Zomerfeest HET TBPPUÙT Gasfabriek Sappemeer. âardappeleo. H.J.DrewesJartenstioelf. J. BRAAM - Kolham Piano- en iiioollessen. Gebr. ZMIARTSEi|RG Een fraai span Tuigpaarden, VOILE PS SUC ONOVERTROFFEM Sorre-lv'Ieubels G.KUPHiilS, Hoordorst. 32. Hoogezand Gratis Nlouws- en A d vont on tiobiad* Offlcieel Orgaan voor Hoogezand, Sappemeer en Slochteren Kiel-Windeweer Piano- en Orgei- lessen. J. 0. BOfiMAM, Hoogezand. 18 Znre Tafelappels Als Gij Het geiieim van dos Violist A. J. P.'s RÛM-PUDMG smaakt als Boom. il 't Café VELDZICHT Ringrijderij per fiels, Voor den inmaak Prijs der toteo f 1.00. Geen prijs beneden f S.-. woriest m\ 15 pCi. karting m de fond gedaan. &2« «laargaug ZATERDAU 19 AUGUSTUS 1922 Oplaag 8000 exemplaren. No. 48 BrtLkker-fëitgwer T. SL KREMER Kinderspelen, van E. VAN DER BENT, Hoogezand in voorraad of naar m a a.t. Hoofdprijzen ludian-Motor, Pianino, verscheidene Heereia- en Damesfietsen, mz. eaz. complet© garuituren, in pitriet en gewoonriet feuilleton. wordt huis aan huis galezan te HOOGEZAND, Kiel-Windeweer, Kropswslde Westerbroek, Foxhol, SAPPEMEER, SLOCHTEREN. Siddabus-sn, Hslluia, Sahîldwoide, Kolbam, Ftxham, Soharwar, Harkstsd», Lagaiami, Qvarschild, NOORORROEK. ZUSDSROEK, MUNTF.NDÀ», «nz Dit RLAD versehtjnt iaderen ZATERDAG. Franco per post 1.20 per jaar. SAPPKMEE B. Tel. 418. ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 oent, ieder regel meer 10 cent. Insending van mdverteatiea Vrijdagsmiddags voor .12 uur. Voor het plaatsen van Advertentlën betreffende Handel en Nfjverl Voor Advertentiën en Réclamés bviten de provincie Groningen is teid is voor de stad Groningen alieen gereehtigd het algemeen AdvertentteburaaK van H. WESTENBORG, Munnekeholm 8, Groningen, Tel. 772. alieen gereehtigd het Advertentiebureau „HOLLANDIA" 's Gravenhage, Tel. H 7614. ADVËRTENTîËN. Inmaakapparaten Keulsehe Potten Belgische Potten Stopflesschen J) H FIRMA GROHINGE!), STAOSKANAAL, _L_ OOST Yergadering van den Raad der gemeente HOOGEZAND. op Dinsdag 15 Aug. 1922 's avonds ses uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwesig 14 leden. Afwezig de keer Kremer. Aaa de orde 1. Notulen worden vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomea stukken a. Beschikking van Gedeputaerde Staten, inzake goedkeuring van het op 22 Juni j.l. genomen besluit tôt wijriging der gemeente begroo- ting 1921. b. Schrijven van hetzelfde collège, berichtende de outvaogst van de onlangs vaatgeatelde verordening tôt aânvulling der algemeene Po- litie-verordening. c. Van hetzelfde collège inzake goedkeuring van de beiiling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienat 1921. d. Schrijven van mej.G. Timmer berichtende de aanneming harer be- noeining tôt onderwijzeres aan de o.L school te Kiel-Wiudeweer. e. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den Ge- raeenteontvanger over hat 2e kwar- fraal 1922. De ontvangsten hebben bedragen f 1541068.495. De uitga ven hebben bedragen1&28630.()35. Weshalve in overeenstemming met qet journaal aan kas was f 12488.46. f. Verslag, baians-winst- en ver- liearekening over het boskjaar 1 Msi 1921/22 van het bestuur der Vereenigiug „VoIksbekng" alhier. g. Amvraag van Mej A. de Vriea aie onderwijzeres aan de o.l. school te Kielwindeweer ingaznde 1 Sep- tember a.s. De eerste vijf stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het zeade stuk het verslag wordt t«r viaie gelegd, terwijl aan mej. de Vries het gewenschte ontalag wordt verleead. 8. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Martenshoek. De voordraeht bestaat uit de dames J. H. VogelenzangteNisuwe Scbans, J. Tamling te Veendam, P. Luinge Ezinge. Benoemd wordt mej. Vogelenzang met algemeene stemmen. 4. Alsvoren aan do ol.schoolte Westerbroek waarvoor worden voor- gedragen de dames J. H. Westerdiep te Groningen, P. Luinge te Ezinge, W. H, v. Hef- fen te Drouw'enerveen. Benoemd wordt mej. Westerdiep met algemeene stemmen. 