De kleine Preiect. 51e Jaargaug ZATEBDAG 6 AUGUST'US 1921 No. 61 Brukker-ïïitgever T. K. KBEMEB Brieven uit Amerika. Gemengd Mieuws. FEUILLETON. wordt gelezen te H0OGEZAWD, Klel-Windeweer, Kropswoide, Westsrbreek, Foxhol, SAPPEMEER, 3L0GHTERE8Siddaisssren, Helluai, SehSIdwelde, KaltsEBY FsxhaHi, Saharmer, Harkstede, Lageland, OvarsehSId, TES! 3QER, NOORDOSIK, NOOROBRQEK, ZUS03R0EK, MUNTEtJDAM, ZIHDLAREM, «OOROLAREPi, HAREM eni Voor het plaatsen van Advertentiën betreffende Handel en Ngrerheid fa voor de stad Groningem alleen gereohtlgd het algemeen Advertentiebureau van H. WE3TENB0RG, Munnekeholm 8, ^r°^oornldvertentiën en Réclamés buiten de provlncie Groningen is alleen gerechtigd het Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. WEEKKAUENDER. OOST-GOORECHT Officieel Orgaan voor HOQGEZAND, SAPPEMEER en SLOCKTEREN, Dit 6LAD versehijnt iederen WOENSDAG en ZATERBÂG. ÂBONNEMENTSPfilJS per drie maanden 60 cent bg voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. y .h. B0RGE3IUS ZOON. SiFPEiEER. Tel. 413, ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Vrgdags middags voor 12 uur. Zondag 7 Auguatus. Maandag 8. Dinadag 9. Woensdag 10. Don- derdag 11. Vrijdag 12. Zaterdag 13. Zonaopgang, Zaterdag 13 Auguatus te 4.40, onder te 7.29. m Eerste kwartier Woensdag 10 Auguatus. Détroit, 8 Juli 1921. Daar de Hollanders en de Amerikanen gewoonlgk gelijktgdig genieten van koude of hitte, veronderstel ik, dat de zon op dit oogenblik bezig ia het vaderland te stoven en dat menigeen daar meent, het tamelijk zwaar te verduren te hebben. Men voegt zich gemakkelijker naar on- aangename toestanden, a!s men hoort van anderen, die het nog zwaarder hebben te verantwoorden en het ia mee daarom, dat ik ieta ga schrijven over de hitte, die de menschen hier tegenwoordig moeten ver- dragen. Giateren te 4 uur n.m. weea de ther- mometer in de schaduw op een van de hoogste gebouwen in de stad, waar men ieder briesje kan voelen, 940 F., terwijl men op denzelfden tgd in een kiosk in een der straten een temperatuur van 104l/20 F. opnam. Het waa dus een hitte van IO41/20, die de meeste inwonera van deze stad voelden. De officieele weerbe- richten luiden nog altijd achoon weer, voortdurend warmer. Het is reeda meer dan 14 dagen, dat men hier zucht onder zulk een tropische hitte. De families, die tengevolge van de hooge huurprgzen samengepakt zgn in goedkoope huurhuizen met kleine kamers en platte daken, hebben het meeste van de hitte te lijden. Ver- achillende gezinnen brengen zoo goed als naakt den nacht door op de daken, omdat in de bedompte huizen de slaap niet komen wil. Op ieder open plekje in de stad de boulevards, de waterkant, de parken en speelplaatsen, op iedere plaats waar gras groait en een briesje voelbaar is, kan men in den nachttijd vinden doodvermoeide mannen, vrouwen en kinderen, trachtende eenige uren rust te vinden op den harden grond. De gezondheidscommissies trachten de bevolking door goede raadgevingen zoo veei mogelijk te vrgwaren tegen de slechte gevolgen van het heete weer. Eet niet te veel, overspan u niet, vooral niet omtrent den middagtijd en bovenal denk niet aan de hitte, luidt hun raad, Verschillende volwassen personen, maar nog meer kleine kinderen, worden da- gelgks slachtoffers van dezen heeten zomer. Een dokter, lid van den gezondheids raad hier, waarschuwt de moeder# om hunne kleine kinderen vooral niet te warm te kleeden. Hoe minder kleeren hoe behagelijker de zuigeling zich voelt en des te minder gevaar voor moeilijk heden. Voor eenige dagen ongeveer op den middag terugkomend van een bezoek