Het geheim van den Violîst. 52e Jaargaug WOENSIÏÀt* 22 FEBRUARI 1922 Hê. 15 Brukker-ïïitg-ever T. K. KB.EMEE Rechtbank le Winschoten. FETJÏIiliETOM. Officieele Publication. Gemengd Nieuws. wordt galezsn te HOOGEZAND Kiel-WIndeweer, Krapswolde Westwbroek, Faxhol, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, Siddabaren, Hall««aT Sohildwolde, Kolh»» Fhxbmn, Sobarner Harkstade, lageland, Qverachild, TER BOER NOORODUK, NOORDBROEK, ZUIDBROEK, MUNTENDAM, ZUIDLAREM MOORDLAREM, HAREN anz OOST-GOORECHT Qificieet Qrgaan voor HQOGEZANO, SÂPPEMEER en SLOQHTEREN. Dit SLAD varaekgnt iederen WOENSDAG on ZATERDÀG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 60 cent bjj voor- uitbetaling. Franco per poat 75 cent. v.h. BORGE8IUS ZOON. Ni PPENEE R. Tel. 41». ADVERTENTIËN van 1—6 regel» 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Inzending van advertenties Dinsdagsmiddaga en Vrydags- middags voor 12 uur. T*«r het plaatsen van Advertenttën betreffende Handel en Nljverlieid is voor de atad Groningen alleen gereehtlgd het algemeen Advertentlebnrean van H. WESTENBORG, Mnnnekekelm ^°^oo7\dvertwitiën en Reniâmes bmite* de provineie Groningen is alleen gweektigd het Advertentiebnrean „HQLLANDIA" 's Gravenlage, Tel. H 7614. Zitting van Vrijdag 17 Felr 0 m. werden veroordeeld Tjakko Schr., 26jaar, banketbakkersbe- diende te Sappemeer, tôt 10 boete of 10 dagen hechtenis. Willem T., 20 jaar, chauffeur te Mar- tenahoek, wegena miahandeling, tôt twee weken gev. David van D., 21 jaar, fabrieksarbeider te Foxhol, wegena diefstal, tôt twee maanden gev. Verder werden o.m. de volgende saken behandeld DIEFSTAL TE KALKWIJK. Harmannus H., 29 jaar en Harm Br., 26 jaar, arbeidera te Kalkwyk, thana beiden gedstineerd, hebben volgena de dagvaarding aldaar in 't begin van Januari j.l. met het oogmerk van woderrechtelijke toeBigening weggeDomen telkena 4én ef meer kippen, ongeveer negen atuks samen, van Arend Klein. De eerste bekl. heeft bovendien te Kalkwijk weggenomen op 17 Jan. j.l. drie kippen, eveneena van Arend Klein. Get. Klein kad 68 kippen De eerste bekl. woont naaat getuig®. Get.'a kippen liepsn ook wel eena op ket erf van dien beklaagde. Op een d»g vermiate get. 12 kippen en zoeht op het erf van den eersten bekl. naar ©verbljjfselen van kippen. Get. kree; zeven kippen terug van den eeraten bekl. eu drie van elders, blijkbaar andere kippen. Bekl. Harmannua H. zegt, dat zyn vrouwa zuster ziek waa en dat die lin had aan een bordje kippenaoep. De kippen van Klein werden opgepeu- zeid en de overblyfselen verbrsnd. Zoo oud tla ik word, doe ik het nooit weer, zegt de eerste bekl. Hy was bij de gemeentelyke kleiexklopperij, maar daar verdien je sok nog niks. Je moet eerat «en week rondgeloepen hebben v<J4r je aan het werk komt. Bekl. heeft drie kinderen, waarvan het oudate vyf jaren waa. De tweed* bekl. zegt, dat de beide bekl. door den woningnood te samen wonen en ook te zamen aten de kippen kwaman dai in één pot. Beide beklaegden bokennen. Het 0. M. eiacht tegen den eersten bekl. zes weken en tegen den tweeden bekl. vier weken gev. De heer mr. Ten Cate zegt, dat de kip pen in de achuur van bekl. kwamen, zoodat er wel ieta is toegeSigend, maar niet weg gonoœen. Spr. maent, dat hier alleen van verduistoring aprake kan zyn. Bovendien acht hy niet bewesen den diefstal in vereeniging. Van medeplieh- tigheid kan hier wel worden geaproken, riaar niet tan mededaderachap. Pl. w(j»t er nog op, dat de toeatand by beklaagde thuia niet heudbaar is. Pl. verzoekt vryspraak, subsidiair een De zelfzucht Is het kruis, waar aan wy genageld zyn. Nadruk verboden. 