Tweeds liai. De A. A. Spaarkas vergoed 4 °lo rente. 1 3 ING N EKENS CR imé MiMieiS llochteren elefotii 103. 11 J II II 11 L L U I Uic iruuiVGii pan, auii|ii lia, icioi my aan ioigi y&duiiiGUGiit Franco levering overal heen per eigen MED BEL W AGEN. No. 9 Zaterdag 27 Fefor. *26 ZHtiug do eerste en derde Zoisdag ^an iedere raaand van 11 tôt 12 nnr? in het St Jozefgebouwa de R JL Kerk, DIJKEN laag. gereed en naar maat. Hoogezand. Maandag 1 Mrt. zal 's middags 3 uur in hôtel Faber alhier, de Bond van Landpachters een openbare vergadering liouden, waarin de algemeene secretaris van den Bond, de heer H. S. v. Houten, te Assen, doel en streven van den Bond uiteen zal zetten. Daarna zal een afdeeling" worden opgericht, een bestuur verkozen en een afgevaardigde aangewezen voor de ledenvergadering op 2 Maart te Groningen. Waar eldors zooveel belangstelling is, zal ongetwijfeld ook hier het bezoek druk zijn. Iedere belaugstellende landbouwer is welkom Blijkens een adverten- tie in dit blad zal opVrijdag 5 Maart worden gehouden de algemeene Jaarsvergadering van het Roode Kruis. Waar de afdeeling v. h. Roode Kruis in deze gemeen- ten zooveel nuttig werk ver- richt en het bestuur de ver gadering zoo aantrekkelijk mogelijk heeft weten te maken door de vertooning van een zeer interressanten film en liehtbeelden wekken wij hier- mede ieder die belang stelt in het werk van het Roode Kruis op deze vergadering bij te willen wonen. Op de in het Concert- huis te Groningen gehouden examen voor de eerste Gro- ninger Modevakschool Holst- Heuker, slaagden voor eerste Coupeuse en leerares o.a. de dames F. Nieborg Zuidlaren en J. Holthuis te Noordbroek voor Costumière, terwijl even- eens voor de Dir. van boven- gen. school met goed gevolg werden geêxamineerd voor lste Coupeuse en Leerares de Dames A. Bakker, Siddeburen, T. Buitenhof Hoogezand, F. Timmer, Kolham, leerlingen van mej. F. Wehrmeijer te Hoogezand. Voor lste Cou peuse en Leerares de dames E. Abee, Muntendam en S. Lesman, Meeden, leerlingen van mej. R. KooimaBlanke, Veendam. Sappemeer. Heden waren de prijzen der Gasthuisverlo- ting te Sappemeer waarvan Maandag de trekking plaats heeft ten toon gesteld. Om aile piijzen te noe- men is niet mogelijk, doch wel kunnen we verklaren dat de prijzen onze verwachting verre overtroffen. Zij die de prijzen zien en nog geen lot hebben gekocht, zullen wel trachten een of meerdere te bemachtigen. Want naast bij- dragen voor een goed doel en kans op een der kostbare prijzen wordt niet elken dag geboden. Door tusschenkomst van den heer J. Okken, makelaar alhier is de behuizing met erf en tuin, samen groot onge- veer 36 Are, staande en ge- legen te kleinemeer, in eigen- dom toebehoorende aan den heer E. Broekema, verkocht aan den heer A. van der Wijk te Kalkwijk gem. Hoogezand. In de gisteravond ge- houdenRaadsvergadering werd de instructie van den gemeen- teopzichter zoodanig gewijzigd dat in de instructie is bepaald dat hij geen geschenken of provisie mag vorderen of aan- nemen van aannemers of le- veranciers of van andere per- sonen, op wier werken of ge- bouwen hij toezicht heeft te houden. Ten tweede dat hij geen beambten of werklieden in dienst der gemeente mag ge- bruiken voor het verrichten van persoonlijke diensten. Ten derde, dat hij kantoor houdt ten gemeentehuize, en daar moet verblijven indien zijn tegenwoordigheid niet elders