IN BOEIEN 51e Jaargaug WOENSBAti 7 SEPTEMBER mi No. 70 Drukker-Uitg-ever T. K, KREMEE Voetbal. FEUILLETON. wordt gaiezen te HOGGEZÂÏJD, Kîei-Wîndeweer, Kropswoide» Wssieribrosk, Foxhoi SAFPE^IEER <U 1GHTF8FM «tHrieh..»»» ts u un TEK 8»" WBOBnDMK, BOOROBMEK. ZUTOMEX^UBTEBDAM/zanL^ Mmut KÇORDLAREN, Niets beter dan kleine hoekjes, J om een groot geluk te bergen. c nor GOORECHT Dit BLAD versehijnt iederen WGENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPlilJS per drie masnden 60 cent bij voor- uitbetaling. Franco per post 75 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. 8APPEMEER. Tel. 413. Voor het plaatsen van Adverientiën betreffende llandel Groningen, Tel. 772, ADYEKIENÏIËN van 1regela 50 cent, ieder regel raeer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddag3 en Vrndags middags voor 12 uur. v 0B N«Terheid is T00r de 8tad Groningen alleen gerechtlgd het algemeen Adyertentiebnrean van H. WESTENBORG, Munnekeholm 8, oor dvertentien en Reclames buiten'io proyincie Groningen is alleen gereehtigd het Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. 3CTBWB -2 na 't einde De seriewedstrgden te Scharmer, H. S. C. wint den lsten prijs, Be Quick den 2den. Het is H. S. C. wederom rnogen ga- lukken te Scharmer den eersten prijs te bemachtigeD, doch de omstandigheden waren er ditmaal ook naar. Yan de 3 tegenstanders kwam Rapiditas niet op, verscheen Velocitas met heur 2e elftal en Be Quick slechts met de Ruijter Zjjlker, Sissingh en Groen van 't eerste en de rest van 't tweede elftal. H. S. C. ver scheen mat invallers voor Leutscher en Warnders. De loting had tôt resultaat dat het programma luidde Be Quick—Velocitas. H. S. C.Rapiditas. Er werd een uur gespeeld. Be Quick won van Velo met 3 eerst tôt circa 10 minuten voor P0t 3—0 te hebben geleid. Van eene inzinking in de Be Quick gelederen pro- fiteerde Velocitas door tôt 3—2 in te halen. Daar Rapiditas niet op 't appèl ver scheen bahaalde H. S. C. een papieren 5—0 overwinning en had daarmede de tweede prijs roeds in de zak. Daarna werd voorgesteld H. S. C. een afoiattings wedstrijd te laten spelen tegen Velocitas. Waar dergelgke wedstrgden in den regel een paskwil zijn eu daar het tusschen de bedrijven reeds vrij laat ge worden was, stelde H. S. C. voor, nadat Be Quick voldoende was uitgarust, tegen Be Quick te spelen, werd deze wedstrijd door H. S. C. verloren dan zou door hen tegen Velocitas worden gekampt om de 2e prijs. Hierdoor kreeg dan Velocitas (dat feitelijk uitgespeeld was) nog een kansje op de 2e prgs. Aldus werd be- sloten en kregen we den wedstrijd H. S. C.—Be Quick. Be Quick is reeds op het te kleine en te smalle terrein ingespeeld terwgl H. S. C. zich eerst nog aan de omstandigheden moet aanpassen. Er is danook nog maar nauwelijks 6 minuten gespeeld als Groen met een hard schot Smittenberg het na- kjjken geeft. H. S. C. komt er dan lang- zamerhand beter in en oefent druk uit op het Be Quick doel. 't Is Schut die de Rujjter Zijlker een op hem terugge- speelden bal ontfutselt en de partgen op geljjken voet brengt. Voordien heeft Coops een paar maal het doel tusschen het publiek gezocht en van Rooijen 2 ge- heide kansen recht in de R. Zuijlker op- gekogeld. Uit een voorzet van links geeft Schut dan met een onhoudbaar schot aan H. S. C. de leiding. De strgd gaat tamelgk goed gelgk op, met dien ver- stande dat de H. 8. C. achterhoede de Be Quick-voorhoede volkomen in bedwang houdt en Smittenberg het daardoor vrjj- wat minder druk heeft dan z'n overbuur. Rust gaat in met 21. Na het wisselen het