De kleine Pretect. 51e Jaargang ZATEBDAG 2 JULI 1921 No. 51 Xîrukker-Uitgever T. K. KBEMEE Fan week tôt week. Plaatseiyk Niauws. FEUILLETON. worcH oelazen HQ08EZA&D, Kiai-Wimteweer, Krcpswolde, Westerbro&k, Ftrxhol, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, Siddeburen, Hallum, SehSIdwGlîls, Fsxhan, Scharmer, Harkstede, lafleland, Ovflrseiiiid, TES EJCER, NOOROCI1K, NOÛRO8R0EK, ZUfOBROEK, MUNTENOAM, ZUSOLARÊN, S3QQRDLAREN, HAREN enz Dit BiAD versekgnt iederea WÔENSDAG en ZATERDAG. AB®NNEMENTSPitIJS par drie maandsa 60 cent bç voor- uitbetaling. Franco per peet 75 oani. v.h. BORGESIUS ZOON. S1PFEHEE B. Tel. 413. ADYERTENTIËN van 16 regela 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertentiea Dinsdagsmiddags en Vrijdaga- middags vooe 12 uur. V»or het piaateen van Advartentffin betreflende Haisdei en Nflverhoîd is vvor de sted Graningea dUeen geareehtlgd bet algemeen Âdvertentiebnrean van S. WBSTENBORG, Hannekebolra 8, Qrontngan, Tel. 772. Y««r Advertentiën en B#«lames Atrffen de province Groningen is alleen gereehtigd he4 Advertentiabureeu BHOiLANDIAM 's Gravenhnge, Tel. H 7614. EERSTE B1AD. WEEKKALENDER. Zondag 3 Juli. Maandag 4. Dinadag 5. Woensdag 6. Donderdag 7. Vrijdag 8. Zaterdag 9. Nieuwe Maan, Dinsdag 5 Juli. In den laatsten tijd wordt in de ver- gaderingen van vele bestuurscollegea der gemeenten een soort bezuinigingspolitiek gevoerd. Deze politiek draagt ongetwijfeld de sympathie van een zeer groot deel der ingezetenen der respectieve gemeenten weg. Wat begrijpelijk is. Waat in vele steden en dorpen is men, wat de belas- tingopbrengst betreft, genaderd tôt de grens der draagkracht der inwoners. In enkele is zelfs die draagkracht over- schreden, wat heeft geleid tôt een enorme kapitaalvlucht. Herinneren we slechts aan den financieelen toestand der gemeente Emmen, die voor kort zeer slecht was en ook nu nog lang niet rooskleurig is. Daar heeft men gezien, dat renteniers en ver- veners en zij, die zich niet direct verplicht zagen in de gemeente Emmen te blgven wonen, een waren uittocht begonnen, waardoor het belastbaar inkomen in d6 gemeente veel geringer is geworden en heeft geleid tôt een waren financieelen débâcle. Het naderen van de grens der draag kracht van de ingezetenen of het over- schrijden dier grens, vindt mode zjjn oorzaak in de ongemotiveerde overschrij- diDgen van vele begrootingsposten. In Groningen is deze kwestie Maandag in den Raad aan de orde geweest. 't Ging over een voordracht tôt wijziging en aanvulling der begrooting van het vorig jaar. Daaruit was gebleken, dat enkele posten der begrooting waren overschreden met 10 tôt 100 °/Q, zegge honderd percent. En 't gevolg Dat voor de toekomst natuurlijk het vermenigvuldigingscijfer van den hoofde- lijken omslag nog hooger wordt opga- voerd. Voor kort is dat in Groningen van 2.9 op 3.8 gebracht. En men vreest, dat het nog hooger z&l worden. 't Gevolg is, dat een roep weerklinkt om bezuiniging. „Wat nigt dringend noodig is, is contrabande Ook voor de eerstvolgende jaren zal die roep zeker worden herhaald. En de partij, die als een der programpunten, deze leuze zal aanheften, zal zeker zijn, bij de e. v. verkiezingen versterkt in raad, provinciale staten of kamer terug te komen. Van aile zijden zal moeten worden mee- gewerkt om de exces;en bg de besteding der gelden, die er ongetwijfeld zijn, te bestrijden, en nieuwe, niet absoluut onver- mijdelijke uitgaven tegen te gaan. Wij kunnen 't ons dan ook voorstellen, dat er in vele persorganen, om allerlei redenen meer nog, wordt gepleit voor een bezuinigingskabinet, dat den geweldigen arbeid aandurft, die noodig is om het evenwicht op de begrootingen van staat en gemeente te herstellen. Om de uit- voericg van dit denkbeeld ecbter te doen elsgcn is er meer noodig dan alleen mced. Er zal ook overeenstemming moeten ko men over betgeen, waarop tientallen van millioenen bezuinigd kunnen worden. Dat zal beel wat voeten in