wordt geëischt. De Raad bepaalde gis teravond dat in het Burg. Armhuis door de" vader en moeder en door de verpleeg- den geen klein- of pluimvee mag worden gehouden. Ook werd besloten dat de moeder, indien haar dit wordt opgedragen, zich moet belasten met de bereiding van het voedsel voor schoolgaande kinderen. Een voorstel door den heer van Delden in den Raad gedaan, om de Regeering te verzoeken bij de werkverschaf- fing te Jipsinghuizen in te stellen een commissie, die uit spraak doet indien er een ge> schil ontstaat over de loon- tarieven tusschen leiding en arbeiders, werd gisteravond verworpen met 7 6 stemmen. De Raad verwierp gis teravond een voorstel van den heer van Delden om de kin- deraftrek voor de pl. inkom- stenbelasting te verhoogen van f 25 tôt f 50. Eveneens werd verworpen het voorstel van B. en W. om bij aanneming van deze verhooging de hoofdaftrek te verlagen van f 800 tôt f 775. absoluut zekere belegging. JaarTerslsg ï«ii „H?t (îro«D« KrnûB" te Sappemeer over het jaar 1925. Het afgeloopen jaar is voor onze Vereeniging een rustig jaar geweest. Drukke acties zijn niet gevoerd en groote veranderingen zijn niet tôt stand gekomen. Toch bracht de Vereeniging in vele huis- gezinnen weer hulp en mag dit werk niet zoozeer naar buiten spreken, het is de stille kracht van „Het Groene Kruis", die het meest gewaar- deerd wordt. In het Bestuur kwam dit jaar eenige verandering. De heeren D. L. de Koe en A. v. Buizen werden herkozen en in plaats van den heer R. Schoemaker, die zich niet weer herkiesbaar stelde, de heer H. H. Boddema. Een woord van dank aan den heer R. Schoemaker voor het vele goede werk dat hij voor de vereeniging heeft ver- richt is hier zeker op zijn plaats. In de anderen die leiding en uitvoering moeten geven aan het Groene Kruiswerk, Wijkverpleegster, Magazijn- houder-bode en Werkvrouw kwam geen verandering. Voor zoover de geldmidde- len het toelaten wordt het magazijn van verplegingsarti- kelen steeds aangevuid. In 400 gevallen werd door pati- ënten gebruik van het materi- aal gemaakt. Dit blijkt uit de volgende opgave Aile ligtenten waren steeds in gebruik. Ledikanten 44 maal, onderstekers 60 maal hospitaallinnen 28 maal, Uri- nalen 27 maal, stoelen 38 m. Irrigators 21 maal, Windkus- sens 21 m., Glycerinespuitjes 26 maal, Thermometers 32 m. Croupketels 28 maal, Drink- schuitjes 13 maal, Borstglazen 19 maal, Neusspoelers 3 maal Rugsteunen 6 maal, Hartkoe- ler 1 maal, IJszakjes 9 maal Ontsmettingskist 4 m.,Scher- men 4 maal, Spiritusbakje 5 maal, Waterbed 1 maal, Bril- len 7 maal, Oorspuitjes 3 m. De drie electriseermachines waren steeds in gebruik. De functionarissen deden dit jaar weer hun plicht tôt voile tevredenheid van het bestuur. Zuster E. de Boer en Mej. Mulder-Luursema, die onze wijkverpleegster tijdens hare vacantie verving, legden ge- durende dit jaar 3207 bezoeken af voor de ziek^nverplegingen voor de T. B. C. bestrijding was dit gevl 624, zoodat in totaal 3831 bezoeken werden afgelegd. Verder werd in het winter- halfjaar een moeder- en baker- cursus door haar gegeven voor olm. 20 cursusses. Dit ailes moet ons groote voldoening geven, als we eens nagaan hoeveel verzachting van leed daardoor in vele huisgezinnen is gebracht. Door de werkvrouw werd in 8 verschillende gezipnen hulp verleend gedurende 21 halve dagen. In de loop van dit jaar heeft de Plaatsel. T. B. C. Commis