5.) De aanduidingea welke ik aoo by ge- legenheid waagde tegenover de gravin, werden goad opgenemen en 't achynt me toe, dat zy zich jeu neg heel goed herin- nert. Hoofdzaak ia dus den graaf voor je te winnen en dat aal, met jou par- •oenlyke eigenaekappen, wel niet zoo moeilyk zyn. Een vormelyke en publieke verloviDg kan dan immeri later, na kor- ten tyd, tet atand komen. Heeft Van Baaaewitg eenaaaal zyn woord gegeven, dan ataan wy veor eex voldengen fait. Gravin Hertha ia nu vyftien jaar, maar 't ia een beeldschoon kind en aeo goed ontwikkeld, dat er apoedig genoag aan- aeek om haar hand aal werden geda&n, zerg dua, dat jy anderen veor bent Wat innolyke eigenaehappen betreft, daarover kan ik nog geen oerdeei vormen. De kern ia ongetwyfeld goed, maar zy sahynt weinig aan vormen te heekten en ik vind, dat in deaen wel ieta in haar epvoeding ia Terzuimd. Zy ia soma nog erg uit- golaten en dol en graaf Baaaewitg sohynt daar nieta onbehoorlyka in te vindan. Dock je moet aelf maar zien en 't voer- naamste van allea ia, dat het kart van de jeDge dame nog vry ia. Je moet al heel siceht op je vader gelyken ala jou kleine geldbeete en direct ontalag uit de preventieve hechtenis. De r«:htb«nk begeeft zioh in raadknmor. In de reehtzaal teruggekeerd, deelt de prea. mede, dat de recktbank beveelt den 2den bekl. uit de voorl. hecht. te ontslaan, doeh dat «y geen termen vindt, om ook den eeraten bekl. tkans reeda ayn vrçheid terug te geven. OPLICHTING TE WE8TERBBOEK. Esdert ter V., 19 jaar. venter te Noord- breek, ataat terecht terzake, dat hy te Weaterbroek in Nov. j.l. met het oogmerk van wederreehtelijke beoordeeling Pieter Noordhoff heeft bewogen tôt de afgifte aan bekl. van een hoeveelheid aardappelen zenier directe betaling, door die afgifte in stryd met de waarheid te vragen in naam van d*n koopman Hartog Nyveen te Weaterbroek. Bekl. deed het voor- komen, alaof hy van Nyveen opdracht had die aardappelen voor diena rekening te halcn en te koopen. Niet versehenen. Verstek verleend. Get. Pieter Noordhoff vraagt f 30 aefeadevergoeiling van bekl. voor 10 H.L. aardappelen k f S. De président maakt get. duidelyk, dat hij dan voor deze zaak demieilie moet kiszen te Winschoten en dat men dan gewoonlyk domieilie kieat ter griffie van de reehthank. Da zegt op een vraag van den près., W kl bereid is daar domicilie te kiezen „dat weet ik niet". En op een vraag van den heer mr. Kloppenborg, of hy zulks niet doet, geeft get. hetzelfde antwoord. Dan wordt van de achadevergoeding afgestapt. Verder zegt get. dan, dat bekl. de aard appelen niet had gekregen, wanneer hy niet had gezegd, dat hy a® koeht voor Nyveen. Bekl. kocht 24 H.L. en ontvicg er 10 H.L. van. De overige 14 H.L. zijn nog by get. in de aehuur. Voor de 10 H.L. kreeg get. geen betaling. Als deze get. ia verhoord, versch^nt de bekl., die alanog ter zittiug wordt toegslaten. Bekl. zegt thana te Noerdbroek te wonen. Get. Noordhoff wordt thana opnieuw gehoord. Hy had aan de vrouw van Nyveen gezegd, dat de aardappelen 8 per H.L. koatten en daarom daeht get., dat het juist waa, dat bekl. ze voor Nyveen kwam halen. Get. Hartog Nijveen gaf geen opdracht aan bekl. om aardappelen van Noordhoff te halen. Bekl. zegt, dat Nyveen of hij de aar dappelen zou betalen. Nyveen zei aan bekl., dat die Nyveen zooveel