rsteenan nendi n. DE VLOEK. SEK. I uurzage 1 Hoogtzand. 1 IPHQNIft TEN HAÏ: U TcLTS Teakplaten, -Dolken. ÏÏTl 3000 Firma Sappemeer. îngen, M. 63e Jaargangr ZATIBBaû 1 APRIL iMS Oplaag 8000 exemplaren îijer Tan Zaterdsg 25 Mrt tan wij de igezand >pemeer. ait voorra&d 1 J0NGENS- 4#- Ho. 13 l aan voor 121 Oost. lijke beta- Sappemeer. Wij verwijzen naar een advertentie, voor- komende in dit nummer, aan- gaande een groste openbare vergadering op Vrijdag 31 Maart a s. in 't hôtel Faber, uitgaande van de a.-r. kies- vereeniging «Nederland en Oranje", waar als spreker zal optreden de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, met als onderwerp: „De pilaren vastmaken." Zondag 1 April komt de muziekvereen. „Symphonia" van Assen een concert geven in hôtel Struvé alhier, met het volgend programma Ungarsche Lustspiel Ouverture Die Hochrat der Winde (walser Eine kleine Nachtmusiek Hoch Heidecksburg (marsch) Ouverture „Grigri" Potpouri „The Geischa" a. Hersen und Blumen b. Gavotte Fantasie sur Les Saltimbangues Opéra Comuque. Muziekliefhebbers kunnen 1 hier hun hart ophalen. (Zie advertentie.) Donderdag is te Gro- n.ngen tôt arts bevorderd de heer S G Meihuizen, geboren alhier. Mej J. S. Veldman, on- derwijzeres aan de Ooster- school, alhier, heeft in ver- band met a,s. huwelijk tegen 1 Juni eervol ontslag gevraagd. De Groeve. De Zaterdag I. gehouden bazaar ten bate Ivan het schoolfonds mocht zich verheugen in een druk bezoek en een geanimeerd verloop. De bruto-opbrengst bedroeg j f 272 34. De prijzen van de aan de bazaar verbonden ver- loting vielen op de navolgende I nummers 15, 20, 22, 25, 26, 27, 28, 35 I 36, 46, 88, 110, 127, 136, 151 177, 193, 195, 203, 209, 241, 284, 310, 325, 338, 340, 384, 411, 428, 481, 454, 482, 494, 512, 528, 535, 545, 546, 579, 583, 588, 621, 651, 686, 690, 731, 752, 763, 774, 783, 785, 810, 818, 828, 833, 854, 855; 856, 865, 909, 939, 944, 952, j 967, 983. De prijzen blijven 3 maan- Iden ter beschikking der win- jnaars De voorwerpen, die jna 13 Juni niet zijn afgehaald lvervallen aan de commissie. Hoogezand. Wij verwijzen naar eene advertentie, voor- komende in dit blad, omtrent eene uitvoering, welke het Ned. Herv Meisjeskoor „Eu- phonia" alhier hedenavond geeft in het hôtel Faber Aan deze uitvoering zal tevens nog medewerken een 40tal dames van het koor te Veendam. Na afloop van het programma zal door eenige meisjes-leden nog een extra nummertje worden gegeven. Het belooft een pracht- programma te worden. Op uitnoodiging van de afdeelingen Hoogezand en Sap pemeer van den Vrijz.-Dem. Bond traden Woensdagavond in het hôtel Faber als spreke-is op mevr. mr. B. Bakker-Nort, die het onderwerp had „Tegen revolutie en reactie", en de heer Jan "Schilthuis met het onderwerp „Nederl. economi- sche vraagstukken in verband met de crisis." Ze werden ingeleid door den heer Botke, voorzitter der afd. Hoogezand, die wees op de nieuwe toe- standen.die zich op staatkundig gebied staan te voltrekken, met als gevolg het geroep naar den sterken man, om vast te stellen, dat dit regimé in strijd is met de democratische be- ginselen en dat voor ailes noodig is de verbetering van het internationaal geld- en goederenverkeer. