Aankondiging. Gednrende de kermis Groot Café-Chantant. Café L. BOS. Algemeene Vergadering Zaterdag den 2 Juli 1921, RubhersDhnenen. TWEEDE BLAD „§taoinptterij en Olieslagerij vonrheen H. E. BIIURMA", optreden van Onierlinge Huu r waar borgmaatsohappij Eendracht maakt macht" R. FOLKERSMA, W. SPOOR Jr., Hoogezand H. PBINS, Kleinemeer, J. V0CHTEL00, Oosteind, JOH.KRASTER, Zuidbroek. Officieele Publicatiën, BUITENL AND. Gemengd Nieiiws. MAMLOOZE VENNOOTSCBAP Vrij entree. 's Zondags 25 cent Hoogezand-Sappemeer, Heden ontvangen Siddehuren. Vanaf heden weer Yerkrijgbaar LOTEN yan de 427ste Staatsloterij Nieuws. Zaterdag 2 Juli. Rykskeuring van Dekliengsten. Burgemeester en Wethouders der ge meente Slochteren i des avonds te 7 uur, te Martenshoek. V20 1/io Vs Va Va iiarmer Ritnnekeholm S, Burgemeester eu Wethouders van Hoo gezand brengen ter openbare kennis, dat door hen op het verzoek van E. G. TEN CATE, bakker te Kiel-Windeweer, om vergunning tôt het oprichten van een broodbakkerij met een gewonen oven, cp het perceel, gelegen te Kielwindewesr, kadastraal bekend gemeente Hoogezand, sectie C, noa. 1457 en 1458, een gunstige beachikking is genomen. Hoogezand, 27 Juni 1921, Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, G. ZWIERS. Inkwartiering krygsvolk. Burgemeester en Wethouders der ge meente Sappemeer maken bekend, dat ter voldoening aan art. 17 der wet van den 14en Sept. 1886, Stbl. No. 138, de door hen opgemaakte lijst van de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te voorzien, ingevolge artikel 18 der wet in het Gemeentehuis is aangeplakt en vanaf 28 Juni tôt en met 12 Juli e.k. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Bezwaren der inwoners tegen de lijst moeten schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend voor den 26en Juli a.s. Sappemeer, 28 Juni 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester VAN DER HOOP VAN SLOCHTEREN. De Secretaris F. SCHUT. Gelet op de notificatie van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Gro- ningen, d.d. 16 Juni j.L, no. 173, le afdeeling (Provinciaal blad no. 53), rakende de te houden gewone Rijksnajaarskeu- ringen van tôt dekking bestemde hengsten in 1921 Brengen ter algemeene kennis dat de bovenvermelde keuringen, voor zooveel betreft de provincie Groningen, zullen worden gehouden op 23 en 26 Aug. 1921 te Groningen 24 Appingedam; 25 Winschoten; wordende voorts in herinnering ge- bracht dat tôt de najaarskeuringen worden toegelaten aile hengsten, welke ten minste twee jaar oud zijn dat afgekeurde hengsten voor de eerst- volgende najaarskeuring niet ter keuring mogen worden toegelaten; dat de e igenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden verplicht is daarvan ten minste 3 weken vôôr de keuring, yrachtvrij een schrifte- lijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der Provin ciale Regelingscommissie, den heer R. A. Maarsingh te Stadskanaal, met opgave van d, naam en woonplaats van den eige- naar of houder; b. naam, leeftijd, ras, kleur en bijzon- dere kenteekenen van den hengst, bene- vens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknum- mer c. zoo mogelyk afstamming van den hengst, d. i. de vermelding van vader en moeder, alsmede naam en woonplaats van den fokker; d. door welke commissie of commission de hengsten gekeurd moet worden e. in geval de hengst reeds eerder is gekeurd, de plaats en datum der vorige keuring dat hengsten, welker naam, afstamming, of signalement onjuist zijn opgegeven, door de regeiingscommisaie van de keuring kunnen worden uigesloten dat hengsten, welke na bovenvermelden termijn t6r keuring worden aangegeven door de commissie tôt de keuring kunnen worden toegelaten, mits de eigenaar of houder voor den dag der keuring een som van f 25 heeft gestort bij den Sec retaris der Commissie. Slochteren, den 25 Juni 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. H. DE HAAN, l.