G. BOERMA - Slochteren Aardappelen, Groenten en Brandstoffen. „Atlanta" Pudding SPORT-ARTIKELEN Algemeene Vergadering Onder. Huurwaarborgmij. op Zaterdag 15 Juli 1922 Dr. TAK Gratis Nieuws- en Advertentleblad* Offlcieel Orgaan voor Hoogezand, Sappemeer en Slochteren Van Paarden, Rywielen, Landbouw- werktuigen, Gouden- en Zilveren voorwerpen, enz. Groningen. - Hooge der A 13. Nu is het tijd Spaarkas „COJOBA" Hoofd-flgent W. 8ENINK - Z.z. D 71 Hoogezand. Het geiieim van den Violist praktijk hervat. Waterman en Swan Vulpenhouders 62e .Jaargang ZATEKBAtf 15 JUL1 1922 Oplaag 8000 exemplaren. No. 43 Brukker-Uitg-ever T, K. EEËMEE FIJNSTE KWALITEIT. Officieele Publicatiën. „Eendracht maakt macht" N. A. Grroeneveld iu KKJEMEK's Boekhandel, Sappemeer. wordt huis aan huis aelezesi te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Wesierbroak, Foxiiol, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, SiddaburenHélium, So^ildwuide, Kateia Faxham, Soharmer, Harkstede, Lageiand, Qversohild, NOORDBROEK, ZUiOBRQEK, MUNTENDAM, ans Dit BLAD veraehijnt iederen ZATERDAG. ADVERTENTIËN 1—6 regeU 50 cent, ieder regel meer 10 cent. Franco per post, 1.20 per jaar. SAPPEMEER. - Tel. 418. Insending van advertenties Vrijdagsmiddags voor 12 uur. "Wederverkoopers dienen hunne aanvraag voor den ver- koop dezer loten te richten tôt den Administrateur de heer M. ROUEES te Sappemeer. Opdat men niet wordt teleur gesteld, Is het zaak dat men de BRANDSTOFFEN tijdig bestelt. Want is het straks koud, en de brandstof niet présent, Dan gaat men pas op loop, zoo is men gewend. En is het straks winter, (de heeren houden 't vast) Dan komt er een duitje bij, tôt iedereens laat. Dus geeft op thans Ow behoefte, en dan is men wis, Als de winter straks nadert, dat de Brandstof er is. FEUILLETON. Gevonden ADVERTENTIËN. OOST-GO Voor het plaatsen van Advertentlën betreffende Handel en Nljverheid fa voor de stad Groningen alleen gerechtfgd het algemeen Advertentiobureau van H. WE8TENB0RG, Munnekeholm 8, Groningen, Tel. 772. Voor Advertentiën en Réclamés hviten de provincie Groningen is alleen gerechtigd hel Advertentiebureau „HOLLANI)IA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. Tweede Sroote Sappemeerster Verloting (Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 19 Juni 1922, No. 144). Beleefd aanbevelend, om zich nuttige en doelmatige aan te schaffen. Vraagt inlichtingen Burgemeester en Wethoudera der gemeente Slochteren Gezien art 6, 2e lid en art. 7 der Hinderwet Brengen ter kennia van de inge- zetenen dezer gemeente dat bg hunne vergadering ia in- gekomen een verzoek van W. SMIT te Hoogezand om op het perceel gelegen te Kolham kadaatraal bekend gemeente Slochteren, Sectie 1* no. 641 eene brood- koek- en banket- bakkerij te mogen oprichten, welk verzoek met de *n artikel 8 der wet genoemde bijlagen ter aecretarie dezer gemeente ter inzage ia gelegd dat door hen aan de belangheb- benden op den 26 Juli 1922, des voormiddaga te elf uur, in het (le* meentehuis gelegenheid zal worden gegeven om de bezwaren in te bren gen, die bg hen tegen de oprichting op het aangeduid perceel van de hiervoor genoemde inrichting moch- ten beataan, kunnende bij die ge legenheid zoowel de verzoekers ala sij die bezwaren inbrengen, hunne bezwaren mondeling en schriftelijk toelichten. De schrifturen, die te dezer zake bij Burgemeeater en Wethoudera mochten inkomen, aullen van den 22 Juni a.a. ter aecretarie der gemeente voor den verzoeker zoowel ala voor hen die bezwaren inbrengen, ter inzage liggen. Belangbebbenden worden er na- drukkelijk op gewezen, dat ingeval zij hooger beroep mochten willen iùatullen tegen de te nemen beslis- uiag op het gedaan verzoek, zij niet ontvankelgk verklaard zulien wor den, ala zij niet op de in deze kenniageving aangewezen zitting zijn verachenon, en dat derhalve het indienen van een bezwaar schrift op den dag der zitting niet voldoende ia. Slochteren, den 11 Juni 1922. Burgemeeater eu Wethoudera voor- noemd H. BROEKEMA. De Secretaria H. SNATER. ZITTING Centraal Stembureau. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem- bureau, optredende als Centraal- Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, maakt bekend, dat het Centraal stem bureau een zitting zal houden in het Gemeentehuis op Woensdag den 19 juli a. s. des voormiddaga te 11 uur, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, noodig ge- worden door het openvallen van een plaats tengevolge het nemen van ontslag door den heer Jb.Kuiper. Slochteren, den 11 Juni 1922. De Voorzitter voornoemd: H. BEOEKEMA. I>e oorvygan der levenser- varing slaan ons menige dwaasheid uit het hoofd. Nadruk verboden. 42). Elfriede leunde tegen de steenen balustrade en keek met brandend heete oogen, die niet meer konden schreien, over het sluimerende dal, welks doodelijke stilte en duisternis zoo'n schril contrast vormden met de lus tige muziek in de hel- ver- iichte feestzaal achter haar rug. „Ia dat niet het beeld van mijn leven vroeg zij. „Achter mij ailes geluk en blijheid om te leven, voor mij diepe duisternis en de stilte van een kerkhof." „0 neen, niet van een kerkhof, Eltriede, maar van een tôt rust ge- komen hart, van een geweten, dat in 't voile bewustzijn is den heiligen plickt gedaan te hebben. Het leven, de drukte, het gejuich daarbinnen, nu nog zoo luid, zal dra verstomd zijn en in den regel laat zoo'n feest juist bij de allervroolijksten een doffe leegheid achter in hootd en hart. Over dit donkere dal echter zal straks de zon opgaan en haar stralen zulien de Opper-Majesteit prijzen, want de dingen in de Na- tuur verkondigen nog veel meer Zjjn Wijsheid en liefde van de mooiste woorden uit den Bgbel. BIEN STPLICHT Bekendmaking van uitspraken in zake vrgstelling. De Burgemeester van Hoogezand brengt ter algemeene kennia, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betreffende de hieronder genoemde personen de uitspraken zgn geachied, bij iedera naam vermeld. Bg besluit van Ged. Staten der provincie Groningen van 28 Juni 1922, no 157 3e afd. werden de volgende personen wegens broeder- dienst vrggesteld 1. Bodewes, Gerhardus Jacobus Fransisces, 2 Broekema,, Geert, 3 Draaijer- Steven, 4 Dutmer, Theo- dorus Johannes voorloopig vrijge- ateld, 5 Feliinger, Johannes Har- mannus, 6 Gruisinga, Albertus, 7 Heijnsdijk, Jacob, 8 Koning, Geert, 9 Kremer, Berend, 10 Kruizinga, Jan Kornelis, 11 Marrink, Leendert Eoelf, 12 Meijering, Jan voorloopig vrggesteld. 13 Middel, Kornelis Pieter, 14 ffiolter, Meindert Jacobus, 16 Eeinders, Gerrit, 16 Sagel, Kor nelis, 17 Sap, Jelko, 18 Scheper, Wilhelmus, |19 Simons, Fiiippus, 20 Spoor, Derk, 21 Tallen, Frede- rik Henderikua, 22 Udema, Pieter vooorloopig vrggesteld, 23 Witting, Eoelof. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer be kendmaking in beroep worden ge- komen door a. den ingesclirevene, wien de uispraak geldt, of diena wettigen vertegenwoordiger; b. elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting inge- schreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en woorden ingediend bij den burgemeester, ter aecretarie dt-zer gemeente. De bur gemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Yoor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovedien de Commissaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Hoogezand, 8 Juli 1922. I. A. VAN ROIJEN. EEN VEOUWEN ZIJZAK met INHOUD en een MEISJES