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de historié der Kamerontbinding, behan- delde mevr. BakkerNort het standpunt van enkele politieke partijen, ook het fascisme, om te constateeren, dat van links grooter gevaar is te duchten dan van rechts, omdat uit dien hoek de revolutiegeest oplaait. Bij de bespreking van enkele programpunten der V. D. parti] stond ze langdurig stil bij „natienale ontwapening", om ten slotte te waanmhuwen voor de verdwazing van den geest, die zich thans openbaart, en aan te sporen om met een vasten wil het V. D. beginsei te handhaven. De heer Schilthuis behan- delde uitvoerig de gevolgen van de economische crisis voor ons land, speciaal op land- b ruwgebied en de daardoor noodig geworden steunwetten, de laatste alleen te verdedigen, indien daarmee een algemeen belang is gemoeid. Overigens hield hij een sterk pleidooi voor den vrijhandel, dien de V. D. voorstaan. Hij wees op de verdeeldheid, die er dienaangaande bestaat bij den Vrijheidsbond en wat de S.D.A.P. betreft ophetfeit dat deze evenmin als de Ame- rikanen tôt Roosevelt degaten in het economische leven willen zien en een verdoezelingstac- tiek volgen. Hij achtte een krachtige regeering noodig op democratischen grondslag en verklaarde de middelen, waar- door de V. D willen komen tôt opbloei, juist, met voldoe- ning constateerend, dat in de economische duisternis de a.s. economische en financiëele wereldconferentie, de overtui- ging, die ondanks ailes toch in Duitschland leeft, dat het Nederland niet kan ontberen en het begin van herstel in Amerika aile lichtpunten zijn. Débat werd niet gevoerd, doch beide sprekers beant- woordden verschillende vragen waaruit o. m. bleek, dat de V. D. wel zitting willen nemen in een z.g. nationaal kabinet en dat beperking van interna tionale productie, volgens den heer Schilthuis, nog niet kan worden verwacht. De heer Botke bracht aan beide sprekers den dank der vergadering. Onder voorzitterschap van het h. d. s werd Maan- dagavond in de school a. d. Kielsterstraat weder een ouder- avond gehouden. Een 70tal ouders met het voltallig onderwijspersoneel waren aanwezig toen de voor zitter der oudercommissie na- mcns ouders en commissie den heer Klasens feliciteerde met het herstel zijner ziekte. De voorzitter, de hr Klasens, dankte allen voor het hem toegesprokene;tevens betuigde hij z'n dank aan degenen, die tijdens zijn ziekte belangstelling hadden getoond, in't bijzonder de oudercommissie, maar het meest zijn leerlingen. Daarna heette hij de aan- wezigen welkom, gaf korte beschouwingen over het onder- whsgeven, deelde belangstel- lende ouders mede hoe oud de kinderen thans moeten zijn om naar school te mogen, leidde vervolgens de aanwe- zigen door teekeningen op een bord in tôt de aanstonds door hem voor te lezen Romantische schets uit het Geldersch volks- leven 50 jaar geleden „Het hârt op deVèluwe" in Betuwsch dialect door J J. Kremen De door den voorzitter ge houden lezing werd onder diepe stilte met voile aandacht gehoord wel een bewijs, dat de „schets" den aanwezigen boeide. De lezing werd onderbroken met eenpauze,waarin de ouders de vorderingen der kinderen met het personeel bespraken, terwijl intusschen koffie met koek werd aangeboden. Deze ouderavond is uitste- kend geslaagd. Foxhol. Ten overstaan van notaris O. Possel te Hoogezand werd in het café Lammers publiek verhuurd ten verzoeke van de heeren gebr. Benes 1.50 H.A. groenland Petrums 3 op de Westerbroekstermade voor f100 per jaar 1.68 H.A bouwland M'tland van Hagenus" aldaar voor f 47.50 per jaar. Ten verzoeke der erven van den heer Hk. Grasmeijer werd publiek verkocht eene behui- zing met eigen erf en grond staande en gelegen aan den Meerweg te Foxhol, groot 3.80 Are, voor f 1235 aan den heer W". Doddema te Hoogezand, van Royenstraat 1.40.30 H.A groen-en bouw land, gelegen ten Oosten van en aan denFoxholsterhoofdweg te Foxhol voor f2500 aan de heeren gebrs. Siekmans te Foxhol; 12 H.A. bouwland, veen, heidegrond en weg, gelegen in de achtste hoofdafdeeling van het Sellingerveen, gem. Vlagtwèdde, bij den Borger- tangerweg, voor f 1000 aan den heer J. A Schober te Vlagtwedde. PREDIKBEURTEN ZONBAG 26 Maart 1983. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds Oldeman. 11.30 uur Kinderkerk Sappemeer: v.m. 10 uur ds. J. Nijeahuis Ockhuizen. Kielwindi-sweer v.m. 10 u. geen dienst. Kropswolde: v.m 10 uur ds. Wasch. Westerbroek n.m. 7 uur W. v. d. Veen, caud, Engelbert: v.m. 10 uur ds. Kruizinga. Middelbert n m. 7 uur ds. Oskamp. Ssfearmer-Harkstede n.m 7 uur ds. Rensink. Kûlham voorm, 9.30 uur ds. Dokter. Sloehteren v.m. 9i/a uur ds. Kwint. (Doop). Sehildwolde v.m. 9i/fi uur ds. Siega. Docderdagavond 7 u dezelfde. Hélium v m. 9i/s uur ds. Hoekstra. Siddeburen n.m. 7 uur ds Audier. Noordbroek v.m. 9Va uur ds. K. Sonies, Stadskanaal, Zuidbroek n m. 5 uur ds. J. N. Sevenster. Doopsgez Gem. Sappemeer v.m, 10 uur Geen dienst. Ger. Gem. Sappemeer: v m, 9i/s uur ds. W. Tom. 's Nam. 5 uur idem. Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv Kerk. Winkelhoek—Sappemeer v,m. 9i/s u. da heer Sonneveld, van Groningen. N.m. 5 uur geen dienst. Vroombosch: „Bethel" 'sa 6uur de keer Hellendoorn. Schaaphok v.m 9Vs uur de heer Fellendoorn. Noordbroek Evangelisatie- lokaal Binsdagavond 7 uur Bijbellezing. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemas^raat v.m. 9i/s u. de heerReinholtd 's av. 6 uur dezelfde. Woensdagsavonds 71/2 uur Bidstoad. Officielle Publicatien. geïsiîdsn v»®rwarp8fl Een streng koralen. Ialichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoo gezand. Herlceuring van Trekhonden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer bren- gen ter algemeene kennis, dat door hen e«n herkeuring van aile trekhonden is bevolen op 10, 11 of 13 April 1933. De houders van trekhonden in de gemeente worden uitge- noodigd hun honden met de kar of karren, waarvoor de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig op een der genoemde dagen des voor middags van 10 12 uur ter herkeuring aan te bieden achter het gemeentehuis Sappemeer, 23 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G BOER, l-B. De Secretaris, J. J PERDON. ESTHER R. LEEN. Dr. Lathington was met va- cantie, doch hij zou niet de man zijn geweest, die hij was, als hij zonder belangstelling had kunnen kijken naar de andere bezoekers van het groote café. De jongeman in kwestie zat rechts van den be- roemden arts en psychiater, op het terras van het bekende café Sinds een half uur staarde hij aan één stuk door naar een punt voor zich, terwijl hij met zijn rechterhand automatisch z'n theelepeltje zachtjes liet tinken tegen zijn kopje. Na een ^KOUPHElS half uur hief hij plotseling het hoofd op en Dr. Lathington las in zijn blik als in een open boek. Hij had dien blik maar al te vaak gezien in zijn lang- jarige praktijk. Toen de jonge man achteloos een hoeveelheid geld, beslist driemaal meer dan hij schuldig was, op den tafel had geworpen en eensklapszoo snel, alsof hij vervolgd werd het terras afliep, legde Dr. Lathington eveneens wat geld neer en volgde hem De jonge man liep snel eenige straten door en stond toen stil voor een mooi, oud huis, gelegen ia een prachtigen tuin. Dr. Lathington