De kleine Prelect. Arbeidersleven en Tuberculose. 51e Jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1921 No. 60 Drukker-Uitgwer T. K. EEEMSE FEUILLETON» wordt gelezen te H008EZAND, Klel-WIndeweer, Kropswolde, Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, SLOCHTEREM, SîddebiiranHsltum, SehJldwoSdo, KoIhm Foxba^ Sfiharsnar Hark8tede, Lageiand, Overschlid, TER BOER, N00RDD9JK, NQ0R9BRÛEK, ZUSORROEK, MUNTENDAM, ZUfDLAREM, MOQROLARE^, HAREN br? Dit BLAD verschynt iederen WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPJRIJ8 per drie maanden 60 cent by root- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BOEGESIUS ZOON. SAPPEIEEB. Tel. 418. ADVERTENTIËN van 16 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Lrzending van advertenties Dinsdagsmiddsgs en Vrijdags middsgs voor 12 uur. Voor het plaatsen van Advertentiën betreffende Handel en N^verheid is voor de stad Groningen alleen gerechtigd het algemeen Advertentiebnreau van H. WESTENBORG Munnekeholm S Groningen, Tel. 772. Voor Advertentiën en Reclames buiten de provincie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. Tuberculose is bij uitslek een volks- ziekte. Het wil niet zeggea, duc alleen ou- en minvermogenden er door worden aangetast maar wel, dat deze groepen er meer dan de andere het slachtoffer van worden. Versterking van het weerstandsver- mogen tegen de verwoestende tuberkel- bacil is noodzakelyk. Vermeerdering van algemeene welvaart dus gewenscht. De strijd der arbeidersklasse om meer zeker- heid van bestaan en om duurzame lots- verbetering is uit dit oogpunt dus toe te juiohen. Maar dit is niet genoeg! Iedere arbeider dient zich ook af te vrageD, wat hij terstond voor zich kan doen en moet nalaten, om van de ziekte vrjj te blijven en zich voor besmetting te wachten. Hij moet ailes doen om zich en zijn gezin te vrijwaren. Licht, zonneschijn, lucht, zindelykheid, goede, doelmatige voeding, en zorg tegen verzwakking dienen samen te gaan. Licht en Zonneschyn. Er is een spreekwoord dat zegt de timmerman maakt ramen in de muren om het licht door de ramen te laten en de huisvrouw hangt er weer lappen voor om het licht uit te sluiten. In dit woord is een kern van waarheid. Heelemaal zonder gordynen gaat het slecht, maar de vensters iôà behangen met lappen, dat de kamer somber is van duisternis, is de pest voor de gezondheid. Er zijn menschen, die zôô bang zijn voor hun meubeltjes of kleedjes, dat zy 's m >rgens vroeg, zelfs in den winter, de zon afsluiten door de gordynen neer te laten. Zy betalen echter het welzijn van hun meubelen met de bleekheid en zwak- heid, misschien met het leven van hun kinderen. Zon is leven, licht is gezondheid, wees dus niet bang voor de zon en laat hare stralen zooveel mogelijk tôt in uw binnen- kamer 1 Lucht Hetzelfde geldt voor lucht. De woning van den arbeider is vaak nog bekrompen. Door het woninggebrek is het samen- wonen van gezinnen in één woning vreeselyk toegenomen. Dat moet verbeterd worden met aile middelen. Maar dubbel ongelukkig is dit euvel, als de bewoners bang zijn voor frissche lucht. Wie de gezondheid in zijn huis verlangt, zorge voor ventilatie, voor ge- regelde toevoer van versche lucht. Zet uw ramen en deuren zoo dikwijls open als het kan met eanige zorg tegen tocht is dit wel te doen. Lucht vooral uw beddegoed en uw slaapplaatsen geregeld. Zet vôôr ge naar bed gaat des avonds nog eerst eens ailes open, om de mufle lucht er uit te laten waaien en de frissche er