Plaatselyk Nieuws. verscheen hg in eigen wagen met twee praehtige paarden bespannen. Bjj een dezer concours hippiques trad hij zelf als soheidsreehter op. Hij trouwde te New-York en zgn bruiloft was een sensatie in de wereldstad. Hg was de intiemste vriend van den ouden geldkoning Van der Bilt. Kort daarop werd hij echter ontmas- kerd en weer moest hg het tuchthais in. Toen ging het bergafwaarts met hem. Hg verdiende nog wat geld door de pu- blicatie zjjner gedenksohriften in een Amerikaansehe courant en met deze dollars keerde hij naar Europa terug. Hij wilde een rustig leven gaan leiden en vestigde zich te Berlgn. Hier hield hg zich werkelijk rustig tôt zijn geld op wss. Toen ging hij chèques vervalschen maakte zich aan kleine afpersingen schul- dig tôt hg verleden week in handen der Borlijnsche politie viel. die hem in de gevangenis opsloot. Daar heeft thans een beroerte een einde aan zijn veelbe- wogen leven gemaakt Het ijs heeft op St. Nicolaasavond eon slachtoffar ge^iacht. De 7-jarige Jan Vinkers en de 8-jarige L. de Bidder, beiden wonende Bozenstraat 117 te Amsterdam, hadden zich Maandag- avond tegen zes uur cp het ijs in de Lauriergracht gewaagd Toen zij onder de brug n&bij het politiebureau door wilden gaan, zakten zg er door. Op het angst- geschrei der kinderen kwaraen van aile ksnten menschen toeloopen. De positie der jongens was bijzonder hachelgk onder de donkere brug, waar niemand hen kon rien. Xr werden laddsr? en planken aange- sleept, die op het ijs galegd werden. Ook kwamen velen opdagen met touwen. Aanstonds waagden zich politieagenten van het bureau Lauriergracht en burgers op het ijs, om te trachten de drenkelingen te naderen. Gemakkelgk ging dat niet. Het ijs brokkelde op verschillende plaatsen af en soLnmige redders haalden een nat pak. Dâ»rbg was het moeilgk in het donker de juiote plaats te vinden. Eenige politieagenten bonden lijnen aan de brug en lieten zich daarlangs naar beneden glgden. Gslukkig kwam de brandweer spoedig ter plaatse met zoeklichten, waarmede men het water ging afzoeken. Ondortusschen groeide het aantal nieuws- gierigen steeds aan. Het gerucht van het ongeluk had zich in een ommezien door de Jordaan verspreid en ieder liep naar de Lauriergracht. De moeder van een der jongens was onder de omstanders op den wal. De heer J. Musscher, wonende Bozen- straat 249, sprong, toen het ijs in de nabijheid der jongens stukgeslagen was, in het water en wist den 7-jarigen Jan Vinkers te grgpen en mee naar boven te brengen, waar hij door anderen werd aangepakt en aan wal gebraoht. De jongen had het bewustzijn verloren. Men bracht hem naar het politie-buaeau, waar, na toepassing der kunstmatige ademhaling, na 10 minuten de levens- geesten weder opgewekt worden. Hg werd vervolgans naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Zijn toestand baart geen reden tôt zorg. De-andere jongen was onder het gs gesehoten en men had zeer veel moeite de juiste plaats te vinden, waar hg zich bevond. Toen die gevonden was werd met een haak het gs stuk geslagen. De jongen schoot echter opnieuw onder het ijs dat onnieuw moest worden stukge slagen. Toen hg eindelgk boven werd gebracht was het half zeven. Hg had toen reeds drie kwartier in het water gelegen. Toe passing der kunstmatige ademhaling kon de Ievensgeesten niet doen wederkeeren. Het lijk van den jongen werd naar de Oude Westerbegraafplaats gebracht. Onder het pub'jsi; den wal, dat met 8Pan£î2£ het reddingswèrfe^volgde, ver- sPr5idden zich geruchten dat er nog een kind sommigen zeiden zelfs van twee in het