De kleine Prelect. 51e Jaargang WOENSOAG 20 JULI 1921 JSo. 56 Brukker-TJitgêver T. K. KBEMEE Ingezonden stukken, Het lot van gestraften. ©emengd Nieuws. FEUILLETON. wordt gelazen ta HOOSEZAND, Kiel-Windewaer, Krepswolde, Wasterbroek, Foxhol, SAPPEMEER, SLQCHTEREN, Slddaburan, Hallum, Sehlldwolde, Kolkass, Fsxham, Scharmer, Harkstede, Lagelarcd, Oversohfld, TER BOER, N00R0091K, NOORDBROEK, ZUSOBRQEK, MUNTENDAM, ZUtDLAREN, RQORPLARER, HAREM ans Dit BLAD verschijnt iederen WOENSDAG sn ZATERDAG. ABONNEMENïSP RI J S per drie maanden 60 cent bij voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. SAPPEîtlEER. Tel. 413. ADVERTENTIËN van I5 regel* 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmîddags en Vrgdags middaga voor 12 uur. Voor het plaatsen van Advertentiën betreffende Handel en Ntfverheid is voor de stad Groningen alleen gerechtigd Groningen, Tel. 772. Voor Advertentiën en Reclames buiten de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentlebureau „HOLLANDIA" het algemeen Advertentlebureau van II. WESTENBORG, Munnekeholm 8, 's Gravenhage, Tel. H 7614. DIENSTREGELING van de Salonbooten der N. V. Maat- schappjj tôt Exploitatie van Noordzee- baden en Wagenborg's Passagiersdien- sten, gevestigd te Delfzijl. Datum. Vertrek van Groningen. Schiermon nikoog. 21 Juli v. 7.— v. 11.15 22 7.- 11.15 23 25 n. 12.15 26 8.30 n 1.15 27 n 9.- n 1-45 28 9.30 2.15 29 10— 3.15 30 m. 12.— Tijdstippen van vertrek te Schiermon- nikoog vanaf den tijd. Afvaart te Groningen: Noorderhaven Z.z. 27. Yan Groningen naar Schiermonnikoog kost f 8.25 (kinderen beneden 10 jaar half geld). Delfzijl—Borkum v.v. Vertrek Delfzijl elken Woensdag 9.30 uur v.m. Zondag 11.10 Borkum 'a Woensdags en 's Zon- dags 5 u. n.m. (Holl. tijd). Duur der ren ruim 2 uur. Liatste reis 31 Aug. Delfzijl—Norderneij v.v. Vertrek Delfzijl: 23 Juli 10.— uur v.m. 6 Aug. 11.— 20 10. Vertrek Norderneij 25 Juli 1.uur n.m. 8 12.- 22 12. (Holl. tijd). Duur der reis ruim 4 uur. Retour- kaarten zijn een maand geldig. Delfzijl—Emden v.v. Vertrek Delfzijl 9.25 uur v.m. Emden 4.40 n.m. (Duitsche tijd). Duur der reis c.a. VI4 uur. Des Woensdags en Zondags geen dienst. M. de R. 't Is dunkt ons, wel eens noodig, dat de ouders van kinderen, die weldra van het vervolgonderwps (het vroegere her- halingsonderwija) zullen genieten, er op attent worden gemaakt, van welk groot belang dergelijk onderwijs kan zijn. De nieuwe wet op het 1 0. heeft het minimum- uren, waarop dat onderwijs moet worden gegeven, belangrijk verhoogd. En 't aantal vakken, dat onderwezen kan worden, uitgebreid. Van jongens en meisjes van 13 14 j. leeftijd mag men verwachten, dat ze op dien leeftijd meer profiteeren van de lessen in de lagore klaasen. Neemt men ten slotte nog in aanmerking dat er over veel meer vrijen tijd in de avonduren kan worden beschikt dan zal zekerlijk niemand ontkennen, dat het vervclgonderwijs voor jongelieden, en vooral in dorpsn waar 't eenige onderwijs bestaat in dat der lagere school, een groote zegen kan zijn. Het ia dan 00k te verwachten, dat autoriteiten, in de eerste plaats de ge- meentebesturen de onderwijzers zullen uitnoodigen tôt een bijeenkomst, waarin de belangen van dat onderwijs een punt van bespreking moeten vormen. Aan de orde zal o.a. moeten komon de leervakken, 't aantal uren, dat de cursus duurt en de regeling. Schriele gemeentebesturen zij het dan dat het Rijk betaalt zullen ailes wel weer onder „ons" bedisselen en de onderwijzers misschien buiten elke regeling houden en zich bepaleu tôt de minimums door de wet gevraagd. Het is te hopen, dat de ouders van leerlingen en de onderwijzers den gang van zaken met belangstelling zullen volgen en de beste regeling trachten te krijgen. Daartoe op te wekken ia het doel van deze regelen. Dankend voor de opname, Uw dw. N. N. De maatschappij is dikwijls wreed in haar oordeel. Ook tegenover degenen, die eens met de gevangenis kennis ge maakt hebben. Vaak moeten ook nog de familieleden van gestraften het ontgelden. Nu wordt er tegenwoordig, vooral in ons land, veel gedaan om de ontslagen gevangenen te reclasseeren, d.w.z. hen weer een behoorlpke plaats in de maat schappij te bezorgen, waar zij op eerlijke wijze hun brood verdienen kunnen. Maar, schrijft de Haagsche Ctook reclasseering vermag niet, den gestrafte te behoeden voor het wreede vooroordeel, waarmee in de maatschappij nog zoo heel velen hem behandelen, zoo zij hem niet geheel den rug toekeeren. Laat ons toch, zegt het blad, in aile eerlijkheid onszelf afvragen of wij dan zooveel beter zijn dan velen, die in de gevangenis terecht gekomen zijn. Zoo wij wellicht nimmer iets gedaan hebben, dat ons ôôk in de cel had kunnen bren- gen, is dat dan wel in de eerste plaats onze verdienste? Vinden wijbij onbarmhar- tig zelfonderzoek, geen enkele eigenschap in ons, die, onder andere omstandigheden, dan die toevaliig ons deel ge worden zijn, had kunnen leiden tôt misdaad en dus tôt straf? Wie heeft den treurigen moed en de 7erregaande verblindheid, om te durven zeggen, dat hij beter is dan allen, die met de gevangenis kennis gemaakt hebben Msar als wij dan onze eigen envolmaaktheid en de zondigheid van onze eigen inborst moeten erkennen, past het ons dan, onzen ongelukkiger me- demensch te veroordeelen, dien de om- staudiigheden minder gunstig geweest zijn dan ons Past het ons niet veeleer, hem de hand tce te steken nad&t hij heeft geboet voor hetgeen hij misdeed, en door liefdevoile bsjegening hem de nstrsf op de straf" de minachting van zijn me- demenschen te besparen Zsker, geeft het blad toe, er zijn geboren misdadigers, van wie nooit iets goeds te verwachten is. En stellig staat de ge- meenschap tegenover dergelijke misdadige types geheel anders dan tegenover hen, die door de omstandigheden verleid werden en struikelden. Doch men dient in dit opzicht uiterst voorzichtig te zijn in zijn oordeel. Lang niet aile gewoonte-misda- digers zijn bij voorbaat reddeloos verloren voor de gemeenschap. En velen, die dit wèl blijken te zijn, zouden het niet ge weest zijn zoo men zich hun lot vroeger zou hebben aangetrokken. Met groote waardeering maakt het blad melding van den arbeid van „ProJuven- tute", welke vereenigiDg verwaarloosde en misdadige kinderen trackt op te voedon. De justitie werkt in dezen mee. Het instituut der voorwaardelijke veroordeeling en der voorwaardelijke niet-vervolging is in dit verband zeer prijzenswaard. Meer en meer wint het inzicht veld, dat de zondaar niet in de eerste plaats gestraft moet worden om aan hem te vergelden hetgeen hij aan anderen of aan de gemeenschap heeft misdaan (het „oog om 00g en tand om tand"), maar dat een humaan strafstelsel vôôr ailes moet gericht zijn op bescherming van de gemeenschap en op verbetering van het individu. In deze beide opzichten is de voorbehoedende arbeid van het grootste belang, want méér dan ooit geldt hier, dat „voorkomen beter is dan genezen". Is tijdelijke verwijdering uit de maat schappij een vereischte, dan zou dit hu- maner en doeltreffender kunnen geschieden dan door gevangenisstraf, msent het blad. Opsluiting in cellen (een buitengewoon wreede straf) of samenbrenging in zeer beperkte ruimten, zijn noodeloos hard. Waarom zet men de gestraften niet aan den arbeid in een kleine eigen samen- leving, een apart maatschappij t je, waar zij streng bewaakt worden, onder stevige tucht staan, maar toch een betrekkelijke mate van vrijheid genieten Een samen- leving, die er vooral op gericht zou moeten zijn, de zondaars aïs bruikbare menschen weer in de groote maatschappij terug te brengen. De ongelukkigen, die met den vloek der ongeneeslijke misdadigheid ge boren zijn, zouden in die gemeenschap dienen te blijven, vermoedelgk tôt hun dood, maar zij zouden er binnen de perken van de noodige tucht een eenigszins be hoorlijk leven kunnen leiden in een om- geving, waaraan zij zich zouden leeren aanpassen en die hun toch een zekere mate van J.evecsgeluk zou bieden, die verre te verkiezen is boven de ellendige afstomping en verwording bij een îevens- lang of langdurig verblijf in de gevan genis. Een onderwijseres te Leeuwarden had van een kleine plattelands gemeente te vorderen de som van een halvon cent. Deswege deed men haar een man dant ter teekening toekomen, kosten 10 cent. Terugzending van dit mandaat kcstte eveneens 10 cent. Zoodat de juf- frouw, vôôr ze 't halfje had gebeurd, ruim twee dubbeltjes armer was geworden. Onder presidium van den heer Jhr. Mr. Alberda van Ekenstein werd Zaterdag 16 Juli j.l. in het hôtel Des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche Algemeene Ver- gadering gehouden van ^Groningen", Âlg. Onderlinge Maatschappij tôt Verzekering van Paarden en Rundvee, vanaf 1 Mei 1921, gevestigd te Utrecht (in 1908 op- gericht te Groningen). Uit het jaarverslag van den directeur, den heer F. F. Leopold, bleek, dat „Groningen" zich in 1920 krachtig heeft ontwikkeld. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f 208.214.32. Uit het rapport van de Commissie tôt nazien der rekening en van den Accoun- tant, den heer A. Versteege, bleek, dat de administratie in orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. Amerikaansche bladen vertellen het volgende In vele 3treken van Amerika hebben journalisten vrij reizen op de spoorwegen. Nu schijnt het echter nog al eens voor te komen, dat door onbevoegdon van dit privilège misbruik wordt gemaakt. Zoo gebeurde het in een Amerikaansche stad, dat een jonge man, onder voor- wendsel, dat hij zijn persbewijs vergeten had, aan den dienstdoenden treinbeambte gratis vervoer verzocht. Hij gaf voor rédacteur te zijn van de „Daily" De beambte, ook niet van gisteren, nam oogenschijnlrjk genoegen met deze ver- klaring, doch zeide laconiek „Dat treft bgzonder, we hebben juist den hoofd- redacteur van uw blad in den trein. Ik zal u even bij hem brengen." Aan retireeren viel voor den p3eudo journalist niet meer te denken en zoo ging hij, water en bloed zweetend, met den conducteur mee. Doch hoe verwon- derd was hij, toen de hoofdredacteur slechts heel vluchtig opkijkend van het blad, waarin hij las, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, verklaarde „Ja, dat is iemand van mijn redactie," Toen de trein een tijdlang veortgestoomd had, trad de pseudo-journalist op zijn „hoofdredacteur" toe om hem voor