Gemengd Nieuws. Men schrijft ons: Slobhterïn. la 1919 sloten da S. D. A. P. en de vrijziDnigdemocraten een overeenkomst om een gemeenschappelijk program uit te voeren en werden de heeren K. Freije en H. H. de Haan tôt wethouders gekozen. In de verloopen 2 jaar is meermalen gebleken dat de vrijz.- democraten zich niet aan het program hielden, Zij, die de raadsverslagen in dit bl&d hebben nsgegaan, zal het zijn opgevalleD, dat by stemmingen de soci- aal-demccraten stetds stonden tegenover de 8 anderen. Hierover werd mat de vrrjz.-dem. partij geeorrespondeerd doch deze vond het goed, dat haar beide leden (De Haan en Weatera) zich bij de liberalen en chris- telrjken aansloten. Nu de sociaal-democraten niet maer tôt een meerderheid behoorden, konden zij geen verantwoordelijkheid ala beaturende parlij meer aanvaarden en gaf de alge- meene vergadering aan Freije de vrijheid als wethouder te bedanken. Kolbam. Toen Maandagmorgen het personeel van de StéfcmdorschvereenigiDg jSlochteren—Kolham" bij de machine kwam, bleek hen, dat verachiilende riemen van de dorschkaa waren verdwenen. Na een tijdlang vergeefsch te hebben gezocht, werden eindelijk nieuwe gehaald, zoodat men, na eenige uren verzuim, met den arbeid kon aanvangen. Later op den dag werden verachiilende riemen weer gevon- den, die docr baldadige handen in aard- appelvelden enz. waren verstopt. Scuarmer Maandagmorgen had hier een vry ernstig ongeluk plaats. TerwijI de arbeider H. Klop bezig was met grond Iaden uit een sloot op eene wipkar, liep deze hslfgeladen, plotseling bij den wal neer in de sloot, met het gevolg, dat Klop hier tusschen bekneld gsraakte. Na medisch onderzoek werd hij direct naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Harkstede. Van den landbouwer Freye alhier zijn twee paarden door het hemel- vuur gedood. Hooqezand. Het Philh. orkeat van Wilhelmshaven zal wegens het enorme succès op de sportfeesten geoogst, nog een concert geven in 't hôtel Faber, op Woensdag 31 Aug, met na sioop Bal onder k-iding van den heer W. Gorens. Westerbroek. De blikaem sloeg in de boerdery van den heer Redeker alhier, zonder evenwol ongelukken te veroor- zaken. Ook te Foxham sloeg het op ver achiilende plaatsen in zander brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Wei eenige œatorieele achade. KropsWOLDe, Maandagmiddag ia tijdens het boveu ons dorp heerechende on weer de blikaem gealagen in de groote boer dery van de Wed. G. Vrieling, welke geheel afbrande. Verzekering dekt de schade. Een kinr van Sluiter alhier werd door het hemelvuur bewustelooa gealagen, doch kwam na eenigen tijd weer bij, zonder dat kwetsuren Werden geconstateerd. Sappemeer De heer W. Gorens alhier slasgde er in lid te worden van de „Nederh Vereeniging van Dausleeraren", dat deze week gehouden wordt te Den Haag. Behalve Nederlandsche, zullen ook ver achiilende buitenlandache leeraren en leerareaaen aan dit congrea deelnemen. Van den heer Gorens kunnen wij dus weder het nieuwste op het dansgebied verwachten. Da Pluimvee- en Konijnénclub „Ssppemeer—Hoogezand" laat straks weer van zich hooren. in Januari e.k. zal zij weer ala dit jaar in Februari eene ten- toonatelling organiseeren, echter op veel grooter schaal. Het zal nu een groote Nationale Tentoonstelling worden, met een zeer uitgebreid programma. Er zullen n.l. klassen worden geopend voor hoen- ders, parelhoenders, kalkoenen, ganzen, eendeD, duiven en konijnen niet te ver- geten. Het Bestuur is reeds ijverig in de w®er met de voorbereidende maat- regelen te nemen, en zal er straka tevens een beroep worden godsan op de inge- zetenen van beider plaatsen om voor deze Tentoonstelling, waaraan enorme onkosten zijn verbonden, een médaillé, kunstvoor- werp of geldprijs beschikbaar te willen stellen voor de uit te loven eereprijzeD. Ook