De kleine Prelect. r 51e Jaargang WOENSDAO 27 JIJLI 1921 No, 58 Drukker-ïïitfeYer T. IL KRIME& Gemengà Nieuws. FEUILLETON. wordt gelezen te HOOGEZAND, Klei-Windeweer, Kropswolde, Weeterbroek, Foxhol, SAPPEMEER, 8L0GHTEREN, Slddabursa, Hélium, Schlldwolde, Kelhara F»xham Ssharœe^ Harketede, Ugeland, Qversohlld, TEN BOER, N90RDDSJSC, NOOROBRQEK, ZUIDSROEK, MUNTENDAM, ZU-DLAREN, NOORQLAREi, HABEN tm Dit BLAD verschgnt iederen WOENSDÂG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPEIJS per drie maanden 60 cent bg voor- uitbetaling. Franco per post 76 cent. v.h. B0RGE8IUS ZOON. SAPPESSEER. Tel. 418. ADVERTENTIËN van t6 regels 60 cent, iedsr regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Vrijdags middags voor 12 uur. GronïngL,hTel.P7,^t.8en Tan AdTertent{en betreffon(le HandeI en Nyverheid is voor de stad Groningeœ alleen gerecMigd het algemeen Advertentiebnrean vaa H. WESTENBORG, Munnekeholm 8, Yoor Advertentiën en Reclames builen de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentieburean „HOLLANDIA" 's Gravenliage, Tel. H 7614. Vergadering van den Raad der gemeente HOOGEZAND, op Maandag 25 Juli 1921. 's avonds 6 uur. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Eenjes. Voorzitter de heer Buurma, oudate wethouder. Aan de orde 1. Notulen. Worden gelezen en onver- anderd vaatgesteld. 2. Mededeeling vaningekomen atukken. a. Bericht van den heer Commiss&ris der Koningin, dat den Burgemeester verlof tôt afwezigheid is verleend van 21 Juli tôt en met 31 Juli a.s. Voor kennisgeving aangenomen. b. Beschikking van Gedeputeerde Staten inzake goedkeuring van het rasds- bealuit d.d. 17 Juni j.l. tôt wijziging der begrooting voor 1920. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrgven van hetzelfde collège, be richtende ontvangst van de onlangs vaat- gestelde verordening op het vastleggen van honden. Voor kennisgeving aange nomen. d. Schrgven van den heer G. J. Vos, berichtende de aanneming zijner benoe- ming tôt lid van de c. t. w. v. a. te Foxhol. Voor kennisgeving aangenomen. e. Adrea van het Bestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging van JFabrieka- arbeiders, inzake werkverschaffing. Voor kennisgeving aangenomen. f. Adrea van den secretaris der Chris- telijke Bestuurderbond Hoogezand—Sap- pemaer, om een regeling voor de uitge- trokken georganiseerde metaalbewerkers te willen fcreffen, gelijk als te Dordrecht en Leiden. Voor kennisgeving aange nomen. g. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den Gemeenteontvanger over het 2e kwartaal 1921. Ontvangaten f 1547214.82l/2 Uitgaven 1628266.181/2 Kassaldo f 18949.64 Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van het Bestuur der Ver eeniging tôt instandhouding van het Winschoter Consulatiebureau voor Drank- zuchtigen, tevens reclasseeringsbureau gevestigd te Winschoten, om subsidie. Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. Adres van R. Lammerts e. a. te Martenshoek, om ontheffiug van de ga- rantiebijslag voor het electrisch licht. Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. De voorzitter deelde bij punt f. nog mede, dat hieromtrent met den Minister wordt gecorrespondeerd. 3. Ontslag-aanvraag van den heer N. A. de Jong, als onderwijzer aan de o. 1. school I te Hoogezand. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend ingaande 1 Oct. '21 wegens benoeming tôt hoofd te Kallenkote. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de mulo-school te Hoogezand. De voordracht bestaat uit de heeren 1. L. van der Veen te Vlagtwedde. 