zelfde spel totdat van Roijen snel snel opbrengt, vanaf de hoekviag voorzet, doch da bal gaat voorlangs het doel en zal rechts uitloopen, Smit weet het leer echter nog juiat van de lijn voor te zetten en kanjert Coops onhoudbaar langs den uitgeloopen Be Quick doalman. Hiermee is de strijd beBlecht en speelt Be Quick een verloran spai, De middenlinie en backs geven de Be Quickers geen schijn «an een kaaa meer en wint H. S. C. met 3—1. Yergadering van den Raad der gemeente ZUIDBROEK, gehouden op Maandag 5 September, 's nam. 3 uur. De notuîan worden goedgekeurd. 1. Aanbieding gemeente-rekening. Het bstig slot is 1032.—, terwijl het yoordeelig slot van het Burg. Armbeatuur is 2711.59 en van de werkverschaffing f 434.i2. Op de distributie is een nadeel van f 7611,99' geleden. Alvorens tôt voorloopige vaststelling kan worden over- gegaan, komen enkele opmerkingen in bespreking. De heer Schansema heeft gevraagd of de gemeente zelfstandig turf in het Veen heeft gekocht, dan wel of schipper Slaper dit deed. De voorz. zegt, dat de gemeente heeft gekocht. Daar de veenboer echter vooraf geld wilde hebben, is een beveîschrift door den schipper geteekend. Deze be- taalde daarna de turf. De heer Schansema vindt het niet goed, dat de schipper teekende, terwijl de ge meente van een derda kocht. De voorz. persisteert bij zijn gedane toelichting. Den heer Schansema is het ook opge- valien, dat voor het opbsrgen van markt- païen f 10.wordt gegeven. De op- berger woont in het Raarîhuis en de païen worden bewaard in diens schuur. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten voortaan geen f 10.— meer te geven, hoewel de regeling reeds 30jaren bestaat en de tegenwoordige concierge er dus op moest rekenen bij zijn benoeming aïs zoodanig. De heer Schansema stelt ook nog voor de wanwillige belastingplichtigen te ver- volgen. Met de onmachtigen wil spr. de grootst mogelgke moderatie zien gebruikt. Nadat de heer Knottnerus nog een kwestie van zuiver administratieven aard heeft opgeworpen 't gaat over te veel ontvangen onderwijs-subsidie, waarover het noodige licht opgaat worden de rekeningen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken o. Een voorstel van F. D. Schansema om voortaan de productieve werkver schaffing ten uitvoer te laten brengen door een commissie van burgers, die tôt haar dienst krijgt een gesalarieerd persoon. De voorz. gevoeit er voor, dat werk verschaffing niet langer onder armwezen ressorteert en stelt voor het stuk in handen van B. en W. te steilen om advies. De heer Mulder gelooft, dat men geen productief werk zal vinden. De heer Schansema wil de Vlessings- fabrieken op afbrask koopeD. Maar er moet spoed betracht worden. b. Een madedeeling van B. en W. dat het ooft van den gemeentetuin voor/25 is verkocht, De voorz. iilustreert op hoe knappe wijze de kwsjongens appels kunnen stelen. Ze waarschuwen elkaar per fluitje. c. Eenige minder belangrijke stukken welke voor kennisgeving gaan. 3. Overnarae weg Woningstichting, Over dit punt wordt lang en breed van gedachten gewisseld, met als gevolg, dat de weg wordt overgenomen. 4. Vaststelling nieuwe tarieven eîsctr. verlichting. Per 1 Oct. a s. wordt de K. W. U. van 50 et. op 40 et. gesteld. 5. Aanbieding begrooting B. A. en keienklopperij. Da bohandeling wordt aangehouden. 6. Legger der wegen. Vastgesteld. 7. Comptabiliteit. Een daartoe strek- kend eoneept-baaluit wordt tôt besluit verheven. 8. Verordening vervolgonderwijs. Wordt in concept gelezen en vast gesteld. 