IN BOEIEN 5le Janrgaiig ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1921 No. 73 Brakker-Uitgever T. K. KEEMEE Van week tôt week. Kantongerechî te Zuidbroek. Gemeagd lieuwg. FEUILLETON. wordt galezen te H006EZAK0, Kiel-WindsweerKropswolde, Wasterbroek, Foxhol, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, siddebaren, Helîuai, Sehlldwolde, KolUam Fexham Soharmer Harkstede, Laaaiand, QvsmSiIld, TEN BOER, NOûRDfllIK, NOORDRRQEK, ZUIDBROEK, MUNTENDAM, ZUIDLAREN, N0ORBIAREN, HAREN ans d* ♦♦♦*>#00100000 OOSTGOORECHT Officieel Opn voor HOOGEZAND, SAPPEMEER en SLOCHTEREN. Dit BLAD versehijnt iedsren WOEN8DAG en ZATERDAG. ABONNEMENT8PRIJ8 per drie maandan 60 cent bg voor- uitbetaling. Franco per post 76 cent. v.h. BORGESIUS ZOON. SAPPEMEER. Tel. 41». 15 regela 50 cent, ieder regel ADVERTENTIËN vsn meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddags en Vrijdaga middaga voor 12 uur. GroBiigL,hTel.P7St.Sei1 AdTeTtentIël1 betreffende Handel en Nijverheid la voor de stad Groningen alleen gereehtigd het algemeen Àdvertentiebureau van H. WE8TENBORG, Munnekeholm S, Voor Advertentiën en Réclamés buiten de provincie Groningen Is alleen gerechtigd het Advertentiebureair sHOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. fi Î614. EBUST® BLA O. WEEKKALENDER. Zondag 18 September. Maandag 19. Dinsdag 20. Woenadag 21. Donder- dag 22. Vrijdag 23. Zaterdag 24. Zonaopgang, Zaterdag 24 September te 5 50, onder te 5.54. Laatste kwartier Zaterdag 24 September. De laatste kieswet, die algemeen stem- recht, evenredige vertegenwoordiging en Btemming regelt, vertoonde in de praktjjk niet weinig gebreken en leemten, en Miniater Ruya de Beerenbrouck meende, dat wijziging vôôr 1922 noodzakelijk is. En daar nu toch eenmaal besloten was om te vsrgaderen, kwam deze wijziging bovenaan op de agenda. De Tweeda Kamer heeft dan ook een groot deel van de vorige week gewijd aan deze za&k. Wel moet op 't oogenblik, dat wg dit sehrijven de eindatemming nog pla&ta hebben en dan moet het ont- werp, na aanneming door de Tweeda Kamer, nog de Eerste Kamer passeeren, maar het ia niet te verwachten, dat h9t ten slotte verworpen zal worden. Nu ia het niet de bedoeling, in dit artikel een opsommiug te gaven van de onderscheidene wijzigirigen. Wie daarin belang stelt, leze de Kamerverslagen of worstele de Handelingen door, waarin in extensie de redevoeringen der geachte afgevaardigden zijn opgenomen. Maar wel wenechen wij in verband met een enkele wgziging een opmerking te maken. Er ia n.l. op vooratel van den heer Drion ingevoerd een dusgenaamde lijat- kiesdeeler. Nadat door de algemeene kiesdealer ia vaatgeateld het aantal zetels, dat bij de eerste verdeeling aan elk« lijat is toegewezen, wordt de lijstkiasdeeler bepaald door het totale aantal stemmen, dat de candidaten van één Ujst gezamenlijk op zich vereenigden, te deelen door het getal zetels, aan die lgst toegewezen. De uitkomst dezer deeling draagt den naam van lijstkiesdeeler. Door de aanneming van een amende- ment-Albarda is verder bepaald, dat de voorkeurstemmen, die op den een of anderen candidaat zijn uitgebracht, slechts dan in aanmerking komen bij de aanwijzing der gekozenen, als dit getal de helft van den lijstkiesdeeler overschrijdt. Door deze wijziging ia de rangorde der lijat van heel wat meer beteekenia ge- worden