stond een moment in twijfel. Wat moest hij doen Ervaring en instinct waar- schuwden hem, datdeze vreem- deling op het punt stond iets wanhopigs te doen, doch kon hij hem eenvoudigweg aan- spreken De jongeman was het hek binnengegaan en liep het tuin- pad op. Vastbesloten volgde Dr. Lathington hem, voor de deur schrikte de ander uit zijn gedachten en keek hem ver- wilderd aan. Hij hield zijn huissleutel in de vingers, maar zijn hand beefde zoo, dat de sleutel viel. De dokter bukte zich snel en raapte hem op. Dank U, zei de ander werk- tuigelijk Zijn gelaat was meelij- wekkend om aan te zien. Dr Lathington was ervanovertuigd dat hier een mensch den dood werd ingejaagd. Er viel geen tijd te verliezen met conventies Dit is de oplossing niet, zei hij bedaard. De ander staarde hem aan. Wat zegt U Ik ben er zeker van, dat er een betere oplossing is, zei de dokter en zijn scherpe, vrien- delijke oogen lieten den ver- wilden blik van den ander niet los 1k ben namelijk arts en psychiater en vele mijner pa- tientcn stonden aan de grens, maar zij keerden terug....Er zijn altijd meer wegen, dan men denkt- De jongeman scheen vol- komen overbluft. Hij stamelde Aan welke grens. Aan de grens, waaraan U nu staat, zei de dokter, en die U niet overschrijden moogt.... zeker niet, voordat U Uw hart hebt uitgestort bij een man, die in de twintig jaren van zijn werkzaamhed< n, zoovéél heeft gehoord, dat U hem dit ook nog gerust kunt vertellen. Dr. Lathington had lastiger en geslotener naturen dan de- zen jongeman beheerscht en overwonnen, door zijn inner- lijke kracht en bijzonder inne- mendheid van zijn manieren. Tien minuten later zat hij tegenover den jongeman in een ruim, rijk gemeubeld vertrek, eenigszins ouderwetsch van stijl, doch uiterst smaakvol Aan den wand hingen familie portretten. Mijn naam is Claude Tar- rence, zei de jongeman, ik ben een van de laatste afstamme- lingen van een zeer oud ge- slacht. Hij wierp een somberen blik nrar de portretten. Dat zijn voorouders van me. Hij wees naar een mannen- portret. Dat is mijn overgroot- vader...., die vrouw daar is mijn betovergrootmoeder en ziet U dat lachende miesje? Zij was een oudtante van me. Daar die stijfuitziende meneer met kanten kraag, is eenTar- rence, en die dame met haar Elisabeth-typeallemaal bloedverwanten van me en bij- na allemaal Hij stokteenzweeg U meent, dat er in Uw ia- milie een kwaal is De jongeman keek hem aan met somberen blik Een kwaal? Ja, waanzin. U hebt er geen begrip van, hoe die kwaal ge- woed heeft in ons geslacht 1k wist het niet... mijn arme moeder verborg het mij altijd het werd als een schandelijk geheim verzwegen voor de buiter.wereld, zooveel als mo- gelijk was. Altijd hebik gedacht dan mijn grootmoeder rustig en vredig stierf op haar buiten verblijf, doch zij stierf in een gesticht... in het dwangbuis Hij verborg het gelaat in de handen Er rust een vloek op ons geslacht. In oudetijdenis het al begonnenmoord, woed-aanvallen, uitspattingen O, het is een ontzettend relaas en ik die trotsch was op ons geslacht Hij keek op, met ver- twijfelde oogen' 1k heb mijn vader zoo vereerd... nu weet ik, dat hij stapelgek was, voor dat hij stierf en gevaarlijk voor voor zijn omgeving. Men sloot hem in een kamer op en gaf hem twee bewakers, die voor bedienden doorgingen. Zoo ping het met zoovelen... zoo zal het met mij gaan De dokter kwam naar hem toe en legde hem een hand op de schouder, vertel het mij cens rustig, van den aanvangaf... Hoe