•MM Openl Groot Festiviteiten 16, 17, 18 Donderdag 16 Groot Openluchti VOLKSl Zaterdag 18 Diverse OOSTEBSCI Cabaretzaal Bed, Pelnw, 2 Kussens f 12.60 Bed, Pelnw, 2 Knssens f 17.75 Bed, Pelnw, 2 Knssens f 29.75 Bed, Pelnw, 2 Knssens f 26.30 Bed, Pelnw, 2 Knssens f 47.00 Bed, Pelnw, 2 Knssens f 64.25 W wijze ¥ai solïed on vortrouwd EN TJITSLUITEND YEEBDICHTE TIJK Sappomoor. Sappomeor Rubriek I. Conco tu Rubriek II EnkeJ Rubriek III. landt Rubriek IY. kindernisse Rubriek Y. Concc tu Diverse Bedstel I Bedstel II Bedstel 1U Bedstel IV Bedstel V Bedstel VI Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - inschoten. PRO Pryzen: 40, 25, Prijzen: 60, 40, Prijzen: 20 en v< daille, 5 en médaillé Prijzen: Luxe voorw Prijzen Luxe of kui 't schoonste geheel. DONDERDAG, telkens Al Optreden van het PRUI3 van Amsterda Laat ieder een of bezoek aan deze spec De Hoogezandsterfeesten. met prima kapok goed gevuld met kapok extra zwaar gevuld dubbel gezuiverde veeren met prima veeren met extra zwaar tijk Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappjj, te Leeuwarden. osters n I toebehoorende aan en gen gelijk worden gesteld door l De le en 2e piijswinna; te ryden in rubriek II. een eersten prijs hebben g« Vrije deelname, doch Uen gereden door landbouwera, Commissie gelijk gesteldan. Gezsdelde paarden verpli gereden door dames (vrije Aangiften «chriftelyk i A. MULDER Jzn. te Ka vraagde inlichtingen verstr De deelnemers hebben voorwaarden, vermeld in d Entrée Laden met ee neden 16 jaar oader geleid 300 deelnemers (w.o. Mi 3000 zitpiaatsen. Prachti VAN DOESBURG, décorai Entrée Voor niet-lede Voor leden met een huisg< jaar per psrsoon 50 °/q rei 2e en Se dag. Entré» f 1.Voor leden met van 10—16 jaar onder gi by voorverkoop. 's Avon< Entrée Leden met et neden 16 jaar onder geleid met cabarets en Denderdag en Vr(|d Zaterdag 8—nnr. kinderen van leden bened» 25 cent. Avends 6i/2 Zendag S—nnr. kinderen van leden bene 25 cent. Voor niet-leden (ook voor leden). mode Entrée: aile vier avon MATINEE Znterdag e Dezelfde artisten, die afwisseling ook in de i wordt geheven. Doorloopende Kaarten Niet-leden 2.50. Dez< bet cabaret. Aile dagen gado-busrit worden ingelegd. De lai richting Groningen en V, dervank, Bareveld. Ruime bergplaats voor Ingezetenen en aetal te vlaggen. Lidmaatschapskaarten BOSMA, sigarenhandel, Aan hetzelfde adres ver. Verplicht tekstboekjes v. mmmwi Neem KoOPMÂMSTARWEBlOEM.IlRIiTAl met eeti derçte KoOPWANS BocrNWEITEMtEt dan zqn de pannekoeken toçerljfkf Eindelijk na maandenlange voorbereiding waren dan de dagen aangebroken, waarop de V. v. V. Hoogezand, aan hare donateurs en leden het program ma konden aanbieden waarvoor zoo'n enorm stuk reclame was gemaakt en waarna iedereen dan ook reikhalzend uitzag. Voor het eerste nummer van het programma Conoonrs Hip- pibue, Springconcours en wed- strijden te paard met hindernissen van Landbouwpaarden bestond groote belangstelling. Het terrain waarop daze werden gehouden was wat de rnimte aaagaat vol- doende, doeh overigens nogal zanderig, waardoer toeschouwers en ryders vaak last hadden van stof. De jury voor tde rubrieken I en II was sameastald uit de heeren K. Huizinga te Hoogezand W. de Lange te Nw. Compagnie en J. Rozeveld te Noordbroek. Voor de rubrieken III en IV uit waehtmeester Pot. Voor rubriek V ait de dames Mevr. R. B. Mulder, Mevr. K. Huizinga, Mevr. P- Saut, Mevr. A, Mulder, terwyl hieraan toe was gevoegd als arbiter deheer K. Huizinga, Rijksveearts. Dç uitslagen waren als volgt Rubriek I Concours van onbekroonde en- kel ing. tuigpaarden Aangegeven 8, opgekomen 6. le pr. 40.— aBertram" D. H. Vinkers, Westerlee. 2e pr 25.— „Johan" Buurma, Leermens. 3e pr f 10.„Fictor" Clevering, Hélium. 4e pr 5.„Fioo" ten Bos, de "Waarden. Rubriek H Concours enkel ing. vr(je deel name. Aangegeven 10, opgeko- mon 8. le pr. 60.„Rudolf II" H. Schipper, Nieuw-Buinen. 2e pr f 40.— „Bstor" J. J. Schuiringa, Groningen. 3e pr 20.„Robert" Vinkers, Westerlee. 4e pr f 10.„Elada" L. Vos, Veeadam. Rubriek III. Springconcours van Landbouw paarden. Deelname 17 paarden le pr f 20.— T. H. Barlage Reiderw. polder. 2e pr 10.— A. Noordhof, Noord broek. 