dan vroeger, Bij de thans gel- dende bepalingen spaelde de volgorde ook wel een groote roi, maar soms maakten enkele stemmen, uitgebracht op eeu candidaat, die tamelijk onderaan op de lijat sfcond, dat niet de volgorde bealiste. Een heel klein groepj9 kiezers had het soma in de macht, om de rangorde der lijat te verstoren. Ieder, die eenigazins meeleeft, kan daarvan in zijn omgeving vooral bij de stemming voor den Gemeen- teraad wel voorbeelden aanwijzen. Trou- wens, ook bij de verkieziDg van Staten- leden ia het wel voorgekomen, zooala ook bij die voor de Tweede Kamer. Maar nu is een dergelijke afwijking, althaus voor de Tweede Kamer, vrijwel uitgesloten. Immers, het is geen kleinig- heid, als men een getal voorkeurstemmen, gelijk aan dat van de helft van den lijstkiesdeeler, op zich moet vereenigen. In verreweg de meeste gevallen kan man gerust zeggan, dat de uitgebrachte voor keurstemmen in den vorvolge geen enkel practisch effect zullen sorteeren. Dit legt de kiesvereenigingen den plicht op, om, nog slerker dan tôt dusver, aan te dringan op het opmaken der candida- tenlijaten in den organisatorischen weg. Nu niet slechts om den zedelijken band tusschen het kiszersvolk en den gekozene te versterken, maar ook, omdat de volg orde op de lijat voor den uitslag zoo goed als zeker beslissend is. Kon in 1918 en 1919 een fout, begaan bg het opmaken der candidatenlijst, nog eenigszins worden hersteld door een be- trekkelijk klein getal voorkeurstemmen, na de aangebrachte wijziging is dit prac tisch vrgwel onmogelgk. We hadden dan ook liever gezien, dat in plaats van de helft, b.v. l/4 of 1/i deel was genomen. Nu dit niet is gebeurd, moet elke goed georganiseerde partij er op uit zjju te zorgen, dat in de candi datenlijst zoowel in de namen ala in de volgorde uitdrukking wordt gegeven van wat er leeft in die groep, Gebeurt dit niet, dan vreezen we van de nieuwe bepaling ontevredenheid of onverschiliigheid. En beide zijn voor een gezond partijleven verderfelijk. Voor de kleine politieke partijtjea, voor de belangengroepen was het de vorige week mede een kwade week. Bepaald werd n.l., dat het percentage van den kiesdeeler, dat benoodigd is om bij de verdeeling der zetels in aanmerking te komen, voortaan 75 pet. zal bedragen. Tôt nu was dat 50 pet. Met het gevolg, dat bij de Kamerver- kiezingen in 1918 tal van kleine groepjes een candidaat in de Kamer brachten. Had de thans aangenomen bepaling reeds toen gegolden, dan zouden de heeren Kruyt (chr. socialist), van de Laar (chr. soc. partij), ter Hall (neutr. partij) *en Wijk (verb. dem. weermacht) buiten de Kamer zijn gebleven. Volgens de thans aangenomen regeling zullen ook de kleine partijen nog gelegen- heid hebben zich te laten vertegenwoor- digen. Maar de verbrokkeling en versplintering wordt minder dan onder de thans vigee- rende regeling in de hand gewerkt. Voor ons politieke leven kan dit niet anders dan winst beteekenea. S. Ter terechtzitting van Woenadag j 1. zijn de navolgende psrsonen veroordeeid Wegeas een beweegbare brug berjjden met een zwaardere vracht dan 2500 K.G. «onder er vooraf posten over te leggen J. Z. te Groningen tôt 25 b. of 14 d. h. Wegens in de gemeente Wildervank met een motorrijtuig sneller rijden dan 25 K.M. per uur G. J. K. en F. H. ten H. te Veendam, R. J. P. te Winschoten, K. G. te