2. J. Bsrkman te Beerta. 3. T. Poppinga te Surhuisterveen. Benoemd wordt de heer v. d. Veen met algemeene stemmen. 6. Benoeming van den nieuw benoem- den veldwachter H. van der Velde te Foxhol, als gemeentebode. De heer v. d. Velde wordt zonder stemming als gemeente-bode aangewezen. 6. Vaststelling verordening regelende het vervolgonderwijs in deze gemeente. Dit punt wordt van de agenda afgovoerd. 7. Benoeming onderwijzend personeel voor de cursussea voor het vervolgon derwijs 1921/22. Dit punt wordt eveneens van de agenda afgevoerd. 8. Aanvrage q q. van het Bouwkundig en Tectanisch Bureau Aesthetica" te Hoogezand om een bouwterrein van het Gemeenteland te Foxhol. Voorgesteld wordt een terrein groot 600 M*, met een frontbreedte van 20 M. af te staan tegen eene vergoeding van f 3.- per M2. Het voorstel wordt goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tôt het aan- gaan eener 6'/« geldleening groot 34000. Tôt het aangaan der geldleening, noodig geworden tôt het doen van verschillende betalingen, wordt besloten. 10. Wijziging der gemeentebegrooting voor 1921. Verschillende wijzigingen worden aan- gebracht. 11. Rekening en verantwoording van de gezondheidscommissie te Hoogezand c.a. over 1920. Goedgekeurd. 12. Vaststelling der rekening van het burgerlijk armbestuur en van de werk verschaffing over 1920, na uitgebracht advies van de Raadscommissie. De heer Wedeven rapporteert, dat ailes in de beste orde is bevonden. Hij stelt vaststelling van de rekening voor. De heer Botke zou gaarne zien, dat de uitgaven en ontvangsten meer tabellarisch werden ingericht. Dit wordt beaamd door den heer Reinders en zal in overweging worden genomen. De rekeningen worden vastgesteld. 13. Vaststelling verordening op de keu- ring van waren. Tôt vaststelling van eene verordening, volgens een door Ged. Staten aangegeven model, wordt besloten. De heer Streuper mistte in de veror dening contrôle op het gewicht van b.v. brood en kruidenierswaren. Kan dit ook De heer Reinders acht contrôle op het gewicht best mogelijk door de koopers zelf. Doch ook de politie controleert af en toe het gewicht. 14. Wijziging van het Règlement en Tarief voor het electrisch dorschen. De Directeur van de Mg. tôt aanleg en exploitatie van L&agspanningsnetten stelt voor een afzonderljjk tarief vast te stellen voor het electrisch dorschen en de prijs daarvan vast te stellen op 12 cent per K.W.U., buiten spertijd. Het voorstel is door B. en W. over- genomen en wordt door den Raad geac- cepteerd. Tôt nog toe was de prijs per K.W.U. 17 cent. 15. Herziening der verordeningen op de heffing en invordering van den hoofde- lijken omslag, alsmede voorstel van B. en W. tôt heffing van opcenten op de hoofd- som der vermogensbelasting. B. en W. stellen voor ingaande 1 Mei 1921 in de aftrek voor noodzakelrjk levensonderhoud eenige wijziging te brengen en wel de aftrek voor gehuwden en kostwinners te stellen op f800 (thans f 900). Voor kinderaftrek stellen zij een maximum voor 4 X /50 (thans 4 X /25)- Overigens wenschen B. en W. weinig verandering in de bestaande verordening. De wet laat verdere opvoering van de progressie toe, doch B. en W. zijn huiverig de hoogere inkomens nog zwaarder te belasten dan thans. Daarentegen advi- seeren zij 60 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te heffen. Dit zal in de gemeentekas een som van 9 10000 doen vloeien. De heer Streuper wil 100 opcenten op de vermogensbelasting heffen. Hij wil