POOL. Inlichtingen verstrekt G. van der WeSle, gemeente veldwachter te Hoogezand. HER11ALLN GSOEFENIN GEN. Overnachten buiten de Kazerne. De Burgemeester der gemeente Sappemeer maakt aan belangbeb benden bekend, 0at de besckikking van 12 Februari 1914, Ile Afd. no. 19, (V. B. U. blz. 3332) ia inge- trokken en dat bij Ministerieele Laat nu uw geest ook vervuld zijn met zijn groote liefde en wees ervan overtuigd, er is geen andere weg tôt het geluk dan deze." Het verdriet en de bitterheid der jonge vrouw smolten weg, door 't warme zijner woorden. Zij trad dicht naar hem toe en stak haar rechterhand uit. „Heb geduld met mij, Werner. 't Is waar, ik ben er dezen dag, na aan toe geweest mijn zelfbeheer- sching te verliezen. Nu weet ik weer, welken weg ik te volgen heb en en ik wil 't probeeren." Daar weerklonk plotseling een hevige knal, een schot. Een enkele vuurpijl verliehtte het duister, een lange streep nalatend en toen niets meer. Elfriede waa hevig geschrok- ken en had zich op 't eerste oogen- blik onwillekeurig tegen Werner aangedrukt. Daar werden haastig de balcondeuren opengeworpen, be- dienden ,met lichten in de hand traden uit de zaal, gevolgd door de vroolijke gasten.. „'t Vuurwerk begint 't vuur- werk begint." klonk het van aile kanten, 't waa een gegona van stemmen door elkaar. En zoo lette ook niemand op de twee personen, die zich reeds op 't balcon bevonden. Een echter had terstond, bij de eerste schrede naar buiten de kleine groep ontdekt, en die eene was Vrijheer Van Hardenegg. Woedend trad bij aan de zijde van zijn jonge gemalin en greep haast brutaal haar eene liand. „Als je met je vriend praten wilt", hoonde hij, „dan is daarvoor in de zaal ruimte genoeg. Ik wil je voor de laatste maal in gezelachap van dien man alleen gezien hebben, beschikking van 23 Juni 1922, Ile afd. no. 143 ia bepaald geworden: dat aan dienatplichtïgen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape- nen komen, vergund kan worden buiten de kazerne te overnachten, mita hunne woning (vaste of tijde- lijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tôt het afleggen van zoodanige afatanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt uitge- oefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o. a. tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De Eegimontscommandant c. q. korpscommandant zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de daarbij betrokken per- soon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrij- stelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenscher. te komen, moeten daartoe uiterlijk twee maanden voor den dag van op- komst schriftelijk het verzoek richten tôt den Régiments- c.q. Korpscom mandant. Aan hem, wien toegestaan is buiten de kazerne te overnachten wordt daarin geen logies meer ver strekt dan in gevallen, waarin de daaibij betrokken chef zulks noodig aeht, o.m. bg herroeping van de verleende gunst, wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst er schade onder lijdt, verder gedurende den tijd dat de belanghebbende een hem eventueel opgelegde straf moet ondergaan, of wel om andere rede nen in het belang van den dienst. Alleen bij hooge uitzondering kan de gunst nog verleend worden aan hen, die nà, het hiervoren aange- geven tgdstip (van twee maanden vôôr de opkomst) zulks verzoeken. Voor het jaar 1922 wordt bepaald dat bedoelde verzoeken uiterlijk één maand voor de opkomst moeten zijn ingediend, terwijl voor hen, die in J uli moeten opkomen, de verzoeken zoo spoedig mogelijk dienen te wor den ingediend. Sappemeer, 28 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, Van der Hoop van Slochteren. VERGADERING der landb. vereeniging „Advendo" te Kropswolde en Wolfsbarge, op Maandag den 10 Juli in 't cafe Shiiter te Kropswolde. De vergadering, bezocht door 64 leden, werd door den voorziter ge- opend, waarop de notulen worden gelezen en goedgekeurd, eu verschil- lende ingekomon circulairen betref fende aanbiedingen van pootaardap- pels zaaigranen enz. voor kennia geving aangenomen. Van de Rijksveeteeltconsulaat te Groningen was bericht ingekomen dat voor het. houden van een van onthoud dat voor de laatste maal." Er werden stoelen naar buiten gedragen en hij trok Elfriede aan zijn zijde neer. Plotseling als door een wonder, werd de duisternis voor hen helder verlicht. Groote vuren werden ontstoken op gindsche hoogten en op sommige oogenblik- ken vertoonde zich een deel van 't prachtig landschap in groen, in rood of in biauw licht. 't Was een schit terend schouwspel bij die verschil- lende kleuren. Knetterend gingen er dan weer vuurpijlen in de hoogte, wielen draaiden en twee namen onder een groote vrijheerskroon waren zoo duidelijk en teekenden zich at als verguld op zwart fluweel. Onder de toeschouwers op het balcon nam het gejubel geen einde. Zij echter, voor wie aile feestelijk heden in de eerste plaats bestemd waren, zat bleek met opeengeklemde lippen naast haar eohtgenoot. Een donkere, verstikkende rookwolk werd door den wind al meer den kant naar het kasteel uitgedreven, de gasten letten er niet op, maar de jonge mevrouw Van Hardentegg kreeg een gevoel, of zij stikken zou. En dat akelige benauwde gevoel zat haar nog in de borst, lang nadat het vuurwerk was afgeloopen. ELFDE IIOOFDSTUK. Zwoele hitte en dikke sigaren- rook vulden het vertrek, een zeer deftige en gemakkelijk ingerichte heerenkamer. De kaarsen waren Rijkswege jerkende dekbeer 20 subsidie was toegezegd, terwjjl de bijgevoegde deklijst ter zijner tijd ÎDgevnld moet worden ingezonden. Betreffende eene aanbiedïng van aardappelmanden werd besloten prjjs te vragen van plm. 226 stuks. Eenige verslagen van het landb. proefveld te Sappemeer werden aan de leden ter inzage aangeboden. Aan de orde komt nu den aan- koop van slakkenmeel, waarvan de prijs plm. f 4.25 is per 100 K. G. Opgegeven werd plm. 920 baal voor levering eind Augustus, en zal hier van prijsopgav8 worden gevraagd. Eveneans zal aanbesteding worden gehouden van plm. 50 stobbe bag- gerturf, terwijl den aankoop van mais voor de volgende verga* oriug op de agenda zal worden geplaatst. Hierna bad plaats d^ terugbe- betaling 15 cent per 100 K. G. van de laatste bezending chili, waarop ter sprake komt het. loon van het zichten voor de a.s. cam pagne. Na eenige discussie werd besloten dit loon met 2 por half hectare te verlsgen, vooral root het 00«r op het slechte korengewas. Verder deelt de kunstmest com- missie nog mede dat voor den aan koop van chili f 13.50 geen kans had bestaan, en zal vooreerst we gens de thans veel hoogere prijzen, met den aankoop worden gewacht. Nadat nog met algemeene stem men de heer H. Weites als nieuw lid der vereeniging was toegelaten volg- de sluiting van de gevestigd te Hoogezand-Sappemeer, ten huize van den Logementhouder te SAPPEMEER, des avondg te 7 uur. Het Bestuur JOHs. LUBBERS, Voorz. T. DE GROOT Dz., Secr. heeft de bijna opgebrand en de wijzers in de hooge klok wezen reeds twee uur, in den nacht. Baron Hartmut van Rhoden vulde zijn glas uit een bijna leege wijnflesch en gaapte, voor hij dit aan de lippen zette. „Zou 't voor heden niet genoeg zijn, beste Koert vroeg hij aan Hardenegg, die tegenover hem zat, aan de speeltafel en een spel kaarten doorschudde. Eigenlijk moest ik 't niet zijn, die van uitscheiden praat, want fortuna is me dan vanavond alweer bijzonder goed gezind geweest, maar ik vind