-B. De Secretaris, H. SNATER. LASDWËEB. Inlevering van Ryksgoederen. De Burgemeester van Slochteren maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister van de landweer dezer gemeente inge schreven verlofgangers der landweer, die in den loop van het jaar 1921 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer wegens volbrachten landweerdiensttijd, op grond van art. 31, laatste lid, der Landweerwet al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen van ledergoed, klee^ ding- en uitrustingstukken, reglementen en dienstvoorschriften) moeten inleveren te Slochteren, in het Gemeentehuis, op Vrijdag 3 Juli 1921, voorm. 9 uur. De aandacht wordt gevestigd opde navolgende wetsbepalingen A. Een arest van één dag tôt zes dagen te ondergaan in de naaatbijgelegen pro voost of het nasstbijzijnde huis van be waring, dan wel een kwartierarrest van één dag tôt zes dagen, te ondergaan in een kazerne, kan door den Landweer- distriktcommandant worden opgelegd&an den verlofganger lo. die zonder geldige reden voorwer pen, als hiervoren genoemd, niet inlevert 2o. die zonder geldige reden voorwer pen, als hiervoren genoemd, niet in den vereischten staat inlevert 3o. die een of raeer aan een ander toe- behoorende voorwerpen, als hiervoren ge noemd, als de zijne inlevert B. De verlofganger, die zich schuldig heeft gemaakt aan een der hiervoren onder lo. en 3o. bedoelde feiten, is on- verminderd de gehoudenhsid tôt het on dergaan van het vermelde arrest of kwar tierarrest, verplicht op de voorgeschreven wijzs voorwerpen, als hiervoren genoemd, alsnog in te leveren, zulks op den tijd en de plaats, door den Landweerdistrict- commandant te bepalen. De onder B bedoelde verlofganger, die niet voldoet aan de daar omschreven verplichting tôt inlevering, of, deze ver- plichting vervullende, zich schuldig maakt aan een der bij A onder 2o. en 3o. ver melde feiten, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De dUur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaaîd, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die zich niet onder- werpt aan een straf uitgezonderd kwar tierarrest hem door een kracbtens de Landweerwet of eenige andere wet daartoe bevoegde autoriteit opgelegd, wordt aan- gehouden en onder verzekerd geleide naar de naaatbijgelegen provoost of het naast- bijzijnde huis van bewaring overgebracht. Indien de verlofganger wegens geldige redenen verhinderd is persoonlijk de wa penen, het ledergoed, de kleeding- en uitrustingstukken en de reglementen en dienstvoorschriften in te leveren, is hij of zijn zijne naastbestaanden gehouden er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhiadering moet blijken uit een bewijs, dat hetzij door den Bur gemeester afgegeven, hetzij door dezen gelegaliseerd is. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlofganger tôt het doen van de inlevering verschijnt. Op daartoe aan den Burgemeester ge- daan verzoek worden door dezen aan den verlofganger zoo noodig passagebiljetten afgegeven voor veren, waarvan moet worden gebruik gemaakt op de reis naar en van de plaats van inlevering Overi- gens geniet de verlofganger geeu vervoer voor Rjjksrekening. By de inlevering moeten de verlof gangers in BURUERKLEEDINU ver- schynen en hun zakboekje medebrengen. Slochteren, 29 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, H. H. DE HAAN, l.