Voor I roerer inornii pi Basmotor (il il komeni in HIT HEËREK-CONFECTIEIUIS Fa 6. 1EHSEI, Sappemeer. Deze 2 laatste dagen willen wij nog cens extra de puntjes op de Profiteert van de laatste 2 dagen. "%H i zetten. Reeren Gostnnnis 50 ileeren Bgbroeken MOTOBJASSEN Flanelles lansboezeroens Hswi vitthoidn Heeren Pyama's Tropical Mansboezeroaits HET HEEREN-CONFECTIEHUIS Fa G. Hensen, Sappemeer. Duitschland RDIREBHT de Nederlandsche Export VELO Ninuw- en Beparatiewerk Autoplaaivirk. Da vuist der Gond. Onze d 10 s Maandag 23, WaJa||: Geweldîge koopjes. Nog 2 dagen 10 pCt. KORTING. 7 Hem Costume Hasrsn Ovirjassgn Heeren Zelfbinders Buckskin Minsbroibo Witte Zyden Doeken Zwara bruina Manihaezaroens Gavaerda taris Mansjsssm MANSBBOEKEN R. BUITENifERF Azn, I H. DE HAAN, t sol Jongens Pakjes thans 55 et. Nog slechts 2 dagen duurt onze Opruîming. Nog slechts 2 dagen 10 pCt. korting. APPEL- Voor nlets. Nederlanders stelt U te weer en weigert buitenlandsclie artikelen te koopen, daar U voor hetzelfde geld de onovertroffen WASCH- EN WRINGMACBINE8 van Nederlandsch Fabrikaat kunt koopen Weest verstandig Steunt de Nederlandsche industrie! C4Î In „HET VI Sappemeer, zu!l< te ten verzoeke va te Hoogfzand, EENIGING G. E worden verkochl De tôt dai Diverse Sshoo serviez-n, enoTn dere volledige K ken, Kachdplate en Matten, Tafel Koper-, Nikkel-, Theepotten mat manden, Reiskoi Emmers, Tobbenj Trommels, Kete Nikkelen Horlogi Touw- en Borst( wollen en andere Koffiebrand 1 Koftiemolen n Toonbankbascule! bank, groote Kc trommels, Copiôa groote party ges karren, Ry wielen Motor, Koffiebi vrye Kast, enz. den verkoop, en PIONIER" a/d. X zulks tegen betj andere goederen 's morgens van persoon, welk bet De onder B. MIDDAG 24 Ja: thans uitzoeken f 5 <H) 5 pr ma gekleurde thans uitzoeken f 8.00 0; gcveer 12 wolJen thans uitzoeken f 7.50 ijzersterk thans f 1.69 Prima leeren thans f 16.50 15 dozyn g^kleurde thans 15 cent Ongeveer 800 puma groote maat thans 44 centen Ongev. 20 prima gekleurde Heeren Costuums van f 35,32,50 30,— thans uitzoeken f 15.00 15 gekieurde g-bsel gavoerd thans uitzoeken f 2.50 100 gesireepte thans 98 et. thans f 1.18 Aile wollen Heeren Pullovers, Jongens Tricot en Tricots en Sloppakjes thans 20 pCt. KORTING. groote maat thans 39 cent maat 5 en 6 thans 75 cent Jekkermodei f 8.75 mm Ongeveer 100 prima flanellen thans f 1.59 □onker Coords f 1.35 en andere Fruit boom en dienen thans bespoten te worden bestrijding van ziakte en on- gedierte. Raadpleeg thans ons, als deskundig op dit gebied Bespuiting is zeer goedkoop en advies kost MARTENSHOEK. URmH van aile soorten HOOGEZAND. door NORMAN LINDSEY. Toen John Jozel zijn pleeg- moeder vermoord had, week hij ontzet terug naar het uiter- ste einde van het vertrek en staarde naar de beweeglooze gestalte, die over het schrijf- bureau la g gestrekt. Hij kon het gelaat niet zien, en was daar heel blij om, maar wat hij wel zàg, was de rechter- hand der doode, die tôt een vuist gebald was. In het huis was het doode- lijk stil. Het gevecht had wei nig leven veroorzaakt, en de twee bedienden sliepen hoog. Ze waren bovendien oud. De klok sloeg tien uur, Nu zou de pauze zijn afgeioopen en het werd tijd voor hem zich terug te haasten naar het theater. John had de zaakflang en zorgvuldig overdacht. Maar hij was niet van plan geweest zijn pleegmoeder te dooden. Twintig jaar geleden, had de oude ongetrouwde vrouw, die eenzaam in haar groote huis leefde, en voor gierig werd gehouden om haar so- berheid, iedereen verrast door een kind van drie jaren te adopteeren. Het was een wees, van wiens ouders alleen be- kend was, dat de man een ongunstig leven had geleid en in de gevangenis was gestor- ven. De aanvalligheid van het kind echter had de bezwaren van juffrouw Jozel overwon- ze had John tôt zich genomen en hem opgevoed als haar eigen zoon, sober, ingetogen en vroom. In zijn jeugd was het een aardige jongen, maar later toon- de hij eigenschappen die hij van zijn vader geërfd had. Hij was leugenachtig en onbe- betrouwbaar en toen juffrouw Jozel hem eenige malen ook op kleine diefstallen betrapte, deed ze hem op een strenge kostsehool Het hielp niet A!s student bleef John een in- nemende jongen, maar licht- zinnig, gehecht aan vermaak en weelde en leugenachtig. Hij verkwistte veel geld en de juffrouw, die hem steeds min- der