De kleine Prelect. 51e Jaargang ZATERBAG 4 JUKI 1921 No. 43 Brukksr-Ihtgevor T. K. KB1MEE Gfâcieele Publication. FEUILLETON. Aan week tôt week. BUÎTENL AND. wordt geiezen te HOOGEZAND, KSel-WIndewaer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhal, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, Slddabnren, Haflum, SGiiHdwoIde, Koihara Foxham, Soharmer, Harksteda, LagaSand, Overs&filtdTEM BOER, NOORDQUK, NOORDBROEK. ZUIDBROEK, MUNTENDAM, ZUIDIAREM, MOQRDLAREM, HAREM ans llondsdolheid. Ryksbelastingen. Aanwyzing Stemlokaal Stemdistrict Harkstede. OOSTGOORECHT Dit BLÂD verschijnt iederen WQEFSDAG en ZATERDAG, ABONNEMENT8PEIJ8 per drie maanden 60 cent bg voor- uitbetsling. Franco per poat 75 cent. y .h. B0RGE8IUS ZOON. SAPPEMEER. Tel. 418. ADVEBTENTIËN van 1—5 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending yan advertenties Dinadagamiddags en Vrijdaga- middags voor 12 uur. Voor het plaatsen yan Adyortentiën betreffende H&ndel en Kyyerbeld fs voor de stad Groningen alleen gerechtigd het slgenteen Advertentlebareas van H. WESTENBORG» Munirekebolm 8, Groiiingen, Tel. 772. Yaor Advertentiën en Réclamés huiten de proyincie Groningen is alleen gerechtigd het Àdvertentlebureau „HOLLANDIA" 's Grnvenhage, Te!. H 7614. WEEKKALENDER. Zondag 5 Juni. Maandag 6. Dins dag 7. Woensdag 8. Donderdag 9. Vrgdag 10. Zaterdag 11. Zonaopgang, Zaterdag 11 Juni te 3.40, onder te 8,19. Nieuwe Maan, Maandsg 6 Juni. Da Burgemeeater der gemeente Sloch teren breûgt ter aîgemeene kennia, dut door den heer Commissaria der Koningin in de provincie Groningen bij besluit van 19 Mei 1921 no. 14, le afdeeling (Provin- ciaal Blad no. 44), in verband met het voorkomen van hondsdolheid heeft goed- gevonden te bevelen, dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag van afkondiging van dit besluit, aile honden buiten wo- ningan of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijndo) in de pro vincie Groningen bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zgn van een muilkorf, volgena het modsl v&atgesteld door den Miniater van Binnenlandache Zaken bij beschikkiDg van 27 Juli 1875, gewijzigd en aangevuld bij beachikkingen van Zijne Excellente d.d. 7 Saptembar 1875 en 20 Saptembar 1887, gehandhaafd door den Miniater van Wateretaat, Iiandal en Nij- verheid van 19 Juni 1903 C. Y. en door art. 3 der wet van 28 April 1903 (Staats- blad no. 100). Slochteren, den 24 M9i 1921. De Burgemeeater voornoemd, H. BROEKEMA. De Burgemeeater der gemeente Sloch teren brengt bij deze ter kennia van de balanghebbende ingezetenen dier gemeente, dat het door den heer Directeur der Di recte Belaatingen, Iavoerrechten en Ac- cijnzen in deze provincie, d.d. 25 Mei 1921, no. 160 executoir verklaard kohier no. 4 van de Peraoneele belaatiag dezer ge- gemeente over het belastingjaar 1921, op heden ter invordering aan den heer Ontvanger der Directe Belaatingen dezer gemeente ia ter hand geateld, en dat een ieder verplicht ia zijnen aanalag op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Slochteren, den 27 Mei 1921. De Burgemeeater voornoemd H. BROEKEMA. Burgemeeater en Wethoudera der ge meente Slochteren breDgen ter openbare kennia, dat door den Raad dier gemeente in zrjne vergadering van den 6 Mei 1921, ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Pro- Geen woorden, maar daden moeten toouen, waartoe gij 4 in staat zljt. J Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) 10.) „Hier, neem dit ala voorschot voor uw uitruating uw aanatelling en aanwijzing voor uw salaria ontvangt u morgen." „0, mijnheer de Hertog", viel Charles in, „hoe zal ik mij zooveel genade waardig mâken, wat moet ik doen om de plichten, aan dat ambt verbonden, goed te vervullen? O, wat ik u bidden mag. Laat mij hier, geef mij een plaataje in uw bureau, onder uw oogen." „Neen, mgnheer, neen sprak Fouché ongeduldig, „ik behoef uw