3e pr. f 5.— D. R. Pesman, Hol- wierde. 4e pr. médaillé, dezelfde. 5e pr. J. Kortholt, Scharmer. 6e pr. L. v. d. Ploeg, Veendam. Rubriek IV. Wedstrijd te paard met hinder nissen. (geen springen). le pr. P. de Haan, Hélium. 2e pr. J. Kortholt, Scharmer, 3e pr. A. G. Huizinga, Wolden- dorp. 4e pr. Ch. Grimme Westerbroek 6e pr. J. Buining, Kropswolde 6e pr. N. J. Bleeker Schildwolde Rubriek V. Concours van enkeling. Tuig- paarden gereden door dames, le pr. Robert" van dan heer KuikerB Westerlee, gereden door Mevr. Bleeker te Schildwolde. 2e pr. „Nico K." eig. Kloppen- borg, Groningen gereden door Mevr. Kloppenborg. 3e pr. „Fico" eig. ten Bos, de Waarden gereden doer Mevr. Caspers, Groningen. In rubriek IV en V bestonden de pryzen ait Kunstvoorwerpon. Midderwijl ging de lacht meer en meer betrekken en wees ailes er op dat er onweer zou komen, 't geen met het oog op het open- luchtspel het ergste deed vreezen. De bui trok eehter voorname- lyk door hat Zuid-Oosten. Wel moest met het epenluchtspel eenige oogenblikken gewaeht worden, doch kon gelukkig toch doorgaan. De groote raimte ach- ter het instituut Hommes was dan ook byna geheel gevuld. De opvoering van net openluchtapel waarvan wy Yroeger reeds een uitvoerige beschryving gaven bleek een groot succès en heb ben de sameustellers hier van aile eer. Wij kunnen ons in denken welke een ,moeite en wsrk het heeft gekost om ailes zoo magnehek te regelen en samen te stelien. De ,aanklee- ding was praehtig, zeldzaam mooi was het tooneel verzorgd, terwyl de costumes tevens een lust om te zien waren. De muziek was een weinig zwak en niet overal hoorbaar. Da heofdrollen waren in prima kanden en werden uitstekend ▼ertolkt. Met het tekstboekje in de ,hand waren de toespraken tôt in de oiterste hoeken ver- «taanbaar. Na de opvoering trok het pu- bliek in groote massa naar het OosterschMarktplein, hetwelk ■chitterde in een zee van elec- trisch licht en vooral uit de verte fantastisch effect gaf. Hier was het evenali 't vorig jaar op het Oud Hollandsch Markt plein weer verbazend druk en gezellig en zal dit nummer van het programma weer een attrac- tie blyken te zyn en te blijven. Hoogezand. Ten overstaan van den heer Notaris O. Possel te Hooge- «and werd op Maandag 13 Juli 1925 in 't café Reinders te Kropswolde, ten verzoeke van den Heer Dr. Joh. Prak te Groningen, voor den tijdvan 3 jaar publiek verhuurd: Plm. 17.il H A Bouw- en Groenland, op de Kropswoldermade, te zamen voor /23Ô3.per jaar. De heer A. Bonting, heeft zyn behuizing aan de Kielster- straatweg verbouwd, waardoor kij een praehtig winkelpand heeft verkregen, waarin sigaronwinkel en rijwielzaak. De verbouwing is uitgevoerd onder Architectuur van het bouwkundig Bureau „Asthetiea", de timmerwerken door de heeren Nieboer en Ak- kerman en de Verfwaren door de heeren Gebr. Scholtens. Hoocezavs. De keer S. E. Buikema alhier slaagde deze week veer het le geieelte Notarieel- eaamen. De heer R. J. Hensel alkier is aangewezen als eontreleir 2e klasse by ,deu post- telegraf- en telefooudienst in Indiscke dienst. Donderdagavond geraakte op de Kiolsterachterweg een mit Groningen afkemstige auto in een sloet. Het wgelok werd veroor- zaakt, décidât de feentuarder een aniere ante wilde pasaoeren en toen een 3 tal tetaers voer ziek zag. Hy had toen te kiezen tnsschen een botsing met de flet* sers of de sloot. Hij koes het laatste. Sappemekr. Tôt de R. H. B. S. alhier zyn toegelaten tôt de le klasse, zonder examen D. J. Bak- ker, Harma Dost, W. Helmens, Efina Huizing, J. Kok, Pieterlje A. Okken, Jantje Oudeman, Geel- tje Simons, allen alhier W. Wol- rich, Jeannette Buikema, J. ten Kate, J. Koeneman, L. Landeweer, Caria G. Meyer, allei te Hooge zand T. Botke, IJtke Botke, beiden te Kalkwijk, Jantje ten Have, H. R. Stol, beiden te Noordbroek H. Hnisman te Krops wolde A. Kruyer te Scharmer J. Matera te Znidbroekj J. Nio- land te Noordbroeksterhamrik K. Ronner te Dekkum F. Schelta te Wageabergen en H. van der Zijl te Kolkam en na gehouden toelatingsexamen J. Drenth en J. Ploeger, beiden te Noordbroek en Eaphemia Rading te Hooge zand. De heer H. Hartlief alhier slaagde veer de examens Fransche