Eroote V ou Gespeeld Oroote l de prachti LUCH1 Extn C. B J.D. le RM L. B Sch MUNI t 9 Ooet Stationsstraa Het j Naaitr Manufad WITTE Kl S P. by J. KLOO 'S J Eenig I QiidergeteekendE bsveln vnar het if Fab No. 57. No. 57. RDDIBfl Voordeeli HEER] en verdere Biepe en pla THEEGOID Pracïitige Bl THEEKANH KOFFIEKOI Prima BIJÏÏ Sterke BAGJ BBLIEH GOMMÏHAB Bianke EOE China EAU Biesen MAI DEURMATÏ Mooie Heng Baddoekjes Schoteldoek Prima Ham is wede Tevens en CHAI aan huis Vrijdag a.s. yoor Rijwielen en C aan h Sp HOOGEZAND, Zwarteweg. Gemengd Nîeuws. Plaatselijk Nieuws. BIIITEfL AND. Officieele Fublîcatiën, Prijaen goa< bronziin médaillé AANVANG Entrée tôt fee il Seleefd YC A-aiibe1 Beleetd aanl |MNM ntoppir vetlçjvi H. BU is doo van 0 bestarn gebrail Engi Apoth. bp C. Gea. 1S in SCHORTJES, ROKJ3 BOKEEN, BROEKE VOILES, MOUSSE! Katoenen KO U a Zoo juist ontvingen waaronder prachtig WERKMANSBRO hier niet alleen zit voor de arbeiders doeh ook voor de overige gemeentenaren. Met de samenstelling der commissie zou hij alleen met de S. D. A. P. kunnen meegaan. Hp kan zieh verder met het idee van den heer Buurma vereenigeo, die 9 uur wil laten werken tegen een uurloon van 35 cent. De heer Wedeven gaat over 't geheel accoord met het gezegde van den heer Clobus. Er zijn stemmen opgegaan om de commissie ists te wijzigen daar voelt hij ook wel iets voor. Echter moeten wij besliat een man sis de heer Eeinders als Voorzitter dier commissie handhaven. De heer v. d. Werff sluit zieh aan bp het gezegde van zijn partpgenoot Clobus, doch zou er aan toe willen voegen, dat z. i. de loonen voor ongehuwden en ge- huwden met en zonder kinderen niet gelijk behoorden te zijn. De heer Botke is lid van de Werke- loozen-commissie en is van meening dat deze commissie met haren Voorzitter goed werkt. Z.i. is deze haar plicht geheel nagekomen. De heer Pieters wil voor ieder kind beneden de 15 jaar een toeslag van 1. geven. De heer Streuper betoogt nog nader wat door hem in eerste instantie is beweerd. Hij houdt vol dat de heer Beinders schuld heeft aan de loonsver- laging der werkeloozen te Sappemeer (verschillende leden geven teekenen dat ze dit niet gelooven). Verschillende heeren steken de loftrompet over den heer Beinders o.a. ook de heer Clobus. Hij geeft echter dezen de verzekei'ing dat hp niet zôô over hem zou denken als hp lid der werkeloozencommissie was. 't Is geen manier zooals men soms door den heer Beinders wordt behandeld. De heer Beinders beantwoordt nog eens de verschillende sprekers. Hij licht nig eens toe de werking der commissie. Kindertoeslag wordt bij de keienklopperij reeds gegeven. Nogmaals voeren eenige sprekers het woord, waarna de beraadslagingen worden gesloten. De Voorzitter wil thans tôt stemming over het voorstel van B. en W. overgaan. Wethouder Buurma zou het beter vinden dit niet te doen, daar dan niets zou worden bereikt daar de voorstellen der S. D. A. P. over 't algemeen zouden worden afgestemd. Hij geeft in over- weging een commissie van 4 raadsleden te benoemen, dat trachten moet samen met de bestaande werkeloozencommissie eene oplossing te vinden. In die com missie van 4 raadsleden zouden dan zitting moeten hebben 2 leden der S. D. A. P. en 2 leden der andere partijen. Allicht zal men dan tôt overeenstemming komen. De heer Hoâman is hier tegen. Wat doen we nu weer met eene commissie. Op deze manier krijgen we niet gauw eene beslissing. De heer Streuper zou er iets voor ge- voelen indien spoedig weer eene raads- vergadering wordt