dienaten daar, waar ik u zend, en ik ben zeker, dat u daar mijn benoeming on de aanbeveling der Prinsea aile eer zult aandoen. Van dit oogenblik af" voegde hij er met eenigen nadruk bij, ben ik uw chef en moet u dua reeds mijn voorachruten volgen." Hij drukte hem de hand en be.de. Een kamerdienaar trad binnen. „Laat mijnheer de prefect per rijtuig naar zijn woning brengen", beval bij. En dan Charles nog ecnmaal toeknikkend, verdween hij in zijn kabinet. De kamerdienaar verzocht Charles be- leefd hem te volgen. Wel verwonderde viuciale Staten en van den geraeenteraad, ala stemlokaal in het Stemdistrict VIII Harkstede is aangewezen een der lokalen van de Bijïocdere Schooî te Harkstede. Slochteren, den 31 Mei 1921. Burgemeeater en Wethoudera voornoemd H. BROEKEMA. De Secretaris, H. SNÀTER. Nu onlangs de Commiasaris der Konin gin in deze provincie weer een bevelschrift heeft uitgevaardigd, wasrbij bevolen ia, dat al de honden, indien ze niet op een besloten erf of aan aan ketting liggen, moeten zijn voorzien van een muilkorf, zal het zeker gewenscht zijn op enkele zaken, de ziekte en de bestrijdiDg der hondsdolheid betreffende, te wijzen. Wij zien onze Tominy'a, Fanny'a, Pce- dels, en hoe deze huiadieren meer mogen heeten, woratelen om achter de traîiea wc-g te koman en om bevrijd te worden van het knellend ijzerwerk. Hun vruch- telooze pogingen wekken meermalen ona medelijden op en doen ona vragen ia het nu noodig dat al die dieren gekweid worden, omdat ver van hier een dolle hond heeft rondgezworven Dit medelijden echter ia geheel mis- plaatst ala wij letten op het verloop der ziekte, haar oorzaak en de gevolgen, die bij niet directe toepassing van krasse maatregelen, daaruit kunnen voortvloeien. Dolheid ia een ziekte, die veroorzaakt wordt door een nog onbekende smetstof, en die zoowel voor mensch ais dier uiterst gevaarlijk is. Vrijwel zonder uitzondering heeft de ziekte den dood van het individu tengevolge. De tijd van ziek-zijn is meeatal kort. De ziekte komt het mec-st voor bij den hond, maar kan ook bij de andere dieren optreden. Ook bij den mensch. De over- breuging geschiedt hoofdzakelijk door den beet van een dollen hond, maar de be- smetting kan ook plaats hebben doordat een dol dier een wond van een mensch of van een beeat likt en zoo smetstof in de wond brengt. Deze smetstof bevindt zich namelijk in het speekael en dua ook aan de tong of aan de tanden van het zieke dier. Tuaschen den beet en het optreden der eerate ziekteverschijnaelen verloopt een tijdperk, varieerend van 3 tôt 8 weken. het hem, zoo'n jeugdigen prefect te zien, maar hij waa te goed geachoold, dat zijn trekken ook maar in 't minât zyn ge- dachten verrieden. Hij^voerde den jongen man, die bijna van verrasaing en achrik buiten zich zelf waa, naar het portaal van het paleis, liet het rijtuig, dat steeds gereed stond, voor komen en vroeg dan eerbiedig naar het adres van den prefect „Rue Tiquotonne, no 27." En anel voer de elegante coupé heen. Wederom bogen zich nieuwagierige ge- zichten uit de ramen der kleine straat, weder stonden de menschen in de deur, toen voor de tweede maal een élegante équipage, ofschoon dan niet zoo fraai, ala de eerate, voor no. 27 atil hield, en de jonge Dubois, die plotseling het middel- punt van aller belangatelling waa geworden, uitateeg. Niemand dacht nu nog in hem een misdadiger te zien, 't moest een ver- kapte prina zijn, die om de een of andere reden zich hier verborgen had. Clairette had zich juist zoofvat herateld van haar ontroering, toen Charles, bleek en aidderend, met koorts tchtig glanzende oogen binnentrad. „0, mijn God 1" riep Clairette, terwijl ze de angatig en opgewonden trekken van haar geliefde zag, „o, er ia een onge- luk geschied de Prinsea is booa geworden over de vermetelheid van zijn bede o, waarom hem daartoe ook aangezet Zeg Charlea, wat is er voorgevallen, wat