Handelscorrespondentie Mercarius en Leteh. De heer H. J. van Idde- kinge slaagde voor het onderwy- zersexamen. Voor het examen nuttige kandwerken slaagde mej. J. A. Jlppes alhier. Reeds geruimen tyd deden geruchten de ronde dat in een zeker Cafe alhier practyken wer den uitgehaald die niet alleen indruischten tegen elk welge- meend menschelyk gevoel, doch die ook in stryd waren met de wet tôt bestryding deïzedeloos- heid. Geen wonder dat de pelitie dan ook voortdurend de aandaeht hierop gevestigd hield. Dezer dagen meende ze tet een inval te moeten overgaan en naar we vernemen met sueecs. Hoewel van de zjjde der po tie ten deze het groote Btilzwij- gen wordt bewaard, deelt men ons thans van bevoegde zyde mede, dat de hier niet te noemen practyken al reeds zeer geruimen tyd alda&r hebben plaats gehad. De vrouw, die als hoofddaderes is te besehouwen is bereids ge- arresteerd en overgebracht naar Winsohoten, alwaar zy isaange- honden. Voorwaar een woord van lof aan onze politienaannen voor hua tactvol en doortastend optreden in deze. Aan de Qeegere Handels- school te Groningen werden van de le tôt de 2e klasse bevorderd de heeren T. J. Albronda en K. Bakker alhier. Donderdag was de heer J. Roos van Arnhem de lOOOste bezoeker in 1925 geweestvande proefvelden van den heer Veen- huizen. Wel een bewys hoe hoog de kunde van den heer Veenhuizen wordt geacht. Schildwolde. Naar we ver nemen zal S. G. V. (Schildwol- der Gymnastiekvereeniging) mor- genochtend een marschoefening maken naar Hôtel Camping, Kolham. Kielwindeweer. Voor het ex amen nattige handwerken slaagde mej. E. W. Binnema, alhier. Westerbroek. Haack van Borg- weg geraakte Woensdag onder z'n bakkerswagen. Beide wielea gingen over hem heen. Haack bezeerde sich nog al in ernstige mate. Slochteren. Door het Comité uit ingezeten uit de gemeente Slochteren werd j.l. Zaterdag aan den heer H. Broekema, die den 14 Juli 1925 zijn ambt als Burgemeester zal neerleg- gen en het gemeentehuis als stofie- lijk blijk van hoogachting aangeboden een presse papier, bij welke gelegen- heid de heer R. Jongsma hoofd der U. L. O. School te Slochteren de volgende toespraak hield Geachte Burgemeester Daar U den 14 Juli Uw waardigheid als Burgemeester dezer gemeente zal neerleggen heett zich uit de ingeze- tenen een comité gevormd, om U te huldigen. Gaarne hadden we U op grootsche wijze gehuldigd, maar we weten, dat U alkeerig is van aile vertoon, en daarom zijn we genood- zaakt het op zeer bescheiden schaal te doen. Het verheugt ons, dat zoo- vele ingezetenen opgekomen zijn om deze huldiging bij te wonen, maar het verwondert ons niet dat we over- tuigd zijn, dat de geheele gemeente achter ons staat, rijk en arm, oud en jong, omdat U voor onze gemeente een goed Burgemeester is geweest, een Burgemeester die onze gemeente met vaste hand bestuurde, maar toch ook met de grootste welwillendheid en daardoor juist heeft U de harten van aile ingezetenen voor U gewon- nen. Dertig jaren heeft U aan het hoofd OEzer gemeente gestaan en in die dertig is heel veel veranderd. Onze gemeente is in bloei toegeno- men. Het aanzien van de verschilïeade dorpen heeft zich gewijzigd en getuigt van dien toegenomen bloei, zelfs ont- stond een geheel nieuw Dorp »De Woudbloem". Vele nieuwe wegen worden aangelegd, kanalen gegraven, waardoor het verkeer bevorderd werd Een nieuw gemeentehuis verrees, ook het Electrisch licht deed hier zijn intrede. Verschillende scholen voor gewoon lager onderwijs werden ver- groot, nieuwe gesticht in 1918 werd ook een school voor U. L. O. opge- richt, omdat U en de geheele jge- meenteraad begreep, dat er in een bloeiende gemeente als Slochteren ook geiegenheid moest zijn voortge- zet onderwijs te oztvangtn, opdat de kinderen zoo goed mogelijk konden worden voorberiid voor het leven. Bleven we tôt nog toe verstoken van het snelverkeer ook dit zal spoedig tôt het verleden behooren, daar de Wold- jer Spoorweg reeds in aanleg is. Het leven op het platteland gaatgewoon- lijk rustig en kalm zijn gang. Toch heeft U ook moeilijke tijden doorge- maakt. Wij denken daarbij vooral aaa het jaar 1914 en de daarop vol gende jaren toen de oorlogsfakkel