water lsg. Er is toen nog gedregd maar er werd niets gevonden. Uren na het ongeluk stond de brug nog vol met nieuwsgierigen, die het geval bespraken Zondagmiddag is onder de gemeente Schiedam een 14-jarige jongen Van Hol- deren, wonende te Schiedam, die op de Poldervaart reed, door het ijs gezakt en verdrorsken. Een baanveger, zekere Bon- tebal, die hem te hulp wilde komen, zakte eveneens door het gs. Zijn toestand is ernstig. De afdeeling Purmerend van den LTsbond Hollands Noorderkwartier heeft met sterk gs altgd baanvegers aan het werk. Het zijn meestal werkloozen, die dan tegen een dagloontje, om beurten een dag op de baan mogen vegen. Ook nu waren er veel liefhebbers. Doeh hoe hoog zou het loon zijn 7 Het afdeelingsbestuur bepaalde dit op 2.50 per dag, plus de fooien van het publiek. De baanvegers eischten echter 5,00 per dag zonder de fooien. Hieraan werd echter niet toegegeven. Tenslotte waren er eenige personen, die voor het aangeboden bedrag van f 2.50 op het ijs wilden en dan Maandag met het werk zouden aanvangen. Met het oog op eventueel hinderlijk optreden van de anderen, was politie- toezicht gevraagd en verkregen. Het baanvegersgereedschap en de politie waren er Zondag, doch de werkwillige baanvegers versehenen niet op het gs. Zg waren bevreesd voor overlast van de anderen. Er werd toen niets aan de banen gedaan. Te Ter Apel is zekere Alb. Heijting, die Donderdagavond vau eene reis naar Duitschland was teruggekeerd, den vol- genden morgen dood in het achterhuis gevonden. In een te Amsterdam gehouden ver- gadering van het Ned. Genootschap tôt zedelijke verbetering van gevangenen, sprak mr. H. W. W. Andréas uit Oos- terbsak ovsr het straf- en gevaugenis- wezen in Amerika. Er wordt in dit land, naar mr. Andreae meedeelde, veel gedaan voor de reclas- seering, voor de weder-aanpassing der gevaDgenen aan de maatschappg. Men erkent er dat de voordeelen van de ge- meenschappeîijke vrgheidsstraf ruim op- wegen tegen de nadeelen der eelstraf, al is men niet blind voor het gevaar der zedelgke besmetting. Aan de cel zijn evenwel lichamelgke en geestelgke gevaren verbonden, die in de gemeenschap kunnen worden vermeden. Vandaar de voorrang, die de Amerikanen aan de straf in ge meenschap geven. Het gevaar van de gemeenschap tracht men in Amerika te ondervangen door productieven arbeid, door ontspanning, (theater, bioscoop, sport, gevangeniskrant) en door doeltreffende schifting. Men heeft in Amerika laten varen de onderscheiding van recidivisten en niet recidivisten, maar groepeert naar geestelijke en lichamelgke gesteldheid, naar maa^schappelijke ontwikkeling, naar geschiktheid en vatbaarheid voor disci pline. Geen gevangene laat men meer op de maatschappg los, voor en aleer hij zijn vak gosd kent. En men laat ieder een spéciale, voor ieder persoonlijk ge- sebikte behandeling ondergaan. Den dag na dien, waarop zij de lugubere uitspraak hadden gedaan, die Landru's doodvonnis ten gevolge had, hebben de leden d*r jury, aWorens uiteen te gaan en hun dagelijksehen arbeid te hervatten, zich aan een dejeuner ver- eenigd. Een medewerker van de „Eelair" was in de gelegenheid één van de twaalf juryleden te vragen naar de reden van het feit, dat de jury, nadat zg een ver dict" had uitgesproken, dat onvermijdelijk de doodstraf met zich brengt, een verzoek om gratis had onderteekend. Het betrokken lid antwoordde, dat de chef der jury nauwehjks de uitspraak had bekend gemaakt, of mr, Moro Giaffdrie, de verdediger van Landru, stelde in allerijl een verzoek om gratis op en overhandigde dit aan het