Chr. Historischs Unie BOELDAG MACHINES en flereedsctiappen, Jaarl. Ledenvergadering Volksondtiwijs op Maanday 3 Juli a.s steeds de grootste attractie is? G Y M NAS TIEKSCH Prachtig mooi Kinderwerk B. DIJK, Onderlinga Spiegeiglas-Ver- zekering 8 S. a s. Diiisdag 4 Juii, in 't BONTEHUIS VERGADERING 19| Vrijzinnige Kiezers! |19 191 lijst 19. jl9 Weet U dat JJ.WORTELBOER SAPPEMEER Rîjglaarsjes, 1 band met lak, en Derby Molières. Schoenhandel, Hoogezand. Ulticieele .Publication. lugezonden stukkeu. Burgeriijke fâtaud Ned. Ver. tôt afsch. y. Aie. Draaken te HOOGEZAND afd. Hoogezand. FABER te Hoogezand. EEN CONSEB VATIEVE PARTIJ, Yrijzinnig-JDemocratische lyst, dat is Artikel 150 der Kieswet luidt: Ho die opzetteiyk zich voor een and*>r mtgevende aan eene krachtens wettelyis vooischnft uitgeschreven verkiezing deelnesmt wordt gestraft met gevaugenisstcaf van ten hoogste een jaar. PREDIE.BJEUKTEN. ADVERTENTIËN. Afil, Hoogezand en Sappemeer en de Afd. J, V. 0. Prov. Meeting te Winschoten. Effectvolle verlichtïng. WIEUWSTE MUZIFiK. -■ :'-v' v - - 'W WT1 Mr.m Hoo«ezand. Onder zeer slechte weeraomstandigheden hield de S. D. A. P Zondag een openluehtmee- ting op het sportterrein. Toen om plrn. 5 uur de meeting zou aan- vangen, waa er nog geen publiek en siroomde de regen. Eyeu daarna echter klaarde het weer op en be- gon eok liet publiek op te komen. Toen om half 6 de meeting door den heer J. F. y. Delden werd ge- opend, waren ongeveer 260 per sonen aanwezig. Het woord werd eerst gevoerd door den heer K. Vorrink van Am sterdam. In een boeiende redè, van 't begin tôt 't eind met aandacht gevolgd, schetste hij de strijd en het doel van de socialistische ar- beiderabewegingen. De tweede redenaar mevr. Blek- kink van Amsterdam, hield zich in 't bijzender bezig met de positie van de vrouw bjj de a.s. verkie- zingen, Ook zij oogstte veel bijval. De xangvereeniging #De Volks- stem", dir. de heer ten Gâte, zong een viertal liederen. De heer van Delden braeht in een slotweord dank aan de sport- eommissie voor het afstaan van het terrein. Trots het slechte weer was de meeting dus toch nog ge- slaagd. De Bioseoop heeft voor de komende feesten in Hoogezand een buitengewoon programma. Vanaf Vrydag 7 tôt en met Woensdag 12 Juli wordt daar de film „Het oude Nest" vertoond, een spel van ouderliefde en leed. Deze film die in zjjn geheel genomen, een baan- breeker voor een nieuwe richting in de ciuomatografie genoemd kan worden, is bedoeld om op bread uitgesponnen wijze ons te herinne- ren aan het „Eert Uw Vader en Moeder. Naar we vernemen is de film speeiaal voor het openings- programma van het Tuschinski theater te Amsterdam, aangekocht door de Nederl. Bioscooptrust, in de bioseoopbranche beide de fraaiste en grootst© ondernemingen van Europa. We wenschen den heer Milius ala dank voor zijn streven om iets buitengewoons te brengen, met deze film veel succès. De advertentie in dit blad licht U omtrent een en ander nader in. Naar wjj vernemen heeft het Bestuur der Christelijke school te Martenskoek tegenover de Sport, oemmissie bezwaar gemaakt om deel te neasen aan de zangdemon- stratie op a. s. viijdag, indien dat sehoolfeest gecombineerd wordt met de kermis. De Sporteommissie toonde in dit opziekt eehter zeer welwillende tegemoetkoming en heeft bepaald, dat de kermis Vrijdag niet eerder zal worden geopend dan nadat het kinderfeest is afgeloopen. Sappemeer. Yoor het morgen (Zondag) alhier te houden concours hippique zijn een veertigtal paarden aangeven. De V. vj V. is wederom in actie. Liot het weer ziek de geheele week slecht aanzien, 't was of ook dat beinvloed werd en het vele werk der Y. v. V. niet in duigen wilde laten