in Ënropa weid gezwaaid en miliioenen mannen tegen elkaar ten strijde trok- ken om elkander te rernietigen. Ons land bleef gelukkig bewaard voor den menschonteerenden krijg, maar toch ondervonden we ook hier de nood- lottigc gevolgen van dezen grooten wereldoorlog. Er waren Bu rgemees- ters in dien tijd die hun betrekking neerlegden omdat zij niet opgewassen waren tegen de moeilijkheden die toen aan het ambt waren verbonden Maar U wist van geen wijken, U stond pal ook in deze tijden van be- proeving ook in de moeilijkste oogen blikken konden we met het volste vertrouwen tôt U opzien en daarom verheugt het ons dat onze hoogste Landsvrouwe Uw verdiensten heeft erkend, en dat Uw borst versierd is met het ridderlint. En thans nu de moeilijkste tijden voorcij zijn, en ook voor onze gemeente betere toestan- den gekomen zijn, nu legt U Uw waardigheid neer. Wij hadden U nog gaarne eenige jaren als Burge meester gehouden, want dat Wij U hoogachten en ais Burgemeester waardeeren heeft U ondervonden bij Uw 2$-jarig ambtsjubileum. Wij moeten echter berusten in Uw besluit, vooral daar Uw jaren reeds vele zijn hoewel wij ook nu nog onze gemeen- tebelangen gaarne aan U zouden toe vertrouwen, omdat we weten, dat ze in Bwe handen volkomen veiligzijn. De ingezetenen dezer gemeente hebben U niet alleen willen huldigen met woorden, zij hebben U ook een stoffelijk blijk van hun hoogachting willen geven. In naam van al de ingezetenen bied ik U aan een presse-papier, waarop staat afgebeeld het wapen onzei ge meente, met incriptie en het Gemeente huis, het Gemeentehuis, waarin U iooveel jaren werkzaam is geweest om de belangen der ingezetenen te bevorderen. Burgemeester Broekema, we danken U, dat U ons in de geiegenheid gesteld hebt, persoonlijk afscheid van U te ne men. Het is een oogenblik vol weemoed niet alleen voor U, dieop 't punt staat een betrekking neer le leggen, die U zooveel jaren met eere hebt bekleed, maar ook voor ons, want wij besef fen wat wij in U verliezen, wat U voor ons geweest is. Een Burgemees ter wiens hart warm klopte voor deze gemeente, een Burgem., die zijn beste krachten gegeven heeft, om het welzijn de ingezetenen te behartigen. Hoewel de eerste in [de gemeente bleet U nederig van hart, weiwillend en voorkomend tegenover iedereen, zoodat een ieder zich met het volste vertrouwen tôt U durfdc te wenden. In U wordt bewaarheid, dat niet hij, die zich zelt verheft, het meeste ge acht en geeerbiedigd wordt, maar juist degene, die den eenvoud bewaart. Burgem. Broekema, in naam van al de ingezeten dank ik U voor het vele, dat U .voor deze gemeente ge daan heeft, en ik dank U voor de welwillendheid, die we steeds van U mochten ondervinden, in naam van aile ingezetenen wensch ik U toe, dat U nog vele, vele jaren genieten moge van U welverdiende rust. (Applaus.) De Burgemeester prak hierna woor den van innigen dank van het hem aangeboden huldeblijk, dat dankbaar werd aanvaard en sprak de wensch uit, dat het de gemeente Slochteren wel moge gaan. (Applaus.) Zeer vele ingezetenen waren op de raadzaal aanwezig. Dat er in Slochteren iets zoa gebeuren en ook iets, dat van aile ingezetenen de sympa thie had, kon men zien, als men Dinsdag in ons dorp kwam. Overal wapperde de Vaderlandsche drieklenr, bogen waren opgerieht met „Leve de Bnrgemeester" enz. De nieuw benoemde Burge meester Mr. E. J. Th. van der Hoop van Slochteren deed Dins dag zijn intrede als burgemeester der gemeente Slochteren om in de te honden raadsvergadering te worden geinstalleerd. Die dag zal de Bnrgemeester inghaald worden sei men overal en uit het werk dat de Commissie te dier zake verricht had bleek spoedig dat de „inhaling" zooals men zeide recht indrnkwekkend zon zyn. Toen de heer Mr. van der Hoop en familie b(j Vroombosch ons dorp binnenkwamen, trad nit de Commissie van ingezetenen ait de geheele gemeente de heer R. Jongsma hoofd der U. L. O. school te Slochteren naar voren en hield tôt de heer van der Hoop de volgend toespraak „Mynheer van der Hoop van Slochteren, namens de ingezetenen van de gemeente Slochteren roep ik U en Mevrouw Uw echtgenoote een hartelyk welkom toe by het betreden van deze