in. Laat ook des nachts een raam open, als het kan zonder dat ge koude vat. Dat laatste valt een beetje mse. In de sanatoria slapen de patiôulen met open ramen om te genezen. Als ge maar goed onder de dekens ligt en u niet bezweet waagt aan de koude lucht, behoeft ge niet zoo spoedig te vreezen. Wees zindolyk De tuberculose is besmettelijk en boven- dien is een vuile woning een haard voor allerlei ziekten. Een woning kan klein zijn, zy behoeft niet vuil te wezen. Zindelijkheid is noodig om zichzelf, niet voor het oog alleen. Er zijn men schen, die voor de buitenwereld ,netjes" zijn, maar waar het stinkt in huie. Dââr spreidt de tering haar bedje Veel en vast kleedegoed, onnoodige vodderij voor den opsehik, zij kunnen nesten van vuxlheid zijn, voor de gezond heid van groot nadeel. Op den grond spuwen, te weinig boenen en schrobben, met een Franschen slag den vloer reinigen en het vuil in de hoeken laten zitten, dat vormt de haarden van ziektekiemen en besmetting. En dit geldt vooral ook het lichaam. Een rein lichaam is het halve leven. De wegens zijn zindelijkheid beroemde Hollander is dikwijls zeer vuil op zijn lichaam. Vooral ook geldt dit de vrouwen. Dokters weten ervan te spreken Er zijn er, die mooi opgedirkt en met heldere kleederen op straat verschyuen, maar die hun lichaam niet behoorlijk reinigen, hun kinderen niet op tijd wasschen en met hun handen ailes aohter- een aangrijpen zonder ze tijdig eens weer te wasschen, Ze zien er groezelig uit en als hun wat overkomt, moaten ze zich de oogen uit hun hoofd schamen voor den arts of verpleegster, die hun vuile liehaam moet bezien. Men zij nôg zoo klein behuisd, met wat overleg kan ieder zich tijdig reinigen. Wie zeep en water spaart, moet misschien straks de schade aan de gezondheid dubbel en dwars betalen. Denk ook om de vliegen en laat geen voedsel onbedekt staan, waar deze insekten hun vuil op kunnen overbrengen. Zij vliegen van allerlei vuilnis op wat gy straks eten moet en brengen menige besmetting op de men3chon over. Tuberculose is besmetteljjk. Wy hoorden eens iemand als een wonder vertellen, dat twee jongelieden, die lang samen verloofd waren geweest, in een tijd van enkele maanden achter elkander aan tuberculose stierven. Maar dat was geen wonder de een had de ander besmet. Dit moet niet overdreven worden. De tuberkelbacil zal iemand niet z66 maar aan waaien en de weerstand voorkomt veel schadelyke gevolgen. Tocb moet de besmetting niet geminacht worden. Is één uwer huisgenooten tuberculeuB, zorg dan, dat de auderen er niet te nauw mee in aanrakiug komen. Pas vooral op uwe kinderen en laat ze niet door iedereen kussen. Laat u niet door oude bakerpraatjea wijg maken, dat de besmettelykheid maar larie is, omdat tante Bet zôôveel jaren naast een teringlijdster heeft geslapen. Stel al, dat het waar is de eene mensch is do andere niet en tante kan wel onvat- bsav zijn voor iels, waar uw kind of gij zelf aan sterft Stellig is het ongezond en gevaarlrjk, den adem en de vuile stcfîen vau iedereen naar binnen te halen. Nog te veel drinken arbeiders uit glazen en koppen, door anderen gebruikt, zonder dat ze gereinigd zyn. Dit zijn slechte gewoonten, die zich lichtelyk wreken op de gezondheid. Zit niet in dompige kroegen I Bij voorkeur zoeken arbeiders menig- maal benauwde, dompige koffiehuizen op, om er „gozelligheid" te vinden. Zij ont- vluchten hun kleine woning om in nôg banauwder kroegen terecht te komen I Deze gezelligheid is de pest voor ds