9. Benoeming raadscommissie voor de strafverordening. De voorz. zegt dat de politieverordening dateert uit den dage Noach. Herziening is noodig. Een com missie, bestaande uit de h.h. Snel, Mulder en Schansema wordt benoemd. 10. Vlessing's fabriak dakloozenhuis. B. en W. steilen voor den dakloozen arbeider H. Hut, wiens gezin uit 15 per- sonen bestaat en die 17 jaar lang in dazelfde kamer woonde, zoo mogelijk in voornoemd rijksgebouw onder te brengen voorloopig f 2 50 per week. Aldus besloten. 11. Benoeming reclamecommissie H. O. Benoemd worden de heeren Snel, Schan sema en Mulder. 12. Subsidie schoolfonds voor schip- perskinderen. Het subsidie is f 10 per jsar. Het wordt nu vastgesteld op f 25, daar het fonds op verhooging heeft aan- gedrongen. Over deza zes rijksdaalders wordt natuurlijk heel wat gediscussieerd. Het pleit wordt beslist met 4 —2 stemmen. 13. Bezorgloon telegrammen buiten den kosteloozen bestellingskring. B. en W. zijn van oordeel, dat ver- goeding dier kosten niet op den weg van de gemeente ligt, daar het al of niet vallen binnen den kosteloozen kring af- hangt van de regeling door het Rijk. De heer Mulder zegt dat het juist is dat de gemeente er buiten staat. Maar 't bljjft een onbillijkheid dat de burgers dit moeten betalen. De voorz. herinnert uit zijn jongelings- jaren. Ik was zegt spr. te Venloo in garnizoen en mijn meisje woonde zoo men we9t te Meeden. Als ik nu ereis een telegram aan haar wilde sturen dan moest ik de bijslag ook betalen, on- verschillig of het een heel kort of een heeî lang telegram was. Maar ik vond dat heelemaal niet erg. Conform het voorstel B. en W.*wordt besloten. 14. Benoeming ambtenaar van den Burg. Stand. Op voorstel van den heer Schansema gaan vôôr de benoeming de deuren dicht. Na heropening wordt het geheele punt echter aangehouden. 15. Gratifieaties. Aan den heer J. Mei huizen wordt wegens distributie-arbeid en gemaakte reiskosten 18 vergoed en aan veldwachter Drenth zal, wegens ten dienste der legger van wegen gedane werkzaambeden worden uitgekeerd /22.50. 16. Contract-Bakker. In een contract destijds met den landb. H. Bakker aan gegaan heeft de gemeente de verplichting op zich genomen een ijzeren hek te plaatsen voor dien perceel. Het contract dateert uit den tijd, toen de openbare voetpaden langs de straat zijn gelegd. Besloten wordt deze verplichting nu na te komen. 17. Aanbieding verjaarde vordering. Eene vordering van veearts Huizinga te Hoogezand, groot 32 50, zal alsnog be- taalbaar worden gesteld, hoewel deze te laat werd ingediend. 18. Eereprijs Pluimvee- en Konijnen- tentoonstelling te Zuidbroek. Dsarvoor zal van gemeentewege 15 worden dis- ponibel gesteld. 19. Voorstel B. en W. tôt het maken van een ijzeren hek langs de Heilige Laan bij eene watering. Enkele leden zijn er tegen. 't Zal 28 moeten kosten, doch de veiligheid eischt dit offer niet. Met 4—2 stemmen (tegen Mulder en Knottnerus) wordt het cûer toch gebracht. 20. Verordening hoodelijke omslag. Ged. Staten hebben aanmerkinggemaakt op de bepaling dat voor inwonenden in één gezin gezamelijk maar 1 X de sftrek mag worden afgetrokken. Dat vinden Ged. Staten in slechts enkele gevallen billijk, maar in het algemeen onbillijk. Ûaarom willen ze liever de oude redactie. De heer Mulder vindt het beter dat de aftrek slechts éénmaai wordt afgetrokken als men leeft van de opbrengsten van een bedrgf. Ook kan men voor het hoofd de voile aftrek rekenen en voor de anderen trapsgewijs minder. De heer Knottnerus zegt dat het moei- lijk is aan te wijzen wie de laagste aftrek moet worden toegekend. De kwestie wordt aangehouden. 