer dagon voor den rechter de Highgate gedaagd omdat z^j haar zoontje van veertien jaar niet naar school had gezonden. Zij kwam met haar „zoontje" die er eigenljjk meer uitzag als een man van twintig jaar. ,Wanneer hij een week eerder geboren waa", verklaarde de juffrouw, „had hg na Paschen niet terug naar school behoeven te gaan. Ik kan toch niet helpen dat hij een week te laat is geboren Trouwens," voegde zij erbij, „het is belachelijk om hem naar school te sturen, want hij is veel te groot om in een bauk te zitten Hij moet op een bauk zitten, en dan lachen de andere kinderen hem uit." De rechter liet zich evenwel niet ver- murven hij veroordeelde haar tôt tien shilling boete, en de heer van veertien jaar moet terug naar school. „Hij eet nog meer dan zijn vader" weeklaagde de juffrouw toen zij de reeht zaal verliet „morgen laat ik hem dienat nemen in het leger". Naar uit Weenen wordt gemeld heeft de politie een Bulgaarsch staats burger van Turksche nationaliteit, die in opdracht van een gezantschap te Weenen eén valutasmokkelarij op groote schaal wilde ten uitvoer brengen, gearresteerd. lu zyn koffjra, die het echte zegel van het gezantschap droegen, werd 12 millioen Ooatenrijksche kronen gevonden. De politie heeft verder uitgemaakt, dat de betrokken gezant zelf de kisten verzegeld heeft en dus medeplichtig is aan de smokkelarij. De gezant is een vertegen- woordiger van een mogendheid buiten Europa. Een verpleegde in het Hôtel des Invalides te Parijs, die aan beide beenen verlamd ia en zich moeizaam in een driewielig wagentje kan voortbewegen, reed vergezeld door zijn echtgenoote en twee kinderen van elf en derlien jaar op de Avenue de Breteuil. De 40jsrige invalide, Lsstudier geheeten, verweet zijn echtgenoote hem ontrouw te zijn. De woordenwisseling liep zoo hoog, dat de verlamde een revolver trok en driemaal achtereen op zijn vrouw vuurde. Zij werd in het hoofd getroffen en stortte naaat het invalidewagenlje op den grond. Lestudier werd vôôrdat hij het wapen tegen zichzelf kon richten gegrepen en naar het politiebureau gevoerd. Ilet slachtolïer overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. M. d. R. Vergun me eenige woorden in 't midden te brengen naar aanleiding van het inge zonden stukje van Eenige onderwijzers" in uw blad van 21 Mei j.l. In tegenstelling met hetgeen daarin wordt beweerd, zou ik willen opmerken a. De onderwijzers van Sappemeer hebben niet nadrukkelijk verklaard, dat ze hun medewerking ontzegden aan een eventueel schoolfeest tijdens de kermis h. ze hebbon niet nadrukkelijk verklaard, dat ze in zoo'n geval geen gebruik wiiden maken van geld, dat gedeeltelijk kermisataangeld waa. Dat de (eveneens onderstreept in den vorigen zin) kan er beat af. Immers wat is het geval Op de gecombineerde vergadering van V. v. V. en onderwijzers zette het Hoofd der Ger. school uiteen, dat het personeel dier school om zuiver principieeie en bezien van het Gereformeerd standpunt zeer gegronde redenen niet aan het a.s. kinderfeest kon deelnemen. Een der Hoofden van de Openbare Lagere scholen, daarna het woord nemende, zei, dat hij meende zeker namens een groot deel der Openb. Onderwijzers te spreken, als hij verklaarde, d»t ze niet wenschten mee te werken, indien 't kinderfeest zou worden een onderdeel tôt opluistering van de kermis. Of dat groote deel der onderwijzers hem ook zou volgen bij wat Spreker zei omtrent het boven onder a aangehaalde (dat ze niet mee wilden doen bij een schoolfeest tijdens de kermis) is nog een open vraag. Het onder h aan gehaalde is door spreker op deze verga dering, naar ik meen, niet aangeroerd. Nu zou ik „Eenige onderwijzers" willen vragen Waar ter wereld haalt U toch do vrijheid vandaan om te beweren De onderwijzers enz.? Bedoeld Hoofd was toch niet benoemd als afgevaardigde van de openbare ond. om voor hen en namens hen te spreken Hij gaf en kon alleen geven zijn eigen meening en mis schien het idee van het personeel zijner school. Een enkele onderwijzer vroeg trouwens nog nadere toelichting van den