gemeente, waarvan U door onze geeerbie digde Koningin tôt burgemeester Sappemeerster BEDDENVEEZENDING Van der Werff Co. benoemd is. Het verheugt oes dat de ouke burgt waaraan zoo veel oude geschiedkundiga her- inneringen verbonden zijn en die mst het schoone bosch een sieraad van onze gemeente is, thans weer bewoond zal worden door zijn eigenaar, maar het verheugt ons bovenal, dat wy een burgemeester gekregen hebben, die niet vreenjd tegenover onze gemeente staat. Uw wieg stond in Slochteren en tôt man opgegroeid heefi U hier gewoond en 1s U zelf geruimen tijd lid van den Gemeenteraad geweest, zoodat U onze gemeente deor en door kent en met detee; standen hier volkomen op de hoogte is. Maar niet alleen dat U bekend is met onze gemeente, wij zijn er van overtuigd, dat U haar ook een warm hart toe- draagt, want het plekje grond waar eens onze wieg op stond en waar wij als kind gespeeld hebben is en blijft ons het diérbaarste plekje van heel dees aard. Wy weten, dat het ambt van Burgemeester in den tegenwoor- digen tyd verre van gemakkelyk is, door de verschillende partijen dis zich overal gevormd hebben en die vaak tegenstrijdige be langen hebben, maar wanneer de Burgemeester de kracht en de zelfstandigheid heeft zich boven de partyen te verhttfen dan kan zijn werkkring een rijke bron van geluk voor hen zyn, daar zijn arbeidsveld zoo ruim is en hy zooveel kan doen ten nntte van het algemeen. Wy hopen, dat U de kracht geschonken moge worden een goed Bnrgemeester onzer gemeente te zijn, dat U de achting van aile ingezetenen zal winnen door Fw optreden als mensch en als Bur gemeester, dat Uw ai'beid hier zegenryk moge zyn. Mynheer en Mevrouw van der Hoop van Slochteren weest welkom in onze gemeente, thans ook Uw go meente. Wij hepen, van harte dat U en de Uwen hier een schoone gelukkige toekomst wacht en dat U met de ingezetenen eendrachtig znlt samenwerken tôt heil der gemeente Slochteren. De heer van der Hoop dankt de heer Jongsma voor de hem teegesproken woorden, woorden van heil by het binnentreden van de gemeente Slochteren, van welke gemeente hy benoemd la tôt Rurgemeester, dankt de Com missie voor de ontvangst by de grens der gemeente en de talryk aantal aanwezigen en spreekt verder de beste wenschen uit voor de gemeente Slochteren. Het fan- farecorps uit Ten Boer, Dir. de heer Yeltman, speelt hierna het eerste couplet van het „Wilhel- mus" waarna de stoet zich op- stelt en het dorp Slochteren binnentrekt. By de scholen van Remijn en Jongsma wordt even gepauseerd om de kinderen aan de familie van der Hoop een lied te doen toezingen, terwyl by de school van Jongsma een der leer- lingen aan Mevrouw van der Hoop bloemen aanbiedt- By de Burcgtlaan wordt onder een aldaar geplaatsten eereboog stil gehouden en door het fanfare- corps gespeeld „0 dierbaar plekje grond". By het gemeentehuis wordt ge speeld het eerste couplet van het „Wien Neerlandsch Bloed" waar de heeren de Boer en Westers wethoudera, de heer van der Hoop van Slochteren en familie ontvangen. Des avonds om zeven nnr be- gint het feest in de tuin alwaar verschillende zangkoren nit de gemeente liederen zingen, de Gymnastiekvereeniging „S. G. V." eenige oefeningen hielden, terwyl het fanfarecorps verschillende stukken ten beste gaf. De heer Raap sprak namens het comité nit de ingezetenen een woord van heil tôt de Burge meester en zyn familie, hetgeen door Mr. van der Hoop met een woord van hartelyken dank be loond werd. Verder werd nog door ver schillende sprekers het woord ge- voerd, terwijl b(j het einde de heer Raap een woord van dank bracht aan de Burgemeester en familie voor hunne tegenwoordig- keid, de zangkoren voor hunne bereidwillige medewsrking even- als de Gymnastiekvereeniging „S. G. V." en vooral het fanfarecorps Ten Boer, Dir. de heer Veltman dat zich op zoo'n meesterlijke wijze van zijn taak heeft gekweten Zoowel den geheelen middag bij de optocht als des avonds in den tuin en op den weg, die vanaf het gemeentehuis tôt de burcht verlichfc was, wat een praehtig effect opleverde, n.l. een band tusschen gemeentehuis en bureht, was een groote menigte volks aanwezig om ge nigetez^n van deze