het halen waar het gehaald kan worden. De heer Buurma licht toe waarom B. en W. niet hooger zijn gegaan dan 60 opcenten. Hij zegt, dat Hoogezand reeds een der gemeenten is waar de belastingen zeer hoog zijn. Hij vreest een uittocht van de zeer gegoede ingesetenen. Ver schillende hiervan hebben reeds deze gemeente verlaten door den hoogen be- lastingdruk. Hij meent dus te moeten waarschuwen tegen nog hoogere opvoering der opcenten. De heer Reinders onderstreept het gezegde van den heer Buurma. Laten we niet de kip slachten die gouden eieren legt. We kunnen het eerst met 50 opcenten probeeren en later altijd, als het kan, hooger gaan. De heer Hoffman wil met een gerust geweten 100 opcenten heffen. De heer Buining is het niet eens met den heer Hoffman. Hg wil niet hooger gaan dan 50 opcenten. De heer Streuper handhaaft zijne mee- ning om 100 opcenten te heffen. De heer Buurma waarschuwt nogmaals tegen hoogere opdrijving der opcenten, Hij noemt verschillende plaatsen waar veel minder dan hier wordt betaald en wijst er op dat we altijd nog hooger kunnen gaan. De heer Wedeven gaat geheel mede met het voorstel van B. en W. De heer v. d. Werff is het eveneens geheel eens met B. en W. Ook hij waarschuwt tegen hoogere opdrijving der opcenten. De heer Lambers is tegen het heffen van meer dan 50 opcenten, alsook de heer Clobus. Deze laatste zegt in beginsel véér 100 opcenten te zijn, doch om prae- tische redenen er tegen. De heer Streuper maakt van z'n idee het voorstel om 100 opcenten te heffen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. om 50 opcenten te heffen wordt hierna met algemeene aangenomen. De heer Streuper gaat thans verdor discussieeren over het verdere deel van dit punt, n.l. de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. Hij bepleit de aftrek te houden zooals die thans is vastgesteld en begrijpt niet hoe men thans met een Isger bedrag kan komon. De heer Buurma licht toe dat B. en W. met de wijziging omtrent den aftrek zijn gekomen omdat zij daartoe van den Minister het verzoek hebben gekregen. De aftrek blijft trouwens in totaal gelgk. Thans is het f 900 -j- 4 X f 25 kinder aftrek en voorgesteld wordt 800 4- 4 X /50. De heeren de Groot en Clobus zijn tegen de voorgestelde wijziging. Men moet niet vergsten dat ailes uit de huis- houding uitgezuinigd moet worden. De heer Reinders verdedigt nader de voordracht van B. en W. Hij vindt he* goed dat door ieder een beetje in de gemeentehuishoudiag wordt bijgedragen. De heer Clobus markt op dat bijna niemand belasting betaalt uit overweging iets te moeten bijdragon tôt de gemeente- huishouding. Hij doet dit omdat hij het moet. Na nog eenige discussie stelt de heer Streuper voor een aftrek van f 900. plus 4 masj f 25.kinderaftrek evenals thans. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen het voorstel-Streuper waren de beide wethouders en de heeren Buining en Botke. De heer Streuper komt thans nogmaals op de progressie terug. Hg zou graag meerdere opvoering van de progressie bij den H. O. De beide wethouders ontraden dit sterk. Laten we eerst nog eens een jaar zien hoe het gaat. Het volgend jaar kan dan verdere opvoering der progressie worden overwogen- Punt 15 van de agenda is thans afge- handeld. 16. Demping sloot bij het Sport terrein. De kosten worden geraamd op f 2180, terwijl het werk zal worden uitgevoerd door werkeloozen. Goedgekeurd. 17. Concept-besluit inzake oninbaar- verklaring van aanslagen in den hoofde- lijken omslag, schoolgeld en hondenbs- lasting over 1920. Het concept-besluit wordt tôt bealuit verheven. 