NBUIS Borg, L Iweede Blad Zaterdag 3 Ocl jchteren a Orgel sa. Umezisi PULP, .eding. J A, No. 41 [JKEK 3. Makelaar, UiiEN, [>onstoffeii îstanteu jzen. ZUIDZIJDE. HOOGEZAND. Offîcieele Publicatiëa. Gemeentebegxooting. Burgemeester en Wethou ders der gemeente Sappemee: brengen ter voldoening aar art 203 der wet van 29 Juin 1851 Stb. 85 ter kennis van de ingezeten, dat de begrooting der plaatselijke inkorasten en uitgaven voor het dienstjaar 1926, door hen aan den Raad aangeboden vanaf den 1 tôt en met den 14 October 1925, en dus gedurende 14dagenop de Seeretarie dezer gemeente ter lezing zal worden nederge- legd en in afschrift tegen beta- ling der kosten algemeen ver- krijgbaar in gesteld. Sappemeer, 30 Sep. 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd EIKEMA De Secretaris. J. J. PERDON HINDERWET. Burgemeester en Wetbou- ders van Sappemeer brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van S. KRUIJER, Mosterd- maker, wonende Achterdiep alhier om vergunning tôt het plaatsen van een Gasmotor van 3 P.K. in het perceel ka- dastraal bekend in sectie F, no. 1390. Op Zaterd a Oc tober a.s. des voormiddags elf uur, zal ten Gemeentehuize alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif- telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren, hebben kun- nen gedurende drie dagen, voor het bovengemeldetijdstip, ter seeretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belang- hebbenden wordt er op ge- vestigd, dat volgens de be- staande jurisprudentie niet tôt beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet' op den bovenbe- paalden dag voor het Ge- meentebestuur zijn verschenen ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. Sappemeer, 3 Oct. 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, EIKEMA. De Secretaris, J. J. PERDON. HINDERWET. Burgemeester en Wethou ders van Sappemeer brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. Y. Acetylena ge- vestigd te 's Gvavenhage, kan- toor houdende te Groningen, om vergunning tôt het op- richten van een ondergrond- sche ijzeren bewaarplaats voor benzine van 4000 liter inhoud met bovengrondsche automatisch werkendebenzine pomp op het perceel van den heer R. AEILKEMA, Noor- derstraat alhier, kadastraal bekend, in sectie F. no. 2886. Op Zaterdag 17 October a.s. des védrmiddags 10.30 uur, zal ten Gemeentehuize alhier ge legenheid bestaan om bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kun- nen gedurende 3 dagen, vôér het bovengemelde tijdstip, ter seeretarie der gemeente ken nis nemen van de terzake in gekomen schrifturen. De aandacht van belang- hebbenden wordt er op geves- tigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tôt beroep gerechtigd zijn zij, niet over eenkomstig art. 7 der Hinder wet op don bovenpaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lich ten. Sappemeer, 3 October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, EIKEMA. De Secretaris, J. J. PERDON. Herhaald beycl tôt inlevering yuurwapens. Het Hoofd der plaatselijke Politie te Sappemeer beveelt nogmaals, dat aile personen, die zonder daartoe bevoegd te zijn vuurwapenen of mu- nitie voorhanden hebben, deze binnen 14 dagen na heden aan de gemeente in bewaring zuilen geven op de Seeretarie alhier. Het niet nakomen van dit bevel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Bovendien kunnen de wa- pens worden verbeurd ver- klaai'4. Sappemeer, 1 October 1925. Het Hoofd der Plaatselijke Politie voornoemd EIKEMA. DIENSTPLICHT. Oproepirxg ter inlu vinsr. De Burgemeester van Sap pemeer brengt ter kennis van den loteling HUIZING, JO- HANNES HENDERIKUS no. 3 van de lichting 1923 uit ge- noemde gemeente, dat hij bij de land- of zeemacht moet worden ingelijfd op Maandag 5 October 1925, voormiddags 6 uur, te Groningen, in de de Inf. kazerne aldaar, Genoemde loteling is ver- plicht op genoemden dag en op genoemd uur op de aange- wezen plaats aanwezig te zijn, ten zij a. hij als vrjjwilliger be- hoort tôt de landmacht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, uitgezonderd den vrijwilligen landstorm (land- storm-vrijwilligers moeten dus wèl ter inlijving