gehoudeD, waarin de resultaten der commissie worden mode- gedeeld. Het voorstel van den heer Buurma wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen. Aile leden der S. D. A. P. stemden tegen, er vôôr de anderen. Tôt leden der commissie worden thans aangewezen de heeren Wedeven, Clobus, Hoffman en Eerijes. De vergadering, die werd bijgewoond door een 40 h 50-tal werkeloozen, terwijl vôôr het gemeentehuis ook nog een 26-tal stonden, wordt hierna gesloten. en in een ommezien schoten huizenhooge vlammen op, die snel om zieh heengrepen, met het gevolg, dat weldra een groot gedeelte van het wateroppervîak was be- dekt met lekkende vlammen, die de oevers deden verschroeien. Een der boomen, die ruim dertien meter hoog was, was van onder tôt boven zwart gebrand. De schade is niet onaanzienlijk. Zondagochtend om acht uur hsbben middeu op de n grooten boulevard tegen- over de Porte Saint- Martin te Parps eenige met karabijnert gewapende auto- bandieten een goudamidswinkel, waarvan zp de ruit insloegen, geplunderd. Zij zijn erin geslaagd om al sebietend op de me- nigte te vluchten, en hebben verderop de eveneens gestolen auto wegens een panne moeten verlaten. Men verwaoht dat de in de auto achter- gelaten kleedingstukken het niet moeilijk zullen maken de dieven terug te vinden, Niemand werd gewond. Het totaal bedrag van het gestolene bedraagt meer dan zeshonderdduizend francs. Den 20en November verdween de directeur van een reisbureau te Louden op een reis naar Boulogne op geheimzin- nige wijze. Het bleek dat de vermiste, de heer Gourlay, te Marquise bij Boulogne aan zekeren Daguebert, den eigenaar eener garage aidaajr, een automobiel verkocht had. Thans is het lijk van den heer Gourlay opgegraven in den tuin van Da guebert, die onlangs door de politie was gearresteerd wegens diefstal van auto- mobielen. De regeering van Engelsch-Indië heeft een mededeeling gedaan over een botsing tusschen ambtenaren en dorpe- lingen in den staat Suchi, waaruit blijkt, dat in het dorp Morvada een oude sekte Charans of „erfelijke muzikanten" ge- weigerd had, de gewone belasting te betalen. Toen er een afdeeling Sepoys heen werd gezonden, werd men gewaar, dat de Charans besloten hadden „de traditioneele méthode toe te passen, om de wraak des hemels op den staat neer te laten komen, door een oude vrouw levend te verbranden." Een bejaarde weduwe was op een brandstapel gezet, dien hare naaste betrekkingen aangestoken hadden. De troepen trachtten het slacht- offer te redden, maar de dorpelingen stelden zieh daar met messen, krissen en bels tegen te weer en verwondden eenige soldaten. De soldaten moesten uit zelfverdediging vuren, doodden z#ven dorpelingen, wondden tien, maar kwamen te laat, om de vrouw te behouden. De volgende getuige is een majoor, die commandant was van de veiligheidspolitie te Eisleben. Hij doet mededeelingen om- trent een botsing tusschen afdeelingen der veiligheidspolitie en de roode troepen, waarbij de politie vier dooden en ver- scheiden gewonden en ook een aantal ge- vangenen verloor. Eenige van deze ge- vangenen werden als parlementairs naar den commandant van de veiligheidspolitie gezonden met het bericht, dat indien de veiligheidspolitie niet onmiddellijk aftrok, de gevangenen zouden worden doodge- schoten. Getuige schat het roode leger op eenige duizenden mannen. Toen de voorzitter vroeg of aan de getuigen nog meer vragen moesten wor den gedaan, zeide Hôlz »Ik hoop dat de getuigen in Brauuhage weer op hun ver- haal zullen komen na de