openbaar ministerie. De leden der jury wisten niet wat het papier inhield, doch voelden eenige weifeling. Mr. Moro onderhield zich eenige oogenblikken met den advo- caat-generaal, die zgn ontroering niet verborg daarna deelde hij dezen mede den juryleden te vragen het verzoek te onderteekenen. De advocaat-generaal wendde zich tôt ons en zeide Er is thans niet het minste bezwaar meer, dat de jury zich met de advocaten onderhoudt. Ge faebt uw uitspraak gedaan ge zijt vrij. De vriendelijke toon van den advocaat- generaal scheen ons een bemoediging toe. Er ontstond een tooneeltje van vertee- dering, en wij teekenden zonder verder te denken. Doch thans erkennen wij, wellicht niet genoeg te hebben nagedacht, en wij vreezen een domheid te hebben begaan. Mr. Moro Giafferi zet zgn handige actie voor Landru voort, daarmee aan- toonende, dat de taak van een goed ver dediger na de veroordeeling nog volstrekt niet afgeloopen is. Hij heeft Zondag Landru bezocht en kwam van hem terug met zeer geschokte trekken naar de berichten luiden op grond van de onthullingen, die Landru hem omtrent de z.g. vermoorde vrouwsn zou hebben gedaan. Natuurlijk kon hij wegens zijn beroepsgeheim niets zeggen, maar hij gaf te verstaan, dat sommige verdwenenen wel eens voor den dag konden komen, hetgeen aanleiding tôt een revisie van het procès zou kunnen worden. Het lgkt weinig twgfelachtig, dat we hier te doen hebben met een comedie, bestemd om de gratis van Landru te belpen doorzetten. Maandagavond omstreeks half negen was de familie van den politieagent Lan- gerhuizen, wonende Djambistraat 24 huis, Amsterdam, bezig met eenige kennissen den Sint Nicolaasavond te vieren, toen plotseling een hevigen knal weerklonk. Op het zelfde oogenblik werd in de voor- en achterkamer ailes door elkaar gesmeten. Een stuk van de vloer zakte naar be neden, het plafond viel in stukken, de ruiten sloegen uit elkaar, en de menschen werden met een geweldigen smak tegen den grond gesmeten. Zoo groot was de druk, dat een meisje van een jaar of twaalf werd opgenomen en over de véranda heen in den tuin neerplofte. De verwarring was natuurlijk groot. Buurtgenooten, door den knal opge- schrikt, kwamen van allen kant aansnel- len. Om den chaos te volmaken, laaiden ook de vlammen plotseling op. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur in den aanvang stuiten. De geneeskundige dienst bood de slscht- offers van de ontploffing hulp. Het jongete dochtertje uit den huize, een meisje van tien jaren, werd met een gekneusd been bij de buren binnengedragen. Het meisje, dat in den tuin terecht kwam, bleek in het gezieht gewond te zgn. Verder liepen nog eenige aanwezigen brandwonden op, gelukkig niet van ern- stigen aard. De schada, in da woning van Langer- huis aangericht, is groot. In de kamers bleef zoo goed als geen enkel meubel intact. Toen Langerhuis enkele uren na het gebeurde thuis kwam, vond hij de luiken voor de uitgebroken ramen en groote stukken kalk voor de deur. Zgn huige- nooten waren bg de buren ondergebracht. Omtrent de oorzask deelt men het vol- gende mede De gasleiding moet onder den voorgevel op nog niet verklarende wijze zijn afge- broken. Het ontsnappende gas heeft zich toen onder den vloer verzameld. De menschen in de kamer roken gas en sloten den gasmeter af. Toen iemand in de katner een Iucifer aanstak, kreeg men een ontploffing. De brandweermannen zgn onder den vloer gekropen en hebben met stopverf den gastoevoer afgesloten. Zuinig is goed, noodzakelijk zelfs. Maar overdrijving schaadt. 