toelage gaf voor zijn eigen bestwil om „het kwaad van genotzucht en verkwieking tôt in den wortel uit te roeien", zooals zij zeide. Nu bezat zij bijzondermooie familiejuweelen, die ze nooit droeg of toonde. John had het toevallig ontdekt, toen hij eens in haar karner kattekwaad uithaalde als jongen, en zich bij haar nadering bang ver- stopt had De oude juffrouw, die zich alleen waande, opende toen een geheime safe, waar zij de juweelen uithaalde die ze bekeek en toen weer weg- legde. Destijds had de jongen geen waarde gehecht aan deze ont- dek.king, maar toen hij naar hun laatsten twist om geld, voor het feit stond, dat zijn maandgeld werd verminderd zoodat hij tôt een uiterst een- voudig leven zou worden ge- dwongen, en toen hij begreep, dat het zijn pleegmoeder bit- tere ernst was met haar ver- zekering, dat hij geen cent méér zou krijgen, voordat hij zijn examen had gedaan, her- innerde hij zich de ontdekking. Toen rijpte het plan van een misdaad in hem. Eerst stelde hy vast, dat zijn pleegmoeder nog steeds dezelfde bergplaats voor de juweelen gebruikte. Toen werkte hij zijn geheele plan verder uit f'Hij zou zich een tijd rustig houden en dan, als de oude vrouw tevreden was over zijn gedrag, bedelen om wat geld Daarvan zou hij naar een theater gaan en wel een, waar hij vaak geweest was en waarvan de foyer op straat uitkwam Op warme zemeravonden stonden de the- aterbezoekers vaak op de straat een luchtje te scheppen in hun avondtoilet. Het theater was maar enkele minuten van huis. Hij kon den diefstal plegen, de juweelen verbergen in een geprepareerd boek, dat hij tusschen de andere boeken van de bibliotheek zou zetten, en den schijn wekken, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Met de sluwheid en het talent tôt veinzen, die hem waren aangeboren, wist John zijn plan ten uitvoer te bren- gen. Hij speelde zijn berouw zoo goed, dat de oude vrouw zich liet bedriegen, vooral toen hij lar.gen tijd ijverig en een- voudig leefde. Na eenige maan- den was zij geheel verteederd en gaf hem,- op zijn verzoek, het geld voor een theater- bezoek, temeer, daar het om een zeer ernstig stuk ging. Daaruit maakte zij op, dat hij wel veranderd was, want vroe- ger interesseerde hem slechts revue's en operettes John kleedde zich zorgvul dig, nam een stallesplaats en ontdekte tôt zijn groote vreugde een kennis in het publiek. Hij haastte zich, dien heer aan te spreken tusschen de eerste en de tweede acte. Die zou even- tueel getuige zijn en bevestigen, dat hij werkolijk in den schouw- burg was geweest. Tôt het begin van de tweede acte praatte hij met dien meneer Orchid. Na de tweede acte kwam de pauze. Het was een warme zomeravond het pu bliek stroomde naar de frissche foyer, waar de deuren naar de straat wijd open stonden John slenterde achteloos door de foyer en de straat op, waar op het trottoir verscheidene dames en heeren stonden te praten. Hij wandelde kalm verder en liep naar huis. Geruiseh- loos opende hij de voordeur en sloop naar boven. Het leek ailes kinderspel Hij haalde de juweelen uit de safe, scherp luisterend of hij niets hoorde. Dairna ging hij naar de bi bliotheek, draaide er het licht op en zocht het uitgeholde boek, dat dien middag tusschen de anderen geplaatst, in geen enkel opzicht er mee leek te verschillen, doch dat een leege doos bevatte. Zij betrapte hem, terwijl hij de juweelen in het boek deed. Er uit 1 zei ze heesch, en kom me nooit meer onder de oogen, jij ondankbare dief! John zag ailes ineenstorten. Hij begreep, dat ze hem uit het testament zou schrappen, dat hij op straat stond, arm, verstooten, overgeleverd aan ellende en gebrek. Toen stortte hij zich op haar en wurgde haar. De laatste klokslag was ver- klonken, en John verzamelde al zijn wilskracht en koelbloe- digheid Hij overdacht snel, wat hem te doen stond. De juweelen waren in hun schuil- plaats Het zou hem weinig moeite kosten, als ailes was afgeioopen, ze er uit te halen. Vingerafdrukken kon hij niet hebben achtergelaten, want hij had al dien tijd handschoenen aan gehad. Hij wierp een paar stoelen om, nam al het geld uit de lade van het schrijf- bureau, ging naar buiten en belde langdurig, waarna hij zich verwijderdc. De bedien den zouden het bellen hooren, doch niet opandoen, want zij hadden strenge instructies van de oude vrouw, die steeds zeer