zijn groote edelmoedigheid te bedanken. „Och, volstrekt geen dank, mijn jonge vriend," antwoordde nu deze. „Ik ben immers ôok niet de hoofdredacteur van de Daily" Vier kinderen van den winkelier Pasveer te Heerenveen zijn Zondag plot- seling ernstig ongesteld geworden. De geneeskundigen constateerden vergiftiging door verkeerd voedsel. Twee kinderen zijn overleden. De andere zijn beterende. Te Delft is Zondagavond de 7-jarige jongen M. Kuipers, wonende Hugo de Grootstraat te Rotterdam, die met zijn moeder op visite was bjj een schipper, die met zijn vaartuig voor de ksbelfabriek lag, overboord gevallem en verdronken. Het Iijkje is nog niet gevonden. De heer A. Slr&ter uit Amsterdam, die Zondag met eenige vrienden een motor- boottocht maakte, is te Nieuwersluis door een misstap over boord geslagen. Toen hij was opgehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. In Friesîand heeft het Zondagavond op sommige plaatsen gestortregend in andere streken viel geen druppel. De Eugelsche bladen beschrijven de toiletten van een schatrijke Engelsche dame, mevrouw Smit-Wilkinson, die te Parijs gedurende een verblijf van enkele weken opzien baarde als de best gekleede vrouw der wereld-, Zjj verwierf er den bijnaam van „Madame Aladdin" en de Bgravin van Monte-cristo." Een correspondent van de Daily Ex press te Nottiagham somt op, vrat zij en haar man hem al zoo hebben laten zien, o.a. een hoofdversiersel van zwarte gitten met twaalf paradijs vogels (prijs f 24 000), een mantel van sabelbont (prijs/ 180.000), een andere bontmantel van Peruaansche chinchilla (prijs 96.000). konderden japonnen en hoeden, pgrelen diamanten, enz. Men zegt, dat de dame te Parijs alleen 12 millioen heeft uitgegeven. Zij bewoonde een der mooiste kamers die te krijgen waren en volgens hare tigen verklaring gaf z(j er o.m. uit voor de met juweelen bezette kroon van de Romanofs J '7.560.000, parelen, die een erfatuk wareixvan de familie Schrewsbury 1,200,000, japonnen f 384.000, hoeden 192'000, iosse diamanten voor het op- mak..n van japonnen f 1,200,000, onder- houd van auto's f 65.000 liefdadigheid (komt rçel wat sober achteraan) 36.000. De omgeving van de Korte Hout- straat te Amsterdam was Zondagmorgen in opschudding gebracht door eene twist tusschen 2 kinderen, die alleen thuis waren. Een zeveDjarig meisje zou naar zij later aan de politie mededeelde, voort- durend door haar lljarig stiefbroenje z(jn. geplaagd, en hierdoor zou dr rgernis van de kleine meid zoodanig zijn opgewekt, Achter menigen mengch komt men hierom niet, omdat men niets achter hem zoekt. Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) 28.) Zeu dan aan het verleenen der consessie niets meer in den weg staan „Ik kan u de verzekering geven, mijn- heer", beveatigde Charles, „dat ik dan als prefect verplicht was, iedere verdacht- making te weerspreken en mij zelf borg stellen voor uwe goede gezindheid. Vast ben ik er van overtuigd, dat de regeering dan bevestigend op uw aanvraag zou antwoorden, en ik geloof u die concessie op den dag van het huweljjk uwer dochter te kunnen overreiken, vôér dien tijd, begrjjpt u, gaat dat niet." Mijnheer Corniglione stond op, drukte den prefect de hand en zei, terwijl Clai rette achter de portière verdween „ik dank u, mijnheer, van ganscher harte voor de wjjze, waarop u uw plieht als amb- tenaar met de vriendschap jegens mij vereenigd heeft. Vast ben ik besloten, door de daad die opgelukkige