vallon, Af en toe een buitje, doeh het weer was goed te noemen. Om 1 uur des middags begon het publiek reeds op te zetten, wat om 5 aur sterk iu aantal vermeerderde. Immers den heer v. Pottum ging met zjjn luehtballon ten dien ure het luehtruim kiezen. Voorwaar een astraetie 't welk honderden men- sehen naar het sportterein lokte. Met het oog op de windrickting nog even den ballon naar het andere einde van 't veld brengen, en dan daar gaat ie. Statig zweetde de ballon met den heer v. Pottum in westelyke richting om straks te Westeriee neer te dalen. Voor de opstijging wsrden de heer en mevr. v. Pottum een bloemenhuldo aan- gebodeu. En dan Zakenmen- sehen hebben steeds iets niews en de gelegenheid om uit het luehtruim strooibiljetten te laten vallen, komt hier te Sappemeer zelden voor. De fa. G. Hensen en J. J. Wortelboer lieten door den heer v. Pottum een aantal circulaires van uit het lueht ruim op het publiek neer strooien, waarbij waren met bons voor fraaie cadeaux. Voorwaar een aardige reclame. Of er gelukkige bezitters bij waren is ons nog niet ter oore gekomen. Ook de schoolkinderen werden niet vergeten en of de kleinen ge- notenî De glundere geziehtjes zeiden reeds gsnoeg. De gondelvaart zoo statieus trok een groote menigte belangstelling. Evenals voorgaande jaar was ook deze gondeltocht schitterend. Het oudste tooneelgezelscbap van Nedcrland, de firma Bakker, onder eminente leiding van den heer Albert Bakker, mag zich op de kermis, evenals andere jaren, weer verheugen in een zeer groot bezoek. De ruime schouwburgtent is ieder avond vrij goed gevuld, en het publiek gaat dankbaar naar huis. Heden, Zaterdagavond, gaat het successtuk „De twee straatjongens" en Zondagavond „Door tantes op- gevoed". Naar wij vernemen is de voorstelling Zondagavond zoo vroeg afgeloopen, dat het vuurwerk kan worden bijgewoond. Zondagmiddag om 4 uur wordt een kindervoor stelling gegeven, en zal „de Too- verfee'' worden gespeeld, terwijl Maandagavond tôt slot zal worden opgevoerd het mooie stuk „schul- dige liefde" benevens het klucht- spel „Hannes van Scheveningen." Kaarten voor de voorstellingen worden dagelijks afgegeven. Wij wenschen het gezelschap Bakker ook verder de belangstelling die zij verdient. Zuidbroek. Ten overstaan van den heer P. Drenth, notaris te Zuidbroek werd Donderdagmiddag in,het café ,,'t Oude Rechthuis" aldaar de Zuidbroekster verloting gehouden, vanwege de vereeniging van Volksvermaaen. Hieronder laten wij eenige nummers volgen waarop hoofdprijzèn zijn gevallen. No. 7457 paard met dogeart en tuig compleet, 9722 drie-jang paard, 7682 Twenter paard, 5889 enter paard, 1577 hooihark, 9578 dames rijwiel, 3055 heeren rijw.el, 8623 dames rijwiel. 4009 heerenrijwial, 1216 dames rijwiel, 5547 heeren rijwiel, 1588 dames rijwiel, 704 heeren rijwiel, 4721 trapnaaimachine 8241 Bureau ministre, 9335 Ameri- kaansche ploeg, 706 handnaaima- ehine, 2752 broedmachine, 5416 waschmachine, 8672 windmolen, 1771 paardetuig met blank beslag, 9110 Amerikaanscne ploeg, 6377 kunstmoeder, 5549 handnaaimachine 5918 twee leeron halsboogen, 9349 kettingegge, 5709 eikenhouten taiel, 459 karpet, 9653 kookkachel; 1309 compleet blauw servies, 7720 leu- ningstoel, 968 ploeg, 6633 wollen deken, 1004 pendule, 4167 ruststoel, 2166 kleerhanger, enz. enz. Ten overstaan van den heer P. Drenth, notaris te Zuidbroek, werd Woensdagavoad iu het café Kraater aldaar, ten verzoeke van den heer I. Tinga te Hoogezand voor den tijd van zes jaren publiek verhuurd: ruim 87 H.A. Groen- en Bouwland, gelegen onder Munten- dam. In elf pereeelen verhuurd voor te sameu f 1984.per jaar, aan verschillende personen. btsmuitng. Burgemeester en Wethouders v*n Sloehtsren brengen ter openoare ken- nia, dalkop Woensdag, 5 J uh 1922, van des morgens ackt uur tôt des n»- middagu zgf uur, aal gesemeden de steuiinmg ter verkiezing van de ÏWeede'Kamea der Stateu-Gener&al. Stemplnht. Herinnerd wordt aan de ver- plichting, opgslegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, aie veigens de kiezersipst Devoegt is tôt ae keu&e mede te werken, zich bmnen den voor de stemmmg bepaaldén tijd ter uiioefening van kieerecnt moet aanmelden bij het sterabure.