toch morgen is er weer een dag, om revanche te nemen." De Vrijheer wierp de kaarten op tafel en schelde met de sierlijke tafelschel, die in den vorm van een tamtam, in zijn nabijheid was. „Zooals je wilt," antwoordde hij, „'t voortdurende verliezen begint me ook eigenlijk te vervelen, maar je hebt er zeker niets tegen, dat we nog een kwartiertje praten Heitman breng ons nog even een flesch Rauentlialer en ga dan maar naar bed." De beide vrienden zwegen, totdat de oude kamerdienaar waa verdwe- nen. Rhoden leunde uiterst gemak kelijk achterover in zijn stoel en keek naar de eikenhouten lambri- zeering van het vertrek Hardenegg blies dikke rookwolken voor zich heen en zag er somber uit. Zijn uiterlijk was zeer veranderd in de vier jaren, die er na zijn huwelijks dag waren verloopen. Wel was hij nog al tijd een mooi uitziend heer, maar zijn gestalte was dikker geworden en de trekken in 't gezicht veel slapper. Ook waren er vreemde rimpels op dat gelaat gekomen, waaraan zeker nachten als deze, aan de speeltafel doorgebracht, niet vreemd waren. Baron Van Rhoden daarentegen scheen na den dag, waarop hij met Margaretha Stiller had kennis gemaakt, geen dag ouder geworden te zijn. Hij bezat een gelukkige natuur om zich de verdrietelijkheden des levens niet bijster aan te trek ken en voor 't overige was hij nog precies de sportman van vroe ger, bij vrienden en bekenden ge roemd om zijn rijden en zin voor avonturen. Heitman ha l de flesch wijn ge- bracht Zijn oud gezicht stond zeer bedrukt, toen hij de flesch voor Hardenegg neerzette. Ileeft mijnheer anders nog wat te bevelen vroeg hij, op zoo'n somberen toon, dat de baron zich onwillekeurig naar hem toe wendde. „Neen, maar waarom kijk je zoo benauwd Ben je ziek of heb je verkorgen harteleed „Ziek ben ik niet, mijnheer en de tijd der liefde is voor mij zeker allang voorbij. Maar er zijn soms dingen van anderen aard en men ondervindt het wel eers als recht smartelijk, maar een arme dienaar te zijn, die nooit spreken durft, als 't hem n et gevraagd wordt." „En nu heb ik de domheid be gaan, te vragen," viel Hardenegg hem, wat ongeduldig, in de rede. Alsof ik niet lang wist, dat je een oude babbelaar bent. Nu, is 't goed je bent vrjj voor vanavond De oude man voldeed terstond aan de gebiedende handbeweging, die bij deze woorden werd gevoegd en ging heen. Hij wordt net zijn vader net zijn vader bromde de grijsaard in zichzelf, zoodra hij de kamerdeur gesloten had. „En precies zoo be- gon 't altijd, als de ellende kwam." Binnen schonk Koertde glazen vol. Zijn hand beefde licht. „Ik geloof waarachtig, dat die oude grijskop me zoo pas een zede- preek wou houden", zei hij. ,,'tls een lijden met zulke oude familie- stukken. Dienaren van deze soort worden eeuwig en altijd op hun ouden dag onbeschaamd." Jaag hem weg," zei Rhoden dood- bedaard. „Ik had een rijder, die werkelijk een van de besten was in zijn soort, maar den eersten keer den besten, dat de kerel 't waagde mij een onge- vraagde opmerking te maken, sloeg ik hem met de rrjzweep in zijn ge zicht en heb 'k hem op staanden voet zijn congé gegeven." „Wie weet, of ik ook al niet lang iets dergelijks had gedaan, maar die Heitman is jammer genoeg, juist de uitverkoren bediende van mijn vrouw. Maar zeg, nu je net over dien rijder spreekt, we hebben binnenkort de Noord-Duitsche derby. Hoe staan de kansen voor Sierstorp's „Eglantine Rhoden slurpte langzaam zijn glas wijn, eer hij, schouderophalend sprak „Slecht De „Kabouterman" van Graaf Vi- schering, dat is een schitterend paard Ik moet me al raar op paarden verkijken, als die denpr., niet wint." (Wordt veivolgd.)1-!3

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1922 | | pagina 1