Piip als voor den oorlog. JAP. REISMANDEN DE te W11EKB K. SCHENK, Voor de levering van voor de verschillende inrichtingen van onderwijs T. X. KRERIER - boehbandel - Sappemeer. KOOKKACHELS Wegens vacantie Personeel KEIZER'S Cichoreifabriek van 28 M tôt 1 Aigistns PRIMA RIETEN REISMANDEN Op uw tafel of in de keuken mag niet ontbreken MELKIHRICHTING HOOGEZAND-SAPPEMEER J houdt zich aan ha vol en R. BUITENWERF Azn, Piano- en Orgel- lessen. J. D. BOUMAN, Hoogezand. Geëmailleerde Kookkachels HUGO HUISMAN, Wij outvingeii opnienw ton flinko sorteeriug in Meubelfabriek Appingedam, Spurrie-, Herfstrapen-, Boterzaad, Lnpinen, Serradella, Klavepzaad enz. ONXTANGEN Appingedam. is de in prUzeu van f 1.40 tôt f 3 35. in pr(jzen van f 1.90 tôt f 6,50. Diverse soorten H1MDROFFEB8, Filnke kens in BC8T8TOELEI. Aile soorten TOILETBENOODIGDHEDEN. Luge prijzen. Franco levering nwMoo....... - J Tel, 91 MAKTENSHOE3K. WETTIG GEDEPONEERD. is het goedkoopst adres voor solide Nteeds grooten voorraad. Specialiteit in KANTOOBMEUBELEN en KAARTEN- BUREAUX voor de Gemeenten. scherp concurreerend bjj Zaadhandel Martenshoek. een g r o o t e zending in 't ruw en geëmailleerd. met koper of nikkel montuur vanaf f 45.met PIJP. Petroleumstellen f 2.75. Franco levering. Gemeenteraad te Znidkroek. Vergadering van Zaterdag 23 Juli, de» avonds 7 uur. Âanwezig zijn aile leden en in de pu- blieke afdeeling zitten of staan 13 belang- stellenden. 1. Ingekomen stukken. a. Berioht van arts D. de Groot, dat hg de benoeming als lid der woning- stichting niet aanneemt. b. Een verzoek van Ged. Staten om zich uit te spreken over de centrale drinkwaterleidingsplannen. Uit de be- sprekingen bljjkt, dat allen de waterleiding noodig achten, doch het plan is duur en de gemeentefinanciën staan er slecht voor. Opgemerkt wordt nog dat er velen in de gemeente zullen zgn die wel in den vorm van belasting tôt een drinkwater- leiding mee zullen betalen, doch er niet van kunDen profiteeren. Na eenig débat wordt besloten aan de financieele gevolgen van de uitvoering der plannen voor de gemeente, nadere inlichtingen bij het prov. bestuur aan te vragen. c. Bericht van Ged. Staten dat de gemeente aansprakelijk is voor de betaling van 234 voor het herstellen van de ambtswoning van den burgemeester en dat Ged. Staten dit bedrag op de rekening zullen zetten, als de Raad het mocht weigeren. Enkele leden verbazen zich over dit besluit. Als Ged. Staten zooiets maar kunnen dwingen, wat doen de leden van den Raad dan nog te vergaderen. Door den heer Knottnerus wordt opge merkt dat het jammer is dat tôt het verstrekken van een ambtswoning aan den Burgemeester is besloten zonder dat nadrukkeljjk de voorwaarde werd gesteld dat de gemeente de drie eerste jaren niet meer dan 75 per jaar aan onder- boudskosten zou behoeven te betalen. De Raad besluit het bedrag nu maar te betalen. 2. Mededeelingen. De voorz. herinnert er aan dat destijds is besloten, den heer Knottnerus, raadslid en voorzitter van het burg. armbestuur mede te deelen dat deze van de 10.000 talhoutjes er 9000 weder ten behoeve van andere liefbebbers moest afstsan en het bezorgloon ad 76.20 moest vergoeden, daar de gemeente de werkelooze arbeiders beeft betaald. Als burgemeester stuurde spr. den heer Kn. een verzoek om eens bg hem te komen, doch deze was ver- hinderd. Hg deelde er echter bij mede, dat een conferentie over de talhoutjes- kwestie hem ook onnoodig voorkwam, „nademaal dat een kwestie was van het B. A. en niet van den Raad". De voorz. merkt nu echter op, dat dis opvatting geen steek houdt. De Raad nam toch een besluit en deze moet nu weten of de betrokkene, de heer Kn. daaraan gevolg wil geven. De