van de winst kon geven als bekl. «elf verkooa. Get. Duifje Ksta de Vriea, vrouw van Nyveen, verkoeht twee H. L. aardappelen te Groningen. Haar man zei toen, dat zy zich niet met aardappelen moest bemoeien (by kon zyn kost wel andera 't niet lukt, dat het jeuge ding op sekcron dag met je dweept. Moet ik je nog verder uitleggen, wat aan groet geluk dazc varbintenis voor ona allen zeu zynî Gravin Hartha ia senig kind. Zy zal «eu oahitterande bruidachat mee ten huwelyk brengen en later eenige erfgename zyn. Daarmee zou tevens een eind komen aan dat leven van zorg en jangat. Het ia mogelijk en ik zelf ben soma geneigd het te gelooven, dat je oom Botho van Hardenegg te gronde gegaan ia en dat nooit iemand komt op- dagen om aanspraak te doen gelden op zyn bezit. Maar er kcmen ook uren en dagen, dat alleen de vooratâlling, dat 't eena andera loopen kon, my tôt vertwy- feling brengt. Denk eena Kurt, wat er dan van ona worden moest, aie dat ver- schrikkelyke eena gebaurde 1 Wy «ouden hedelaars zijn en wie weet, wat ont nog meer dreigde. Ik wil nieta te kort doen aan 't aandenken van je vader maar door zyn gulkeid en levemswyce zyn wy zoo ver gebraeht, dat een omkeeren ep den weg niet mogelyk ia. Zooala nu de zaken ataan, kan alleen een huwelyk, een seer ryk huwelyk, je redden in met ruat op aile mogelykkeden voorheid te zyn. Ik keb veor jou gehandeld en de baan zoover vrygemaakt, ala ik ken, 't ataat thana aan jou den laatsten, beslittenden atap te doen en ik ben xeker, dat je niet met jeugdige onhezonnenheid de vrueht van rayn langdurige bemoeiingen in dezen zult wegwerpen. Dua verwaeht je met greot veriangen je Moeder. Nieta andera dau huweiykaplannen en ▼reea voor apeken 1" bromde Kurt voer zieh heen, torwijl ky den brief epvouwd». e Alaof een menaeh idioot geuoeg moeat wesen zoo'n dertig jaar lacg ep een erfe- nia te waehten, 't ia of myn aiel en zaligheid er van afhangt me met dat verdienen) en naar aanltiding dearvau tel get. aan bekl. dat die aardappelen wel van Noordhoff kan koopen. Bekl. zegt. dat vrouw Nyveen zelf twee apint van de aardappelen kreeg eu niet betaalde. Get. Jan Brust zegt dat hij er by waa, dat bekl. zei. dat hij de aardappelen alleen weu hebben, want dan kon hy er m*er aan verdienen dan dat hy ze voor Nyveen wegbracht. Bekl. zegt, dat hy de aardappelen direct moest betalen of aan Noordhoff of aan Nyveen, dat waa Nyveen gelyk. Maar van dat betalen is niet gekomcn, zegt bekl. Nyveen zegt, dat het niet waar ia, wat bekl. zei omirent het betalen aan get. of aan Noordhoff. B»kl. zegt, dat vrouw Nyveen de aard appelen zou verkeopen eu dat hy ze naar Groningen moest brengen. Na nog heel wat vragen en antwoorden ia het weord aan het 0. M., dat tegen bekl, eiacht wogens opliehting twee mnd. gevangeniaatraf. Bekl. zegt desgevraagd wel f 30 aehade- vergeeding te willen betalen. Hij verzoekt een veorwaardelyke atraf. N. W. Ci. beroep mochten willen inatellen tegen de te nemen beslissing op het gedaan ver- zoek, zy nivt ontvankelijk verklaard lullen worden, als zij nitt op de in deze kenDisge- ving aangewezen zitting zijn versehenen, en dat derhalve het indienen van een be- zwaarachrift op den dag der zitting niet voldoende is. Slochteren, den 16 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. BROEKEMA. De Secretaria, H. SNATER. HUDERWfiT. Burgemeester en Wethouders der ge- meente Slochteren gezien art. 6, 2e lid, en art. 7 der Hinderwet Brengen ter kennis van