proletarische moorden in Midden Duitschland". Munster, 20 Juni. Op de mijn Mont Cenis te Herne heeft hedenmiddag om- streeks 12 uur een hevige mijngasont- ploffing plaats gehad. Op dat oogenblik bevonden zieh ca. 300 mijnwerkers in de schacht, waarvan er tôt dusver slechts 120 naar boven gebracht konden worden. De redding der overigen geschiedt ten gevolge van de groote moeilijkheden slechts zeer langzaam. Het aantal slachtoffers werd heden middag 5 uur geschat op 22 dooden en een groot aantal gewonden. Te Bellingwolde is de slagersknecht K, b$ het bootjevaren verdronken. Een Italiaansch knaapje vijf jaar oud, werd eenige weken geleden te New- York ontvoerd. Den dag na zijn ver- dwijning ontving zijn vader een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat hij zijn kind nooit zou terugzien, wanneer hp binneu een week geen zeshonderd pond st. betaalde. De vader, een arme karrevoerder, had in zijn geheele leven nog niet het tiende deel van die som bezeten, en kon dus niet betalen al had hij het ook gewild. Dezer dagen is het lijkje van het kind uit den Hudson opgehaald. Twee paar echtelieden te Aderson in den staat Indiana hebben geiijktijdig en in gemeenschappelpk overleg echt- Bcheiding aangevraagd. De beide m&nne- lijke echtgenooten kwamen namelijk tôt de ontdekking, dat zp verliefd waren op elkaars vrouwelpke wederhelften. De wederkeerigheid van het geval ver- hoedde een mogelijke dramatische ont- knooping, en de beide overtreders van het Tiende Gebod gingen gearmd een advocaat opzoeken. Daisy Garland, twee jaren oud, stond voor eenige dagen terecht voor de kinder- rechtbank te West Ham. Een politieagent verklaarde, dat bp het kind moederziel alleen langs de strast had zien loopen. Ër bestond evenwel voor het kind niet het minste gevaar. Desniettemin had hij het kind ingerekend, omdat hp dit in het belang van het kind zelf achtte. Hij wist namelijk, dat de moeder van de kleine ongehuwd was en het kind had verlaten. Aangezien de moeder de vol gende week in het huwelpk zal treden en niet behoeftig is, veroordeelde de kinderrechter de kleine peuter tôt opzen- ding voor den tijd van een week naar een rijkswerkinrichting. Een groot gedeelte der rivier de Avon was dezer dagen plotseling veran- derd in een vlammenzee. Meer dan veertig voet hooge vlammen verschroeiden de boomen en het gras langs de oevers. Sedert engeveer drie dagen was de rivier reeds bedekt gsweest met een dikke laag olie. Niemand wist, hoe de olie daar kwam. Een tuinman was nabp het plaatsje Bath bezig eenig afval te ver- brandea aan den oever van de Avon. De wind blies de vonken over het water Sin Feiners in Engeland. Londen, 19 Juni. De Sinn Feiners hebben vannacht vier seinhuizen bij Manchester in brand gestoken. Er zpn geen ongelukken bij te^ melden en ook hebben geen arrestaties plaats gahad. Sinn Feiners te Dunhalk. De „Westm. Gaz." meldt, dat Donder- dagavond do Sinn Feiners een poging hebben gedaan een klein gebouw, staande op een heuvel bij Dundalk en dienst doende als muséum der Louth oudheid- kundige vereeniging, in brand te steken; het vuur doofde echter uit en geen ernstige schade werd aangericht. Vrijdagavond echter, toen de leden der vereeniging de merkwaardigste voorwer- pen van het muséum inpakten, deden zes jonge mannen een tweede poging tôt brandstichting. Zp hielden de pakkende leden aan en sprenkelden vloer en trappen met petroleum. Terwijl zp dit deden bad een ontploffing plaats en werd ont- snappen langs de trappen onmogelijk. De dames, die bij