verschijnen); b. hem uitstel van eerste oefening of vrijstelling van den dienstplicht is verleend c. hij vrijstelling van den dienstplicht heeft aangevraagd op grond van het bekleeden van een geestelijk of een gods- dienstig-menschlievend ambt of opleiding tôt zoodanig ambt en op zijn aanvraag nog niet is beslist d. hij tijdelijk ongeschikt is verklaard en nog geen na- dere uitspraak omtrent hem is gedaan e. krachtens bevel van den rechter van regeeringswege in zijn opvoeding wordt voorzien f. hij blijkt verblijf te houden in een gezin, waar een der wettelijke aangewe- zen besmettelijke ziekten heerscht of waar een dezer ziekten heeft geheerscht en ret gevaar voor besmetling nog niet is geweken g. hij blijkt verblijf te houden in een gemeente of een plaats, waar een besmet telijke ziekte in zdd belang- rijke mate heerscht, dat het naar het oordeel van den minister wenschelijk is zijn opkomst in werkelijken dienst uit te stellen h. bij hem een ziekelijke afwijking bestaat, die zijn op komst in werkelijken dienst volgens door of vanwege den minister te nemen beslis- sing woorshar.ds ongewenscht maakt. In de gevailen, omschreven onder a—h, wordt de loteling ingelijfd buiten zijn tegen woordigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld ondor f of h, dan behoort de loteling daarvan tijdig kennis te geven ter seeretarie dezer gemeente. Bestaat er reden om de reis naar de plaats van inlij ving met een openbaar middei van vervoer af te leggen en wenscht de loteling voor Rijks- rekening daarheen te reizen, dan moet hij zich ébn of twee dagen vôôr den dag van in lijving vervoegen ter seeretarie der gemeente, waar hij ver blijf houdt, om het daartoe noodige in ontvangst te nemen Met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden wordt gestraft hij, die ter inlijving moet opkomen en niet verschijnt op tijd en plaats, voor zijn inlijving bepaald, ten zij blijkt, dat voor zijn niet-verschijning een gel- dige reden bestond. Met gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden of geld boete van ten hoogste drie duizend gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk bedoeld feit pleegt. Sappemeer, 28 Sept. 1925. De Burgemeester voornoemd, EIKEMA. DIENSTPLICHT. Bekendmaking vaa Ubspraken ifizake Yrgsiellîng' De Burgemeester van Hoo- gezand brengt ter algemeene kennis, dat KLAAS KUIPER van de lichting 1924 uit deze gemeente, bij besluit van Ge- deputeerde Staten van 24 Sep- tember 1925, no. 126, 3eafd. voorgoed is vrijgesteld van den dienstplicht wegens"broe- derdienst. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag van deze bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor- diger b. door elk der overige voor dezelfde lichting inge- schreven personen of door diens wettigen vertegenwoor- diger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten moet met redenen zijn om- deed en worden ingediend bij den Burgemeester ter se eretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het ver zoekschrift. Voor zooveel betreft uit- spraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Hoogezand, 30 September 1925 De Burgemeester voornoemd, I. A. YAN ROUEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOOGE ZAND doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 14 September 1925 is vastgesteld de volgende verordening. VERORDENING tôt wijziging den Algemeene Politievenordening in de gemeente Hoogezand,. De RAAD der gemeente HOOGEZAND Overwegende, dat bij wijze van proefmaatregel reeds eenige keeren is besloten tôt tijdelijke buiten werking stelling van het zoogenaamde tapverbod, geregeld bij art. 90 der Algemeene Politie-verordening in deze gemeente dat deze herhaalde proefnemingen hebben bewezen, dat deze tijdelijke opheffing tôt geen bijzondere klachten aan- leiding heeft gegeven en evenmin een afwijkend verloop heeft gehad, getuige onder meer uit het feit, dat tijdens deze proefperioden van twee keer een halfjaar en een keer drie maanden, het aantal gevailen van openbare dronken- schap zich tôt een minimum heeft beperkt dat voorts na ingesteld onderzoek is gebleken, dat na- burige gemeenten