belanghsbben- den, dat bij hunne vergadering is inge- komen een adres met bylagen van CHARLES SCHUTTE, Korenmolenaar te Foxham, houdende verabek om op het pereeel t» Foxham, kadaatraal bekand gemeente Slochteren, sectie I No. 1276, in zyne Korenmalerij eene Stoommachine te vervangen door een ELECTROMOTOR van 20 P.K., welk verzoek met de in art. 6 der Hinderwet genoemde bylagen ter aecre- tarie dezer gemeente ter image is neder- gelegd t dat door hen'aan de belanghebbenden op Donderdag 2 Maart 1922, dea voorm. te 11 uur, in het Gemeentehuie gslegen- heid zal worden gegeven om de bezwaren in te brengen, die by hen tegen de op- richting op het aangeduid pereeel, van de hier voor gsnoemde inrichting mochten bestaan, kunnende by die gelegenheid zoowel de verzoekera ala zy die bezwaren inbrengen, hunne bezwaren mondeling en achriftelyk toeiichten. De schrifturen, die te dezer zake by Burgemeester en Wethouders mochten inkomen, zullen vanaf den 27 Febr. a.s. ter secretarie der gemeente voor den verzoeker zoowel ail voor heu die bezwaren inbrengen, ter Wage liggen. Belanghebbenden worden er nadrufeke- lrjk op gewezen, dat ingeval zy hooger kind to verloven. Noen, bssto marna op een dag meor of minder zal 't mot dien doftigen graaf Baaaewitg niot aankomen." Hy acheldo zyn oppaaaor ex liât zish door hom kelpen by het kleedon. Hy wilde zyn bezook by de familio Stillor niet in uniform afat«kon, omdat hij wist, dat de mensohen in deze kloine oude residentio er soms zeer kleinateed- ache begrippen op na hielden. Als daar een officier in de woDing dier eevoudige menschen kwam, konden de buren mis- achien de hoofden wel by elkaar steken en allarhande praatjos de rondte laten doen. Bruining had zich godurendo don hoelon dag niot laton lien an ofaohoon Har- donogg daaruit wol begreep, dat zijn vriond nog ontstomd waa, vond hy 't wogbly von van don beeldhouwor goonazina onaangonsam. Want niots zou hom zoo pynlyk goweeat zyn dan bjjvoorbeeld son opgedrongon goloide van Braining, mee naar den sahilder too. De schcmering bogon te vallon, toon hy hot onaanzionlyke, in een amalle atraat gelogen huia botrad, dat hom waa aan gewezen als do woning der familio Stillor. Hot boatoxd uit drie verdiepingen on do bovenato zou bowoond zyn door Baltkazar Stillor. Do oxdo, uitgoaloton wonteltrap kraakto ondor de sohredon van den offi- cior. De heelo omgoving droeg duidelyk do sporen van armoede. Do» to leven- diger was oehtor Hardenegg 'a vorraaing, toen hij ue huiadeur binnoxtrad, die door Margaretha vriendelyk werd goopend. Wel waren de kamera nedorig en b&- acbeiden, on op ouderwetaoho manier go- bouwd, maar de inriehting ervan getuigde ontogenzeggolyk van veel amaak. Eu 't waa zooala Bruining het gisteron al uigedrukt had, een uiterat gozellige cm- geving. Niet alleen dat ailes er kenrig zindelyk uitzag, ook versehillende voor Men meldt uit Harlingen Maandag ia in de bouwbedryven an fitaking uitgebroken onder de timmerlie- denmetaolaara, aohilders en opperlieden. Do patroons hadden het loon verlaagd met 4 oent per uur. De stakiug is algemoen. In de Vinkenbuurt te Utreeht werd Maandagmorgen vroeg tijdens eon veoht- party tuaschen een bewoner en de fami- lieleden van diena gewezon meiaja, dat na moeder geworden te ayn door den man was verlaten, een sehot gehoord. De bewusto bewoner werd opgenomen met een aehotwond in den rug. Do broeder van het meisje werd met een revolver in de hand aangetroffen doch ontkent gssehoten