het inpakken hielpen, werden uit een raam der tweede ver- dieping neergelaten en de mannen spron- er uit. Twee hunner werden daardoor ernstig verwond en een derde kreeg een hersenschudding. Militairen en burgers kwamen ter plaatse en slaagden er in nog veel van de tentoongestelde voorwer- pen te redden. In den nacht van Vrijdag op Zater- dag hebben groote troepen Sinn Feiners geiijktijdig een aanval gedaan op de kust- wachtstations van Skerries, Loughshinny en M&lahide. Deze stations liggen aile aan de noordzpde van de baai van Du blin en behooren tôt de voornaamste van de Oostkust van Ierland. Er werd hevig gevochten, doch de aanvallers slaagden er in de stations te nemen, die zp leeg- plunderden. Zp namen instrumenten, wapens en munitie mede en staken ver- vervolgens de gebouwen in brand. Saarbrucken, 18 Juni. Het bestuur der soc.-dem. partij in het Saargebied heeft den Baad van den Volkenbond ver- zocht de volgende wenschen der bevolking te vervullen lo. verzekering der burger- rechten 2o. terugkeer van aile uitge- wezenen 3o. verwijdering der troepen. Coblenz, 18 Juni. De hooge intergeal- lieerde commissie voor het Bijnland heeft uit haar gebied uitgewezen den Duitschen generaal Von O yen, tegen wien te Leipzig een procès aanhangig is. Deze generaal had te Kaiserlautern een vergadering op touw gezet waar bij het woord zou voereu. Berlijn, 20 Juni. Op den zesden dag van het procès tegen Max Holz werd als eerste getuige gehoord de eerste burge- meester van Eisleben, dr. Beise. Hij schilderde, hoe de arbeiders voôr de on- lusten waren opgehitst. Zij werden aan- gespoord om te plunderen en arbeiders- bataljons op te richten. Spoedig werd op de omliggende hoogten een rood leger gevormd, dat 16 20 machinegeweren in stelling bracht. De politie te Eisleben had slechts twee lichte machinegeweren. Bij getuige verschenen op een goeden dag twee afgezanten van Hôlz, die een ulti matum overhandigden, volgens hetwelk de politie binnen een half uur Eisleben moest ontruimen anders zou de stad in vlammen opgaan. 's Avonds werd ook werkelijk met brandstichten begonnen, waartegen de zwakke politie machteloos Sloûhteren. Voor het te Arnhem ge- houden examen van hulpkeurmeester voor vee en vloesch, slaagde o.m. onze plaatsgenoot de heer H. Bollegraaf. Siddeiuren. Maandag had de gewone vergadering plaats van de landb.vereen, „Siddeburen Veen". Aile leden aanwezig. Na opening en lezing notulen werd over- gegaan tôt behandeling der ingekomen stukken. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. Daarna had de betaling van het ontvangen mais plaats. Besloten werd op a.s. Zaterdag uitbesteding te houden van super en kalizout. Over het algemeen werd geklaagd over den slechten stand der aardappelen, in hoofdzaak Eigenheimers. De zoogenaamde krulziekte heerscht hier in erge mate. De meeste stukken bevatten wel 50 °/0 kroezo stammen, ja zelfs vele stukken van 60 tôt 70 °/Q. Er wordt op een geringe opbrengst gerekend. Als oorzaken werden genoemd (gissing) kalizout-bemesting, nachtvorsten, aanhoudende droogte. Op- merkelijk is wel, dat deze ziekte juist de Eigenheimar zoo heeft aangetast, terwijl het in E. Star, Ceres, etc. slechts spo- radisch voorkomt. Ook werd als oorzaak genoemd de z.g. inteelt. Dit is echter niet het geval, daar het pootgoed, 't vorig jaar uit Friesland betrokken, 't zelfde euvel vertoond. De hoofdoorzaak zal wel zpn de vele nachtvorsten, gepaard met de aanhoudende droogte, daar de stukken, welke vroeg gepoot zpn, nist in die mate