zal er, naar wy vernemen, een ver loting aan verbonden zijn, waarvoor het Bestuur van genoemde Ver. de Konink- lijke goedkeuring .reeds heeft gekregen. Teueinda den handel in consumptie- aardappelen zoo mogelyk in goede banen te leiden, is alhier een bespreking dier zaak gehouden door hec^ bestuur der Vei- lingsvereeniging „Hoogezand-Sappemeer" en dat van eenige Iandbouwvereenigingen. Misachien dat een geregelde veiling van dat artikel op vastgestelde voorwaarden verbetering kan brengen. Bekend is alge- meen dat in dieu handel vele misstanden en exceseen zijn. Het denkbeeld om door krachtige aamenwerking tôt verbetering te geraken heeft algemeen instemming gevonden. Zoo spoedig mogelyk zal opnieuw met afgevaardigden van meer* dere Iandbouwvereenigingen uit de om- geving deze hoogst belangrijke zaak wor den besproken. Ook in handelskringen is het atreven met veel sympathie be- groet. Het Be3tuur verdient nu alreeds een woord van dank voor het initiatief. - Onze burgerwacht mocht in den schietwedstrijd voor de burgerwachten in deze provincie den tweeden korpsprijs verwerven bestaande uit een verguld zilveren médaillé. Bovendien werden door de leden op de verschillsnde banen veer- tien persoonlijke prijzen gewonnen, onder welke verachiilende eerste prijzen waren. 100 6.14-00.00 100 Veiling van Maandag j.l. Meikoningin f 3.60—0.00 per 100 Witte kool 7.00—22.00 Roode kool Augurken fijne 0.55—0.75 100 grof 0.90—1.05 100 Bhabarber f 4 00—5.20 per 100 bos. Pronkers 8.20—12.00per 100 pond Stamslaboonen „14.20—19.20 per lOOpond. Stamboonen ,,10.20—12 60 per lOOpond Tomaten I 9.0012 00 per lOOpond. Il 6.00—11.00 per lOOpond. Druiven 0.60—0.88 per K.G. Meloenen 0.141.10 per stuk. Appelen 0.20—0.26 per K.G. Peren 0.14—0.22 per K.G. - Het vierjarig dochterlje van mej. D. F. te Klazienaveen is bij het spelen met een bootje te water geraakt en verdronken. Bij het passeeren van de sluis over de Westerwoldsche A te Oudeschans stortte de vrouw van H. Takens in het water en verdronk jammerlijk. Te Emmercompascuum heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Het plm. ll/2jarig kindja van den timmerman Dost, dat bij zijn oudere broertje die aan 't schommelen was, stond, kreeg op een onverklaarbare wijze het touw om zijn halsje en heeft zich roodoende opgehangen. Toen het ODgeval ontdekt werd, waren de levensgeesten reeds geweken. De veenbrand te Ssllingen liet zich Zaterdag ernstig aanzien. Door flink aan- pakken, geholpen door regen, was men Maandagmorgen het vuur bijna meester Sommige Friesche gemeentebesturen gaan in vasrten en kanalen de plaatsen uitdiepen, waarover de schipperij steeds klaagde als hinderpalen. Het blijkt thans, dat deze droge plaatsen gevormd worden door groote Drentsche keien, die in de leemlaag liggen. In één kanaal zijn reeds ruim 20 van die groote steenen uitgegraven. Vrijdagmiddag is te Almelo, naar men aan de „Voorw." meldt, een in aanbouw zijnd blok van vier béton woningen plotseling geheel in elkaar gestort. Gelukkig gebeurde het in schaft tijd, zoodat er geen arbeiders in aanwezig waren. Had het ongeluk een half uur later plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De woniDgen waren zoo goed als klaar. Zondagavond had op de lyn Zeist Utrecht een ernstige trambotsing plaats waarbij wonder boven wonder de vele passagiers er met den schrik afkwamen behoudens een drietal dat lichte kwetsuren opliep. Ook de wagenbestuurders kwamen er met gering ongeval af, hoewel van een tram het geheele voorhalcon werd vernield, terwyl de andere ernstig werd beschadigd. Naar het .beat reden met de Zondagsdrukte meer trams dan gewoonlijk aan welken ongeregelden dienst het on geluk zou zijn te wyten, dat plaats greep in een bocht van den weg bij de uit spanning Plant. De lsatste tram uit Utrecht kon 's