21. U. L. 0. school. Er zijn 12 sollicitanten voor hoofd en 4 voor onderwijzer. De akten die deze Iiefhebbsrs hebben dekken elka&r echter niet. Wat de een heeft, heeft de andere ook. Voor niet aile bevoegdheden komt men klaar. B. en W. hebben nader overwogen dat het beter is een zelfstandiga vierkkssige U. L. O. school te bouwen. Voor 3000 van den heer Engels een stuk grond is te koopen. In verband daarmee zegt de voorzitter dat de schooloosteind nog 57 leerlingen heeft; het hoofd is echter cverleden en bij de school te Diepstreek zijn 2 lokalen over. Wordt de schoolGans opgeheven dan blijft er gnen enkel kind buiten den cirkel met scholen van 4 K.M. B. en W. steilen voor conform te be- sluiten. De heer Mulder is er tegen. Spr. her innert er aan dat èn de Voorz. èn de Weth. Tuin destijds fiuancieele bezwaren hadden. De school te Oosteind is er nu eenmaal. Die moet niet weer worden opgeheven. Nu is het aantal leerlingen 57. Komen er 4 bij, dan heeft men zelfs recht op 3 leerkrachten. Tegen het nieuwe U. L. O. plan zoosls B. en W. het voor- steilen heeft spr. financieele bezwaren. Da heer Knottnerus wijst er op dat er nu 13 °/n wordt geheven. 't Volgends jsar zeker 20 Spr. is tegen het pian uit financieele overwegingen. Men moet dan ook een hoofdenwoniug hebben. De heer Schansema wil de school-Gans wel opheffen. Voorts lijkt spr. een vol- •ledige U. L. O. school het beste, doch 't is beter dat deze gebouwd wordt in het uitbreidingspîan. Spr. wil nog heel graag het oordeel van de schoolcommissie. Mfj. Kruizinga wil de school in het Oosteind niet opheffen. Men zal gruwel(jk boos zijn en dan zeker een bijzondere school begeeren. De heer Knottnerus komt ncgtnaals terug op het fiaancieele bezwaar. Houdt men een enquête dan krijgt men onder de belastingbetalers geen meerderheid. Er is nu nog niets beslist. Daarom waarschuwt spr. De voorz. zsgt dat wel degelijk is be sloten tôt het stichten van een U. L. O. school. De heer Mulder zegt dat besloten is een U. L, O. school te maken door bg- bouw van twee lokalen. De heer Schansema protesteert on de opmerkingen van Knottnerus. as er een enquête gehouden toen er een school met den Bijbel zou komen dan was ze weggebleven. Ziet u meneer Knottnerus kans aile kinleren van het openbaar onderwijs af te halen, dan ziet u desnoods niet op tegen het bouwen vau nog 5 scholen met den Bijbel. Xp De heer Knottnerus: Die hebben we uit eigen zak betaald. De heer Schansema Ja, toen u wist dat u de bouwkosten terug kreeg in den vorm van rente uit de gemeentekas. De heer Knottnerus Die zaak is hier nu niet aan de orde. De heer Suzenaar heeft niet tôt het voorstel-B. en W. meegewerkt. Spr. is tegen opheffing van de school-Gans. Straks komt het zevende leerjaar. Voorts er bestaat hier een kauaalplan Zuidbroek Delfzâjl. Wordt dat kanaal gegraven dan zullen zich hier bij de haven toch allicht allerlei "menschen vestigen daardoor kan door K. d. 1. Bruyeke. (Nadruk verboden.) 9) Plotseling liet ze de hand, waarin ze het papier had, zwaar op de tafel vallen en keek Johanna met groote oogen aan. „U schgnt te droomen, juffrouw Star- beck," sprak ze. ,Zestig mark, en dat voor dit werk Dat is twintig thaler 1 Bedenk eens twintig thaler I Met een mark springt men zoo lichtvaardig om, zestig, zeventig mark is hedeiî ten dage zooveel als niets. Maar twintig thaler, dat klinkt heel anders Johanna meende te droomen en vond niet dadelgk een antwoord. „Mevrouw," sprak ze daarop bescheiden, hoe men 't geld ook noemen mag, de waarde blijft de zelfde, Ik weet, dat er