sie weer goed werd verricht. Vooral moet genoemd wor den de gereedkoming van 4 nieuwe ligten (2-persoons). Geprofitee'rd van de erva- ring opgedaan met vorige ten- ten zijn weer tal van verbe- teringen aangebraoht, terwijl het aanzien ook verfraaid werd. Ze voldoen in aile op- zichten en nog beter dan de vorige. Een woord van dank mag in verband hiermee nog wel gebracht worden aan den architect Meerholz en den tim- merman Kliphuis. Het ledental bedraagt thans 1331, zooàdat dit vrijwel sta- tionair gebleven is. Naast de vaste inkomsten der contributie en subsidies mocht de Penningmeester aan toevallige baten ontvangen een som van f 10, van een lid uit dankbaarheid voor 't goede werk door de veree niging verricht. Vooral de laatste particulière gif t is sympathiek. Ieder lid van „Het Groene Kruis" heeft uit- hoofde van zijn lidmaatschap recht op hulp, doch dat zij, die iets kunnen missen zoo van hun dankbaarheid doen blijken maakt het werk van 't bestuur en wijkverpleegster prettiger. 't Is te hopen dat dit goede voorbeeld navolging vindt op- dat de vereeniging in Jt ver- volg nog meer kan doen in 't belang van onze zieke medeburgers. In verband hiermee is het goed op deze plaats nog eens te vermelden, dat ieder eens naga of zijn contributie even- redig is met zijn geldelijk vermogen. Wat zijn de bij- dragen meestal nog klein, vergeleken bij de de hulp die Het Groeue Kruis in tijden van nood ons biedt. We vertrouwen dat we op de toewijdingen medewerking naar ieders kracht kunnen rekenen en dan hebben we goeden moed dat ook ditjaar onze vereeniging weer zal bijdragen om het lijden van onze medeburgers te verzach- ten. VERGADERING der Coop Landb. vereeniging Schildwolde op Zaterdag 2o Febr. 1926 ten huize ven H. Starke. Voorzitter de heer J. Doorn- bos Ezn. De voorzitter opent de ver gadering met een welkoms- groet aan de leden herinnert in algemeene zin aan de resul- taten door den landbouwen het verloopen jaar van den oogst verkregen, een oogst, die bij velen ruim was, doch door de weinige koopkracht die er in de omringende lan- den heerscbt' in deze streken de prijzen sterk gedrukt heeft, zoodat het eindresultaat niet zoozeer bemoedigend was, zegi dat het index cijfer (cijfer van voor den oorlog en nu) van de akkerbouwproduc- ten over 1925 was 123, van de veeteeltproaucten 161 en van de arbeidsloonen 204 De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. In een zeer uitgebreid jaar- verslag herinnert de secreta ris ons wat alzoo in het afgeloopen jaar door de ver eeniging het werk is geweest, deelt de verkregen resultaten mede van den landbouw, zegt dat de vereeniging 88 leden telt en wekt op getrouw de vergaderingen te bezoeken. Door de Coôperatie is in 1925 in totaal aangekoeht 974497 K.G. kunstmest, zaai- zaden enz. Een hartelijk applaus be- loonde ^preker voor dit zeer uitgebreid jaarverslag. Jaarverslag penningmeester. De inkomsten waren over 1925 f 70401.91 De uitgaven f 69080.67 Batig saldo 7 1321.24 Ook het uitgebreid jaarver slag van den penningmeester werd met applaus beloond. De heer J. Boerema te Schildwolde rapporteerde na- mens de commissie van na- ziening, dat ailes in de beste orde is bevonden en adviseert tôt déchargé. Wordt aldus besloten. De secretaris dankt voor de geleverde verslagen en uitge breid rapport. Analyses. Chili uitgekomen met 1565/1C0 hotgeen zeer goed is. Zwaveï- zure