buiten de stad, merkten we op hoe zeer de waarschuwingen ter harte worden genomen. We zagen geen sterveling bezig met landwerk. In de kleine plaatsen die we passeerden, niemand buiten aan de zonzijde van de straat. Druk bezoek hadden de publieke drinkgelegenheden. Op standaards aan de wegzijde staan kommen, in 't midden waarvan een pgp waaruit frisch water opborrelt, wat de dorstige met den mond opvangt. Heel veel kinderen zijn aan de kant van den weg een kleine nering begonnen. In een bak met ijs hebben ze flsschjes met limo nade. De dorstige voorbggangers chauf feurs, vrachtrijders enz. waardeeren deze gelegenheden zeer. De scholen zijn voor den tijd van 3 maanden gesloten en moet de jeugd zich in de buitenlucht vermaken. Sommige kinderen beginnen hoe langer hoe meer op roodhuiden of negers te gelijken en 00k onderen worden danig zonverbrand. Een uitkomst is telkens weer het bezoek van den gsman. Ieder gezin heeft een ijskast, waarvan een gedeelte bestemd is voor het ijs te bergen en verder plaats is voor melk en aile mogelijke eetwaren, onderhevig aan bederf door hitte. Dubbele wanden houden de warmte zooveel mogelijk buiten. Us speelt hier zomers een groote roi, men gebruikt het in water en aile mogelijke dranken. De gezondheidsraad waarschuwt het publiek tegen het gebruik van te veel ijswater. Voor 't eerst maakte ik hier kennis met de ice creamcone, d.i. een biscuit in den vorm van een peperhuisje gevuld met in ijs stijf geworden room met suiker. Een ontzaggelgke massa van deze oones worden hier dagelgks aan den man gebracht. Het is een eigenaardig gezicht er iemand mee bezig te zioo, omdat men de koude niet aan de tanden kan verdragen heeft men het ijs op te likken. Veel ijsmannen gaan met een met paarden bespannen wagen hun klanten bedienen. Dat de dieren met deze tempe ratuur zich boven hun krachten moeten inspannen, kwam voor eenige dagen aan 't licht, toen een span paarden voor een ijswagen neerviel. Natuurijs wordt ge bruikt, kunstmatig gevormd gs echter meer. Voor families, die zich door werkelooa- heid of om andere redenen de uitgaven voor ijs niet kunnen veroorloven, is op advies van een geneeskundige vrij gs beschikbaar. Op den 4den Juli, den dag van de onafhankelijk verklariDg van de Vereenig- de Staten van N. Amerika, een nationalen feestdag, kwamen er 265000 menschen eenige verfcissching zoeken op Belle Isle, het einland in de Détroit rivier, de meeste van de bezoekers namen een bad of pro- beerden het te nemen in de vijvers en kanalen van het eiland. De politie en de opzichters van de baadplaatsen hadden druk werk om overal orde te bewaren. De krantenjongens nemen de vrijheid om iedere fontein in de stad als baadplaats te gebruiken, dat ze hun kleeren daarbij bederven is voor hun van minder belang. Kleinere jongens zien de wateralangen te bemachtigen, die de menschen gebrui ken bij 't besproeien vvn hun tuinen. De baadplaatsen aan de rivier trekken druk bezoek. Men ziet de auto's de zwemmers en baders (reeds in badcos- tuum) naar 't water brengen. Het hier onontbeerlijke badcostuum wordt in de .hitte 00k buiten 't water gebruikt. Jonge dames, zoo vertelde men ons, brengen in coquette badpakjes bezoeken in de tuinen van hare vriendinnen. Als een bewijs, dat de behoefte aan verfrissching ontzettend gevoeld wordt, moet ik nog vertellen, dat den 4denJuli honderden mannen en jongens in hunne onderkleeren of daar zonder zwommen in de rivier op plaatsen, waar de riolen uitmondingen hebben. Er was nauwelgks een dok aan de rivier, vanwaar er geen overheete menschen in 't water sprongen. De ontzattende