drie mark op een thaler gaan, doch ook, dat één thaler niet verder reikt dan drie mark. Buiten de teekening heb ik er nog twintig dagen aan gewerkt van vroeg tôt laat dat wordt dus drie mark daags nauwelijks genoeg om er van te leven." „0, dan stelt u hooge eischen. Een meisje kan zeer goed van de helft leven en menigeen heeft nog veel minder. Ver- kwisten behoeft niemand. Kort en goed, ik betaal geen zestig mark zeg veertig, en de zaak is in orde." Johanna was buiten zich zelf van boos- heid over zoo'n onbeschaamdheid. De keel werd haar als dichtgesnoerd, ze kon geen woord uitbrengen. „Dat zal ik niet doen," klonk het ein- delgk. „Ik ben geen bedriegster. Laat u het werk door een paar onpartgdige menschen beoordeelen en waardeeren. Tôt die over mjjn eisch oordeelen, kom ik niet terug. Maar laat ik u nog iets zeggeD, mevrouw," sprak ze en wendde zich naar de deur „voor u vereenigingen tôt bescherming van dieren opricht, mcoht u eerst nog wel leeren om de menschen menschelijk te behondelen." Buiten zich zelf snelde ze heen. Hoe ze naar huis gekomen was, wist ze zich later niet te herinneren. Hijgend trad ze bg Julius de kamer binnen. Het viel haar in haar opgewondenheid niet op, dat die in een verlegen houding midden in de kamer stond, en er een zekere wauorde heerschte. Heen en weer loopend, gaf ze haar verontwaardiging lucht zg moest zich uiten. Toen zg een venster voorbg kwam, bemerkte zg, dat die, ontdaan van het snoer, tegen de gewoonte, geheel naar be- noden hingen. Werktuigelijk pakte ze de eene helft op, om die weer op te hangen, maar direct liet ze haar met een lichten kreet weer vallen on riep „o, hemel, daar staat iemaud." - Snel sprong deze te voorschgn. „Ha, ha, ha, ik ben het maar lachte Suze Champagner, terwijl Julius zijn zus- ter ondersteunde en vergoelgkend op- merkte „och, wordt je daarvan zoo ver- schrikt, ja, 't was een wel wat domine grap." Stgf keek Johanna van de een op den ander. Dat was geen scherts, 't was om me beet te nemen. Ik mocht niet weten, dat juffrouw ©hampagner hier was. En ik moet dan bij dezen ook opmerken, dat ik het ongepast vind, dat ze hier zoo herhaaldelijk in deze kamer komt." „Nu, lieve Bans, dan zai ik je nu maar uit den droom belpen," nam Julius 't woord. „Suze is mijn bruid." Daarbij omvatte hg het nasst hem staande meisje met beide armen en drukte haar aan zgn hart. Johanna zag haar broeder met wijd ge- opende oogen aan, daarna slcot zij se, werd lgkbleek en viel neer. De aandoe- ningen waren haar te sterk geweest, te veel opeens. Julius liet haar in zijn leunstoel neer, terwijl Suze naar de keuken glde om water te halen en het half in onmacht liggende meisje omslagen op hoofd en polsen te leggen. Maar Johanna boog bet hoofd onwillig ter zijde en Julius fiuisterde Suze in, dat het beter was, vooreerst maar heen te gaan. Toen Suze vertrekken was, boog hij zich over Johanna en sprak „is het wat beter Johanna zag hem angstig aan en greep naar zijn hand. „Is 't werkelgk waar?" vroeg ze. „Ja, werkelgk waar. Ik wist wel, dat ik bg jou tegenwerking zou ondervinden en draalde daarom, het je te zeggen. Ik geef tee, 't is een mésalliance. Een meisje van het ballet, een dochter van arme lui maar ik dacht niet, dat jij je daar zoo aan zou ergeren. Jg hebt immers de gelijkheidstheoriefla van Anton meermalen verdedigd." „Ach, neen, neen, dat is het niet," schudde Johanna treurig het hoofd. „Nu, wat dan anders vroeg Julius levendig. „Is het zoo ongehoord en dwaas, dat ik ook eenmaal gelukkig tracht te zijn Ja, jij met je koel hart, jg, die