de aarde hebben en voor zoover wij kunnen nagaan, is bet van zulk een communie opinio nog vrij ver af. Toch zal er een ernstig streven in die richting gevonden moeten worden, en we spreken o.i. niet te bout aïs wij zeggen, dat de te volgen bezui nigingspolitiek straks mede een belang- rjjke factor zal zijn in den komenden stembnsstrijd. Het Nederlandsche volk snakt naar verruiming, wil zicb ontworstelen aan den zwaren finantieelen druk en moet dit ook, om voor ineenstorting te worden behoed. Van buitenaf zal die redding vooreerst nog niet komen dagen. De ontredderde toestand, waarin de wereldoorlog het economische leven de volkeren heeft doen verkeeren, heeft ons voorloopig het inzicht op een spoedig herste 1 van het bedrijfsleven en berlevende welvaart benomen. Voor de toekomst moge het resds beginnen te licbten, de eerste jaren zullen den druk ten voile voelen. Daarom worde er door middel van be zuiniging, overai waar mogelijk, getracht dien druk der tijden te verlicbten. Zij, die zich dit ten doel stellen en door woord en daad hiervan blijk geven, hebben recht op onze sympathie en ze zulien die ongetwijfeld wegdragen ook. Nu valt het voeren van een bezuini gingspolitiek niet mee. Het gaat natuurlijk niet aan, om bg bet aanboren van nieuwe belastingbronnen, dan om formeele, dan om materieele redenen, telkens weer een afwijzend standpunt in te nemen. Waar de een op bezuinigen wil, voteert de ander met graagto een flink bedrag. Om bij voorbeelden van recenlen datum te blijven. Toen het nieuwe dienstplicht- ontwerp aan de orde was in de Tweede Kamer, was er een gedeelte der leden, die met de door minister Pop voorge- stelde bezuiniging geen genoegen wilde nemen, omdat het van oordeel was, dat de bezuiniging mee zou brengen een on- deugdelijk samengesteld leger. Wat bet Iand niet zou ten goede komen, volgens hen. Toen in den Groningachen Raad aan de orde kwam een voordracht van 't collège van B. en W. om een plantenkas van de oude gemeentelijke kweekerg over te brengen naar de nieuwe, stemden partrjgenooten van de voorbedoelde Ka- merleden tegen, omdat zij van oordeel waren, dat niets moest worden gevoteerd, voor wat niet dringend noodig was. „Dan maar een iets minder fr&aie stad", was 't parool. Terwgl in de Kamer van tegenovergestelde zijde had geklonken „Dan maar een iets minder leger, 't komt de schatkist ten goede". Men ziet tegenovergestelde meeningen, die in raden, staten en kamer licht aan- Ieiding zullen geven tôt confliclen en heviga debatten, maar die beide over „bezumiging" gaan. En aïs dit woord, maar bet woord van den dag wordt, is er reeds veel bereikt. S. Slociiteren. Uitslag aanbesteding wa- terschap Duurswold. Bestek no. 1. Het herstellen van brug- gen, gebouwen enz., met bijlevering van aile daarvoor benoodigde materialen, trans- porten, arbeidsloonen enz. Ingeschreven was als volgt G. Roelfsema, Schild- wolde f 4900 T. van Egmond, Slochteren /4365 F. W. Meijer, Appingedam /4248; H. Kappen, Kropswolde /"4050; K. Spit- hofi, Hélium f 3745. Gegund aan K, Spithoff. Bestek no. 2. Het maken van walbe- schoeil'agen enz. in 2 perceelen. Inge schreven op perceel 1 door J. Nieboer, Farmsum f 1350; F. Mulder, Farmsum 1319; G. Hommes, Slochteren /1060; K. Timmer, Hélium /845 L. Hut, Schild- wolde 807.50 J. Beishuizen, Siddeburen 798 R. Hamminga. Steendam f 796 H. de Vries, Hélium 777 J. Wold, Schildwolde f 720; K. Maarhuis, Appin gedam f 719.19 F. v. d. Deen, Slochteren 709. Gegund aan F. van der Deen. Perceel 2. Ingeschreven door F. Mul der, Farmsum f 997.; T. van Egmond, Slochteren 890 H. Borg, Siddeburen f 849 J. Wold, Schildwolde 760; K. Spithoff, Hélium f 720 G. Roelfsema, Schildwolde 580. Gegund aan G. Roelfsema. Bestek no. 3. Het verven der water- schapsobjecten in 2 perceelen. Ingeschre ven op perceel 1 door F. Wilkens, Meed- huizen f 715; J. Post, Delfzrjl 669 J. Schrikkema, Wirdum f 663 P. Kuipers, Leegkerk f 663 W. Perdon, Appingedam f 595 K. Koster, Noorddijk 552 F. W. Geerts, Kolham 515. Gegund aan F. W. Geerts. Perceel 2. J. Nieboer, Farmsum 1475 J. Schrikkema, Wirdum 865 G. v. d. Ark, Hélium f 799 F. W. Geerts, Kolham 640 K. Koster, Noorddijk f 619 J. Post, Delfzijl f 589; H. Zuurman, Schild wolde f 567 E. Zandstra, Harkstede 541 F. Wilkens, Meedhuizen 468; P. Kuipers, Leegkerk f 443 en W. Perdon te AppiDgedam 389. Gegund aan W. Perdon. Bestek no. 4. Het zuiveren der ver- schillende kanalen. le Onderdeel Gegund aan R. Nijburg, Ruiascherbrug voor f 184. 