sommatie strekkende om 9000 tal houtjes terug te brengen en 76.20 te betalen wordt gelezen. De heer Knottnerus herhaalt: De raad heeft in dezen nieta te beslissen die competeert bij het Burg. Armbestuur. De heer Mulder bad verwacht dat de heer Knottnerus ja of neen had gezegd. De heer Knottnerus 't Was mij do moeite niet waard. De heer Tuin verhaalt nog eens wat er gebeurt is. De heer Knottnerus zegt, dat de wetk- loozen niets te doen hadden. Daarom gaf hij ze werk. Anders hadden ze toch rondgeloopen, want er was niets te doen. De voorz. zegt, dat besloten was de talhoutjes te laten afhalen. De heer Knottnerus: En het B. A. besloot dat de werkeloozen mij ze zouden brengen. De heer Mulder: 't Was de bedoeling de werkloozen aan werk te helpen van particulieren. De heer Knottnerus: 't Zal wel waar zijn, De heer Mulder De menschen die hout wilden koopen konden niet ontvangen, want Knottnerus had het allemaal. Mej. Kruizinga lk meen dat we over aie talhoutjes vrede hadden gesloten. Laten we de zaak maar in de doofpot stoppen. De voorz. We moeten nagaan of een raadsbesluit is uitgevoerd. Mej. Kruizinga Ik weet goeden raad. Laat Knottnerus, net aïs u met uw ambts woning, naar Ged. Staten gaan. Dan krijgt hij wel gelijk. De heer Knottnerus zegt dat die zaak opnieuw door den Burgemeester wordt aangesneden. De voorz.: lk heb niets besloten, de raad besloot. De heer Knottnerus En u is de aan- stoker De voorz. zegt dat de heer Kn. zich moet verklaren. De heer Knottnerus: Als ik geweten had dat het zoo geloopen was had ik het niet gedaan. Maar 'k heb het niet met een verkeerde bedoeling gedaan. 'k Betaal niet terug. De voorz. Dan zullen we er in be sloten vergadering verder over spreken. (Onder het publiek hooren we menschen die Knottnerus wel een ffinke winst op de talhoutjes wiilen geven 4. Rekening Burg. Armbestuur 1920. Deze moet door twee raadsleden worden nagezien, doch de voorz. heeft geen twee leden disponibel. De wethouders mogen niet controleeren, de heer Mulder is even wethouder gcweest en mag ook niet, terwijl Knottnerus lid van het B. A. is en mej. Kruizinga aanverwant is van het B. A.-lid Kruizinga. Dus blijft alleen Schansema over. De voorz. adviseert de rekening aan te wijzen Mulder en Sehansema en voor de gem.-rekening mej. Kruizinga en Schan sema. Maar de heer Knottnerus wil stemmen. Dus wordt gestemd. Voor de rekening B. A. wijst de raad aan mej. Kruizinga en Schansema. Voor de gemeenterekening Knottnerus en Schansema. 5. Verzoek van L. Doddema om ver- hooging salaria als secr.-boekhouder Burg. Armbestuur, wegens verdubbeling der werkzaamheden, door de werkeloosheid. D. vraagt 100 verhooging. B. en W. deelen mede dat deze de arbeidsbemiddeling ook heeft. Gecombi- neerd achten zjj het voldoende gesala- rieerd. De heer Mulder zegt dat men niet gaarne meer tôt verhooging overgaat. Maar de vermeerdering van arbeid is een feit. De heer Knottnerus wil splitsing van de functies. Maar Doddema heeft te veel Werk bij dag en nacht. Over 1920 wil deze een gratificatie. Daarmede stemmen enkele leden in. De heer Tuin geeft historié. Spr. is beslist tegen verhooging. Hij heeft nu f 800 voor arbeidsbemiddeling en 150 voor het Burg. Armbestuur. De voorz. zegt, dat hij voor de arbeids bemiddeling niet zooveel werk heeft. Het eene maakt het andere wel goed. Zoo redeneert het dag. bestuur. Er wordt onderling geboomd over de nuttigheid der arbeidsbemiddeling. Het adres-Doddema wordt thans weer in bespreking gebracht. Knottnerus wil 60 gratificatie. Dat ia Suzenaar te veel. Die wil de kosten gevallen op de borgstelling vergoeden. Knottnerus ia dit goed en met 5 tegen 1 stem gaat het er door. Tuin is er tegen. 