tegenover de invoering van het tapver bod afzijdig staan en ook uit dien hoofde een tapverbod alleen voor Hoogezand, geen reden van bestaan heeft Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders en gelet op het uitgebracht rapport van den Burgemeester BESLUIT vast te stellen de volgende VERORDENING tôt wijziging der Algemeene Politie-verordening in de gemeente Hoogezand. Eenig artikel. In te trekken: Artikel 90 der Algemeene Politie-veror dening in de gemeente Hoogezand, waarbij is geregeld het zoogenaamde tapverbod. Aldus gedaan te Hoogezand ter openbare Raadsvergade- ring van den 14 September 1925. De Secretaris, De Voorzitter (get.) G. ZWIERS. (get.) I. A. VAN ROIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Groningen volgens hun bericht van den 24 September 1925, no. 44, 1 afdeeling, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 September* 1925. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand, I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, G. ZWIERS. HINDKllM ET. Burgemeester en Wethou ders der gemeente Slochteren Gezien artikel 6, 2e lid en artikel 7 der Hinderwet; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat bij hun Collège is inge komen een verzoek van lo. DE NAAMLOOZE VEN- NOOTSCHAP ACETYLENA" gevestigd te 's Gravenhage, kantoor houdende te Gronin gen, Guldenstraat, no. 3, om op het perceel, gelegen te Schildwolde, kadastraal be kend gemeente Slochteren Sectie C, no 1647, een onder grondsche ijzeren Benzinebe- waarplaats inhoudende 4000 L. met automatische aftapinrich ting, en 2o. DOROTHEUS HOF- MAN, slager te Kolham, can op het perceel, gelegen te Kelham, kadastraal bekend gemeente Slochteren, Sectie I, No. 1445, eene Slachterij te mogen oprichten, welke ver- zoeken met de in artikel 8 der Hinderwet genoemde bij lagen ter Seeretarie dezer ge meente ter inzage zijn gelegd dat door hen aan de belang- hebbenden op Donderdag den 8 October 1925, des voormid dags te elf uur, in het Ge- meentehuis gelegenheid zal worden gegeven om de be zwaren in te brengen, die bij hen tegen de oprichting op de aangeduide perceelen van de hiervoor genoemdeinrichtingen mochten bestaan, kunnende bij die gelegenheid zoowel de verzoekers als zij, die bezwa ren inbrengen.hunne bezwaren mondeling en schriftelijk toe- lichten. De schrifturen, die te dezer zake bij Burgemeester en Wethouders mochten inkomen zuilen van den 5 October a.s. ter Seeretarie der gemeente voor de verzoekers zoowel als voor hen die bezwaren in- brengen, ter inzage Kggen. Belanghebbenden worden er nadrukkelijk op gewezen, dat ingeval zij hooger beroep mochten willen instellen tegen de te nemen beslissing op het gedaan verzoek, zij niet ontvankelijk verklaard zuilen worden, indien zij niet op de in deze kennisgeving aanwezen zitting zijn versche nen, en- dat derhalve het in- dienen van een bezwaarschrift op den dag der der zitting niet voldoende is. Slochteren, den 24 Sept. '25. Burgemeester en Wethouders voornoemd Van der Hoop van Slochteren De Secretaris, H. Snater. Vergadering yan dan Raad der gemeente Slochteren, gehouden op Maandag 28 Sept. 925 des nam. te 4 uur ten Gemeentehuize. Voorzitter de heer Mr. van der Hoop van Slochteren Bur gemeester. Aanwezig aile leden. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. dankbetuiging van den heer B. Buitenkamp voor de benoe- ming tôt Gemeenteopzichter, woningopzichter en markt- meester. (Aangenomen voor kennisgeving). b. Ingekomen van de Mij. tôt aaaleg en exploitatie van aagspanningsnetten een ex- ploitatieoverzicht van het eerste kwartaal 1925. Dein- komsten hebben bedragen 19008,93, de uitgaven 10494,39 zoodat het eerste kwartaal 1925 een saldo heeft van f 8514,54 (Not). c. Ingekomen een adres van d» landbouwvereeninging Harkstede-Scharmer, mededee- ende, dat aldaar een land- bouwcursus zal gehouden worden gedurende den winter 1925/1926 en 1926/1927, dat "eeraren der cursus zijn de heeren N. Benninga te Lage- and en F. Koopman te En- gelbert, dat het aantal leerlin- »en voor den cursus reeds voldoende is en aan den Raad verzocht wordt een der loka- len der o. 1. school te Lage- land en