In boeien 51e Jaargang ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1921 No, 67 Brukksr-ïïitgrever T. K. KBIMEB Van week tôt week. FEUILLETON. Kantongerecht te Zuidbroek. "■a Gemengd Nieuws. wordt gslezen te HOOBEZAND, Kial-WIndaweer, Kropswolde, Waaferbroek, Foxlinl, SAPPEMEER, SLOCHTEREM, Sidieburen, Hallura, SchJîdwaldeKalftsns Fsxfsas;, Scharmar Harkstede, Lageland, Ovemhlld, TEN BOER, NOORDD9iiC, NOORSBROEK, ZUID8R0EK, MUNTENDAM, ZUifilAREN, NOQROLAREii, HABEK «m Dit BLAD versehijnt iederen WOENBDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJ8 per drie maanden 60 cent bg voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h, BORGESIUS ZOON. HAFPEHEDB. Tel. 419. ÂDVEETENTEËN van 15 regels 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertentie.a Dinsdagamiddags en Vrgdags middags voor 12 uur. Voor het plaatsen van Advertentlën betreffende Handel en Nijverheid fa voor de stad Groningen alleen gerechtigd het algemeen Advertentiebureau van H. WESTENBORGÏ Munnekeholm 8, Groningen, Tel. 772. Voor Advertentlën en Reclames buiten de provineie Groningen is alleen gerechtigd hel Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. OOST- GOORECHT Oficieel Qrgaan voor HOOGEZAND, SAPPEMEEB en SLOCHTEREN. WEEKKALENDER. Zondag 28 Augastua. Maandag 29. Dinsdag 30. Woensdag 31. Don- derdag 1 September. Vrgdag 2. Zaterdag 3. Zonaopgang, Zaterdag 3 September te 8.15, onder te 6.44. Nieuwe Maan, Vrgdag 2 September. De aport heeft in het leven van den tegenwoordigen tijd een groote plaata ingenomen. Wij zien het aan alie blsden, die des Maandaga heele kolommen wijden «an de uitalagen van de in ona land en zelfa daarbuiten gehouden wedatrijden. En we spreken niet te bout ala wij zeggen, dat de pers hier een weergave is van de belangatelling harer lezera. Ala wij de oorzaak nagaan van de groote belangatelling in de aport, dan blijkt ona, dat die tweeledig ia. In de eerate plaata doen de menschen vsel meer dan ooit te voren aan aport en in de tweede plaata zijn de wedatrijden een centrum van belangatelling gaan vormen. Zoo zelfa, dat men terecht kan spreken van de verdwazing der wedatrgden. Publieke vermakelijkheden zijn ze ge- worden, naar welke het op senaatie beïuate publiek ataat te kgken of er nieta meer in het wureldgebeuren aandacht waard ia. Bij drommen trekt het publiek in onze groote steden op, om den wed- atrijd te zien spelen, reikhalzend staat het in dichten haag, uren lang te kijken naar de spelerB, die tegenwoordig jammer genoeg het spel gaan beoefenen voor een groot deel om de eer, den mooien naam, de mooie critieken in de krant, doch niet langer om het lichaam te oefenen. Want is het geen eer, ala na afloop van een met succès gespeelden wedatrgd, vrienden en vriendinnen in dichte drom men door de straten hotzen, ja zelfa ailes in koortaachtige opgewondenheid een jubel aanheft om de gelukkige win- naars te huldigen la het geen eer en maakt het niet groot ala een winnaar, na 't veralagen van zijn tegenstandor, aan 't station door een groote menige wordt opgewacht, op de achoudera getild en rondgedragen of in gala-rijtuig met 4 of 6 paarden bespannen door een dichte haag van menschen gereden wordt Doet het niet weldadig aan in de krant te lezen, dat een kleine jongen achter adem thuis korut om zijn moeder te zeggen, dat en hij noemtden naam van een eerate-klasae voetballer een gsco heeft