hitte op deti grond isek een koude noordenwind vergeleken bij de temperatuur onder den grooten top van een circus hier dazer dagen. Da thermo- meter, die door een acrobaat meegenomen waa naar den top der tent was 140 gevolg van het branden van den zon op het tentdoek en van de hitte opgestegen uit de lichamen van de duizenden van toeschouwers. Dat de menschen zich zelfs door geen hitte laten terughouden, als ze meenen ieta belangrijks te kunnen zien. bleek nog geen week geleden in New York bij den boxwedstrgd tusschen den Ameri- kaan Dampsez en de Franschman Carpen- tier. Een dicht samengepakte menigte had daar het genot voor veel geld de veelbesproken vochtpartij bg te wonen. Ik werd getroffen door de opwinding die er dien dag in deze stad heerschte. Een groote krant gaf een extra nutnmer uit ter eere van den wedstrijd. Er was bgna geen auto of men zag er de krant in, zelfs menschen die op een druk punt op de ftam stonden te wachten volgden met gespannen aandacht het verslag van don strijd. De lasten die de hitte veroorzaakt en nog zooveel meer, alies was vergeten ten gevolge van de vreugde over de over- winning van den Àmerikaan. Ik denk dat uwe lezers uit verschillende kranten allerlei bgzonderheden van den strijd hebben gelezen, die door sommige bladen werd voorgosteid als een strijd tusschen het verstand en het ruwe geweld. Maar om op de hitte terug te komen. De tuin. en veldgewassen hebben een harden dobber. Geen regen maar over- vloed van aile mogelgke insecten, die hun beat doen te vernietigen, wat groeide in weerwil van de droogte. In andere deelen van Michigan ia de toestand al weinig beter. Van uit Grand-Rapids hoorden we, dat voor 't geval er niet spoedig regen kwam, de oogst daar verloren zou gaan. De laatste dagen van Juni en de eerste van deze maand werd Détroit geplaagd door millioenen en millioenen insecten Junebugs (Juni-insecten). Deze gelukkig ongevaarlijke dieren, met de uitsteeksels aan hun voor- en achteriijf ongeveer drie vingerbreedten lang, leven slechts één dag, terwgl hunne voorafgaande ontwik- kelingsstadiëa zich over drie jaar ver- deelen. Zg worden aaugetrokken (evenais aile insecten) door licht. Dichte kolom- men omzwermdsn de groote electrische straatlantaarns. De straat was bedekt met een laag van de doode dieren, de liehamen kraakten als de auto's er over reden. Uit de lampekappen, trechters, die het licht van heldere lampen op reclameborden wierpen, hingen ze als een dichte franje naar beneden. De uitstal- ramen der winkels waren er mee bedekt en zwermen gingen naar binnen als de winkeldeur geopend werd. Reclameborden huisgevels, autotoppen, electrische draden, boomen, ailes was bedekt met deze, ik zeg nog eens ongevaarlijke dieren. De laatste dagen hebben we bezoek van een klein graavliegje, dat zich 00k bij millioenen vertoont. Het is eveneens ongevaarlgk, maar vliegt iemand in den neus of in de oogen. Terwgl ik dit schrijf hoor ik den donder rommelen in de verte, de eerste regen- druppslen vallen en igkt het, alsof een frissche onweersbui een eiud zai maken aan veel misère. C. HUGES. VERGADEEING van het Hoofd- bestuur van het Waterschap Duurswold, gehouden op Woens dag 3 Aug. 1921, nam. 3 uur. Aanwezig aile leden. De notulen worden gelezen en onver- snderd vastgesteld. Ingekomen eene kennisgsving van de heeren C. R. Smith en J. N. Schutter, beriehtende, dat ze de benoeming tôt lid van het Hocfdbestuur aannemen. (Not.) Ingekomen eene missive van B. en W. der gemeente Delfzijl, daarbij mededee- lende, dat het in hun voornemen ligt het Farmsumerdiepje niet ter breedte van 10 