nachts weer gewoon pas seeren. Zondagmorgen is de wed. Penders uit Maastricht by het uitstappen aan de halte Valshartelt onder den trein geraakt en ovorreden. Ernstig gekwetst werd zij naar Calvarienberg gebracht, waar zij denzelfden avond overleed. Te Delfzijl had wegens het niet be- talen der belasting (H. O.) een gerechte- lijke verkooping plaats. Nadat eenige voorwerpen van waarde, 0.1. een paard en wagon, kast enz. waren verkocht werd de verkoop gestaakt als zijnde gekomen tôt het verschuldigde bedrag (ruim/270). Men schrijft aan de Nw. W. Crt. uit het Oldambt Op de zware gronden worden door meerdere landbouwers 30 H.L. grosne erwten per deimt geoogst, die tegen ongeveer f 30 per 100 K.G. werden verkocht. Rekent men den H.L. op 80 K.G. dan zou de prijs f 24 per H.L. zijn en de opbrengst per deimt dus 720, waarbij aau stroo nog komt onge veer 100. Een bruto-opbrengst dus van f 1640 per H.A. Dat lrjkt nog niet op een slecht j*ar voor den landbouwer. De opbrengst van de meeste gewassen op de zware gronden is bijzonder voor- deelig. Een jongo Amerikaansche, mevrouw Dalziel, is te Londen aangekomen en zal spoedig weer naar haar man en haar 2 dochters in New York vertrekken, na zes maanden in de omgeving van het Tjan- janikameer (voorheen Duitsch Oost-Afrika) op grof wild te hebben gejaagd. Zij werd vergezeld door Sir Charles Boss en den ontdekkingsreiziger Barnes en diens vrouw. De weitasch figuurlijk ge3proken van mevrouw Dalziel bevat een olifant, een buffel, 2 rhinocerossen. 3 nijlpaarden en 7 leeuwen. Een verslaggever van de Daily Mail" is haar in haar hôtel gaan intervieuwen en beschrijft haar als een knappe vrouw met gitzwart haar. Zy vertelde onder meer hoe zij bijna door een gewonden neushoorn gedood was. Het woedende dier stoof langs haar heen en wierp haar met twee inboorlingen in de doornstruiken. Sir Gharles Boss, die tydens het onder- houd de kamer binnenkwam, mengde zich ook in het gesprek en zei Er is één woord dat niet in mevrouw Dalziel's woordenboek staat en dat is „vreea". Als er op een afstand van een pasr meter plotseling een leeuw opduikt, zsl me vrouw Dalziel enthousiast uitroepen „0, wat een prachtige leeuw. Naar men verneemt is de Botter- dainsche automobielhandelaar Valkenburg van der Kreke, die bet vorige jaar, voor- dat hij voor verduistering van f 160.000 ten nadeele van een Duitscher terechtstond uit het Botterdamsche hoofdbureau van politie wist te ontvluchten, thans weer ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Den Haag. Valkenburg was van zijn von- nis van vier jaar in hooger beroep gegaan by het Hof in Den Haag, dat het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank bevestig- de. In afwachting van de beslissing der zaak in cassatie zat Valkenburg in het Huis van Bewaring in Den Haag. De correspondent van het Hand.bl. te Delft schrijft In het begin van Juni werd van het gezin van den melkelyter Van der Stap aan het Zuideinde een dochtertje ziek en er vertoonden zich verschijnselen die aan typhus deden denken. Het meisje was na 3 of 4 weken iets hersteld en kreeg van den behandelenden geneesheer toe- stemming eenig ander voedsel te gebrui- ken. 't Gevolg was dat het kind weder hevig ziek werd en met haar ook de andere kinderen. Eindelijk werd het duidelijk dat men hier met typhus te doen had. Inmiddels greep de ziekte met snelheid om zich heen. Onder de naaste buion werden de eerste gevallen van typhus vastgssteld, doch ook vele werklieden van de nabij gelegen fabrieken die gedurende hun schafttijd melk hadden gedronken bij van der S., werden aan- getast ook kwamen gevallen voor onder diens straatklanten. Eenmaal typhus vastgesteld zijnds werd door de Delftsche medici met lofwaardigen ijver al het mcgelyke gedaan om een epidemi, zij het aï niet af te wenden, dan