te Scharmer of Hark- stede beschikbaar te willen stellen onder gratis gebruik van vuur en licht. De VOOR ZITTER deelt mede dat B. en W. voorstellen het gevraagde verzoek toe te staan (Wordt aldus besloten). d. Ingekomen een adres van Gebr. Bollegraaf ta Héli um mededeelende, dat het keui loon voor paarden in deze gemeente hooger is dan in de omliggende gemeenten dat in de gemeente Muntendam het keurloon slechts bedraagt fl. en hier f 7,50 dat verzocht wordt het keurloon te ver- lagen. De VOORZITTER stelt voor het adres in handeu te stel len van B. en W. ter fine van advies in de volgende vergadering. De heer FREIJE zegt gaar ne te zuilen zien en B. en W. in overweging geeft, dat de herziening van keurloonen over de geheele finie plaats had; aangezien er een over- schot is en de gemeente er niet aan verdienen rnag. De heer DE B0ER zegt dat zulks blijken moet hoe hoog de inkomsten en uitgaven van de keuringsdienst zijn, wan- neer het blijkt, dat het ver- laagd kan worden, dan is het goed. De heer BOVEN zegt, dat bij de keuringsdienst de keur loonen door de slagers op de consumenten verhaald worden doch het is in dit geval voor de paardeslagers een export- handel en men dus rekening moet houden met de keur loonen in andere gemeenten. Het adres wordt hierna in handen gesteld van B. en W. ter fine van advies terwijl de VOORZITTER mededeelt dat met het gesprokene van de heeren BÔVEN en FREIJE rekening zal worden gehouden. Benoeming hoofd der school te Siddeburen. De VOORZITTER deelt de alphabetische voordracht mede bestaande uit de heeren 1. A. Emmens hoofd der school te Zoutkamp. 2. F. J. Japenga hoofd der school te Nieuwolda. 3. F. Roorda leeraar R. H. B. S. te Appingedam. De VOORZITTER schorst de openbare zitting. Na heropening worden de discussien opengesteld. De heer FREIJE bespreekt zeer breedvoerig de eigenaar- dige manier van handelen in dezen door den Inspecteur, hetgeen niet de eerste keer is, en wijst op een vacature te Kolham. Als wij hier als leden van den Raad een on- derwijzer niet zelfstandig mo gen benoemen, moest de be noeming berusten bij den In specteur. De heer FREIJE vergelijkt hierna de wijze van benoeming bij het bijzonder on der wij s en het openbaar onderwijs. Door de school- besturen van het bijzonder onderwijs worden de onder- wijzers geheel zelfstandig be- noemd en ontslagen, wordt geheel zelfstandig het leerplan opgemaakt, geheel anders dan bij het openbaar onderwijs. Heeft de Raad dan in het geheel niets meer te zeggen en moeten wij ons er bij ueer- eggen. De heer FREIJE zegt van meening te zijn, dat bij de sollicitatie voor Hoofd der School te Siddeburen iemand gesolliciteerd heeft, die de ingezetenen van Siddeburen zeer gaarne op de voordracht hadden gezien. Hier worden de onderwijskrachten geweerd die iets radicaal zijn. Hebben wij bij het openbaar onderwijs niet meer in te brengen, dan worden we genoodzaakt ook bijzondere onderwijsscholen op te richten. De heer FREIJE waarschuwt voo deze wijze van handelen hier in deze gemeente. De VOORZITTER zegt, dat de voordracht opgemaakt is door B. en W. na persoonlijk onderzoek bij verschillende sollioitanten en in overleg met den Inspecteur en de belan- gen van het onderwijs geheel îebben voorgestaan. Na gehouden stemming be- kwam de heer Emmens 6 stemmen, Japenga 5 en Roorda stemmen. Bij de tweede vrije stemming bekwam de heer Japenga 6 stemmen, Em mens 5 en Roorda 4 stemmen, terwijl bij de herstemming tussGhen Japenga en Emmens de heer Emmens benoemd werd met 10 stemmen terwijl de heer Japenga 5 stemmen bekwam. Benoeming persoDeel her- halingsonderwijs cursus 1925- 1926. Aan de openbare scho- len te Tjuchem Siddeburen, Schildwolde, Slochteren (Oost) Borgweg, Woudbloem, Hatk- stede en Lageland werd het personeel benoemd. 5. Voordracht van B. en W. tôt verkoop der landerijen met urueutersbebuizing te Harkstede Uit de door den VOORZIT TER medegedeeldé voordracht van B. en W. blijkt, dat de landerijen van de ontginning te Harkstede groot 29 H. A. en 49 Are door den heer Harm Freije en een 8 tal andere koopers gekocht zijn \©)r f 58750.B. en W. ver zoeken den verkoop te willen goedkeuren. Conform besloten. De voordraeht van B. en W. tôt het aangaan van een geld- leening groot f94000.