2e Onderdeel Gegund aan E. Lenting, Schildwolde voor 180. 3e Onderdeel: Gegund aan K. ter Borg, Steendam voor 195. 4e Onderdeel Gegund aan R. Smid, Meedhuizen voor 198. 5e Onderdeel Gegund aan H. Speel- man, Schildwolde voor f 99.75. Zuidbroek. De aanvoer op de heden ge- bouden paarden- en veemarkt was zoo groot als bijna nooit te voren. Aan de lijn stondsn niet minder dan 679 paarden. De lijn was niet lang genoeg, om aile paarden er aan te kunnen plaatsen, zoodat ailes, wat na 10 uur nog werd aangevoerd, zoo maar los op den weg moest staan. Mede waren aangevoerd eenige koeien, schapan, geiten en biggen, terwgl eenige kramen en stalletjes, alsmede de traditio- neele „Jaap" het geheel een gezellig aansien gaf. Deze markt gaf weer den indruk, een echte Bouderwstsche „Brouk- ster peeremark" te zijn. Yan de gelegenheid tôt keuring op cornage in de gemeentelijke manege werd een druk gebruik gemaakl. De heer L. Pioeger albier, leerling der Ambacntschool te Veendam, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen machinist groote stoomvaart. YERGADERING der Ccôp. Land- bouwvereeniging „Schildwolde" op Zaterdag 25 Juni 1921. Voorzitter de heer J. Doornbos Ezn. De notulen worden gelezen en onver- anderd vastgesteld. Ingekomen verschiilende circulaires inzake aankoop kalizouten enz. (Not.) Inzake bet ingekomen schrijven over de proefvelden te Borgercompagnie werd besloten om gezamentlijk deze proefvelden eens te bezichtigen, en wel a.s. Yrgdag. Ingekomen eene circulaire van de V. B. B. inzake verkoop van koren. De voorzitter doet lecture van de voor- waarden en zegt, dat te Slochteren er nog al gebruik van gemaakt zal worden. De Voorzitter vraagt verder of er hier ook landbouwers zijn, die met dezen verkoop mse willen doen. Na verschiilende besprekiDgen wordt besloten in dezen eerst te wachten. Ingekomen een schrgven, hetgeen niet onderteekend is, dus van onbekende menschen, zooals van de bestuurstafel gezegd wordt, in welk schrijven naar voren gebracht wordt om aan de onge- organiseerde arbeiders het eerst werk te geven. Dit schrgven houdt verband met het genomen bskende raadsbesluit der laatste raadsverg&dering. Over dit punt wordt natuurlijk ook veel gesproken en wordt de vraag opge- worpen boe men de n&men gewa&r kan worden van de ongeorganisesrde arbeiders. Uit de gevoerde discussiôn bleek verder, dat men het idee om de ongeorganiseerden werk te geven wel toegedaan was, doch dat die arbeiders dan z«lf maar moesten zorgen, dit de landbouwers hunne namen gewraar werden. De voorzitter deeit mede, dat bet be- stelde kwantum kalibemestingszout aan- gekocht ia voor /7.27 en het stakkenmeei voor 311- -cent per procent ailes per 100 K.G. Aangezien van de bsstuurstafel verder medegedeeld werd, dat die prijzen zeer aannemelijk zijn werd besloten om de briefjes voor de herfstbestelling rond te zenden, terwgl verder besloten werd om opgave voor de superphosphaat te vragen. Inzake aankoop zaairogge en pootaard- appelen werd besloten te wachten. Door den heer K. Hartenbof werd verslag uitgebracht van de j.l. gehouden federatievergaderiug en werden vooral besproken de punten verharding Slocbter trekweg en aanvrage subsidie der Damster- automaatschappij autodienst Appingedam- Slochteren-Groningen. In de gevoerde discussion werd sterk naar voren gebracht, dat er wel gepro- testeerd mag worden tegen groote uitgaven in de gemeente. SluitiDg. De menschen a^n een soort boo- men, die we nog te veel naar den bast beoordeelen. 