gekocht En dan de kostelgke perscritieken, kolommen vullend, schitterende momenten weergevend. En dat ailes omdat een bal goed getrapt en een bloedneus of blauw oog geslagen is. Heusch, ala er van verdwazing der wed atrijden gesproken wordt, hebben we niet verwonderd of mianoegd op te zien. En nu hebben we weer wat nieuwa er bg. Ona vaderland is dezer dagen gelukkig gemaakt met de tijding, dat dertien jon- gelui, die als voetballers eeu goeden naam hebben, van plan zijn beroepsvoetballer te worden. Hst N. V. B.-beatuur ia van oordeel, dat thans de tijd gekomen ia het beroeps- spel in Naderland toe te latsn. In het offvsieel communique, dat het over het beroepsspel de wereld inzond, geeft het blgk, d6 verdwazing der wedatrijden te miskennen, maar meteen oog te hebben voor een ncg auder kwasd, dat bij het beroepaspel dreigt. Het principieele atandpunt ten opzichto van beroepsvoetbal wordt n.l. ala volgt omschreven „Voor gezonde toeatanden in de voet- balaport is het volstrekt noodig, dat de beoefening dooi amateurs, de ziel dezer sport blijft. Het profesaianiame en al wat daar- mede annex is (exploitatie van terreinen enz.), zal dan ook alleen toegelaten worden, voor zoover het de belangen van het amateurisme dient of deze ait h an s niet schaadt. Ailes wat niet aan deze eischen voldoet, zal ten kraohtigste bestreden worden." Ala we nu maar weten wat onder amateurisme wordt verstaan. Ook dat wordt ona duidelijk gemaakt. Het ama- teursspel zal gespeeld worden om het spel, het moet zijn en blgven in den besten zin van 't woord „sport". Dus geen handelszaakje onder den naam „eerst de centen en dan het idéalisme, maar „spai", liefbebberij, technisch volmaakt of genotvol. Of men er in zal slagen immer te voorkcmen, dat het wordt „eerst de centen en dan het idéalisme, de tjjd zal 't leeren. Dat men er in de N. V. B.- kringen ongerust over is, bewjjat wel de financieele rompslomp, die men aan het ipmwii A A J Hoe gedienstiger iemand u tege- moet treedt, des te minder is h\j tôt opofferingen geneigd. door K. d. I. Bruyere. (Nadruk verboden.) 6, Maar mijn schoonbroer is een arme wever, daar boven in 't Harzgebergte, die nauwolijka zelf het leven heeft. Eu denk u nu eens aan acht kindera Maar Suze waa gelukkig 't Was een aantrek- kelijke, kleine rakker, ze beviel allen en een dame, die daar boven den zomer door- bracht, hield veel van haar. Toen ze nu vernam, dat heur oudors arm waren en veel kinderen hadden, nam ze haar tôt zioh. Maar de dame was van zeer gods- dienstige familie, moet u weten, steeds bidden en zingen en zingen bidden. Dat waa voor Suze heelemaal nieta. Twee of driemaal liep ze weg wat hebben we een angat uitgestaan om het meisje. De dame liet haar goed opvoeden j a, ailes leeren, wat ze leeren moest. Maar in school wilde de rgkker nieta goed doen te huia verstoorde ze de godsdicnstige oefeningen, die ze daar hielden, in 't kort, mevrouw had er eindclijk genoeg van en zond ze mg. „Vrouw Champagner, breng het meiaje toch naar haar oudera terug. Daar ia nieta mee aan te vangen. Ailes, wat ik doen kan, is 't kostgeld voor haar betalen. Nu, wat zou ik doen?" vosr de waachvronw voort. De oudera hat meisje weer op den hais te schuiven, dat ging niet: het kostgeld kregen ze, doch het meisje bshield ik. Maar wat ver- dienen moest ze. Mij bij de wasch helpen, dat ging niet stilzitten en naaien of breien evenmin. 