-.u m het voor hem op de kiszerahjat aangewezen stemdistrici. De kiezer, die met voldcet aan de verplicnting opgelegd oij art. 72, tweede iid, wordt, tenzxj den rechter van eene geidige reden van verhin- dering bijjkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie guiden. Indien tijdeus het plegen van de overtreding nog geen twae jaren zjjn verloopen sedert eene vroegere veroordeeimg van den schuldige we- gens geijjke overtreding onherroe- peitjk is geworden, of de deswege opgeiegde geldboete vrgwiliig is be- taaid, wordt geldboete van ten hoogste tien guiden opgelegd. De uitspraak is aan hooger be- roep noch cassatie onder worpen. Indien de suaf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven bakiaagde, wordt eene aeimfteligke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplich- ting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in net vervoig te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openb&ar mmisterie beteekend op de wijze, voorgesedreven ug art. 144 van het Wetboek vanstrafvordering. Tevens wordt de aandaeût ge- vestig op artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht luidende &iociiteren, 26 Juni 1922. Hurgemetster eii VVethouders y0C,r. noemd, De Burgemeester, H. BNO.Ï.KEMA De Secretaris, H. SNATER. Verkiozing Tweede Eamer. De Burgemeester van Sappemeer brsngt ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeenfe voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afiruk of afschrift verkrijgbaar is gesteld de alphabetische iijst van kiezers, aan wie voor de aanstaande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanwege deze gemeente een oproe- pingskaart is gezonden en wh-r R8im ni<"t voorkomt op de kiezers- lijat dezer gemeente. Slochteren, den 26 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, Van der Hoop van Slogiiteren Da Burgemeester der gemoente Hoogezand brengt, ter voldoening aan art. 57f dsr Kieswet, t.er open- bare kennis. dat de lijst, waarop vorm ld zijn de kiezers, aan wie ingevolge art. 57d van voormelde wet een oproepingskaart vocr de stsmming van ledea voor de Tweede Kfirnor der Staten Generaal is toe- gezonden op de Sacretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en t'gon betaling der kosten, in afdruk of afschrift, verkrijgbaar is. Hoogezand 30 Juni 1922. STEMM1NG voor de Tweede kamer der Staten-Generaal. Dv Burgameerter der gemeente Hoogezand brengt, ter voldoening aan het voorschrift van het laatste lid van art. 53 der Kieswet, ter opanbare kennis, dat de verkiezing ven de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en wel in dwti kieskriug Groningen, wiartoe d,>ze gemeente behoort, zal plaats hebbn op Woensdag den 5 Jrli e.k., des voormiddags van acht tôt des na- middngs vijf uur. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt als volgt: Hij die opzettelijk zich voor een ■under uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorachrift uitge- schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een juar. Met nadruk wordt herinnerd aan d« verplichtiug, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswat, luidsnde als volgt: Iedar die volgens de kiezerslrjst bevoegd is tôt de keaz» mede te werken, is vi-rplicht zich binnen den voor de stemming bepsalden tijd ter uitoefening van sijn kies- lecht aan te mulden bij het stem- bureau van het voor hem op de kiezsrslijst aan gegeven stemdistrict, behalve in het geval, voorzien b(j art. 61 of bg het bestaan van eene geidige reden van verhindering. Hoogeza jd, den 30 Juni 1922. KIESVERRICHTINGEN. De Burg<jmeesîer der gemeente Hoogezand herinnert personen bij wie en besluurders van bijzondera ondernemingen en instellingen, waarbfj personen, die den !e»ft(jd van vijf-en-twintig jareD hebben bereikt, in diensibetrekking zijn, voor zoover niet bij algemeeuen m&stregol van bestuur vrijstelling is verleend. dat zij volgens art. 55 der Kieswet verplicht zijn te zorgen, dat ieder van d îzen, die bevoegd is tôt een te heuden stemming mede te werken. gedurende ten minste twee achtereecvolgende uran des voormiddaga en vijf uren des na- middags daartoe gelegenheid vinde. Voorts dat genoemde personen en bestuurders volgens art. 56 van genoemde wet verplicht zijn, voor zoover arbeid wordt verrieht in fabrieken of werkplaatsen, te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éèn arbeidslokaal, gedurende twee werk- dagen vôôr, en op den tôt stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnentwege onderteekende iijst, de uren, in art. 55 bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgawijze of voor allen ge- zamenlijk. Nog wordt in herinnering ge- bracht, dat volgens art. 151 der Kieswet overtreding van de artt. 55 en 56 dezer wordt gestraft met hechtems van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-zeventig guiden. Hoogezand. den 30 Juni 1922. M. de R. Namens het bestuur der visch- club „Hengelsport Martenshoek en Omstreken" verzoek ik onderstaande in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Na een oproeping, vorige week door enkele liefhebbers van de Hengelsport gedaan, te geraken tôt de oprichting van een vischclub is zulks jd. Maandagavond in 't café Rubingh te Martenshoek geschied. Aanvaukelijk zyn 15 liefhebbers tôt de nieuw gevormde club toegetreden, welk aantal na de vele toezeggingen van verschillende kant gedaan, wel spoedig aanmerkelijk uitgebreid zal worden. Tôt voorloopige bestuurs- leden werden benoemd de Heeren O. J. van Deemter, F. Dijk en B. Hensen, welk bestuur zich bereeds aan 't werk heeft gesteld aan sta- tuten enz. om de nieuwe vereeniging te ontwerpen, teneinde een schéma van plannen in de eerstvolgende vergadering den leden ter goed- keuring aan te kunnen bieden. De nieuwe vereeniging stelt zich ten deel de belaugen der visscherfl te Martenshoek en omstreken te be- vorderen als daar is: Verbetering der vischstand door uitpoten van viseh etc., het pachten voor de leden van geschikte visch- terreinen enz. enz., daar ze zoowel zich ten doel stelt voor de belangen te zorgen voor hen die met de liengel als voor hen die met netten denken te visschen. De plannen zullen echter in de eerstvolgende vergadering verder besproken en definitief vastgesteld worden. Uit ailes blijkt echter dat deze vischclub in een sedert lang gevoelde behosfte voorziet en een nog werkzaam ter- rein voor zich heeft. Intusschen bestaat er nog gelegenheid voor aangifte van lidmaatschap bij een der bestuursleden of in 't café Rubingh. De eerstvolgende verga dering zal per advertentie nader worden aangekondigd Namens het bestuur B. HENSEN. SAPPEMEER, 23—29 Juni. Geboren Harm z. v. Hinderikus Bruining en Egbertien Brouwer Willem, z. v. Corneiis Huishof en Anna Tempel Meiltje, d. v. Ritske Bakker eu Geertje van de. Laan. Getrouwd Gerit Veentjer en Jacoba Bakema. HOOGEZAND, 23—28 Juni. Geboren Tekla Erederika