't Schijnt, dat men zich tegenwoordigj aan overdreven zuinigheid sehuldig maakt aan het ministerie van eorlog. Echter slechts in één opzicht. Voor eenige jaren werd door minister Alting van Geusau uit aile correspon- dentie gebannen de aanhef: „Ik heb de eer", terwgl ook werden afgeschaft de heele vellen folio-formaat. Het meever- zenden van onbeschreven halve vellen werd afgeschaft, terwgl men zich ook, waar dit kon, met kleiner formaat behielp. Aile zeer toe te juichen maatregeien. Maar nu gaat mec al te ver, wordt aan a't Hbl." geschreveD. Op een half vel schrijfformaat is aan den eenen kant afgedrukt een brief aan de burgemeesters over sterktestaten betrefiende den land- storm, aan de andere zijde trefïen de burgemeesters aan een brief van den minister betreff.mde de uitvoering van de motie-Staalman. Deze handelwijze moet zeker den arbeid aan de gemeente- secretarieén bemoeilijken. In de meeste administraties worden nameljjk de stuk ken betreffende eenzelfde onderwerp zooveel mogelijk bijeengshouden, hetgeen den arbeid vergemakkelijkt. Dit nu zou niet meermogelgk zijn, indien het département op den thans ingeslagen weg voortging. Inderdaad zal men moeten toegeven, dat die zuinigheid wel wat ver gaat en zeker ook niet noodig is. Maar is men nu werkelijk aan „Oorlog" met betrachtsn van de zuinigheid al zoo ver, dat 't in 't aan beide zgden bedrukkec van velletjes papier gezocht moet worden Als er anders niets meer te bezuinigen valt, mag men heusch wel zeggen, dat de grecs is bereikt. Zou 't waar zijn In de Govert-Finckstraat te Amster dam kwam Zondag een 19-jarig meisje in aanraking met de brandende kachel. Haar kleeren vatten vlam. Met brand wonden aan arraen en besnen is zij naar een der gasthuizen vervoerd. In October wist een persoon, die wegens zware mishandeling was aange- houden, uit bet arrestantenlokaal te Haaksbergen te ontvluchten. Hg vluchtte naar Duitschland. Toen hij zich Maandag weer te Haaksbergen waagde, werd hij weer gearresteerd en naar Almelo over- gnbracht. In het vischrijke Keupersveen te Ambt- Delden werden de laatste dagen honderden palingen gevangen, die het te benauwd krijgen en naar boven komen, waar ze gemakkelijk onder het gs vandaan worden gehaald. De aanslagen van den Baad van Beheer inzake de predikantstraktementen brengen groote beroering teweeg. De gemeente Boordahuizum werd aangeslagan voor f 5904. Naar aanleiding van een betoog van den admin. kerkvoogd, den heer H. H. Ferwerda, dat de gemeente dien aanslag niet betalen kan, schrgft dr. J. J. Bleeker in het Wbl.\v. d. Vrgz. Herv. o.a. „Denk u in den toestand. Een plaatsje van pl.m. 800 zielen, 120 mannelijke en 75 vrouwelijke lidmaten. De kerk heeft er jaarlijks een inkomen van een kleine 14000, zsgge veertien duizend gulden. De Baad van Beheer staat de gemeente aan voor f 5904. En nu zegt men niet, dat men niet betalen wil, maar verklaart, dat men niet betalen kan. De administrati» kost aooveel, dat er geen f 6000 overblgft en de lidmatëta kunnen het niet betalen, want er zgn maar ongeveer 100 van wie men iets vragen kan. Onmacht dus. Hieruit blijkt dus, dat er van de op- brengst der kerkegoederen te Boordahui- zum jaarlijks meer dan /8000, misschien wel 10.000, misschien wel f 12000 of meer gebezigd wordt tôt onderhoud van gebouwen (de predikant ontvangt wellicht niets uit de kerkekas), wegen, enz. enz. Stel u voor een particulier, die van zgn inkomsten uit vaste goederen zooveel zou moeten besteden om de zaken in orde te houden. Hij zou zgn bezittingen even goed kunnen weggeven. Als iemand anders het vertelde, zou men aan laster