aan de ziekte onderhevig zpn als de stukken, die later gepoot zpn. Besloten werd binnenkort de goedgekeurde aard- appelvelden in Friesland eens te bezich- tigen en bp goed bevinding een partijtje pootaardappelen aan te koopen. Staande de vergadering werd reeds een kwantum opgegeven. Verder niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting der vergadering. Scharmer. Zondag werd een voetbal- wedstrijd bij de „Gebronsde Leeuw" ge- houden. De uitslag was aldus le prijs, gouden médaillé, H. S. C. I van Hoogezand, 2e prps, verguld zilveren médaillé Velo- citas I, Gron., 3e prijs zilveren med. Ve- citas II, Gron., verzilverd bronzen médaillé H. V. V., Harkstede. Noordbroek, Zaterdag werd bij 't café Bennema te Uiterburen een keuring van fokvne gehouden, toebehoorende aan de leden der fok- en controlevereeniging „Noord- en Zuidbroek". A. Melkkoeien boven 4 jaar (inge- schreven 18 ex.) le pr. Cato II van gebr. Heikens; 2e pr. Aaltje van M. Zijlker Se pr. Ella III van gebr. Heikens 4e pr. Lizane van D. Boelema Jr. B. Melkkoeien beneden 4 jaar (ingeschr. 6 ex.) le pr. Lucie II van J. M. Eozeveld 2e pr. Hilda III van denzelfde. C. Vaarzen (herfst 1918 voorjaar '19) ingeschr. 20 ex. le pr. Imtje van gebr. Heikens 2e pr. Wietske van D. Boe lema Jr. 3e pr. Jantje II van J. M. Eozeveld 4e pr. Hilda V van denzelfde. D. Vaarzen (herfst 1919 voorjaar '20). Ingeschr. 13 ex. le pr. Marianne van gebr. Heikens 2e pr. Ella VI van de- zelfden 3e pr. Klara III van;Tj. ten Have. De heer J. M. Eozeveld verwierf een eere-medaille als bezitter van de beste koe van Noord- en Zuidbroek (Lucie II). Zijn veestapel staat bekend als een model- collectie. Op de schietbaan te Uiterburen werd Zaterdag een corps-wedstrijd ge houden door vijf burgerwachten, te weten van Sappemeer, Slochteren, Scheemda, Noordbroek en Wagenborgen, waarin Noordbroek den len prijs behaalde. De heer Dijkema van Wagenborgen behaalde den hoogsten prijs als serie-schutter. Bij het kleidelven te Noordbroekster- Hamrik is op een diepte van 13 voet onder de klei een Bomeinsche munt gevonden. Het is een talisman aan de eene zijde is de afbeelding van een Egyptische godheid, aan de andere zpde de sphinx met de piramiden en daarnaast hiëroglyphen. De onder-directeur van het muséum vau oudheden te Leiden heeft de munt onderzocht en verklaard, dat de hiëroglyphische teekens geen bepaalde beteekenis hebben. Dergelpke vondsten behooren in onze provincie tôt de uiterst zeldzame. VEBGADEBING van den BAAD der gemeente Sappemeer, op Don- derdssg 23 Juni e.k., des namiddags te 61/2 uur- Onderwerpen 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken.; 3. Voorstel van Burg. en Weth. be- treffende vaststelling verordening tôt wjjziging der Algemeene Politieverorde- ning in deze gemeente (tapverbod gedu- rende de kermis). 4. Voorstel van Burg. en Weth. tôt verkoop gemeentegrond in de Winkelhoek aan de Woningstichting voor /80 inplaats van f 100 de strekkende meter. 5. Advies aan Ged. Staten op het beroep van A. Levie, H. Mulder en L. Brink tegen hunnen aanslag in den hoof- delijken omslag dezer gemeente, 6. Wijziging gemeentebegrooting 1920. Steendam. In de vergadering van inge- landen van het waterschag „de Steen- dammerpolder", gehouden j.l. Zaterdag- avond in het café Lenting alhier, werd de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1920/21 goedgekeurd. De ont- vangsten hebben bedragen 7233 461/2, de uitgaven 7189.56, batig saldo/ 43.905. De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 5545.541/2, terwijl de omslag werd bepaald op f 40 per H.A. Hoogezand. Zaterdagavond a.s. hoopt het Chr. fanfarecorps „Juliana", dir. de heer J. v. Dam, eene uitvoering te geven in het plantsoen alhier. Zie programma in 't no. van Zaterdag. Naar we vernemen is onze vroegere plaatsgenoot L. Zwiers benoemd als klerk 2e klasse ten postkantore te Stadskanaal. Sappemeer. Veiling Eng. kaskomk. I f n komkomm. 