Wijhe en P. B. C. D. te Rot terdam ieder tôt 16 b. of 10 d. h., D. H. te Hoogezand, H. J. 0. te Veendam en A. S. te Etnmen, ieder tôt 10 b. of 8 d. h. en H. B., G. J. en H. H. v. H. te Veendam, E. H. te Musselkanaal en J. M. v. W. te Nieuw-Weerdinge, ieder tôt 7.60 b. of 5 d. h. Wegens openbare dronkenschsp B. B. en E. v. d. D. te Veendam, ieder tôt 14 d. h., E. B., M. S. en L. A. te Mun- tendam, ieder tôt 15 b. of 12 d. h., H. F. te Groningen tôt 10 b. of8d. h., H. R. te Wildervsnk tôt /8 b. of-6 d. h P. de J. te Wildervank tôt 6 b. of 5 d. h. en J. B. te Muntendam, H. B. en A. W. te Veendam, H. M. te Wildervank en D. P. G. van W. te Rotterdam, ieder tôt 4 b. of 3 d. h. Wegens aan do politie een valschen naam opgeven A. M. te Noordbroek lot 7 b. of 5 d. h. Wegens overtreding van de wet op de hondsdolheid H. L. en G. H. te Hoo gezand, F. G. en J. S. te Sappemeer, K. B. de L., J. J. en M. B. te Veendam, M. H. en J. C. E. de B. te Wildervank en H. D. te Midwolda, allen met ver- beurdverklaring en last tôt uitlevering van den hond, te vervangen door betaling der gesekatte waarde ad J 15 b. of 10 d. h. voor J. C. E. de B., /5 b. of 4 d. h. voor G. H. en F. G., 3 b. of 2 d. b. voor H. L., 2 b. of 2 d. h. voor J. J. en H. D., 1 b. of 1 d. h. voor M. B., J. 8. en K. B. de L. en 0.50 b. of 1 d. h. voor M. H. Wegens een hond niet aan een ketting leggen G. P. te Stadskanaal (W.) tôt 4 b. of 3 d. h. Wegens zonder vergunning vee op een anders grond laten loopen: E. v. d. A. te Muntendam tôt 4 b. of 3 d. h. en E. B. te Woldendorp tôt 1 b. of 1 d. h. Wegens overtreding van de IJkwet: R. L. te Westerlee tôt 8 b. of 2 d. h met verbeurdverklaring van den inhouds- maat. Wegens rijden met een motorrijtuig zonder voorzien te zijn van een rij- en nummerbewijs T. K. G. te Groningen tôt 2 X f 3 b. of 2 X 2 d. h. en A. H. J. te Emmen tôt 3 b. of 2 d. h. Wegens een paard onbekeerd laten staan: M. B. te Wagenborgen tôt /8 b. of 2 d. h. Wegens rijden met gekoppelde voer- tuigen J. R. te Nieuwolda tôt /3 b. of 2 d. h. Wegens rumoer maken: J. L. te Stads kanaal tôt 3 b. of 2 d. h. Wegens rijden met een rijwiel zonder lichtJ. S., L. W., J. F, B. W., J. D., G. B., O. H., P. 8. en H. P. te H'oogezand, W. B., H. de W., A. F., M. B., A. S. en J. D. te Sappemeer, H. S. te Zuidbroek, D. W. en A. M. te Noorcfbroek, K. K., L. de W., H. S, en H. V. te Muntendam, M. B., A. N. K., J. B., D. K., E. H. R., J. P. en M. M. te Veendam, A. RJ. M., H. S., J. J. G, H. K., J. L„ A. H E. O. en J. P. te Wildervank, G. O., T. S., G. W., T. P., K. P. en J. van D. te Midwolda, E L. en P. S. te Nieuwolda, O. de G. te Woldendorp, H. P. te Win schoten, A. Z. te Onstwedde en J. v. B. te Ten Boer ieder tôt 3 b. of 2 d. h. en A. M. te Stadskanaal en W. M. te Oostwo'd ieder tôt j 1.50 b. of 1 week tuchtschool. Wegens rijden met een rijwiel op een voetpad: C. A. v. D. te Meeden, H. V. en D. W. te Oude Pekela en D. S te Leeuwarden, ieder tôt 1.50 b. of 1 d. h. en G. J. M. te Sappemeer tôt 1 b. of 1 d. h. Vrijgesproken: G. O. te Zuidbroek, te- rechtgestaan wegens een paard onbeheetd laten. Nadruk verboden. (Art. 15 van de Auteurswet). Men schrhft uit Maastricht Niets gaat zoo moeilijk als ingewortelde gebruiken en gewoonten uit te roeien. Dat ziet men hier met de nsjaarskermis. - Tôt vôôr den oorlog stonden