denken. Maar het is de Admin. Kerkvoogd zelf, die het doodbedaard komt verklaren en er ook niets abnormaals in ziet. En dit laatste is nog wel het allerergste. Dat er op zulk een manier met kerkegeld wordt omgegaan, terwijl er op zoovele andere plaatsen gebrek aan het noodige is, mag erg en ergerlgk heeten. Maar het bedroevendste is wel, dat men zoo'n manier van doen heel normaal en gewet- tigd vindt en diep verontwaardigd is op den Baad van Beheer, die van zoo'n rgke gemeente een flinke som verwaeht om de kerk te redden. Wat verworden toestanden toeh 1 Zoo iets kan toch alleen in onze Herv. Kerk voorkomen". Men meldt uit Terschelling. Op Ooathoek bij Terschelling is een visch- kotter gestrand, die vermoedelgk verlaten was. De sleepbooten Texel en Yolharding zijn ter assistentie vertrokken. Het gestrande visschersvaartuig te Oost-Terschelling is de „Zeehund" van Wilhelmshafen. De bemanning is nog aan boord en had gebrek aan proviand. De sleepbooten zgn teruggekeerd. Of er nog getraeht zal worden het oude vaartuig vlot te sleepen is met het oog op den ijstoestand en de geringe waarde van het sship niet zeker. Terwijl Donderdagmiddag de land- bouwer R. Koopman te Nieuwbuinen rustig met zijn gesin lag te slapen is bg hem in de voorkamer door een dief (dieven door 't uitbreken van een ruit ingebroken. Daar hier de brandkast stond, wisten zg den sleutel daarvan, volgens zeggen uit den zak der vrouw machtig te worden. AI het geld met de gouden en zilverec sieraden zijn verdwe- nen. De politie doet natuurlijk onder- zoek en is reeds hedenmiddag met n' po- litiehond ter plaatse geweest, doch zonder resultaat. De bewoners hebben van 't ge- rueht niets gehoord. Maandagavond 10 uur brak in het percel Betielstraat 100 te Amsterdam brand uit op [den zolder van het derde bovenhuis De bewoner van dit huis, de heer Cohen was, toen de brand uitbrak niet thuis, zoodat niemand aanvankelijk aan wij zing kon geven omtrent het ontstaan. De vlammen sloegen het dak uit en het geval liet zich ernstig aanzien. De brandweer wist het vuur echter tôt den zolder te beperken. Het dak brandde weg en ook de vloer werd vernield, alsmede drie zolderkamers. Bij het voortgezette onderzoek bleek dat de brand ontstaan was doordat de bewoner van het eerste bovenhuis toen hij op zolder kolen gehaald had, daar met een brandende kaars had rondge- scharreld. Op dien zolder stonden koop- waren in stroo gepakt. Dat stroo moet vlam gevat hebbeD. De huizen in de Eetiefstraat, die behooren aan de woning- strekking „Handwerkersvriendenkring" waren verzekerd, evenala de inzoeders van de bewoners van het perseel. De waterschade is vrij groot. De brandweer bluschte het vuur met 4 stralen op de waterleiding. Bshalve de oommandant, der brand weer, de heer Gordijnvertoefde ook wethouder De Miranda bij den brand. Slochteren. Door de gsclub BSIochter- bosch" alhier was j.l. Zaterdag eene hard- rijderg van paren uitgeschreven, waaraan 4 paar deelnamen. Na verschillende praehtige ritten werd de eerste prjjs ad f 40 gewonnen door L. Parna van Drachten Cimp. en T. Pama van Suurhuisterveen. de tweede prgs ad f 25 door H. Nanning en T. Spgker-Post van Sloshteren, de derde prijs ad f 15 door J. W. Hindriks en T. Lintjer te Laskwerd en de vierde prgs ad 10 door J. Meertens en G. Nieborg van Zuidlaren. Hoewel het zeer koud weer was, waren toch tal van toeschouwers bij de zoo prachtig in 't bosch beschutte baan asn- wezig. Kolkâm. Zaterdagavond werd alhier in 't logement Braam eene vergadering gehouden van onze gsclub. Aanwezig 27 leden. Aan de orde 