't Is nu drie jaar ge- leden, ze was juist veertien. Ik hielp wasschen [voor den schouwburg en Suze kwam dikwgls mee om de wasch af te leveren, en was een flink, sierlgk ding. Toen ik zoo mgn nood eens aan de vrouw van den portier klaagde, zei die „wel mensch, doe haar bij 't ballet." En gelukkig, ik vroeg er voor aan en ze werd aangenomen. Nu verdient ze reeds wat en heeft meteen wat te doen." Johanna stond vol ongeduld naar 't eind van 't verhaaluit te zien. Ze wilde de vrouw niet onderbreken, daarvoor was ze te heleefd ook intereasoerde haar 't gezonde oordeel, zoowel ala ze pleizier vond in haar wgze van vertellen. Maar ze wist, dat Juliua naar haar uitzag, of veei meer nog naar zijn koffie, waar hij niet gaarne lang op wachtte. „Nu, we spreken elkaar nog wel eena weer," zei ze, vroolijk, eindelgk te kuanen gaan. En de vrouw toeknikkend, glde ze in huis. DERDE HOOFDSTUK. In den schouwburg werd de Tannhauaer gegeven. 't Was een uur voor den &an- vaug der voorstelling. In de garderobe van het balletcorpa golfde, huppelde, sprong, schertste en lachte ailes dooréén. Allen waren bezig zich tôt een hofstoet van de godin der liefde ta vereenigen. Hier trokken de jonge dames nog druk aan haar korte, lusiige rokjes, of deden de gouden ceinture om de alanke taille, ginds weer waren er, die zich druk met achmin- ken bezig hielden. Nog anderen, die reeds beroepsvoetbal verbindt. Èn hierop lettend, èn op de verdwazing der wedatrijden in onze dagen, hebben wg het recht te vragen of wij hier niet met een reactie te doen hebben. Reeds tôt duaver hebben voetbalclubs, vooral in onze groote steden, een aardig duitje verdiend, door het overgroote publiek en de hooge entreeprijzen. Dit geld verdienen heeft de wedatrijden om- geschapen in vooratellingen. Gevolg is, dat de spelers zich met artiesten gaan vergelijken, niet meer gratis wenachen te spelen, het eigenlijke doel de lichamelijke ontwikkeling op zg zetton om plaata te maken voor het doel geld verdienen. Ziedaar in korte trekken het gevaar van 't beroepsspol. Het spel moet op hooger peil worden gebracht. Het spel wordt no. 1, de speler no. 2, het eigen lijke doel, de lichamelijke ontwikkeling verandord in geld-verdienen, het jagen naar eer en roe<n. De sport onzer dagen ia ontaard. En de toeachouwers, vroogsr de met lichaams- oefening en lichaamsbewegmg Bympathi- aeerenden, zijn gsworden zij, die op senaatie beluat siju, die zich vervelen of willen wedden over den uitslsg. Vroeger kende men ook het beroeps- apal niet. Toen waren er flinke sport- menachen, die door flinke lichaamsoefening ook geworden zijn stoere, flinke werkers in de maatschapprj. Laat sport ook nu amateurswerk blijven en dan tôt doel houderi, wat het ook vroeger had de lichamelgka ontwikkeling! S. Ter terechtzitting van Woensdag j.'. zijn de navolgende personen veroordeeld Wegana openbare dronkenschap J. S., AB. en M. W. te Muntendam, ieder tôt 7 d. h., E. M. en M. S. te Muntendam ieder tôt f 15 b. of 12 d. h., G. H te Muntendam en J. D. te Veecdam ieder tôt 8 b. of 6 d. h., H. D. te Muntendam tôt 2 X 6 b- of 2 X 5 d h-> T- D-te Meeden en J. G. te Stadskanaal (W.) ieder tôt f 6 b. of 5 d. h. en F. B. te Ma:j tenahoek en J. T. en E. S. te Veendam, ieder tôt 4 b. of 3 d. h. Wegana in 't waterschap Oldambt vee langs een kanaal laten loopen K. P. to Nieuwolda tôt 5 b. of 4 d. h. Wegens een hond ongemuilkorfd laten