heeft die vreeselijke man je gedaan Zullen ze je gevangen neraen en verbannsn O, madame Lablache, waarom hebben wij hem ongelukkig gemaakt „Geen ongeluk, ia't geheel niet," aprak Charles, terwijl hij ademlooa op een stoel neerzonk, „maar zulk een goluk, dat ia ook vast een ongeluk, dat de nyd dor hemelsche machten moet ont vonken, zooals het vroeger bij de oude Grieken ook al Soms echter kan dit procès ook over maanden loopen. Treedt de ziekte echter op, dan aterft het individu binnen enkele dagen. De verachijnselen van dolheid by den hond loopen nogal uiteen. Men kent twee vormen der ziekte, n.l. de razende en de stille dolheid. De eerate vorm komt het meeste voor. Bij deze vorm onderecheidt men 3 stadia der ziekte en wel het eerate stadium, dat H/j tôt 2 dagen duurt. De hond ia luimig, verdrietig, echrikachtig, is zoo geheel anders dan gewoon vertoont versehijnseien van ze- nuwachtigheid. Het dier eet zyn gewone apijzen niet op, maar kauwt op harde koude voorwerpen, ala glas, steen, ijzer, graa, stroo enz. Het vertoont braaknei- gingen, terwijl de speekselklieren zeer stc-rk werken. Bij rondzwervingen laat het dan ook overal speekael achter, wat zeer gevaarlijk is voor besmetting. Het tweede stadium duurt 3 of 4 dagen en gedurende dien tijd komen de eigen- lijke dolle aanvallen voor. De hond voelt zich te eng, kan het in zijn vroegere omgeving niot harden, wil met aile geweld weg. Deanooda tracht hij zijn plan tôt wegloopen te volvoeren door zgn touw, waaraan hij ia vaatgelegd, door te byten. la hij opgesloten in een hok, dan tracht hij door het haut heen te bjjten. la hij eenmaal buiten, dan loopt hij doelloos rond, legt soms heele afstanden in korten tijd af. Op zyn zwerftochten richt hij dan groote schade aan door zijn omgang met andere honden. In het begin bijt hij veel op denkbeeldige voorwerpen en laat tandengeknars hooren, maar apoedig bijt hij in allés wat hem in den weg komt menschen, vee en vooral honden en katten. Merkwaardig is nu ook de verandering die er in de atem optreedt. Een dolle hond blaft niet. Blaffende honden bijten niet. Hij stoot een heeach geluid uit, een heel lange, meer huilende toon. Voorta heeft de hond dan ook e6n eigenaardige atarende blik, teweeggebracht door oogenblikken van groote terneerge- druktheid. Daarna komt het derée stadium, waarin verlammingsverachijnselen optreden. De onderkaak gaat hangen en de bek kan niet meer gesloten worden. Dan volgt een verlamming van de ach- terpooten. Het dier tracht op te staan, 't geval waa." „Zwijg maar van uw oude Grieken", zei madame Lablache onwillig, „en vertel ona liever wat er gebeurd is, heeft u een aanatelling gekregen „Ik heb ze gekregen", aprak Charlea, altijd nog achter adem, zoo anel waa hij de trap opgeijld. „Hij heeft ze T'juichte Clairette, „hoort u madame, hij heeft ze. O, nu is ailes goed en de zorg de wereld uit." „U heeft een aanatelling, mijnheer Du bois, en waar en welke vroeg de oude nog steeda wantrouwend. „Ik ben prefect atiet Charlea diep ademhalend uit. „Prefect I" riep Clairette. „Ik meende, dat een prefect een zeer voornaam heer was, een plaatavervanger van den keizer." „Ik ben prefect op het eiland Elba" sprak Charles wat bedaarder, terwijl hij zich oprichtte en rondkeek, „met acht dagen moet ik vertrekken en tôt dien heb ik nog ontzaglgk veel te doen, om mijn maatregelen te nemen en voor uit ruating te zorgen." „0, hemel, hij ia kraDkzinnig riep madame Lablache en strekte haar handen afwerehd naar Charles uit. „Voorb6reidselen voor de reia uit ruating vroeg Clairette. »En ik Charles omarmde haar en zei, „jjj, mijn lieva Clairette, ja gaat mee, wjj gaan nog heden den pastoor opzosken jij hebt geen ouders, ik ook niet, ona huweljjk staat nieta in den weg, in enkele dagen zullen we man en vrouw zgn. Wa zullan voor uw toilet gaan zorgen, en madame Lablache zal ona daarbjj behulpzaam zijn. Je