er met de najaars- e venais met de voorjaarekermis krainen en tenten op de Markt. Na den oorlog besioot de Raad deze najaarskermis af te schaffen, alfjhans geen tenten op de Markt toe te late-i. Want afgeschaft is de kermis iq geenen deele. In hoofd- zaak is het nu eeu eet- en drinkkermis geworden. Reeds dagen van te voren worden er biggen, kippeu. hanen, kuikens en konijnea ingeslagen er worden taar- ten, Limburgsche vlaaien en fijne kren- tebrooden gebakk«n. De scholen hebben geheel of gsdeelte'çjk wijaf. De bureaux ten stadfauize zgn geTOten en alleen de Burgeriijke Stand is een paar uren ge- opend. Er worden bals georganiseerd in de Mastrichter Staar en de Redoutezalen. En tooneelgszelschappen uit het Noorden zakken n&ar Maastricht af. Ditmaal was het Piet Kôbler met zijn operettegozel- schap, die drie dagen achter elkaar voor- stellingen komt geven en Maandagavond met de opvoering van „De Jordaanprinses" een uitverkochten schouwburg had. Een varieteitengezelschap Faveur treedt op in het Staargebouw, de bioscopen zitten stampvol. Eu dan zijn nog niet gerekend degenen, dis de drie kerrnisdagen over de grens in Duitachland gaan doorbrengen. Want in tegenstelling met de Oostgrena gaat 't hier in Vaals gemakkelijk, om ge- woon met een hewijs van Nederlander- schap naar Aken te komen. En wanneer men in schouwburg of balzaal road kijkt, dan is het wel een heel ander publiek dan vroeger, dat de eerst rangsplaatsen inneemt en dan vra- gen we ons dikwgls af, of al de klachten van middeustand en werkmansstand wel gogrond ziju, als er voor ontspanning zooveel geld kan overschisten. Aan Baechus werd druk geofibrd het waa rumoerig langs de straten. De Raad zal langzamerhand wel inzien, dat hij met het niet toelaten der kramea de kermis toch niet afgeschaft krggt. Een nationaal vakblad voor manu- facturen en modes. Een officieel orgaau van den Ned. R. K. Bond van Handela- ren ia Manufacturen en aanverwante vakken. Van dît blad, dat, eenvoudig nDe Manufactursnhandel" werd gedoopt, ontvangen wij het eerste nurnmer. Het blaadja ziet er smakelijk uit. voorzien van eenige vakkundige artikelen en van een Moderubriek, die natuurlijk allermin .t mag ontbreken. De staking in de bouwvakken te Roermond is Dinsdag, wegens aanvaar- ding van het landelijk looncontract door de werkgevers, opgeheven, meldt de -N. R. Ct." Door den Keuriogsdienst van Voe- dicgsmiddelen is voor de derde maal sinds 1 Msi j.l. geconatateerd, dat de firma J. Euwe Co., Jacob van Lennep- straat 70, Amsterdam, brood aflevert van te gering gewicht. Ook het inenschelgk hart heeft 0 zyn najaarsstorincn voordat het 0 winter wordt. door K. d. 1. Bruyere. (Nadruk verboden.) 12) Maar 't eene oogenblik na 't andere verstreek, het werd één, het werd twee uur en Suze kwam niet. De gedachte, dat ze niet weer terugkeeren zou, maakte zich meer en meer van beiden meester. „Heb je in den laatsten tijd ongenoegen met elkaar gehad vroeg Johanna zoo terloops. „0, ja," lachte Julius bitter, „meer dan eens. En steeds over mijn te gering in- komen en het eenvormige leven, dat we leidden. Ach, Hans, Hans, ze komt niet weer," riep hij luide en wierp zich wee- nend in zjjn stoel. Johanna ijlde op hem toe, Ieunde zijn hoofd tegen haar borst en zocht ,zijn ver- denking te ontzenuwen, terwijl haar zelf de tranen over de wangen liepen. Hij luisterde met belangstelling naar haar wcorden, maar bleef bij zijn over- tuiging. Vol vertwijfeling sprong hij op. „Neen, neen, ze komt niet weer. 