Voorzitter der vergadering omtrent de bedoeling der V. v. V., waaruit bleek dat hij niet onvoorwaardelijk accoord ging met verschillende door het Hoofd der school besproken punten. Deze kollega zou momenteel met hetzelfde recht als van 't Hoofd kunnen zeggen „Ik meen zeker namens het andere overige groote deel der openb. ond. te spreken, wanneer ik aïs mijn bevinding uitspreek, dat wij (n.l. het onderwijzerscorps in zijn geheel) afgaande op de geruchten der laatste dagen over de inrichting van het kinder feest, eigenlijk wel behoorden mee te doen." En dan zou hij zich nog kunnen vergissen ook In 't algemeen zou ik over 't a.s. kinder feest durven zeggen, dat, mocht wââr bljjken te zijn, wat in de laatste dagen over de inrichting van 't feestje gezegd wordt, de zaak van den kant der onder wjjzers te zwaarwichtig is opgevat, terwijl daartegenover de commissie V. v. V. te schaarsch was met 't verstrekken van inlichtingen omtrent eigen idee over de zaak. Dat dit idee na de vergadering vaker en beter werd gegeven, is waarlijk de schuld der onderwjjzers niet. Een beetje meer toenadering van beide kanten had zeker beter resultaat voor de zaak opgeleverd. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. L. SMID. (Nadruk verboden). Het zijn drukke Pinksterdagen geweest het heele land door; overal was wat te doen, er waren zang- en muziekwedstrij den, sportconcourseD, aldus, de sporen en de trams hebben het zôô druk gehad dat de directies zich vermoedelijk nog wel eens zullen bedenken of zij wel tôt ver laging van de tarieven zullen overgaan indien zij daartoe het voornemen hadden Hoeveel grooter zou dan nog het aantal reizigers zijn geweest en hoeveel moei lijker het vraagstuk om allen op behoor lijke wijze te brengen waar ze behoorden Vracht-auto'r waarmede op werkdagen kisten en balen worden getransporteerd zag men nu volgepakt met menschen door de straten van Arnhem rijden, zelfs was van een zoo'n auto het gedeelte waarin de bestuurder zetelt met reizigers aange vuld. De hôtels kwamen plaatsen tekort voor aile gasten die zich aanmeldden. Die reusachtige menschenverplaatsing is een uitvloeisel van den tegenwoordigen vorm om het Pinksterfeest te berdenken waarin men alleen den grondtoon van vroeger herkent, den drang om naar buiten te gaan in de ontloken natuur te zijn. De rondgang van de Pinksterblommen in vroeger eeuwen een algemeen verbreid gebruik, is nu zoo goed als uitgestorven. Op Texel heeft dit gebruik wel het langst aestaan in den vorm van met eenige geleende sieraden van de dorpsbewoners getooide meisjes, die dan veel werden bewonderd en wie men giften schonk voor de naaisters bij wie de meisjes onderricht kregen. In Holland heeft men in tal van plaatsen tôt in de 19a eeuw toe den omgang van de Pinksterbloem gekend. In vele plaatsen werd het gebruik reeds in het eiade der 17e eeuw verboden omdat het toen reeds ontaardde. In Purmerend en in den Beemster zongen de weeskinderen bjj den omgang het volgende liedje De Pinksterbruid, Die gaat vooruit, Haar voetjes die willen niet hooren, Dan gaat de bruid verloren. En als ze dan niet hooren wil, Dan gaat de bruid verloren. De beroemdste Pinksterbruid was die van Schermerhom, die een bijzondere kostbare uitrusting kreeg. Tusschen Pinksterblom naar de siga- rettenrookende vrouw van den tegenwoor digen tijd ligt een tijdvak van eeuwen. De rookende dames vermeerderen met den dag in aantal, pijpenrooksters worden nog niet aangetroflen, maar des te meer dames die sigaretten uit een zilveren of gouden pijpje in damp doen vervliegen. In Londen is zelfs al een rookwedstrijd voor dames gehouden, waarvoor een gi oot aantal liefhebsters waren. Honderd vol- gens de laatste mode gekleede jonge vrouwen waren om een lange tafel ver- eenigd en begonnen na eerst behoorlijke porties thee met cake te hebben verorberd te dampen. Het werd een edele wedij ver in op elegante wijze hantearen van de sigaret en in op keurige manier kringetjes te blazen. De prijs, een kostbaar gouden sigaretten étui, werd gewonnen door een