18. Aanbieding gemeente-rekening over 1-920 en benoeming esner commissie tôt naziening. Tôt leden van de commissie worden aangewezen de heeren Botke en van der Werff. 19. Betaling uit den post voor onvoor- ziene uitgaven. Besloten wordt uit dezen post eene rekening groot 102.— te betalen. Rondvraag. De heer Wedeven vraagt of B. en W. reeds gedacht hebben over commissie- vergaderingen inzake vaststelling leerplan. De heer Buurma zegt toe dat spoedig eene vergadering met hoofden van scholen enz. zal plaats hebben en het daar be- sprokene in den raad te berde zal worden gebracht. De heer Buining klaagt over den slech- ton toestand van den weg bij Wolfsbarge. De heer Reinders zal de aandacht van den opziehter op den weg vestigen. Er wordt tegenwoordig veel aan de wegen gedaan misschien heeft de bewuste weg door de droogte geleden. De heeren praten nog wat verder over de wegen en komt men als vanzelf op den slechten toestand van de eigepdommen van de stad binnen deze gemeente. Het gemeentebestuur dringt telkens bij de stad op een beter cnderhoud aan, doch het helpt niet. De toestand op verschillende plaatsen is thans soodanig, dat levens- gevaar voor het publiek ontstaat. Vooral de stadseigendommen in en om de Kiel verkeeren in een miserabelen toestand, alsook de Foxholsterbrug. Aile leden waren het er roerend over eens, dat het een schandaal van de stad was. Besloten wordt nogmaals bij de stad op herstslling aan te dringen en anders te gaan klagen bij Ged. Staten. De „Daily Mail" deelt iets mede over het dorpje Navestock, dat geheel in het bosch verscholen tusschen Brentwood en Ongar in Essex is gelegen. De cor respondent van het blad noemt dit dorp het „gelukkigste plekje in Engeland",dat hij kent en het aant&l gelukkige huwelijkeD, dat er gesloten wordt is er inderdaad zoo groot dat de commissie, welke belast is met het uitdeelen der jaarlijkache prijs voor het gelukkigste paartje geen keuze kon doen, en eindigde met aile paren en geheel Navestock even gelukkigtenoemen. Toen ik Navestock binnen kwam was de eerste man, dien ik ontmoette Charlie Mils, dep dorpsmid, die al 43 jaar lang aarden bèslsgen had in zijn oude smidse. Niettegenstaande het meer dan warm was, liet hij vrooîijk zijn hamer op en neer gaan, en toen ik hem een complimentje maakte over zijn arbeidssamheid, zei hij Vlug, ik vlug. Dan moet je Daniel Deller sien. Hij is 90 en klimt nog als een Het grootste geluk van veel men- T 7 schen is, dat zjj niet kunnen in- 7 7 zien, hoe gelukkig zjj hadden 7 kunnen zijn. Door d. 1. B R U Y E R E. (Nadruk verboden.) 15.) Mijnheer Dubois toch moest zeer veel invloed hebben, wjjl hij, zoo jong nog, reeds prefect was, en nu ook nog in staat was, den maire, schatrijk en onafhanke- Içjk, in een familieaangelegenheid naar zijn hand te zetten. De heele wereld kwam om het jonge bruidspaar, dat onder zoo invloedr^jk protectie stond, de hartelijkste gelukwenschen te brengen. Madame Clairette hield open huis in de prefectuur en ook mijnheer Corniglione opende zijn huis voor de kameraden van zgn toekomstigen schoonzocn, er kwam tusschen de keizerlçke officieren en den eersten stand der stad eon verkeer tôt stand als Porto Ferrajo het nognooitge- kend h&d. Het bericht van den prefect had gun- stig resultaat na vier weken reeds kwam een schrijvsn van den minister in, dat den heer Corniglione de gevraagde con- cessie verleende, terwijl tevens een waar- deerend