18.) Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verloden.) Beteekent die van mij dan zoo weinig vroeg Clairette plagend, „dat u nog ande- ren ateun zoekt Neen, u moet zich met mij alleen vergenoegen mijn man mag er beslist niets van weten. U begrijpt, bij in zijn positie, kan zicb toch waarlijk niet bemoeien met de hartsaangelegenheid van d# dochter van den maire van Porto Ferrajo Men was in de eetzaal aangekomen en nam aan de kleine tafel plaat*, die in bet licht van de kaarsen der kristallen kroon een allerliefsten indruk maakte. Mtjnheer Monier zat tegenover Charles en gaf overai een wenk, waar de bediening niet al te goed klopte, zoodat niemand bemerken kon, dat dit het eerste soupé in een nieuwe omgeving was. 't Menu was voortreffeiijk en ook de wijn deed de aanbeveliDg van mijnheer Monier aile eer aan. Wel was het onder- houd zeer algemeen en bepaalde zicb in 't bijzonder tet Elba en zijn bewoners, maar toch vonden Henri en Béatrice nog gelegenheid, daarbij een afzonderlijk onder- houd te voeren en door blikken en halve woorden duizend dingen te zeggen, voor de anderen onverstaanb&ar, voor hen zelf van veel beteekenis. Hun bigle, stralende gelaatatrekken hadden niets mser van een tranensluier of de vertwijfeling, die er dien morgen uitspraken. Het soupé verliep tôt aller genoegen en toen mgnheer Monier tôt slot dan ook een glas iedigde op den nieuwen prefect en zijn gemalin, stieten ook Henri en Béatrice gaarne aan de beschutegodin van hun iiefde was bun als uit den hemel gezonden. Clairette liet de koffia op het terras brengen. Terwgl nog de schemering over het terras gleed, was de maan opgegaan en overgoot het schoone beeld met zijn sprookjesachtig zilverlicbt. Men maakte nog een kleine wandeling door den tuin. Clairette, aan den arm van haar man leunende, bleef herhaaldo- lijk voor een enkele plant staan, vroeg naar den naam en soort, en vsrschafte daardoor de jejagelui gelegenheid, elkaar onder de schaduw der boomen duizend dingen te zeggen, die weliiebt niet nieuw waren, maar voor bsiden meer waarde hadden dan de diepste ged&chten van aile pbilosopben en wijsgeeren der wereld. Eindelgk kwam de bediende met de tijdiDg, dat het rijtuig van den maire er was om de juffrouw te halen. Het jonge msisje nam een hartelijk &f- sebeid van haar nieuwe vriendin en reikte dan den luitenant de hand. die deze iets langer vasthield dan nu juist de beleefd- heid dit eiscbte. Hij wilde ook aan haar zij blijven, toen Charles haar den arm reikte om haar naar 't rijtuig te geleiden en madame hem influisterde, dat mijnheer de maire nu niet dadelgk van zijn ont- moeting met Beatrtce behoefde te weten. De jonge man bedankte haar vurig voor dit nieuwe bewijs van belangstelling. Toen het rollen van 't rgtuig niet meer gehoord werd, verwijdeïde ook hg zich met een geheel ander gevoel, dan toen hij 's middags het paleis van den prefect betrad. Ook over mgnheer Moniers trekken lag een waas van tevredenheid, toen hg zich terugtrok. Hij verklaarde, buitengewoon vereerd te zijn met de tevredenheid van zijn chef; wat hij ecbter dacht, had nie mand in zijn kleinen stekende oogen kun nen lezan, zelf indien ze beter te zien geweest waren dan in den zilveren mane- schgn. Charles en Clairette stonden nog een tgdlang arm in arm op het terras blik- kend over de zilte golven, te midden van de heerlgke geuren der tropiache blotsems. Za genoten stil het geluk, dat bun het vroegere leven als een droom deed schijnen, waaruit een weldadige feeënhand hen ge- wekt had. Toen ze nu echter terugkeerden, om de rust in bun behagelijke slaapkamer te zeeken, hield Clairette haar man in de danszaal terug, en trok hem, een der geliefde melodieën van dien tgd neuriënd, in steeds sneller wals met zich rond, tôt ze hem eindelgk los liet en zicb luid lachend in een ruststoel wierp „Ik kon niet anders, mijn