jong meisje, die behalve door kringetjes blazen aile harten stal door de waarde van den haar toegekenden prijs te schenken voor een ondersteuningsfonds voor oorlogsblinden. Tegenover deze uiting van den tijdgeest willen wij een andere van krachtiger aard stellen. In de buurt van de Waganstraat in Den Haag sloegen twee paarden van een militairen wagen op hol. Door den moed van een der beide miliciens, die den wagen bestuurden, zjjn ernstige on- gelukken, welke anders ongetwijfeld in verband met het zeer drukke verkeer niet zouden zijn uitgebleven, voorkomen Deze milicien toch sprong van den wagen op een der op hol geslagen dieren. Hoe wel de paarden tôt tweemaal toe strui kelden en de milicien dus groote kans liep om verpletterd te worden, wist hij ten slotte de dieren tôt staan te brengen. Nu wg toch van militairen spreken een beslissing van den minister van oorlog heeft dezer dagen zeer de aandacht ge trokken. De commandant van het veld- leger werd volgens tDe Telegraaf" aan Z. Exc. het voorstel gedaau om aan de ongehuwdu korporaals en minderen van rrjkswege zakdoeken en tandenborstels te verstrekken. Op dit in het belang van de hygiène in de kazerne zeker hoogst nuttige voorstel is door den minister af- wijzend beschikt. Eveneens werd afge- wezen een voorstel om aan deze categerie van militairen een tafelmes te verstrekken en een Iepel on vork van betere kwaliteit dan de thana verstrekt wordende lepels en vorken. Het was te duur Ten slotte nog een niet alledaagsche gebeurtenis. Een mensch kan tôt dusver niet buiten een maag, zelfs geen dag en geen nacht. Toch zijn er uitzonderingen op dien regel. Te Parijs leeft een vrouw die indsrtijd geopereerd werd aan de maag. De maag is toen weggenomen en de verlengde slokdarm verbonden aan den twaalfvingerigen darm, zoodat het voedsel dadelgk in de ingewanden kon komen. Een week lang heeft men de pa tient geen voedsel gegeven. Toen zg die hongerkuur had doorstaan, kreeg zij ge leidelijk weer eten en thans is vij sinds twee jaar weer een normaal memeh, volkomen gezond en even zwaarwegend als vroeger. Het bericht in het Fransche blad, waarin dit geval vermeld staat, deelt niet mede of de weggenomen maag weer op haar plaats is gekomen of niet. In het „Handelsblad" Bchrijft „On- der de Streep" Verdooving van pijn, nieuwe energie. nieuwe levenlusthet is allemaal te verkrggen voor wie over het noodige gek beschikken kan. Een dosis morphine opium, heroïne of cocaine bevrijdt van aile kwalen. Zoolang het duurt natuur lijk. Op een goeden dag helpt het prikje niet meer, wil het hart niet langer ge- hoorzamsD. En een ontgdige dood is dan het lot van den verslaafde aan ver doovingsmiddelen. Iederean weet dat, iedereen heeft de waarschuwingen tegen de verleidelijke giften gehoord, iedereen kent den strijd tegen de verdoovingsmiddelen die van een mensch een wrak maken, en van een wrak een lijk. En toch neemt het gebruik van verdoovingsmiddelen toe Vooral in Engeland en Amerika. Telkens kan men in Engelsche kranten lezen majoor zus of luitenant zoo dood gevon den in zijn kamer. Het laatste prikje Meestal zijn het officieren van den lucht- vaartdienst, die aldus den dood ingaan. Zij hebben de gewoonte zich te ver- dooven uit den oorlog overgehouden. Het donderen van de motoren, het sprin- gen van de shrapnells, daar zgn de zenu- wen van weinigen tegen bestand. En kalmte was noodig boven in de lucht. Het prikje maakt kalm, wonderlijk kalm. Maar de mannen bleven slaven van het gif. Ook toen ze niet meer boven loop- graven behoefden te vliegen en met mi- traileurs schieten tusschen de schroef- bladen door. Ook de vrouwen geven zich prikjes met de morphine naald. Pas een New Yorsch schandaaltje geweest, waariu bleek dat in de Fashionable World de moe gefeeste en moe gedanste ladies er wel iets op weten hun vermoeidheid te overwinnen Een voorname jonge dame verdween eensklaps, en geen détective die haar vinden kon. Totdat zij op een avond een politiepost kwam binnen gewaggeld en in elkaar zakte. Ze was in den oorlog lid geweest