toch in ieder geval tôt de kleinst mogelijke proportie te beperken. Behalve de bestaande barak werden met bekwamen spoed twee ziekenzalen in het gasthuis voor opname van typhus- patienten gereed gemaakt. Binnen 14 dagen was het aantal gevallen tôt ruim 40 geklommen. De meeste zieken waren bereid om in het gasthuis verpleegd te worden. On- danks aile vertoogen der medici ver- klaarde de melkslijter Van der S. zich op godsdienstige overwegingeu niet bereid zijn kinderen in het gasthuis te doen opnemen. Zij worden thuis verpleegd door een religieuse. De melk welke Van der S. thans afle- vert wordt tevoren gesteriliseert. Een politiepost voor den winkel van Van der S. geplaatst, belet ook' thans nog elk onnoodig bezoek. In het gasthuis vergt het groote aantal lyphuspatienten van medici en verplegend personeel dag en nacht een voortdurend ingespannen dienst. Dank zij de zorgvolle verpleging zijn tôt nog toe niet meer dan drie sterfge- vallen te betreuren onder de pl.m. 60 lyphuspatienten. Enkelen zijn reeds zoo- ver hersteld dat ztj weder eenig vast voedsel mogen gebruiken, terwyl waar- schijnlijk in den loop dezer week de eerste patient volkomen genezen het gasthuis zal kuunen verlaten. De Gezondheidscommissie voor de ge- meente Delft heeft nopens de typhus het navolgende ter kennis van de ingezetenen gebracht. De uitkomst van een door de Gezondheidscommissie ingesteld onderzoek naar het ontstaan en de uitbreiding der hier voorkomende gevallen van febris typcldea is geweest, dat het uiterst waar- schijnlrjk is, dat allé gevallen (bijna 60) zijn terug te brengen tôt één besmettings- bron de melkslijterij van Van der S. aan het Zuideinde, in wiens woning 44n, later meer gevallen van buiktyphus bleken te zijn. Daardoor mogen wij gegrond ver- trouwen hebben, dat de epidemie beperkt zal blijven en kan gezegd worden, dat van een algemeen besmettingsgevaar geen sprake is. Zoodra de oorsprong der epidemie be kend was geworden, zijn de noodige maat- regalen genomen om de uitbreiding zoo- veel mogelijk tegen te gaan. Ten eersto is ervoor zorg gedragen, dat geen besmette melk meer ter consumptie kon worden aangeboden. Ten tweede is er naar gestreefd zooveel mogelyk aile Ijjders in het gasthuis op te nemen. Grootendeels is men hierin gesiaagd. Op de lijders in een drietal gezinnen na zyn allen bereid bevonden, zich in het ziekenhuis te laten verplegen. Dit is van groot belang, want een lijder aan typhus levert gevaar op voor zijn omgeving, wanneer niet de verpleging zeer zorgvuldig geschiedt en aile uitwerp- selen en besmette kleeding afdoend wor den ontsmet. Dat men daarvoor in een ziekenhuis met geschoold personeel de beste waarborgen heefl, behoeft geen betoog. Toch wil de commissie er met nadruk op wy zen, dat men niet zorgeloos mag worden er staan nog altijd wegen open, waarlangs de ziekte zich zou kunnen uitbreiden. B.v. is het mogelijk, dat zich nog gevallen zullen voordoen, welke terug te brengen zyn tôt contact met reeds aangetaste personen, voor dezen werden getsoleerd. Echter dergelijke gevallen zullen niet licht tôt opnieuw epidemisch optreden leiden. Hoewel er geen redenen tôt bjjzondere ongerustheid zyn bljjft het zeer aan te raden elk gebruik van ongekookt water (uitgenomen leidingwater) voor inwendig gebruik en wasschen van eetgerei en voedingsmiddelen na te laten, terwijl nu evenal3 altijd geen ongekookte melk moet worden gebruikt. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag is te Hilversum op drie plaatsen inge- broken of gepoogd in te breken. Aan den Utrechtschen weg heeft men zich door opschuiving van een raam toegang tôt een villa verschaft. De bewoner, die de inbraak bemerkte, ging naar beneden, waarop de dief de vlucht nam. De politie werd direct op de hoogte gesteld en uit het onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat vermist waren een portefeuille met 60, eenige sieraden en wat chocolade. De portefeuille met het geld en de chocolade werden later op de heide door een politiehond opgespoord. Verder werd nog ingebruken in een andere woning aan dienzelfden weg hier wordt echter niets vermist. En ten slotte werden de eerre-ruiten van een villa in de Emma- straat ingedrukt. De inbrekers stuitten hier echter op dusdanigo belemmeringen, dat zij van verder pogen afzagen. Te Baarn is Zoudagnacht in een vyftal villa's ingebroken. Verachiilende geldswaarden, waaronder een bedrag van 1500 en voorwerpen van waarde werden gestolen. Enkele personen werden den- zelfden nacht door de politie aangehouden, doch werden Zondagmorgen weer op vrije voeten gesteld. Ook in den afgeloopen Dacht is weer ergens ingebroken. Op Donderdag 25 Aug. a. s. zal te Rhenen de Vrije Paardenmarkt worden gehouden met premiekeuring van D/a jarige paarden en veulens. Te Zaandam is Zaterdag in werking getreden het verbod om van Zaterdags- middags 12 uur tôt Maandagsochtends 8 uur sterken drank te verkoopen, te schen- ken, toe te dienen of te verstrekken. Zondagavond is op den Haagweg nabij de wielerbaan te Rijswijk mej. Smits uit Delft, die met haar man en eenige familieleden een ietstocht maakte, onder de machine der Haagache stoomtram ge raakt en vermorseld. Onder de ruim 130 grondarbeiders van den heer G. W. Boltje te Heeren veen, werkzaam met het maken van polderdijken en tochtslooten in het waterschap Wouds- end, is een werkstaking uitgebroken. Zij eischen nu het werk op zijn einde liep hooger loon. Het dagloon had verleden week geloopen van f 5.59 tôt 4 06, het het gemiddelde had 4 95 bedragen. De aannemer deelde op het appôl den stakers mede, dat hij niet van plan was aan hun eisch te voldoen. De arbeiders hielden vol en werden op staanden voet ontslagen. Een ploeg vaste arbeiders, die gemiddeld f 4.50 per dag verdienen, maakt nu het werk af. Men meldt uit Zwolle: In de Korte Kamperstraat te Zwolle werd reeds langer dan een jaar door de bewoners geklaagd over gas, dat uit de straat scheen te komen. Een onderzoek door de gasfabriek ingesteld, leverde geen resultaat. Zaterdagavond om 11 uur waar- schuwde P. Nijboer, oud agent van politie, zijn buren, dat bij hem in huis weer een sterke gaslucht hing. Hij opende het kel derluik in de gang om met een kaars af te dalen. Een hevige ontplofÉng volgde, Uit twee ramen werden de ruiten gesla- gen, terwyl van het dak pannen werden weggerukt. Nijboer stond plotseling in vlam. De buren, die buiten gebleven waren en den slag hoorden, liepen toe en sleur- den hem op straat, waar met paardedekens uit een naburige stalhoudery de vlammen gedoofd werden. Hevig 7erbrand werd hij naar het Sofia Ziekenhuis overgebracht. Volgens een onderzoek, onmiddellijk door den directeur der gasfabriek ingesteld was het een ontploffiDg van Mgrondgas" geweest. Te Denekamp zijn Zondag twee jongens, van 15 en 19 jaar, uit Enschede verdronken. De veenbrand in de Pool is, naar V. D. meldt, in zooverre gebluscht, dat het vuur alleen nog doorvreet in het veen. De schade wordt geschat op 8 400.000 gulden. In totaal zijn naar thans bekend geworden is, vijf huizen een prooi der vlammen geworden. Mac schrijft uit Amsterdam aan de „H. Crt," Wij liepen dezer dagen in de Utrechtsche Straat, toen plotseling schalkêch-lachend „BoDjour. Mijnheer ons wakker riep uit onze overpeinzing, We keken op en voor ons stond Broek- huijs Broekhuijsde onvindbare „Groote hemel, u hier riepen we onthutst. „Zooals u ziet." was het lachende ant- woord. BIk heb brjna een jaar in Am sterdam gewoond, d.w.z. mijn vrouw en myn jongen. Ik zweefde tusschen hemel en aarde, was nu eena in Duitschland, dan weer in België en een week later weer in