was Uw jeugdhoe hebt U dit ontdekt Als altijd kalmeerde reeds de aanraking van zijne hand De ongelukkige Claude Tar- rence vi-rtelde, tamelijk samen- hangend, de geschiedenis van zijn jonge leven. Hij had zijn vader verioren, toen hij tien jaar was, zijn moeder toen hij vijftien werd. Een 00m, die tôt voogd benoemd werd, voedde hem op Hij was altijd geluk- kig en vroolijk geweest en had nooit bijzondere verschijnselen bij zichzelf waargenomen, Doch op een dag gebeurde er iets, dat hem een vreeselijken schok gaf. Hij was met zijn 00m al leen en praatte heel gezellig. Percy Tarrence was een man van de wereld, ontwikkeld, gees tig en onderhoudend toen eens- klaps een wonderlijke veran- dering bij zijn 00m plaatsgreep. Zijn gezicht leek te vervallen te verslappen, kreeg een idiote uitkrukking, zijn bewegingen werden onzeker, hij begon nonsens te babbelen, werd toen eensklaps heftig, greep een stoel, sloeg die stuk en viel toen op den grond, zich kron- kelend als in pijnen, Hevigge- s hrokken beide zijn neef om de bedienden en men bracht den zieke naar bed. Na eenige uren werd hij weer geheel nor- maal, zond iede-reen, ook den dokter, weg uit de kamer en zei, dat hij met zijn neef wat te bespreken had. Toen ver- telde hij hem, wat denjongen altijd verzwegen was dat een vreeselijke kwaal als een vloek rustte op de familie en dat ook hij er aan leed Helaas, mijn jongen, ook bij jou heb ik, toen je nog kind was, verschijnselen er van opgemerkt... Je arme moeder wilde je de waarheid verzwij- gen, doch het is beter, je te waarschuwen. Daarop gaf hij hem een sleutel en zei In die secrétaire zijn papieren, die geen buitenstaander ooit onder de oogen heeft gehad Daarin staat de ware geschie denis van ons geslacht. Claude nam de papieren daar zijn kamer mee en las ze. Sindsdien werd hij als door nemonen vervolgd. De angst voor den waanzin was hard op weg hem waanzinnig te maken. En vandaag had hij in wanhoop besloten, dit el- lendigbestaan zonder toekomst te beëindigen. De dokter wist hem zoozeer te kalmeeren, dat hij als her- leefd scheen. Op een of andere ondefiniëerbare manier bracht dr. Lathington zijn kracht over op iemand anders. Ik zou die papieren graag willen lezen, zei hij. Kunt U ze me verschaffeu Claude schudde twijfelend het hoofd. Neen, men heeft de geschiedenis van ons ge slacht altijd verborgener bcstaan niets anders dan ver- valschte papieren, waarin de waanzinverschijnselen worden verzwegen en verdoezeld. Maar ik hecht er bijzondere waarde aan ze te lezen tracht ze me dan door een of andere list te verschaffen. In- derdaad achtte de dokter het noodzakelijk, dat hij die nood- lottige papieren las, enboven- dien vond hij het bedenken en uitvoeren van een list een prachtige afleiding voor den nerveuzen jongen. Eenige dagen later bracht Claude Tarrence hem inder- daad de papieren. De dokter las ze aandachtig door Het was inderdaad een gruwelijk erslag van allerlei vormen van waanzin en abnormiiliteit. De dokter zat langen tijd er over te denken Toen beide hij een kennis op, den beken- den politie-deskundige Green. Doe mij een genoegen en lees die papieren eens, zei hij, ik zou je indruk er van willen weten. Dr. Green bezocht hem den volgenden avond en las de papieren aandachtig door. Toen trok hij zijn wenk- brauwen op. Het lijkt me meer een geval voor U, dokter Wat een familie 1 Ik denk, dat wel ongeveer aile vormen van waanzin er in zijn voorgeko- men, die U in praktijk hebt