van het „Women's Motor Corps" en had er zware hoofdpijn van overgehouden. Een vriendin had haar wat heroïae gegeven. Dat hielp. Langzaam raakte zij aan het gif verslaafd. Had ten slotte een achtste ons per dag noodig en betaalde daarvoor 15 dollar. Om haar geheim voor haar ouders te bewaren, vluchte ze van huis en giDg op een ksmer wonen. Niets kon haar meer schelen, alleen het gif. Haar kleeren en ringen verkocht ze om aan geld te komen voor heroïae. Toen ze niets meer bezat, was het spel uit. Nu zit ze in een sanatorium om te genezen. Maar haar aanwijzing van de klande- stiene handelaars in verdoovingsmiddelen, leidde tôt merkwaardige resultaten. Deze nette heeren (en dames) bleken een clien tèle te kweeken. Jongens op scholen en kostscholen wordt het gebruiken van het gif geleerd. Eerst krggen ze een portie voor vijf centen. Heerlijk als je moe van base bail of een bokspartijtje bent Zijn de knapen eenmaal gewend aan het gif, dan wordt de prijs opgesla- gen, steeds maar opge3lagen, en de jon gens bestelsn hun ouders om aan geld te komen voor het inspuitingsmiddeltje. Aileen knapen van rijke ouders, milio- nairs, zoontjes met veel zakgeld, worden uitgezocht om geweten'cos in het verderf te worden gsstort Nu zit de New York- sche politie er achterheen. Opgeschrikt door de bead lines in de kranten „School- beys taught the habit". Wat „the habit" is weet ieder een wel. The habit van het prikje. PBEDIKBËtJRTEN. Zondag 29 Met. Herv. Gem. Hoogezand, v.m. 10 uur ds. Franke. Sappemeer, v.m. 10 uur ds. Wefera Bettink. Kropswolde geen dienat. Westerbroek, v.m. 10 uur ds. Dijkstra. Kolham, n.m. 2 uur ds. Bange, van Woltersum. Harketede-Scharmer, v.m. 91 /2 uur ds. H. W. Bloemhofï. Zuidbroek, v.m. 9t/2 uur ds. Tammens. Noordbroek v.m. 91 /2 uur ds. Stra- tingh. Doopsgez. Gem. Sappemeer, v.m. 10 uur ds. ten Cate, Ger. Gem. Sappemeer, v.m. 9l/2 uur ds. Spoelstra. N.m. 5 uur: ds. Spoelstra. Evangelisatie in en ton bate der Ned. Herv. kerk. Winkelhoek Sappemeer. V.m. 91/2 uur: de heer Hellendoorn, van Vroombosch. N.m. 5 uur de heer Meerholz. Muntendam v.m. 91 /2 uur de heer Jager. N.m. 5l/2 uur: de heer. Jager. Scronden roornerpen. Een GOUDEN BROCHE. Inlichtingen geeft G. VAN DER WEIDE, gemeenteveldwachter te Hoo gezand. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester van Hoogezand maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1922, dezer gemeente zitting zal houden te Hoogezand in het Gemeentehui3 op Zaterdag 28 Mei en op Maandag 30 Mei 1921, telkens des voormiddags te 10 uur, Hoogezand, 21 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. HONDSDOLHEID. De Burgemeester der gemeente Hooge zand brengt ter kennis van de ingezete- nen, dat door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie bij besluit dd. 19 Mei 1921, no. 14, le afd. is be- volen, dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag van afkondiging van dit besluit, aile honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zgnde) in de provincie Groningen bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zgn van een muilkorf volgens het model vastge- steld door den Minister van Binnenland- sche Zaken bij beschikking van 27 Juli 1875, gewijzigd en aangevuld bij beschik- kingen van Zijne Excellente d.d 7 Sep- tember 1875 en 20 September 1887, ge- handhaafd door den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid van 19 Juni 1903 C.V. en door artikel 3 der wet van 28 April 1903 (Staatsblad no. 100). Hoogezand, 23 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. MILITIE. De Burgemeester der gemeente Sap pemeer, brengt ter kennis van GOOIJERT, FREDERIK, GELING, JOZEPHUS HARMANNUS, HARTMAN, JAN lotelingen van de lichting 1921 uit ge- neemde gemeente, dat zij bg de militie moeten worden ingelgfd op Woensdag 1 Juni 1921 des voormiddags 9 uur te Groningen in barak II van het Voor- malige Interneeringskamp aan den Heere- weg aldaar en van SCHOTHORST, ELZARD. van de lichting 1921, uit de gemeente

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2