loopen J. K., A. v. d. W. en H. W. te Iloogezand, G. R. te Sappemeer, A. W. te Veendam, G. D. en G. E. te Seheemda, II. J. te Muntendam, C. v. d. L., A. J. en J. Z. te Termunten en G. B. te Mid- wolda ieder tôt 5 b. of 3 d. h. en H. K. te Zuidbroek tôt 3 b. of 2 d. h., allen met verbeurdverklaring van den in besiag genomen hond of betaling der geachatte waarde, t.w. /5 b. of 3 d. h. voor J. Z-, 2 b. of 2 d. h. voor H. W., 1 b. of 1 d. h. voor G. E., G. D., A. v. d. W., J. K., G. R„ H. K, A. J., G. B. en H. J. en fO.bO b. of 1 d. h. voor A. W. Wegens nachtrumoer: H. B. te Sap pemeer tôt f 4 b. of 3 d. h. Wegens een hond niet aan een ketling vasthouden R, R. te Slochteren en W. v. d. W. te Veendam ieder tôt /"8 b. of 2 d. h. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht H. B., L. B,, H. J. T., C. S. en L. V. te Iloogezand, H. K. te Sappemeer, B. R., L. P., A H. V., E. V., H. de G., J. E., H. N. en II. W. te Zuidbroek, K. J., H. V., H. N., H. J., H. W. en G. N. te Muntendam, G. de J., M. D. en C. G. S. te Meeden, J T., H. A., W. A., B. A., H. S., J. P. en A. S. te Veendam, H. D., B. v. H. E. G. A. M,, J. v. Z., J. v. R. en J. W. te Wildervank, H. K., E. H., D. LW. W. en H. 0. te Mid- wolda, G. D. en M. R. W. te Nieuwolda, D. S., W. P. en H. v. B. te Termunten, J. T. te Nieuwe Pekeh», H. E. en H. S. te Gasselte en J. W. te Loppersum ieder tôt f 3 b. of 2 d. h. en J. S. te Veendam, tôt f 3 b. of 1 week tuchtschool. Wegens een paard onbeheerd laten staan: F. H. v. d. W. te Sappemeer, J. K. en B. Z. te Stadskanaal (0.) A, S te Heiligsrlee en P. B. te Winschoten ieder tôt f 3 b. of 2 d. h. Wegens een kalf over een anders grond laten loopen W. W. te Westerbroek tôt f 3 b. of 2 d. h. Wegen3 overtreding der Leerplichtwet A. J. D. te Zuidbroek en E. P. te Mun tendam, ieder tôt f 3 b. of 2 d. k. en J. R. te Hoogezand tôt f 1 b. of 1 d. h. Wegens straatachenderij G. V. te Uoo- gezand tôt f 2 b. of 2 d. h. Wegens ziju scheepsjageraplaat niet dragen A. P. te Sappemeer tôt 2 b. of 2 d. h. Wegens rgden met een rgwiel zonder bel J. P. te Veendam en R. J. te Am sterdam ieder tôt 1.50 b. of 1 d. h. Wegens overtreding der IJkwet T. K. te Wagenborgen tôt f 2 b. of 2 d. h. met verbeurdvetklaring van het in besiag genomen gewicht. Wegens rgden met een rgwiel op esn voetpad: A. S. te Muntendam, T, S te Wildervank, G. 0. te Seheemda, W. W. te Midwolda, E. M. te Winschoten en W. L. E. en W. M. te Groningen ieder tôt f 1 50 b. of 1 d. h. en W. B. te Nieuw Schesmda tôt 1 b. of 1 week tuchtschool. Vrijgesproken W. H. M. te Groningen en J. T. te Hoogezand, terechtgestaan wegens overtreding der Ongevallenwet. Nadruk verboden. geheel gekleed waren, trippelden op de teenen door het gewirwar heen, terwijl luide toeroepen en gezegden over en weer klonken. In 't middelpunt van een der groepen, waarin 't op 't luidt toeging, stond Suze Champagner, de nicht van de waschvrouw. „Nu, Champie, zoo erg zal 't zeker niet zijn'" riep een der collega's 't Mocht wat 1" zei een tweeda. „De verovering zal er naar zijn 1" nam de derde het woord, „een lamme dichter is altijd nog wel te krijgsn." „Och, apen 1" hoorde men Suze daar- tuaschen, »wat praat jullie hij is niet lam. Hij gaat een weiuig mank, dat is ailes, en ala ik met hem alleen ben, en hij me hebben wil, dan verzeker ik je, is hij flink genoeg." „J», ja plaagde weer een ander, „omdat jij je graag laat pakkeD." Een luid gelach antwoordde haar. Suze wierp zelfbewust het hoofdje in den nek, en draaide op de teenen rond, zoodat de gazen rokjes als schuim haar haupen omgaven. „Je zult je van a vond zelf kunnen over- tuigen." voer zij voort, „hg komt hier achter de coulisaen, zoo heeft hij mg be- loofd. 