woord den prefect hulde bracht, waar hjj een open oog had voor de verhef- fing van de industrie van het eiland. Op den avond van den dag, waarop de maire deze toestemmingontving, verscheen hij zelf op de prefectuur om de beloofde vierhonderd duizend francs aan den heer Dubois over te reiken. Esn glanzend gezelschap was op de prefectuur vereenigd. De dag van 't hu- welijk werd bepaald en nog ijverigerdan anders werkten de leveranciers van Porto Ferrajo, evenals eenige te Parijs voor de uitrusting van de schoone Béatrice, die natuurlijk de luide bewondering en tevens den stillen nijd van menige dame opwekte. Enkele dagen daarna was de onderne- ming opgericht en de deelnemers ver- heugden zich niet weinig in de hooge procenten, die hun werden toegezegd. Nog meer echter doch in atilte en met den schijn van bezorgdheid verblijden de maire en de cyadicus zich over de milli- oenen, welke de ontginning hun in den schoot zou werpen. Groote voorbereidende maatregelen wer den getroffen, men liet talrrjke arbeiders vsn elders komen en nog dieper boog ailes zich voor den jongen prefect, die een zoo gewichtig woord te Parijs kon spreken en tevens de belangen van het eiland met die van de vriendschap wist te doen samengaan. Toen echter Charles 's avonds zyn Clai rette, aan wier verstandige leiding al dit geluk te danken was, de portefeuille van mijnheer Corniglione overgereikt had en zjj ze samen nog eens overgeteld hadden, hoe juichten toen deze beide gelukskin- deren. Toen echter de eerste vreugde- roes vcorbij was, bedacht de practische Clairette, dat er een spreekwoord ia, dat luidt zoo gewonnen, zoo geronnen. Zij liet den anderen dag een notaris komen en eenige uren later was het geld veilig en wel belegd in de bank waar het nog beter was, dan bjj hun zelven thuis, ter wijl ze tevens goede rente maakten. Nu pas was Clairette gerust en kon zich met allen g ver toeleggen op de voor bereidende maatregelen voor het huwe- lijksfeest van de goede Béatrice, die bij- kans met afgodische vereering tôt haar opzag- ZESDE HOOFD8TUK. Terwgl dit ailes zich op het eiland Elba afspeelde, was de zomsr voorbijge- gaan en het seizoen te Pargs weer aange- vangen. Het hof was teruggekeerd en koningen, vorsten en diplomaten haastten zich in den kring te veirschijnen, waarvan de keizer in al zijn glans en heerlijkheid het middelpunt uitmaakte. Zoo was het weer ontvangavond in de TuileriSn, waarop zich in de hel verlichte zalen het heele hofgezelschap en de tal- rijke vreemde diplomaten te midden van de vreemde vorsten bewogen, die op hun beurt weer om het groote middelpunt draaiden en reeds blrj waren, een enkel woord of zelf een lacbje van den keizer te ontvangen. De prinses Borghese rustte in een van die breede fauteuils met vergulde leunin- gen, vervaardigd naar den zetel, waarop het oude Griekenland de Goden van den Olympus afbeeldde. Een groep van pal- men omgaf den hoek, dien zg in een der kleinere zalen gekozen had en allen zochten haar op, om, al naar den luim van de Prinses, mat aile lieftalligheid of schertsenden spot ontvangen te worden. Koning Joachim van Napels stond naast haar, en de vreemde diplomaten waren het, die haar nabijheid zochten, om uit de ontvangst te kunnen besluiten, hoe hoog ze in de gunst des keizers gssiegen waren. Juist was het onderhoud van haar met den Russischen gezant geëindigd, toen de koning van Napels haar in 't oor fluisterde „Zie toch, Pauline, daar komt die af- schuwelgke Fouché, wien hot nooit ge- lukken wil, den ouden Jacobgn onder den hertogsmantel van Otranto te verbergen, dien den keizer hem toi eigen schade heeft omgehangen, want hij zal zijn heer verraden aan hem, die goed betaalt. Zijn afschuwelijk vossengelaat drukt de grootste huichelarij uit en ik bsn ervan overtuigd, dat, wanneer hij van achter een schop kreeg, degene, die zich met hem onder- hield, daarvan aan zijn lachend gezicht niet zou bemerken. 