-B. De toestand In lerland. De parlementaire Labour Party heeft een motie aangenomen, luidende „De partij, hoewel betreurende dat deze stap niet reeds maanden geleden gedaan is, verheugt er zich over, dat de regeering eindelijk, zonder eenige voorwaarde, de afgevaardigden uit lerland genoodigd heeft tôt een samenkomst om de Iersche quaestie te bespreken en spreekt de hoop uit, dat de door het Iersche volk gekozen gede- legeerden, die uitnoodiging zullen aan- nemen en de regeering thans met beslist- heid het pad der verzoening zal volgen, totdat een oplossing der Iersehe moeilijk- heden zal zijn gevonden en vrede en geluk voor het volk hersteld zullen zijn". Maandagnacht hebben Kroontroepen een inval gedaan in een café te Waterfall, in het graafschap Cork, waar een bataljon van het Iersch-republikeinsch leger een samenkomst hield en 45 personen gear- resteerd. Léo Murpby, een bekend officier in het graafschap, die de bijeenkomst leidde, werd, toen hy een poging deed om te ontviuchten, doodgeschoten. Léo Murphy was betrokken bij de ontvoering, enkele maanden geleden, van de kapiteins Groen en Chambers en luitenant Watts, van wie aedert nieta meer werd vernomen. Londen, 30 Juni. Drieduizend myn- werkera hebben het werk te Cannock Chase hervat zonder de instructies van hun leiders af te wachten. Ook de myu- werkers van Yorkshire hebben bealoten het werk onverwijld te bervatten. Een vergadering van vyfduizend mijnwerkers te Wigan daarentegen heeft met alge meene stemmen de getroffen voorwaarden verworpen, terwijl de uitvoerende raad van de federatie van mijnwerkers van Zuid-Wales een resolutie heeft aange nomen, waarin hy zegt, dat hy, ofschoon ten sterkste de houding van de meerder- heid van het nationaal uitvoerend comité afkeurend, daar zij den uitslsg van het jongste référendum negeert, meent, ter redding van de Federatie, geen andere keuze te hebben dan de voorstellen der mijneigenaars te aaavaarden. Wat de staking gelcost heeft. De politieke medewerker der „Dai!y Mail" schrijft, dat het conflict, hetwelk nu ongeveer 94 dagen heeft geduurd, aan de sehatkist zeker niet minder dan twee millioen pond per dag heeft gekost. De belasting-betalers zulien, ruw berekend, moeten betaien voor een verhoogd sub sidie aan de spoorwegen 40 millioen pond subsidie voor de mijnwerkers 10 millioen leeningen voor het werkloozenfonds 30 millioen kosten der nDefence Force" 30 millioen verlies aan invoerrechten, in- kcmstenbelasting, schade aan de industrie in het algemeen, 120 millioen ponden. De belastingbetalers zullen dus 230 millioen pond meer moeten opbrengen dan bij de begrooting berekend was. De kanselier der sehatkist zal vermoedelijk gedwongen zijn voor het loopende jaar nieuwe geldleeningen voor te stellen. Naar men verneemt, zou te Terapel Zaterdag een paartje trouwen. De auto was besteld. Een uur voor den tijd kwam bericht, dat de auto een uurtje later I kwam, daar eerst nog ssn ander reisje moest worden gedaan. Hierop gewacht, maar de auto kwstn niet. Een tweede werd besproken, en zou komen, maar kwam weer niet (zonder tegenbericht). Inmiddels was het al laat geworden en de tijd van trouwen was versfreken en werd nu de secretaris te Sellingen op- gebeld. Deze was goedschiksch en be- richtte dat ze dan nog om 's avonds half acht konden komen om te trouwen. Een derde auto kwam nu voor en zou de l&nggewachte trouwlustigen brengen voor den ambtstoel doch deze kwam er ook niet, daar ze defect raakte. Toen i3 men op andere wyze voorzien en kwamen de luitjes in Sellingen aan. Een heugelijke dag (Vb.) De A. Ct. schrijft „Hij had reeds lang geen werk. Maar hij kreeg zijn ondersteuaing. Zonder veel moeite, Daar raakt men «an gewend. Niet de flinke werker, maar het bekende slappe type. Een werkgever kreeg gemoedsaandoe- ningen en wilde wat voor den werklooze doen. Hij liet den man komen, ondervroeg hem, vond zijn arbeidskracht zeer bruik baar, besloot hem in dienst te nemen. Er werd over loon geconditioneerd, een bshoorlijk bedrag bepaaîd er werd een dag van indiensttreding bepaaîd. De werklooze nam aan, bedachtzaam, weinig gretig. De werkgever liet gevoalen, dat van zijn zijde het gesprek geëindigd was. De ander bleef nog talmen. Wel Had je nog wat Wou je nog wat vrageo Ja kijk ereis, meneer ik kom graag, maar eh, hoe zit 't met m'n ver- goeding Je vergoeding waarvoor vergoe- ding Wel, m'n werkloozenondersteuning. Die verlies ik nu. 