Frankrijk. Maar mijn rustplaats was Amsterdam. In Groot-Mokum rustte ik uit nu eens een paar weken, dan weer een paar dagen. Daar ontving ik vrienden en kennisen, regelde zaken der Bank, om daarna weer in mijn wagente stappen en door Europa te zwerven." „Ende politie vroegen we. Hij lachte sarcastisch. „De politie is nu eenmaal politie, die komt altyd te laat. Uit mijn dossier blijkt, dat de recherche een klein vermogen heeft ver spild om mij op te sporen. De heeren hebben nog nooit zooveel van het buiten land gezien. Ik ken mijn pappenheimers. Als ik ergens vertrok, zond ik een menigte kaarten naar Rotterdam, en ver- gat dan myn vriend Bombach en zijn handlangers natuurlijk niet Zoo kwamen ze altijd te laat. Ook hier in Amsterdam. Ik was vertrokken naar Farijs, en begreep, dat de woekeraarster, die me voor f 175 per mzayi een lo'enhuis had verhuurd, zou kletsen. Zoo is 't gebeurd en 't wijf heeft gekletst. Nu loert de politie in de buurt en wacht tôt ik kom... Inmiddels zond ik kaarten uit Parys van m'n kan' toor, waar een Hollandsche kalender hing. Ik liet echter op 't cliché dat Hoilandsch wegmaken, met het gevolg dat de recher che er niets van geioofde, dat ik in Parys was. De keeren hebben natuurlijk met een loupe de foto bekeken en gedacht hij bel... den boel- Er is met de recherche ailes klaar te spelen. Ik ben o.a. gein terviewd door den hoofdredacteur van het „Dagblad van Rotterdam", ze hebben daar zelfs hun licht niet opgestoken Ze geloofden er niets van. Trouwens de man zou zich beroepen hebben op z'n beroepsgeheim." „En de zitting vroegen wij. „Gaat u er heen „Ongetwijfeld 1 Doch 't kan zijn dat ik eerst verstek tegen me laat verleenen." „En wat donkt u van den afloop BVrijspraak, natuurlijk „In beide zaken „In beide Alleen is 't janimer, dat mijn stukken in de tweede zaak zoek zijn. Doch ook die zaak is belachelijk." „En waarheen Hij liet ona niet uitsprùken, doch riep lachend „Waarheen God me leidt I Ik heb vandaag mijn vrouw uit Botter dam gehaald met 't 00g op onze meube len en zag van R«yn Snoeck, den inspecteur speciaal met mijn opsporing belast, nog loopen met een paar andere heeren, blijkbaar ook recherche mensebjes. Lach end reed ik hen in m'n open wagen voorbij. Nu wacht ik op m'n vrouw en ga naar t Zuiden ,,'t Zuiden En de grens „U hebt bij de Akensche trekking gezien, dat de wereld voor mij grenzenloos is." We schudden 't hoofd en keken den man aan naar aanleiding van wien mr. van Bossum zijn „Pomarius" schreef. Kalm stond hij daar voor ons, de vogel- vrij verklaarde. „En ala ze u nu arresteeren „Dat kan alleen door verraad. En ik heb de sympathie van het pubiiek. Dui- zend maal had men mij kunnen verraden. Ik ben 86 maal als praktizijn vervolgd. Toen had ik de sympathie door m'n han> digheid en brutaliteit, nu omdat 't pubiiek voelt, dat het recht aan m'n zijde staat. Ik heb dit honderden malen ondervonden en dat maakt me sterk. Zeker, er kan een ploert komen, die me verraadt De zitting is nu nabij. Komt u?" „Misschien, 't zal een intéressante zit ting worden, dunkt me." „Een zitting met verrassingen, want de rechtbank weet nog niets." Lachend stak hij z'n hand uit en ver- dween in de richting van het Rembrandt- plein. Wy oogden hem na. Even verder werd hij gegroet door twee heeren, die in stomme verbaziug hem nastaarden. Daar liep Pomarius, lachend door de Utrechtsche Straat, overwinningszeker, vertrouwend op hen, die hem kenden, geen verraad duchtendVreemde, vreemde man, mompelden we en liepen verder. Zondag hebben een 29-jarige student en een opzichter, een zeiltochtje gemaakt te Scheveningen langs de kust. Zy maakten daarbij gebruik van een zelf- vervaardigd bootje. Weldra waren zij zoover van het strand verwyderd, dat zij geen kans zagen terug te keeren. Om op het ergste voorbereid te zijn