Charles riep ze „ik moest mgn blijdschap zoo uiten vandaag heb ik mijn roi goed gespeeld, maar al» wij alleen zijn, moeten we den prefect en de voorname dame vergeten en weer Charles en Clairette zijn, die we waren, toen wo met onze bespaarde penningen 's Zondsgs van uit de rue de Tiquetonce naar het bal te Neuilly gingen." Nog esnmaal walste ze met hem door de groote zaal en ging dan naar de andere kamer, waar ze dan, weer de voorname dame, den kamerdienaar en de kamenier ontsloeg, die hier op hun meester en meesteres gewacht hadden. VIERDE HOOFDSTUK. De eerste dagen brachten veel onrust en druk bezoek. „Alles, wat tôt de we- rold van Porto Ferrajo behoorde, legde bezoeken af op de prefectuur, en de pre fect en zijn gemalin hadden volop te doen met ontvangen en contrabezoeken af te leggen. Daarna gaf de stad een groot banket, ter begroeting van den nieuwen prefect, dat buitengewoon glansrijk was. Clairette had nauwelijks den tijd zicb met haar beschermelingen te bemoeien, en slechts een enkel woord gaf dezen de zekerheid, dat ze nog op haïr bijstand konden rekenen. Ook Henri en Béatrice hadden nauwe- lgks gelegenheid, anders dan door een enkel woord, een blik of een heimelijke banddruk elkaar van bun genegenbeid blijk te geven, want bij het groote feest had Béatrice de honneurs moeten waarnemen, en werd door dezen plicht zoo in beslag genomen, dat bet haar on- mogelgk was, haar Henri ook slechts een oogenblik te geven. En buitendien, mijn heer Gordone. als syndieus der stad, ver- liet haar geen oogenblik, en ofseboon bij geen woord sprak, dat op de plsnnen baars vaders duidde, zoo waagde ze onder zijn scherpen biik niet, haar geliefde Henri ook maar het geringste teeken te geven. Ook op de prefectuur waren 's avonds vaak gasten uit het gezelschap tôt een diué genoodigd. Clairette had ook buiten aanwezigheid van den vader, bet gezelschap van de dochter gevraagd, en de maire had gaarne zijn toestemming gegeven. Het streelde zijn eigenliefde, dat zijn dochter zoo intiem met de gemalin van den prefect was, terwgl bij tevens hoopte, hierdoor te ge- makkelijker zijn plannen te verwezenlijken. Maar ook de overste en zgn adjudant waren herbaaldelijk gasten op de prefec tuur, toch moesten de jongelieden onder zooveel vreemde oogen zich als vreemden tegenover elkaar gedragen, dat had Clai rette hun voldoende ingescherpt. Ze eischte van hen geduld en vertrouwen. Naast dsze bemoeifagen moest madame zich ook nog wijden aan het arrangement van de privaatwoning der prefectuur, ter» wijl ze ook den dienst van haar man niet geheel uit het oog verloor Charles had meermalen geklaagd over de moeilijkheden waarmee hij soms te kampen had, waarbjj hem dan de steun van den secretaris ont- zaglijk veel onaangenaamheden uit den weg nam. Zij echter, scherper en meer wantrouwend, dan Charles, wilde niet, dat deze steeds met de voorstellen van den secretaris meeging. Hij zou zoo in een zekere verhouding tôt zijn secretaris komen te staan, die op den duur onhoud- baar kon worden. Zij had daarom ver- langd, in niets beteekenende zaken op Moniers voorslagen in te gaan, maar bij meer gewichtige en ingewikkelde, de acten voor nadere studie af te zonderen. De prefect, had, als stoeds aan het voorstel van zgn vrouw gehoor gegeven, en meer* dere acten teruggehouden, welker inhoud moeilijkheden baarde en waarvan hij gaarne de baantwoording geheel en ai aan zgn secretaris had overgelaten. 's Avonds, als ze zich beiden na al den last van bezoeken en ontvangen, teruggetrokken hadden, vleide Clairette zich in nachttoilet, op een rustbed neer en liet zich door haar Charles de acten voorlezen. Ze luisterde bij die voor hem zoo onprettige lectuur scherp toe en met een ernst, die in tegenstelliug met haar jong, levenslustig karakter, een sterk con- tract vormde. (Wordt vervolgd.) GOORECHT Officies! Opu voor 10EEZÂKD, SÂPPEMEER eo SLOCHTEREN.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1