verdacht- makingen voor goed te ontzenuwen, en hoop, dat het mij gelukken zal, mij daar- over met de heer Gordone te verstaan", voegde hjj er zacht aan toe. Maar mijn dochter," voer h(j voort, „heeft weinig gelegenheid gehad, luitenant Marton te leeren kennen. Ik moet toegeven, dat ik haar een weinig van de jonge officieren terug hield om iedere hofmakerij te voor- komen. U zal begrijpen, mijnheer, dat ik toch niet de eerste schrede kan doen „Wees daarover maar niet bezorgd, mîjnheer" antwoordde Charles, terwijl hjj moeite deed, zijn blijdschap over het wel- gelukken van zgn pogen achter een ern stig gelaat te verbergen, „mej. Béatrice is immers, tôt mgn groote blijdschap, onze dagelijksche gast, ik zal aanleiding zoeken, den jongen officier vaker uit te noodigen, en hoop, dat de zaak, die door u reeds bij voorbaat goedgekeurd wordt, tôt een goed einde zal leiden." „Eq ik heb uw woord", zei Corniglione, met een lichte flikkering van wantrouwen in zijn blik, „dat door dit huwelijk aile hinderniBsen voor het toestaan der con cessie uit den weg zijn geruimd „Mijn woord, mijnheer", sprak Charles, met een zekerheid, die hem zelf wel wat al te aanmatigend voorkwam, want hij wist immers niets van den gang van zulke zaken bij het ministerie. Zoo leg ik dan de verdere behandeling in uw handen mgnheer", zei de maire, „en hoop, dat uw maatregelen met succès worden bekroond en dat", voegde hij er met een mat lacbje b(j, „dit maal de p(jl van god Amor niet alleen de harten, maar ook de schacht van de ijzermijnen mag openen." wVerlaat u op mij, mijnheer, op jmij en op mijn gemalin. U weet immers, dat de dames bijzondere geschiktheid bezitten, huwelijken te smeden." „De aandeelen, die u zoo goed was te willen aannemen om medo toezicht te hebben op de onderneming, zal ik u toe- zenden, zoodra de toestemming voor de ontginning zal zijn ontvangen." Charles boog en geleidde den maire naar het voorvertrek, waar deze hem nogmaals voor z(jn raadgevingen bedankte en de behartiging zijner zaak ten zeerste aanbeval. Toen de prefect weer in zijn kabinet terug kwam, verscheen Clairette van achter de portière, sloeg hem de armen om den hais en kuste hem hartelgk. „Ik ben uitstekend over je tevreden, m(jn beste Charles, zeer tevreden je bent een wonder van een kleine prefect, en de groote Taîleyrand of de hertog van Otranto hadden met al hun staatsmans- wijsheid de zaak niet beter tôt een goed einde kunnen brengen, dan gij 't gedaan hebt. Die hoogwijze Corniglione, die zijn dochter zooveel tranen heeft doen storten, zal ten slotte moeten eindigen met haar te vragen, of ze zoo goed wil zijn, haar Henri de hand te reiken. Ha, ha, ha Welk een mooie komedie Corniglione krijgt zijn ijzermijnen, Béatrice haar Henri en wjj de vierbonderdduizend francs. Een som, waarmee we een onbezorgde toekomsi tegemoet kunnen gaan. Alleen die stijve Gordone krijgt niets, wat mij ontzaglijk plezier doet. Chariot, Chariot, dagelijks krijg ik meer respect voor de kleine prefect." Ze kuste hem nogmaals en walste met hem rond, tôt ze vermoeid op de sofa neerzegen. VIJFDE HOOFDSTUK. Mijnheer Corniglione begaf zich van de prefectuur direct naar mijnheer Gordone. Hij wist met welk sluw mensch hij te doen had en trad daarom met een lach op de lippen, onbevangen het kabinet van den syndicua binnen, die zich verhisfom zijn toekomstigen schoonvader met harte- lijkheid te ontvangen. „Ik kom met goede tijdingen", sprak hg, „de prefect ia voor de onderneming gewonnen wel kost het ons vier aaudeelen van honderdduizend francs, maar hij zal zoo naar Parijs berichten, dat ik aan het verleenen der J concessie niet meer twijfel." „Een bagatel 1" antwoordde Gordone. „De kleine prefect verstaat zijn zaak niet, hjj had minstens een millioen moeten vragen. 