'k Zou daarvoor graag n sommetje als vergoeding hebben. Hoe denkt u daarover De werkgever heeft zich, wonderlijk genoeg, weten te beheerschen. Bij een driftige zou misschien wat hardhandigs gebeurd zyn De 22-jarige Jan S. te Almelo Î3 een sportlievende knaap schrijft het Prov. Nbld. Zijn liefde tôt de sport echter heeft verderfelijke gevolgon gehad zij heeft geleid tôt revolutionaire aspiraties. Sic transit Op 10 April controleerden de agenten van politie R. Hofman en E, J. Krabben- bos de snelheid der automobielen en motorrijtuigen op den Wierdenschen weg. Bekl. bevond zich met eenige vrienden in de nabijheid van Krabbenbos en kon niet nalaten uit te roepen „Ik vind het schandalig dat de politie hier de maximum- snelheid opneemt laat ze dat in de kom doen". Zeer begrijpelijk bleef de politie waar zy was. Dit ergerde bekl. en maakte zijn bloed aan het koken. Zijn solidariteits- gevool kwam in opstand en den eersten den besten automobilist, die met een 300 K.M. vaartje kwamasnstuiven,schreeuwde hij toe: „halt, politie". De auto vermin- derde daarop vaart en de autobe- stuurder ontliep een bekeuring. Jantje was in de wolken dat had-ie 'm nou 's fijn gelapt. Hij had echter buiten den waard, in dit geval de politie, gerekend, die hem een proces-verbaal bezorgde. Bekl. stond daarvoor te Almelo ferecht en bekende. De président noemt bekl.'s handelswijze kwajongensachtig, waarvoor hij zich diep schamen moest. Een persoon van zijn afkomst behoorde een voorbeeld te geven en de politie niet in de rechtmatige uit- oefening van haar beroep te verhinderen. Het gepleegde is meer dan laakbaar. De officier is dezelfde meening toege- daan. Iemand van bekl.'s stand moest juist door zijn optreden een voorbeeld geven. Het gebeurde eischt een strenge straf, doch spr. wil bekl.'s jeugd in aan merking nemen en voorloopig geen gevan- genisstraf toedienen en requireert f 300 boete subs. 100 dagen hechtenis. Een nieuwe tragédie wordt gevoegd bij die van de gefusilleerde soldaten van Vingre en de luitenants Herdnin en Milan, n.l. die van don vermoorden zouaaf. De „Voix du Combattant", het org&an van den Nationalen bond van oud-strijders. bevat een uitvoerig verslag van deze gebeurtenis. Na de nedei'laag bij Charleroi trokken de Fransche troepen ijlings terug op Parijs. Den derden September over- schreed het vierde regiment Zouaven de Marne tusschen Passy-sur-Marne en Reuilly-Sauvigny. De troep was volkomen uitgeput talrijke soldaten werden op wagens en in ambulancerijtuigen meege- voerd. De Zouaaf Louis Letermelier viel, geheel dp, ter aarde. Plaats op een wagen was er niet meer, zoodat de regimentsarts hem ergens liet binnendragen, terwijl hij den maire verzocht voor den man te zorgen en hem zoo mogelijk naar elders te transporteeren. De ziekendragers namen hem zakboekje en identieteitsplaatje af en volgden daarna den troep. Letermelier werd van frissche onder- kleeren voorzien en verpleegd. De maire echter, een heereboer, Monnerat genaamd, vreesde het ergste, indien de Duitachers die, naar het heette de Franschen op den voet volgden, den Zouaaf zouden vinden. Hij liet daarom den ongelukkige naar het gemeentelijke brandspuithuisje brengen en daar op een hoop stroo neerleggen. Na overleg met zijn twee wethouders werd echter besloten zich voor aile zeker- heid geheel van den man te ontdoen hij werd in een zak gestopt en in de Marne geworpen, waar hij jammerlijk verdronk. De misdaad was echter waargenomen door twee personen, een jong meisje en een oude dame, vluchtelinge uit Beigië. De Duitschers kwamen dien avond niet en den volgenden morgen was het in het dorp bekend, dat de zousaf was verdwenen De maire liet het lijk opzoeken en op het kerkhof begraven De geschiedenis lekte in den loop der jaren uit