6. Verordening op de pl. Commissie van Toezicht op het L. O. Wordt aangehouden omdat meer ver- ordeningen in aantocht zjjn. 7. Eervol ontslag. Aan den heer Jb. Meihuizen Fzn. wordt wegens vertrek naar Goor, per 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burg. Stand. 8. Vaststelling jaarwedde ambtenaar ter secretarie. De voorz. zegt, dat er een geschikte kracht te krijgen is 1600 plus 150 voor den Burg. Stand. De heer Knottnerus vraagt aile moge- Igke inlichtingen. Stootsgewjjs worden we allerlei gewaar. Rustige man, 30 jaar, ongehuwd, geboren te Oostwold, heet Hommes, is van Termunten, woont te Groningen. De heer Knottnerus wgdt zich aan de vraag, of hg meer waard is als hjj het diploma haalt. De heer Tuin wil hem vooraf niet lekker maken met een premie op het diploma. De voorz. wil de prikkel laten bestaan. Als hij vlug studeert, kan hg het diploma wellicht vlug halen. De heer Knottnerus Als hij nu al 30 jaar is, zal 't wel niet. De voorz. zegt, dat Hommes eerst in andere richting heeft gestudeerd. Over het vraagstuk wordt heel wat gedelibereerd. Waardevol schgnt ons alleen wat Schansema zegt dat aan zoo- danige betrekkingen meestal premies voor akten verbonden zijn. Met 4—2 stemmen (Knottnerus en Tuin) wordt f 100 voor het diploma in uitzicht gesteld. 9. Overname pad voorlangs de wonin gen der Woningstichting te Uiterburen. Natuurlijk gaat dat niet zonder débat. Zelfs de woningpolitiek werd er bjj over de tafel gehaald. 't Slot is, dat de kwestie wordt aangehouden. 10. Aankoop bevolkingskaarten en -materiaal. De aankoop kost f 283.25 plus eenige prestation voor den timmerman Jansen. Eenig onmisbaar débat volgt. Daarna wordt het voorstel goedgekeurd. 11. Voorstel B. en W. om geene ver ordening vast te stellen tôt heffing van een zakeljjke bedrgfsbelasting, doch wel te heffen opcenten op de dividend- en tantiômebelasting. De z.g. belasting op het bedrijf wordt, voorzoover bekend, slechts te Nijmegen geheven. Het komt B. en W. voor, dat nieuwe industriën zich bij voorkeur ves- tigen waar die belasting niet bestaat en ontraden daarom de vaststelling van de setrekkelijke verordeningen. De heer Mulder zou het niet hebben voorgesteld als de fabrikanten van Motké te Zuidbroek woonden. De fabrikant woont in Groningen. Is dan een heffiog van f 1200 zoo erg Wat heeft de gemeente aan de fabriek De gemeente moet voor onderwjjs, armenzorg etc. zorgen. Belasting betaald de fabrikant niet. De heer Knottnerus: Des winters stuurt de fabrikant ons de arbeiders op het dak. De heer Schansema zegt, dat het te denken geeft, dat nog slechts eene ge meente er toe overging. De heer Mulder zegt, dat de land- bouwers door verhoogde opcenten op het grondbezit ook meer moeten betalen. Laat Scholten ook f 1200 mee betalen. Spreker vraagt echter geen stemming. Besloten wordt 18 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting te heffen boven de bij de wet vastgestelde 30 opcenten. 't Zal naar den huidigen stand circa 350 k f 400 opbrengst geven. 12. Verordening nopens de Warenwet. De Raad stelt, op de voordracht van B. en W., de Gezondheidscommissie gehoord, eene verordening vast, zooals deze terwille der uniformiteit in de provincie door Ged. Staten in ontwerp is gereed gebracht. 18. Tgdelgke kasgeldleening. Van den Burgemeester te Noordbroek zal f 4000 worden geleend 6 en ^4 afsluit provisie. De voorz. deelt mede, dat de Burge meester van Noordbroek slechts bemid delaar is, wat een teleurstellend bericht is voor den heer Knottnerus, die zeide reeds bljj te zijn, dat in de omgeving zulke rijke burgemeesters wonen. 