5. Samenstelling dubbeltal van personen, wegens gewone aftreding var? de heeron T. Agterboa Jr. W. B. Huismau en D. Landeweer Hzn. (overleden) als leden in het collège van Zetters. B. en W. stellen voor sis eerste candidaten voor te dragan, deheeren T. Agteibos Jr. W. B. Huisman en E Landeweer en als twaede candi- datau de heeren H. Dijkhuis, J. W. ta Velde en H. Kremer. Conform het voorstel besloten. 6 Schrijven van Ged. Staten waarbij met bemerking wordt terug- gezonden de onlangs vastgestelde verordening tet wijzigirtg van de faeffingaverordening der piaatselijke inkomstenbel&sting, met voorstei van B. en W. Ged. Staten geven in dit schrgven te kennen dat, ook volgens de mee- ning van de Kroon, de gemeenten niet bevoegd zijn het veelvoud te bepalen waarmede de belast bij navordering wordt vermenigvuldigd. Zij geven in ove«weging de veror dening alsnog dienovereenkomstig te wijzïgen B. en W. adviseeren thans het navorderings-artikel gaheel te laten vervallen en overigens de bestreden verordening opDÎeuw ter goedkeu ring aau de Kroon op te zenden. Overeenkomstig besloten. 7. Voorstel van B. en W. tôt vaststelling van het vermenigvul- diginscgfer voor de hefâng van de piaatselijke inkomstenbelasting voor het beiastingjasr 1 Mei 1922—1 Mei 1923. Na zorgvuldige schatting stellen B. en W. vctor het vermenigvuldi- girigscjjfer te bepalen op 3.6 het zelfde cijfer aïs het vorig jaar, al- dus besloten. 8. Voorstel van B, en W. tôt insteliing van een electriciteits-com- missie voor deze gemeente. B. en W. stellen voor eena com- missie in te stellen, die adviezen uitbrongt, op het gebied van eîec- triciteits-voorziening in deze ge meente. Het raadslid v. d. Werff heeft eene insteliing van eene der- gelijke commissie meermalen bepleit. B. en W. stellen voor de com missie te doen bestaan uit den heer v. d. Werff als voorzitter en de heeren Botké en de Groot als leden. De genoemde heeren worden door den Raad aangewezen. 9. Verslag vau de commissie voor werkverschaffing, steun en voorlichting te Hoogezand over het seizoen October 1921 tôt en met 27 Moi 1922. De voorzitter stelt voor het ver slag voor kennisgeving aan te nemen onder dankzegging aan de leden van de Commissie voor hun be- l&ngrijk werk, specisal aan den voorzitter wethouder Reinders. Deze Iaatste heeft veel in 't belang van de gemeente op het gebied van de werkeloozen gedaan. De raad stemt onder applaus met de woorden van den voorzitter in. 10 Aanbieding der gemeente re- kening over 1921 en benoeming ee- ner commissie tôt naziening, De rekening sluit met een batig saido van f 18212. 47». Daontvansteabedroegen/-1009470 26s, de uitgsvea f 991257,79. la haadea gesteid van de hee ren Lambera en BUuw ter nazieaing 11. Begrootiug vaa de Gezond heidscommiasie te Hoogezand over 1923. De ontvangsten en uitgaven wor den geraamd op /156 0 Goedgekeurd. 12. Woortmansdijk. B en W. daelen mede dat hun toe- vallig is tea oore gekooien dat de ge-naente Noorddgk aan Ged Staten heeft verzocht de in Mei in onder- ling overleg getroffen gemeenschap regeling omtrent verharding van den Woortmansdijk niet goed te keuren. Zij vinden deze regeling zeer imfair van de gemeente Noord- dijk en stellen thans aan den raad voor het aan Ged. Staten ingezonden besluit omtrent verharding van den Woortmansdijk in te trekken en een nieuw besluit te nemen om trent dezen weg. Hoogezand wil thans de helft in de kosten der ver harding bijdragen onder uitdrukke- lijk beding dat de weg volgens het plan en de begrooting wordt gelegd en toivrij wordt^ opgeleverd en geen retributies van 'îianzwettenden mo- gen worden gevorderd. Zonder discussie wordt aldus be sloten. op ZOSDAG 80 Angnstma a s van EBBINGE, prijzen f 15, f 10, f 5.