't la reeds bg drie. En zoo zoo mij te verlaten 1 In deze omstandigheden zonder een woord, een enkel woord van afscheid." „Kom, laat ons zoeken," sprak Johanna, blij een middel gevonden te hebben om hem wat afleiding bezorgen. „Ileb je dan reeds ailes nsgezien Ligt er niets op je schrijftafel tusschen je pa- pieren En hait, ze zal toch niet gegaan zgn, zonder haar wasch en haar kieeren mede te nemen Als deze er nog zgn, dan heb je haar met je verdenking groot onrecht gedaan." Diep zuchtend viel Julius op den naasten stoel neer. Johanna stond als vernietigd. Geen van beiden sprak een woord. 't Was, aîsof de nacht eeuwig scheen te duren. Eindelgk kwam de morgen. Zoo spoedig het kon, ging Johanna naar Bat tais om hem te vragen, de noodige nasporingen naar haar schoonzuster te willen doen. Dadelgk was de brave man bereid. Hij en zgn vrouw waren diep getroden en betuigden broer en zuster hun diepste deelneming. Bartels horin- nerde aîch thans, den vorigen dag tus schen vijf en zes een kofier te hebben zien wegbrengen. 't Had hem wel ver- wonderd, maar hij had natuurlijk geen recht gehad er naar te vragen. Terwijl Bartels nog niet weer terug was, kwam er er een brisf van Suze aan Julius. Hij was uit Leipzig gezonden en luidde Mijn lieve man 1 Als je deze letters leest, weet je reeds ailes. Ik hoop, dat je niet al te bedroefd zult zijn, want ik was, als men eerlgk de waarheid zal zeggen, tooh eigenlijk een last voor je, en ik kan het moeilijke, vervelende leven aan jou zijde niet langer verdragen, ik moest weg. 't Doet me vreeselijk leed om jou en ons klein meieje, maar Johanna zal er voor zorgen, beter dan ik het kan. Doe geen onderzoek naar mg. Ik ga weer naar het tooneel terug en ala ik veel geld verdiend heb en dat gebeurt, reken er maar op dan laat ik juilie beiden bij me komen, en dan zullen we een ander leven ieiden dan tôt heden. IJver- zucht behoef je niet te koesteren wees daar maar gerust op. De begeleiding, die ik heb, laat me volkomen koud ik gebruik hem alleen om weg te komen, nadien zal 'k hem mg wel handig van den hais schuiven. Wees nu niet treurig, mgn geliefd mannetje. Ik zal steeds aan je denken, als je aan je schrijftafel zit en een roman in elkaar zet. Ach, ik had me 't leven niet zoo moeilgk gedacht. Kus de klein baby duizendmaal voor me en vergeet (maar niet heelemaal) Je domme, tôt niets deugende kleine vrouw, SUZE STARBECK. Julius was als razend. Hij trok zich de haren uit het hoofd, stiet de heftigste verwenschingen jegens de trouwelooze uit en riep haar dan met de liefste namen tôt zich. Eindelijk wierp hij zich mot de armen op tafel, legde het hoofd er op en schreide als een kind. Toen Johanna hem in dit stadium zag, bield ze het voor 't beste, hem alleen te laten. Troost toe te spreken zou hier in 't geheel niet op zgn plaats geweest zgn en had slechts gif, inpkats van balsem in de wond gebracht. H\j moest het met zichzelf vinden. Ze ging daaroiu heen, doch nu pîaagde haar de angst, dat hij zelfmoord zou gaan plegen. Ach, zg had reeda een harer geliefden op die manier verloren, en durfde nu Julius toch ook niet alleen laten. Ze luisterde herhaaldelijk aan de deur. Toen binnen