aligd alleen je verstand laat spreken, je hebt natuurlijk moeite om te begrrjpen, dat me het leven, dat ik thans ljjd, niet be- vredigt. Omdat jg je tevreden en gelukkig gevoelt, moet ik het dan daarom ook zijn? En wat verlies je er door? Je kunt je net als voorheen vrij bswegen, gaan en komen waarheen en wanneer je wilt. En meer begeer je blijkbaar niet. Ik geloof niet, dat je pois ooit nog maar één oogenblik sneller dan gewooniijk ge- klopt heeft. Ik daarentegen ben door mgn gebrek op mgn vier wanden aange- wezen, terwijl aile indrukken veel dieper op mij inwerken. Sedert ik dat meisje ken, ben ik een ander mensch geworden. Ze heeft nieuw bloed in mijn aderen ge- goten. Duizend ideeSn verdringen elkaar ia mijn hoofd, ik voel mg tôt schrijven gedwongen en je zult zien, wat ik tôt stand breng, aïs ik een doel heb, waar- voor ik werk en leef." Johanna had gedurende zijn rede meer malen den mond geopend, maar geen woord geuit. De keel was haar aïs toe- gesnoerd, haar slapen klopten en een koude rilling doorstroomde haar leden. Met moeite richtte ze zich op, en toen Julius nog wat wilde zeggeD, wenkte ze hem met de hand, dat bg zwijgen zou en ging naar haar eigen verblijf. Ze zou de kamer van haar broer niet zoo spoedig weer betreden. In dien nacht werd ze ziek. Een hevige koorts tastte haar aan en dwong haar. weken lang het bed te houden. Eerst tegen het einde ervan zag zg de gestalten van vrouw Bartels en de waschvrouw, als in een droom, zich in haar omgeving bewegen. Toen ze, geheel bij zinnen, eindelijk ont- waakte, zat de laatste aan haar bed. 't Was nacht en zg bevond zich niet in haar eigen kamer. Vrouw Bartels had haar in heur eigen kamer gebracht, die ruatiger wbs dan die van Johanna. Johanna was, toen ze hier van hoorde, tôt tranens toe geroerd. Ailes, wat voor haar ziekte had plaats gevonden, de be- leediging van de barones, de lichtvaardige verloviug van Julius en zijn beschimping van haar k&rakter, dit ailes kwam haar op eenmaal weer te binnen. Ja, het goede, oude gelaat der waschvrouw boe- zemde haar een oogenblik weerzin in, maar toen doze haar nu mededeeld, hoe zjj iederen nacht bij haar gewa&kt en zich slechts bij dag, als ze haar eigen werk moest doen vrouw Barte's liet aflossen, hoe ze voor julius geze-gd, zgn woning zindelgk gehouden en zijn huishouding bestuurd had, toen drukte Johanna haar bleeke hand in die der brave vrouw. „Ach, mijn goed beat vriendinnetje," zei deze. „God zg daDk, dat eindelgk uw bewustztjn teruggekeerd is. O, 't wai vreeselgk. Je hebt je w»! als een engel van zachtheid en geduîel gedragen, maar die starre oogen en dat smartelgk steunen! U kan niet gelooven, wat pija me dat deed." Ze wischto zich met den rug van de hand de tranen van 't gelaat. „Hoe is 't met mijn broer en hoe hoe." „Ik versta je, bedaard maar, wind je maar niet op. Ach, ik wilde er ook immers niets van weten, je weet wel, wat ik meen. Dat een man als uw broer voor Suze niet past, dat ziet toch ieder, ik dacht, och, dat is wat onschuldige ken- uismaking, en u was er immers ook steeds bjj, kort en goed, ik had niet het minste idee. Toen ik de geschiedenis eindelijk vernam 't was op denzelfden morgen, dat u de koorts kreeg u gloeide als een kool en uw broer wist zich geen raad en kwam ons roepen en daarbij werd het natuurlijk verteld. Zied&ar, ik wist geen raad. Dat heeft do juflrouw ook ziek gemaakt, zei ik dadelijk en uw broer gaf ik nog in over- weging zich nog eens te bedenken, Suze paste immers niet voor hem. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1