Ti- bina, d. v. Jozeph Bulle en Afina Fr. Reisman Wietse, z. v. Jan Massink en Zwaantje Stol Jan, z. Meinardus Lutterop en Hinderkien Gangema - Hendrik, z. v. Karsien Luttje en Janna van der Velde Monje, d. v. Jan Mulder en Jantje Jeltes Teupkina Johanna, d. v. Pieter Er. Kuipers en Jantina Bis- schop Maria Jacoba, jd. v. Evert van Kalsbeek en Trijntje Lammerts. Ondertrouwd Grabrand Weem- hofl eu Geertje op de Dijk, wed. van Tamme Weemhoff beiden van Foxholsterbosch Andréas Alb. Smit van Groningen en Tekla Mar- garetha Koeneman van Hoogezand oui. te Groningen. Getrouwd Andréas Jac. Bonting en Catharina Tekla Visscher. SLOCHTEREN, 23—29 Juni. Geboren Gerrit, z. lv. E. Boe- rema en E de Boer Schildwolde Tietje, d. v. S. H. van der Veen en T. de Jong, Oversshild Derkie, d. V. W. Dekena en H. ilekext, Eoxham. Ondertrouwd Eltjo Briek 22 j. en Jantje Smit 22 j. beiden van Siddeburen Derk Hogenberg 21 j. Westerbroek en Sijke Zwaneveld 18 j. Seharmer. Getrouwd Eerke Louters 32 j. en Martje Hartenhof 31 j. beiden van Schildwold Derk Wilde boer 27 j. Weesp en Anna Cost 30 j. Kolham Herman Blaauw 27 j. Sint Annen en Gerharde Cost 25 j. Kol ham. Overieden Johanna pledderman 90 j. wed. van Jakob Jager, Sidde buren Jan Mulder 82 j.echtg. van Hinderkien de Vries, Seharmer Siebedina 3 mnd. d. v. J. Laning en F. Geuze, Siddeburen. Zondag Si Juli. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds. Franke. Sappemeer v.m. 10 uur ds. van der Ploeg Groningen. Engelbert, Kropswolde Kieiwindeweer, v.m 10 uur ds. Tiddens Kolham v.m. 10 uur ds. Bloem- hoff. HarktsodeSeharmer av. 8 uur (niewe tijd) ds. Bloemhofi Tekst Ps. 56 7 Onderwerp „Duivevleugelen." Zuidbroek v.m. 91/2 uur ds. Stratingh van Noerdbroek. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur. ds. F. ten Oate. Ger. Gem. Sappemeer v.m. 9 t/g uur ds. Spoelstra Nam. 5 uur ds. Spoelstra. Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek Sappemeer. V.m. 10 uur de heer v. d. Goot van Groningen. N.m. 5 uur geen dienst. Muntendam 91g uur de heer J. Jager. N.m. 51/2 uur de heer J. Jager. XOlfiAU den 2 Juli allen naar onze Gezamenlijke fietstocht. Vertrek 's morgens 11 uur (preeies) Borger- compagniesterbrug. in het perceel B No. 78, Noordzijde aldaar, aan de voorm. worstenfa- briek van HELMER Co., op aan- ataanden DONSEBDiti 6 JULI, 's nam. 2 uur, tegen contante betaling van All« voor het fabrfceeren en conserveeren van lijne vleescliwaren benoodigde bestaande hootdzakelijk in 1 Electr. MOTOR (3 P.K met toebehooren, 1 DRIJFAS met dito, geheel «ompleet, VLEESCHMA- CHINE, KOOKPOT, 4 WERK- TAFELS, 2 stel SCHOUDERVOR- MEN, nieuwe BASCULE met ge- wichten, EMMERS, VATEN, BUS- SEN, KANTOORMEUBELEN, enz. Te bezien een uur vôér den ver- koop. 'ideheel is tevens tôt as. Dinsdag 4 Juli, uit de hand te koop, te bevragen te Hoogezaud ten Kan- tore van T. AGTEEBOS Jr. van de 's avonds 8 uur, te SAPPEMEER. Agenda Verslag van den Penûingmeester. Bestuursverkiezing. Bespreking toestand der kas. Namens 't Bestuur E. RUDING. 's avonds 8 uur, in 't Hôtel van den Heer De Vrijheidsbond heeft aan het Vrijzinnig beginsel onnoemlijk veel schade gedaan. Door zijn toedoen werden 10 Liberalen in de Eerste Kamer vervangen door vertegenwoordigers der Rechtsche pai'tijen, en dat terwijl de zoogenaamde groote partij den strijd beweert te voeren tegen „Zwart", zooals zij de reehtschen noemt. Hieruit blijkt dat de Vrijheidsbond is die het Vrijzinnig beginsel in den steek laat. Stelt ge prijs op veriegenwoordiging door werkel(jk Vrijzinnige afgevaardigden, stemt dan 5 Juli op de NIZET's Saloicaroissel J In Brnla en Zwart

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1922 | | pagina 2