't Zal er nu dus op aankomen, het benoodigde kapitaal bijeen te krggen en het contract zoo te ontwerpen, dat de aandeelhouders e6n vaste rente krijgen, en de overige winst ons toevalt. 'k Heb et reeds over gedacht, hier is 't ontwerp, lees het maar eens we kunnen dan direct aan 't werk gaan, opdat ailes voorbereid is als de toestemming van Parijs komt." Corniglione wreef zich verlegen de handeu, wat den scherpzienden Gordone niet ontging „De prefect heeft voor zijn medewer- king nog een voorwaarde gesteld", zei hij dralend. „Ha sprak Gordone, „zou deze kleine student toch nog beter rekenen, dan ik dacht w't Is niet voor hem zelf," antwoordde Corniglione, „maar hij deelde me openlijk mede, dat jegens mij het vermoeden be- Btaat, dat ik nu juist niet erg Fransch- gezind ben." „'t Schijnt, dat hij goed ingelicht is", lachte de syndicus. Ea „Hij zou zijn medewerking alleen ver leenen op voorwaarde, dat ik door een familieverbintenis met een man, omtrent wiens meening niet de minste twijfel kan bestaan, een keizerlijk officier b.v., een duidelijk bewgs van mijn gezindheid gaf. De prefect meende, dat b.v. e9n huwelijk van Béatrice met den adjudant van den overste aile hinderpalen uit den weg zou ruimen." „Ha, ha 1" riep mijnheer Gordone, „d6 prefect heeft een zeer verstandige vrouw, en luitenant Marton heeft zich een uit- stekende hulp jgekozen. Maar", sprak hjj, terwijl hij den maire koud aanzag, „dat verandert onze verhouding volkomen." nZeker,', antwoordde deze, „voor mij een smartelijke teleurstelling ik had zoo vast en zeker op de eer gerekend, u tôt schoonzoon te krijgen, doch wat bl(jft mij nu te doen over Weiger ik, dan wordt de concessie niet gegeven, zijn we dan niet gedwongen om toe te geven aZeker," antwoordde Gordone koel, „maar u zal begrijpen, dat die zaak voor mij (geheel anders is dan voor u. Voor- eerst verlies ik het blgde vooruitzicht de schoone Béatrice de mijne te mogen noe- men. Dat is veel, zeer veel, maar daarbg komt nog een berekening, die we hierbg niet vergeten moeten." „E»n berekening, hoe zoo zuchtte Corniglione hij begreep zeer wel, dat hij zich een groote financieale opofîering zou moeten getroosten. „Wel" sprak Gordone, „u vergeet, dat het g6heele gewin der mijnen, willen we hopen, zeer laat, toch een aan uw dochter en daardoor aan mij kwam. Als uw schoonzoon kon mij in voorwaarden schik- ken, die ik nu, als vreemde tegenover u, niet wensch aan te nemen." „Hoe meent u?" vroeg de maire. MWel, ik zal kort zijn", antwoordde Gordone. We waren overeengekomen, na aftrek van de procenten voor de aan deelhouders, u twee-derde en mij een-derde der rest toe te kennen." Juist, juist viel de maire in. vNu echter, nu ik het verlies der schoone Baatrice en haar huweigksgift moet dragen, meen ik, dat we de zuivere winst gelijkelgk moe3ten deelen." „Dat is te veel riep Corniglione toornig, „hoe durft u dat vragen. Ik kwam op het idee, en zou ook bij anderen kapitaal kunnen krggen." (Wordt vervolgd.) OOSTGOORECHT Officieei Grpi voor HOOGEZANO, SAPPEMEER en BLQCHTEREN. 8.-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1