14. Comptabiliteit. Daartoe strekkende concept-besluiten worden tôt besluit ver- heven. Allerlei posten zijn zéô opgeloopen, dat 4753.74 moet worden overgeschreven. Dat moet bjj den H. O. op en deswege komt onder 15. Het voorstel B. en W. om over 1921/22 het vermenigvuldigingscjjfer vast te stellen op 3.15. Eenige smartkreten gaan de lucht in. De voorz. troost, dat het elders nog erger is. Bjj dit punt wordt ellenlang over het belastingwezen in het algemeen gedebat- teerd. D'r kwam en d'r verdween zelfs een voorstel. Het voorstel wordt aangenomen 16. Drinkwatervoorziening school Hei- lige Laan. Voorgesteld wordt voor/400 een norton-pomp te slaan. Enkele raadsleden betwijfelen of er goed water te krijgen is. 't Slot is, dat na heel wat gekeuvel op voorstel van Mulder wordt besloten B. en W. op te dragen voor goed drinkwater te zorgen. 17. U. L. O. plannen. Op de agendabrief staat dat B. en W. niet eenstemmig zijn, met het 00g op de groote kosten. De Comm. van Toezicht op het L. O. adviseert onverwijld tôt het stichten van een volledige U. L. O. school over te gaan. De voorz. zegt dat het collège voor dit voorstel gevoeld. De heer Suzenaar is er tôt elken prijs voor. De heer Tuin en spreker Eijn wat schuw op grondvan den financieelen toestand der gemeente. Er is 26 f 30000 mee gemoeid. De heer Mulder zegt dat er voor de gemeente slechts f 14250 te betalen over- blgft. Dat is dus wat anders dan f 30.000. B. en W. deelen mede, dat de heer Wirtz op f 14250 rekent. Per jaar zal de stichting f 1460 -f" f -f- f 300 2050 vorderen, behoudens latere onderhoudskosten. Er wordt een oogenblik vergadert in comité-generaal. Onderwijl beklagen de mannelijke bezoekers zich onderling over het onrechtvaardige van den toestand dat de Raad mag rooken en het publiek niet. Men inviteerde ons aan deze gevoelens ruchtbaarheid te geven, aan welk verzoek we bij dezen en met instemming voldoen. Pl.m. 10 uur wordt de vergadering heropend. De heer Mulder zegt dat men tegen- woordig met het ondferwgs dweept. Was er geen u. 1. o. school, spr. zou niet voor de stichting zijn. Maar nu de belasting- betalende burgers op het gereorganiseerd u. 1. 0. prijs stellen, nu gaat het niet aan om de school op te doeken. Spr. weet niet of er geschikt en bevoegd per soneel zal komen. Daarom moet eerst personeel worden gevraagd. Daarna kan tôt den verbouw worden overgegaan. De heer Knottnerus wil nog een jaar wachten. De voorz. acht dat verkeerd. De heer Schansema gaat met Mulder. Het u. 1. 0. heeft toekomst. Overal hoorde spr. dat het u. 1. 0. druk bezocht zal worden. Een bepaald percentage komt in den vorm van h. o. in de ge- meentekas terug, terwijl ook schoolgeld geheven kan worden. Sticht de gemeente niet zoo'n school, dan zullen de neutrale ouders een bijz. u. 1. 0. school stichten. In Siddeburen ging het precies zoo. Doet men dat en men zal het doen dan is de gemeente nog duurder uit. Spr. adviseert tôt de stichting over te gaan, op de voorwaarde door Mulder gesteld. De heer Knottnerus vreest, dat de menschen er de risico niet van durven dragen. De heer Schansema zegt, dat die niet groot is. Want men kan deze nog exploi- teeren met 12 leerlingen. De heer Knottnerus zegt, dat de kin- deren nog best een jaar per fiets naar Hoogezand en Veendam kunnen gaan. De heer Tuin waarschuwt. De heer Suzenaar zegt, dat wachten niet goed is, aïs er een school van parti culieren te wachten is. De heer Schansema zegt, dat ook de voorstanders van het bjjzonder onderwgs er voor zijn. Met 4—2 stemmen (Tuin en Kndtt- nerus) wordt in beginsel tôt het stichten van een u. 1. 0. school besloten. Sluiting. Imiïïftïïl Meubelen. Schoalboeken en Leermiddelen gesloten. -t - - - V

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 4