ammoniak met 20-4S/100 en 2060/10O, zoodat aan de garantie voldaan is. Vaststelling Balans. De ba- lans wordt vastgesteld. De aftredende bestuursleden de heeren J. Doornbos JEz. en J. de Boer worden beide met overgroote meerderheid van stemmen herbenoemd en nemen de bënoeming aa'n. Benoemd tôt Commissie voor de naziening der boeken voor het volgende jaar de heeren: J. Boerema, J. v. d. Deen en W. Koopman. Besloten om beurten in de verschillende vergaderlokalen weder te vergaderen. Door den secretaris werd mededeeling gedaan voor de uitbesteding der kunstmest- stoffen, klaver- en graszaden. Door den heer A. Smith werd hierna uitvoerige ver slagen gegeven van de verga dering der Federatie te Sloch- teren en van den V. B. B. te Veendam. Verschillende besprekingen hebben plaats over statuten- wijziging. Sluiting. PRED IKBEURTEN. ZONDAG 28 FEBR. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Sappemeer v.m. 10 uur ds. Jôrg van Delfzijl. Westerbroek v.m. 10 uur ds. Dijkstra. Kropswolde v.m. 10 uur ds. Pierson. Kielwindeweer n.m. 2 uur ds. Pijnacker Hordijk. Siddeburen v.m. 9i/s uur ds. Teensma. Harkstede-Scharmer Zuidbroek n.m. 6 uur ds- Tammens. Wagenborgen v.m. 10 uur ds. Kromsigt van Oostwold, 's Avonds 7 uur ds. A. Offrin- ga van Huizinge. Woensdag, 's av. 7 uur ds. J5rg van Delfzijl. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur ds. ten Cate. Ger. Gem. Sappemeer v.m. 9Va uur ds. Spoelstra. N.m. 5 uur ds. Spoelstra. Zuidbroek v.m. 91/2 uur ds. Heidema. N.m. 3 uur ds. Heidema. Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek Sappemeer. V.m. 10 uur geen dienst. N.m. 5 uur de heer Meer holz. Muntendam v.m. 9^2 uur de heer J. Jager. N.m. 51/2 uur de heer J. Jager. Borgercompagnie Maandag 1 Maart zaal Drijfholt, 's av. 7 uur de heer Jager. Bapt. Gem. Hoogezand „Bethel" a. d. Kielsterstraatweg, v.in. 10 uur de heer J. Reinholtd. N.m. 6 uur de heer J. Rein holtd. 's Av. 8 uur Jongel.verg. Foxhol „Rehoboth" v.m. 10 uur, de heer B. Niezen. N.m. 6 uur de heer B. Niezen. 's Av. 8 uur Jongel.-Verg. Dinsdagav. 7% uur bid- stond. Leger des Heils. Hoogezand v.m. 7 uur Bidstond. V.m. 10 uur Heiligingsdienst. 's Av. 71/2 uur Verlossings- dienst. Donderdagav. 8 uur Liede- renavond. Leider der samonkomsten Majoor Bulterman. Burgerlijken Stand SAPPEMEER. 19—25 Febr. Ilillechien Maria, dochter van Jacobus Krijthe en Maria Juli- ana Scholtens Johanna Tecla d. v. Hillebrandus Joannes Harmanns Mulder en Cathari- Mencke, Jantje.d. v. Wobbinus Blaauw en Jantina Blijham, Geert Jan, z. v. Harm Dodde- ma en Jantina Wynzema. Oveleden Engeltje Huisman 91 j. weduwe van Albert Bui ning, Harmanna Johanna Schmidt, 78 j. weduwe van Jan Woldendorp. SLOCHTEREN. 19—25 Febr. Geboren Hillechien, d. v. Fr. PI. Hoorntje en H. Sissing, Sid deburen, Berend, z. v. J. Tui- zenga en Tr. Spieker Schildw. Rudolf z. v. W. Hummel en H. Rijkens, Slochteren, Jacob, z. v. E. Hulshof en Gr Siekmans, Borgweg. Jan. z. v. M Dijkema en R. Aalfs, Lageland. Ondertrouwd Willem Set- telaar 31 j. Hoogezand en Hiltje Folkersma 24 j. Hélium Jan Beijer 23 j. Leeuw., voor heen te Slochteren, en Grietje Stevens 27 j. Borger Diederik Knol 27 j. Overschild en Roelf- fien Boit 22 j. Tjamsweer. Overleden Albertus Doorn bos 77 jaar, wed. van E. Bouwman, Kolham. HOOGEZAND 19—26 Febr Geboren Wieberen, z. v* Willem Folkers en Tjitsche Ykema, Kaatje, d. v. Obbe