zult daar immers een voorname dame zijn, we zullen een reiawagen koopen en de llertog zal tevreden zjjn binnen acht dagen moeten we vertrekken." Madame Lablache waa tôt de deur te- ruggeweken. maar tuimelt herhaaldelijk weer neer en vermagert aterk. Na enkele dsgen wordt het beeat door den dood uit zijn lijden verlost. De tweede vorm der ziekte is de stille dolheid. Hierbij ontbreekt het tweede stadium. Op het eerate volgt direct het derde. Het bijten treedt dua niet op. De ziekte duurt korter, msar ia ook l»3tiger te onderkanuen. Bjj de kat treden de drang tôt wegloopen en de zucht tôt bijten an krabben op den voorgrond. Bij koeien, paarden, schapen, geiten en varkena, die dol zijn, zijn de voornaamste verachijnselen, geen eetlust, achrikachligheid, bijtzucht, verzwakking en verlamming. De ziekte is bij den mensch een der vreeaelijkste die er bestaan en verloopt doodelijk. Wanneer zich bjj dezen ziekte- verachijnselen voordoen is geen genezing meer mogelijk. Gelukkig veroorzaakt niet iedere beet van een dol dier de ziekte. 't Maakt b.v. een groot verschil of men door de kleeren heen of onmiddellijk in onbedekte lichaama- deelen wordt gebeten. Toch ia het van belang zich dadelijk, nadat men gebeten is, onder geneeskun- dige bahandeling te atellen, om de wond te doen ontsmetten en een aeruminspui- tingteontvangen. Deze behandeling onder- gaat men in Utrecht aan het Serologiach Inatituut. Gedurende de laatste maanden heeft men daar reeds praehtige reaultaten bereikt. Wij zien uit dit ailes dat, wil men menach en dier voor de infectie behoeden en het voortschrijden der ziekte beperken, moet worden beiet dat de hond kan byten, en het eenige middel daartoe is aile honden van een flinken, goed paaaenden muilkorf te doen voorzien. Verder zouden nog heel wat maatrege len zjjn op te sommen ter bestrijding der ziekte. Krachtige maatregelen zijn reeds genomen door de regeering. De hondonbezitters kunnen ook neg veel doen. Zij moeten er zorg voor dragen dat hun honden geen gevaar opleveren voor de omgeving en zjjn verplicht zoo apoedig mogelijk aangifte te doen van het ver- moedelyk voorkomen der ziekte bij hun hond. Wie zjjn hond en zgn gezin lief heeft, houde echter het beeat zooveel mogelyk van de straat. Hij geve gehoor aan den oproep van de overheid en de deskundigen, „Hij ijlt en is besliat krankziunig", zei ze angatig, nwaarschgnlijk zal hjj ge vangen genomen worden en is 't hem in 't hoofd gealagen men had hem niet vrij moeten laten er moet een dokter gehaald worden krankzinnigen zijn soms gevaarlijk." Zij wilde heen gaan, om de deur van buiten te sluiten, tôt er hulp gevonden waa, om mjjnheer Charles te boeien. Deze echter ijlde op haar af, vatte haar hand, en bracht haar, trots haar tegen- streven, in de kamer terug. „Ik ben niet krankzinnig, madame", sprak hij, „alles ia waarheid volkomen waarheid. Ik heb met den Hertog ont- beten in zijn hôtel daarbij deelde hij mij mijn benoeming mede, morgen krijg ik mijn aanatelling en aanwijziug op mjju salaria, van twintigduizend francs 1" „Twiotig duizend francs riep Clairette, voor wie dis som geljjk stond met de schatten van Ali Baba. Ze drukte de handen tegen het hoofd en zonk half cnmachHg op een stoel neer. „Mgnheer Charlea krijscfate madame Lablache, „Iaat mjj loa zeg ik u, of ik roep om hulp o hemel, wie verlost mij van dien krankzinnige „Hoor toch, madame het ia ailes waar, zoo waar, ala de zon hier door 't venater schijnt. U wil mij niet gelooven, nu, zie hier dan, hier zjjn tienduizend fraucs voor uitruating en reiskosten wil u me nu gelooven Hij haalde het papier, dat de Hertog hem gegeven had, uit zijn portefeuille en liet het de oude zien. „Ziet u" zei hij, „een aanwrjziDg op de staatakas, door den Hertog von Otranto zelf onderteekend, om aan mjj, Charles Dubois politieprefect van het eiland Elba, de aom van tienduizend francs uit te