gezondheid. Wie zijn modemensohon wil opzoeken om er mede to verkeeron, die doe dit ten minste in een helder verlicht en friseh lokaal. Wat voor uw huis geldt, geldt ook voor uw ontspanningslokaal. Ge zit nog beter in uw kleine woning, met vrouw en kinderen rondom u, dan in een badompte herbergkamer, waar op den grond gespuwd wordt en de 3lechte „asempjea" rondzwerven Gaat liever wandelen of fietsen in de vrye natuur. Snuif de frissche lucht in en laaf u aan de geuren van bloem en struik en heide, liever dan jeneverlueht in uwe longen te halen. Besteed uw geld goed Wie geregeld alcoholische dranken drinkt, verzwakt zijn lichaam en dus zyn weerstandsvermogen. Hij kon het geld, dat hy aan dranfc uitgeeft, basteden om zyn kleeding en die van zijn kroost te verzorgen, zijn gezin beter te onderhouden. Hy kon zijn voedsel verbeteren met dat geld. Hy geeft het echter uit om zijn lichaamskracht te ondermynen door den verslappenden drank, terwijl zyn vrouw en kinderen gebrek hebben aan verster- kend voedsel 1 Als de tuberkulose zijn woning binnensluipt, vindt zij in hem en zyn gezin een gewillige prooi. Da voeding. Dit brengt ons aan de kwestie van het voedsel, want wie zyn geld aan sterken drank uitgeeft, kan er geen goede, ver- sterkende voeding voor koopen. Het geld laat zich maar eenmaal uitgeven. Wie bier of jenever koopt, kan voor het daar- voor uitgegeven geld zich geen melk aan- schaften. Dat is een waarheid als een koe Doch ook afgescheiden hier van is de zorg voor goede voeding van het hoogste belang in den strijd tegen de tuberculose. Degelyk voedsel houdt Ufet lichaam in stand en maakt het sterk tegen sloopende ziektekiemen. Daarom dient men er op bedacht te zijn, niet zyn karig geld uit te geven aan lif-lafjes, louter voor den smaak, doch zonder beteekonis voor de maag. Ook de tong van den arbeider is niet van seem- leer, wij weten het. Maar wie aie huis vrouw met een matig inkomen haar geld te veel verdoet aan koekjes eu taartjes, haudelt zeer cnvoorzichtig eu gevaarlyk voor de gezondheid. Als de man zijn geld verdrinkt en de vrouw het versnoept, krygt de tuberculose een goede kans Degelijk voedsel, met smaak toebersid, moet het lichaam in stand houden. Zoo mogelijk flink licht verteerbaar vet, dik wijls meel, grutten, boonen en groente en niet altijd weer aardappelen mét asrd- appelen, ziedaar de aangewezen spijs. Vleeschvoeding is ook uitstekend, doch op groote hoeveelheden komt het niet aan. Wees tydig erbjj Als uw kinderen teekenen vertoonen van zwakheid en bleekheid hun frissche blos vervangt, aarzelt dan niet en stelt u in verbinding met een genesaheer om een onderzoek te iaten instellen. Consul- tatiebureaux zijn er op vele plaatsen en er komen er meer. Wie er vroeg by ia heeft groote kans, de tuberculose in de kiem te overwinnen. Dat geldt evenzeer van u zelf, volwassenen, als van uwe kinderen. En als de tuberculose de gezondheid van u of uwe kinderen ha-ft aangetast, wanhoop nog niet en behoud uw kalmte. Onderwerp u aan de voorschriften van den arts, de huisbezoekster en de ver pleegster. Wees niet eigenwijs of laat- dunkend, maar bedenk, dat zij alien de belangen van uw gezondheid behartigen. Zoek niet uw toevlucht bij kwakzalvers, hoe mooi zij weten te adverteeren en welke roerende verhalen gij ook hoort. Maar vôôr ailes bedenk beter voor- komen dan genezen. Zôô zal de tuberculose als volksziekte mo8ten worden overwonnen. Sedert den oorlog neemt de ziekte weer af, maar nog sterven ongeveer 14 per duizend aan die ziekte per jaar. Waakt, dat gy er niet by z\jt MM. t. T. Yergadering van den Raad der gemoente SAPPEMEER, op Vrijdag 29 Juli 1921, 's avonds half zeven. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heer Suait. Voorzitter de heer M. Doornbos, oudste wethouder. Aan de orde-: 1. Notulen. Worden gelezen en on- Een offer aan te nemen valt den edelmoedigen zwaarder dan er een te brengen. Door d, 1.BEUYERE. (Nadruk verbodtn.) 27.) Z. M. knikte den hertog toe om den spot zijner zuster wedor goed te maken, en zette daarna zyn weg door de zalen voort, nu eens dezen dan genen door een enkel woord gelukkig inakend. „Nu, mynheer de hertog," sprak de Prin- ses, „u kan tevreden zyn. Ofschoon mijn zwak geheugen my deed vergeten, u mijn dank te brengen, myn broer is immers met uw keus tevreden, en wy zullen al- licht myn kleinen poëet op den hoogsten eerepost zien." Ze groette, nam den arm van den koning van Napels en begaf zich naar een andere zaal, terwyl Fouché met een verwensching op de lippen, maar toch met een aanminnig lachje op eenige hove- lingen toetrad, die hem te beleefder ont- viDgen, naarmate ze hem meer haatten en vreesden. Zoodra het hofïeest geëindigd was, snelde de minister van politie naar huis, en voor hy zich in de voor hem op zyn schryftafel gelegen arbeid verdiepte, schreef hy eenige regels op een groot blad papier en beval zyn secretaris, dit schry ven per extra kcerier naar het eiland Elba te zenden. De voorbereidende maatregelen voor het huwelijk van luitenant Marton met de scboone Béatrice waren onder Ieiding van madame Clairette hun voltooiïng ge- naderd en de huwelijksdag was aan- gebroken. In feestelijken glana straalden de zalen Van het huis Corniglione, en ailes wat op het eiland naam, rang en stand had, was saamgestroomd om het feest bij te wonen. Het trouwen op de maire had plaats gahad en de kerk was gevuld met al de gasten, van wie do glanzende uniformen der officieren met da ryke toiletten der dames een ongekende kleurenpracht vormden. Na het huwelijk begaf men zich naar het huis van den moire, in welka grootste zaal de bruiloftsdisch, schitterend van zil- ver en krÎ3tal was aangericht. Aan de zijde van het overgelukkig jonge echtpaar, dat zich in een nieuw aacge- bouwden vleugel van het huis zou inrichten, zaten de prefect en zyn gemalin. Naast vader Corniglione, wiens blijde lach even zeer het geluk zijner dochter als de be- loofde ruime opbrengst der ijzermijnen gold, had overste Saint Fauson zijn plaats, die geheel en al met het huwelijk van zijn adjudant verzoend scheen en de asn- minnige bruid een reuzengroot bouquet had overgereikt. De tafel vereenigde ailes, wat ook de grootste gaatronoom zich wenschen kon en 't diner verliep onder algemeene, steeris verhoogde vroolijkheid, en herba&ldelijk sloeg de jonge vrouw de oogen blozend neer, bij de niet al te fijne scherts, dien de overste, van over de tafel toewierp en door de kameraden van haar gemaal met luiden lach beantwoord werden. Mynheer Gordone bracht den eersten dronk uit op het bruidspaar en dat in welgekozen woorden, die niets aan har- teîijkheid hadden overgelaten, als zijn toon soms niet al te oratisch had ge- blonken. Hijnheer Corniglione luisterde maar half en half en bedacht ondertusschen, met wolk een groot geldelijk cffsr hij de warme deelname en da hartelijke vriend- sehap van den syndious gfikocht k&d. De prefect dronk op mynheer de maire, die de stichter van het geluk was, dat