ailes stil bleef, kon ze haar angst niet meer meester worden en trad binnen. Welk een verrassing Julius lag op de sofa en rookte Nu, God zij dauk, laat hem zoo zijn smart maar weg rooken. Toch kon ze niet nalaten, aan vrouw Bartels bewerin- gen te denken. Ze trad op hem toe, keek hem met haar ernstige trouwe oogen vol medelgden aan en reikte hem troostend de hand. Voor de eerste maal in zgn leven ver- stond Julius zgn zuster, zonder dat ze iets zeide. Gerustgesteld verwijderde Johanna zich weer. Zg wilde Julius het kind niet eerder onder oogen brengen, voor hij er naar vroeg. Vôôr ailes echter kwam het er op aan, hem het materieele behagen te bereideu, dat hij zoozeer op prijs stelde en gedurende zgn huwelijk geheel had moeten missen. HOOFDSTUK VI. Door de informaties van Bartels had men vernomen, dat een jonge dame, die naar de beschrgving niemand anders dan Julius vrouw kon zijn, na afloop van den schouwburg in geselschap van een heer, die er als een commis voyageur uitgezien had, in een bekend restaurant gekomen was en daar was gaan zitten schrijven. De heer was hoogst ongeduldig geweest en had voortdurend tôt groote haast aan- gemaand, zoo zelfs, dat er een kleina woordenwisseling was ontstaan. Waar- heen het paar, na het verlaten van 't lo- kaal, zich begeven had, dat wist niemand te zeggen. Julius wenschte verder geen moeite te doen, den verdweneu vogel terug te krg- gen. Hij was in zijn ijdelheid te diep getroffen, om van den sterken arm der wet in dezen gebruik te maken. 't Was hem er voor ailes om te doen, dat de ge- achiedenis maar geheim bleef, en zoo werd dan ook geen aanklacht bij de politie ingeuiend. Het faeette voor de kennissen, dat zijn vrouw op reis was: voor hem zelf scheen ze niet meer te bestaan. Daar hij echter nocit naar het kind vroeg, vend Johanna het eindelijk noodig, hem daaraan eens te herinneren en bracht het op ze- keren dag in zijn kamer, die nu weer zindehjk Jen nstjes en uitsluitend zijn terreid was. la 't eerste oogenblik voer hij tegen haar moeder uit, en flikkerden nog eens weer zijn oogen van verontwaardiging dan echtep zag hij zgn kind iang en wee- moedig âan en sprak „Weliicht is 't voor jou een goluk, kleintje je hebt het thans vrgwat beter." De hem door Suze opgedragen kussen kreeg de kleine echter niet, eu het scheen hem blijkbaar te verlichteD, toen Johanna maar weer met het kind heen ging. Deze was het, alsof het thans haar eigendom gewordon was, drukte het met moederlijk liefdegevoel s an de borst. Hoe goed was het toch, dat zg >Q den eenigsten brief, dien zij Anton op zijn verzoek naar New York geachreven had, Julius huwelgir niet had genoemd. Had zij uit wel ge daan, dan zou dit beteekend hebben kom over, ik ben vrg. En hoe nu, ala zij hem de veranderde omstandigheden had moeten melden. Hij ware gekomen, om haar met broer en kind belast te zien, en dus nog minder dan anders in ataat aan zijn wenschen gehoor te geven. De vermeerderde plichten brachten Jo- hannna weer in 't voile leven. Ze nam aile werk aan, ook de minder betaalde en deed eveneens weer moeite, om een be- trekking te krggen, wat haar ook weldra heel goed gelukte. In haar afwezigheid zcrgde vrouw Bartels voor het kind en later ook voor Julius, die langzamerhand ziekelijk begon te worden. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 1