't Is alleen de zuster, die hem tracht wgs te maken, dat hij lam is, alleen om hem voor zich zelf te houden. Ze bewaakt hem ala een draak. Maar wa zijn nog slimmer dan zij: Natuurlgk hebben we een kleiune correapondentie achter haar rug. Weet je, hoe 't kan? Ik ben op ,t idee gekomen, 't is een heerîgke grap. Tante mag er natuurlijk ook nieta van merkan." „Nu, vooruit dan riepen de anderen ongeduldig' „Wij wonen ni. in de dakkamer, schuin boven hem. Ik laat met gunstigen wind mijn briefje aan een draadje uitwaaien tôt aan zgn raam, hg bev6fltigt het zgne er aan, en de briefwiaseling ia in ordo.' Ze lachte uitgelaten. Vol bewondering zagen de anderen haar aan. Lief was ze, dat moesten allen erkennen. De zwarte, achelmsche oogen schoten hun stralen onder de lange winipers W6g, tusschen de overmosdige, kersroode lippen bîonken de prachtige tapden en de kuiiljes in de wangen voltooiden dit aantrekke- lijke beeld. Het dunne nymphengewaad, dat armen en schouders onbedekt liet, toonde welgevulde vormen, kortom, de heel verschgning ademde levenslustige zinnelijkheid. Juist ging de inspectant de zaal rond, ieder der balletdanaeressen aan een onder- zoek onderwerpend, of ailes in orde was. Toen hij bij Suze kwam, vond hij, dat zij zich niet goed geschminkt had. want hij mocht gaarne met ndie kleine rakker", zooals hij haar noemde, een praatje m&ken. Suze praatte eerst wat tegen, maar liât eindelgk als een kat die geaaid wil zijn, met halfgealoten oogen en gebegen nek de operatie toe. Op dit oogenblik werd er een teeken van het tooneel gegeven, en de heele bende verdwean Suze volgde lachend met eeu sieriijk entrestat haar collega's. Op denzelfden namiddag zat Johanna gverig teakenend op hsar kamer. Op den hof was 't wonderstil. De heerlijke herfst- dsg had de handwerklieden met vrouw en kinderen naar buitea gelokt. Slschts Bartels en zijn vrouw, het rondzwerven moede geworden, zat6n op de bank voor de poort en keken vol belaDgsielling naar do vliegers, die de kinderen op de wei lieten opgsan. Johanna had, den Zondag gebruikend om haar onlwerp gereed te maken, ver- scheiden tijdschriften van een bekenden kunssthandel geha&ld, op 'n lafol uiteen- gespreid. De teekening preeiea naar de aanwijzing der barones te maken, zou Zaterdagmorgen is te Den Haag op 71-jarigen îeeftijd overleden het soc.-dem. Kamerlid W. P. G. Helsdingen; met hem is een der oudste voormannen uit de arbeiderbeweging heengegaan. De heer Willem Helsdingen was een „salf-m&de" mu; de zesde zoon van, gelijk Het Volk 't uitdrukt, een armoedig Rotterdamsch politie-agent. Maar met z'n sohranderen kop en zoekenden geest wierp hij zich, ondanks zw&re bestaanszorgen, in de beweging en op aanaporing van Domela Nieuwenhuis ging hij vooral in 't noorden van ona land den boer op. De heer H. was de eerate, die later uit den ouden Soc. Democratiachen Bond liep, en werd naaat Troelstra, Vliegen, Schaper e. a. een der „twaatf apostelen" die in 1894 te Zwolle de S. D. A. P. stichtten. Sinds 1901 was de overledene bijna onafgebroken lid van de Twéede Kamer. Vele jaren