M., doch van 20 Meter te dempen, met verzoek te willen mededeelen, of daartegen 00k bezwaren bestaan. Besloten te berichten, dat er geene bezwaren bestaan. Ingekomen eene missive van B. enW. der gemeente Delfzijl, beriehtende, dat de straat voor de brug over het afwaterings- kanaal te Meedhuizen te laag ligt, zoodat de passage aldaar zeer hinderlijk, zoo niet gevaarlijk is, verzoekende verbetering aan te brengen. De voorzitter zegt, dat aan den opzich- ter opdracht verleend is, om de zaak in orde te brengen. Ingekomen schrijven van K. Blaauw, houdende verzoek om schadeloosstelling wegens grondberging bij baggering asn de Scharmer M. Idem een geiijkaoortig adres van eenige aanzwettende eigenaars aan het afw. kanaal te Tjuehem om sehadevergoeding voor grondberging. Na eenige discussiôn worden de sommen per strekkende en per M2. vastgesteld. Ingekomen een adres van het bestuur van het Waterschap de Nijverheidspolder en idem van L. A. Burema e.a. te Ams- weer, houdende verzoek het Holemaar door baggering of hergraving te willen verbeteren. Gesteld in handen van het 3e onder- deelabestuur ter fine van rapport. Jngekomen een adres van J. Bakker e.a. te Slochteren, houdende verzoek over te willen gaan tôt de verdieping van de Slochter Ai. Na eenige discussiën wordt besloten te baggeren van Slochterdiep tôt Tichelaars- wijk. Ingekomen een adres van K. Koop e.a. te Siddeburen, houdende verzoek in het verlengde van de Munnekesloot een wis- selplaats te doen maken ter lengte van 80 Meter, te Leentjer eene verwijding aan te brengen van 4 Meter, eveneens over eene lengte van 80 Meter en bg den molen van het Waterschap de Oase- weiderpolder het kanaal 4 Meter te ver- wijden. In de kosten der aan te brengen verbeteringen wenschen adressanten bij te dragen tôt een bedrag van f 470.—. De voorzitter zegt, dat door den opzich- ter bereids eene kostenberekening opge- maakt is. Da kosten zullan bedragen f 1822.—. De heer H. Th. Klimp licht de zaak uitvoerig toe en zegt, dat noodig verbe tering aangebracht moet worden en van de te maken onkoaten 470 terug komt. De voorzitter zegt te betwgfelen, of we wel vrij uitgaan tegen de ingelanden van het Waterschap, als we hier wisselplaat- seu gaan aanbrengen op kosten van het Waterschap, daar het aangeboden bedrag van f 470 klein genoemd kan worden in vergelijkiDg van de te maken kosten. Ds heer H. Th. Klimp zegt, dat zeer vele ingelanden bg hen weinig belang hebben bij verbetering van de afatrooming in het Waterschap, terwgl ze toch hun verhoogd aanslagbiljat thuis krijgen. Het is toch zeker niet meer dan billijk, dat 00k wat in hun belang gedaan wordt. De voorzitter zegt dat het in dezen geen waterschapsbelang is, doeh enkel een seheopvaartbelang, en er niet tegen is om de toestand bij de brug te ver beteren, doch wat het ander betreft, de belanghebbenden eerst met een betere bijdrage moeten komen. Door een 50 onderteekenaars is nog geen f 500 ge- teekend, dat is nog slechts f 10 per persoon en getuigt niet van groot belang. De heer Klimp zegt, dat men geen hooger bijdrage kan aanbieden en wijst dringend op de noodzakelijkheid van de aan te brengen verbetering. Na vele en breedvoarige discussiën wordt besloten om bij de brug eenige verbetering aan te brengen, doch wat het overig verzoek betreft, eerst betere bij- dragen ingewacht worden. Opmaking voordracht Gecommitteerden. Ingekomen een schrgven van den heer J. N. 8chutter, beriehtende, dat hg niet weder als Gecommitteerde en ondervoor- zitter in aanmerking wenscht te komen. Na gehouden stemming wordt als eerste candidaat voor de voordracht