de moeder van den vermoorde heeft de justitie erin gemengd, met het gevolg, dat de maire Monnerat zich op 25 April 1.1. een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Thans wordt een campagne gevoerd om althans nog de beide wethouders, mede- plichtigen van Monnerat, terecht te doen staan. Er is althans een persoon in Duilsch- land, schrijft de Berlijnsche correspondent van de Daily Chronicle", die er door en door van overtuigd is, dat zijn vaderland overladen is met belastingen, en dat het een roofzuchtige regeering heeft. Hy is de man, die den hoofdprijs in de Pruisische Staatsloterij heeft gewonnen, 500.000 Mk. Toen zijn vrienden hem kwamen felici- teeren, vonden zij hem in een razende woede, en hij zwoer, by de aaustaande verkiezingen op den uitersten BJunker"- candidaat te zullen ^temmen, v/elken hy maar zal kunnen vinden. Wat is n.l. het geval. Hij moet van zijn prijs eerst 16 0/o aan den staat afstaan blyft 420.000 Mark. Dit bedrag moet hy op- geven voor de inkomstenbelasting, die er 195.000 Mark afhaait blyft 255.000 Mark. Hij valt echter ook onder de vermogenB- aanwasbelasting, en een eenvoudige bere- kening doet hem zien, dat hem deze 100.000 Mark zal kosten. Blijft 125.000 Mark. Deze zal hij misschien mogen be- houden. Hij heeft dan s/4 van zyn pryB aan den staat afgestaan. A® TERTEKTlfiS. Bij akte, op den 4 Mei 1021 voor den ondergeteekenden notaris verleden, is opgaricht de gevestigd te Martenshoek, gemeente Hoogezand. De akte in haar geheel is met de Koninklijke Bewilliging van 1 Juni 1921 geplaatst in het bijvoegsel tôt de Nederl. Staatscourant van 27 Juni 192.1, no. 122 (onder volgno. 1666). O. POSSEL, notaris te Hoogezand. (doorloopende kaarten). VAN DE gevestigd te V OP Het Bestuur JOHs. LUBBERS, Voorzitter. T. DE GROOT Dz., Secretaris. groote pnrty Aanbevelend by den hoofdagent en de agenten 1 Nappemeer, cent, ieder regel îags en Vrijdags >rand steken op 10 bijgebouw door de lister, die daartoe ontvangen van een ihter verklaarde bij eisch, dat hij geen wet in de Britsche des vredes toestaat, n te vernielen ten ir een verondersteld of door middel van onderdaan van het de zaak als „niet jnwettig." een jonga man, de :aak te Newry, werd gewapende en ge- t zyn huis gehaald d en doodgeschoten. moord een maatre- s wegens het dood- pecialen constabel stad den dag te >as kort geleden uit werkman, genaamd rerd door soldaten jeschoten terwyl hij brana aan het werk volgens den corres- :er Guardian" groote het district gewekt. syn op gerechtelyk ilers verkocht, die as f 6000 per stuk ee'jaar en nog korter mtreiler f 120.000 îignalemcnten, voor- ;emeen Politieblad", 921 nog niet waren »llen, blijkt, dat er 1 staan gesignaleerd die nog iets met de reffenen. Het vorige al 39.000. rden uit Holland ter ra, schrijfi de „8um. i Cate en mr. Bont- den afkomstig van einteresseerd zijn in lij zijn op reis om ij van hieruit voor te verder per auto fengen. De Fikkert oy leverde een 8-cy- et welke wagen het ertrok. Daarschepen Lch in op het s.s. rip ôver Java wordt 1 komen Japan en t, terwyl dwars door icht naar het moeder- It op Java eenigen nakomen er van. Ik sld te worden als de ad men opvolgen of kan. En laat ik je lij, trots al zyn dienst- zonder meer bevait." leste Clairette," sprak aen grooter genoegen loen, en ik heb mij er l bij bevonden." Ide niet, maar zei ischt nu de maire en t zich daarbij voor?" ar het plan zoo gond te zetten, doch zij en vroeg is 't ten voodeele uitgevoerd wordt hebben we te denken, daarvoor, niet mag ;oed, mijnheer Monier t, maar t mynheer Corniglione îd van den keizer is, met de Bourbons, de acobijnen, en het du# zijn, hem concessie# rdoor zijn rijkdommen de hand onder 't hoofd te denken. Daarop n zei, terwijl een blijde kg: heel, heel goed." jk vroeg Charles, 't Brengt mij juist in nheid. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 5