vertegenwoordigde hij het Kamerdistrict Franeker sinds 1918, onder het nieuwo kiesstelael, zat hij met mr. Troelstra voor de S. D. A. P. voor den kieakring Friesland in het Parlement. Tevens was hij ruim 15 jaar lid van den gemeenteraad van Den Haag. „Het Volk" eindigt een aan den doode gewijd artikel aldus #Treurend, maar toch met een gevoel ysn groote dankbaaiheid staan wij, ataat heel de arbeidersklasae bij de bs&r van dezen trouwen karaeraad. Treurend, omdat de dood hsm van ona wegaam. Doch dankba&r niettemin, omdat deze vuortr» flelijke kameraad zijn ganache leven in onbaatzuchtige toewijdinji aan de zaak der volksbevrijding heeft gewijd. De Nederlandsche arbeidersklasae dat moge zijn weduwe tôt troost zijn «al Willem Helsdingen als een harer beste, trcuwste figurer» in diepen eerbied en image dankbaavheid blijven gedanken." De heer P. Hierasfra te Utrecht, voorz. vau den Bond v. Land- en Zuivelarbeiers, tôt voor kort woonachtig te Lseuwarden, oud-Gedeputeerde v. Friesiaud en oud- raadslid en wsthouder van L euwarden, is volgens de groalijat aaogewezen, om het overleden Kamerlid Helsdingen als- zoodanig op te volgen. Willem Broekhuya, ds vroegere directeur van de Roi terdambche Landbouw- en Haudelabank, is Zaterdag te Zeddam bij 'a-Hserenberg (waar hij met vrouw en kinderen in het hôtel op den Montfer- iandachen berg logeerde) gearresteerd en per auto naar het Huia van Bewaring te Rotterdam overgebracht. De aangehoudene, die in het algemeen pslitieblad bij herhaling gesignaleerd waa wegens, verduistering en opiichting, zegt dat hij enkele maanden te Amsterdam en verder in veracbillende pîaatean van ona land, onder een valschen naam, ver- toefd heeft. Zijn zaak zal w^arschjjolijk in Oct. di9nen. bespottelijk zjju. Ze wilde uit de orna- mentiek der renaissance iets ssmanaiellen, wat .het idee van de barones meer ver- wezsnlijkte. De dierkoppen zouden slechts als uiteiaden van de arabesksn dienen, ik weiks midden, uit een bundel akan- thuebladeren, zich delfifuur van een engei met een paîmtak vaRhéffea zou. De tee kening baarde haar groote mosilijkheden en morgen zou 't ontwerp gereed mooten zgn. Anton wa - en goed teekenaar, hg zou haar zeker wel kuanen raden en helpen. Zooals 't herhaaldelgk in 't leven gaat, was hij, aan wien ze dacht, niet ver. Direct d&arop klonk de bel en Anton trad binnen. Weldra zaten ze te zamen ovsr da kunstbladan gebogen. Anton bekeek, wat Johanna gemaakt had en liet zich allés uitleggen. Over 't idee van de barones spotte hij luidde, greep dan het teekenatift, en hg voerdo dat met zooveel zekerheid en elegance, dat Johanna be- greep, dat 't wel goed zou gaan. 't Mid- denatuk aan hem overiatsnd, begon zjj met de hoekstukkeu. en zoo zaten ze langon tijd, ieder schijnbaar in zijn ar- beid vardiept, en slechts nu en dan een eakel woord, dat op hun werk betrekking had, wi3selend. Naar Juliua had Anton nog niet ge- vreagd, jvaarover Anna zich verwoaderde. Piotseîing trad deze binneu. Hg waa gs- reed om uit te gaan en met zekeré coquetterie gekiaed. Onder den bread omgealagen hemdskraag droeg hij een helsijden halsdoek in een kr.oop geslagen, waarin een sardige naald pronkte. Bij den biaoken hais, 't goudbruine krulhaar en de meiancholiache btauwe oogen kleedde hem dat voortreffelgk. nHoe schoon ia hij toch," dacht Jo hanna onwillekeurig. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1