1. Rekening en verantwoording van den penningmeeater. Hieruit bleek, dat de inkomsten be- droegen f 176.28, de uitgaven 174.84, zoodat er een batig saldo was van/1.44. Van het bestuur traden >f de h.h. T. Zwaneveld en K. Doornbos. Voor den eerste, die geen herkiezing wenschte, werd verkozen de heer P. dé Vries de tweede werd herkezen. Nog werden twee nieuwe leden aange- nomen, zoodat het aantal thans 50 be- draagt. Verder werden er nog een paar schaatsen uitgeloot. Besloten een rgderij te houden van jongens beneden lfi jaar. Sluiting. Siddkburen. In de Vrgdagavond ten huize van den kastelein Nieboer alhier gehouden vergadering van de IJsclub „Eendraeht" werd de rekening en ver antwoording ven den penningmeester na- gezien, waarna de heer Laarman rappor- teerende, ailes in debeste orde te hebben bevonden. De ontvangsten hebben be- dragen f 222.57, de uitgaven f 128.48, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 99.09. De Heeren J. Eigenberg, en B. Sgtsema, resp. Voorzitter en Sesre- taris, werden als zoodanig herkozen, ter wijl de heer B. Folkersma bij acolamatie als Baancommissaris werd benoemd. Ben achttal prijsjes, bestaande uit kunst- voorwerpen werden onder de leden verloot. Besloten werd, ijs en weder dienende. a.s Donderdag een hardrijderg onder de leden te laten plaats hebben, waarvan de aan- gifie tôt deelneming tôt Donderdagmiddag 1 uur is opengesteld bij den heer Eisma, terwijl de prijsuitdeeling zal plaats hebben bg den heer Nieboer. HooaEXéND. Voor de afd. H.S. van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond was het Zaterdagavond een feestavond. De afd. had n.l. een nieuw vaandel aan- geschaft en dien avond had de inwjjding plaats. De samenkomst werd geopend door den heer J. de Groot Jr. Nadat de zangver- eeniging „De Volksstem" zieh had laten hooren, was het woord aan den heer Wiegerink te Groningen, die in een voor een feestavond wel wat lange speech menig hartig woordje sprak tôt de slappe leden en de ongeorganiseerden, tegelijk de ijverige werkers huldigend voor hun arbeid. De heer W. overhandigde aan den voorzitter de Groot het vaandel met den wensch, dat dit nieuwe vaandel een steeds grooter aantal metaalbewerkers om zich moge vereenigen. De heeren de Zwart en Aalderink zorgden voor goede voordrachten, terwgl zooaiii boven gezegd „De Volksstem", directeur de heer ten Oate, zeer verdien- stelgk zong. Verder zat aan de piano de heer Doddema. Een tombola zonder nieten bezorgde menigeen een aardige verrassing. Een bal, altijd een attractie voor oud en jong, besloot de samenkomst. Sappemeer. De collecte voor het ver- hongerde Bussische kind gehouden door de afdeeling H. S. en omstreken van het Ned. Boode Kruis bracht op de som van f 1017,55, waarvan gestort 5 door de gemeente werklieden alhier. Het is weer voorbg, 't feest der kleinen. De dagen van spanning en blgde verwachting. Maandagmorgen heeft St. Nicolaas de scholen bezocht en aan aile kinderen een oadeautje uitgereikt, bijge- staan door zijn zwarten knecht en eenige dames, 's Middags werden de bewaar- scholen bezocht en 's avonds werden zieken, armen en ouden van dagen door St. a&ngenaam verrast. Een gedeelte van Bakema's muziekgezelschap luisterde den rondgang met muziek op. Door St. Nicolaas in 't bgzonder en zijne helperg, alsmede door de commissie, is heel wat moeite gedaan en tijd besteed om tôt dit prachtig resultaat te geraken. Mocht ook een volgend jaar de eommisaie in ruime mate in de gelegenheid worden gesteld

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1921 | | pagina 2