be- talen." Schuw en angatig blikte de oude naar late zijn hond niet loa rondloopen en neme liever de moeite het dier, van een goeden muilkorf voorzien, op het erf te laten. Liefst aan een stevigen ketting gebonden. Bij het vsreffensn van de erfenis van koning Leopold II atelde men vast, dat er op het aetief bozittingen voorkwa- men die eigenlijk den Staat moesten toe- gewezea worden bg de naaating van Congo. Daaruit ontatonden proceasen met de princesaen. Zij eindigde met minnelijke schikkingen, door het parlement in 1914 goedgekeurd. Onder die bezittingen, welke aldus de princesaen ontnomen werden voor eene totale vergoeding van 17 millioen fra., bevonden zich die van de „Ma&tschappij der zichten" van de „Stichting van Nie- derfulb&eh" en van de maatachappij der Gouden Kunst. Thans komt het er op aan, vast te ateilen hoe het actief van die drie inrich- tingen onder België en de kolonie zal verdeeld worden. Een comité werd aan- gesteld om de zaak te bestuderen en ver- slag uit te brengsn. Dat verslag zal den ministerraad voorgelegd worden. Een bewoonster van Dublin zoo verhaalt de correspondent van de „Times" aldaar had vernomen dat haar man bij de brandstichting van het douanekan- toor door een bajonetsteek was gedood. Zij ging naar het ziekenhuis, identificeer- de een der lijken, daar aanwezig, ala haar man, maakte toebereidaelen voor de be- gravenis en kocht rouwkleeren. Een dezer dagen echter kreeg zg een brief van haar man uit de gevangenis, waarin hij om een pijp en tabak vroeg. Zjj ging naar de gevangenis, doch kon geen toegang krijgen. Zij gaf den cipier een vel schrgfpapier met het Verzoek aan den gevangene te vragen daarop de na- men van haar kinderen te schrij ven. De cipier bwam met de juiste namen terug en toen wist zij, dat haar man leefde. Later kreeg zg vergunning haar man in de gevangenis te bezoeken. De „Times" verneemt uit Helsing- fors, dat de ontevredenheid te Petrograd toeneemt tengevolge van het stopzetten der diatributie van levenamiddelen. Het gerucht gaat, dat er te Moskou een opatand is uitgebroken, en dat de werk- lieden en de troepen met elkaar in de stra- ten vechten. Het groote nieuwe postkantoor te Chicago, waarvan de bouw pas begonnen ia, krggt een dak, waarop postvliegtuigen kunnen dalen. Het kantoor zal met mi- niatuur-ondergrondache spoor wegen met de voornaamste spoorwegstationB verbonden worden. het papier, haar oogen werden ateeds grooter. Za zag inderdaad de met groote cgfers geschreven som, Langzaam pakte ze haar bril en las het stuk, woord voor woord. „Inderdaad, het is waar, dat staat er tienduizend francs voor Charles Dubois, prefect van Elba. Mgn hemel is er dan zoo iets mogelijk, zgn er tooverfeeën zoo als in de sprookjes van vroeger of is u werkelijk zooals de menschen op straat vertelden een verkapte prins „Neen, geen prins" sprak Charlea met waardigheid. „maar prefect van Elba en dat is misschien nog beter. „0, Madame Lenormand heeft het im* mera gezegd, dat een groot geluk voor mij waa weggelegd, dat er voratengunst in mijn hand geschreven stond." „Mijn hemel, is het dan ailes waar, beats Charles, kan het waar zgn „Ik begin het te gelooven", aprak ma dame, „als dat papier tenminste echt is", voegde ze er in twijfel bg. „Dat zullen we dadelgk zien", sprak Charles triumpheerend, „kom Clairette, laat ona naar de bank gaan, dan zullen wc het zien." Hg nam zijn hoed en reikte Clairette, die vermoeid opstond, den arm. „Neen", viel d9 oude in, „neen ik laat u niet alleen gaan. ala het eens waar was u beiden met zoo'n som u zou ze verliezen, u zou bestolen worden neen, neen, dat gaat niet, ik ga met u mee, dat ben ik verplicht. Wacht slechta even, ik ben dadelgk gereed." Een oogen blik later stapten aile drie de straat op, nagegaapt door de bewoners van de rue de Tiquetonne. Men kwam aan de bank (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1