benoemd de heer Smith en tôt 2e candidaat de heer J. N. Schutter. De heor Folkersma zegt, dat bij de schouwing van de Ruiten JE gebleken is, dat het bij het huis van Scheltens zoo goed als d eog is en het wenschelijk is, dat een gedeelte uitgeschept wordt. Besloten den toestand te verbeteren. Sluiting. Woensdag»vond tegen half tien werd brand ontdekt in de onbewoonde villa „'t Hoekje" in de Jordaan Zevenend te Lsren (N. H.) In deze villa, die tosbehoorde aan den heer Reijntjes te Bussum, had Maandag een veiliug van meubelen plaats gehad 1er den make- laar Goezinne te Hilversum. De onver- kochte meubelen bevonden zieh aile nog in de viMa, die direct na 't uitbreken van den brand een vuurpoel was. Met groote moeite slaagde men er in een deel der meubelen te redden. Veel ging er echter nog verlo£ea, hetgeen voor den makelaar een grooteschadepost beteekent, wgl de meubelen niet verzekerd waren. De villa brandde, ondanks het optreden van de brandweer, geheel af. Men heeft goede reden, om hier kwaad- willigheid in het spel te achten, want hoewel de villa na veiling secuur werd gesloten, vond men de serredeur open, en in een ruitje vlak bij het slot der seradeur werd een gat geconstateerd. Verder hebben verscheidene personen iemand direct na het uitbreken van den brand hard zien wegfietsen, dia op asn- roepen niet bieef stilstaan. Woensdagnacht heeft een zware brand te Zaandam gewoed. Vier huizen zijn in de asch gelegd. De brand is ontstaan in den verfwînkel van J. Vis- scher, gelegen aan den Zuiddijk. Door de groote consternatie verzuimde men de brandweer te waarschuwen, zoo dat deze eerst een half uur na het uit breken van den brand, omstreeks twaalf uur, ter plaatse verscheen. Inmiddels was de brand aan beide zijden overgeslagen op de houten huizen van den kruidenier H. Klein en den De zaclitheid is de kunst, om X ieder te doen gelooven, dot men a 2 lmm boven allen de voorkeur A geeft. Door d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) 28.) Overeenkomstig hun rang betrokken ze een der eerste hôtels der stad en kort daarop begaf Charles zich naar het hôtel van den hertog van Otranto, waar hij denzelfden secretaris van voorheen trof. Hij toonde het pûnisterieele schrijven en verzocht den minister te spreken, met wien hij voorheen zoo vertrouwelijk ont- beten had. De secretaris groette hem met allen eerbied, aan zijn rang verschuldigd, en betuigde hem zgn spijt, dat Z.E. dezer dagen buitengewoon bezet was en geen audiëntie verleende. Een weinig ontnuchterd koerde Charles terug, maar madame verklaarde het voor heel natuurlijk, dat de minister hem niet direct ontvsngen kon, hij wist immers niets van zijn komst af. De beide jongeliedeu bezochten nu ver schillende gelegenheden in de stad, en vonden, dat men er zich toch beter amu- seerde dan in Porto Ferrajo. Den naasten dag herhaalde Charles zijn bezoek bij den minister. De secretaris ontving hem op gelijke wijze, maar deelde hem nu mede, dat de hertog in de eerste acht dagen geen audi ëntie verleende. Ditmaal was 00k madame Dubois ver- stoord, maar 't was toch begrijpelijk, dat iemand, op wiens schouders zoo'n groote verantwoordelgkheid rustte, een week lang met het werk overhoopt was. Na een week, die Charles en Clairette zeer prettig wisten zoek te brengen, ging Charles andermaal zijn bezoek in't hôtel van den hertog herhalen. Nu moest hij hooren dat de hertog afwezig was eu eerst na veertien dagen te Parijs terug kwam. 