te hebben. Volgens zyn bowering heeft hy den gewonde de revolver ontrukt. By een veehouder in de gemeente Schoterland kwamen Vrydag j.l. twee veldarbeiders een gave vragen. De boer vroeg of ze niet liever werk hadden, by v. tegeD een weekloon van f 13. Dat wilden ze graag. De boer beod hua daarop werk aan togen «en weekloon van f 15 hij vorwaohtto zo Maandagmor gen to 7 uur. Toon kwamen do bezwaren, de een had dit, de andere dat, met het gevolg, dat bot aanbod door de arbeidera afgealagen werd. By informatie bleek don boer, dat een der arbeidora 8 kosisn op stal heeft en baidon per week 10 atoun uit da werk- loozenkaa genisten. Op het station Heerenveen werd Zondagavond een postkar voor brieven- malen door een trein aangereden en vrijwel verbrijzeld. Geen persoonlyke ongolukken. Men wyt het ongevai aan de slechte stationsverlichtiog. Te Nieuw-Amaterdam is door on- bekende oorzaak de boerderij, bewoond door den landbouwer Van Wieringen, afgebrand. De commissaris van politïe in de 4de afdeeling te 's Gravenhage deelt mee, dat bij hem klachten zijn ingekomen over kooplieden, die met een auto en een worpen, dia tôt smaak on veraioring in de kamera waren aangobraoht, getuigden van oen zoer amaakvol oordeel. Er waa nieta van die met moeite nagoaapto vuor- naamheid, die geen nadoro aanduiding beheoft, dock waaraehtor ovoral de armoeda te voorachynt komt. Hoe langer mon vortoefde in deze go zellige vertrekken, hoa behaaglijker men er zich ging gevoelen en zelfs 't uitzicht op een menigte schoorsteenen deed maar nauwelijks de gedaehte opkomen, op een derde verdieping te zijn. „U kunt niet gelooven. hoe dikwyls vader al naar u govraagd heeft," babbelde Margaretha. ,Hoe langer hy sprookt ovor die ge- bourtenis van gisteron, hoe vreeaelgkar hy dis vindt, in achrille kleuron staat die hem voor dan gsost en uw holden- mood is waarlyk fabelaohtig groot ge- woost." »En hoe maakt hot uw suster vrotg Hardenegg, die vergeefs naar Elfriode had omgezisn. D» achrik haoft kaar toob, hoop ik geon kwaad godaan ,0 noon Zy is de moodigsto an vor- ■tandigato van ona alkn, ofaehoon men kaar dat niot diroot aanziet. Maar zjj zit daarbinnen to praten mot dea studont en als die twee by elkaar zyn, vergeten ze vaak ailes om zioh heen. Kom maar mynhaer d# luitonant, we willen zs «ans verrassen. Ean onaangenaam gevoel waa over Hardenegg gekomon. zondor dat hij self nog wist, dat een gevoel van ijverzucht was. Toen Margaretha do deur eener aangrenzande kamar oponstiet, atroomde zyn blood sncllez, alsof hij ieta zeer onge- woona on zeer bijzondera moest zien. En toeh was ailes, wat hij daar voor zich zag, zoo gewoon mogelyk. In een hoek bij 't raam zat Elfriode, rijtuig rondgaan en coupons atoffen hebben verkoeht, welke atofïen later blyken veel te duur betaald te zyn, daar zy van inférieure qualiteit zyn, terwyl men ook tracht met de maat te mialeiden. Die kooplieden vsrvoogen zich in hoofd zaak bij hen, die pas uit Indiê terugge» keerd zijn. Versehillende verlofgangers hebben aldus reeda honderden guldena schade geleden. Aan de yzer- en metaalgieterg te Alkmaar had een ernatig ongeluk plaats. Doordat een spiritualamp ontplofte, kreeg een der werklioden ernstige verwondingen aan een zyner oogen, met vermeedelyk gevolg, dat voor het behoud van ket oog wordt govreead. Een bijzonder handige dief heeft zioh in het bagagedepôt in de Gare do Lyon van eon koffertje met juweelen, ter waardo van 100 duizend fra. meester