'k Had eigenlijk wel eens zin om de proef te n6men." Pauline lachte en haar schoone oogen fonkelden van spollust, toen ze naar den hinnentredende minister van politie heen- blikte. Fouché zag er in zijn grooten, rgkge- stikten gala-uniform nog hatelijker uit dan anders zijn gelaat en houding p&sten evenmin bij het glanzende costuum als bij het gezelschap, waarin hij zich bewoog. Aïs sluipend gleed hij over het parket en begroetto de Prinses met een diepe buiging. ,Ha de herteg van Otranto l" riep deze hem tegen, terwijl ze hem met de puat van haar waaier groetend wenkte, „ik verheug me u te zien sinds mijn terugkomst uit Barége heb ik u nog niet ontmoet, en mijn zwager, de koning van Napels, sprak me juist van u, toen u binnentrad." „Ik dank Dwe Msjesteit voor zijn goed- heid", antwoordde Fouché met zijn z&chte, esnigszins matte stem, „te meer daar de koning mg niet vaak opmerkt en ik vree- zen moet, niet zoo hoog in de gunst te staan als een getrouw dienaar van den keizer dat verdient." „Dat komt, mgn lieve Fouché", zei de koning, die wist. dat de hertog zich ergerde, als men hem den naam gaf, die aan de revolutie herinnerde, „dat verzsakt het verschil in ambt, of beter nog de natuur. Ik ben soldaat, zooals u weet, alleen soldaat en u is een uitatekende, alwetende en Imsehtige chef van de politie. En een soldaat en een politieman dat is als de adelaar en de siang. De eerste bezit voorzeker niet het verstand van de laatste, maar hij verheft zich hoog in de lucht en stort zich vandaar op zijn vijand neer, terwijl de slang op den bodem loert zich om de verzenen van zijn vijand slin- gert en door list en gif overwint. Nu, beide zijn nuttig, de keizer heeft voor, zijn rijk den soldatenadelaar en den po- litiealang noodig, maar verstaan doen ze eikaar niet daarom, ziet u, mijn lieve Fouché, kan ik wel bewondering, doeh geen reohte sympathie voor u koesteren." Fouché lachte, alsof de koning hem de grootste vleierij gezegd had. Uit den hoek van zrjn oogen schoot echter een straal van boosheid en haat, toen hij ant woordde: „Uwe Msjesteit heeft gelijk: de slang moet voortdurend den badem rondspieden om den vijand te ontdekken de valk moet, om zgn heer nuttig te zijn, een kap drsgen. die sleohts dan af- genomen wordt, als men hem den vijand toont, op wien hij zich moet werpen. Ik ben er zeker van, voer hij, zich tôt de Prinses wendend voort. „dat Uwe Keizer- lijke Hoogheid meer sympathie voor die arme politie heeft, welker macht en al- wetendheid u geheel en al ten dienste staan." aZeker, mijn lieve Hertog". sprak de Prinses, die zich buitengewoon met dit onderhoud umuseerde, „zeker vereer ik de politie, welke onder uw leiding mijn broeder zulke belangrijke diensten heeft mogen bewijzen, zeer hoog, ofschoon ik zeif daarin nog geen bewijs van uw be- reidwilligheid ontving.,' „Toeh wel, mij genadigde Prinses, en ik wed, dat Uwe Hoogheid over mg tevreden zal zgn. (Wordt vervolgd') OOST-GOORECHT Officieel Opn voor HOOEEZAND, SAPPEMEER en SLOCHTEREN. Sluiting. W W WWWSVwwW V W W

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1