Olthof en Annie Homan Jantje dochter van Lammert Brommer en Elsie Smedes, Abraham, z. v. David van Delft en Saartje Bollegraaf. Hende- rika Jantina, d. v. Heinrich Georg Tap en Harmina Tjalina Venhuizen. Ondertrouwd Eltjo Hart- man, van Kalkwijk en Hille- chie ten Cate, van Sappemeer Antoon ter Veer, van Hooge zand, en Tytje Meijer, van Slochteren, onlangs te Gron- ningen Willem Settelaar, van Kalkwijk, en Hilje Fol kersma, van Hélium, SI. Geert Smallenbroek, van Kalkwijk, en Egberdina Wassens, van Groningen, onl. te Hoogezand Jan Nieboer, wednr. van Jan tina Dijkhuis, van Kropswolde en Jantina Dijkhuis weduwe van Jacob Daniel Boerma, van Hoogezand. Getrouwd Jakob Koning en Bertha Bijl, Johannes Jan Haverkamp en Tjaaktje Oost- land, Lodewyk Faber en Jaco- bina de Roosz, Jakobus Nie- raan en Aaltje Bakema. Overleden Wilhelmina de Vries, oud 24 j. ongehuwd overleden. te Groningen. Grietje Bouman, oud 56 j. echtgenoote van Kornelis Klok Marten Scholtens, oud 50 j. echtgen. van Catharina Koning Fredrik Teuben, oud 5 dagen z. v. Willem Teuben en Ebeltje Weemhof Nicolaas Hermannus Pruis, oud elf maanden, z. v. Pieter Pruis en Froneka Rem- kes, overl. te Groningen. Otficieele Publication. Hlodervet. Burgemeester en Wethou- ders van Sappemeer maken bekend, dat het verzoek van de Maatschappij tôt Detailver koop van Petroleum „DE AU- TOMAAT" te 's Gravenhage om op het perceel, kadastraal bekend in sectie F no. 559 een ondergrondsche Benzine- bewaarplaats van 6000 Liter, met bovengrondsche Automa- tisch werkende aftapinrichting oprichten door hen is inge- willigd. Sappemeer 24 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, EIKEMA- De Secretaris, J. J. PERDON. Gevondon voorwerpen 1 zwarte KIP, 1 zilveren ARMBANDHORLOGE, 1 witte ZAKDOEK met geldelijke in- houd. een SCHOOLTASCH met Leer boeken, een RIJWIELBELAS- TINGMERK 1926. Inlichtingen .Gemeentehuis, Hoogezand. Inrichtingcn, welke gavaar, sehsde of Hinder kuaxen veroorraken Burgemeester en Wethou ders van Hoogezand brengen ter openbare kennes, dat door hen op het verzoek van de N.V. STOOMGRUTTERIJ en OLIESLAGERIJ v/h H. E. BUURMA te Martenshoek om vergunning tôt het oprichten van een ondergrondsche, ijze- ren bewaarplaats voor benzine van 4000 L. inhoud met boven grondsche, automatisch wer kende b'izinepomp en wel op het perceel gelegen te Mar tenshoek, kadastraal bekend gemeente Hoogezand, sectie K, no. 2087, een gunstige be- schikking is genomen met be- paling dat deze inrichting moet zijn voltooid en in werking gebracht vddr of op 1 April 1926 en wijders op de navol- gende voorwaarde de tank moet tenminste 0.50 M. beneden den beganen grond worden geplaatst. Hoogezand, 26 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. A. YAN ROIJEN De Secretaris, G. ZWIERS. DIENSTPLICHT De Burgemeester der ge meente Hoogezand brengtter kennis van de gewone dienst- plichtigen der landmacht van de lichtingen 1914" en 1917, dat behoudens onvoorziene omstandigheden het jaarlijksch onderzoek voor genoemde dicnstplichtigen zal plaats heb ben in Juni a. s. De plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekendgemaakt. Hoogezand, 26 Februari 1926. De Burgemeester voornoemd, I. A. YAN ROUEN. Vwkleslag BnsdtHd De voorzitter van het Hoofd- stembureau, tevens Centraal Stembureau voor de verkie- zing van leden van den Ge- meenteraad van Hoogezand, brengt hierbij