ontkleedden de beide waaghalzen zich, en wachten in hun notedopje den verderen gang van zaken af. Een hemd dat aan den mast bevestigd werd deed dienst als nood-vlag. In 't begin sloeg men van het strand af geen acht op hen, doch langzamerhand begonnen eenige nieuwsgierigen zich met het geval te bemoeien en de strandbe- zoekers te wyzen op het vaartuigje met het wonderlyke witte vlaggetje. Het eind van de geschiedenis was, dat de Mij. Zeebad een vlet met vier knechts bemand als reddingsboot uitzond, die de reeds eenige uren ronddobberende waaghalzen oppikte en in veilige haven bracht. Een bewoner van een huis aan het Boermondsplein te Arnhem vertrok 25 jaar geleden naar Parijs en liet zijn wo< ning te Arnhem zonder opzicht. Het huis geraakte in verveloozen en vervallen staat en begon er met de gesloten zonnebliuden geheimzinnig uit te zien. Bij het pubiiek kreeg het al spoedig den naam van het Spookhuis. Dezer dagen is de eigenaar plotseling met eenig vrouwelrjk dienst- personeel teruggekomen en heeft in zijn oude woning intrek genomen. Er hebben thans dsgelijks groote oploopen voor het huis plaats gehad want de bewoner is zeer kwistig in het uitdeelen van giften aan ailen die zich aan de woning ver- voegen. Hij betaalde zelfs tien gulden aan iemand, die een emmer water voor hem haalde. Sadert Maandag vertoont hij zich niet meer en blijft de voordeur gesloten. Inmiddels scholen er voortdurend bewoners van achterbuurten in de nabijheid van het huis samen. Zaterdag W6rd te Lierop op het jachtgebied van de familie Wesselman door den heer van Velzen en zyn vijf- tienjarigen zoon gejaagd. Beiden waren aan weerszijden van een sloot opgesteld. By het opvliegen van een vlucht patrijzen wilde de jongen schieten maar door de wendiDg van 't geweer ging het schot te vroeg af, en trof zijn vader in het hoofd op 12 meter afstand. De man was oogen- bïikkelijk dood. Een aantal gasten uit de pensions van Eltecom en de 3teeg hebben Vrijdag- avond een serenade gebracht aan den heer Wijnkoop, den bekenden communiât, die sinds eenige weken te Ellecom in pension is. Na het zingen van een aantal vader- landsche liederen en onder geroep van „weg met de communisten", ging de stoet uiteen. Onder De Lutte bij Oldenzaal ia afgebrand de boerenbehuizing van H. Hut- ten, een koe en drie varkens zijn in de vlammen omgekomen. Te Zuid Berghuizen bij Oldenzaal is afgebrand het woonhuis van G. Wimink. Da „Schelde meldt, dat de Brus- selsche recherche reeds geruimen tijd esn ernstige zaak van spionage in België ten bate van een boisjewieksche groep te Berlijn onderzoekt. Een Duitsche vrouw en een hoogge- plaatst ambtenaar van de Belgische kan» selarij te Stockholm zijn er bij betrokken. De vrouw was tydens den oorlog Duitsch spion in Zwitserland bij haar aanhouding bleek zij een valsch paspoort in haar bezit te hebben, afgegeven door haar vriend, den ambtenaar te Stockholm, die volgens haar in de diplomatieke valiezen aleohol smokkelde en tegen betaling ge- regeld valsche paspoorten en andere stukken leverde. De ambtenaar werd naar Brussel ontboden en aangehouden. Men meldt uit Weenen aan het H.dbl. Bij een Zondag gehouden demonstratie vergadering van dè staats-arbeiders in Ischl zijn minder aangename incidenten voorgekomen. Toen de arbeiders by het hôtel Elisabeth opmarcheerden, moet van het hetel uit een jonge man „foei en „Abzug" hebben geroepen. Daarna dron- gen de arbeiders voor het hôtel op en ten slotte ook binnen. De beide Hollandsche baronnen Capelle, die daar als kurgasten ver- toefden, werden door de arbeiders her- haaidelijk tegen den grond geslagan, Speciaal de jongste werd ernstig mis- handeld. Ze moesten excuus vragen voor hun woorden en zich verplichten Ischl onmiddelyk te verlaten.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2