gedenkwaardigen dag en gernst kon geztgd worden dat in Slochteren nog nimmer zooveel menschen bycea waren geweest. Een praehtig zomerweer be- gnnstigde dezen feest dag. VERGADERING van den RAAD der gemeente Slochteren op 14 Juli, des nam. 4 uur.j Installatie Burgemeester. In de raadsvergadering van heden had de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester dezer gemeente, de heer Mr. E. J. THO- MASSEN THEUSSINK VAN DER HOOP VAN SLOCHTEREN. Aile leden waren ter vergadering tegenwoordig. Mede waren aanwezig de familie van der Hoop van Slochteren, het feesteomité uit de ingezetenen der gemeente Slochteren en verder tal van belangstellenden. De heer J. DE BOER, loco-burge- gemeester sprak het volgende. Leden van den Raad, ik heet U allen welkom op deze buitengewone raadsvergadering en in het bijzonder onzen nieuw benoemden burgemeester familie en belangstellenden en open hiermede de vergadering. Als punt 1 op de agenda staat Installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer Mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Sloch teren. Tôt deze installatie wenschen we thans over te gaan. Edelachtbare Heer I Het spreek- wôord zegt: Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan." Dat dit woord thans bevestigd is, kunnen we met aile recht zeggen. Immers j.l. Woensdag nam onze geachte burge meester, de heer H. Broekema, af scheid van den Raad der gemeente Slochteren, die gemeend heeft wegens zijn hoogen leeftijd ontslag te moeten vragen en van ons heenging, en U, Burgemeester, bij Koninklijk Besluit benoemd, kwam heden tôt ons over van de gemeente Sappemeer. Welk een tretfende overeenkomst is er tusschen U beiden in velerlei op- zicht in ambtelijke loopbaan. Burge meester Broekema, geboren te Hoog- hammen 28 Januari 1850 in de ge meente Slochteren, U, Burgemeester, geboren op de Fraeylemaborg den 14 Februari 1875 eveueens in de ge meente. Beiden aïs kind mocht U opgroeien in onze gemeente. Burgemeester H. Broekema, ge- kozen door de ingezetenen tôt lid van den Raad tn 1883, U, Burge meester, gekozen door de ingezetenen tôt lid van den Raad in 1911. Bur- gemeesrer Broekema benoemd door den Raad tôt wethouder in 1893 en bij Koninklijk Besluit van 2 juli 189s met ingang van 15 Juli 1895 tôt burgemeester van Slochteren. U, burgemeester, bij Koninklijk Besluit benoemd 1 Augustus 1917 met ingang van 30 Augustus te Sappemeer en thans bij Kon. Besluit van 27 April Burgemeester van Slochteren met ingaug van 14 Juli 1925. Mij dunkt, dat ik met recht mag zeggen, dat er veel overeenkomst is in Uw beider ambtelijke loopbaan. Dat U bij Koninklijk Besluit tôt burgemeester der gemeente Slochteren benoemd werd, heeft ons weinig verbazing gepaard. Toen 30 Augus tus 1917 Uwe benoeming tôt burge meester van Sappemeer inging, ver- wachtte menigeen, omdat onze burge meester reeds op hoogen leeftijd was. dat die waardigheid het vingertaal zou zijn voor het burgemaesterschap alhier. Een onbekende is U voor ons niet en daarom temeer roepen wij U een hartelijk welkom toe in ons midden. Van 14 Februari 1875 tôt 4 September 1917 wasUw woon- plaats in onze gemeente, waaraan Uw naam herinnert en U ook zeerzeker vele banden binden.Van die 50 jaren, sedert vetloopen, mocht U zes jaren (van S September 1911 tôt 4 September 1917) lid zijn van onzen gemeenteraad. Een 8tal jaren mocht U reeds burge meester zijn van onze naburig gemeente Sappemeer en werd U reeds tôt het burgemeesti rswerk ingeleid. En nu echter staat U een zwaardere taak tewachten. De gemeente Sloch teren is groot en heeft een man noodig, die met vaste hand het bestuur voert. Bezuiniging en toch welvaart. ver- laging van belastingen en toch uit- voering van verschillende werken zijn zaken, die elkaar schijnen te bestrijden Zij het U gegeven, verband tusschen deze op te sporen en beide te ver- richten. Veel is er in de laatste jaren tôt stand gekomen en veel wacht nog op de uitvoering. Onze God geve U daartoe lust en kracht, om die moei lijke taak met voile ambitie te ver- richten. Vele ingezetenen zullen zeker hier ten gemeentehuize komen om raad, voorlichting en steun van U te vragen; wij vertrouwen, dat U