't Ongeluk wilde, dat Charles echter juist zag, dat de hertogelijke équipage voorbgreed, en Fouché zelf in het rgtuig zat. Madame vond 00k ditmaal nog een ver- klaring de hertog zou zich allicht wegens dringende ambtsbezigheden afwezig mel- den, en sîechta voor den keizer alleen beschikbaar zijn. Toen echter na veertien dagen Charles, die zich weer aanmelde, moest hij hooren, dat de hertog thans met den keizer naar Fontainebleau was gerden, verloor 00k madame haar geduld. „Het duurt te lang", zei ze, „ec hier in 't hôtel bevait het me 00k niet; langer. „Het schijnt, dat men ons wil laten wachten. Nu wij hebben evenveel tgd als de minister 00k." Ze huurden een klein huis in een der voorsteden en voelden zich er weldra ge heel thuis, vooral Charles, die meer aanleg had voor een rustig leven, dan te werken van vroeg tôt laat. Toen hg bij zijn laatste aanvraag in 't hôtel ervoer, dat de hertog door de ver- volging van een politieke samenzwering geheel en al in beslag genomen werd, en de andere zaken daarvoor geheel cp den achtergrond moesten treden, gaf hij zijn adres op en verzocht den hertog, zoo noodi& hem te willen laten ontbieden. Toen hij het resultaat aan Clairette mededeelde, antwoordde ze „och, leop met je hertog, hg verveelt me, we hebben hem niet noodig, en zooveel te minder wij ons om hem bekommeren des te eerder zoekt hg ons op," Charles volgde met genoegen dezen raad hij zocht eenige ouds bekenden op en daar zgn keuken en kelder uitstekend waren, was zijn huis weldra de verzamel- pJa&ts van een vroolijka schaar, die ij^erig haar beat deed, het jonge paar het Ioven te veraangenamen. Ds vroegere prefset nam zgn oude bezigheid weer op en maakte allerlei gedicbten, die ten zeerste den bij val van zgn vrienden verwkrven. Zoo vergat hij bg zijn aangensam loven het bezoek aan het hôtel van den hertog van Otranto te herhalen. Ruim een jaar hierna viel de hertog in ongenade en nu wachtte Charles zich wel, den nieuwen minister lastig te vallen, daar hij vreesde, als een beschermeling van den gevallen politiechef behandeld te worden. Toch bleef hij en vooral Clairette, een groot antipathie jegens de keizerîijke [regeering koesteren, die hem zoo roekeloos uit zijn zoo glanzend begonnen carrière weder in het privaatleven had teruggeslingerd. De jaren vloden heen. In 't huis Du bois groeiden eenige kinderen krachtig en gezond op en deden hun ouders nog te- rneer het politieke leven vergeten. De groote gebeurtenissen evenwel gingen hun weg Napoléon viel, het oude koningschap werd wederom in Erankrijk ingevoard en door zgn vrouw daartoe geâofluenceerd, dichtte Charles een ode over den terug- keer van de nakomelingen van den heiligen Lodewijk in het land hunner yoorvadjren en de getrouwo hoofdstad Parijs. De ode werd gedrukt en kwam ter kennÎ3 van het hof on Charles ontving een vleiende daukbetuiging met het Lode- wijks kruis. Deze erkenniug heelde bij madame de geslagen woude van het beieedigde eer- gevoe!, zij W6rd ijverig koniusgezind en aprak nog slechts van den Corsicaanschea weerwolf en bloedgierigen tiran, dieFrank- rijk aan den rand van den afgrond had gebracht. De kring van bezoekers in Dubois, woning werd grooter, 00k bestaande uit hoogerstaande persoonlgkheden, die met den koningsgezinden dichter trachtten kennis te maken en tegelijk de voort- brengselen van zijn keuken en kelder hoogelgk schenen te waardeeren. Maar hoe vaak herhaald, vonden de gasten het vernaal van hun gastheer nog altgd even intéressant, als hg hun mededeelde, hoe, toen hij nog stadent was, een zigeunerin hem eens vorstengunat voorspelde en hoe hij daardoor geklommen was tôt „Prefcct van het eiland Elba." - E I N D E.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1