1 M Blosmkool I a II Spitse kool Meikoningin Bhabarbsr Peen Peulen Doperwten Tuinboonen Stamslaboonen Aardbeien Tomaten I a II Meloenen Komkommerstek v. Maandag 20 Juni. 8.10— 9.90 p. 10. 5.40- 6.30 10.30-12.10 7.80-10.10 9.90—14.60 6,10.20 4.60- 8.50 2.50— 2.80 5.40— 6.80100 kg. 7.80 100 bas 0.20 p. pond 6.80 100 l P- a 4.10- 0.14— 0.16 5. 048 0.24— 0.37 0.28— 0.34 0.26— 0.28 1.65— 2.10 1 .2.20 stuk kist Evenals het vorige jaar zal onze Pluimvee- en Konrjnenciub in Januari a.s. weder een tentoonstelling organiseeren op nog grooter schaal dan te voren. Onder nadere goedkeuring zal aan deze tentoonstelling, zooals dikwijls geschiedt, een loterij worden verbonden. Het bestuur is reeds bezig de voorbereidende maat- regelen te nemen en denkt in September te beginnen met het laten rondgaau van inteekenlijsten. Dat er veel belangstelling voor de vereeniging is blijkt wel hieruit, dat zieh nog telkena nieuwe leden opgeven, zoodat hun aantal nu al gestegen is tôt ver over de honderd. Gevonden voorwerpen. 4 bos GAEEN en 1 KOUS. Terug te bekomen bij HENDBIK WOLLINGA te Schildwolde. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand doen te weten, dat door den Baad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van 17 Juni 1921 is vastgesteld de volgende VEBORDENIIG op het vasJ- leggen van honden. Artikel 1. Gedurende den tijd dat het bevelschrift als bedoeld bij artikel 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no. 110), zooals deze wet nader is gewijzigd, van kracht is, is ieder eigenaar of houder van een hond verplicht dezen, voorzoover niet vallende onder artikel 2 zoodanig bin- nenshuis of op een behoorlijk afgesloten erf aan een ketting van voldoende sterkte vast te leggea en vastgelegd te doen houden, dat de hond niet met andere honden in aanraking kan komen. Artikel 2. Het is verboden gedurende den in artikel 1 bedoelden tijd honden op andere wijze te vervoeren of als trekdier te bezigen, dan vastgelegd aan een ketting van voldoende sterkte aan de hand ge houden of bevestigd aan het vervoer- middel. Artikel 3. Van de verplichting vervat in artikel 1 en van het verbod vervat in artikel 2 kan ten aanzien van honden gedurende den tijd dat deze als politie- of jachthond worden gebezigd, door Burgemeester en Wethouders schriftelijk ontheffing worden verleend onder door hen te stellen voor- waarden. Artikel 4. Honden, die in strijd met de bepalingen van artikelen 1, 2 en 3 losloopende worden bevonden, kunnen op last van Burge meester en Wethouders onschadelijk worden gemaakt. Artikel 5. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vjjf en twintig gulden. Artikel 6. Deze verordening, die overeenkomslig artikel 171 der Gemeentewet onmiddellijk na hare vaststelling zal worden afgekon- digd, treedt dadelijk na die afkondiging in werking. Aldus vastgesteld ter openbare verga dering van den Baad der gemeente Hoo gezand van den 17 Juni 1921. De Secretaris, De Voorzitter, get. G. Zwiers. get. I. A. van Boijen, Zjjnde deze verordening aan de Gede- 9 An den a -s s 1-V

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2