— en f 2.50. Zakloopen voor jongens tôt 15 jaar. Stoelendans voor meisjes tôt 15 jaar. Prjjzen kunstvoorwerpon. !N~a afloop Aanbevelend, P. S3BBINGK, Kiel-Windeweer. van gemak en zindelijkheid is een CU8SOLDEÏSBBOIJT. Gebruikt zeer weinig Gas (gem. l'/g cent per uur). Direct voor gebruik gereed. Ieder, die weleens soldeert, behoort er een in zijn Werkplaats te heb ben. Prijs slechts f&.per stuk. Bij afname van tneerdere exem- plaren eenige reductie. Puiks Friesche Borgers f 2.25 per half mud. Yersche zachte SNIJ- BOONEN en STAMSLABOONEN van eigen kweekerij. Op bestelling aan huis bezorgd. Ivmaakglazen (gepatenteerd Weltglas) Prachtige geplukte en afgesnedeii Bloemeii, als Gladiolen, Dahlias enz. Dage- lijks te bekomen aan de Kweekerij t t SAPPEMEER. last hebt van verstopping (trage ontlasting), gai, slijm, koortsigheid, maag- of hoofd- pijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz. neem dan Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer hersteld Overal verkrijgbaar 60 et. t/o. Akerk. b/h, Hoofdstatio». GRONINGER LOTEN. Verkrijgbaar voor Hoogezand, Sappemeer en omstreken bij de Hee ren J. J. SMEDES en M. EOUKES. Wederverkoopers kunnen zich vervoegen bij den Administrateur Tj. FOLKERS, Jozef Israëlstraat 72, Groningen. Gedachten zyn toivrij, doch ook slechts zoo lang zij de de lippen niet overscliryden. A» I Nadruk verboden. 46). Je hebt je beloften tegenover den ouden man schandelijk gebroken en jou heele houding van vanmor- gen is niet die van een edelman Ik zeg je echter, dat ik van jou t nakomen van je plichten verwacht, evengoed als jij die van mij ver wacht. De kinderlijke eerbied, die ik je moeder zou toedragen, ver- kies ik van jou ook voor mijn vader en ik vorder 't als miju goed recht, dat je de beloften houdt, ons alieen bij het huwelijk gegeven." Van kwaadheid was Koert het bloed naar de wangen gestegen en stellig zou hij wel weer een heftig antwooordt gegeven hebben, ass niet juist Margaretha in rijcostuum was binnengetreden. Terwjjl deze vroolijk tegen Elfriede babbelde, ging Koert de kamer uit. Aan den hoogmoedige, kouden trek op zijn gezicht was niet te bespeuren, of hij een verdere uit- eenzetting met zijn vrouw liefst voorkomen wilde, dan of bij voel- de in 't ongelijk te zijn en te trotsch om dat tegenover Elfriede te beken- nen. DERTIENDE HOOFDSTUK Balthazar stiller verliet het slot, in gebogen houding en met lang- zame' zware schreden. Hij zag niet, dat één der bedien- den hem groette en 't was maar goed, dat hij hem niet zag, anders zou hij waarschijnlijk den spotten- den trek wel bespeurd hebben op 't gezicht van den jongen man. In den regel is bedienden personeel minder eerbiedig voor hun eige- - lijke meester of meesteres en op het kasteel Buchwald schreeuwden de vogels het van de daken, dat de vrijheer niet bijzonder gesteid was op ,t gezelschap van den ouden va der zijner echtgenoote. Niemand verwonde zich daar ook over, want de oude was, van den eersten dag af, dat hij op 't slot vertoe fde, een voorwerp van alge meene bespotting geworde. „Mijnheer Van Hardenegg heeft hem wel als botje bij 't heerijke gebraad toe moeten nemen, had de geestige kok van Buchwald gezegd en dit gevleugelde woord sche^n onsterfelijk te zullen worden ouder aile bedienden. Iedereen kon zich immers dagelijks van de waarheid dezer woorden overtuigen. Reeds na enkele weken was Balthazar's uitgelaten vroolijkheid voorbij en hij was langzamerhand een stille, schuchtere man geworden, die de eenzaamheid liefhad en maar 't al- lerliefst vertoefde in zijn atelier. Het gezelschap van zijn schoonzoon scheen hij vooral te ontluchten. Alieen, wanneer één van zijn oude vrienden als gast op het kasteel logeerde, dan kwam de oude vroo lijkheid nog eens weer boven en 't was zelfs gebeurd, dat de oude heer met een ietwat onzek ren gang en verhit gezicht door de gangen van'tgebouw rondliep. Dat moest onze heer en meester zien „hadden de bedienden onder elkaar gefluisterd, „dan bleef die oude zeker geen uur meer hier on der zijn dak. Degenen onder hen die de oude mevrouw kenden, ver- baasden zich absoluut niet over de instruc,ties, welke zij van hun heer kregen met 't oog op de terugkomst zijner moeder. Wie wel verwon- derd en zeer gegriefd scheen, dit was de oude heer Stiller, 't was of hij een slag gekregen had, die hij met zijn zwakke krachten, nooit zou te boven komen. Langs den kortsten weg liep hij