lien steeds met woord en raad zult dienen. Als voorzitter van het Burgerlijk armbestuur wacht U straks een moei lijke taak. Wij .wijtelen niet, of U draagt ook de armen een warm hart toe, zoodat het leed van velen verzacht worde. De leiding van de vergadering van den Gemeenteraad en van B. en W, zijn in Uwe hanéen als in die van een goed en ervaren stuurman, die recht op het doel aanstuurt. Vele zaken zullen op de vergade ringen besproken en besluitengenomen moeten worden. Zeer zeker veschillede meening en inzicht zal er zijn, doch zal men met vrucht kunnen samen werken, dan is het noodig, dat men elkanders meening weet te waardeeren. Wij vertrouwen, dat de leden van den Raad met U samen het beste voor de gemeente zullen zoeken. Ik spreek den wensch uit, lat onder Uw bestuur de gemeente Slochteren nog tôt meerdere bloei en welvaart moge komen. Ook in het Collège van B. en W. zullen we veel met U moeten samen werken. Dat onze samenwerking met mijn collega, de heer Westers, steeds een aangename samenwerking mng» zijn, zoodat wij samen, onder nauwe plichtsbetrachting de door ons opge legde taak mogen uitvoeren. Wij wenschen van harte, dat U als Bur gemeester alhier eene aangename werkkring moogt vinden, dat U nog vele jaren aan het hoofd der gemeente moogt staan, dat het U gegeven mag worden, dat U ook eens Uw zilveren ambtsjubileum in onze gemeente moogt vieren en dat ook het teeken van hooge onderscheiding om be noemd te worden tôt Ridder in de orde van Oranje Nassau evenals Uw voorganger u ten deel moge vallen. De Heere zegene U in uw per soonlijk, in uw huiselijk en ambtelijk leven. Het is mij een eere, u thans de ambsketen te mogen overhandigen. Draag haar met eere (Applaus). De heer Mr. van der floop van Slochteren zegt hierna ongeveer het volgende Mijne heeren, leden van den Raad Ingezetenen I Toen ik voor eenigen tijd het be richt ontving, dat ik als burgemeester dezer gemeente benoemd was, is dat geweest overeenkomstig mijn ver langen en mtjn wensch en ik breng een woord van eerbiedigen dank aan Hare Majesteit onze Koningin, dat het Hare Majesteit heeft mogen be hagen, mij tôt burgemeester dezer gemeente te benoemen en past het mij daaraan toe te voegen een woord van dank aan hen, die in dezen Hare Majesteit hebben willen adviseeren. U hebt, mijnheer de wethouder, eene vergelijking gemaakt tusschen mijn voorganger en mij en ik kan niet ontkennen, dat er overeenkomst be staat, maar toch verschil ik in zoo verre met mijn voorganger, dat hij lange jaren ervaring heeft gehad. Ik ben nog maar korte jaren burgemees ter in een andere gemeente als hoofd op te treden. Ik heb evenwel met blijdschap mijne benoeming aanvaard ik ben geen onbekende in uwe ge meente. Ik heb het aangedurft, om dat ik weet, dat als ik een beroep doe op uw aller medewerking dit niet tevergeefs zal zijn. Wat ware een veldheer zonder leger Ik doe bij dezen dan eenberoep op uw aller medewerking, op die van de wet houders, den secretaris. de ambtenaren en dea leden van den Raad. In de discussiën, die wij zullen voeren, zal zeer zeker verschil van meening zijn zooveel hoofden, zooveel zinnen, zegt immers het spreekwoord. Het is evenwel de hoofdzaak, dat de te nemen besluiten zoodanig zijn, dat het gaat om de belangen der gemeente Slochteren te behartigen. Ik hoop dat u allen mij hierin ter zijde zult willen staan en tezamen met mij de gemeente tôt grooteren bloei zult brengen. Ik hoop, dat God zijn zegen mo|e schenken aan deze pogingen. Hierna speelt het fanfarecorps buiten vôôr het Gemeentehuis en wordt door de talrijke aanwezigen in de raadszaal staande medegezongen »Dat 's Heeren zegeu op u daal" enz. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd de heer Mr. E. J. Tho massen Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester, met 12 van de uitgebrachte stemmen. Drie briefjes waren blanco. De raadsvergadering wordt hierna gesloten en door den heer Burge meester geiegenheid gegeven, in de burgemeesterskamer nader met Zijne edelachtbare kennis te maken. Het »Verz. blad voor Nederland en België" schrijft Deze Maatschappij kan .ook over het afgeloopen boekjaar op een be- vredigende vooruitgang der portefeuil le en mooie financieele resultaten wijzen. Wel staat de vermeeidering ten achter bij de laatst voorgaande jaren, doch door tal van omstandig- heden heeft de Algemeene Friesche van de jaren van hoog-conjuctuur, bijzonder geprofiteerd. Op uit. 1913 bedroeg haar voor eigen rekening loopend verzekerd kapitaal 33,124,350.en kon zij op een premie réservé wijzen van 7.235,777 of 21,24 pCt van het kapitaal. Nu, uit. 1924, dus 10 jaren later, bedraagt haar verzekerd kapitaal 14471S.329.met een premie-re- serve van 31,720,544,of 21,92 pCt. Haar vrije reserves zijn gestegen van/455778.op 31 Dec. 1913 tôt op f 2,426634.op uit. 1924. Dit zijn voorwaar resultaten waarop maar enkele maatschappijen kunnen wijzen. Ja, eigenlijk geen enkele, want het verzekerd kapitaal is over de 10 laatste jaren toegenomen met 337 pCt, de premie-reserve met5 338 pCt en de vrije reserve met 432 pCt. Uit de winstzijde van onze Winst- en Verliesrekening blijkt, dat in 1924 aan termijnpremies onder afirek van de premies betaald aan herverzekerings - m-irtschappijen werd ontvangen 4183750,056 tegen f 4,069,619736 in 1923 zoodat het bedrag aan ter mijnpremies in het afgeloopen jaar vermeerde met f 11413032. Aan koopsommen werd met inbe- grip van het bedrag ontvangen voor de verhooging van de verzekeringen der Algemeene door ons geboekt 2,300264.87 tegen 607,723,57 in 1923, hetgeen een vermeerdering aanwijst van 1,692,541,30. Deze groote vermeerdering is een gevolg van de storting der Algemeene. Opvorderbaar werd aan Uitkeeringen 1924 1.968.375,36 1923 f 1,582,799,32 Lijfrenten 1924 f 673,833,118 1923/483,391619 Atkoop 1924 f 320,993,02 1923 753,626,72 Premie-restitutie 1924 18,240,70 1923 De grondslagen waarop de bereke- ning steunt der premiereserve en de méthode die daarbij werd gevolgd, worden uitvoerig in het verslag be sproken en toegelicht. Daaruit blijkt, dat de Algemeene Friesche met de eerste aan den veiligen kant is. De afsterving welke werd waargenomen bleef beiangrijk beneden de berekende, terwijl de gemiddeld gekweekte rente, van aile ook nietrentegevende bezittingen 5.24 pCt bedraagt, terwijl de aangenomen rentevoet die van 31/2 en 4 pCt is. Dat de ûirectie zich niet blind staart op het heden maar acht geeft op de teekenen die wijzen op wat de toekomst kan brengen, blijkt uit wat zij, zegt in verband met de ge kweekte rente. Daarop laat zij volgen Met het oog op deze cijfers zou voor de reserveberekening een rente voet van 41/2 pCt volkomen te ver- dedigen zijn geweest, en dit des te meer, omdat de Maatschappij van hare nieuwe beleggingen thans nog 5 5sli pCt. rente kweekt. Desniet- tegenstaande hebben wij, om tijdig maatregelen te nemen tegen de ge volgen der dalende richting, waarin de algemeene rentestand zich in den laatsten tijd beweegt, het verstandig geoordeeld onze geheele premiereserve voor de Renteverzekeringen op een basis van 31/2 pCt te brengen, zoodat thans een groote rentemarge aanwe zig is. De bij de berekening gevolgde méthode voert bij gegeven grondsla gen tôt de hoogste taxatie der ver- plichtingen, ook voor oud-Tarief A en Tarief A van vôér 1924, waarvoor de netto méthode niet werd gevolgd. In totaal stelt zich de premie-reserve eigen risico op 33,191,204,54. Deze reserve is, evenals de vrije reserven gedekt door voor 100 pCt verzilverbare en rentedragende be zittingen. De vroegere verzekerden der Alge meene kunnen dus tevreden zijn en dit kunnen aile verzekerden van de Algemeene Friesche, die in een kern gezonden financieelen toestand ver- keert, bij wie hunne belangen dus volkomen veilig zijn." De extra reserve, waaraan de be- drijfswinst 465,049.45 benevens de koerswins: f 460,824,60 werd toes gevoegd, bedraagt thans/2,402,996,29. Behalve dit op gebouwen/5<>, 128,40 werd afgeschreven, is als winst voor de verzekerden gereserveerd een be drag van f 331,429,116, wat ver meerderd met het overschot van de vorige baians een totaal van 748,684,636 oplevert, welk bedrag aan het einde van de réglementaire winstperiode, dus in den loop van 1926, onder de verzekerden zal worden verdeeld.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1925 | | pagina 2