— rente 5 met de Amsterdamsche Maatschappij van Levens en Ongevall&nverzekeri.ng te Ara- sterdàm, en tôt buitengewone aflossing van restanten van de 51/2 en 6% leeningen wer- den door den Raad goedge- keurd, zoomede de voordraclît van B. en W. tôt het'aangaan van eene tijdelijke geldleening groot f 20000.-— Op het adres van de Afd. „Siddeburen" en „Hellum- Schildwolde" van het Centraal Genootschap voor kinderva- cantiekolonies en herstellings- oorden met verzoek om subsi- die uit de gemeentekas werd op voorstel van B. en W. besloten wederom aan ieder der adresseerende vereenigin- gen een subsidie te verleenen van 2-5 cent per kind en per dag tôt een maximum aantal verpleegdagen van 34, zulks ten behoeve van de afdeeling Siddeburen voor een getal van 10 en ten behoeve van de Afd. Hellum-Scbildwolde voor een getal van 9 kinderen. Bij de rondvragen zegt de heer FREIJE te hebben ver- nomen, en zeer ten genoegen de' goede werking van de auto- motorbrandspuit b£j de jongste brand te Schildwolde, maar dat hem ook ter oore is ge komen dat het personeel 24 uur gewerkt heeft zonder af lossing, hetgeen niet deugt. De heer FREIJE geeft B. en W. in overweging met voorstellen te komen dat zulks niet kan voorvallen. De VOORZITTER deelt den heer Freije mede, dat er bij B. en W. plannen overwogen worden, om er in te voorzien. De heer KNOLLEMA zeat dat we straks voor een winter staan en er weer groote werkloosheid zal komen. Wel zal het niet zoo groot zijn als vorige jaren, doch bij de land- arbeiders zal ook thans de werkloosheid weer groot zijn. Was de hoop gevestigd op de werken die er uitgevoerd zuilen worden bij het Wold- jer Spoor en aldaar vele ar- beiders dachten werk te zul- llen krijgen, blijkt dat die hoop ijdel is, omdat de arbeiders uit Brabant en Holland het werk doen. Wij staan nu weer aan de vooravond van de werkloosheid en kom ik aan B. en W. vragen of hun Collège ook reeds uitgezien heeft naar werk. Ik zou toch niet gaarne zien dat de landarbeiders uit deze gemeente waar nog wel werk is uitgezonden worden naar Jipsinghuizen om aldaar te werken. De heer FREIJE zegt van meening te zijn, dat het Comité van de Woldjer Spoorweg ge- vraagd is om bij de uit te voeren werken arbeiders uit deze gemeente te nemen, doch het blijkt dat alleen arbeiders uit Brabant en Holland ge- nomen worden. Dat is dus een tegenvaller. Had men bij de uitbesteding de clausule opgenomen, dat bijv. 40 of 50% van het werk uitgevoerd moest worden door arbeiders uit deze gemeente en omliggende gemeenten, dan zou zulks de werkloosheid zeer hebben ver- minderd. Is er nog iets in dezen te doen dan zou ik B. en W. in overweging geven toch daar werk van te maken. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds bij de Direc- tie hierop is aangedrongen, de aannemer nu bezig iszich te installeeren, n. 1. werken te doen voor het groote werk en het personeel voor de wer ken spoedig zal worden uit- gebreid. De Werkverschaffing te Westerwolde is door het Rijk ingesteld om de werk- loozen aldaar werk te geven, daar voor geeft het Rijk sub sidie. Na nog enkele discus sien waarin door de heeren KNOLLEMA en FREIJE aan gedrongen wordt om werk te verschaffen en de heer DE BOER zegt, dat door de ver schillende werken van het Woldjer Spoor er werk ge- noeg zal komen, wordt de openbare vergadering gesloten. r tS utnr. henze irschillende ttder voile Cardia# ln groon-, Faarama an nikkel met en Koleii- illes franco ting aange- rschillende 1, waarvan alraniev. lend, 1 uur s MET: van KOOP- en 1TEN enz. enz. van publieke in onroerende leren. hteren igmiddag van »n R. MOEDT. tcoilectle ieuwte Buiten, es, Gaberdine, ine. eit prima zwart 2.40. De ng als Knoopen aanbevelend, [DDEBUREN. erpuikste Kool- »i, levering No- çcn en scheeps- deelig. Vraagt INERF Az. shoek. -, 10, 14 cent 15 cent 50 cent 95 cent 5 en 9 cent 60 cent 85 cent 150 cent 275 cént tegen lage prU». 11 haig. UlIVllUlMAill MAUl/fOJUaAAw I lllltll HIMIH

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1925 | | pagina 5