meegemaakt. Dr. Lathington boog zich naar hem toe, er was een fiikkering in z'n sch rpe oogen. Maar als politieman wil ik Uw oordeelalsmenschen- kenner..als crimirioloog welken indruk maakt dit op U? Dr.Oreen antwoorddeprompt: Van een tè goed voorbereiden misdaad.... andere woorden kan ik er niet voor vinden. het is tè veel Te veel van het kwade in dit geval fuist riep de psychiater levendig. Véél te veel. Een zoo groot aanta! afwijkende vormen van waanzin komen nooit in een fami'ie voor, bcste vriend Daarvoor heb ik U gevraagd hier te komen en verzoek U, de zaak te onder- zoeken Ik heb een flauw vermoeden, dat deze heeie kwestie veel eerder een cri- mineel dan een medisch vraagstuk is. D,j Green vloot zachtjes, haalde een notitieboekje voor- den dag en begon zorgvuldig notifies te maken. In hoeverre de familiekronieken vervalscht zijn en deze echt, is moeilijk na te gaan, behalve wat de laatste leden van de ongeluk kige familie betreft Daarnaar zal ik zorgnuldig infor'meeren. Een week later bracht hij aile inforroaties mee. De vader van den jongen was met zoo gek als E en ik, zei hij, hier zijn de getuigen- verklaringen van de twee zoo- genaamde bewakers, bedien den, die zeer aan hem gehecht waren en die de gebrekkig en ziekelijk geworden man in zijn laatste jaren graag om zich heen had. We gaan verder. De grootmoeder van den jon gen is nooit, in welk gesticht ook, opgenomen geweest, laat staan in een dwangbuis ge- storven ziehier de ver- klaringen van een predikant, die haar sterven bijwoonde en van een verpleegster. En hier dit stapeltje behandelt de ver- dere familieheden van de laatste vijftig jaren. Er komt slechts één geval voor, dat een normaal mensch gekmoctvin- den een of andere neef trouw- de vijf maal Maar hij was geen waanzinnige Blauwbaard, die zijn echtgenooten vermoord- de, ze stierven allemaal heel natuurlijk. En dan dit Hij hield een paar papieren omhoog. De inlichtingen om trent Percy Tarrence, man van de wereld, ontwikkeld, gees- tig, onderhoudend, maar zeer diep in de schulden gestoken en eenige erfgenaam ingeval de jongen sterft Een bijzonderheid zal U interies- seeren als jongeman was Per cy Tarrence bekend onder zijn vrienden om zijn bijzonder tooneelspelerstalent. Die klei ne waanzin-scène moet hij uit zijn mouw hebhen geschud Dr. Green vond het een merkwaardig geval. Wettelijk viel niets te doen Men kon Percy Tarrence niet aanklagen, omdat hij familiekronieken ge- fantaseerd had, men kon niet bewijzen, dat zijn waanziris- aanval tooneelspel was, maar desniettemin wisi men hem zoozeer te intimideeren, dat hij naar het buitenland ver- trok. Claude Tarrence werd eenige maanden later meerder- jarig en kwam in het bezit van zijn groote vermogen. Dr. Lathington is een kunst- liefhebber. Zijn grootste trots is een uiterst kostbaar en bij zonder mooi beeldje, van den beroemden Rodin. Het is, evenals veel van zijn verza- melingen van kunstvoorwer- pen, het geschenk van een dankbaren patient. Dr. Lat hington zegt wel eens glim- lachend; „Van een ingebeel- den patient (Nadruk verboden.) roor 12 uur. m f 1.15 in - 1 61 in - 2 07 m 2 53 Waschkrui- 1 vanaf f 1.75. verder aan te olschuinrs zeer rs en Cocos. surs en wel f 3 75 en f 5 50 f 7 top deze EN. ?ANTIE. -V6 10 cent, )NS, reg. Inf. kanvang 8 uur. ansorkest ?n, O reau dezes. nnPTrnnoonuT i ir-^TS y—1 ILXFSZSSi Twesde Blad DOOR Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts. iS OP.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 5