vroeg ging slapen. Men zou later denken, dat zij later zelf de deur was gaan openen, dat zij een moordenaar op deze wijze zelf toegang had verschaft, en daardoor zou men geheel op een dwaalspoor raken. John scheurde de bank- biljetten in snippers en wierp ze weg, en toen de pauze was afgeioopen, slipte hij tusschen de andere menschen naar bin- nen en zag nog even kans, een paar woorden te wisselen met meneer Orchid. Het ging ailes prachtig. Orchid zou ge- tuigen, dat hy den geheelen avond hier was geweest; hij zou vôôr het weggaan nog even den juisten tijd vragen aan den portier, om een ge tuige te hebben, die aantoonde, hoe laat hij was weggegaan, en hij zou, na dien moord „ontdekt" te hebben, onmid- dellijk opbellen naar de politie. Geheel op deze wijze ver- liep het programma. John vergeleek zijn arm- bandhorloge met dien van den portier, maakte even een praatje en haastte zich naar huis Er was eenige koelbloedigheid noodig om de bibliotheek bin- nen te gaan, wetend wat daar was Het eenige wat hij zag, was de dreigend gebalde vuist der doode, en hij had niet veel acteurstalent noodig om met werkelijke ontzetting om hulp te schreeuwen, en met bleek en vertrokken gelaat den toesnellenden bedienden het vreeselijke nieuws t« vertellen- Toen belde hij de politie op. Met prijzenswaardige snel- heid verschenen een inspecteur en twee agenten. Het onderzoek begon. Natuurlijk vielen de opengerukte Jleege laden da- delijk op. De bedienden ver- klaarden, dat mevrouw daarin nog 's middags vrij veel geld had gehad. Zij werden aan een scherp verhoor onder- worpen en toen wendde de inspecteur zich tôt John. Die vertelde met geschokte stem en tranen in de oogen, dat hij een aangenomen zoon der oude vrouw was. Ik was niet thuis, bezocht een schouwburg, voor het eerst sinds weken, en juist vanavond. Ik zag de deur van de biblio theek openstaan en toen ont dekte ik Hij hield de hand voor zijn oogen. Kunt U bewijzen, dat U in den schouwburg was den ge heelen avond John sloeg zijn avondmantel open en zocht met moedwil eerst in een zak, waar de kaartjes niet in waren. Na tuurlijk had hij ze zorgvuldig bewaard, maar hij stamelde, met meest gespeelden angst Ik hoop, dat ik ze nog heb maar anders kunt U bij mijn kennis navragen en, 0 ja, de portier heeft me nog den juisten tijd opgegeven en dan de juffrouw van de programmai enaha, hier is het kaartje en hier is het plaatsbewijsbesproken plants no. 34, rij 4, ziet u? Hij keek op en merkte, dat de inspecteur strak keek naar een vlek op zijn wit vest. John volgde zijn blik en ont dekte, met een vreeselijken schok, een voorgevoel van naderend onheil, dat op zijn vest in zwarte inkt zeer dui- delijk stond A. Jozel De naam van de doode. Merkwaardig zij de inspec teur. Hij ging naar het lijk en bnkte zii-h naar de gebalde vuist In de iaatste worsteling had de vermoorde vrouw blin- delings om zich heen gegre- pen naar een wapen. Watze echter gegrepen had, was slechts een stempel, waarmee ze haar brieven plaeht te on- derteeken. In haar poging, den moor denaar weg te duwen, had ze dat stempel op zijn vest ge- drukt en haar naam erop ach tergelaten. In den donkeren schouwburg en later in het gedrang bij de garderobe, had niemand daarop gelet, maar de inspecteur had het gezien, toen John zijn mantel open- sloeg, om naar het kaartje te zoeken. En de schuldige, verpletterd door dit bewijs tegen hem, viel tegen den grond, als had hem de doode vuist der oude vrouw neergeslagen. Het verschil. „Ben je 't niet met me eens, dat het de boeren slechter gaat dan vroeger „Zeker, maar vroeger was de grond belastingloos en thans is de belasting gronde- loos." m. LÂÂTSTE DAGEN DER GROOTE OPROIMING verstopping (trage ontlastingj gevatte koude,gal,slijm,koort- sigheid.maag othooidpijn,geen eetlust, slechte spijsvertering enz. gebruikt dan drie keer daags een weinig van de be roemde WORTELBOER's KRUIDEN of één twee WORTELBOER's PILLEN van Jacoba Maria Wortelbocr en gij zijt spoedig weer her- steld. Reeds duizenden heb- ben er baat door gevonden en z;i zullen ook U belpec. Gij zult tevreden zijn over de heiizame uitwerking. Wortelboer's Kruiden zes- tig cent per pafeje, Woitel- boer's Pillen zestig cent per doos, drie doozen f i 70 bij Apothekers en Drogisten. ('Nadruk verboden.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 4