ter openbare kennis, dat door hem op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd het besluit d.d. 20 Febr. j.l. waarbij de heer J. Bou man is benoemd verklaard tôt lid van den Gemeenteraad, zulks ter vervanging van wij- len den heer J. Wedeven. Hoogezand 23 Februari 1926. De Voorzitter voornoemd, I. A. VAN ROUEN. HiBd«ïvet. Burgemeester en Wethou ders van Slochteren brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van AREND HIEPKO SANDER, Huisschilder te Overschild, bin nen deze gemeente, om ver gunning voor het uitbreiden zijner Schilderswerkplaats door het plaatsen van een Petroleummotor van 11/2 P-K. aldaar door hen is verdaagd op grond, dat tôt heden niet is ingekomen de mededeeling van het be'rokken Districts Hoofd der Arbeids Inspectie te Groningen dat de inrich ting zal voldoen aan de eischen krachtens artikel 6 der Vei- ligheidswet gesteld. Slochteren den 22 Febr. 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, H. SNATER, Burgemeester en Wethou ders der gemeente Slochteren doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 24 Fe bruari 1926 is vastgesteld het volgende besluit No. 6. De Raad der gemeente Sloch teren Overwegende, dat het aan- tal kiezers, behoorende tôt het Stemdistrict VI Kolham, mo- menteel 1111 bedraagt dat dit aantal voor het goede verloop eener stemming te groot is en bovendiea in strijd met het bepaalde bij artikel 31, 2e lid, der Kies- wet dat hefe& hem wenschelijk voorkomt de kiçzers, wonende in dat gedeelte van het dorp Kolham, hetwelk gelegen is aan de Westzijde van de Nieu- welaan aldaar, te doen stem men in het Stemdistrict VII Scharmer Gezien zijn besluit van 29 December 1919, no. 69, tôt verdeeling der gemeente in 9 Stemdistricten Gelet op artikel 31, 3e lid, der Kieswet Besluit lo. zijn besluit van 29 De cember 1919, no. 69, tôt ver deeling der gemeente Slochte ren voor de verkiezing van de leden van den Gemeente raad in Stemdistricten, te wfj- zigen en de omschrijving van de daarin genoemde Stemdi stricten VI Kolham en VII' Scharmer te doen luiden als volgt Stemdistrict VI Kolham. Het geheele dorp Kolham, met uitzondering van dat gedeelte hetwelk gelegen is aan de Westzijde van de Nieuwelaan het gehucht Foxham en de onder Kolham gelegen buurt- schappen, voor zoover niet tôt het Stemdistrict Scharmer behoorende (gehucht Woud- bloem." „Stemdistrict VII Scharmer Het geheele dorp Scharmer en de buurtschap de Borgweg, alsmede dat gedeelte van het dorp Kolham hetwelk gelegen is aan de westzijde van de Nieuwelaan, benevens het zoo- genaamde Hooiland, begrensd ten noorden door het Sloch- terdiep, ten zuidoosten door het dwarskanaal achter den Groenedijk en ten zuidwesten door het Tichelaarskanaal met de doorsnijding tôt de Schar mer M" 2o. dit besluit in werking te doen treden 15 Mei 1926. Gedaan ter vergadering van den 24 Februari 1926. (get.) VAN DER HOOP VAN Slochteren Voorzitter. (get.) H. SNATER, Secretaris. En is hiervan afkondiging géschied, waar het behoort, den 25 Februari 1926. De Burgemeester, van der Hoop van Slochteren. De Secretaris, H. SNATER. •r, roor 12 m, 1. 772. van et. 10 treden. 5, f 4.69 fTINGEN TKNOOPEN EN 3. lAD. CN". 90, 100 et. 19 cent, cent. !5, 9.00 14.90, 16.60 f 4 90, 7.60 2.76, 3 60 lt. snt. ent. Matjei. VAN DER HOOP VAN SLOCHTEREN iAfi >C/9 t..

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1926 | | pagina 5