naar den uitgang van het park en toch scheen hij nooit zoo veel tijd noodig gehad te hebben om er te komen. Hij keek redits noch links en somtijds kwamen vreemde klanken en onsamenhangende woorden uit zijn mond. De naorgen was koel maar hij voelde zich koortsachtig heet en toen hij het kunstig gefa- briceerde groote ijzeren hek door- gegaan was, zette hij zijn hoed ver op 't achterhoofd, Eerst deed hij een paar schreden in 't bosch, doch plotseling draaide hij zich om en zei binnenmonds „Niet hier Niet op zij n grond, niet op zijn eigendom!" Van de schitterende vensters van 't slot uit, moest men hem wel zien kunnen, hoe hij in gebogen houding 't smalle pad langs de weide volgde om vervolgens zich te begeven naar het terrein waar de hooge over oude boomen stonden. Het uitgestrekte, uonkere woud wat Koninklijk eigendom en Balt hazar Stiller kon hier van de schoon- heid der natuur genieten, zonder dat hij die behoefde te beschouwen als een weldaad van heer schoon zoon. Terminste 't moest wel een gevoelen van dien aard zijn, dat hem deed besluiten, den langen en voor zijn jaren veel wat moeilijken weg te kiezen. Toen eindelijk het geheimzinnig vertrouwelijk licht Men roept, hoera, men roept hoezee Komt Romapudding bij 't dîner. van 't bosch hem omgaf, ging hij zitten uitrusten op een met mos begroeiden steen. Voor zijn ver- moeide oogen strerkte zich vreed zaam het schitterend landschap uit. Toen hij voor vier jaren geleden dit zelfde tafereel zag, voor de eer ste maal, bij zons ondergang, had hij van pure bewondering zijn hoed gezwaaid en het met gejubel als een gedroomd paradijs begroet. En nu na dezen korten tijd, scheen hem zijn kale, armoedige werkkamer iu de bescheiden dakwoning met 't uitzicht op rookende schoorsteen- pijpan in smalle straten veel aan trekkelijker toe. dan aile ove tal lige pracht en weelde, waarvan hij zelfs toch eingelijk niets bezaten waarop hij nooit eenig recht zou kunnen laten gelden. In den grood van zijn hart verwenschte hij zelfs al dit schoons, omdat het immers de oorzaak van al zijn ellende was geworden, Diep zuchtend sloeg hij plotseling beide han en voor het ge zicht. Daar hoorde hij in zijn na- bijheid gekraak van takken en geloop van iemand. Haastig keek hij op en in zijn verwarring beant- woordde hij niet eens den beleefden groet van den statigen man, die langs hem heenging, Hij droeg de kleeding van opperhoutvester, waar stiller ineende hem nooit te voren gezien te hebben. Bovendien was de oude man ook niet in een stem ming om zich 't hoofd te breken met de persoonlijkheid van dieu heer. Met moeita stond Balthazar Stiller op en begaf zich nog dieper in het woud. Die storting van zoo even was hem onaangenaam ge- weest, hij wilde alieen zijn met zijn droeve gedachten Hoe kwam het toch' dat juist op dezen mor- gen zoo veel in treurige gedachten op hem kwamen aanstormen? Had hij niet ailes voor uit kunnen weten toen de schitterende officier hem met schoone beloften. paide, be loften, die veel te mooi en verlok- kend waren om ooit in werkelijkheid nagekomen te kunnen worden? Verdiende hij ten slotte zelf niet de straf voor zijn lichtgeloovigheid en egoïsme Waarlijk, hij hàd de wereld niet gekend en hij was te vol geweest van kinderlijk vertrou- wen Hij had gemeend 't geluk te moeten vastgrijpen, dat zich immers in de toekomst zoo heerlijk ver- toonde, en 't was toch ook voor 't geluk van zijn oudste kind geweest, dat hij zoo gehandeld had, hij had haar immers in de eerste plaats be- doeld, hij liad zijn lieveling toch niet opgeofferd aan eigen zucht naar geld en gemak. En nu bleek het vermeende geluk slechts een waan te zijn. Aile glans van den rijkdom was uitgedoofd en 3lechts de ellende was overgebleven. Ja, hij wist immers reeds lang, dat Elfriede niet gslukkig was, hoe- zeer zij altijd haar bèst deed haar harteleed voor vader te verbergen. (Wordt vervolgd.) ^-fuVaVint; pemoeien I had gehad o-Ir l e. eâh 1 V; 'rVnîh,— i'J-.-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1922 | | pagina 1