go- maakt. Een reizigster had in afwaohting van het vertrek van dan avondtrein naar Nice, 's middag haar koffertje in dépôt gegeven, met twee parapluie's en een stok. Zy ontving een reçu no. 50. Daarna fing zij naar de restauratie-zaal om te eten en kwam na aan paar uur haar bagage weer ophaleu. Deze was echter niet te vinden. Het personeel herinnerde zich dat een portier van een groot hôtel in de buurt, de koff*r, etc. had afgehaald. Deze por tier werd gevonden hy verklaarde, dat in de vestibule van zyn hôtel een heer naar hem was toegekemen en hem ge zegd had Haal mijn bagage, die in het Gare de Lyon ataat, het zyn een bruin leeren koffer, twee paraplues en een stok. Het bewtjsje heb ik verloren, maar het is no 50". De portier ging naar het station en kreeg heel gemakkelyk daar hy daar bekend was de bagage fonder ket bewijsnummer, die hij naar zyn hôtel braoht. Even daarna vertrok de bewuste hoer per taxi. Men achrijft uit Ammerstel Zaterdag werd ona andera zoo rustig dorpje in opschudding gebraeht, door een handig eplichter. Een aîa heer gekleed individu, voor- gevende belaating-ambtenaar te zyn, komt zich namelijk by al van wien ky vermoedt, dat zy tabak en sigaren verkoopen, aan- dienen, met de mededeeling dat xy bin- nenkort, als het tabakswetje in werking komt, evenala thana herbergiera, boven hunne deuren moeten aanbrongen een plaatje met opschrift tabaksvergunning", welke hy bij zieh heeft, en waarvoor een gulden moet betaald worden. Byna allen liepen er in waarna ons heertje zich ijlings uit de voeten maakte in de riohting van de epoorweghalte. Juiat eehter verapreidde zioh het ge- rueht, dat enkele bladen voor een dergelyk individu hadden gewaarsehuwd en daar- door was de verwa^ring kompleet. Men liep te hoop, overlegde overluid en zeer met de handen gevouwen in den schoot en de atralen der ondergaande ion be- sekenen nog juist hsxr praehtig blond haar. Enkele paasen van haar verwyderd leunde een jonge man met den rug togen een kast. Hy was in 't donker gekleed en Elfriede zag, met een peinzende uit- drukking in haar oogen, naar hem op. Hardenegg keek van den drempel af met Beherpen blik naar dien joDgen man. Werkeiyk, als dat een mededinger was geweest, zou 't nauwelyks de mèaite waard zyn met hem den stryd aan te binden. Zyn geatalte was lang, maar mager, miate aile gezethoid om wat im- poneerend te lijken, en zyn bleeke ge- laatstrekken waren heelemaal niet zoo, dat ze op acheonheid konden aanspraak maken. Zyn hoog voorhoofd evenwel en zyn ernatige gryze oogen waren aohoon, en maakten indruk. Maar 't waa toch geen persoonlijkheid, waarop een jong meisje gauw verliefd zou raken. Elfriede vertoonde by den onverwaeh- ten aanblik van den bezoeker niet de minate verwarring. Zij atond op an heette Hardenegg, die zyne exuus aan- bood voor zyn storen, met rustige vrien- delykheid welkom. „Vader is nog in «yn atelier, maar ik zal hem waarsehuwen", sprat ze. „Veroorloof my, mynheer Van Harde- negg, u veer te stellen onzen vriend Johannes Werner, theologisch student." De officier wilde sleehts aen styve buiging maken, maar de theoloog sprak met vrymoedige harteljjkheid BUw naam heeft hier in huis reeda een goeden klank, mynheer. U hebt dezen beaten oen grooten dianst bewezen". Daar Hardenegg zag, dat hy mot den jongen man alleen waa, was hy er on- middelyk op bedaeht een iotwat «pottendon toon aan te alaan. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1922 | | pagina 1