het jonge paar voor hun leven tegen- straalde hij roemde de verdiensten van den gastheer voor de stad en zyn aanhan- kelijkheid jegsna Frankryk en den ksizer, onder wiens vanen de jonge eebtgenoot zoo glp.nsrijk en eervol de wapens ge- voerd had. De gastheer bleef den prefect niets schuldig en verhief zich direct daarop, om in zyn rede, met grooten bijval begroat, den heer Dubois te vieren, die de regee- ring zoo waardig tôt jheil van stad en land vertegenwoordigde, en eindigde met de hoop uit te spreken, dat het Elba mocht gegeven zijn, hem lang als prefect te houden. Terwijl het geheele gezelschap opstond om den prefect de hand te drukken, kwsm mynheer Monier, die even door een lakei naar buiten geroepen was, op zijn chef aan en reikte hem een met een groot staatszegel gesloten brief over. Eerbiedig trsden alien terug, want er moest iets gewichtigs voorgevallsn zijn, de brief door een bijzonderen koerier ge- bracht was, zooals de secretaris fluiaterend den omstanders mededeelde. Charles opende den brief, doorvloog den inhoud en reikte hem dan, afwisselend kleurend en verbleekend, aan zijn vrouw. Madame Clairette scheen ook getroffsn, maar dan echter blonk er louter vreugde uit haar oogeu. Het schry ven van den minister bevatte ik korte woorden het bevel, direct na ontvangst dezer, naar Parijs terug te keeren, daar een andere bestemming voor den prefect gekozen was. De loopende zaken zouden door den heer Monier worden afgedaan. „Wat beduidt dat?" fluisterde Charles zyn vrouw toe. „Hoe jammer, we be- gonnen ona hier zoo recht thuis te ge- voelen en moeten nu wser weg." „Dat beteekent", fluisterde Clairette trotscb, „dat wij een sport hooger op den ladder zullen stijgen en we weldra allicht op onze buidige positie even îaag neerzien, als van hier op de dakwouing van madame Lablache." B't Is geen geheim, vrienden" zei ze luid tôt het in apanning verkeereade gezelschap, „mijuheer Dubois is tôt een andere bestemming gerospen en moot direct naar Parijs terugkeeren. Het eenig- ste, wat ons bij dsze eervolle onderschei- ding diep treft, is de scheiding van het eiland en van de vrienden, die wij hier vonden." Een algemeen gejubel van blyde ver- rassing beantwoordde deze mededeeling. Allen drongen zich nog ijveriger om den prefect, om hem met de spyt over de scheiding, tevens de blydschap over de bevordering te betuigen. De oogen der schoone Béatrice vulden zich met tranen by de gedachte, van haar vriendin te moeten scheiden, maar lachend wees deze op mynheer Marton en zei „Hy zal noij vervangen." Toen kon er by de jonge vrouw dan ook geen droefheid meer heerschen en toen mijnheer Corniglione het gezelschap uitnoodigde, zich naar de balzaal te be- geven en zich door de scheiding van den geëerden prefect de vreugde van het oogenblik niet te laten vergallen. opende de jonge vrouw, stralend ven geluk, 't bal met mijnheer Dubois, terwyl de gelukkige Henri met madame Clairette volgde. veranderd vastgesteld. 2. Ingekemen stukken. a. Schrijven van den Minister van Landbouw enz. dat ter tegemoetkoming iu de kosten van exploitatie van een proeftuin over het jaar 1921 aan de ge- meente sen rijkssubsidie is vorleend van f 600. Voor kennisgeving aangonomen. b. Prooesverbaal van kasopneming. Ontvang8ten f 949619.37 Uflgaven 948587.655 In kas 1031.715 Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf. Ter visie. d. Verzoek van de Vereen. tôt instand- houding van het Consuitatiebureau te Winschoten om subsidie. B. en W. stellen aanhouding voor tôt behandeling dar begrooting voor 1922. Aldus besîoten. e. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbealuit tôt het aangaan eener tijdelijke leening van 50.000. Voir kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de Ooaterschool. De alphabotische voordracht beetaat uit de heeren H. H. Boddema, onderwyzer te Siddeburen, W. K. Booms, onderwijzer te Groningen, J. A. Brons, tydelijk on derwijzer te Westerbroek. De heer Boddema wordt met elf stem- men benoemd. Op den heer Brons werd één stem uitgebracht. 4. Missive van Ged. Sfcaten d.d. 7 Juli j.L, houdende opmerkingen op de vast- gestelde verordening heffing en invorde- ring hondenbelaeting, met voorstel van B. en W. Ged. Staten maken bezwaar tegen in- werkingtreding van de nieuwe verorde ning ingaande 1 Januari 1921, waarom B. en W. voorstellen hsar 1 Januari 1922 te laten ingaaù Tevens stellen zij eene redactie-wijziging van artikel 6 der verordening voor. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten, 5. VaststelliDg keuringsverordening ter uitvoering der wsrenwet. B. en W. stellen voor eene verordening vast te stellen volgens een door Ged. Staten aangegeven model-verordening, ter verkryging van meer uniformiteit in deze provincie. De heer Bakker merkt op, dat in de verordening niet gesproken wordt over het toezien op h6t gewicht. Verschillende leden merken op dat dit niet in de ver- ordeniDg thuis hoort. Aangeraden wordt daarop ook persoonlyk te lotten en zoo noodig een klacht bij den burgemeester in te dienen. De verordening woidt hierna vastge steld. N&gezien zal nôg worden wat eene bestaande verordening zegt omtrent het controleeren van brood en waren. Toen eindelijk bet feest gsôindigdwaa zaten Charles en Clairette nog lang in hun siaapkamer brjeen de jonge vrouw werd niet moede, de aehoonste toekomst- beelden aan haer nog altijd twijfélenden eehtgenoot voor oogen te tooveren. De voorbersidingen voor de reis waren spoedig gerasskt. Corniglione nam het msubilair, de parwden en rytuigen van den prefect voor een zeer feoogen prijs over. Mynheer Monier kreeg weer het beheer over de zaken in de stille hoop, zelf nog eens prefect te zullen worden. De weinige dagen, weike Charles en Clairette nog te Porto Ferrsjo door- brachten, vormden esn reeks van feeste- lijkheden, ieder b ijverde zich, bij den scheidenden prefect een aangeuame her- innering achter te laten, in de hoop Istar nog eens, boa dan ook, steun van den invloedrijken jongen mau te zullen krygen. Eiadelyk begsf de prefect zich met zyn echtgenoote aan boord van het postschip. Heel de stad was aan de kade verzameld. 't Afscheid was even feestelyk als de ontvscgst, slechts warmer en hartelyker. Béatrice lag weenend in Clairette's arm. Later op den wal, wenkte zij de schei denden zoo lang met haar zakdoek na, als het sckip in 't zicht was. Ook Charles en Clairette gingen, nadat de weemoed van het afscheid overwonnen was, met geruster hart heen, dan ze gekomen waren. Nu toch konden ze, wat de tijd ook bracht, stounen op hun vier- maal honderdduizend francs en op zoo'n fund&ment vertrouwende, kon men gerust de toekomst tegemoet zien. Ze kwamen in Parijs met de heerlijkste herinneringen van Elba aan, en blikten vol spannende nieuwsgierigheid de toe komst tegen, welke hen gewis in nog glanzender positie zou voeren. (Slot volgt.) OOST- GOORECHT Offioieel Orpan nu HQOGEZANO, SAPPEMEER en SLRCMTEREN.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1